BUITENLAND 1 bij aardbeving Iran CNN probeert geschonden relatie met boze Israëliërs te herstellen Monsterbrand bedreigt Amerikaanse dorpen Al zeker 222 doden Chirac beticht Jospin van politieke spionage Europese Unie staat machteloos tegenover immigratieprobleem alen dood emrace' ende lijn in inaliteit VS r beraamde lag op kerk airen vinden it al-Oaeda urverdachte nada gepakt aat doodt sftsgasten gevechten lord-Belfast Woede na actie Berlusconi bij staatstelevisie Zuiden Rusland staat blank 'Antraxsporen VS waren vers' Elf Afrikanen zijn vorige at g erdronken, toen ze nend een boot probeer- jereiken die hen illegaal alië had moeten bren- maakten deel uit van nep van 120 personen die Tunesië de oversteek te maken. De boot had plaats voor 70 personen, migranten weigerden te m een plek, waarop de n wegvoer en zei dat hij te 70 personen die de isten te bereiken mee men. Toen die aan waren, vertrok de kapi- jr NS maandag 24juni 2002 Het aantal zware mis- in de VS is vorig jaar git eerst in tien jaar geste- werden in 2001 3,1 pro- eer moorden gepleegd J2000. Ook het aantal be- ji, inbraken en autodief- is toegenomen. Alleen in gton is de criminaliteit d. In enkele steden is moorden in 2001 stegen. In Boston be- e groei zelfs 67 procent, louston, Atlanta en nam het aantal moor- 1 a- izienlijk toe. In New [q jrden in 2001 minder in gepleegd dan in 2000. n Een Libiër die drie we- «ien in Londen is aan- 9ei en, wilde een aanslag op de San Petronio-kerk lüaanse stad Bologna, reef de krant Corriere gisteren. Volgens de oonde de Libiër in Mi- had hij banden met al- In de kerk is een fresco dat de foltering van Mo- d in de hel weergeeft. t islamieten en de ver van moslims in Italië eerder geëist dat het rordt weggehaald. Gio- "tce a Modena, die zich liet rdo en door La Divina Com- an Dante, schilderde voe 400. Commando's van de oyal Marines hebben in en van Afghanistan een ipenopslag van al-Qae- Taliban gevonden. De ing werd gedaan in een j.Qgjbij de Pakistaanse grens, d werd bestormd en mensen is meegeno ot verhoor. Ongeveer chtwagenlading aan ra- machinegeweren en ex il werd in beslag geno- n deel van de wapens ivergedragen aan het fghaanse leger. u - De Canadese politie Nederlands verzoek opgepakt die betrok- zijn bij een complot merikaanse ambassade op te blazen. De 34-ja- ITobbichi zou de men ie aanslag wilden ple- valse papieren hebben De Nederlandse poli- 'obbichi op het spoor amen door verklaringen irTrabelsi, die in België lij zou een zelfmoord- op de ambassade heb- en plegen. In ons land s Fransen vast op ver- ;van medeplichtigheid. ie in w 'haf nier ui - Een mortiergranaat 'akistaans huwelijk met e knal had moeten in- zaterdag voortijdig Zeker 25 gasten, inclu- ruidegom en een groot zijn familie, zijn daar- j et leven gekomen, zo Politie gemeld. Toen ielid van de bruide- ens het feest aan de it, ging het projectiel lig af. Enkele mensen p slag dood, de rest van |f( toffers overleed in zie- usat Dor scMzai ;eno beli Noord-Ierse protes- i katholieken zijn el- Jravond opnieuw in de vlogen in het noorden oofdstad Belfast. In de dikwijls het toneel is chten tussen de twee gsgroepen, zijn de 5en hoog opgelopen den van de protestantse irde vrijdagavond een dden gehouden. De vinden jaarlijks hun unt op 12 juli, wanneer stantse zege op de ka- in de 17de eeuw lacht. Voor de ko- wee weekeinden staan >epland in Belfast en m. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Trouwe kijkers van CNN kan het niet zijn ontgaan dat het Amerikaanse nieuwssta- tion deze week een vijfdelige serie verzorgt over Israëlische slachtoffers van Palestijnse zelf moordterroristen. „Deze serie gunt u een blik in het dagelijks leven in Israël en toont u de men sen wier leven op zijn kop is gezet door de angst en het geweld", belooft een regelmatig uitgezonden aankondiging. Coryfee Wolf Blitzer is er speciaal voor naar Tel Aviv gevlogen, maar hij is niet de enige hoge CNN-vertegenwoordiger die op dit mo ment in Israël verblijft. Gisteravond sprak chef-nieuwsdienst Eason Jordan met rege ringsvertegenwoordigers in Jeruzalem, in een poging een hoog opgelopen ruzie over CNN's berichtgeving de kop in te drukken. Israël is namelijk kwaad. Niet alleen over re cente uitlatingen van CNN-oprichter Ted Tur ner, maar ook over de berichtgeving van het Amerikaanse nieuwsstation. Zó kwaad, dat een vijfdelige serie over Israëlische slachtof fers CNN weinig zal helpen. In tijden van spanning dromt de Israëlische bevolking sa men om de nationale vlag, en ze verwacht van de media hetzelfde. Het is een fenomeen dat de Amerikanen sinds de elfde september bekend moet voorkomen. In Israël heeft de liberale kwaliteitskrant Ha 'a- retz, die opmerkelijk veel aandacht besteed aan nieuws van 'de andere kant', het momen teel zwaar te verduren. Het geeft immers geen pas lijdende Palestijnen aan het woord te la ten nu er in Israël bijna geen dag voorbij gaat zonder een bloedige Palestijnse terreuraan slag. Volgens boze ingezonden brieven slaat Ha'aretz met zijn genuanceerde berichtgeving een bres in het eenheidsfront tegen terreur. De introductie van kabeltelevisie, een jaar of tien geleden, stelde de Israëlische huisgezin nen bloot aan de vijandige buitenwereld. Ie dereen weet nu dat buitenlandse nieuwssta- tions voornamelijk pro-Palestijnse, en niet zelden ronduit antisemitische, berichtgeving verzorgen, alhoewel de meesten die wijsheid alleen van horen zeggen hebben. De kijkcij fers van Engelstalige nieuwszenders als CNN, BBC World en Sky News zijn namelijk bijna verwaarloosbaar klein. De Arabieren cultiveren trouwens hun eigen vooroordelen. Bewoners van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook moeten niets hebben van de manier waarop CNN hun zaak belicht. In hun ogen vormt het station, net als de rest van de internationale media, een ver lengstuk van de legendarische en almachtige zionistische lobby. Dat vooroordeel zal niet zijn verminderd door de manier waarop CNN zich de afgelopen da gen de les heeft laten lezen door IsraëL Het begon met een onbezonnen commentaar van CNN-oprichter Ted Turner in een interview met het Britse dagblad The Guardian. Turner poneerde de stelling dat Palestijns zelfmoord- terrorisme en Israëlische militaire acties in de bezette gebieden moreel gezien op één lijn zijn te stellen. De Palestijnen hebben immers geen straaljagers en tanks, en dus gebruiken ze het zelfmoordwapen, voerde hij aan. Bij de CNN-leiding trokken de tenen krom. In een serie SOS-boodschappen aan de kijkers wees het station erop dat Turner niets meer met de uitzendingen te maken heeft, en dat zijn visie en die van CNN niet met elkaar mo gen worden verward. Maar in Israël was de lont al ontstoken. Perswoordvoerders en an dere overheidsdienaren wreven zich in de handen, klaar om dit varkentje eens grondig te wassen. Niet alleen CNN, maar in één moeite door ook de vermaledijde BBC zou er aan moeten geloven. Minister van communicatie Reuven Riviin, een partijgenoot en vertrouweling van pre mier Ariel Sharon, liet weten dat hij het 'hele maal niet erg" zou vinden als de Israëlische satelliet- en kabelaanbieders CNN en BBC uit hun standaardpakket zouden verwijderen. Wie perse anti-Israëlische propaganda tot zich wil nemen, moest daarvoor maar extra gaan betalen. „De berichtgeving van CNN is niet alleen an ti-Israëlisch, maar moedigt ook terrorisme aan", zei Riviin. „Als Turner deze domme op merkingen had gemaakt in Israël, zou hij tot ongewenst persoon zijn verklaard en we be zinnen ons nog op de vraag wat we moeten doen met de correspondenten van het sta tion." De Israëlische satellietaanbieder YES, die vol gens minister Riviin CNN en BBC de deur uit wilde doen, blijkt uiteindelijk toch verstandi ger. „De kijkers moeten zelf maar uitmaken waar ze op afstemmen", zei gisteren een woordvoerder. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het kurkdroge westen van de Verenigde Staten heeft te maken met de ergste bosbranden in jaren. In de staat Arizona werden dit weekeinde opnieuw verschillende dorpen ontruimd. Inmiddels hebben in de regio zo'n 25.000 mensen hun huizen verlaten. Er woeden twee branden, Rodeo en Che- diski genaamd, en het lijkt er op dat die nu samen een groot brandend lint van tachtig kilo meter vormen. Het vuur heeft in deze streek, ten noordoosten van de hoofd stad Phoenix, al 185 huizen ver woest „Het zijn de ergste bran den die ik ooit heb gezien", al dus gouverneur Jane Hull van Arizona. Ze weet de omvang van de tot nu toe oncontroleerbare brand aan het federale verbod om dood hout in het woud van pijnbomen, dennen en jenever bes te ruimen. De brand bedreigt nu het geëva cueerde dorp Show Low, maar de brandweer is er gerust op veel van de woningen te kunnen beschermen tegen de brand. Volgens woordvoerder Paxon zijn duizend woningen gered in het nabij gelegen Heber-Over- gaard, waar zo'n 68 woningen in vlammen opgingen. De huizen worden door de brandweer be werkt met een brandwerende foam of ingepakt met vuurvast materiaaL Veertienhonderd brandweerlie den proberen de brand onder controle te krijgen en de dorpen te beschermen. „Maar tot dus verre is de natuur de baas", al dus Paxon. Sinds donderdag is er in dit bosrijke gebied in het oosten van Arizona al 95.104 hectare in vlammen opgegaan. „Het is een monster. Het is on gelooflijk wat een grote brand kan doen", zei inwoner van het ontruimde Pinedale. Eén van de branden is ontstaan toen een verdwaalde wandelaar met rook en vuur om hulp vroeg, de an der is ook door de mens veroor zaakt. Arizona - letterlijk betekent de naam 'droog gebied' - is niet de enige staat die kampt met het verwoestende natuurgeweld. Het Amerikaanse brandcentrum NIFC meldde gisteren 22 grote branden, op één na allemaal in het westen van de VS, dat te ma ken heeft met extreme droogte. Tot nu toe zijn er dit jaar al bijna Show Low in Arizona is zaterdag al geëvacueerd wegens de bosbranden die het plaatsje dreigen te ver woesten. Foto: Reuters/Jeff Topping 41.000 branden geturfd, die in totaal bijna 900.000 hectare hebben verwoest. De angst be staat dat dit soort woest om zich heen slaande bosbranden nor maal wordt. In Colorado is de felle bosbrand onder Denver - veroorzaakt door een medewerkster van het Amerikaanse bosbeheer - in middels grotendeels onder con trole. Deze brand, de grootste in de geschiedenis van Colorado, verwoestte 114 huizen. Ook el ders in Colorado woedt brand, net als in Nevada, New Mexico, Utah, Wyoming en Georgia. teheran/dpa-anp-rtr-afp - Er bestaat onduidelijkheid over het aantal slachtoffers van de zware aardbeving die zaterdag in het noordwesten van Iran tientallen dorpen heeft verwoest. Het mi nisterie van binnenlandse zaken in Teheran zei gisteren dat er 222 doden en meer dan duizend ge wonden zijn. Maar de gouver neur van de zwaar getroffen pro vincie Qazvin had het gisteren over zeker 500 doden. Ongeveer 25.000 mensen zijn dakloos geworden. De overle venden Wagen over de lang zaam op gang komende hulp verlening. Zij brachten gisteren een tweede nacht onder de blo te hemel door omdat de beloof de tenten, dekens en andere hulpgoederen nog niet waren gearriveerd. Woedende bewo ners van het rampgebied gooi den gisteren stenen naar de au to van de minister van binnen landse zaken, die zich persoon- rome/ap - De Italiaanse opposi tie en de joumalistenbond heb ben woedend gereageerd op het schrappen van twee program ma's bij de staatsomroep RAI waarin premier Berlusconi kri tisch wordt gevolgd. In de komende winterprogram- mering van de RAI ontbreken de praatprogramma's van de linkse commentator Michele Santoro en de journalistieke superster Enzo Biagi. Volgens de directie van de RAI zijn de programma's geschrapt omdat de Wjkcijfers tegenvielen. Biagi en Santoro, de oppositie en de joumalistenbond zeggen echter dat de premier achter de beslissing zit omdat hij af wil van kritische berichtgeving over hemzelf en zijn beleid. De jour- nalistenbond vindt dat de be slissing een gevaarlijke prece dent schept voor alle journalis ten in Italië. lijk op de hoogte kwam stellen. De aardbeving, met een kracht van 6,3 op de schaal van Rich ter, gebeurde 's ochtends om ongeveer half acht De schok richtte schade aan in zeker acht provincies. Het epicentrum lag op tien kilometer diepte onder de stad Avaj in de provincie Qa zvin. In tientallen dorpen in de provincies Qazvin en Hamedan stortten de eenvoudig gebouw de huizen in. Gemiddeld is de helft van de huizen ingestort De beving was tot in de 225 kilome ter verderop gelegen hoofdstad Teheran te voelen. De hulpverleners proberen te voorkomen dat er ziektes uitbre ken. Overdag kan de tempera tuur in het gebied oplopen tot boven de 30 graden Celsius, waardoor epidemieën snel kun nen uitbreken. Daarom gaan zij de getroffen dorpen met ont smettingsmiddelen besproeien en de inwoners van het gebied tetanusinjecties geven. De hulp verlening ondervindt hinder van de vele naschokken. Tot gister middag waren er al vijftig ge voeld. Seismologen vrezen meer aardbevingen. Vele landen hebben hulp aange boden. Zelfs de Amerikaanse president Bush, die Iran eerder dit jaar nog indeelde bij 'de as van het kwaad', bood humani taire hulp aan. Teheran zei dat de Iraanse regering hulp zal aanvaarden van particuliere or ganisaties in de Verenigde Sta ten, maar hij ging niet in op het aanbod van Bush. Iran heeft al veel verwoestende aardbevingen meegemaakt. In 1978 waren er 25.000 doden te betreuren. Een beving met een kracht van 7,7 op de schaal van Richter op 21 juni 1990 ver woestte in enkele seconden een gebied van 2.100 vierkante kilo meter, inclusief 27 steden en 1.900 dorpen. Toen vielen er veertig- tot vijftigduizend do den. parus/gpd - De afrekening van de Franse president Chirac met zijn socialistische rivaal Jospin lijkt te zijn begonnen. Naaste medewerkers van het staats hoofd hebben de regering- Jospin er dit weekeinde van be schuldigd de spionagediensten te hebben gebruikt om een dos sier tegen Chirac aan te leggen. Niet alleen de financiële activi teiten van de president zouden door de binnenlandse en bui tenlandse inlichtingendiensten zijn onderzocht, ook zou het privéleven van Chirac in kaart zijn gebracht. Volgens het dagblad Le Monde, dat dit weekeinde het offensief van het Elysée in de openbaar heid bracht, wil Chirac binnen enkele weken de top van de bin nenlandse geheime dienst (DG- SE) en de contraspionagedienst (DST) naar huis sturen. Vooral de chefs van beide diensten foo lrcij door onze correspondent Hetty van Rooij sevilla - De Britse premier Tony Blair is op de EU-top in Sevilla verrassend eerlijk. „Drie jaar ge leden hebben we geprobeerd het illegalenvraagstuk aan te pakken, maar toen leek het nog niet zo belangrijk. Nu wel. De mensen hebben een probleem en dus moeten wij er iets aan doen." Het klinkt zo eenvoudig, er 'iets aan doen', maar hoe? In een Eu ropa zonder binnengrenzen, waar een half miljoen illegalen en 650.000 asielzoekers per jaar arriveren, lijkt het samen zoeken naar oplossingen een vanzelf sprekende zaak. Maar-de vijftien landen van de Europese Unie krijgen het illegalenprobleem niet onder controle. De regeringsleiders doen hun best. Al was het maar omdat de kille politieke wind hen geen keus laat, zoals Tony Blair er kent Het resultaat van de top in Sevilla, waar immigratie en asiel boven aan de agenda prijkten, is echter vooral een testament van machteloosheid. Neem de treurige vraag die het afgelopen weekeinde op tafel lag. Hoe straf je een Derde We reld-land als het zijn eigen ille galen niet wil terugnemen, zon der dat land schade te berokke nen? Dat kan niet, zeggen diplo maten heel beslist. Iedere straf, onverschillig of het een han delsmaatregel is of een korting op de hulp, gaan ten koste van de bevolking en werkt averechts omdat er dan nóg meer Angole- zen of Somaliërs naar Europa willen. De 'stok achter de deur' die de Europese leiders hebben klaar gezet voor onwillige landen, staat er dan ook voornamelijk ter decoratie. Het is een heel klein stokje. En geen mens ge looft dat Europa het ooit zal ge bruiken. Andere vraag dan. Hoe kan Eu ropa een land als, pakweg, Sier ra Leone er van overtuigen dat het meer oplevert om uitgezette illegalen terug te laten keren, dan om hen postwissels uit Eu ropa te laten sturen? Die vraag verleidt premier Kok tot een weids vergezicht op een betere wereld, waar ontwikkelingshulp en vrijhandel zorgen voor voor spoed en vooruitgang en waarin alle illegalen terug naar huis wil len. Het is een mooi visioen, maar het lost de Europese problemen op korte termijn niet op. En het biedt evenmin uitzicht op de toekomst van asielzoekers die al jarenlang in hun gastland wo nen zonder kans op een ver blijfsvergunning. Premier Kok blijkt voor hen een hoogstper soonlijke oplossing te hebben bedacht: via afspraken met hun landen van herkomst mogen zij met voorrang terug naar huis. Met dank voor het feit dat ze zich aan de regels hebben ge houden. Alle mooie woorden ten spijt wekken de leiders van Europa geen moment de indruk dat ze greep krijgen op het probleem waar ze mee worstelen. Dat is ook niet zo verwonderlijk. Ille gale immigratie is een Europees probleem, zowel in naam als in werkelijkheid. De regeringslei ders hebben eerst en vooral met hun thuisfront te maken. De top van Sevilla levert weinig meer op dan de opgepoetste plannen van drie jaar geleden en de vuri ge hoop dat de landen van her komst zullen meewerken. Maar dat resultaat biedt vijftien regeringsleiders wel de gelegen heid om de kiezers onder ogen te komen. Zo schermt Tony Blair met het vooruitzicht dat er straks minder illegalen door de Kanaaltunnel naar Engeland ko men, en Wim Kok heeft een ant woord voor de gemeentebestu ren die niet weten wat ze met uitgeprocedeerde asielzoekers aan moeten. Armavir - Een Rus wacht in de zuidelijke regio Krasnodar op zijn tafel op hulp, nadat zijn huis door hevige overstromingen onder water is komen te staan. De wateroverlast heeft al zeker 53 levens ge- eist. Huizen, bruggen en fabrieken zijn wegge vaagd. De overstromingen dreigen ook een ecologi sche ramp te veroorzaken in de Kaspische Zee. Twee rivieren hebben enkele olieraffinaderijen ver woest, en pompen de olie zeewaarts. De overstro mingen worden veroorzaakt door abnormaal zware regenval. Foto: EPA/Sergej Tsjirikov hebben het verbruid bij het Franse staatshoofd. Wellicht hebben ze geen leiding gegeven aan het onderzoek, maar ze zijn er in ieder geval wel van op de hoogte geweest en hebben bovendien geen op dracht gegeven de speurtocht te staken, aldus de zegslieden van Chirac. De ministeries van de fensie en binnenlandse zaken, waar de diensten onder vallen, weigerden gisteren commen taar. De actie van het Elysée is ken nelijk ook voor de naaste mede werkers van Chirac als een ver rassing gekomen. Woensdag nog stak de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Nicolas Sarkozy, de loftrompet over bei de inlichtingendiensten. Door hun hoge niveau heeft Frankrijk veel succes kunnen boeken in de strijd tegen het terrorisme, zo zei hij. new york - Onderzoekers heb ben geconcludeerd dat de an- trax- of miltvuursporen die vorig jaar in de VS per brief naar pers en politici werden verstuurd minder dan twee jaar oud zijn. Rechercheurs van de FBI nemen daarom aan dat de maker van de sporen in staat is er meer te fabriceren. Dat meldde de New York Times gisteren. Vorig jaar kwamen vijf mensen door miltvuur om het leven en werden tientallen er ziek van. De jonge leettjd van de sporen geeft aan dat de dader toegang tot een laboratorium voor mi crobiologie moet hebben. Vol gens zegslieden die anoniem wensen te blijven, heeft de da der gebruik gemaakt van mo derne apparatuur om de sporen te laten groeien. Door het vaststellen van de leef tijd van de sporen wordt een eerdere theorie dat de dader een oude voorraad sporen in bezit heeft naar het rijk der fabelen verwezen, aldus de krant. De FBI gaat er nog steeds vanuit dat de dader een alleenstaande is met goede wetenschappelijke kennis. De dader heeft een af keer van de maatschappij en kent de omgeving van Trenton in New Jersey, waar alle brieven werden gepost, goed. De FBI werkt een lijst met vijftig ver dachten af in de hoop de dader te ontdekken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5