ECONOMIE onderzoe] KPNQwe Guus Hiddink als loopplank voor bedrijven p bclllke] Frans van Bommel geeft het stokje door w t; w Ex-KPN'ers vinden snel wc^1 'Vacatures steeds moeilijker op te vullen' Bouwer Heijmans stelt ultimatum aan Duitsers Waarschuwing op pakjes helpt niet Schilders onzeker over ww-uitkering Overleg Duitse bouw-CAO hervat Bundesbank mist i8,8 miljard-mark OPEC handhaaft productieplafond' Huis ex-topman Swissair doorzocht TUI concurrent van Lufthansa Top universiteit krijgt veel meer EU: 'Lont uit staalconflict' nd mt Werk aan Calandtunnel hervat 'Meesterschoenmaker' neemt na 35 jaar afscheid l tfSÉf W doetinchem - De zwartomran- de waarschuwingen op pakjes sigaretten hebben tot dusver niet geleid tot dalende verko pen. Dat meldt het vakblad Dis- trifood na een inventarisatie onder supermarkten. De pakjes vermelden sinds 1 mei opval lend grote teksten, zoals 'Roken is dodelijk'. Volgens de meeste ondernemers zijn de teksten 'een kwestie van wennen' en zijn ze betuttelend en bemoe derend. Veel rokers kopen hoesjes of stickers om de tek sten te bedekken. couda - De Fosag adviseert de Werkgevers om overtollige schilders komend najaar op een ander moment te ontslaan dan vorig jaar. Alleen zo kunnen die schilders nog een ww-uitkering krijgen. Dat blijkt uit een brief die de koepel van schildersbe drijven zaterdag rondstuurde. Door een nieuwe regel vallen seizoenswerklozen soms direct in de bijstand. Veel schilders zijn 's winters werkloos omdat ze in regen en kou moeilijk bui ten kunnen verven. frankfurt - De vakbond IG Bau en de werkgevers in de Duitse bouw ontmoetten elkaar vandaag om te praten over een nieuwe CAO. Het is voor het eerst sinds drie weken dat er weer overleg plaatsvindt over het loonconflict in de bouw. Vandaag begonnen ruim 30.000 bouwvakkers aan de tweede week van stakingen. Op bijna duizend bouwprojecten ligt het werk stil. De vakbond eist 4,5 procent meer loon voor de 850.000 ouwvakkers. De werk gevers bieden 3 procent. münchen - Bijna een halfjaar na de invoering van de euro zijn in Duitsland nog steeds 18,8 miljard D-marken in om loop. Dat heeft de Duitse Bun desbank gisteren bevestigd. De bank verwacht dat een paar miljard marken nooit terug komt. „Veel munten liggen bij verzamelaars, verblijven in het buitenland, of zijn verloren en vergeten", aldus een bankfunc- tionaris. In de eerste vijf maan den is 143,3 miljard mark inge wisseld. Riyad - De olieproducerende en -exporterende landen verenigd in de OPEC zullen woensdag in Wenen besluiten hun produc tieplafonds te handhaven, zo heeft een Saudische functiona ris gisteren gemeld. De OPEC had de productieplafonds eind vorig jaar verlaagd, toen de prijs kort na 11 september onder 17 dollar per vat was gezakt. zürich - De Zwitserse politie heeft voor het onderzoek naar de ondergang van Swissair huiszoeking gedaan bij de top man van de Credit Suisse Muehlemann. De bankman was voorheen directeur van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij. Bij de huiszoeking zijn documenten in beslag ge nomen. Het onderzoek is inge steld na beschuldigingen dat Swissair de afgelopen tien jaar wanbeleid heeft gevoerd. hannover - De Duitse vlieg tuigmaatschappij Lufthansa krijgt er een concurrent bij. TUI, Europa's grootste reiscon- cem, wil samen met luchtvaart maatschappij Germania een nieuw en goedkoper vliegbe drijf opzetten. De nieuwe on derneming zou met vijf Boeings onder meer gaan vliegen op de routes Berlijn-Frankfurt en Ber- lijn-Keulen. De komende drie jaren zouden er vijftig toestel len moeten bijkomen. Ook zou het bedrijf op buitenlandse be stemmingen gaan vliegen. TUI besteedt jaarlijks voor ruim een miljard euro bij Lufthansa. Amsterdam - Universiteitsbe stuurders kregen vorig jaar ge middeld veel meer salarisstij ging dan hun personeel, dat het CAO-loon met 3,6 procent zag stijgen. Dat blijkt uit een inven tarisatie van De Volkskrant, die dit zaterdag heeft gepubliceerd. Bestuurders van de TU Eindho ven vormen een uitschieter met bijna 16 procent verhoging. Hun collega's van de Leidse universiteit kregen er 13,6 pro cent bij. Veel universiteiten zeg gen dat de salarissen achterlo pen bij het bedrijfsleven. maandag 24 juni 2002 numegen/gpd - Zon 350 jaar geleden wisten de Nederlandse kooplieden het wel. Nadat Hamel als eerste Nederlander voet op Koreaanse bodem had gezet, volgde een horde ondernemers die kan sen rook. Aan de vooravond van dat jubi leum lijkt weer een Nederlander, coach Guus Hiddink, het pad te effenen voor lucratieve handelsrelaties. Na de voetbal successen onder Hiddink lijkt er nieuwe ruimte om de handelsbetrekkingen te in tensiveren. Ach kansen, meneer", verzucht een woordvoerder van werkgeversorganisatie VNO-NCW, „het heeft weinig zin om nu plotseling op het vliegtuig te stappen. Je hebt eerst een goed ondernemingsplan nodig. Het klimaat is gunstig, maar het is nog te vroeg om nu al concrete stappen te verwachten." Zo op het oog biedt de handelsbalans van Korea volop kansen. Het land impor teert jaarlijks voor 160 miljard euro, slechts 1,1 miljard komt uit Nederland. Omgekeerd nemen we bijna het dubbele van de Koreanen af (2,23 miljard euro). Onder meer auto's (Hyundai, Daewoo) en elektronica (Samsung). Philips is geen vreemde in Korea, maar denkt de loop plank, die Hiddink uitlegde, niet nodig te hebben. Ook niet als hij trainer van PSV wordt. Woordvoerder Manning: „We hebben geen concrete plannen met de heer Hiddink." Verzekeraar Delta Lloyd daarentegen strikte Hiddink voor een hoofdrol in een tv-spotje, dat zaterdag voor het eerst werd uitgezonden. Ook bij de Nederlandse importeur van Hyundai wordt nog niet ingehaakt op de Holland-wave die door Korea waait. Woordvoerster Yvonne Hoddenbach. „De tijd is voorbij dat we de mensen moesten uitleggen waar Korea lag en dat er fatsoenlijke auto's worden gemaakt. De euforie van nu helpt, maar het kan zo afgelopen zijn. Bert Bonhof uit Winters wijk merkt wel de euforie die Hiddink bij zijn Koreaanse zakenpartner, die appara tuur voor infraroodsauna's levert, heeft losgeslagen. Via e-mail deelt hij in het succes. „Het voetbalsucces zorgt voor veel nauwere banden. En voor een on dernemer biedt dat grote kansen." Het Koreaanse bedrijfsleven profiteert op nog heel andere wijze van het WK-suc- ces. De maatschappij lijkt er rijp voor het senioriteitbeginsel overboord te zetten. Bij de Dutch Korean Trade Club (DKTC) in Den Haag worden Nederlandse onder nemers steeds voorgehouden erg veel aandacht te besteden aan die andere cul tuur. „Het senioriteitbeginsel is erg be langrijk. Geef nooit de jongere man als eerste een hand." Hiddink maakte echter binnen het Zuid- Koreaanse voetbalteam een eind aan de speciale rol voor de routiniers die bij voorbeeld een eigen lunchtafel hadden. Hij schoof de boel gezellig bij elkaar. Ook andere privileges werden laconiek weg geveegd. Nergens voor nodig. Het leverde hem harde kritiek op over zijn Westerse aanpak' in de aanloop naar het WK. Maar een winnende coach heeft altijd gelijk en de kritiek is omgesla gen in mateloze bewondering. Hij wordt niet alleen geprezen om zijn lak aan con venties, maar steeds luider klinkt de roep dat 'het Hollandse model' toepasbaar is op de hele Zuid-Koreaanse maatschappij Bedrijven informeren bij hun Neder landse partners naar hun wijze van lei ding geven. „Misschien heeft hij als een olifant door de porseleinkast gewandeld. Maar soms moet je je ook niet van alle regeltjes wat aantrekken", zegt F. Wijdooge van de Dutch Korean Trade Club. „Mijn Koreaanse collega's hebben het in derdaad over de Hiddink-way", zegt Phi lips-woordvoerder Manning. „Ik denk dat Philips zich waar ook ter wereld altijd wel enigszins aanpast aan de lokale ge bruiken, maar we blijven een Westers be drijf. Wat dat betreft is het aardig te ver melden dat we in Korea onlangs uit een onderzoek als nummer een uit de bus kwamen als favoriete werkgever." F. van der Zalm is Koreaans ambtenaar in Amsterdam bij het Korea Trade Center (Kotro) en probeert de handel tussen bei de landen te bevorderen. „Nederland is al langer een voorbeeld- land voor de Koreanen. Het is eveneens omringd door grote buurlanden. En waar Nederland vijf jaar Duitse bezetting ken de, is Korea 36 jaar onder Japanse in vloed geweest. Je merkt de laatste tijd al dat veel Koreaanse delegaties het Neder landse bedrijfsleven bezochten om ken nis te maken met het poldermodel. De wijze van managen van Guus Hiddink is voor veel Koreanen nu het ultieme bewijs van het succes van het Nederlandse mo del. Wat dat betreft denk ik dat als een Nederlandse ondernemer de naam 'Hid dink' laat vallen het ijs snel is gebroken. Misschien dat hij niet onmiddellijk 10 procent korting krijgt, maar een goede band kan heel bepalend zijn." washington/rtr-afp-anp - De VS hebben het staalconflict met de Europese Unie verzacht door -Europees staal gedeeltelijk uit te zonderen van de importrestric ties. Eurocommissaris Lamy waarschuwde in Washington wel dat de uitzonderingen geen permanente oplossing zijn. De VS besloten begin maart staal- producten uit het buitenland te confronteren met extra invoer rechten tot 30 procent om de ei gen staalindustrie beschermen. De spanningen namen wat af toen de VS besloten 107 uitzon deringen toe te staan. Het Brits- Nederlandse staalconcern Corns profiteerde daar onder meer van. Diplomaten verwachten dat als meer leveranties worden uitgezonderd de EU geen tegen maatregelen zal treffen. den haag/gpd - Een groep grote banken wil dat er een diepgaand onderzoek komt naar het faillis sement van KPNQwest. Volgens de banken zou er sprake zijn van 'grote discrepanties' in de boek houding van het bedrijf. De ban ken zetten vooral vraagtekens bij de inkomsten die het bedrijf in het verleden rapporteerde en bij de hoeveelheid geld die KPN Qwest nog tegoed zou hebben van de oprichters, KPN en het Amerikaanse Owest. Volgens de gezaghebbende Brit se zakenkrant Financial Times, die zich baseert op een bron uit kringen van het banksyndicaat, ontbreekt bij de banken een goed beeld van de financiële si tuatie bij KPNQwest. Op grond van de gegevens die ze wel heb ben, concluderen ze dat er ver dacht grote verschillen zitten tussen de financiële verslagen die de banken kregen en de werkelijke situatie. In maart leek er nog niets aan de hand met KPNQwest. Een syndicaat van zeven grote ban ken (Citygroup, ABN Amro, For- tis, Barclays, Bank of America, Dresdner Kleinwort Wasserstein en Deutsche Bank) verstrekte het bedrijf toen zelfs een krediet van 525 miljoen euro. Die lening hield verband met de overname van Global TeleSystems die in maart werd afgerond. Amper zes weken later bleek KPNQwest in ernstige financiële problemen te verkeren. De banken vermoeden nu dat KPNQwest hen een veel fraaiere voorstelling van zaken heeft ge geven dan de werkelijke situatie rechtvaardigde. Het kre Eer strekten de banken oiitAlj van officiële cijfers va gmi' Qwest. Volgens de banl onkt het er alle schijn van Qwest op dat moment: bankroet was. Vorige week vroeg ee auto obligatiehouders ook al diepgaand onderzoek gang van zaken. Topt ezit Master ontkende toen ewij: toonaarden dat zijn kunstmatig fraaie cij hebben gepresenteerd kort Qwest wijt de probleoantw een 'dramatische versli van de markt' voor gla paciteit. KPNQwest bi netwerk van 25.000 aan kabels in Europa een schuld van 1,8 milja Inmiddels is er nog altij delijk hoe lang het nen erdaj KPNQwest blijft draaien el ui pen vrijdag leek het zicht, nadat een plan netwerk nog tot 1 juli d t bra te houden, was misluf een ren werd bekend dat medewerkers en mana netwerk voorlopig nog he Hij pz aut ihou iel j| an Poli o latir tse en d houden omdat ze hopetron doorstart. Volgens ex-vi voo dent Mogendorff hebbi ie ratoren hem toegezeg kers morgen over een doorstart beslist wordt. Mogendorff heeft het voor een doorstart gent i en. 1 de b t dit icfngo men met de investeerdvan 1 Trimoteur'. Het plan >dp£ steund worden door he et ge tieve personeel, de mei «s o klanten en KPN. De ba ren vanmorgen niet vi mentaar bereikbaar. Rotterdam - Met een week vertraging js Rijkswaterstaat gisteren verder gegaan met het afzinken van elementen voor de toekomstige Caland tunnel. Vorig weekeinde moest het werk worden stopgezet nadat een scheur was ontstaan in de damwand van de tunnel, die tussen Rozen burg en het Europoortgebied komt te liggen. Door de scheur, die Rijkswaterstaat woensdag dichtte, spoelde grond weg onder de nabijgelegen weg. Reparatie daarvan kan pas beginnen nadat volgende week zondag het derde tunnelelement is afgezonken. Foto:ANP/Robin Utrecht den haag/gpd - Kleine bedrijven en bouw ondernemingen hadden de laatste jaren steeds meer moeite om hun vacatures op te vullen. Ruim de helft van de bedrijven (58 procent) wijt dit aan 'een gebrek aan sollici tanten'. Dit blijkt uit onderzoek door Into- mart in opdracht van het Centra voor Werk en Inkomen onder 3.100 bedrijven. De in het laatste halfjaar oplopende werkloosheid is niet in de resultaten verwerkt. Vorig jaar telde 24 procent van de bedrijven vacatures, waarvan de helft langer dan drie maanden openstond. Dat waren vooral klei ne bedrijven. In 1997 had 17 procent open staande vacatures, waarvan een kwart voor extra inspanning zorgde. De meeste problemen doen zich voor in de bouw, waar vorig jaar ruim 70 procent van de vacatures problemen gaf. Op het feit dat er geen sollicitanten zijn, rea geren bedrijven door de eisen iets af te zwakken, concluderen de onderzoekers. Opvallend is dat het aantal ondervraagde bedrijven dat gebruik maakt van uitzend krachten, daalt van 18 procent (in 1998) tot 16 procent (in 2001). De redenen om uit zendkrachten in te huren, is sinds 1997 wel verschoven: van 'een manier om tijdelijk uitbreiding op te vangen' naar 'manier om personeel te werven'. Volgens het CWI toonden ondervraagde werkzoekenden zich vorig jaar minder opti mistisch over het vinden van een baan. Het aantal werkzoekenden dat denkt dat er veel banen zijn, daalde in een jaar tijd van 53 naar 41 procent. De zekerheid over de eigen 'sterke positie' op de arbeidsmarkt daalde eveneens (van 47 naar 42 procent). den haag/gpd - „Eind dit jaar jaar heeft 85 procent van de 2700 boventallig verklaarde KP- N'ers ander werk We zijn nu vijf maanden bezig en 45 procent is herplaatst" Dat zegt Ingrid Mol, verant woordelijk voor de zeven mobi liteitshops die begin dit jaar werden geopend om ontslagen KPN'ers te helpen bij het vinden van een nieuwe werkgever. Zij heeft 80 medewerkers tot haar beschikking. Vijftig van KPN en dertig van de uitzendbureaus Start en Randstad. De komende maanden wordt het wel 'spannender' vindt In grid Mol. De zomer komt er aan, en dan gaat het herplaatsen van mensen toch trager door de va kanties. Belangrijker is dat de arbeids markt aan het veranderen is. „Er wordt nog steeds veel personeel gezocht in sectoren als zorg, on derwijs, politie, penitentiaire in richtingen, midden- en kleinbe drijf, maar grote bedrijven letten erg op de kosten in reactie op het slechtere economische kli maat. De vacatures nemen daar af." Ook over de overheid heeft Mol enige twijfel. Op politiek ni veau is de discussie begonnen over bezuinigingen. Dat kan tot gevolg hebben dat er kritischer naar vacatures gekeken gaat worden. Een groot deel van de ex-KP- N'ers heeft werk gevonden bij de rijksoverheid (ministeries) en gemeenten. „De primaire en se cundaire arbeidsvoorwaarden sluiten er nu eenmaal goed aan bij die van KPN. Ook kiezen veel mensen als het even kan voor een werkgever die meer zeker heid biedt." Verder zijn er nogal wat mensen naar andere bedrij ven binnen de telecom- en aan verwante sectoren gegaan. Overigens wordt in allerlei sec toren gezocht naar vacatures. „In de mobiliteitshop in Utrecht kan binnenkort de interne vaca turesite van de Centra voor Werk en Inkomen worden ge raadpleegd. Als het technisch goed werkt, wordt het ook in de andere mobiliteitshops moge lijk". Jan lolitie De mobiliteitshop dam heeft de van KPN'ers als proef aan werkgevers aangeb n en kunnen die objectiever emar of er voor hen geschikt! jgen bij zitten. „De eerste niet zijn positief', aldus Mt g"( v keerd maken medewe mobiliteitshops profil (jen bedrijven in hun regie jg te kijken of die aansluit! ^aag wensen en mogelijkhi jr?" de KPN'ers. Een and 0ptri van de mobiliteitshops corru ganisatie van voorlic et al gen over 400 vacatures verge Automobielhandel ht nkser repei gem des monteurs, service- en medewerkers. „Er zo'n vijftien mensen b solliciteerd. Als ze woi genomen krijgen ze oi poed scholing. Ik denk da meer mensen van or bedrijf terecht kunnen, vijftien maar als een bassadeurs, die ander uit de eerste hand kur tellen hoe het is om werken." Ko< ,0ol< rosmalen/gpd - Heijmans gaf het afgelopen weekeinde cura tor Hermann van het noodlij dende Duitse bouwbedrijf Phi- lipp Holzmann nog tot vanmid dag 12 uur de tijd om het bod op delen van het concern te ac cepteren. „We hebben een fi naal aanbod neergelegd. Als ze niet akkoord gaan, dan houden ze het maar", aldus topman Janssen. Vlak voor het drukken van deze krant was nog geen re actie bekend. Janssen ergert zich aan de talm ende houding van de curator. „Ik heb genoeg van steeds maar onderhandelen met schuivende panelen. Als er bijna een over eenkomst is bereikt, veranderen steeds de contouren van de overeenkomst weer. Dat gebeurt bij voortduring." Curator Her mann bevestigde gisteren in de Duitse krant Die Welt am Sonn- tag niet dat er een ultimatum ligt van Heijmans. Wel zei hij dat 'er op een paar details na overeenstemming is over het aanbod van Heijmans'. De onderhandelingen spitsen zich toe op het gebruik van de merknaam Philipp Holzmann. Heijmans wil een aparte onder neming opzetten onder de naam Holzmann. „Wij willen in Duitsland, Nederland en Oos tenrijk onbeperkt gebruik kun-— nen maken van de naam Holz mann. De curatoren denken Philipp Holzmann Philipp Holzmann kreeg in maart uitstel van betaling en is in mei failliet verklaard. Het bedrijf heeft een schuld van 1,5 miljard euro. Er werken in totaal 24.000 mensen, van wie 10.000 bij Duitse dochter bedrijven. Heijmans wil vijf delen van de bouwer in Duitsland overnemen en de Nederlandse dochter Dub- bers Malden uit Beuningen. In totaal gaat het om 1000 werknemers en een omzet van 325 miljoen euro. De overname betreft slechts se lecte onderdelen van de vesti gingen in Düsseldorf, Frank furt en München, die vooral gericht zijn op hoogbouw en ingenieurbouw (tunnels, bruggen, viaducten, etcetera). daar anders over." Volgens Janssen is er met de banken inmiddels overeenstem ming bereikt over de voorwaar den van de herfinanciering van de Duitse activiteiten. „Vijftien banken zijn bij de zaak betrok ken. Daarvan moet 75 procent akkoord gaan. Één bank moet nog overzie streep worden ge trokken om dat percentage te bereiken", aldus Janssen. amsterdam/moergestel/gpd - Zoals het past in een eeuwenou de traditie van 'meesterschoen- makers' nam na 35 jaar Frans van Bommel (59) gisteren ge heel in stijl afscheid van zijn Van Bommel Schoenfabriek. Niet in het Brabantse Moerges tel, sinds 1795 de bakermat van de 'Schoenfabriek Wed. J.P. van Bommel', maar in het sjieke Amsterdamse Convention Fac tory. Daar gaf Frans temidden van vrienden, bekenden, zaken relaties en andere genodigden symbolisch het directiestokje over aan de negende generatie Van Bommel: zijn zonen Rey- nier en Floris. En hoe kon dat stijlvoller dan met de lancering van een geheel nieuwe, uiterst exclusieve schoenenlijn 'Noble Blue'. Die volgens zoon Floris niet meer het karakteristieke 'B' tje zal dra gen. Noble Blue wordt een zelfstan dig mérk met eigen logo. De tot en met de montage van het bo venleer op de zool handge maakte schoen, bevindt zich ook qua prijs in het topsegment, liet Floris weten. De prijzen be ginnen bij 350 euro. Na 20 jaar enig aandeelhouder te zijn geweest, doet Frans van Bommel een stapje terug. Onder zijn bewind verwelft Van Bom- ■c het et der gem schaf hela: ttuar "raad' een i 6n te resuJ Reynier van Bommel h e,n met Jenneke Adriaenster"; Breda vertrok. Daar mfngen nier zich hebben aangi het ambachtsgilde van waarmee hij het besch roep van schoenmakei111 oefenen. Rond 1795 ve et de schoenen- en laarzenu Frank van Bommel, geflankeerd door zijn zoons Floris (links) en Reinier, presenteerde bij zijn afscheid de nieuwe schoenenlijn Noble Blue.Foto:GPD/Robert Slagman mei in 1988 voor de tweede maal het predikaat 'Koninklijk', waarmee Van Bommel toetreedt tot een select gezelschap van bedrijven, die 'uitmuntend vak manschap en sociale stabiliteit' etaleren. Frans' zonen draaien overigens al sinds 1999 aan de top van de organisatie mee. Floris, verant woordelijk voor de communica tie, benadert de oude tradities over vakmanschap op eigen wij ze met ondermeer het naar hem genoemde label 'Floris van Bommel'. Reynier werd dit jaar benoemd tot opvolger van Frans. Zoon Pepijn studeert nog, maar de kans is groot dat ook hij de gelederen op termijn zal versterken. Het allereerste begin van Van Bommel voert terug naar 1694, het jaar waarin schipperszoon naar Moergestel. In het schoenmakersd gestel voltrok zich mei een gebeurtenis die tol onmogelijk werd geho Bommel lijfde plaatsgt AvanG (van A. van Güs neraties lang schermdi bedrijven in het dorp schoenen te maken. D tie - overigens onder naam - werd bij Van B voortgezet. Zo product Bommel vorig jaar me 300.000 paar schoenen voor een omzet van 22 euro. AvanG bleek goe 80.000 paar met een oi 5 miljoen euro. Met 1 mers gaan die schoeni over de landsgrenzen: dermeer Amerika, Jap den en IJsland. Frans van Bommel kre de receptie de 'De Part terwijk' uitgereikt vooi diensten jegens de gei Oisterwijk, waartoe M behoort. ifilukl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6