LEIDSE REGIO Woningnood regio Leiden groeit sterk .eiderdorp heeft ons verkocht aan Vesteda' Introductie website gemeente Leiderdorp weer uitgesteld inder agers in Oegstgeest Unieke woonambiance in vitaal dorpshart A (to weg ibraak ;er hek d trapveldje R5 Zoeterwoude kent langste wachttijd Bier voor Poolse boeren 'Wedden dat hij niet in de top vijftig terechtkomt?' Niet alle Santhorstwinkeliers blij met opknapbeurt ■eest - Een zilvergrijze (i een mobiele telefoon feteren verdwenen bij een lc in een huis aan het Jan k in Oegstgeest. De in- S kwamen de woning |i door gaatjes te boren in inslaande deuren aan de nt. In het huis vonden (sleutels van de auto, die e deur geparkeerd stond. iwoude - Het hek om het r-6 reldje tu sen de Benne- weg en het Madeliefpad eterwoude-Dorp wordt Rond het veldje staat nu hek van drie meter. In de van de Bennebroekweg het hek vijf meter hoog. mee komt de gemeente te- aan klachten van bewo on de Bennebroekweg, ch storen aan ballen die in uin terecht komen. Het :n van het hekwerk kost nte zesduizend euro. woensdag 26 JUNI 2002 ho Van de 106 klach- e in 2001 bij de gemeente niekeest zijn binnengekomen, er acht de Nationale idsman bereikt. Deze ver- Ie een deel van de klachten [rond. De andere klachten Ie Ombudsman niet in be ding, omdat de klager een gée weg had moeten bewan- afdeling grondgebiedza- ivam in 2001 niet alleen de e post binnen, maar ook ïeeste boze brieven. De maakten zich in de e gevallen kwaad over het at hun brief niet tijdig be- lord werd. Verder kwamen ^en binnen over het onder- Hvan de openbare ruimte er het feit dat het grofvuil vaak wordt opgehaald, geest hoopt klachten van rs over de gemeentelijke isatie te voorkomen. Daar- een aantal maatregelen nen. Zo is sinds eind vorig een nieuw registratiesys- gebruik en zijn de amb- geïnstrueerd hoe zij op 1 dienen te reageren, is burgemeester Timmers eerste resultaat van de fe werkwijze zichtbaar. In irste vier maanden van dit ijn achttien klachten bin tomen, vorig jaar werden er het eerste kwartaal 38 zoeterwoude - Biertje? De Poolse boeren die deze week Zoeterwoude bezoeken slaan zo'n aanbod niet af, ook al beschouwen ze zichzelf niet als 'echte bierdrinkers'. Maar een excursie bij bierbrouwer Heine- ken kun je niet afsluiten zonder een pilsje achterover te slaan. „Het bedrijf is erg groot", stellen de Polen zakelijk vast als ze na een rondleiding door de brouwerij met een biertje in de hand over het be zoek napraten. Slechts één van de Polen, een vrouw die een opleiding heeft gevolgd in de Verenigde Staten, spreekt Engels. De anderen communiceren met hun Nederlandse gastheren en -vrouwen via een tolk. Op uitnodiging van Zoeterwoude brengen tien Polen uit het dorpje Osieczna een bezoek aan Nederland. Met Osieczna onderhoudt Zoe terwoude een stedenband. Over de excursie bij Heineken zijn de Pool se gasten erg enthousiast. „Het was erg interessant", vindt de vrouw die Engels spreekt. „Ook in Polen is Heineken een van de grootste bierbrouwers." De smaak van het Nederlandse bier vindt ze prima, „ik proef nauwelijks verschil met bier uit Polen. Het is hooguit iets bitter der. Maar Polen zijn sowieso geen echte bierdrinkers, zoals bijvoor beeld de Duitsers. Hoewel, de biermarkt groeit wel." Het bezoek aan Heineken is voor de Poolse boeren niet meer dan een aardigheidje. Ze komen vooral om te zien hoe hun Nederlandse colle ga's werken. Zo bezichtigden zij gisterochtend de boerderij en yog- hurtmakerij van de familie Veldhuijzen aan de Broekweg. Tot grote teleurstelling van de Poolse gasten en vooral van een paar varkens houders onder hen kan een bezoek aan een varkensfokkerij in Alphen aan den Rijn niet doorgaan. De boer vindt het risico van vreemden op zijn boerderij te groot, in verband met de uitbraak van varkenspest in onder meer Duitsland. De tien Polen blijven nog tot zaterdag in Zoeterwoude. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - De woningnood in Lei den en omgeving is in 2001 fors toegenomen. Dat blijkt uit cijfers van de corporaties. Ook de wachttijd voor een huurwoning nam vorig jaar sterk toe. Starters op de woningmarkt zijn nu ge middeld 3,5 jaar op zoek voor ze een nieuw huis hebben gevon den. Uit de jaaranalyse over 2001 van Huis-Aan-Bod, het wekelijkse overzicht van huurwoningen in het Leids Nieuwsblad, blijkt dat er in de Leidse regio ruim 16.000 woningzoekenden staan geregi streerd. Dat is eenvijfde meer dan in 2000, en de groei van de woningnood was in 2001 ook sterker dan in het jaar ervoor. In Huis-Aan-Bod kunnen mensen reageren op het aanbod van de corporaties in deze regio, uit de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Al kemade en Zoeterwoude. Het overgrote deel van de woningen staat in Leiden. Opvallend is dat in Zoeterwoude het aantal wo ningzoekenden sneller stijgt dan in de rest van de Leidse regio. Ook is de wachttijd in dit dorp een half jaar langer. Voor de komende jaren ver wachten de woningcorporaties een verdere toename van de woningnood. Er komen jaarlijks meer woningzoekenden bij dan dat er 'weggeholpen kunnen worden', melden de sociale ver huurders. In de Leidse regio wordt weinig gebouwd. Dat be tekent ook dat de wachttijden voor een nieuwe woning langer worden. Starters stonden in 2001 gemiddeld 3,5 jaar inge schreven, een half jaar langer dan in 2001. Starters zijn nieuw komers op de woningmarkt, doorstromers huren al een huis van een corporatie. „De cijfers duiden allemaal op het vastlopen van de lokale wo ningmarkt in Leiden", zegt Cok Buijs, directeur van Woonstich- ting Portaal, de grootste corpo ratie in deze regio. „Er worden in Leiden amper nieuwe wonin gen gebouwd. Bij elkaar maakt dat dat er nauwelijks nog sprake is van doorstroming." Een be langrijke graadmeter voor die doorstroming is het percentage huurders dat binnen een jaar doorverhuist naar een (betere) woning, geeft Buijs aan. Dat percentage is van ruim acht procent in 1999 naar een krappe zeven procent in 2001 gezakt. Buijs vervolgt: „Tel daarbij de problemen van Leiden om in de stad of daarbuiten nieuwbouw gerealiseerd te krijgen, de nood zaak om in delen van de stad de woningvoorraad ingrijpend aan te pakken en dan zie je de pro blemen als woningzoekende op je af komen: nog langere wacht tijden. Dat probleem kun je al leen oplossen met nieuwbouw. En niet alleen koop-, maar ook huurwoningen. De gemeente moet alle mogelijkheden voor nieuwbouw aangrijpen: niet al leen buiten de stad, zoals Val kenburg en Rijnsburg, maar ook in de stad zeii. Als dat niet ge beurt, jagen we met z'n allen de mensen de stad uit, verslechtert het vestigingsklimaat en boeren we als stad achteruit in plaats van vooruit." Van de Portaal-directeur mag ook de scheiding tussen starters en doorstromers worden opge heven. Hij vindt die oneerlijk. Bovendien treft de woningnood vooral starters, stelt hij. „Als starter verslechtert je positie dramatisch. Iedereen heeft evenveel recht op een kans op een woning, of er nu sprake is van een krappe of een ruime markt. Wij zullen creatief moe ten nadenken over andere ma nieren van verdeling van de schaarste." Creatief, aldus Buijs, omdat hij 'zwakkere groepen' niet wil be nadelen. „Je kunt ook gaan lo ten tussen de mensen die op een woningadvies hebben ge reageerd. Dat kan los staan van de bescherming die we bieden om goedkope huurwoningen te bestemmen voor woningzoe kenden met een laag inkomen." :g; ric Went leiderdorp - Wie met spanning op de website van de ge meente Leiderdorp wacht, moet nog even geduld hebben. De introductie wordt namelijk opnieuw uitgesteld. In juli en augustus wordt de site eerst nog uitvoerig getest. Als dat volgens plan verloopt gaat hij in september eindelijk 'de lucht' in. Oorspronkelijk had de website van de gemeente in februari 'online' moeten zijn. Dat was ook al maanden later dan in eerste instantie de bedoeling was. Vijf proefpersonen keur den de eerste opzet van de wegsite af. Sindsdien wordt er door het internetbedrijf E-Vision en in het gemeentehuis aan de Statendaalder druk gesleuteld aan de vervolmaking van het digitale gemeentelijke visitekaartje. Bovendien moeten 'externe deskundigen' hun licht nog over het eind product laten schijnen. De verlate introductie in september wordt na al deze peri kelen zeker geen 'feestelijke happening". „We gaan er geen poespas van maken. Daarmee zouden we de plank alleen maar misslaan. Maar we laten de Leiderdorpse burger na tuurlijk wel weten dat hij er is", verklaart een woordvoer der van de gemeente. R. Koo van de bewonersvereniging Leyhof is een van de proefpersonen die de site eerder heeft afgekeurd. Hij vindt dat de gemeente alle problemen rond de site helemaal aan zichzelf te wijten heeft. „Leiderdorp heeft een verkeerd bu reau in de arm genomen, dat absoluut geen ervaring heeft met gemeentelijke websites. Er zijn genoeg gespecialiseer de bedrijven die dat wel hebben, en daar heb ik de ge meente verschillende keren op gewezen. Maar dit bedrijf is alleen maar uitgekozen omdat het een vestiging in Leider dorp had. Dat mag natuurlijk nooit een criterium zijn." Koo maakt er geen geheim van dat hij weinig verwacht van de Leiderdorpse website. „Zo gauw hij in de lucht is, laat ik hem onmiddellijk testen door www.advies.overheid.nl. Daar worden alle gemeentelijke websites beoordeelt op objectieve criteria. Wedden dat hij niet in de top vijftig te rechtkomt?" Dat zou juist wel moeten, vindt hij. „Wat je ziet is dat ge meenten die lang gewacht hebben met hun website vaak met stip in de top van de ranglijst terecht komen. Niet voor niets, want ze hebben alle tijd gehad om van hun voorgan gers te leren. Leiderdorp is het dus aan zijn stand verplicht om ook hoog op die lijst te komen. Te meer omdat er flink wat geld aan besteed is." (advertentie) 39 luxe, exclusieve appartementen in Hoogmade: Winkeliers aan de voorzijde van winkelcentrum Santhorst zijn dolblij met de extra meters verkoopruimte. Begin augustus is hun aanbouw klaar. Foto: Hielco Kuipers aan een veel actievere rol moeten spelen, vindt hij. „Nu hebben ze ons gewoon verkocht aan Vesteda en zijn we aan die club overgeleverd." In Zoetermeer weten ze tenminste wel hoe het moet, stelt hij. „Daar gaat eigenaar Wereldhave het Stads hart opknappen. Mooi dat de ge meente alle winkeliers bij elkaar heeft geroepen om zoveel mogelijk voor ze uit het vuur te slepen." Is de verbouwing in augustus einde lijk klaar, dan krijgt Bontrop ook nog eens een forse huurverhoging aan zijn broek. „Ik ga maar liefst 28 procent extra betalen. Per vierkante meter, wel te verstaan. Dus ook voor al die extra meters vloeroppervlak die ik er straks bij krijg. En veel keus heb ik niet. Het is 'take it or leave it'." Ook groenteman A. Pleij zit niet op een huurverhoging te wachten, cn al evenmin op al die extra meters die hij er straks aan de voorkant bij krijgt. „Ik zit hier al twintig jaar en dat gaat prima. Wat moet ik nu in eens met meer winkelruimte?" Toch is hij milder dan zijn buurman. „Natuurlijk ben ik voor de rest best blij met de facelift van Santhorst. Want het zag er niet meer uit. Op deze manier kon het echt niet lan ger." Dat vindt ook bakker Hendriks. „Ik vind zo'n reactie eigenlijk een beetje kinderachtig", reageert hij op de uitlatingen van Bontrop. „Vijftien jaar lang hebben we tegen Vesteda aan zitten zeuren dat er iets aan de winkels moest gebeuren. En nu doet Vesteda eindelijk iets en dan is het weer niet goed. Natuurlijk is het nu een troep, en ligt de omzet op z'n gat. En natuurlijk kan je het nooit iedereen naar de zin maken. Maar straks trekt de omzet heus wel weer aan. En komen de klanten vanzelf weer terug. Als Santhorst weer een mooi, modem winkelcentrum is waar we met z'n allen trots op kun nen zijn." Plan "Kom Hoogmade Dorpscentrum" legt de basis voor een levendig en gezellig dorpscentrum, midden in het Groene Hart van Holland. Het wordt gerealiseerd rondom een nieuw te creëren centraal dorpsplein. Naast winkels en horeca verrijzen hier 39 luxe, exclusieve appartementen met eronder een stallinggarage voor 68 parkeerplaatsen. Het water en de oever van De Does vormen een integraal onderdeel van het plan. met name door de aanleg van een park achtig waterplein ran ca. 650 ra2, een aantal prive-ligplaatsen en een passanten- steiger. Hoogmade legt hiermee de kiem voor een vitaal nieuw dorpshart. Glorieus wonen in het Groene hart Het nieuwe dorpshart ran Hoogmade wordt een gezellige ontmoetingsplek voor bewoners en bezoekers. Door de concentratie van appartementen en voor zieningen rondom het centrale dorpsplein ontstaat een aantrekkelijk woon- en verblijfsgebied. Het plan telt 39 luxe appartementen in een groot aantal uitvoeringen, variërend in grootte ran 97 tot 272 m\ metAjjna allemaal uitzicht op De Does. Hoogmade ligt in het Groene Hart, midde^m het Zuid-Hollandse plassengebied, centraal in de Randstad. Hier glorieert Holland op z'n mooist, 's Zomers is Hoogmade een bekende aanlegplaats voor onder meer zeilboten, rondvaartboten, kano's, plezierbootjes enzovoorts, 's Winters is het dorp een bekend koek- en -zopiepunt voor de schaatsers die de molentochten rijden. Ook is het een gewild trefpunt ran fiets- en wandelroutes. Het nieuwe dorpshart verzekert Hoogmade van een bloeiende toekomst en een heerlijke plek om te wonen. I NPORMUm fcNTRt 'M: Voor meer informatie over "Kom Hoogmade Dorp»- centrum kunt u terecht bij liet Informatiecentrum. Vissersweg 2 tc Hoogmade. De openingstijden zijn: Uocn»dag cn donderdag can 16.00 - 18.00 uur Zaterdag van 10.00 -13.00 uur Prijzen en condities: t 4"*S.OOO.— >2.000 - vrije verkoop >41.000.— i 4 '.OOO.-- vrije verkoop C 223.000.-- C 340.000.-- inschrijving Inschrijringscriteria rijn te verkrijgen bij het infonnatieceotruB JOB JANHEN» v Zuidweg 11C - Postbus 25 2375 ZG Rijpwetering Ontwikkeling en realisatie: Informatie en verkoop: EDE LEEUW Molenwerf 4-6 2312 CK LEIDEN 071 -407 61 44 OMH Postbus 19 2350 AA Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15