REGIONAAL NIEUWS Vonnis RvS 'Met veertig kilometer per uur knallen' tuincentrum 'gedateerd' Eemnessers verbroederen bij buurtbarbecues Nederhorst bruist van spektakel Theaterfestival zet Almere op stelten HILVERSUM ALlVE WEEKEND db lieert op iard Laren [sus over iy op komst :S ngloopwinkel :;Jt vakantie R2 I! JfiS OLOFON Ruim tweeduizend dorpsgenoten op hetzelfde tijdstip bijeen rondom houtskoolvuurtjes Jongeren brengen 24 uur in natuur door rondom 's-Graveland De Bruin al akkoord met Eemnes ■™r Insluiping aan Koggewagen 28, 21*30 JUNI - Wim Ruitenbeek ver- imorgenavond een caril- mcert op de Larense bei- in de toren van de NH- aan de Naarderstraat. De leiaardier speelt stukken laydn, Mendelssohn en bert. Het concert begint cht uur en duurt een uur. H - Thuiszorg houdt op de sdagen 10,17 en 24 juli v ursus voor aanstaande ou- 1111 Tijdens de bijeenkomsten i onder meer aandacht be- lS laan de ontwikkeling van J ingeboren baby, de voe- -. ran de aanstaande moeder ''.r i kraamzorg. De lessen en gegeven in het Thuis- gebouw aan de Huizer- weg 330 in Huizen van j™ tot tien uur. Deelname 5 10 euro. Thuiszorgleden D korting. Aanmelden kan ijuni via 035-6924924. - De Huizer kringloop- aan de Bakboord is van tot en met 12 augustus ge- Het is in die periode nog jelijk spullen aan te le- Dit kan elke maandag- 1 tussen 19 en 20 uur. De ipwinkel blijft ook spul- den. Mensen die iets willen, kunnen bellen met 1850 en hun gegevens ten op het antwoordap- agenda maandag 24 JUNI 2002 MG IES het )r(K entehuis: 'ea luur den EN «taan, lep: id Ankeveen,Korten- «drecht, Hollandsche y Nurtensdijk: eigen huisarts 035-6833822 035-6830300 035-6930619 1223 DA Hilversum. 1200 AA Hilversum -6477000 (algemeen) •6477266 onJ5 I»'. P*de Vries gt Pdevries@ge.hdc.nl Hjj ^'phorst (adjunct) inieuwsdienst@ge.hdc nl - kantoren: «"Plassen öt 14.1223 DA Hilversum ^477130 6477108 wactie.stad@ge.hdc nl Brouwer 20211937 Ven baarden ■",1404c J0827 116973 actie.bussum@ge.hdc nl Scherder 20211955 OlM laren/Blaricum/Eemnes inlai ln 7,1271 RR Huizen r 6477310 5264801 2a factie huizen@ge.hdc.nl 1 clorier 20211956 n "Tatieservice: laDJ itijden archief: del 9 00-12.00 uur ij 'f "-90 5,40) per zoekopdracht in f anten: tel. 023 - 5150448 tee* ilsende zaken redactie: oruren bij spoed en calamiteiten: '311 ®473554 (40 ct. per minuut) 'E Ton Kastermans '34325). Nabestellen foto's alleen ■antooruren. nze 6916c tdacti ere mSch door Jan Herman Baas eemnes - De Eemnesser ham metjes, plakken gemarineerde ham, zijn favoriet op de barbe cues. En chauvinistisch of niet, ruim tweeduizend dorpsgenoten hebben zaterdagavond op bijna vijftig verschillende plaatsen in Eemnes genoten van een buurt barbecue, een van de activitei ten in het jubileumjaar. „Dit is absoluut de leukste bar becue in 650 jaar", grapt een be woner van de Laarderweg. De buurtgenoten van de straat, die Eemnes verdeelt in een Nooid- en een Zuidbuurt, hebben zich verzameld op het terrein vari ga rage Koot. Een gunstige locatie, want bij een bui duikt iedereen gewoon de garagehal in. Men spreekt elkaar bij de smeulende kooltjes of aan een van de stata- feltjes. Geboren Eemnesser Ton van der Wardt is enthousiast. „De Laarderweg is niet echt een buurtje. Daarvoor is de straat te lang. Bovendien verandert alles, maar veel mensen blijven. Je ziet ook vaak kinderen in het huis van hun ouders." Behalve de hammetjes scoren de kippenpootjes, kipsaté, ham burgers en worstjes erg goed. Vrij eten en drinken voor elf eu ro. „En we blijven hier tot het op is", grapt iemand. Aan de over kant van de straat, op de Streefoordlaan, zijn de bewo ners ervaren houtskoolstokers. De buurt heeft al jaren een bar- becuefeest in juni. Vanzelfspre kend zijn ze nu ook van de par tij. Op het erf van de familie Arends staan lange tafels en stoelen onder een tent. De tap staat in het schuurtje. Ervaren als ze op de Streefoordlaan zijn, zijn ze op alles voorbereid. En hier doen vooral de spareribs het goed. De verbroedering duurt tot elf uur, „want dan gaat de laatste bus naar Hilversum". Het zijn gevleugelde woorden voor buren die elkaar al jaren kennen. Op een zelfs voor bestemmings verkeer afgeloten Torenzicht constateert Mieke Maas dat de karbonades het hardst gaan. Sa men met Belinda Huiden en Corry Dekkers heeft zij een deel van haar straat warm gekregen voor een avondje buiten eten. „Ik had al lang het plan om het eens te organiseren en dit is een goede gelegenheid. De mensen zijn heel enthousiast. Iedereen heeft meegeholpen met opbou wen." En dat je zo'n feest ook een beetje aan het toeval moet overlaten laten de jeugdige deel nemers zien. Op het luxe tuin meubilair met de dikste kussens hebben zij zich genesteld met een glas bier. De oudjes voor wie de stoelen eigenlijk bedoeld waren, vinden een plekje op een plastic exemplaar. Hier, maar ook op Wakkerendijk 154, wordt geconstateerd dat de buren el kaar zo slecht kennen. Vroeger was er meer contact, zeggen veel mensen. Het tekent volgens hen Eemnes dat er ook in de huidige tijd ruimte is voor nos talgie. In de Fazantenhof prikt iemand een vorkje mee die een tijd lang in het bourgondische Frankrijk heeft gewoond. Dat het er in Nederland ook zo aan toe gaat, had ze niet gedacht. Nu is het op deze plek heel bijzonder. De buurt was te Iaat met aanmel den en liep zo het barbecuepak ket (barbecue, kolen, bordjes, bestek en draaiboek) mis. Toch heeft de Fazantenhof iets dat de andere buurten niet hebben. Tussen vuurkorven, verrijdbare barbecues en vlaggetjes van de school van 'juf Dodo in Hilver sum speelt het buurtorkest The Deuce of Dixie. Zij zouden van avond ergens anders optreden, maar dat ging niet door. Omdat de bandleden hun agenda toch hadden vrijgemaakt, konden ze terecht in hun eigen hof. Elke donderdagavond geniet de hele buurt mee als de mannen repe teren. „Maar niemand die zich daaraan ergert, hoor", zegt Petra Mennen-Bakker. „Ik vind het prachtige, zwoele zomeravond- muziek." gemeenteraad, eentehuis: gemeenteraad (party- scholenproblematiek), iuur onÉDEN anpraatweg 109: veiling van leerlingen Rehobothschool, ka ted EU EN UM fpunt: lezing Beter verstaan in r voor slechthorenden, 20.00 i: helderziende waarnemin- !0.00 uur uis: La Ciénaga, 20.30 uur EN itano: inschrijving kinderva- veek, 14.00-21.00 uur nod rk: carillonconcert, 20.00- ■len en ne: extra raadscommissie D n inê. wegbeheer en duurzaam ft *20.00 uur «iis: bijeenkomst over stations- 1,20.00 uur eemnes - De gemeente Eemnes moet de bouwvergunning voor een overkapping bij tuincentrum De Bruin opnieuw onderzoeken. Bovendien heeft de Raad van Sta te bepaald dat De Bruin geen potgrond, keien en klinkers mag opslaan op grond die bestemd is als kwekerij. De uitspraken zijl echter achterhaald door de over eenkomst die De Bruin en de ge meente eerder sloten over herin richting van het terrein. Overbuurman Peter van der Kamp ziet de uitspraken deson danks als een overwinning van de omwonenden ten aanzien van de uitbreidingsplannen van het tuincentrum. „De opslag op kwekerijgrond mag niet, er de overkapping mag ook niet. Dat geeft me wel een kick." Tjin- centrum De Bruin en de ge meente Eemnes sloten in maart echter een akkoord over een nieuwe opzet van het bedrijf De Bruin heeft nu een schetsbouw- plan ingeleverd bij de wel standscommissie. Waarschijn lijk volgt vervolgens overleg met de omwonenden. Beide kwesties begonneil in 1997 te spelen. De gemeente verordonneerde toen dat De Bruin geen koopwaar mocht stallen op grond die volgens het bestemmingsplan als kwekerij moest worden gebruikt. De Bruin vocht dit aan, maar de Raad van State heeft afgelopen week de gemeente gelijk gege ven. Ook in 1997 gaf de gemeente De Bruin een bouwvergunning voor een overkapping. Die werd aan gevochten door een aantal om wonenden, die niet geloofden dat De Bruin de kap zou gaan gebruiken om planten onder te telen, zoals het bestemmings plan vereist. Zij denken dat De Bruin de overkapping wil ge bruiken als uitbreiding van het tuincentrum. Het bouwsel zou namelijk te duur zijn om er rendabel onder te kunnen kweken. Bovendien zou het te laag zijn. De Bruin bestrijdt dit. Beide partijen heb ben deskundigen gevonden die hun standpunt ondersteunen. De Raad van State heeft nu be paald dat de gemeente alle kan ten nog eens goed moet bekij ken. Volgens Bogaers zijn beide uit spraken gedateerd sinds de ge meente en het tuincentrum dit voorjaar een overeenkomst slo ten over herinrichting en uit breiding van het bedrijf. De Bruin mag 6.300 vierkante meter bebouwen met gebouwen en overkappingen. Dat is volgens Bogaers ongeveer net zo veel als volgens het nu geldende be stemmingsplan zou mogen. De bouwsels mogen maximaal ze ven meter hoog worden, waarbij een goothoogte van vier meter moet worden aangehouden. De omstreden overkapping staat overigens in het bestemmings plan en is dus bij de berekenin gen meegenomen. De Bruin moet in ruil wel voor komen dat de buurt overlast heeft van onder meer geluid en extra verkeer. De verkeersover last voor de bewoners van de Gooiergracht zou moeten wor den weggenomen door het tuin centrum een eigen toerit te ge ven aan de Verlegde Laarder weg. Iweer, ambulance:1-1-2 cntrale Hilversum:0900-1515 mes, Laren, Blaricum) centrale Bussum, Naarden, «nse Meent: ;tpi 0900-1515 r dienst Huizen dUO -035-5256444 iT„n LHuizermaat, nTr«t 5266000 Het Duitse theatergezelsch^) Titanick bracht in het kader van het Theaterfestival op de Grote Markt de voorstelling Insects. De sprook jesachtige voorstelling zat vol special effects, vuurwerk en lichteffec ten. Foto: Ton Kastermans almere - Een in het zwart gekle de familie die met een doodskist een bus in wil, mannen die al leen gekleed in hun onderbroek tussen de winkels door kuieren, wandelende muziekinstrumen ten, een voorstelling met de on dergang van de Titanic; het zes de Theaterfestival zette het cen trum van Almere Stad zaterdag danig op stelten. Vooral de stuntelende begrafe nisstoet van de Franse Conpag- nie Cacahuète trok veel bédjks. „Dit is niet echt, hoor", «telde een moeder haar zoontje gerust. „Deze man heeft niet echt pijn. Ze doen maar alsof. Het s to neel, het is hartstikke nep." Compagnie Cacahuète wts op weg naar 'le kerkhof. 'La famil ie' werd gevraagd zich xhter het viertal aan te sluiten er mee te gaan naar de laatste rust plaats van 'mama'. En dat deed het publiek massaal. Bij de busoversteek op het Stad huisplein was het vijftal het ge sjouw met 'mama' moe aan het worden. Een stukje met de bus was zo gek nog niet. En de steeds groter wordende 'La fa milie' moest natuurlijk ook mee. Maar na een aantal hilarische pogingen om de doodskist de bus in te krijgen, vond de chauf feur het wel weer welletjes. Hij wilde doorrijden. Een voorbijgangster van respec tabele leeftijd kon de onder- broekenlol niet waarderen. „Dit is niet grappig. Ik zie al genoeg doodskisten in het zorgcentrum. Dit is geen humor", zo consta teerde zij. 'La familie' dacht daar heel anders over. Zij bescheur den zich en volgden hun nieuwe gezin maar al te graag. „Ik vind het schitterend", aldus een van de 'familieleden' in de stoet tegen haar partner. „Heb jij wel eens op deze manier straattheater meegemaakt? Ze improviseren er maar op los. En dat doen ze onwijs goed." Deelnemers aan de zweefvliegexcursie proberen insecten te vangen. Foto: Ton Kastermans Jongeren schrijven boek over natuur De aanleiding voor de natuurmarathon is het uitkomen van het boek 'Zelf de natuur in', dat geschreven is door leden van Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN). Het boek werd gisteren na afloop van 24 uur ex cursies overhandigd aan Jacques de Smidt, voor zitter van de Werkgemeenschap ILandschapseco- logisch onderzoek en Juun de Boer, directeur van Natuurmonumenten. Ook een lijst met daarop de registratie van de waargenomen plan ten en dieren tijdens de excursies is overhan digd. De leden van NJN hebben de afgelopen vijf jaar aan het boek gewerkt. „Het boek is voor ie dereen bedoeld", aldus NJN-voorzitter Bram Koese. „Het is een basisboek veldbiologie, met foto's waarmee je zelf de natuur in kunt gaan en kunt opzoeken watje tegenkomt. Het bijzondere aan dit boek is dat alle groepen die je in de na tuur kunt vinden erin staan. Normaal gesproken heb je boeken die maar over één groep gaan. Ook praktische tips staan erin, bijvoorbeeld hoe je beesten kunt vastpakken." door Silvia Vazquez 's-graveland - „Het kenmerk van zweefvliegen is dat ze stil in de lucht hangen", zegt Sander Turnhout bij het begin van de excursie zweefvliegen afgelopen zaterdag. „Je ziet ze vaak boven terrasjes, maar ze worden veelal verward met wespen omdat ze daarop lijken." De excursie is onderdeel van 24 uur natuur die afgelopen weekend is gegeven door de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN). Jonge ren tussen de 11 en de 25 jaar gingen vanaf het bezoekerscen trum van Vereniging Natuurmo numenten in 's-Graveland 24 uur lang op zoek naar alles dat leeft, kruipt of beweegt. De deelnemers aan de zweef- vlieg-excursie zijn getooid met vangnet en boeken waarin hon derden soorten insecten staan beschreven. Het zijn vrijwel alle maal leden van de NJN en de natuur blijkt weinig geheimen te hebben voor het deskundige ge zelschap. Laura Ross toont de verslaggever trots een gevangen goudoog-daas, beter bekend als steekvlieg. „Het zijn vervelende beesten, omdat ze flink steken. Je krijgt er enorme bulten van. Maar kijk eens wat een prachti ge ogen", zegt de 19-jarige Laura enthousiast terwijl ze op de fluorescerende groene ogen van de daas wijst. De biologie-studente aan de universiteit van Groningen neemt regelmatig deel aan acti viteiten van de NJN. „Het is ont zettend gezellig. In eerste in stantie lijken insecten saaie beesten te zijn. Maar als je goed kijkt, zie je op een gegeven mo ment hoe mooi een vlieg kan zijn. Wat vooral erg leuk is, is het vangen van een beest waar maar een paar waarnemingen van zijn." Alle waargenomen dieren en planten worden zorgvuldig ge registreerd. Wanneer onduide lijk is welke soort het betreft wordt het insect in een potje ge stopt zodat met behulp van boeken na afloop van de excur sie vastgesteld kan worden wat het precies is. Met de gegevens kan onder andere worden vast gesteld hoe het gesteld is met het natuurbeheer in het betref fende gebied. „Dat is een citroenzweefvlieg", zegt Toos van Noordwijk (21) terwijl ze op een insect wijst dat er uitziet als een wesp. „Dat is nederhorst den berg - Het Zo- merspektakel van Nederhorst is geslaagd. Drie dagen lang bruis te het dorp van markt, muziek en kinder-attracties. Ook de nieuwe burgemeester van Wij- demeren, Don Bijl, zag dat het goed was. Gistermiddag leek de feesttent bij sporthal De Blijk letterlijk alle kinderen van het dorp te her bergen. Hun reacties op de ori ginele Kids for Animals-show waren oorverdovend. De trucs met konijn Stippie en papegaai Jeroentje brachten de kinderen in extase. Ook enkele volwasse nen kwamen na afloop met een rood hoofd de tent uitlopen. De kinderen werden vergast op een show die eigenlijk helemaal niet gepland was. 's Morgens vroeg kreeg de organisatie te ho ren dat kinderartiest Jochem van Gelderen moest afzeggen vanwege familieomstandighe den. „Toen was het even pa niek", aldus bestuurslid Kees Vlaanderen. „Via het manage ment dat veel artiesten voor ons contracteert, konden we na wat bellen Kids for Animals als ver vanger krijgen. Aan de reacties die ik vanmiddag kreeg, kon ik afleiden dat we een waardige vervanger hadden." Vlaanderen vond zelf het optre den van de Mill Street Band het hoogtepunt van het program ma. De tent zat zaterdagavond tot de nok vol met feestgangers. „Het is de beste band die we in negentien jaar gehad hebben. Een echte topact." De zaterdag avond werd besloten met vuur werk. Kinderen zijn dol-enthousiast bij de show van Kids for Animals die optraden als vervanging van Jochem van Gelderen. Foto: Ton Kastermans Kinderen kwamen het hele weekend niets te kort. Draaimo len, springkussen en op zater dagmiddag World of Ajax. Het Ajax-voetbaldorp trok veel jonge voetballers naar het Zomerspek- takel. Penaltyschieten op een keeper in een groot opblaasdoel of pingelen door een Tuchtig' voetbaldoolhof. Voor de klein tjes was er een luchtcabine waar ze hun best moesten doen om hooggeblazen balletjes te van gen en in een heupzakje te stop pen. Het evenement werd gistermid dag traditioneel afgesloten met de sprinttriatlon. Zwemmers, fietsers en lopers legden een ge varieerd parcours af door het water en de straten van het pol derdorp. Ze zwommen 500 me- zijn overlevingstechniek. Het beestje lijkt zoveel op een wesp dat vogels denken dat het een wesp is. Daarom eten ze het beestje niet op. Maar aan het gedrag kun je zien wat het is. Bijen en wespen kunnen niet stil in de lucht hangen. Ik vind het fascinerend dat zulke kleine beestjes zo'n uitgekiende overle vingstechniek hebben." Onderweg zijn muizenvallen te zien, bedoeld voor de excursie vleermuizen en muizen die voor zaterdagnacht op het program ma staat. De muizen worden in een metalen doosje gelokt waar pindakaas inzit. Door een inge nieus systeem klapt het deurtje van het doosje dicht zodra de muis binnen is. Maar in tegen stelling tot een gewone val blijft de muis in leven. „We kunnen de diertjes er niet te lang in laten zitten, dan gaan ze dood van de stress. Om de twee uur contro leren we de vallen", licht een deelnemer toe. Sander komt aangelopen met een reusachtige libel in zijn hand. „Dat is een keizerlibel, de grootste libel die in Nederland te vinden is. Het beestje zit eerst twee tot drie jaar in het water. Vervolgens heeft de libelle een maand om rond te vliegen en zich voort te planten", luidt San ders beschrijving van het tragi sche leven van het grote insect. De keizerlibel stort zich op een hommelzweefvlieg en zet zijn sterke kaken in de weerloze vlieg. Terwijl de vlieg wanhopig probeert te ontsnappen, peuzelt de libel zijn nog levende lunch op. „Het zijn hele nuttige bees ten, omdat ze tussen de veertig en tachtig muggen per dag ver orberenaldus Sander. Jerry van Dijk vult aan dat de libel een wreed insect is. „Soms gaat een libel een grote prooi te lijf. Dan vliegt het insect keihard met veertig kilometer per uur tegen het slachtoffer aan, net zolang totdat dit murw geslagen is." „We hebben geen mensen zien stuiteren", antwoordt Dianne van den Heuvel op de vraag of er bijzondere insecten zijn waargenomen. „Als natuurlief hebbers iets hebben gevangen wat heel speciaal is, gaan ze en thousiast lopen springen", ver klaart de 18-jarige Wageningse. „Daarvoor moet je iets dieper de natuur in. Ook zou er meer zon moeten zijn. Dan zijn er meer zweefvliegen, omdat ze op het licht afkomen." blaricum - Een woning aan de Koggewagen in de Blaricumse Bijvanck is in de nacht van za terdag op zondag bezocht door een insluiper. Vermist worden onder meer een mobiele telefoon, een fotocame ra en een geldbedrag. De politie heeft geen braaksporen kunnen vinden. ter, fietsten 18 kilometer en lie pen 5 kilometer hard. Winnaar bij de heren werd René Godlieb in een tijd van 57 minu ten en 40 seconden (beste Berg se heer was Mark Hilhorst). Bij de dames wist Antoinette Mole- graaf (1.07.49) in haar eigen dorp beslag te leggen op de eer ste plaats. De estafette werd ge wonnen door Team De Jager. (advertentie) tientallen banps op binnen- en buitenpooia z0npag op pe groest harley pavips0n show z0npag kerkbrink win voor €5 een van r0iaa 40 kunstwerken HOOFDSPONSOR VAN HILVERSUM ALIVE De Gooi' en Eemlander OC WltllD OM J HUN Boek- en offseldrvkkeq Briigemann B.V. www.hilversumalive.net

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9