'Luchthaven Lakenhal: meeste topstukken in de kelder kan terrorist niet stoppen' 'A 1% gfT I /O Lüjüty&i Israël verheugd over toespraak van Bush Korea weet waar Varsseveld ligt Tegenslag voor in België geopereerde Katwijker SQQESSCt LINGERIE Uitkeringsinstanties sluiten reeks kantoren ïondenvirus eigt honden KLM-topman spreekt op congres Palestijnen achter leider Arafat Koningin opent Den Haag Sculptuur Verkeerde regiopagina Consument steeds pessimistischer 'Grote fraude met gebruikte kleding' Holland Casino internationaal Postbank WIE SLIM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN' Leidse vestigingen samengevoegd X Leidsch Dagblad NR. 42958 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 25 juni 2002 LGEMEEN jdstraf in VS ids verder Ier druk ilitiepartijen oord over uinigingen controleren itainers in ren Rotterdam indel van den Culinair rgedragen Rijngeest ep stapt rechter alklas loopt nuur mis r rekenfout d.nl am - Het zeehondenvi- in Scandinavië inmid- leven heeft gekost aan eshonderd zeehonden, gevaarlijk zijn voor Met name honden die ingeënt tegen de zoge- klassieke hondenziekte distemper) lopen kans en besmet. viroloog Ab Osterhaus Rotterdamse Erasmus teit. Het zeehondenvi- ireidt zich vrij makke- unnen honden die op md worden uitgelaten mties is al krijgen als ze een ■tot 1 oelde dode zeehond be- 5128 8,75 2,50( 1.50( ging irijve Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Tel. 071 589 57 45 door Richard Mooyman brussel - De beveiligingsmaatre gelen op luchthavens zijn niet ef fectief en bovendien duur. De massale controle van passagiers kan terroristen niet tegenhou den, zo verwacht KLM-topman Leo van Wijk. Hij zei dat gisteren op een congres over luchtvaart- veiligheid in Brussel, waar hij op trad als voorzitter van de Associa tion of European Airlines (AEA). De huidige methode om alle passagiers bij het inchecken te screenen, komt neer op 'met duizend man zoeken naar een speld in een hooiberg', aldus Van Wijk in een toelichting. De lange wachtrijen en andere on gemakken zorgen volgens hem voor toenemende ergernis on der passagiers. Daarnaast zijn de kosten zeer hoog. „We kun nen niet verwachten dat het pu bliek daarmee genoegen blijft nemen." Het met röntgenappa ratuur screenen van alle inge checkte bagage is volgens hem ook geen wondermiddel. Schip hol voert dit systeem volgend jkar in. „Het is duur en schakelt niet alle risico's voor honderd procent uit." Volgens Van Wijk zijn terroris ten niet tegen te houden door algemene controles. „Er zijn al tijd manieren om algemene controles te omzeilen. Het is veel efficiënter en effectiever om te controleren op basis van risi coprofielen. Wij kunnen een passagierslijst verstrekken, op basis waarvan de overheid spe ciale aandacht aan bepaalde mensen kan besteden." Van Wijk beseft dat daarbij de priva cy in het geding kan komen. Het is volgens hem aan de politiek om daarover een besluit te ne men. Driekwart jaar na 11 september zijn er in Europa nog geen een duidige richtlijnen voor de be veiliging van luchthavens en vliegtuigen, aldus Van Wijk. „In Europa kunnen of willen de lan den het daarover helaas niet eens worden." Veel extra veilig heidsmaatregelen die de KLM treft, zoals het inbouwen van verstevigde cockpitdeuren, vloeien nu voort uit de strenge Amerikaanse richtlijnen. Wat de KLM-baas betreft kun nen maatregelen als plastic be stek aan boord worden afge schaft. „Een pen is gevaarlijker dan een mes aan boord. Plastic bestek kan alleen maar valse verwachtingen wekken over de veiligheid aan boord." Van Wijk ziet ook niets in het bewapenen van piloten, zoals in de VS be perkt zal worden toegestaan. „Je kunt voorspellen dat daarmee ooit iets per ongeluk fout zal gaan. Het risico is groter dan de dreiging." door Jan Rijsdam leiden - De Leidse Lakenhal kampt met ruimtenood. Met elke nieuwe aanwinst van het stedelijk museum verdwijnt een ander topstuk noodgedwongen in depot. Sterker nog: er hangen onderhand meer oude meesters in de kelder van het museum dan in het museum zelf. Christiaan Vogelaar, conservator oude kunst van De Lakenhal, stelt vast dat hij met gemak een dubbel zo groot oppervlak kan vullen met topstukken uit de gouden eeuw dan nu het geval is. De Lakenhal heeft in een paar maanden tijd een aantal topwerken van oude meesters ten geschenke of in bruikleen gekregen. Werken van Rembrandt, Ruisdael, Van Goy- en en Van Swanenburg, die het museum niets kosten. De (bruikleen) gevers stellen maar één voorwaarde: dat de werken op zaal komen te hangen. En dat nu is een pro bleem. Hoe nijpend het ruimtegebrek is geworden blijkt na de recente aanwinsten. Uit een le gaat heeft het museum een werk van Jan van Goyen gekregen. Het is het grootste schilderij dat Van Goyen ooit heeft gemaakt: 2.5 bij 1.5 meter. Van het rijk heeft De La kenhal onlangs een Jacob van Ruysdael in bruikleen gelaegen. In beide gevallen stellen de bruikleengevers als voorwaarde dat de werken op zaal komen te hangen. „Ik wil ook niets liever", zegt Vogelaar. „We zijn heel blij met deze aanwinsten. Maar de vraag is: waar laat ik ze? Er is maar een op lossing: andere topstukken uit het museum weghalen en nieuwe ervoor in de plaats hangen." De ruimtenood wordt de komende jaren al leen maar nijpender. De Lakenhal wil voor het feestelijke Rembrandtjaar in 2006 een Rembrandtzaal openen. Daar kunnen de werken van de grote meester komen te han gen temidden van schilderijen van zijn leer meesters en leerlingen. En: er staan verder twee grote Rembrandttentoonstellingen op stapel, in 2005 en 2006. Een mooie gelegen heid, vindt Vogelaar, om Leiden als Rem- brandtstad op de kaart te zetten. Pagina R7: Nieuw licht op jonge jaren van oude meester den haag - Koningin Beatrix bekijkt het beeld 'Primavera' van de Britse kunstenaar Alien Jones. Het is een van de veertig kunstwerken die deze zomer het Lange Voorhout in Den Haag sieren. Voor de vijfde keer wordt daar de beeldenmanifestatie Den Haag Sculptuur gehouden. Beatrix opende het evenement gisteravond. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/gpd - In het Midden- Oosten is verdeeld gereageerd op de toespraak gisteravond van de Amerikaanse president Bush over het Midden-Oosten. De kem van Bush korte rede was dat hij bereid is een Palestijnse staat met tijdelijke grenzen te erkennen als de Palestijnen een nieuwe leider hebben gekozen en hervormingen hebben door gevoerd. De Palestijnse leider Arafat, wiens politieke hoofd Bush zon der het met zoveel woorden te zeggen had geéïst, zag in Bush woorden 'ideeën die gezien kunnen worden als een serieuze poging het vredesproces weer op gang te brengen'. De Israëlische regering toonde zich in een eerste reactie ver heugd over de toespraak. Vooral de eis van Bush dat het Pales tijnse volk Arafat aan de kant (advertentie) 11 Q •os: (10 )or i t zet, werd zeer positief ontvan gen. Premier Sharon riep in na volging van Bush de Palestijnen op nieuwe leiders te kiezen. Heel wat minder waardering was er voor Bush opmerking dat hij een provisorische Palestijnse staat zou kunnen erkennen in dien aan een aantal voorwaar den was voldaan. De Palestijnse hoofdonderhan delaar Saeb Erakas was veel minder positief. Hij verklaarde tegenover CNN dat Arafat de le gitiem gekozen leider van het Palestijnse volk is en dat Arafat nieuwe verkiezingen heeft aan gekondigd, waarbij het volk over het toekomstige leiderschap kan beslissen.Arafat is legaal geko zen en dat dient gerespecteerd te worden, ook president Bush moet de keus van het Palestijnse volk respecteren", aldus Saeb Erakas, die verder onderstreepte dat de Palestijnen in eerste in stantie recht hebben op een le ven in vrijheid en niet, zoals nu, moeten zuchten onder een Isra ëlische bezetting. Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Buitenland: Bush voegt obstakel toe aan weg naar vrede leiden - Door een technische fout in de drukkerij is gisteren in de Leidse editie van deze krant een verkeerde pagina ge plaatst. Op de plek van de pagi na Leidse Regio stond een pagi na uit de Gooi- en Eemlander, een dagblad dat net als het Leidsch Dagblad door HDC Uitgeverij Zuid wordt gedrukt. Vandaag bevat het regiokatem daarom twee pagina's Leidse Regio (R4enR5). den haag - De consument wordt steeds pessimistischer over de economie. Het vertrou wen daalde in juni voor de vijf de maand op rij. Vooral jonge ren onder de 24 jaar en huis houdens met de laagste inko mens verliezen steeds meer het vertrouwen. De bereidheid om grote aankopen te doen ligt nu op het laagste niveau sinds 1985. Ook het oordeel over de eigen financiële positie was in zeventien jaar niet zo negatief, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hilversum - Organisaties die gebruikte kleding voor goede doelen inzamelen, steken jaar lijks mogelijk voor tientallen miljoenen euro's in eigen zak. Dat blijkt uit onderzoek verricht door de VAOP, de coöperatieve vereniging die tweehonderd ge meenten ondersteunt bij de in zameling van herbruikbaar af val. hoofddorp - Holland Casino slaat zijn vleugels uit in het bui tenland. Het gokbedrijf gaat vijf casino's exploiteren in Zwitser land en Zweden. De winst vloeit in de Nederlandse schat kist. De vergunningen van de nieuwe gokpaleizen zijn in han den van lokale bedrijven. Hol land Casino baat ze uit, brengt de kennis in en voert het mana gement. Binnenkort openen de eerste twee vestigingen in het Zweedse Malmö en Sundsvall. varsseveld/gpd - Het Kerk plein in Varsseveld oogt van daag als een dependance van het stadion in Seoul waar Zuid-Korea vanmiddag in de halve finale van het WK tegen Duitsland speelt. Vooruitlo pend op het duel zijn vanmor gen ongeveer hónderd Korea- nen - samen met Nederlandse collega's bij Samsung Electro nics - vanuit Rijswijk afgereisd naar Varsseveld. Op het Kerk plein, in het geboortedorp van de succesvolle trainer Guus Hiddink, volgen ze voor een groot scherm de om 13.30 uur begonnen WK-aflevering tegen de Duitsers. In Varsseveld wapperen dui zend Zuid-Koreaanse vlagge tjes, die plaatselijke onderne mers hebben laten drukken. De vier Zuid-Koreaanse tv- ploegen, die al dagen in het dorp verkeren, kunnen hun geluk niet op met deze achter gronden bij hun sfeerbeelden. Het Achterhoekse dorp waar Hiddink voor het eerst op een grasmat schitterde, is op de Zuid-Koreaanse televisie dezer dagen een vertrouwde ver schijning. De in Nederland opererende gids Koh rekent er op dat de belangstelling nog verder toeneemt „Varsseveld is nu een bekende stad in Zuid-Korea." Een groot Zuid-Koreaans reis bureau heeft voor 2500 euro een reis naar Nederland in de aanbieding, met als hoogte punt: Varsseveld. De eerste honderden toeristen hebben al geboekt. Vrijwel elke maand begeleidt Koh Koreaanse groepsreizen door Nederland. „Dat zullen er na de successen op het WK al leen maar meer worden", licht hij toe vanuit café De Ploeg in Varsseveld. Hij heeft nog geen idee wat hij rijn landgenoten moet voorschotelen. Behalve dan de kroeg op het Kerkplein, en Hiddinks geboortehuis aan de Spoorstraat 19. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung overweegt in september de geboorteplaats van Hiddink te bezoeken. Pagina WK voetbal: Waarom Turkije in halve finale staat Speelschema WK voetbal Halve finales woensdag 26 juni: 13.30 uur: Brazilië-Turkije katwijk - De 92-jarige Katwijker die in een Antwerps ziekenhuis ligt voor een heupoperatie, gaat hard achteruit. Gistermiddag is hij getroffen door een hersenin farct. Zelfs als er in een Neder lands verpleeghuis een bed voor hem is, kan hij voorlopig niet worden vervoerd. Voor de familie is dat een zware klap, zegt kleindochter N. Rog. „Het herstel van rijn gebroken heup ging juist voorspoedig. Zondag zwaaide hij rijn benen al over de rand van het bed en zeiden dat hij naar huis kon." De Katwijker belandde een week geleden in België omdat de drie Leidse ziekenhuizen geen plek hadden. Het dichtstbijzijnde al ternatief bleek het Campus Stui- venbergriekenhuis in Antwer pen. Het beddentekort in de Ne derlandse gezondheidszorg en gebrekkig overleg tussen de Leidse zorginstellingen bemoei lijken rijn terugkeer. Het is nog onduidelijk wat er is misgegaan. „Dat heeft te maken met communicatie tussen het LUMC en ons", zegt zorgmana ger M. Luttik van Z&Z. „De pati ent en diens familie zouden zich niet druk hoeven te maken om vervoer naar Nederland." Inmiddels leveren zorgverzeke raar Zorg en Zekerheid, het Zorgkantoor en het LUMC extra inspanningen. Ze ritten behoor lijk in hun maag met de kwestie, die volgens Z&Z het gevolg is van aanloopproblemen. De Kat wijker is een van de eerste pati ënten die door capaciteitspro blemen van de Leidse zieken huizen moet uitwijken naar Ant werpen. Die samenwerking be staat pas enkele weken. Kleindochter Rog betwijfelt of de inspanningen nog zin heb ben. Haar dementerende opa is verward zonder rijn familie en eet nauwelijks. „Er rijn kostbare dagen verloren gegaan." ouda miate 'ostbank Internetsparen is nu nog H antrekkelijker. fdeli rij (advertentie) Yant we hebben onze rente verhoogd. Drie keer klikken en u ijgt een rente van maar liefst 4,1% op een internetspaar- ekening. En zonder dat uw geld vaststaat. U kunt er gewoon Itijd over beschikken. Begin dus vandaag nog met Postbank iternetsparen. Een rekening heeft u zo geopend en ook het verhoeken van uw spaargeld is heel eenvoudig. U regelt het lp postbank.nl 1/ZslAA intewijzigingen voorbehouden. TOT maar liefst aa/ goedkoper 6O/0 viKïusi leiden - De uitvoerders van de sociale verzekeringswetten slui ten het merendeel van hun kan toren. De komende jaren wordt het aantal vestigingen terugge bracht van 171 naar 27. In Lei den worden de twee kantoren die de sociale verzekeringswet ten uitvoeren - het Gak en UWV Bouwnijverheid - samenge voegd. Waar de twee organisa ties die nu nog aan de Verbeek straat en de Schipholweg ritten straks in Leiden worden geves tigd, is nog niet duidelijk, meldt D. Paarhuis, woordvoerster van UWV (Uitvoering Werknemers verzekeringen). Wel staat vast dat de samenvoeging voor 2005 plaatsheeft De inkrimping is het gevolg van de fusie begin dit jaar van Ca dans, Gak, Guo, Uszo, Sfb en het Landelijk Instituut Sociale Ver zekeringen tot één instelling voor de uitvoering van werkne mersverzekeringen. Om de zes organisaties tot één om te vor men, wil het UWV het werk con centreren op in totaal 27 vesti gingen en een hoofdkantoor. Een deel van de ruim 22.000 werknemers van UWV (Uitvoe ring Werknemersverzekeringen) is gisteren door de directie inge licht over de plannen. Een woordvoerder van UWV bena drukte gisteravond dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat PostcodePlaats Telefoon (Lvm cortroie nabezoigng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automateche beetrg is mji bank-gronurnier. Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1