LEIDE Grote financiële zorgen Veertig jaar eersteklas Leidse melk Leidse WD wil criminelen laten werken in oranje pakken in de lour! 'Nieuwe bioscoop kan beter aan de Breestraat komen' ccaj[mm Roomburg voorbeeld voor andere hockeyverenigingen REGIO R1 tis ing in if onstunnel {bemiddeling 1 hele stad Raad wil meer bezuinigen maar weet niet hoe 4 Rembrandt van Wijn Activisten bekladden bankkantoor Jaar gratis naar museum Trianoneigenaar Boer wil pand erbij woensdag 26 JUNI 2002 i - In de tunnel voor Lei- ntraal zijn gistermiddag to's op elkaar gebotst, j jarige Leidenaar die een je bestuurde, zag te laat 1 voorganger remde. ior ontstond een aanrij- le eerste auto, bestuurd W in Leidenaar (32) reed ens tegen een andere ituurd door een 29-ja- iuw uit Leiden. De 32-ja- n klaagde over nekletsel. Het ministerie van jus- ft Leiden subsidie gege- buurtbemiddeling, een in stadsdeel West, uit te naar de hele stad. Poli- voningbouwverenigin- gemeente en de Leidse •jéJ sorganisatie, die samen- in het project, kunnen t geld nu een coördina- 74 stellen, die de vrijwilli- geleidt. Buurtbemidde- dt ingezet bij bijvoor- urenruzies; de bemidde- oberen met de strijden- jen oplossingen te zoe- conflicten. door Wim Koevoet leiden - De uitvoering van taak straffen, zoals het verwijderen van graffiti en het onderhouden van groen, moet voortaan maar gebeuren in oranje overalls. Dat werkt volgens Leids WD-frac- tievoorzitter L de Lange 'pre ventief. Hij pleitte hiervoor gis teravond in zijn algemene be schouwingen bij de Perspectief nota. „Wanneer we weten dat veel criminaliteit in de stad wordt veroorzaakt door een klei ne groep veelplegers, dan moe ten we dat niet bagatelliseren, maar aanpakken." De Langes verhaal over het ver groten van de veiligheid leidde tot een golf van hilariteit in de raadszaal. Groenlinks-fractie voorzitter D. van den Bosch maakte van zijn weerzin geen geheim. Hij verweet de WD een onbedwingbare drang tot 'stig matiseren'. Maar De toonde zich weinig onder de in druk van dergelijke reacties. Hij hield de andere fracties voor dat zij net als de WD veiligheid tot speerpunt willen verheffen en dat al die woorden maar eens in daden moeten worden omgezet „De discussie over veiligheid wordt in Leiden nog altijd van uit een ivoren toren gevoerd", voegde hij zijn critici toe. Voor het uitvoeren van taakstraffen in herkenbare oranje pakken, zei De Lange zeker te weten, be staat in de Leidse samenleving 'een breed draagvlak'. Tot de raadsleden die de draak staken met de WD-plannen be hoorde onder anderen W. Bleijie van het CDA die stelde dat de taakgestraften behalve een oranje pak aan ook een loden bal om hun enkel moeten krij gen. D66-wethouder A. Pechtold pleitte voor een blauw petje er bij. „Dan worden ze voor WD- 'ers aangezien." Van den Bosch kon er de humor niet zo van inzien en deed niet mee aan de verkleedpartij. Hij wil afblijven van het recht op privacy en anonimiteit dat ook criminelen hebben. „Of wilt u dat ze een ros krijgen uitgedeeld als ze worden herkend?" De Groenlinkser wilde weten waar de grenzen van De Lange liggen. „Moeten fietsers die door rood licht zijn gereden ook zo'n oranje pak aan?" CDA'er Bleijie zag al voor zich hoe de voltallige gemeenteraad in oranje door de stad sjeest, want bij zijn weten zijn raadsleden per definitie On verlichte fietsers. De Lange zei dat hij niet uit is op het stigmatiseren van men sen die een straf opgelegd heb ben gekregen, maar wel vindt dat 'straffen gevoeld moeten worden' en daar ontbreekt het in Nederland aan; dit tot groei ende ergernis van de burgers, betoogde hij. Zijn grens loopt bij veroordeelden die 240 uur taak straf, het maximum dat mogelijk is, opgelegd hebben gekregen. Dat is volgens het Nederlands rechtssysteem de vervangende straf voor een halfjaar ceL De reactie van burgemeester en wethouders volgt in de tweede ronde van de behandeling van de Perspectiefnota. door Wim Koevoet leiden - Leiden moet miljoenen euro's meer bezuinigen dan het college aangeeft in de Perspec tiefnota. Misschien wel zeven miljoen euro meer, volgens D66- voorman O. Welling. Bovendien zijn de bezuinigingsplannen van wethouder R. van der Sande (WD/financiën) gedoemd te mis lukken. Zowel de oppositie als de collegepartijen uitten gisteren in de raadsvergadering hun onrust over de financiële positie van de stad. Er is niet alleen onrust; er is ook onmacht. De bijdrage van PvdA- fractievoorzitter C. Broeijer bracht die aan het licht. Zij gaf aan dat het college wat haar fractie betreft moet afblijven van al het geld dat wordt ingezet voor 'sociale samenhang1 in de stad. Ze bleef het antwoord schuldig op de vraag van wet houder A Pechtold (D66) wat daar allemaal onder valt. Ook op de vraag waarop van Broeijer wél mag worden bezuinigd, bleef het stiL De sociaal-democrate was trou wens niet de enige met een mond vol tanden. Op J. de Coo van LWG/De Groenen na deed niet één raadslid een concreet bezuinigingsvoorstel. De Coo pleitte ervoor de gemeentelijke bijdrage aan de exploitatie van het Aalmarktproject te schrap pen. Leiden, voormalig artikel 12-ge- meente, is sinds jaren weer in last. Werd Van der Sandes eerste gemeentebegroting nog een 'droombegroting' genoemd, gis teravond kreeg de wethouder opgedragen maar eens flink te gaan hozen, anders zinkt het schip. Het is lang geleden dat in dergelijke termen over de finan ciële positie van de stad werd beraadslaagd. Een voorteken was al de jaarre kening 2001, die een tekort ver toont van 1,8 miljoen euro. De laatste keer dat een jaarrekening in de min eindigde, is vijf jaar geleden. De verwachting van de fracties is dat het nieuwe kabinet flink gaat schrappen in het gemeen tefonds met alle gevolgen voor de uitkering aan Leiden van dien. Ook geloven de raadsleden niet dat Leiden de komende ja ren in dezelfde mate kan mee profiteren van de bijdragen van het rijk in het kader van het gro- testedenbeleid. Ook deze ramin gen van wethouder R. van der Sande worden als te optimis tisch beschouwd. Grote zorgen zijn er ook over het ambtelijk apparaat, PvdA- fractievoorzitter Broeijer wees erop dat hiervan wel erg veel wordt verlangd. De Leidse amb tenaren moeten extra aan de bak om alle nieuwe plannen van het nieuwe college uit te voeren en ondertussen moeten alle vijf de ambtelijke diensten elk een miljoen euro aan bezuinigingen zien te vinden. En dat terwijl de klachten over onderbezetting, hoog ziekteverzuim en een dito werkdruk blijven aanhouden. F. van As van de ChristenUnie noemde de bezuinigingsop dracht van één miljoen euro voor elke dienst 'bizar'. Het gaat er bij hem niet in dat bijvoor beeld de Bestuursdienst net zo veel moet schrappen als de dienst Bouwen en Wonen. De Bestuursdienst heeft het volgens het raadslid al zo moeilijk door een tekort van anderhalf miljoen euro in 2001. Van de tien groot ste financiële tegenslagen die Van der Sande in beeld heeft ge bracht zijn er zeven, voor een bedrag van 4,8 miljoen euro, voor rekening van de geplaagde Bestuursdienst „Meer dan ooit bid ik ons allen Gods wijsheid en zegen toe", sloot Van As zijn algemene beschouwingen af. De reactie van het college volgt in de tweede ronde van de de batten over de Perspectiefnota. in het Leidsch Dagblad van zaterdag 29 juni hoe u zich kunt meten met je ploegleiders in de ~our de France. leiden Hockeyclub LHC Roomburg uit Leiden is een voorbeeld voor andere hockey verenigingen in Nederland. Dat vindt de hockeybond KNHB, die de Leidse club daarvoor beloont met de Bestuurderstrofee. De trofee is een wisselprijs waarmee de hockeybond zijn waardering uitspreekt voor 'uit zonderlijk goed bestuur en/of beleid'. LHC Roomburg krijgt tevens een geldprijs van 2300 euro. De sportvereniging dankt de trofee aan het nieuwe 'multi functionele clubhuis'. De jury heeft negen voordrach ten uit de districten van de KNHB ontvangen. „Deze voor dracht stak met kop en schou ders boven de andere uit", meldt het juryrapport. „In april heeft de vereniging een nieuw multifunctioneel clubhuis ge opend. Het doet ook dienst als ruimte voor buurtactiviteiten en biedt op doordeweekse dagen mogelijkheden voor naschoolse opvang. Daarvoor worden twee kleedkamers elke week omge bouwd tot speelparadijzen." Omdat multifunctioneel gebruik van clubhuizen 'een belangrijk thema' in het beleid van de KNHB is, en 'de sportvereniging als maatschappelijke organisa tie' hoog op de agenda staat van sportkoepel NOC*NSF, krijgt LHC Roomburg de Bestuurder strofee. De Leidse club vervult een voorbeeldfunctie voor an dere verenigingen, aldus de jury. leiden - Rembrandt moet een rage worden en om dat te bereiken ko men er vanaf volgende week geleidelijk diverse Rembrandt-producten op de markt. Te beginnen met flessen wijn die vrijdagavond in de Hooglandse Kerk bij het Rembrandt-concert voor het eerst worden ge presenteerd en die vanaf maandag te koop zijn. Rembrandt van Wijn, zullen we maar zeggen. In 2006 is het 400 jaar geleden dat Rem brandt werd geboren. Dan wil Leiden Promotie VW groots uitpakken. Tot dat jaar worden allerlei producten op de markt gebracht. Na de wijn verschijnen Rembrandt T-shirts op de markt en nog veel meer. De Rembrandt-wijnen zijn er in rood, wit en rosé en komen uit de Lan- guedoc in Frankrijk. De wijn is na het concert vrijdagavond in de Hooglandse Kerk te koop en na het weekeinde bij wijnhandel Noord man aan de Haagweg voor 5,75 euro per fles. Simon Platteel (links op de foto), medeorganisator van het Rembrandt-concert en Frank van Leeuwen van Leiden Promotie/VW hebben al een flesje weten te be machtigen. Foto: Hielco Kuipers leiden - Dierenrechtenactivisten hebben de afgelopen nacht ver schillende filialen van de ABN Amro-bank beklad, waaronder het kantoor aan de Breestraat in Leiden. Op de muur van de bank hebben de activisten het internetadres geschilderd van een site waarop actie wordt ge voerd tegen het Biomedical Pri mate Research Centre (BPRC), het noodlijdende apencentrum in Rijswijk. Via een persbericht laten de ac tievoerders weten dat de actie gericht is tegen het feit dat het apencentrum een bankrekening heeft bij de ABN Amro. Volgens de dierenactivisten is de bank hierdoor 'medeverantwoordelijk voor het nutteloze dierenleed in BPRC'. De actievoerders kondi gen aan dat ze ook andere be drijven die banden onderhou den met het apencentrum 'op een geweldloze directe manier verrassen'. leiden - De kinderen uit groep 3 van de Zoeterwoudse West- woudschool mogen een jaar lang gratis naar het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Het mu seum heeft de kinderen een jaarkaart gegeven als troost voor de vervelende ervaring die ze twee weken geleden in het Kin deratelier hadden. De hele groep moest toen met vergifti gingsverschijnselen naar het zie kenhuis, nadat de kinderen een glaasje limonade hadden ge dronken. Inmiddels is definitief de oorzaak van het incident vastgesteld: in de waterleidingen bij het museumrestaurant had zich koperroest opgehoopt na verbouwingswerkzaamheden. Verzuimd was om de leidingen goed door te spoelen. sor e SIT n Leidens best bewaarde gr ïen slingert zich richting Lhoten, langs de Vliet lerenbedrijven wisten de Vlietweg te handha- oprukkende Rand- 1 daarvan is de El- Daar zijn een jonge vrouw net bezig een paarden uit de wei te terwijl de zon door het diijnt Een paar waak- »sei1 besnuffelen het bezoek. f achterkant strekken de izich uit tot aan de A4, 54 si 10e lang nog? Al jaren ge- ieten de gemeente en de cie hun oog vallen op het S? ;voor de paarden is bij- lor Annika en Wilbert 'a^ij un kapitaal bestaat uit PjJI en. Al veertig jaar levert ■^-^"ouderij eersteklas melk. Campina huldigde or deze maand met js: de tinnen melkkan, jaar eersteklas melk is gr 2e geen geringe prestatie, want drie keer per week analyseert Campina een monster uit de tank en controleert de zuivelfa briek de installaties en de stal. Als een koe is gevaccineerd, moet zij op een zijspoor wor den gezet Haar melk is niet eersteklas meer. De Elzahoeve is het enige bedrijf in de regio dat zo lang achtereen deze top kwaliteit heeft geleverd. Een grote vitrine in de keuken toont vele trofeeën, tot uit Brus sel en Barcelona aan toe. Een foto laat een koe van twaalf jaar oud zien, die vorig jaar haar 100.000ste liter produceerde. „Zulke kampioenen gaan niet naar de slacht, maar laten we inslapen als hun tijd is geko men", vertelt Wilbert. Dat heb ben ze dan letterlijk verdiend, want eersteklas melk is het duurst Ondanks deze verdiensten wil len de gemeente en de provin cie hun graasgebied, de Oost- SS De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Ondér redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 viietpolder, ergens anders voor gaan gebruiken. Eerst moest er een bedrijventerrein in de pol der komen. Jaren van procede ren heeft de kwestie tot in de Raad van State gebracht, die het bestemmingsplan onlangs naar de prullenbak verwees. Daar mee is het gevaar nog niet ge weken voor de familie Post Een nieuw bestemmingsplan is al weer in de maak. Als het bedrij venterrein er niet komt, dan misschien een omstreden bag- gerstort of anders wel een moe raspark. De gemeente over weegt de Leidschendamse Vlietlanden door middel van een ecologische zone met het 1 te verbinden. „We zouden door die zone naar ons land moeten", legt Wilbert uit „Volgens de gemeente zou den we door kunnen boeren, maar dat is niet zo." In 1990 telde de Elzahoeve nog tachtig negentig koeien. Toen de extra kracht wegging moest het bedrijf inkrimpen. De fami lie Post verkocht de overtollige rechten om melk te leveren en wilde wachten met nieuwe in vesteringen tot er duidelijkheid over de toekomst kwam. Hoe langer het wachten duurt, hoe meer de voorzieningen verou deren. De melkput uit 1976 is aan vervanging toe, een nieuwe stal is nodig. „Dit is een vóórlig- boxenstal, waar de trekker niet doorheen kan", maakt Wilbert duidelijk. „Hoewel een echte ligboxenstal tegenwoordig de norm is, adviseerde die man van de gemeente ons een stal. Grupstallen worden a ren niet meer gebruikt", voegt Annika toe. Het boerenbedrijf blijft zwaar. Zeventig uur werken in de week is normaal, 's Ochtends om half zes op, melken en dan voeren, 's Winters de stal schoonma ken, 's zomers maaien. Dat was al zo in 1700, toen de Elzahoeve werd gebouwd. Wilberts bet overgrootvader kocht de monu mentale boerderij halverwege de negentiende eeuw. Annika heeft Wilbert leren kennen op de Hogere Landbouwschool in Delft. De 21-jarige Hazers- woudse komt zelf niet uit een boerenfamilie, maar zou niets anders meer willen. Desnoods emigreert ze straks met de ne gen jaar oudere Wilbert, als de gemeente hun het bestaan on mogelijk maakt.Als u geen protest had ingediend, was alles nu duidelijk geweest", kaatst de gemeente terug. Dan was een van de mooiste stukjes Leiden waarschijnlijk al weg geweest Wijnand Noot door Ma rijn Kramp leiden - Bioscoopeigenaar J. Boer wil een nieuw filmhuis ma ken in het voormalige pand van het Hoogheemraadschap aan de Breestraat. Volgens Boer die Tri anon en het Kijkhuis runt, is uit breiding noodzakelijk om het filmdoekentekort waar Leiden volgens hem mee kampt, op te lossen. Dat effect wordt niet be reikt door een megabioscoop bij het station neer te zetten. Diverse politici hebben in de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen geroepen dat het filmaanbod in Leiden te klein is. Boer roept hen daarom in een brief aan het gemeente bestuur op om mee te werken aan zijn plan. Volgens hem is Leiden meer gebaat bij een film centrum in het voormalige pand van het Hoogheemraadschap aan de Breestraat dan bij een megabioscoop bij het centraal station. Want een megabioscoop geeft Leiden volgens Boer wel meer zalen maar geen groter filmaan bod. Het effect zal volgens hem eerder averechts zijn, vreest Boer, doordat grote commercië le films gelijktijdig in verschil lende bioscopen gaan draaien en zij elkaar op die manier ka pot concurreren. Hij is bang dat Trianon in dat geval het onder spit delfL Voor de grote zaal van Trianon, die een capaciteit heeft van 400 mensen, blijven met de komst van een megabioscoop te wei nig grote films over. Boer vreest dat hij de grote zaal dan moet opsplitsen in vier kleintjes om rendabel te blijven. En dat zou dan weer ten koste gaan van het Kijkhuis aan het Vrouwenkerk- plein. Uitbreiding aan de Breestraat zou Boer uitkomst bieden. Hij wil in een deel van het voorma lige pand van het Hoogheem raadschap twee middelgrote bioscoopzalen maken als uit breiding van Trianon én, in na volging van wat in Nijmegen is gebeurd, een mega-kijkhuis. In die twee middelgrote zalen kunnen dan de films worden vertoond die niet meer in de grote zaal 'passen'. Door films tijdig door te schuiven naar klei nere zalen wordt de continuïteit van Trianon gewaarborgd. De twee kleine zalen die Boer de af gelopen jaren in Trianon reali seerde, bieden wat dat betreft nog te weinig soelaas. Nog re gelmatig wordt voor de verto ning van commerciële films uit geweken naar het Kijkhuis, waar vervolgens de 'betere' film op de plank blijft liggen. Het voormalige pand van het Hoogheemraadschap, schuin tegenover Trianon, is volgens Boer een geschikte locatie voor een nieuwe filmcentrum. Dit pand werd tenslotte al eerder genoemd als onderkomen voor een bioscoop en het LVC. En de bestemming van het al enige ja ren leegstaande pand staat we derom ter discussie nu het Aal marktplan wordt herzien.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11