GELOOF 8c SAMENLEVING Ideeën als strohut voor één nachtje 'Alleen zijn is niks, daar ben je niet voor gemaal Vroeger was het beter Beraad over humanistische waard Bezoekers Leids Filosofisch Café leren zwervend denken Wethouder Rabbae heeft niets van verleden geleerd Terras Lorrier op het Vrouwenkerkplein moet worden gelegaliseerd Niet inenten en geboorteregeling hebben niets van doen met haat woensdag 26 JUNI 2002 door Wijnand Noot leiden - Langzaam druppelen be zoekers binnen in Brasserie De Kroon, oftewel La Corona. De Leidse belangstelling voor filoso fische verdieping blijft in de lucht hangen, te oordelen naar het be zoekersaantal van het laatste Fi losofisch Café voor de zomerstop. Wat ouderwets misschien, maar niet minder inspirerend liet gast spreker René Ransdorp bezoekers gisteravond proeven van Chinees denken. Zwerven, dat is waar het om gaat in de 33 boeken van Chu- ang Tse. Op het eerste gezicht lijkt deze Chinees uit de vijfde eeuw voor Christus ver van ons af te staan, maar Ransdorp laat zien dat zijn gedachten nog al tijd actueel zijn. Zwerven is voor hem: zich los maken van gefixeerde tegenstel lingen, zoals goed/kwaad, ver trouwd/vreemd. Chuang Tse ac cepteerde geen officiële functies en had kritiek op de heersers. In de andere grote stroming in het Chinese denken, het Confu cianisme, gelden menslievend heid en rechtvaardigheid als de belangrijkste normen. Taoïsten als Chuang Tse staan afwijzend tegenover die normen, omdat zij als dekmantel dienen voor de machtspolitieke ambities van Confucianen. Toch is een be langrijk deel van de commenta ren op Chuang Tse door Confu cianen geschreven. Ook was er zonder Chuang Tse geen Zen- Boeddhisme geweest, vertelt Ransdorp. De zwervende filo soof schreef in een veelheid van stijlen: van abstracte, logische tractaten tot gedichten, fabels en parabels. 'Zwerven' heeft in het Chinees dezelfde stam als 'zwemmen', een verwantschap die ook het René Ransdorp vertelt bezoekers van het Filosofisch Café over zwerven, zwemmen, zwalken en zweven. Foto: Dick Hogewoning Nederlands, net als voor 'zwal ken' en 'zweven', suggereert. Zwervend denken biedt volgens Chuang Tse een bevrijding van de fixatie op het nut. Een tim merman die voorbijliep aan een tweeduizend jaar oude boom die het volk als een landgod ver eerde, werd in zijn droom door deze ginko bezocht. De boom leerde de timmerman zich los te maken van het denken in ter men van nut. „In de mate waar in je erin slaagt mij te laten zijn zoals ik ben: niet bruikbaar voor deuren of kisten, zul je er zelf in slagen te zijn zoals je bent." De boom is zo oud geworden om dat hij onbruikbaar was. Een eerste minister was in de leer bij Chuang Tse, samen met een oud-misdadiger die een voet miste. Oud-misdadigers waren aan de afgehakte voet te herkennen. De eerste minister verzocht om niet gelijktijdig met de verminkte het pand van de meester te verlaten, omdat hij zich niet kon veroorloven met deze in verband te worden ge bracht. Chuang Tse wees de mi nister erop dat hij minder ver was in het zwerven dan de ver minkte. Je moet de dingen teruggeven aan henzelf. „Waar niet-doen wordt gedaan, blijft er niets on gedaan." Met het leeg-worden intensiveer je je aanwezigheid in de wereld. De paradoxen en ver halen van Chuang Tse dagen het westerse denken uit. De 'grote verhalen' die zo univer seel willen zijn: socialisme, libe ralisme, rationalisme, zijn juist splijtzwammen geworden. De verhalen van Chuang Tse blijven klein en zijn misschien juist daarom universeler. „Ideeën zijn strohutten waar je een paar keer in kunt overnachten", op pert Ransdorp. Hij sluit een wisselend seizoen af. Na onder meer Paul Cliteur over humanistische waarden en een politiek café met plaatselijke bestuurders, na volle brasserie- en en intieme onderonsjes zoals vanavond, sluit het Café de deu ren. Vanaf september krijgt het Leidse publiek weer elke laatste dinsdagavond van de maand de kans om te denken en te drin ken tegelijk. De meeste Nederlanders denken dat godsdienst aan het verdwijnen is. Eerst gelooft iedereen. Dan vallen er geleidelijk steeds meer mensen af, en dat gaat door tot er niemand meer over is. Ten slotte is de godsdienst weg en vergeten. Maar helaas, zo gaat het niet. Godsdiensten hebben de neiging zich aan te passen aan wat de omgeving acceptabel vindt. Dat gaat door tot er een moment komt waarop de omgeving en de godsdienst ongeveer hetzelf de geloven. Dat kan twee rede nen hebben. De godsdienst is er inderdaad in geslaagd haar ei gen opvattingen aan iedereen op te dringen, of de ongelovige omgeving is er in geslaagd de gelovigen te overtuigen van wat iedereen toch al dacht. In Nederland is dat goed te zien. Bijna iedereen in Nederland vindt dat zwakken recht op hulp hebben. Het is een triomf van het christendom dat Nederlan ders dat geloven. (Het is name lijk een buitenissige opvatting, die in de Derde Wereld niet veel aanhang heeft). Tegelijkertijd geloven veel christenen eigenlijk niet meer in het hiernamaals, de hemel en de hel. Wat het hier namaals aangaat, hebben de opvattingen van de ongelovigen gezegevierd. Je hoeft niet voor doctorandus in de marketing geleerd te hebben om te begrijpen wat er vervol gens gebeurt. Godsdienst is datgene kwijtgeraakt dat mensen over de streep kan trekken. Er is geen argument meer om tot aanschaf van een godsdienst over te gaan. Er is zo goed als geen verschil meer tussen de opvattingen van gelovi gen en ongelovigen, en wie nog wel gelooft, wint daar weinig mee. Wie zijn godsdienstige traditie vaarwel zegt, verliest even zo goed niet zo veel. In die situatie reageren mensen op twee manie ren. Ze treden toe tot een geïmporteerde of een zelfbedachte godsdienst die nog wel iets afwij- antr<n :eJö kends belooft, of ze vormen binnen hun eig< traditie een sekte die 'terug gaat' tot wat vroe iedereen nog geloofde. Beide reacties zijn in Nederland weer g baar. De bestaande traditionele religieuze tra I ties verliezen aanhang, en allerlei nieuwkom op de religieuze markt winnen terrein. Er ziji haast geen nieuwkomers, hoe zot ook, die g< aanhang weten te vinden. Denk aan de anti sofie, of aan scientology. Verder blijken ook de ge'ir teerde godsdiensten succes hebben. Voorop uiteraard islam, maar ook vormen va boeddhisme en hindoeïsm weten een behoorlijk mark aandeel te krijgen. De Dala 0r ma is ook in Nederland eer nSg bestseller-auteur. Het is go 5 de begrijpen dat heel wat chri 5 ve nen er somber van worden de zweverige onzin van de ,n(j nieuwkomers er in gaat als Gods woord in een ouderli terwijl de heldere klare boo schap van het christendom q;( door velen als verouderde wekul wordt beschouwd. De grote drie op de godsdii stige markt in Nederland z de Samen-op-Weg kerken, rooms-katholieken, en de lims. Binnen die tradities 2 Hüe bewegingen aanwezig die terug willen naar oude tijd waarin alles nog goed was. De rad jjkh imams binnen de islam, de extreem traditio n 0 bisschoppen, de zware protestanten die 'Sai ,s hi op-Weg' te luchtig vinden - het zijn alle drie n 0 presentanten van die derde reactie op een tl de grote gelijkvormigheid tussen godsdienst er maatschappij: sektevorming. Er is in de wereld van de godsdienst veel in weging. De media besteden er vaak weinig; dacht aan, omdat mediabonzen nu eenmaa de gewone Nederlanders zijn, die net als bijna jat dereen geloven dat godsdienst op zijn retou toej rote he NS SEN noordwijkerhout - Ongeveer 200 humanisten uit 28 landen buigen zich van 3 tot en met 6 juli in Noordwijkerhout over de toekomst van hun aloude idea len van tolerantie, gelijkheid en wereldburgerschap. De internationale humanisti sche organisatie IHEU viert in Noordwijkerhout ook, dat ze vijftig jaar geleden in Amster dam werd opgericht. De conferentie moet uitmonden in een verklaring over de uitda gingen waarvoor de wereldwijde humanistische beweging zich de erg roef komende vijftig jaar ziet icht' De belangrijkste spreke r D< minister Pronk (VRÓM), i rale islamitische rechtsg 0 r prof.dr. An-Naïm en dr. om tenweg, docent mensem stra aan de Universiteit voor e p< nistiek. MENINGEN wil op est< irde (W Op de speech die de nieuwe Leidse wethouder Mohammed Rabbae, op uitnodiging van Ver eniging Moultaka, op zondag 9 juni hield, en waarover het LD berichtte, wil ik reageren. Rabbae stelde dat Marokkanen een Arabisch-islamitisch cultuur kennen en beleven. In de eerste plaats komt dit niet overeen met de historische feiten. Noord- Afrika is van oorsprong een Amazigh cultuur (Berberse cul tuur); de eerste bewoners van Noord-Afrika waren Berbers. De van oorsprong Berberse cultuur in Noord Afrika werd vanaf de twaalfde eeuw noodgedwongen bekend met een Arabisch, isla mitisch gedachtegoed, die de oorspronkelijke cultuur indrin gend beïnvloedde. Daarnaast is er nog altijd een felle strijd gaande voor het be houd van de eigen Berbercul tuur in Noord-Afrika; zie in dit verband ook de strijd van de Berbers in Algerije, de Kabyliërs. Ik heb me zeer verbaasd over dit gebrek aan kennis bij Rabbae aangaande zijn eigen achter grond. De uitingen van Rabbae duiden op een nog altijd actueel proces van arabisering in Noord-Afrika. Het overgrote ge deelte van de Marokkaanse ge meenschap in Nederland ech ter, zo'n 85 procent, is van Ber berse afkomst en velen kunnen zich absoluut niet vinden in de ze vorm van conservatief arabis- me/islamisme, waar dus klaar blijkelijk ook Marokkaanse ver tegenwoordigers in dienst van de Nederlandse overheid aan meedoen. De heer Rabbae uit bij herhaling dezelfde, foute beweringen over dit gevoelige thema. Wellicht dat dit te maken heeft met het feit dat hij al geruime tijd niet in Marokko is geweest, vanwege zijn - zogenaamde - aversie te gen het Marokkaanse regime. Dit is echter geen excuus. Zo heeft hij tijdens een eerdere bij eenkomst van linguïsten (geor ganiseerd door UvA in 1999) ge zegd dat het klassiek Arabisch en het Turks als levende talen gezien moeten worden; inder tijd werd hij ook al gewezen op het feit dat hij het Berbers niet noemde als levende taal. Tijdens dat debat leek Rabbae te zijn overtuigd van de argumen ten waarom ook, of zelfs juist, het Berbers een levende taal is die ook als zodanig (ook in het onderwijs) erkend dient te wor den. Tijdens de bijeenkomst on langs in Leiden bleek echter dat hij toentertijd niets heeft opge stoken van hetgeen gezegd is door onder andere de aanwezi ge linguïsten. Dit alles overziend, durf ik de stelling aan dat uitspraken zoals gedaan door Rabbae, kunnen leiden tot (extreem) arabisme (islamisme), hetgeen de integra tie van - in dit geval - Marok kaanse Berbers in Nederland absoluut niet bevordert. Als juist vertegenwoordigers op dit ni veau dergelijke zaken blijven be weren, kan dit ernstige conse quenties hebben voor de identi teit van met name tweede, der de en volgende generatie Ber berse Marokkanen. Als nieuwe wethouder heeft Rabbae wat mij betreft een zeer matige start gemaakt als verte genwoordiger in het Nederland se democratie stelsel, waarin vrijheid en eigen beleving van taal en cultuur, hoog in het vaandel staan. Said Essanoussi, Utrecht. Ik ben nog maar amper beko men van mijn boosheid ten aanzien van de achterkamertjes politiek die voorafging aan de collegevorming in mijn stad. Als echte 'Leidenaar schaam ik mij bovendien dood over het feit dat burgemeester Postma zich ge noodzaakt zag terug te treden als gevolg van de handelwijze van 'het stadhuis'. En nu heb ik mij andermaal zeer kwaad ge maakt. Dit keer na het lezen van het artikel in de rubriek 'De Blauwe Steen' in het Leidsch Dagblad van 4 juni. De redactie wijst in dit artikel op één van de vele activiteiten van horeca-ondernemer Ruud Lorri er, domicilie houdend aan het Vrouwenkerkplein, een locatie in het hart van onze oude bin nenstad. Hij heeft op eigen kos ten een prachtig terras op 'zijn' intieme plein geplaatst. Een pluim naar onze Leidenaar Ruud, die bekend staat om zijn vele naar buiten tredende pu blieksactiviteiten, die hij altijd zonder subsidie van wie dan ook neerzet op het Vrouwen kerkplein. Ruud laat nooit ver stek gaan bij welke activiteit dan oök. Meewerken aan de sfeer staat dan nummer één bij Ruud, als nummer twee volgt dan pas zijn 'horeca-ik'. Zo is Ruud Lor rier, een apart mens in het Leid se horecaland. Maar het creatieve denken en doen van deze Leidenaar, in dit geval met een flinke investering, stuit op het niet-creatieve den ken en de onbuigzaamheid van de gemeente Leiden. Waarbij ik me dan tevens afvraag: weten de gemeenteraadsleden wel het waarom van dit handelen? Juist Ruud heeft met plaatsen van dit terras niet alleen zijn stad een sfeervolle toevoeging aan het Vrouwenkerkplein aan geboden, tevens heeft de locatie van het terras een beter gevoel voor veiligheid ingebouwd. Wie het 'wandelen' op het plein voorheen moest delen met race- fietsers en snelheidsmaniakken op brommers, komt nu in echt stukje wandelgebied terecht. Als de gemeente Leiden ervan uitgaat dat de plaatsing van het terras als een soort obstakel wordt gezien, dan mag ik erop wijzen dat de geplaatste stoelen en tafels aan de Nieuwe Rijn (te genover het Stadhuisplein) nu en dan ook tot een chaotisch beeld neigt, zeker als het weer aantrekkelijk is. Passanten ko men dan - zo lijkt het - op de tweede plaats. Wat niet weg neemt dat het eens zo 'dooie' stuk Nieuwe Rijn tegenwoordig een bijdrage is aan een sfeervol ler en informeler binnenstad. Als ik het goed heb bijgehou den, heeft de gemeente Leiden al ruim tien jaar moeite om met een creatief plan te komen tot verbetering en herinrichting van het Vrouwenkerkplein. Tot de dag van vandaag is het bij een bureauplan gebleven. Maar als de gemeente Leiden al jaren niets presenteert ten aanzien van het Vrouwenkerkplein dan is het een logisch gegeven voor eenieder die Ruud Lorrier kent, dat hij niet stil blijft wachten en wachten. Dus organiseert hij al jaren activiteiten op 'zijn' plein. Ja, Ruud heeft zonder vergun ning dit terras geplaatst, hij geeft dit zelf grif toe. Maar dat hoeft nog niet in te houden dat de ge meente Leiden dan botweg dreigt om het terras te doen ver wijderen. Een dergelijke opstel ling lijkt achterhaald in een pe riode dat de burgers meer accepteren dat dej zonder hen maar wat melt. Het lijkt en is een zinn dachte dat Ruud Lorrier vergunning krijgt om zijl te laten staan, tot meerd y rie en promotie van de I stad, die overigens in finj) opzicht de gemeente geen cent kost. Ik heb niet de middelen om gers van Leiden op te achter Ruud te gaan staa ik weet zeker dat veel I ren hem steunen. wsgie drijl Hemt De peng erper rs zie KLANKBORD Igustl idert Islamoloog Van Koningsveld zegt, in het Leidsch Dagblad van 18 juni, in een poging het zaaien van haat door sommige imams te relativeren: 'Sommige christe lijke geestelijken keuren inen ting tegen polio af. Dat vind ik veel erger'. En met woede die doorklinkt in zijn stem vervolgt hij: 'De paus verbiedt mensen hun geboortetal te beperken. Dat is zo mogelijk nog erger dan de oproep tot haat van de imams'. Nog afgezien van de feitelijke onjuistheid dat de kerk tegen el ke vorm van geboorteregeling zou zijn, is de vergelijking mis plaatst. Beide voorbeelden heb ben niets van doen met het op roepen tot haat. CJ. van der Wardt, Leiden Het imago van de katholieke keer heeft de afgelopen maanden een flinke deuk opgelopen. Verschei dene priesters in de Verenigde Staten hebben kinderen en vrou wen misbruikt. Er gaan stemmen op om het celibaat af te schaffen, want priesters die zich van seks moeten onthouden, dat is vragen om problemen. Mag de link tus sen het celibaat en seksueel mis bruik wel gelegd worden? Of zijn er andere manieren om ervoor te zorgen dat misbruik door pries ters niet meer voorkomt? Pastor de Water van de Lode- wijkparochie in Leiden: „Het celibaat heeft niks te maken met het seksueel misbruik. We zijn de zaken aan het omdraaien. We proberen een makkelijk ant woord te vinden op dit soort vragen. Er wordt geklaagd over meisjes die voor het huwelijk zwanger worden. Net zoals de priesters moeten zij zich ervan weerhouden. We proberen op dit moment een te makkelijk antwoord te vinden op dit soort vragen." Gerrit Hunnekink, voorzitter en presentator van Radio Bo terbloem, de Sassenheimse ra dio-omroep voor senioren: Dat dacht ik wel, er zou door het afschaffen van het celibaat meer openheid komen en het zou seksueel misbruik minder in de hand werken. Het celibaat is in deze tijd een verouderd feno meen. De katholieke kerk zou meer met de tijd meegaan. De priesters moeten kunnen trou wen net zoals dat gebeurt in de Anglicaanse kerk." Regionaal deken Hans Ammer- laan, in het Leidsch Dagjblad lijkt oede: at na hoe tragisch ook, dat je c wlitic het seksueel misbruik 1 «lijk voorkomen. Het zit nc'ij g' maal in de mens. Ik vind l^ter het celibaat een vrijwillig moet zijn. Het heeft eer 33 plicht karakter. Want hi1*3* zich een mooie levensv !n hli voortkomt uit de bijbel. ik het niet kunnen, ik 1reste' gezin. Professor De Kruijf vanL versiteit Leiden: „Ik m j^tse wat terughoudend op ri te W omdat ik als protestant 1 1 tenstaander ben in deze Volgens het protest moet het celibaat sowie De schaft worden. Wij vin 'l^331 een kerkelijk ambt niet 'ngv het gewone leven moe Protesten tegen katholieke geestelijken die hun handen niet thuis konden houden in de Verenigde Staten, vorige week. Is afschaffing van het celibaat een oplossing? Foto: AFP/Paul Buck Daar is tijdens de reforn he der meer om gestreden. enhe dien denk ik dat het celil °hip bevorderend is voor eeif^ ei de gang van zaken." Gemma van Resteren, psychogeriatrisch centr "j^g riënhaven in Warmond 33 V een moeilijke stelling. H ?en komt de katholieke kerl soort zaken in de publi dat is jammer, want er veel meer in de kerk. D( is dichtgetimmerd. Je ïlisd en re er d De e wi elen? in di fysi: 4aat bij he stag van 14 juni: „Ik heb ooit de keuze gemaakt voor het celi baat. In de loop van veertig jaar dacht ik wel eens 'gut, ik wou dat het anders was'. Het celibaat is ontstaan in een tijd dat je als priester nooit alleen was, je zat in een klooster. Tegenwoordig zitten priesters bijna altijd al leen. Celibaat kan en mag niet betekenen, en dat staat ook op de eerste bladzijde van de bijbel, dat de mens alleen is. Dat is niet goed. Alleen is geen leven, dat is niks, daar ben je niet voor ge maakt, dat maakt ongelukkig. Het celibaat is maar een betrek kelijke weg. In de katholieke kerk is bepaald dat de priester celibatair leeft, dat geldt nog steeds. Of dat goed is, waag ik zeer te betwijfelen. Maar het is ook niet zo dat alle problemen weg zijn, zodra een pastoo^, ge trouwd is. Vader zijn van een gezin vraagt alle zorg. Als je daarnaast ook opgaat in het pastoraat en alle avonden van huis bent gaat dat niet goed. Het behouden van dat evenwicht is best moeilijk maar ik acht dat zeker mogelijk." André van Aarle, diaken van de Willibrord parochie in Oegst- geest, wilde vanwege het celi baat geen priester worden:..De koppeling tussen het celibaat en het seksuele misbruik wil ik niet maken. Als een man zijn vrouw verkracht, roepen we toch ook niet dat het huwelijk moet wor den afgeschaft. Misbruik komt overal voor en moet hard wor den aangepakt. Ook in de kerk. We zouden de mensen die zich aanmelden om fulltime in de kerk te gaan werken beter moe ten begeleiden. Toch denkj ik, zeggen dat als je celiba T132 dat je ook mensen seksi bruikt. Heel veel mens m dat niet. Seksueel 1136 h komt overal voor. In ,ets moeten we goed onde®3 h waar het allemaal komt. Als blijkt dat men schuldig maken aan misbruik, moeten ze worden." Jelle Settels nisch JMC

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12