BINNENLAND Gevoel VÜI1 Videobeelden metro direct naar politie onveiligheid toegenomen Minder straatrace-fanaten naar Drachten dan voorzien ChristenUnie verder met Veling Rellen in Den Haag na voetbalzege Turkije Nieuwe cijfers van CBS Schiphol wil asielzoekers weren uit de wachtruimte Toeristen uit Griekenland kunnen weer naar huis Skatefestijn Schiphol Arbitrage WK aH efighter id in auto jugowaard - De Turkse ghter Cifi Hussein (20) uit f~\ aar is gisternacht door de e dood aangetroffen in uto bij Heerhugowaard. |1 plitie wil alleen zeggen dat an door geweld om het le- 5 gekomen. Hussein, als ghter bekend onder de Guus, zou gisteren vech- p een freefightgala in Be- ijk. Trainingsgenoten ni!s ten hun partijen met een I?1( band om. ob< Z isje (17) in ?rce jfd geschoten j1113 tricht - In Maastricht is saj dagmiddag een 17-jarig ont e in haar hoofd geschoten. in kritieke toestand naar cademisch Ziekenhuis tricht gebracht. De ver- °~l lelijke dader, haar 21-jari- 1 end, is gearresteerd. De 'X® tpartij had plaats in de Dg waar het meisje met de chte samenwoonde. Vol- de politie ging aan de e tpartij een ruzie in de rela te sfeer vooraf. maandag 24 JUNI 2002 'rf' I.4 tie I® rotterdam/gpd - Het Rotterdamse openbaar ver voerbedrijf RET wil de beelden van de ruim dui zend bewakingscamera's in alle metrostations di rect doorspelen aan de politie. De politie wilde de afgelopen maanden al zoveel beelden zien, dat nu wordt overwogen om - als dit juridisch mogelijk is - alle opnames direct door te spelen. Vanaf de centrale verkeersleiding van de RET kun nen alle hoeken van de metrostations in de gaten worden gehouden. Een groep van ongeveer dertig toezichthouders bekijkt de beelden 24 uur per dag. „We hebben de camera's vooral opgehangen om direct te kunnen ingrijpen als er wat aan de hand S in ontspoort ir boom op rail iade - In Kerkrade is giste- an het eind van de avond luitse passagierstrein ont- d na een aanrijding met tuk boom. Volgens de Iweer waren er vijf passa- jan boord. Niemand raak- rond. De trein van de Eu- iahn was op weg van naar Heerlen. Het boom- loorde zich door de voor- ran het metroachtige ver- ïiddel, dat is gemaakt van liste man al jaar in water t - Een 86-jarige inwoner ioltgensplaat op Goeree- kee blijkt twee jaar op |dem van het Volkerak te gelegen. De man werd 5 augustus 2000 vermist. i reed hij in overspannen ind van huis weg in zijn Vissers ontdekten zater- iddag de auto met inzit- in het water, omdat hun bleef vastzitten. iderenwagons n uit de rails idaal - Twee wagons van lederentrein zijn gister- ig ontspoord op een ran- irrein in Roosendaal. De amde een stootblok en ongeveer 25 meter door. in de wagons kwam in iheel naast het rangeer- icement terecht, de ander [edeeltelijk op de rails Er vielen geen gewon- meldde de politie. er zet dronken j[d op de boot ionnikoog - De politie iermonnikoog weet wel iet vervelende jongeren, op de boot en je bent van •at overkwam zaterdag itbalteams van v.v. De uit Hoogeveen. De jon en in de nacht van op zaterdag dronken uit gekomen en liepen id door het dorp. Toen ze iddag hun roes had- jeslapen, ontvingen ze iraal co-burgemeester Dijkstra gingiief waarin hij hen som- Ie de eerstvolgende boot ken. ien geren gewond jmto-ongeluk .burg - Zes jongeren tus- 116 en 20 jaar zijn in de i vrijdag op zaterdag d geraakt toen de auto b ze zaten in Middelburg ;en boom reed. Drie van jeren verkeerden na het d in kritieke toestand, iren zaterdag aan het de middag volgens [itie buiten levensgevaar, itie heeft bij de bestuur- In bloedproef afgenomen. ren dumpen vee in water ien - Boeren dumpen Ie vee massaal in wate- Groningen en Drenthe, I het waterschap Noor- ist. Het waterschap jaar 180 dode schapen :n uit het water gevist, lijna een verdubbeling :ken met vorig jaar. erzijlvest vermoedt dat mn dode dieren in het ioien om de hoge kos- ir destructie te omzeilen, ivers in de wateren ba- h t waterschap grote zor- ,£jls dode dieren lang in het liggen kan dat gevolgen voor de volks- en dier- leid. Boerenorganisatie is woedend over de aan- en. „We geloven niet dat sionele boeren dit op Weten hebben", zegt voerder Bruggeman. den haag/gpd - Het aantal Ne derlanders dat zich onveilig voelt, neemt toe. In het laatste kwar taal van vorig jaar, na de aansla gen in de Verenigde Staten, gaf 25 procent toe zich onveilig te voelen. Tot de aanslagen in sep tember was dat 21 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hoewel het algemene gevoel van onveiligheid vorig jaar is toegenomen, zijn de onveilig heidsgevoelens in verband met criminaliteit tussen 2000 en 2001 nauwelijks veranderd. In beide jaren lag het percentage personen dat aangaf plekken in de eigen wijk te kennen waar men 's avonds liever niet alleen zou komen, op bijna dertig pro cent. Over een langere periode zijn er wel veranderingen in de onvei ligheidsgevoelens. Begin jaren negentig zou 52 procent van de bevolking niet 'gewoon' de deur open doen als er 's avonds on verwacht aangebeld werd. Vorig jaar is dit gestegen naar 56 pro cent. Het aantal inwoners dat de kans op een inbraak groot acht, is af genomen. Dat is in overeen stemming met het percentage slachtoffers van inbraken. Ne gentien procent van de inwo ners is wel eens bang alleen thuis. Begin jaren negentig was dat 24 procent. Een kwart van de mensen van vijftien jaar of ouder, zo'n 3,2 miljoen inwoners, werd vorig jaar slachtoffer van een vorm van veel voorkomende crimina liteit. Dit is een stabiel aantaL De meest voorkomende vormen zijn: diefstal, vandalisme en ge weld. Vorig jaar werd bijna zes pro cent van de inwoners van vijf tien jaar en ouder slachtoffer van mishandeling, bedreiging of seksueel geweld. De meest voor komende vorm van geweld is bedreiging. Daar kreeg vorig jaar ruim drie procent van de bevol king mee te maken. Het percentage slachtoffers van diefstal is al jaren licht dalend. Vorig jaar werd twaalf procent van de bevolking van vijftien jaar en ouder slachtoffer van een diefstal. In de jaren negentig lag dit percentage rond veertien procent. Fietsdiefetal is de meest voorkomende vorm. Van een op de twintig inwoners wordt de fiets gestolen. door Richard Mooyman schiphol - Luchthaven Schiphol wil dat de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) stopt met het vasthouden van asielzoekers tussen reizigers in de vertrekhal len. „Dit is absoluut onaccepta bel", aldus een woordvoerster. De IND heeft bevestigd dat afge wezen asielzoekers soms dagen lang in de vertreklounges achter de grenscontrole moeten ver blijven. Zij worden daar tussen de wachtende passagiers vastge houden wegens een gebrek aan ruimte in het grenshospitium in Amsterdam-zuidoost. Het gaat om vreemdelingen die volgens de IND vrij snel na hun aan komst weer kunnen worden uit gezet. De afgewezen asielzoekers kun nen drie keer per dag consump tiebonnen ophalen voor eten en drinken in de luchthavenrestau rants. Schiphol was ervan op de hoogte dat asielzoekers of vreemdelingen zonder docu menten soms een nachtje in de lounge verblijven, maar de IND heeft volgens de luchthaven nooit gemeld dat sommigen van hen er meerdere dagen verblij ven. „Schiphol mag niet als oplos sing worden gebruikt als er ge brek aan ruimte is in het grenshospitium", aldus de woordvoerster. Veiligheidsas pecten spelen daarbij volgens Schiphol ook een rol, aangezien de vreemdelingen verblijven in een beveiligd gebied dat via de gates toegang biedt tot de vlieg tuigen. schiphol - Het Schiphol Skate Event heeft gisteren veel bekijks getrokken. Zeker achthonderd skaters de den mee aan het rondje Schiphol. Verder was er een optreden van de skatedansgroep ISH en konden be langstellenden diverse skatedinics volgen. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke den haag - Nederlandse en an dere toeristen die vastzaten op Griekse eilanden door een sta king van de veerdiensten, kun nen weer naar huis. De acties van de veerbootbemanningen die vorige week dinsdag begon nen, zijn beëindigd nadat de Griekse regering ze zaterdag had verboden. In de loop van het weekeinde kwamen de veerdiensten lang zaam weer op gang, aldus Lies Klem van SRC Cultuurvakanties. Een groep vakantiegangers van haar organisatie had dinsdag al moeten vertrekken. Inmiddels zijn ze op weg naar Nederland. In totaal heeft de vakantie voor ongeveer 500 Nederlandse toe risten te lang geduurd. Voor duizenden vakantiegangers uit andere landen geldt hetzelfde. De problemen zijn nog niet he lemaal voorbij, want veel reizi gers hebben hun vlucht naar huis gemist; voor hen moeten touroperators een nieuwe vlucht en extra overnachtingen regelen. De toeristen die niet weg kon den, verbleven op kleine eilan den die niet over een vliegveld beschikken. De veerbootbeman ningen staakten uit onvrede met hun pensioenregeling. De Griekse regering heeft een eind aan de acties gemaakt vanwege het belang van de veerdiensten, niet alleen voor toeristen maar ook voor de plaatselijke bevol- king. barneveld/gpd - Honderden leden van de Chris tenUnie (was GPV en RPF) zijn zaterdag massaal naar Bameveld gekomen om hun hart te luchten over de teleurstellend verlopen verkiezingen. De kritiek is niet mals. Ook lijsttrekker Kars Veling ligt onder vuur. De ChristenUnie leek het zo goed te doen, maar eindigde met een Kamerlid minder dan de afgelopen vier jaar. In een eigen evaluatie rapport kraakte het bestuur en het wetenschappe lijk bureau van de partij de campagne. Zo werd Veling verweten dat hij te aarzelend was en de boodschap niet duidelijk overbracht De leden spuien zaterdag onverbloemd hun frus traties. „Er was te weinig aandacht voor de Bijbel se boodschap", stelt de afdeling Wierden/Enter. „De kandidatenlijst is niet democratisch vastge steld", werpt de afdeling Haarlem op. „Gelijk na de verkiezingen dacht it die Veling moet weg", zegt afgevaardigde Boot uit Zeeland eerlijk, in de pauze. „Maar na het rapport en vanochtend vind it we zijn allemaal geschrokken van het debacle maar nu moeten we verder." Toch stelt secretaris VentE van de afdeling Reeu- wijk even later onomwonden: „Vijftig procent van de vaste GPV-aanhang heeft niet op de Christen- Unie gestemd. Met zo'n slecht mandaat kun je niet functioneren in de Tweede Kamer." Dus dient Reeuwijk een motie in dat Veling moet op stappen. Slechts twee kiesverenigingen stemmen voor, de rest van de leden is massaal tegen. Veling krijgt een ovationeel applaus, hoewel een derde van de zaal - toch"kritisch? - blijft zitten. In een reeks van 27 moties krijgt het bestuur opdracht na op dracht de Bijbel moet duidelijke leidraad zijn, de leden moeten meer inspraak krijgen en er moet contact worden gelegd met de nieuwe kiezers on der christelijke allochtonen. De lucht is dan zover opgeklaard dat een voorstel om Guus Hiddink erevoorzitter te maken in grote hilariteit ten onder gaat Veling prijst zichtbaar opgelucht de Chris tenUnie als een 'volwassen politieke partij die in de spiegel durft te kijken'. Hij onderstreept her haaldelijk dat de CU een christelijke partij is en zegt toe dat de fractie het nieuwe kabinet, en vooral het CDA, daarop zal aanspreken. COMMENTAAR is", zegt S. de Vos, hoofd sociale veiligheid van de RET. „Daarom is het voor ons ook erg belangrijk dat de mensen die de beelden bekijken, in direct contact staan met onze eigen opsporingsambte naren en met de politie. Daarnaast gaat er natuur lijk ook een preventieve werking uit van de aan wezigheid van de camera's." De politie wil de beelden juist gebruiken voor op sporingsdoeleinden. Is een overvaller na zijn mis daad gevlucht met de metro, dan hebben de ca mera's hem vrijwel zeker vastgelegd. En hoewel camera's in de voertuigen (nog) ontbreken, is met een beetje geluk ook te ontdekken waar de crimi neel weer is uitgestapt. Wie gunt het de Koreanen van Guus Hiddink niet? Een halve finale tegen de Duitsers en de scalpen van gerenommeerde voetballanden als Italië en Spanje als trofeeën op de nacht kastjes van de Kims en de Parks. En toch was de winst op Spanje - net als die op Italië - onverdiend. Twee keer - één keer in de verlenging - werd een glaszuiver doelpunt van de Spanjaarden afgekeurd. De ploeg van Camacho keerde na het nemen van strafschoppen gedesillusioneerd naar huis. Blunders van scheidsrechters en hun assistenten werpen een schaduw over het toernooi. Bij Spanje-Zuid-Korea was het de beurt aan een arbitraal trio uit 'voetballanden' als Egypte, Uganda en Trinidad en Tobago. De door de FIFA omarmde globalisering van het voetbal draagt zonder meer bij aan de teloorgang van het toemooL Toch is het wat al te gemakkelijk om de schuld helemaal in de schoenen te schuiven van goedbedoelende amateurs uit exotische landen. De in Italië en Spanje gesuggereerde com plottheorieën raken kant noch waL Ook scheidsrechters uit Europa en Zuid-Amerika dragen hun steentje bij aan de ma laise. Bovendien mogen we niet vergeten dat het niveau van het voetbal in Korea en Japan niet edit hoogstaand is en dat één foutje van een grensrechter al doorslaggevend kan zijn. De scheidsrechterscommissie van de FIFA speelt zelf een dubieuze rol door de fouten van de arbitrage weg te wuiven en de discussie over elektronische hulpmiddelen voor spel leiders telkens uit de weg te gaan. In andere sporten zoals American Football, tennis en ijshockey wordt met succes een beroep op elektronika en/of televisiebeelden gedaan. Het is de regentenmentaliteit van de FIFA die toepassing van de techniek tegenhoudt Hoe kan van een scheidsrechter worden verwacht dat hij bij buitenspel op twee plekken tege lijk kan ldjken? Zolang de FIFA ziende blind blijft, zal het voetbal ontsierd worden door blunders van scheidsrechters, die ook maar mensen zijn. door Maaike Oppier den haag - „Het is altijd een klein groepje heethoofden dat het verpest", zegt een jonge Turkse man zaterdag met de vlag van zijn land om de schou ders geknoopt Hij is diepbe droefd over de rellen die zater dag in Den Haag ontstonden. „Dat groepje gaat de politiek er bij betrekken. De Koerden tegen de Turken. Het klopt niet Dit is voetbal, geen politiek." Bij de rellen Den Haag, vallen drie gewonden, onder wie een politieman. Negen mensen wor den gearresteerd wegens open lijke geweldpleging. De sfeer in de Schilderswijk en Transvaal, twee wijken waar veel allochto nen wonen, is grimmig. Hoe an ders was de sfeer in de andere Nederlandse steden. Het is zaterdagmiddag tegen zes uur. Turkije heeft zich ruim twee uur eerder op het WK in Japan naar de halve finale ge voetbald. Onmiddellijk daarna kleurt de Haagse Schilderswijk rood-wit De kleuren van de Turkse vlag. Het is feest „Het is een hartstik ke leuk feest", zegt een winke lier. „Als Hollanders dit doen, gaan ze drinken en heb je rot zooi Ik heb nu minder angst dan wanneer de Hollanders hadden gewonnen. Zie je die oudere vrouwen met de Turkse vlag om hun schouders? Dat zijn mijn buren. Die hoor je an ders nóóit Nu gaat iedereen uit zijn dak." Funda (15) en Nesrin (17), met hoofddoeken en Turk se vlag, staan langs de Vaillant- laan naar de feestelijkheden te kijken. Voetballer Hasan Sas is hun held. Omdat hij de leukste is? Ze giechelen. „Nee, omdat hij de beste is." Er wordt ge danst en gedronken. Ook ver schijnt hier en daar het teken van de Grijze Wolven in de lucht „Daar hoef je niet van te schrikken", zegt een Nederland se Turk. „Het is net zoiets als de Lijst Pim Fortuyn. Echt niet zo extreem als anderen wel willen doen geloven." Het eerste gerucht over proble men tussen Turken en Koerden in de aan de Schilderswijk gren zende wijk Transvaal dringen Meer politie op straat De politie in Den Haag zal woensdag tijdens en na de wedstrijd Turkije-Brazilië met meer mensen op straat zijn dan gebruikelijk. De ex tra inzet is het gevolg van de rellen zaterdagavond. De rellen, die een politiek ka rakter kregen na te zijn be gonnen als een spontaan Turks voetbalfeest, hebben inmiddels de politieke par tijen in de Haagse gemeen teraad tot vragen aangezet De partijen willen weten hoe de burgemeester op de rellen reageert. PvdA-frac- tievoorzitter Kool zei giste ren dat Deetman vóór woensdag de rellen moet afkeuren. Hij vindt ook dat politiek getinte vlaggen als die van de Turkse Grijze Wolven en Koerdische PKK moeten worden verboden bij uitingen van vreugde over een voetbalwedstrijd. dan door tot de feestende meu te. De politie heeft er inmiddels een neutrale zone, een nie mandsland opgericht In het Turkse deel zijn tientallen Turk se en Nederlandse vlaggen te zien, in het 'Koerdische' niets. Over de directe aanleiding tot de spanningen lopen de meningen op straat uiteen. Er zou een Turkse vlag zijn verbrand, er zou een 12-jarige jongen met een Turkse vlag verboden zijn langs het café met Koerden te lopen, de Turken zouden hebben ge provoceerd. Hoe dan ook, de sfeer is grimmig. 'Zeer gevaar lijk', zal de politie anderhalf urn- later zeggen als het alsnog tot een treffen komt en het geweld zich daarna snel op de politie richt Eén politieman krijgt ste nen tegen zijn hoofd. Twee mannen raken gewond bij een steekpartij. De mobiele eenheid in jeeps wordt ingezet Politie honden blaffen door de straten. Pas na middernacht keert de rust terug. door Max Steenberghe drachten - Honderden, zo niet duizenden werden er verwacht Maar hoewel de illegale straatra cers dit weekeinde eindelijk eens legaal volgas konden op een ech te racestrip, kwamen ze niet op dagen. Misschien toch niet leuk zonder de politie? Of hebben ze, net als organisatie, justitie en ge meente eerst de kat uit de boom gekeken? Pffffffrt. Minzaam kijkt een pak weg 20-jarige knaap in een prot serige paarse Golf GTI opzij, naar de stevige boerenzoon in zijn afgeragde Amerikaanse rammelbak. Pfffffrt. De jonge man tikt met zijn vingertoppen nog gauw op wat tiptoetsen van zijn cd-speler, zodat een opzwe pende househit hem in het goe de schakelritme zal zetten. Vriendinnen knikken vanuit de verte mee. Cool, vet! Maar als het startlicht op groen gaat, hoort de jongen ineens niets meer. De Amerikaan gaat er op achterwielen vandoor, een hoop rook en rubber op de streep achterlatend, plus de ver bouwereerde Golfbestuurder. Deze rijdt ook weg, maar draait aan het eind van de sprintbaan niet links- maar rechtsom, snel het terrein af. Geintje van de or ganisatie: de Amerikaan is een échte dragracer en had zo'n 800 pk aan boord. Terwijl Drachten zelf de Draaiorgeldagen vierde, werden aan de rand van de stad, op de strip van het sportvlieg- veldje, dragraces om het natio naal kampioenschap gereden. Niks bijzonders, ware het niet dat de baan nu ook 's avonds openbleef opi illegale racers - van wie een heel nest in en om Drachten woont - een legale kans te geven. Een experiment, Veel animo voor de illegale straatraces in Limburg, waar racefanaten en politie elkaar tussen Ven ray en Venlo te slim af probeerden te zijn. Foto: ANP/Bas Rutten dat door vele i s werd en wordt bekeken, want wellicht dat dit de oplossing wordt voor een steeds meer gevaar opleve rend probleem. Ze hadden er zin in, lieten de straatracers weten. Ze verenigen zich in clubs en de groten zou den komen. De Maasvlakte, Venlo/Venray, Tilburg, Noord- Holland, allen hadden ze hon derden wagens klaarstaan. Zeiden ze. Want mooi dat ze niet kwamen. Nog geen hon derd, en dat was zaterdag; op vrijdag waren het er nog geen 25. Vandaar dat de DHRA Dutch Hot Rod Association) stie kem de onschuldigst ogende ra cers van het dagprogramma op de Golfjes en Honda's losliet. Dan had het publiek tenminste ook waL Want vreemd genoeg: het publiek kwam wel bij dui zenden aanzetten. En nog vreemder niet overdag, toen kampioen Robert Koper zijn 1556 pk sterke Pro-Mod brul lend op de baan probeerde te houden, of toen een Ford V8 even verkeerd schakelde en diens 1800 pk de versnellings bak tot gruis draaide. Nee, pas 's avonds stroomde het vol. Met, blijkens hun commentaar, stuk voor stuk kenners en misschien dus ook wel stuk voor stuk ra cers die er niet zo op vertrouw den dat de politie hen met rust Straatracers en politie houden elkaar bezig Terwijl vrijdagavond een legale straatrace werd gehouden op het vliegveld bij het Friese Drachten, ging gisteravond het kat- en-muisspel tussen politie en illegale straatracers in het zui den van het land gewoon door. Honderden racers reden tus sen het Limburgse Venray en Venlo heen en weer om de poli tie te vlug af te zijn. Uiteindelijk lukte het de groep om laat op de avond in Venray toch op uitgebreide schaal plankgas te ge ven. Daar kwam een eind aan toen de politie ter plekke ver scheen. Een snelheidsmaniak werd aangehouden toen hij met 208 kilometer per uur over de A73 scheurde. Hij moest zijn auto inleveren. De politie heeft meerdere andere illegale ra cers geflitst of hun kenteken genoteerd. zou laten. Nou was dat laatste ook maar ten dele beloofd. Binnen de hekken zou de politie kijken, daarbuiten waren ze met des te meer man aanwezig. Wie zich 's nachts op de openbare weg zou misdragen kon zijn wagen met een inleveren. Maar de politie moest met lege handen naar huis. Eenieder had de waar schuwingen van de DHRA ter harte genomen. „Wie nu iets fouts doet, gooit zijn en ons aller ruiten in", aldus DHRA-man Don Leemker.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3