BINNENLAND VAOP: Grote fraude met oude kleren 'Bij LPF zitten mensen die wij te licht vonden' Veteraan Hermans houdt het voor gezien gsmacht mag rigen werven ran enten vaak akang aan infuus vits wil in luur LPF snderzoekt ileegkundige |)ingitis bij drie sren Kerkrade sbaasin >r beroep tS lepplantage s as gelegd phol soms wachtruimte' Netelenbos redt vijfde baan Schiphol ETA-verdachte voorlopig vrij Inzamelaars houden geld zelf COMMENTAAR Nagel ziet nog toekomst in Leefbaar Nederland Kiezersbedrog Nederland moet smokkel Antillen zelf bestrijden' Morele steun voor PKK-kopstuk iaag - De krijgsmacht mag bepaalde voorwaarden ren van 17 jaar werven als nt militair. Een meerder- ian de Tweede Kamer te gisteren een einde aan :n jaren slepende discussie oni lit onderwerp. WD, CDA ij' a F gaven staatssecretaris ibri loof (defensie) via een het groene licht om 17- o b n te werven onder de aan- pet ide voorwaarde dat vooraf zac nming is vereist van de de of voogd. >el 'gr la^AAG - Ziekenhuizen laten moment patiënten vaak lig lang aan het infuus lig- lechts een op de vijf pati- verruilt het infuus op tijd onintibiotica die oraal (via der ind) worden ingenomen, lere den ziekeiïhuisbe- blijven er zes aan het liggen totdat ze weer zijn lid. Dat blijkt uit onder- loor het Westeinde Zie- lis in Den Haag. id am - M. Kievits, die nent op de kandidaten- lor de Lijst Pim Fortuyn heeft zich gemeld voor stuurslidmaatschap. De lalde Kievits van de lijst, media hadden gemeld werd verdacht van sek- ntimidatie. Kievits ont lat en is door de rechter ilijk gesteld. Na de uit stelde Kievits toch de in te willen. „Kamerlid kan niet meer. Maar er andere functies be- Eerste Kamerleden, :retarissen, ministers." lag - Een specialist van [komt deze week naar nd om onderzoek te b de zaak van de Haagse undige. De Ameri- I misdaadanalist maakt Jet openbaar ministerie in lag een profiel van de 1 Zij wordt verdacht van moorden (onder andere hinese rechter van het rië-tribubaal) en vijf a tot moord op patiën- I verschillende zieken- |in Den Haag. De aankla- lllen een beter inzicht in loonlijkheid en motieven |40-jarige verdachte. Drie scholieren uit van een school in Ie zijn besmet met me- ikken. De 4-jarige jon- ree meisjes van 5 en 6 opgenomen in een zie- Ze maken het redelijk Kerkrade is na het be- irden van de nek- verschijnselen grote on- itstaan. Twee weken ge verden bij een 15-jarige ook al verschijnselen kkramp geconstateerd, g nadat hij was ingeënt. woensdag 26 juni 2002 fee. dam - Een 57-jarige aas uit Schiedam gaat in naj] leroep tegen het vonnis spli rechtbank in Rotterdam ii"! eken geleden. Die legde ÜF' itien jaar cel plus een ie v fan 225.000 euro op. Hij en der meer leiding hebben he< a aan drie criminele or- m( ies. Daarnaast was hij en bij de verkoop van be* lustralië en het voorbe- daa van cocaïnetransporten. 01 at Van der Spoel trekt me het bewijs voor flan ge larddrugs in twijfel. 'ai ag - Een brand in een in Den Haag die dienst hennepplantage, heeft O.OOO euro schade aan- De politie en de brand- isloten uit voorzorg zes woningen te ontruimen, «r vijftien mensen hun huis uit. Niemand 'e ;ewond. De oorzaak van d is niet bekend. ag - Uitgeprocedeerde :kers zullen in de toe- 0 vel vaker incidenteel de ven Schiphol als wacht- gebruiken. Dat zei ,m 1 icretaris Kalsbeek (justi- rcja eren in de Tweede Ka- et zal echter wel altijd eg met Schiphol gebeu- antwoordde hiermee Ljen van Tweede-Kamer- lt yrak (PvdA). Vier afge- 'luchtelingen hebben r dagen op het vliegveld iracht, omdat er geen meer voor ze was in het litium op Schiphol. Amsterdam - Enkele honderden Koerdische demon stranten (voornamelijk uit Duitsland) stonden gis termiddag voor het gerechtsgebouw in Amsterdam, waar Nuriye Kesbir, lid van de presidentiële raad van de Koerdische arbeiderspartij PKK, haar aan staande uitlevering aan Turkije aanvecht. De recht bank besloot dat Kesbir in uitleveringsdetentie blijft. Turkije moet wel binnen zes weken duidelijk maken waar de Koerdische exact van wordt ver dacht. Kesbir vroeg in september asiel aan in Neder land. Dit verzoek werd in februari afgewezen. De Immigratie- en Naturalisatiedienst en het ministerie van buitenlandse zaken menen dat Kesbir zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdrijven en het opleiden van vrouwelijke zelfmoordcomman do's. Na de afwijzing van het asielverzoek vroeg Turkije om haar uitlevering. De Turken zeggen de Koerdische te willen vervolgen voor deelname aan een criminele organisatie en niet voor het leiden van een terroristische organisatie. Op dit laatste staat in Turkije de doodstraf en dan mag Nederland niet uitleveren. In augustus buigt de rechtbank zich opnieuw over het uitleveringsverzoek. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag - Demissionair minis ter Netelenbos (verkeer) heeft de vijfde Schipholbaan gered. Omdat zij in de wet zal garande ren dat de omgeving van de luchthaven niet onveiliger of la- waaiiger wordt, heeft de Eerste Kamer gisteren toch ingestemd met de hiervoor benodigde wij ziging van de Luchtvaartwet. Het afgelopen halfjaar veegde Netelenbos alle kritiek, voorge stelde alternatieven en verzoe ken voor nader advies over de wet van tafel. Het argument was dat dit tot uitstel van de vijfde baan zou leiden, wat een strop zou zijn voor de luchtvaartsec tor en omwonenden. Deze 'po- werplay", zoals PvdA-senator amsterdam/gpd - Een Span jaard die in Nederland vastzit op verdenking van banden met de Baskische afscheidingsbeweging ETA, komt voorlopig op vrije voeten. In afwachting van de verdere behandeling van het Spaanse uitleveringsverzoek be sloot de rechtbank in Amster dam gisteren Juanra Rodriguez (35) op borgtocht vrij te laten. Spanje verdenkt Rodiguez, in Spanje bekend als zanger van de militante rockgroep KOP, van banden met de ETA en verzocht Nederland in december vorig jaar om zijn uitlevering. Op 16 januari arresteerde de po litie hem in Amsterdam vlak achter het koninklijk paleis op de Dam. Rodriguez logeerde al enige maanden in het krakers bolwerk Vrankrijk, waar de poli tie bij een inval wapenreplica's aantrof. De behandeling van het uitleve ringsverzoek werd gisteren uit gesteld omdat de Spaanse auto riteiten voor de tenlastelegging met steeds andere informatie op de proppen gekomen. „Soms vraag je je af: waar gaat het ei genlijk nog over", verzuchtte rechtbankpresident Blekxtoon. Spanje moet van de rechtbank op korte termijn duidelijk ma ken waarvan ze Rodriguez pre cies verdenken. In augustus vindt een nieuwe zitting plaats. Castricum het noemde, bleek uiteindelijk succesvol. De nieuwe Luchtvaartwet is no dig om geluids- en milieuover- last voortaan beter te kunnen meten. Schiphol mag intussen groeien, zolang de luchthaven zich maar aan de normen houdt. Twijfel of het nieuwe sys teem wel even veilig en milieu vriendelijk is en of de omgeving met niet nog meer vliegtuigla waai te kampen krijgt, heeft de discussie jarenlang gedomi neerd. Twee door Netelenbos zelf inge huurde commissies vinden dat de wetswijziging niet garandeert dat het lawaai en de onveilig heid op en om de luchthaven niet toeneemt. De Tweede-Ka merfracties van PvdA, WD en CDA stemden er toch mee in, waarna het probleem voor de Eerste Kamer was. Veel senatoren deelden de kri tiek van de deskundigen en vroegen Netelenbos om een ex tra advies van de Raad van State. De minister schermde daarop met dreigend uitstel van het ge bruik van de vijfde baan, die in november klaar is. Zodra de nieuwe wet van kracht is, kan deze worden gebruikt en krijgen vooral inwoners van Amsterdam minder last van lawaai. De smeekbedes van Netelenbos, Schiphol, KLM en de regio deed de Kamer uiteindelijk zwichten. hilversum/anp - Organisaties die gebruikte kleding voor goede doelen inzamelen, steken jaarlijks mogelijk voor tientallen miljoe nen euro's in eigen zak. Dat blijkt uit onderzoek door de VAOP, de vereniging die tweehonderd ge meenten ondersteunt bij de inza meling van herbruikbaar afval. Door gebrek aan controlemoge lijkheden kunnen gemeenten nauwelijks toezicht houden op de inzameling. Uit het onderzoek blijkt dat de hoeveelheid gebruikte kleding die jaarlijks in Nederland wordt ingezameld veel hoger is dan wordt opgegeven. Volgens de officiële cijfers van het Centraal Bureau Fondsenwerving gaat het om 71 miljoen kilo. De schattingen van de VAOP varië ren van 80 tot 120 miljoen kilo. „Het bestaande systeem biedt inzamelaars de mogelijkheden om gebruikt textiel ongeregi streerd in te zamelen", stellen de onderzoekers. „De VAOP schat dat in dit 'grijze circuit' jaarlijks 25 tot 50 miljoen kilo textiel omgaat met een waarde van tientallen miljoenen." „Sommige commerciële organi saties zamelen onder eigen naam in, maar melden de bur ger dat zij wel degelijk het goede doel steunen. Die bijdrage blijft echter beperkt tot enkele pro- den haag/gpd - Om de cocaïne smokkel vanuit de Antillen in te dammen moet de Nederlandse recherche de bestrijding ervan voorlopig helemaal in eigen hand nemen. Door tegenwer king vanuit de Antillen en door gebrek aan geld en apparatuur, heeft de huidige aanpak zo ge faald, dat het enige alternatief is dat Nederland zijn recherche team van de Antillen haalt. Dat schrijft penningmeester J.W. van de Pol namens de Neder landse Politiebond in een brief aan minister De Vries van bin nenlandse zaken. Van de Pol toont zich in die brief 'verbijs terd' over de situatie die hij aan trof tijdens een achtdaags ver blijf op de Antillen. De 35 Ne derlandse leden van het zogehe ten Recherche Samenwerldngs- team hebben genoeg informatie over de herkomst van de drugs, maar er is nauwelijks personeel, apparatuur of vervoer om aan houdingen te verrichten. Vol gens Van de Pol komen uit Ve nezuela 's nachts soms wel acht snelle motorboten met coke richting Antillen. De drie vaar tuigen en het patrouillevliegtuig van het Nederlandse leger zijn niet geschikt of bedoeld voor die taak Maar de obstakels worden ook van binnenuit opgeworpen. Van de Pol zegt dat hem tijdens zijn door Peet Vogels Hilversum - Jan Nagel kan zijn aandacht weer richten op de Hil- versumse politiek. Gisteren nam hij afscheid als voorzitter van Leefbaar Nederland, de partij waar Pim Fortuyn zijn politieke carrière begon. Hij wordt opge volgd door ex-PvdA'er Jan Jetten. Nagel beweert niet teleurgesteld te zijn in de verkiezingsuitslag van 15 mei, maar wil wel even zijn gelijk halen. „De verkie zingsuitslag laat duidelijk zien dat een grote groep kiezers voor politieke vernieuwing is. Helaas zijn die stemmen voornamelijk naar de Lijst Pim Fortuyn (LPF) gegaan en niet naar ons, maar dat is nu eenmaal gebeurd." Nagel wijst erop dat de winst voor de LPF vooral te danken is aan de charismatische lijsttrek ker. „In 1999 hebben wij al ons partijprogramma voor Leefbaar Nederland (LN) geschreven. Daarin staat onder anderen de gekozen burgemeester, het weg werken van de wachtlijsten en minder ambtenaren. Fortuyn was toen nog niet in beeld, hij haf', zijn boek nog niet geschre- Behalve Jan Nagel (I) trekt ook Broos Schnertz (r) zich terug uit Leef baar Nederland. Foto: ANP/Vincent Boon ven en moest nog aan zijn co lumns beginnen." LN heeft daar niet van geprofi teerd. Nagel wijt het verlies ook aan het bizarre verloop van de verkiezingen. „Na de breuk in februari tussen Fortuyn en LN ging alle aan dacht uit naar Fortuyn. Wij ble ven achter als een gezichtsloze partij. Toen we eenmaal Fred Teeven hadden gekozen tot nieuwe lijsttrekker, was de tijd te kort om hem voldoende be kendheid te geven. Daar kwa men de moord op Fortuyn en de daaraan verbonden campag nestop overheen. Dat is de re den waarom wij op twee zetels zijn blijven steken." De onvrede met het paarse be leid uitte zich in de enorme ver kiezingsoverwinning voor de LPF. Nagel denkt dat deze partij geen lang leven beschoren zal zijn. „Het is een samenraapsel van mensen die maar één ding ger».sen hebben, namelijk dat ze Pim Fortuyn aanhangen. Er zit ten mensen bij die wij te licht vonden. Zo'n Ferry Hoogendijk en Jim Janssen van Raay, dat zijn reactionaire gelukzoekers, uiterst conservatieve mensen die ik nooit op één vernieuwend idee heb kunnen betrappen. Bij de LPF zit niemand die op eigen kracht 26 zetels kan halen." In de onderhandelingen heeft de LPF al veel te veel ingeleverd, meent Nagel. „Over de gekozen minister-president hoor ik ze niet meer. Het referendum is weg en de gekozen burgemees ter moet ik nog zien." De verkiezingen voor Provincia le Staten zijn volgens Nagel een goede graadmeter voor de po pulariteit van de politieke partij en. „Het kabinet is tegen die tijd al instabiel dankzij de LPF. Als de WD een goede uitslag maakt, zal bij die partij de nei ging ontstaan vervroegde lande lijke verkiezingen uit te schrij ven." De vervroegde verkiezingen zijn ook een uitkomst voor LN. „Wij krijgen dan een herkansing op redelijk korte termijn. LN heeft een goede organisatie en goede kandidaten, dus die kans moe ten we grijpen. Ik zal Teeven steupen als hij er om vraagt." centen. De grenzen tussen cha ritatieve en commerciële inza melaars vervagen, zonder dat de burger dat weet." Om gemeenten meer inzicht te geven in de hoeveelheid opge haalde kleding, pleit de vereni ging voor de instelling van een landelijk bestand met gegevens van eerdere inzamelacties. Zo kunnen de opbrengsten met el kaar worden vergeleken. De stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen (K3CI) in Den Haag, een van de grote inzamelaars in Nederland, is boos omdat de VAOP het rap port zonder overleg naar buiten heeft gebracht „Deze conclu sies richten veel schade aan om dat de burger nu alle instellin gen wantrouwt", aldus een woordvoerder. „Wij houden de opgehaalde hoeveelheid kleding nauwkeurig bij en rapporteren die gegevens ook aan de ge meenten." Het Leger des Heils, een van de grootste kledinginza- melaars van Nederland, hecht geen geloof aan de cijfers van VAOP. „Er zal best wat tussen wal en schip vallen, maar niet in zulke grote hoeveelheden", zegt directeur Van den Berg van de afdeling herbestemming goede ren van het Leger des Heüs. Het leger heeft niet direct last van mogelijke fraude, omdat het zelf inzamelt. WD'er Loek Hermans stapt onverwacht uit de politiek Vol gens ingewijden rond de formatie was voor Hermans in het nieuwe kabinet de post van Binnenlandse Zaken gereser veerd en was het volstrekt niet uitgesloten dat hij namens de WD het vice-premierschap op zich zou nemen. Hermans geeft er nu de brui aan om de doodeenvoudige reden dat hij er geen zin meer in heeft. Rijst onmiddellijk de vraag of de paarse onderwijsminister dat niet even eerder had kunnen bedenken? Bijvoorbeeld nog vóór de verkiezingen. Hoewel Hermans bij de WD tot de oude garde behoort en al vanaf zijn 23ste namens de WD in de politiek zit, stond zijn prominente positie op de kandi datenlijst nooit onder druk Ook niet na de dramatische ver kiezingsnederlaag toen van verschillende kanten op vernieu wing en vooral verjonging van de WD-fractie werd aange drongen. Hermans zegt nu te betwijfelen of hij de kracht en motivatie kan opbrengen om er nog eens vier jaar als bewindsman te gen aan te gaan. Hij heeft er een tijd mee geworsteld en afge lopen weekeinde de knoop doorgehakt Politieke overwegin gen, bijvoorbeeld bedenkingen richting de nieuwe coalitie van CDA, LPF en WD, spelen, zo beweert hij, geen rol bij zijn besluit Dat lijkt een iets te gemakkelijke uitvlucht voor een man die politiek nog lang niet is uitgerangeerd. Hermans heeft zijn glansrijke politieke carrière volledig te danken aan de WD. Nu zijn partij hem na een forse tik van de kiezer meer dan ooit nodig heeft, keert hij de WD de rug toe. Hermans, die als stille vernieuwer op het departement van onderwijs een zekere reputatie heeft opgebouwd, wil blijkbaar op zijn hoogtepunt afscheid nemen. Vermoedelijk wil hij zijn handen niet vuilmaken aan een avontuurtje met de LPF waaraan wellicht een voortijdig einde komt. Bovendien laadt hij de verdenking op zich dat hij de uitkom sten van het lopende onderzoek van de Rekenkamer naar de vermeende hbo-fraude, het enige smet op zijn blazoen, niet wil afwachten. Nog kwalijker is dat hij de WD-kiezer door zijn ongelukkige 'timing' bedrogen heeft en dat het vertrou wen in de politiek, voor zover nog aanwezig, opnieuw averij oploopt. verblijf op de Antillen uit meer dere bronnen is gemeld dat het bolletjesslikken met 'een zeer beperkte extra opsporingscapa citeit volledig is lam te leggen.' Daarmee zou zelfs al eens een begin zijn gemaakt. „Totdat van hogerhand werd aangegeven dat dat toch niet de bedoeling was." Ook heeft hij vastgesteld dat van samenwerking van de Antilli aanse diensten met hun Neder landse collega's weinig sprake is. Vooral op Sint Maarten en Curacao gaat het uitwisselen van gegevens moeizaam. „St. Maarten verdient zo langzamer hand de status van piratenei- land", aldus Van de Pol. Turken en Russen hebben er een thuis basis voor criminele activiteiten. De bondsbestuurder verwijt mi nister De Vries en diens collega Korthals van justitie dat ze voor de Antillen een tactiek van 'pap pen en nat houden' voeren. Voor de bühne' een opspo ringsteam op de Antillen neer zetten, maar met zo weinig mid delen dat van tevoren vaststaat dat dat weinig oplevert, schrijft hij. Om het 'jammerlijk gefaal de' beleid te keren, moet Neder land daarom nu zelf de drugs bestrijding ter hand nemen, of de gefrustreerd rakende Neder landse politiemensen terugha len. Demissionair onderwijsminister Hermans houdt het voor gezien. Foto.- ANP/Robin Utrecht door Erwin Tuil den haag - Vorige week werd WD'er Loek Hermans nog ge noemd als minister van binnen landse zaken en vice-premier, gisteren kondigde hij zijn ver trek aan uit de politiek. Na der tien jaar lidmaatschap van de Tweede Kamer en vier jaar mi nisterschap heeft Hermans poli tiek Den Haag wel gezien. De 51-jarige Hermans heeft vooral het imago van een wat saaie man die politiek behendig opereert, maar tegelijkertijd zel den iets van zichzelf bloot geeft. Toch wordt hij door zijn directe omgeving niet als dodelijk saai ervaren. Bij diners is hij de mop pentapper. Zijn liberale hart slaat fanatiek en als hij zijn eer ste glas wijn heeft weggewerkt, roept hij uit: „Zo da's weer een rooie minder." In 1977 begon Hermans als jongste lid in de Tweede Kamer. In 1986 kwam hij in beeld als opvolger voor de gesneuvelde WD-fractievoorzitter Ed Nij- pels. Maar de partij vond hem, de blijmoedige liberaal, te veel lijken op zijn voorganger. In 1990 werd zijn naam weer ge noemd voor het leiderschap van de partij toen Joris Voorhoeve, de opvolger van Nijpels, in de problemen kwam. Maar Hermans had net gesolli citeerd naar het burgemeester schap van Zwolle en hij had de vertrouwenscommissie verze kerd absoluut beschikbaar te zijn. Na vier jaar Zwolle en vier jaar Commissaris der Koningin in Friesland, keerde Hermans terug naar Den Haag als minis ter van onderwijs. Het ministerie was aanvankelijk blij met zijn komst. Maar al snel raakte het imago van het onder- wijsduo Hermans en staatsse- Jorritsma aarzelt over Kamerzetel Minister Jorritsma (econo mische zaken) weet niet of ze nog lang in de politiek blijft. Ze zegt in weekbladDe Groene Amsterdammer na de formatie niet direct te willen opstappen, maar als ze 'iets leuks tegenkomt* de Tweede Kamer alsnog te willen verlaten. Eerder liet ze al weten er niet op te re kenen opnieuw tot minister te worden benoemd. Jor ritsma staat tweede op de kandidatenlijst van de WD. Ze komt dus in de Kamer als ze buiten het nieuwe ka binet valt. Jorritsma is nu nog vice-premier in het de missionaire kabinet Kok-U. cretaris Adelmund sleets. Afge lopen najaar oordeelde de Ka mer nog dat Hermans een ai mabele man is die zaken zelden op scherp zet Daar kwam het gesjoemel bij hbo-opleidingen bovenop. In de maanden voor de verkiezingen liep de kwestie zo hoog op dat een Kamermeerderheid Her mans wilde wegsturen. Hij had de Tweede Kamer onjuist voor gelicht, een politieke doodzon de. De Kamer zette niet door omdat het wegsturen van Her mans zo vlak voor de verkiezin gen niet opportuun was. Her mans bleef wel als minister poli tiek verantwoordelijk. Hij ont kende gisteten dat de hbo-frau de een rol heeft gespeeld bij zijn overwegingen, maar zijn politiek prestige heeft er wel degelijk on der geleden. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3