Schandaal zet beurs op dieptepunt rf) Roken vergroot en alcohol verkleint kans op dementie op hoge leeftijd 'Herben chanteerde LN met drugsgebruik Fortuyn' 5 a 'Tolles Halbfinale' op Noordwijkse terrassen Nieuwe kabinet moet vertrouwen herstellen V-.' y AEX knalt vijf procent omlaag ilky Shop $a maar LEF ed! twijker ziet af 11 ministerspost a F ALLE OPMERKEN t50% korting ~1)c//UCZ artanShop Protest in het wit Justitie België: Sharon wordt niet vervolgd Hogere looneis bij afschaffen van spaarloon Leidsch Dagblad NR. 42959 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 26 JUNI 2002 gel neemt cheid als zitter LN ete Texaco r maken afspraken Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad agblad door Roelf Reinders leiden - Roken en overgewicht ver groten de kans op dementie op hoge leeftijd. Sporten, bepaalde hormo nen en ook alcoholgebruik maken de kans op dementie weer wat kleiner. Deze factoren beïnvloeden de hoe veelheid 'goed' cholesterol in het bloed. En goed cholesterol ofwel HDL vermindert de kans op demen tie bij bejaarden fors. Dat hebben onderzoekers van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMQ aangetoond na onderzoek bij Leidse ouderen van 85 jaar. HDL beschermt tegen dementie door aderverkalking en beroertes te voor komen en mogelijk ook omdat het eiwitafzetting in de hersenen tegen gaat. Probleem is dat het gehalte aan goed cholesterol maar moeilijk te be- invloeden is. Roken vermindert de hoeveelheid goed cholesterol in het bloed een beetje, net als overge wicht. Sporten, alcohol en oestroge- nen verhogen het HDL-gehalte weer. Het was al bekend dat 'slecht' cho lesterol (LDL) de kans op hart- en vaatziekten en beroertes vergroot De risico's voor dementie zoals Alzhei mer nemen daardoor toe. HDL heeft juist een gunstig effect op hart- en vaatziekten. Uit het Leidse onder zoek blijkt dat een oudere van 85 jaar met weinig HDL meer dan twee keer zoveel kans op dementie heeft als een bejaarde met veel HDL „Het ef fect was het sterkst bij de groep die nooit een beroerte heeft gehad en ook geen hart- en vaatziekten heeft", aldus onderzoeker T. de Craen van de afdeling algemene interne ge neeskunde van het LUMC. „Vijfen tachtig-plussers met een laag HDL- gehalte hebben bijna vier keer zo vaak dementie als leeftijdgenoten met een hoog HDL-gehalte." De Leidse onderzoekers hebben ver der ontdekt dat het goede cholesterol ook onafhankelijk van het effect via hart- en vaatziekten tegen dementie beschermt. „Het positieve effect van HDL op dementie zou veroorzaakt kunnen worden doordat het de vor ming van eiwitafzetting in de herse nen tegengaat", aldus De Craen. „Dat wordt vaak in verband gebracht met de ziekte van Alzheimer. Boven dien onderdrukt HDL ontstekingen, wat ook gunstig is voor de herse nen." De Craen wil dat onderzoekers in de gezondheidszorg zich meer gaan richten op de vraag hoe je de hoe veelheid goed cholesterol in het bloed verhoogt en slecht cholesterol verlaagt Daarmee kan dementie worden tegengegaan. De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in het Amerikaanse vaktijdschrift An nals of Neurology. rt*£> I IVi Metten van eland onder l microscoop ntal winkeliers nthorst niet blij t opknapbeurt i Marion nen wij werkelijk mand? Wie draagt n gezicht om het lere te verbergen? ?e(* n - De Wolky Shop van Sillen, een schoenenwin- an de Botermarkt in Lei- is gisteravond tot beste be- iat 0 ende onderneming van het gekozen. Dat gebeurde tij de finale van LEF in de e schouwburg. Sillen ;de prijs vanwege het on- cheidende businessplan, goed uitgewerkte concept service en de hoge mate originaliteit. „Ik ben super- reageerde de Leidse on- emer na afloop, na R3 n W 0SjjJ»UK - De Katwijker Niek- ran Kesteren heeft een aan- "iiii minister te worden zich neergelegd. Het CDA graag gezien dat Van Keste- 49) - algemeen directeur de werkgeversorganisatie 'NCW - de post sociale za- 50p jad aanvaard. Van Keste- ia^ roeit zich gevleid door het jjjj oek van de christendemo- vv2 n, maar heeft het aanbod w igerd na 'persoonlijke af- ngen'. Van Kesteren: „Als ster ben je een gevangene je functie. Daar heb ik geen Daarbij heb ik het gevoel in mijn huidige functie meer kan doen." lcj I (advertentie) herenmode 1'cstraat 152-154 Leiden ^inkelhof Leiderdorp bestraat 150 Leiden amsterdam/gpd-anp - Het Ver- trouwen van beleggers liep van ochtend een enorme deuk op door een nieuw financieel schan daal in de Verenigde Staten. Dat leidde tot een paniekerig dum pen van aandelen. Op het Dam rak knalde de AEX-index vlak na opening direct meer dan 5 pro cent omlaag en schoof zelfs even voorbij de 6 procent. Later op de ochtend beperkte het verlies zich weer tot rond de 4,5 procent. De AEX kwam zelfs even onder het dieptepunt, kort na de sep- temberaanslagen in de VS. Op 21 september noteerde de AEX een slotstand van 396 punten. De schrik zit er goed in bij de beleggers en handelaren na het nieuwe schandaal. Gisteravond werd bekend dat het bedrijf WorldCcom de laatste jaren voor circa 4 miljard dollar heeft gefraudeerd in de boeken. Deze cijfers zijn goedgekeurd door de accountants van Anderson, het bureau dat ook betrokken was bij het schandaal rond de geval len energiegigant Enron. World Com heeft gisteren direct haar financieel directeur ontslagen. In de eerste commentaren stel len analisten dat het nieuwe schandaal groter lijkt dan de En- ron-zaak. En dat is zeer slecht voor het vertrouwen van beleg gers in het bedrijfsleven. Als de cijfers in de boeken niet klop pen, hebben de beleggers geen houvast. Ze weten niet waarop ze investeringen kunnen base ren. WorldCom schaart zich in de lange rij van bedrijven waarvan de gepresenteerde jaarrekenin gen niet weergeven wat zij zou den moeten. Het begon met energiegigant Enron die eind vorig jaar plotseling failliet ging en houdt sindsdien steeds aan. „WorldCom toont weer aan dat je de cijfers van bedrijven niet kunt vertrouwen", aldus analist Van der Stee van Van Lanschot Bankiers. Geruchten dat ook KPNQwest de zaken rooskleuri ger heeft voorgesteld, geven weinig hoop. Ook Ahold zou in Nederland een beter plaatje hebben gepresenteerd. Bij grote dalingen op een dag kan effectenbeurs Euronext ove rigens niet meer ingrijpen door de handel stil te leggen, zoals voorheen wel kon. Alleen de handel in een afzonderlijk fonds kan worden onderbroken als het verschil tussen de koop- en ver- koopkoers meer dan 10 procent bedraagt. De euro zette vanochtend de opmars voort en noteerde 0,99 cent ten opzichte van de Ameri kaanse dollar. De euro naderde daarmee de 1-op-1-verhouding ten opzichte van de dollar. Pagina Economie Beurs: Daling AEX op weg naar plek in top-25 Madrid - Tijdens een protestdemonstratie in Madrid tegen huiselijk geweld verschenen enkele tientallen Spaanse vrouwen gisteren in een bruidsjurk. Ze demonstreerden op deze wijze tegen de toename van geweld tegen vrouwen in Spanje. Foto/APDenis Doyle brussel/anp - De Israëlische premier Sharon kan niet in Bel gië vervolgd worden op grond van de genocidewet uit 1993. De zogenoemde Kamer van In beschuldigingstelling van Brus sel heeft vandaag bepaald dat er daarvoor een band moet zijn met België en dat de verdachte in België moet zijn. Een groep Palestijnen had vorig jaar, met een beroep op de ge nocidewet, een aanklacht inge diend tegen Sharon. Als toen malig minister van defensie be schouwen zij hem als eindver antwoordelijk voor de bloedba den in de vluchtelingenkam pen Sabra en Shatila in sep tember 1982. Het Israëlische le ger controleerde destijds de Li banese hoofdstad Beiroet en liet christelijke milities de kam pen binnen, waar zij tussen de 800 en 3.500 Palestijnen om brachten. De Belgische genocidewet be paalt dat Belgische rechtban ken een universele bevoegd heid hebben over misdaden te gen de mensheid. De wet leid de tot een stortvloed van klach ten, onder meer tegen de Chi leense ex-dictator Pinochet. Tot nog toe kwam het alleen in de zaak tegen een aantal Rwan- dezen tot vervolging. den haag/gpd - LPF-leider Her ben heeft begin dit jaar een plaats op de lijst van Leefbaar Nederland proberen af te dwin gen door te schermen met zijn wetenschap van het drugsge bruik van Pim Fortuyn. Dat zeg gen de leden van de LN-com- missie die de sollicitatiegesprek ken met de Kamerkandidaten hebben gevoerd. Herben zelf ontkent. „Het is werkelijk schandalig." De opmerkingen van Herben tij dens het sollicitatiegesprek in dertijd baarden nogal opzien. „We stonden er nogal van te kij ken", zegt voorzitter Laken van de sollicitatiecommissie van LN. „Hier zat een kandidaat voor onze kieslijst zijn eigen lijsttrek ker zwart te maken. Zonder eni ge aanleiding begon hij over dat drugsgebruik." Dit voorval, het 'gepronk' met zijn contacten en zijn wat te rechtse opvattingen, waren voor LN genoeg reden Herben te weigeren. Fortuyn zelf, die niet wist wie de opmer kingen had gemaakt maar wel op de hoogte werd gesteld, zei deze kandidaat per se niet op de lijst te willen hebben. LN-be- stuurslid Schnetz: „Pim heeft nooit geweten dat Mat de bron was van de geruchten." Bestuursleden en Kamerleden van de LPF reageerden vanmor gen woedend over de beschul digingen. „Het is pure vuilspui terij. Ik ken Herben, en dit is echt volslagen onzin", reageerde waarnemend bestuursvoorzitter Sleeswijk Visser. Volgens hem gaat het hier om een beschadi gingsactie, ingegeven door het succes van de LPF. Kamerlid De Jong, in het verle den ook al eens genoemd als fractievoorzitter van de LPF: „Dit is het bekende modder gooien. Het gaat om goedkoop scoren. Ik wil het eerst met Mat bespreken. We hebben van Pim geleerd nergens van op te kij ken." Mogelijke ministerskandi daat Boncke vindt het allemaal 'belachelijk.' „Herben doet het hartstikke goed. Het is allemaal onzin." door Anton Diedrich noordwuk - KwiS- vraag: waar vind je Duitsers in de zo mer? Antwoord: in een kuil. Op het strand van Noord- wijk. Duitsers zijn net paaseieren, je weet waar je ze moet zoeken. Behalve als Duits land tegen Zuid-Ko- rea speelt op het wereldkampioen schap voetbal. Dan zijn de oosterburen, zelfs in Noordwijk, niet makkelijk te tra ceren. Er zijn maar weinig tenten waar de televisie aan staat, en - zo ver moedt de receptio nist van het bij Duit se toeristen geliefde Hotel Almonde - veel gasten bekijken de wedstrijd liever op hun hotelkamer dan in de foyer. De meesten zijn ook al de leeftijd gepas seerd om met een grote groep een kroeg op te zoeken en enorm te gaan feesten. Een zoektocht door toeristisch Noordwijk aan Zee levert toch succes op: aan De Grent zijn terrassen met tVs, en jawel, ook Duitsers met samengekne pen billen. Niet allemaal bij de zelfde bar; Duitsers zijn ook voor elkaar moeilijker van Ne derlanders te onderscheiden dan, pak hem beet, Zuid-Kore- anen. Bij 't Zeepaardje zitten een stuk of twaalf oosterburen aan diverse tafeltjes. Met ten minste één oog constant op het scherm. Hannelore Grosswiele is al aar dig op leeftijd. Ze komt uit Bo- cholt, waar ze bijna dertig jaar waardin is geweest. Daar had den ze altijd een groot scherm, Tor! Jawohl! Het doelpunt van Ballack in de 75ste minuut wordt ook in Noordwijk met gejuich ontvangen. Foto: Dick Hogewoning tijdens een WM, vertelt ze. Groot feest. En dan wordt ze onderbroken door een kans van Zuid-Korea. Doelman Oli ver Kahn redt met één hand. Och du meine Güte. Met haar vriendin Ingmar Nehling, die net tachtig is geworden, 'doen' ze even een dagje Noordwijk. Vanoch tend aangekomen, van avond rijden ze terug. En ze zochten een plekje om de wedstrijd te zien. Michael, Judith en Bemd komen uit Münster. Ze zijn wel eens in Zandvoort ge weest, en nu voor het eerst in Noordwijk op vakantie. Hartstikke leuk, dat Holland. Pass mal auf! Een schot van Oliver Neuville gaat naast Bemd slaat zich hard op de knieën. Even later schiet Zuid- Korea drie keer van dichtbij. Nein, bitte nicht, roepen de drie zakenlui zachtjes. Niks aan de hand nog. Dan de 75ste minuut Kans voor Duitsland, Bal lack scoort! Daar gaan toch twaalf paar ar men omhoog. Na end- lich. Er volgen nog een paar hectische slotmi nuten. Neuville krijgt gelb voor een Schwal- be. De drie conferen tiespijbelaars kijken el kaar hoofdschuddend aan. Niet omdat ze het er niet mee eens zijn, gewoon, dom van die jongen, terechte gele kaart. Vlak voor tijd, schot kans voor Korea, stokkende adem bij de Duitsers, ach nee, toch niet! Park raakt de bal hele maal verkeerd. Even later weer een kans, aiaiaiai, „Komtie!" gil len de aanwezige Hollanders, „Nein!" roepen de Duitsers. Het had hem kunnen zijn, het is hem niet Ook Park raakt de bal helemaal verkeerd. Het laatste fluitsignaal, Deutsch- land im Finale, juicht de com mentator van de ARD. Toll, vin den de zakenjongens. Ze staan meteen op en moeten er van door. Michael, Judith en Bemd babbelen nog even na. Brazilië in de finale? Nou, Turkije zou ook leuk zijn. Nee, dan blijft er van Berlijn niks meer overeind staan. De finale zien ze weer thuis. Hier nemen ze nu toch maar een biertje. den haag - Als het nieuwe kabinet besluit het spaarloon af te schaffen kan dat leiden tot hogere looneisen van de vakbonden. Als daaraan ge hoor wordt gegeven dreigt de inflatie - die nu al aan de ho ge kant is - nog verder te worden opgedreven. Dat de bonden compensatie zullen eisen voor het verlies staat vrijwel vast In 1994 zijn de spaarloonregelingen juist ingevoerd om de looneisen te temperen. Bovendien werd er rekening mee gehouden bij de CAO-onderhandelin- gen. De spaarloonregeling is voor al onder de beter betaalden zeer populair. Vorig jaar werd meer dan 2,2 miljard euro vastgezet. In een nieuw re geerakkoord zou de regeling worden vervangen door een levensloopregeling. Maar die lijkt volgens de bonden als twee druppels water op de al bestaande regeling voor ver lofsparen. Frans van den Heuvel, uni versitair docent openbare fi nanciën aan de KUB in Til burg zegt 'een roerig najaar te verwachten'. „Juist nu op nieuw om loonmatiging wordt gevraagd gaat het be- drijfssparen op de helling. Daar moet je bij optellen dat ook de vaste lijfrente-aftrek vervalt evenals de veel ge bruikte fietsregeling. Boven dien zal de pensioenpremie gaan stijgen en maken veel mensen zich zorgen over de flinke zorgpremie die wordt ingevoerd. Dan kun je erop rekenen dat de druk van de werknemers op de bonden zal toenemen." Pagina Economie: Vakbonden leveren spaarloon niet zomaar in den haag/anp - De belangrijkste taak van het nieuwe kabinet is het herstellen van het geschokte vertrouwen in samenleving en overheid als gevolg van zinloos geweld, rampen en de moord op Fortuyn. Dat staat in de con ceptversie van het regeerak koord van CDA, LPF en WD, die vanmorgen is uitgelekt via het Radio 1-Journaal. Het stuk is opgesteld door infor mateur Donner. Gisteren bleek al dat vooral de WD niet tevre den is met de formulering. De onderhandelaars hebben Don ner gevraagd de tekst, die nu circa 20 pagina's telt, te her schrijven zodat ze bondiger en concreter wordt. Ook het door Donner gekozen motto 'Her steld vertrouwen' hebben ze af gewezen. De hoofdstukken in het conceptakkoord over het te voe ren beleid bevatten weinig nieuws omdat de meeste plan nen de afgelopen weken al be kend zijn geworden. Het nieuwe kabinet wü ongeveer 10 miljard bezuinigen om geld vrij te ma ken voor zorg, onderwijs, lasten verlichting en sanering van de overheidsfinanciën. Het wil het zorgstelsel hervormen, de WAO- instroom indammen en een strenger asiel- en veiligheidsbe leid voeren. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naamn M V tl*. Postcode Telefoon fe\* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18.25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische tetafng Is min Handtekening: T" 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1