LEIDEN REGIO ,rVD en Cl ragen om Camera's iHaozuaaNO keletten van Vlieland onder de microscoop fONDERZOEK HORA EST R3 HART 'Leiden wil te veel asielzoekers' Nieuwe riolen langs singels Studente brengt slachtoffers achttiende-eeuwse scheepsramp in kaart ANNO 1977 i woensdag 26 juni 2002 TOf rd c 1 va lobbert Minkhorst sin atk WD en CDA willen ca- (ophangen in het Leidse eei msgebied, en in winkelstra- 8? 5 de Haarlemmerstraat. Ca- 5 vergemakkelijken het op- lentegen wangedrag en ver- "e n de veiligheid, vinden de partijen. 300 fracties bepleitten gister- on tijdens een eerste behan- de jvan de Perspectiefnota in ad cameratoezicht. Het s<^ wil beginnen met een dz op bijvoorbeeld de Nieu- en> estenmarkt. De WD gaat sder: de partij wil niet dat ;sz litiek wegloopt voor 'om- iar n ideeën'. Leiden moet de 'a(l ijkheden van camera's ftio n onderzoeken'. Sai is hun algemene beschou- n over de Perspectiefnota n 1 de fractievoorzitters L de t en (WD) en W. Bleijie (CDA) at zij camera's een goed P liddel vinden bij het be- a8< ivan de openbare orde. naade laatste politiemonitor na lat het aantal roofoverval- tou toegenomen en dat baart rote zorgen", zei Bleijie. het aarzelend, omdat we jk geen groot voorstander Iiaar zou het toch niet zin- d om in een gebied met vergroot veiligheidsrisico oef te houden met came- et|icht?" eke r De Lange: „Het is zeer 1), st dat de gemeente af- tsg n maakt met het bedrijfs- ir. om weer surveillanten in em straten te krijgen. Verder tor I e politiek het debat aan n gaan over de mogelijk- van cameratoezicht. Als at om ideeën over de ver- ïg van veiligheid moeten et schromen om contro- ••••e gedachten uit te wer- De Haarlemmerstraat en fing is een beproefd werk- 1 voor zakkenrollers, roof overvallers en dieven die het hebben gemunt op mobiele te lefoons, blijkt uit politierappor ten. Veiligheid op straat staat hoog op de politieke agenda. Andere partijen repten overigens in hun beschouwingen met geen woord over camera's. Wel bleek dat F. van As (Christenunie) sceptisch was over het voorstel en dat D. Sloos (Leefbaar Lei den) er tegen was. Zij gingen in op de uitlatingen van De Lange en Bleijie. Als het CDA praat over gebieden met een 'verhoogd veiligheidsri sico', gaf Van As aan, dan doel de de partij toch op de 'bekende plekken', in dit geval de Nieuwe Beestenmarkt en de Haarlem merstraat. Cameratoezicht is daar volgens de Christenunie geen oplossing. Van As: „U bent er toch van op de hoogte dat ca meratoezicht juist een verhar ding van de situatie in de hand werkt? In Engeland is er veel er varing mee en op langere ter mijn blijkt dat cameratoezicht helemaal niet werkt." Leefbaar Leiden is sowieso te gen camera's, al is dat niet uit principe, wees de reactie van Sloos uit. „Er zit niemand achter die camera's en dus gebeurt er niks. De mensen moeten de straat op. Er moet veel harder opgetreden worden." Of het voorstel van WD en CDA ooit een meerderheid krijgt in de politiek, is nog twijfelachtig. Tijdens een verkiezingsdebat in februari bleek dat andere frac ties weinig zijn te porren voor het ophangen van camera's. PvdA en D66 zien grote bezwa ren - zoals de schending van privacy - en Groenlinks is van wege die bezwaren tegen. Hoe het college denkt over de sug gestie, wordt volgende week duidelijk. Dan geeft verantwoor delijk wethouder M. Schultz antwoord in de raadscommissie bestuur en veiligheid. door Juliette Gllissen De Wolky Shop van Hub Sillen aan de Botermarkt in Leiden is gisteravond tot beste starter van het jaar gekozen. De Leidse schouwburg was het strijdtoneel waar vier beginnende onderne mers het tegen elkaar opnamen. Vanwege het goede, onderschei dende businessplan, zijn goed uitgewerkte concept voor service en de hoge mate van originaliteit mocht Hub Sillen de prijs van 5000 euro ontvangen uit handen van Toon Schut, districtsdirecteur Advies van de ABN Amro. „Supertrots! Dat ben ik", rea geerde Sillen na afloop van de voor hem zeer succesvolle avond. „Ik voelde me lekker en redelijk ontspannen. Ik had het gevoel dat ik van mijn presenta tie in ieder geval werk had ge maakt. Tja, en hoe je het dan doet ten opzichte van de rest is natuurlijk altijd afwachten. Maar ik ben hier echt heel erg blij mee. Het is ook het bewijs dat mijn concept klopt, dat het werkt. Bovendien kan iedereen bij me binnenlopen en contro leren of alles ook is zoals ik be weer." De man die schoenen verkoopt waarmee je 'op wolkjes loopt', liet met zijn overwinning de an dere drie deelnemers achter zich. Proxy Laboratories, Tele com Today en Van Manen aan Tafel zagen de eerste prijs aan hun neus voorbij gaan. Maar niet zomaar. Volgens jurylid Schut is het een nek-aan-nekra- ce geweest en heeft de Wolky Shop met één stem meer de slag gewonnen. „Ook voor de jury is het erg spannend geweest van avond. Het beraad duurde dan ook langer dan gepland. Uitein delijk kan er natuurlijk maar één de winnaar zijn en dat was van avond de Wolky Shop." Helga van Manen, van Van Ma nen aan Tafel, ging overigens niet met lege handen naar huis. Na een enigszins chaotisch ver lopen pubüeksstemming kreeg zij de publieksprijs uitgereikt: een modem beeldje van Mercu- rius, de god van de handel. Iets wat niet onbesproken bleef tij dens de pauze. De prijs is uitge reikt op basis van het lawaai dat het publiek maakte voor de deelnemers, een soort applaus- meter. De aanhang van de Wol ky Shop was daar goed op voor bereid en wist een hoop kabaal te produceren met ratels. Iets wat niet bij Van Manen aan Ta fel gebeurde. De verrassing was dan ook groot toen bleek dat toch Helga van Manen als winnares uit de bus kwam. „De decibellen waren bij de twee deelnemers redelijk ge lijk, bij Hub Sillen iets hoger, maar de tijdsduur was bij hem korter. Uit de rekensom die dan volgt is toch gebleken dat Van Manen aan Tafel de publieks prijs heeft gewonnen", probeert Angèle Magré van de Kamer van Koophandel uit te leggen. De lichte chaos die rondom de publieksprijsuitreiking ontstond is de rest van de avond niet meer weggegaan. De techniek liep niet steeds vlekkeloos, de jury was niet op tijd klaar en dus moest er iets worden geïmprovi seerd - wat door het cabaretduo Harrie en Henriette Peentjes prima werd opgevangen - en Toon Schut, die de prijs uitreik te, bleek onvoldoende voorbe reid te zijn. Hij hakkelde, sprak namen verkeerd uit en liet de Enorm blij is Hub Sillen, ei genaar van de Wolky Shop. Foto: Hielco Kuipers ontknoping van de avond wel erg lang duren. Desondanks lie ten de deelnemers weten het een erg leuke en spannende avond te hebben gevonden. En het publiek... dat mopperde nog wat na, maar sloeg toch snel weer aan het netwerken. Want dat is voornamelijk waar LEF voor bedoeld is. De starterswedstrijd voor de re gio Rijnland is er ook volgend jaar. In september kunnen kan didaten zich weer aanmelden. Voor informatie kijk op: ww- wiieblef.nl. (advertentie) ABN AMRO "ÓM KAMEf Kamsteeg AUTO LEASE Leidsch Dagblad Arenthals Grant Thornton accountants en adviseurs ^bl Leiden VOORDE ZAAK leiden - Hij zei het niet met zo veel woorden, maar de bood schap kwam er wel op neer Lei den vangt te veel asielzoekers op. Het Leidse vreemdelingen beleid is mooi, maar een beetje minder mag best, aldus D. Sloos (Leefbaar Leiden) gisteravond in de gemeenteraad. Sloos stond tijdens de behande ling van de Perspectiefnota stil bij de 'voortrekkersrol' die de gemeente graag speelt bij asiel zoekers. „Leiden moet niet steeds de ambitie hebben om voorop te lopen. Je moet de asielzoekers evenredig verde len." WD'er J. Hermans reageerde verbaasd. Volgens hem legde Sloos bovendien een verband tussen de woningnood in de stad en het aantal vluchtelingen. „Krijgen we bij een evenredige verdeling meer of minder asiel zoekers", vroeg Hermans aan Sloos. „Minder", luidde het overtuigde antwoord. Overigens is het een feit dat Lei den niet 'vooroploopt' bij de op vang van asielzoekers. De ge meente huisvest geen onevenre dig grote aantallen vluchtelin gen. Wel is het zo dat de ge meente zich niets aantrekt van bepaalde onderdelen van de Vreemdelingenwet. Zo zet Lei den geen uitgeprocedeerde asielzoekers op straat, en hand haaft het uitkeringen van illega len als zij al voor 1 juli 1998 in de gemeente woonden. leiden - Dit najaar begint de ge meente met het vernieuwen van de riolering langs de Maresingel en de Herensingel. Ook krijgen deze singels een nieuw laagje asfalt De werkzaamheden du ren tot in het voorjaar van 2003. Op woensdag 3 juli houdt de ge meente voor omwonenden een informatieavond in het atrium van het Stadsbouwhuis. Die duurt van 19.30 tot uiterlijk 21.30 uur. DOOR RUUD SEP len vsgierigheid is de belang- t drijfveer voor de weten- enrf De rubriek In Onderzoek een greep uit de vele on- erpen waar Leidse onder- rs zich in hebben verdiept aag: Anna Wittert igustus 2001 doen spelen- ïderen op een camping op ynd een lugubere vondst. d ondiep graf vinden ze elijke botten. Omdat het «eden in eerste instantie at naar een misdrijf, wordt olitie erbij gehaald. De Jc 1 elijke politieman gaat, m «j geholpen door earn ed asten, aan het graven. Sa- illig halen ze skeletten en de- eer an skeletten naar boven t h later zestien mensen nsv 11 blijken te zijn. iel 1 is duidelijk dat de stoffe- esten niet afkomstig zijn en recente misdaad. Maar er dan wel gebeurd? Zijn m hiitse militairen die in de n ie Wereldoorlog zijn om- I cht? Of zijn het drenkelin- slachtoffers van een testfpsramp uit lang vervlogen wie De speculaties duiken v-in elkaar heen. Is het de be- iei ing van het Engelse goud- .je De Lutine die in 1799 inT ie kelder ging? Of zijn het lenden van een mysterieus :elil schip dat in 1781 Vlieland eei ed en waarop op raadsel- e wijze steeds weer do elen? mtj jarige medicijnenstuden- id na Wittert viel een paar H den geleden met haar Berlin de boter toen ze de jbii fysisch antropoloog Ge baat belde met de vraag Jij hem een wetenschap- stage kon lopen. Maat, iba ,rmaal gesproken niet veel ;l(Sl hebben van stagiaires, sns( en mooie klus voor haar. slachtoffers van een scheeps ramp gaat. Bij het enige logi sche alternatief - gevallenen tij dens een veldslag - zouden de doden hooguit een jaar of veer tig zijn. Wittert ontdekte nog meer over haar drenkelingen. Zo zag ze aan de slijtage van de gebitten dat verschillende mannen een stenen pijp rookten, en kon ze zelfs zien dat één van de man nen jarenlang heeft getobd met de nasleep van een gebroken been. „Het bot is weer aan el kaar gegroeid, maar doordat het niet gezet was, werd het ge broken been twee centimeter korter dan zijn andere been. Je ziet dat hij zijn lichaam aan de kant van het gebroken been te zwaar heeft belast Voor hem is het minder, maar voor mij was het leuk om dat na zo veel jaren nog te kunnen zien aan de slij tage van de gewrichten." Het was de bedoeling dat de studente door microscopisch onderzoek van de botstructuur nauwkeuriger dan tot nu toe mogelijk was de leeftijd zou be palen van de mannen toen ze op zee verongelukten. Maar dat deel van het onderzoek leverde niet op wat ervan werd ver wacht. Tegen iedere verwach ting in waren de botten na ruim twee eeuwen in het Vlielandse zand al hard op weg om fossie len te worden. Doordat daarbij de structuur van het botweefsel ingrijpend verandert, was het op deze manier niet meer mo gelijk om de leeftijd van de mannen nog preciezer te bepa len. Maar wat de begeleider van het onderzoek betreft, heeft die tegenvaller ook zijn positieve kant. „We hebben nooit ge dacht dat botten in zandgrond zo snel kunnen fossiliseren. Dit geeft een nieuw inzicht in het fossiliseringsproces", aldus Maat De vraag wie de overledenen zijn en welke scheepsramp hen noodlottig werd, is er één die de onderzoekers nooit zullen be antwoorden. Terwijl dat toch de vraag is waarover in de dagen na de vondst het meest werd gesproken. Wittert kan er niet echt mee zitten. „Ik wist van te voren dal dit niet de hoofdvraag zou zijn. Het zou natuurlijk wel leuk geweest zijn om dat te ach terhalen. Maar ach, ik vind het al geweldig dat we kunnen zeg gen dat het vrijwel zeker om een schipbreuk uit de tweede helft van de achttiende eeuw gaat." Opmerkelijke stellingen toegelicht 1de hem op om te vragen iets bijzonders voor me ndeien hij zei: ja, de Vlie- filetten", vertelt de stu- nen die inmiddels twee den op de zolder van het nisch laboratorium van ÜMC bezig is met 'haar' Anna Wittert. Foto: Hielco Kuipers Wittert heeft als opdracht de skeletten nauwkeurig in kaart te brengen. „Om te beginnen moest ik vaststellen om hoeveel mensen het minimaal gaat. Eerst was het idee dat het om veertien skeletten ging, maar het blijken er zestien te zijn. Die verwarring kon ontstaan door dat van sommige skeletten nog maar weinig botten over zijn. Bovendien lagen de botten voor een deel door elkaar. De men sen waren weliswaar netjes naast elkaar begraven, maar doordat de kisten volledig wa ren vergaan en konijnen holen hebben gegraven door het graf heen, zijn sommige botten ver plaatst. En dan zaten er tussen de beenderen ook nog resten van dieren, waaronder de sche del van een konijn." De studente heeft vastgesteld dat alle skeletten hebben toebe hoord aan mannen, van wie de jongste ongeveer achttien en de oudste ruim zestig jaar oud was. Daarmee staat zo goed als vast dat het inderdaad om de De beoogde milieuwinst door het gebruik van windmolens voor het opwekken van ener gie weegt niet op tegen de ho- rizonvervuiiing die dit met zich meebrengt Stelling 10 uit het proefschrift 'Characterization of knox class 1 homeobox genes from rice' van A.D. Postma-Haarsma, Wiskunde en Natuurweten schappen. „Ik woon zelf in een buitenge bied. Vijfhonderd meter voor ons staat een hele rits wind molens. We krijgen dat ook achter ons, hier in de Wierin- germeer. Uit onderzoek is ge bleken dat als we alle mogelij ke plekken met windmolens volbouwen, het nog slechts drie procent van de totale hoe veelheid energie zou opleve ren. Windenergie is dus niet meer dan een zoethoudertje voor de consument. Het is bo vendien volledig afhankelijk van subsidie. Er wordt ook Franse kernenergie geïmpor teerd, dus eigenlijk is het een grote wassen neus." uit de Leidsch DagbladARCHIEV IÜj\T ANNO 1902 Donderdag 26 Juni KATWIJK - Op het schoolplein te Katwijk aan den Rijn, waar anders tusschen de lesuren de school jeugd, tintelend van levenslust, haar drukke spelen speelt, was het gisternamiddag niet minder rumoe rig. Er waren nu 69 honden, met evenzooveel gelei ders en bijna zooveel wagens en karren, op dit zelfde plein vereenigd, blaffend en jankend, zoodat hooren en zien een mensch bijna verging, 't Was een ten toonstelling van trekhonden, de eerste van dien aard in Nederland. Deze tentoonstelling was georgani seerd door den Bond tot bescherming van trekhon den, in September 1901 opgericht te 's-Gravenha- ge. Men stelt zich voor op allerlei wijze de goede be handeling der trekhonden te bevorderen en het ras te veredelen, iets dat inderdaad waardeering ver dient, nu het gebruik van den hond als trekdier zul ke groote afmetingen heeft aangenomen. Zooals we zeiden, 69 honden waren geëxposeerd, waaronder enkele kleine beestjes, eigenlijk te klein om voor of onder een kar te worden gespannen, de meeste echter respectabele dieren, die bijna alle goed in het vleesch zaten. v «1 LEIDEN - Het echtpaar Van de Hoed en hun tent aan het Juliana van Stolberghof. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 25 juni BOLLENSTREEK - Alle voor de bollenteelt geschik te grond moet voor die teelt beschikbaar komen. Daarvoor moet de verstedelijking in de bollenstreek verder aan banden worden gelegd. Bovendien moet de bollenkweker behoorlijke mogelijkheden krijgen voor de teelt onder glas, gezien de ontwikkeling dat steeds meer bedrijven zich via bolbloemenkweek ook toe gaan leggen op de bloementeelt onder glas om zich een grotere bestaanszekerheid te verwerven. Dat is, samengevat, de reactie van het Landbouw schap op het voorontwerp-streekplan west. Het Landbouwschap, gesecondeerd door de Tuinbouw- structuurcommissie Zuid Holland, vindt dat het agrarisch inkomen in de eerste plaats uit de bedrij ven zelf moet komen. En dus niet uit beheersover eenkomsten die de boer allerlei beperking opleggen tegen een financiële vergoeding. Dit soort beheers overeenkomsten houden net als teveel huizenbebou wing van landbouwgrond, tegen dat de agrariër zo economisch mogelijk over grond kan beschikken. Een gezonde ontwikkeling van het agrarisch bedrijf wordt zo in de weg gestaan. Als een bollenkweker zich niet ook op de bloementeelt onder glas kan wer pen zal zijn concurrentiepositie en, algemener, de positie van de Nederlandse bollenteelt ten opzichte van het buitenland ernstig in het geding komen. LEIDEN - In het park achter de Juliana van Stol berghof in Leiden-Noord staat een grote bungalow tent. Daarin woont sinds kort het echtpaar Van de Hoed samen met hun anderhalf jarig zoontje en her dershond Astra. Pogingen om andere - betere huis vesting te vinden, zijn tot dusver gestrand. Het echt paar Van de Hoed woonde tot voor enkele dagen in een deel van de woning aan de Pasteurstraat 42a. De eigenaar van deze woning zegde het echtpaar met ingang van 1 juli de huur op omdat het pand met dat van 42 tot een woning verheeld zal worden. ,,We hadden aanvankelijk de toezegging dat we er twee jaar zouden kunnen blijven, maar nu - na ruim een jaar - moeten we weg", zegt de heer Van de Hoed. ,,We zijn bijna dagelijks bij het Bureau Huis vesting geweest, maar daar zegt men dat we pas over twee jaar aan de beurt zijn. We hebben ook gepraat met wethouder Verboom, maar dat heeft ook niets opgeleverd." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 570551juv. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO «Ld. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van hei Leidsch Dagblad, Rooscvcltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13