SPORT Guus Hiddink:Het is één heel grote gluiperige Jan Roelfs LINKS BUITEN Werphand Barney is goed verzekerd den haag - Darter Raymond vaii Bameveld (35) heeft zijn werphand voor 1 miljoen euro verzekerd. De huidige nummer eëri van de wereldranglijst zegt dat in het ANWB-blad Kampi oen. Barneveld stelt dat hij steeds beter wordt ondanks het verlies bij The Embassy 2002 en de Dutch Open. Om zijn condi tie op peil te houden gaat Van Bameveld driemaal per week hardlopen en bezoekt hij een sportschool. Voor belangrijke wedstrijden gaat hij naar een haptonoom. Acupunctuur en speciale pleisters heeft hij afge zworen. Voor een wedstrijd drinkt Van Bameveld wel drie tot vijf glazen Bacardi-jus. „Net genoeg om je lekker te voelen." De darter zegt verder nog nooit iemand met een pijltje geraakt tè hebben. „Ik heb wel eens met een worp een sigaret uit ie mand mond gegooid." maandag 24 JUNI 2002 door Jaap Van Essen seoul - Guus Hiddink durfde een maandje of wat geleden al uit te spre ken dat hij hoopte op een 'beetje glui perige verrassing' van zijn elftal. Gister avond in Seoul constateerde de bonds coach van Korea dat het toch iets an ders is uitgepakt dan hij had gedacht: „Het is één heel grote gluiperige actie geworden." Wat heet. Zuid-Korea staat in de halve finale van het WK voetbal. De voetbal wereld staat op zijn kop en heel Korea verkeert in een opperste staat van eufo rie. Dat laatste klinkt dramatisch, maar anders kun je het niet noemen. Zaterdag was het hele land rood ge kleurd. Een Koreaan die zich buiten durfde te vertonen zonder het bijna verplichte 'Be the Reds' shirt was een zonderling, een ketter, een recalcitrant. Kinderen, pubers, studenten, oude van dagen; heel het land liep weer in het rood. Vijf miljoen fans verzamelden zich in stadions en stadspleinen om op grote schermen naar de wedstrijd Ko- rea-Spanje te kijken. De overwinning via strafschoppen zorgde voor een uit barsting zonder weerga. Tot diep in de nacht werd er gefeest in alle grote ste den. Hiddink is nu echt heilig ver klaard. In een paar Koreaanse kranten stond zelfs letterlijk: Hiddink is God. 'Guus God' geniet van iedere seconde die het WK duurt. De Koreaanse selec tie bivakkeert sinds zaterdagnacht in een luxehotel midden in Seoul, en daar spelen zich ongekende taferelen af. Honderden meisjes van zestien, zeven tien proberen binnen te dringen, om maar een glimp van de spelers op te vangen. „Het lijkt wel op het Beatles tijdperk", grijnst vijftiger Hiddink, „To tale gekte, maar wel heel leuk. Ze blij ven beschaafd." Beschaafd waren niet bepaald de reac ties van achtereenvolgens Portugal, Ita lië en Spanje na de uitschakeling door 'voetbalrariteit' Korea. Net als de vorige slachtoffers van de rode duiveltjes be klaagde ook de Spaanse bondscoach Camacho zich over de arbitrage. Kinderachtig Hiddink vindt het maar kinderachtig. „Kijk nou die banden maar na. Er wa ren in alle duels momenten dat wij ons konden beklagen. Helguera schopt Kim Nam-Il de wedstrijd uit, had gewoon rood moeten zijn. Totti kreeg geel voor een klap, had ook meteen rood moeten zijn. Daar hoor je niets meer over." „Belangrijker is nog dat die grote lan den niet moeten zeuren. Als ze nu zul ke grote goede topvoetballanden zijn, moeten ze gewoon winnen. Korea is de nummer veertig van de wereldranglijst! Ze zouden ons op moeten rollen. Type rend dat de grote spelers als Hierro en Raul na afloop niet zeiken, maar mij gewoon komen feliciteren." Guus Hiddink is toch al niet kapot van de manier waarop de grote landen zich presenteren tijdens het WK. „Er is na tuurlijk iets gaande. Ik denk dat wij van de vier halve finalisten al met al het aantrekkelijkst hebben gespeeld. Wat zie je voor de rest? Ploegen die leunen op de defensie, zuinig spelen, geen risi co nemen. Kijk naar Engeland, wat doen die hier nu? Heskey was hun bes te verdediger!" Ook van de komende tegenstander, Duitsland, is Hiddink niet bepaald ge charmeerd. „Ze spelen voor een resul taat, ze zijn helemaal niet bezorgd hoe ze dat halen. Mijn speltype is het niet. Ik vraag me ook wel eens af, hoe train je in hemelsnaam op resultaatvoetbal, zou dat leuk zijn? In ieder geval wordt ons grote probleem hun lengte. Ze spe- UIT GESPROKE len er vooral op om vrije trappen te versieren en dan met hun kopkracht toe te slaan. We hebben dus een hele goede scheidsrechter nodig, iemand die aanvoelt of er inderdaad echte overtredingen worden begaan." Hoe de halve finale ook afloopt, Guus Hiddink heeft een fraaie klus geklaard. „En daar ben ik ook trots op. Zoals ik ook trots ben op de spelers. Vier jaar geleden, de halve finale halen met Oranje, was ook goed maar het uit gangspunt was beter. Toen had ik spe lers die al op een hoog niveau stonden door hun ervaringen in de Europa Cup. Deze jongens komen van veel verder, hebben veel meer moeten inhalen." „Ik merkte de voorbije maanden dat er best iets inzat, maar natuurlijk, ik moet eerlijk zijn. Een plaats in de halve finale had ik ook nooit verwacht. Van z'n le- - Piet Keizer in f we Revu: „Tactiek is redeh 15 voorspelbaar. En iets voorspelbar kun je er een ani woord op verzinnen. En da komt daar weer een antwot jq op dat antwoord, enzovooi zo gaat het voetbal kapot, geen ruimte voor originaliu jq meer, omdat er te veel verpl tingen en opdrachten zijn" 03 Idem: Opleiden is hier iets schoc meteen min of meer vast en gericht op een examen, leiden totaalvoetballers op allemaal hetzelfde kunnen 30 zich niet onderscheiden in\ zondere vaardigheden. Het geen toeval dat er op de WKs voor de jeugd in allei tijdscategorieën maar heel nig Nederlandse teams met doen. fjOD 500 NE- Louis van Gaal in Voetbal ternational: „Het is niet de reden dat w niet bij zijn, maar het neg. voetbal dat veel landen spt heeft er wel mee te maken, meeste landen spelen tegen derland, Argentinië en Fra countervoetbal. Dat is geu\ heel moeilijk te bespelen. H een negatieve ontwikkeling helaas al jaren aan de gai\ Hugo Camps in Elsevier Tijdens het EIC96 in Enge stuurde Guus Hiddink de 1 malige sterspeler van hetli t0y lands elftal, Edgar Davids, iioi recta naar huis. De bondsi was het geritualiseerde Sui tionalisme van de notoire e nebrildrager spuugzat. Hk had lak aan de dreigende 1 n deling in zijn selectie. Dam !et had hem in zijn waardigh Ei gekwetst en dus moest hij\ Zover heeft Van Gaal - tod p1" uitvinder van de hedendai ïer(j tirannie - nooit durven ga Ket Idem: „Luns bij de NAVO, Lubbt jëtt de Verenigde Naties, Duist ICAl bij de Europese Centrales jj^- het stelt allemaal niets me 23.5 voor. Een Nederlander het Doe ze week niemand mindert ICuf Confusius opzij gezet. In u heid en in glorie, in aanbv Ta& en in nalatenschap. Guus 17.4 dink." ifim n. 20 Viggo Waas in Nieuwe Rt ^he „Iedereen denkt dat het gc istra tussen Engeland, Brazilië lië. Maar het wordt Zuid-\ na'(i Schijnt dat er dan een Hyi mac, Hiddink op de markt kom Tag airbags in de vorm van zij achterwerk.I^eir Rep Goran Ivanisevic in het\ krant Magazine: „Ik kon nog geen geweer houden. Als ik had meega Leui ten in de oorlog tegen Sen Heu ik nu tot de tweehonderdt zend doden in het voorma dure Joegoslavië hebben behooi Door te tennissen en op el v°r persconferen tie te ageren de oorlog ben ik van veel ifcenu waarde geweest voor Kroc De moeder van Goran Ivf vie, in het Volkskrant R ne: „Ik wilde niets weten ovt Wimbledon-finale. Ik h ren en ramen op slot gei Vervolgens ben ik op bedË liggen en heb gebeden c man de finale zou overle kon niet denken aan de n gang van mijn zoon. Ik b pijn op zijn gezicht, die m de spiegel van mijn ziel. d om kan ik ook niet naari wedstrijden kijken, het isl fronterend." De vader van Goran Ivi vie, in het Volkskrant A ne: „Ik heb in Kroatië noge gaard en ik denk erover tij wijn te produceren. Miu zou slechte reclame zijn d wijn naar Goran te ven Dan zou ik op het etiket waarschuwing moeten z dat je na één fles gek wotA na de tweede krankzinnii Ein PSV-scout Piet de Vis: NRC Handelsblad: „In Afrika zijn ze minder f zaam dan in Azië. InAfi' heerst één grote stammerA Een coach die meer Hutulm C| Tutsi's opstelt, heeft een m bleem. Toen ik in GuineeI te, was voodoo het geheim de smid. Wij moesten eenf- met de ploeg in een bos ti Stond ik totm'n knieën n poten in de pis. Idem: „Ik ben de strijd aangegi de voetbalbestuurders nee. Ik was adviseur van bond en moest die gastenL pioen van Afrika maken voor had ik geld nodig dat staken die heren liever in hun eigen zak. Zelfben ik niet rijk geworden van het voetbal. Ik zie lie ver blinkende oogjes *'ek 2: dan blinkende dollars.00 nacl loorc )M •Qion. 14.0 Vonk weer op het veld enschede - Theo Vonk wordt weer trainer. Niet bij een groot macht in het betaalde voetbal, maar bij een club uit het ama teurvoetbal. De voormalig oe- fenmeester van ondermeer FC Twente, Heracles, FC Gronin gen en AZ, gaat de jeugd trai nen van De Tubanters Cl. Vonk, die het afgelopen half jaar hoofd scouting Europa was van de Engelse club West Ham United, is geen onbekende van de Enschedese club. Naast het feit dat hij regelmatig bezoeker is;Van de wedstrijden van het eerste elftal van De Tubanters, speelt zijn zoontje ook in Cl. Bart jr. wacht op titel vader schaijk - Bart Brentjens hoefde net niet af te zeggen voor het kampioenschap en won vorige Week zondag in Groesbeek de Nederlands titel mountainbike. Zijn hoogzwangere vrouw Petra stond op punt van bevallen, maar wachtte daarmee tot maandag. Thuis in Schaijk kwam om kwart over twaalf 's middags zoon Bart junior ter wereld. Hartslagmeter verstopt in bh bunnik - Mare Lammers, de in novatieve bondscoach van het Nederlands vrouwenhockey- ïteam, heeft weer wat nieuws. De 33-jarige Brabander laat zijn internationals de komende maanden trainen en spelen met een hartslagmeter, die 'verpakt' is in een speciale bh. Hij baarde ,£^fder opzien met het zoge noemde Lammeren (alternatief uitlopen bij een strafcorner), de Sinterklaasstick (met grote krul) en de videobril, waarmee hij tij dens de wedstrijd herhalingen kan bekijken van spelsituaties. Met de hartslagmeters, die in de onderste rand van een sport- bli zijn verwerkt, wil Lammers controleren of zijn trainingsin tensiteit juist is. Na een training óf wedstrijd gaan de elektroni sche gegevens de computer in van fysioloog Jos Geysel. Marathonlopers door rosse buurt Amsterdam - De organisatie van de marathon van Amster dam heeft het parcours op nieuw gewijzigd. De lopers gaan op 20 oktober over de Nieuwmarkt, temidden van de rosse buurt en Chinatown, Jarigs het Rembrandtplein en door de Passage onder het Rijksmuseum. De marathon mijdt de stadsader Centraal Station, Dam, Munt en Vijzel straat, waar de komende jaren de Noord/Zuidlijn wordt aan gelegd. De organisatie moest daar het afgelopen jaar voor het winkelend publiek dure, tijdelij ke bruggen aanleggen. Oliemagnaten betalen coach moskou - Twee Russische olie magnaten willen een nieuwe bondscoach voor het nationale voetbalteam bekostigen. Ze jhebben 1 miljoen dollar over voor de opvolger van Oleg Ro- mantsev, die onmiddellijk na de uitschakeling van Rusland op het wereldkampioenschap voetbal in Zuid-Korea en Japan zijn ontslag indiende. Leonid Fedoen en Vassili Schachnovski pleiten wel voor het aantrekken van een buitenlander. Namen noemden ze niet:Alleen een buitenlandse trainer kan de tac tiek en het spelsyteem van de Russen zo hervormen, dat we ons in de toekomst weer met de beste landen kunnen meten", verklaarden ze in diverse Russi sche kranten. Ze roepen andere industriëlen op eveneens een duit in het zakje te doen. Voor zitter Vjatjeslav Koloskov van de Russische voetbalbond reageer de vooralsnog terughoudend op het genereuze aanbod. SPORT IN BEELD Finale nationaal touwtrekkampioenschap in de 680 kg klasse. Holten. Juni 2002 Foto: ANP/Vincent Jannink UIT HET OOG Marcel Valk werd afgelopen weekeinde met AGOW algeheel landskampioen bij de amateurs. Een mooi afscheid voor de 35-ja- rige Hazerswoudenaar die vorig seizoen stopte met betaald voet bal en nu helemaal een punt achter zijn loopbaan zet. Valk speelde bij Koudekerk, Rooden- burg, RCL, UVS, ADO Den Haag, RKC, Go Ahead Eagles, Volen- dam en Willem II. „Het was oorspronkelijk mijn bedoeling om met AGOW te rug te keren in het betaalde voetbal. Nu bekend is gewor den dat de club pas over twee jaar naar de eerste divisie mag, heeft het voor mij geen zin daarop te wachten. Tegen die tijd ben ik 37 en heb ik er drie jaar bij de amateurs op zitten. Dat gaat niet meer lukken. Het is sowieso nog maar de vraag of AGOW op tijd klaar is voor de grote stap. Als je uit het betaal de voetbal terugkeert naar de amateurs is er geen betere club te bedenken dan AGOW. De organisatie zit goed in elkaar, maar er moet nog een hoop geld bijkomen en het vertrek van Peter Bosz naar De Graaf schap is een aderlating. Hij deed op een gegeven moment ongeveer alles binnen de club. Het ging hem kennelijk niet snel genoeg. Het afgelopen seizoen heb ik, naast het voetbal, niet gewerkt. Met drie kinderen is het in huis druk zat. We hebben geleefd van een cfk-uitkering (pensi oenfonds betaald voetbal, red.) en een vergoeding van AGOW. We zijn na mijn periode bij Wil lem II in Tilburg blijven wonen en we hebben het daar inmid dels prima naar onze zin. De kinderen hebben vriendjes op school en de kans wordt met de dag kleiner dat we ooit terugke- Marcel Valk maakt in het (uit)tenue van UVS een rush door de Blauw Wit-defensie. Een foto uit mei 1988. Archieffoto. ren naar het westen. Ik heb ook niet overwogen om bij een of andere hoofdklasser uit de Leidse regio te gaan voetballen. AGOW is weliswaar 130 kilo meter hier vandaan, maar het terrein ligt naast de snelweg. Dus dat is drie a vier keer in de week, buiten de files om, nog net te doen. In de omgeving van Leiden liggen de clubs veel verder van de snelwegen van daan. In Tilburg zijn alleen tweedeklassers, dus dat is ook geen optie en de paar hoofd wassers, zoals De Baronie, die nog een beetje in de buurt lig gen, zitten waarschijnlijk niet op mij te wachten. Alles bij el kaar kwam ik tot de conclusie dat het tijd was om definitief te stoppen. Ik weet niet of ik het ga missen. Ik hoop het in ieder geval niet. Je hoort van oud-profs vaak dat ze niet zozeer het voetbalspel zelf missen, maar meer de on derlinge band met andere spe lers en de Weedkamersfeer. Het zal ongetwijfeld een keer gaan kriebelen en op dat moment zie ik wel wat ik daaraan ga doen. Ik heb in ieder geval iets om handen. Ik ga in het centrum van Tilburg werken bij Actie- sport. Dat is een sportzaak met 83 filialen. Ik weet dat er aan de Leidse Haarlemmerstraat er ook een zit. In augustus begin ik en ze vonden het wel verras send om een oud-speler van Willem II in de zaak te hebben. Ik word assistent-filiaalmana ger. In Hazerswoude wonen mijn ouders en schoonouders dus een band zal ik zekere hou den, maar de binding wordt steeds Weiner. P ond deze tijd, een jaar geleden, ging ik met 1\ mijn gezin op vakantie. Op weg naar de gate waar ons vliegtuig stond te wachten liep mijn vriendin met kordate tred voorop. Achter haar liepen de kinderen van opwinding meer uit dan in de pas en daarachter volgde ik, die als een soort stuurman van een roeiboot ons kroost de benodigde commando's gaf. Toen hoorde ik ineens mijn naam geroepen wor den. Ik liet de kinderen even de kinderen en keek in het gezicht van Jan Roelfs. Jan Roelfs had een paar maanden eerder zijn baan als voetbalcommentator van Canal+ opge zegd en was, zijn gezin anderhalf jaar achterla tend, in het kielzog van Guus Hiddink naar Ko rea vertrokken. Als een soort chef d'equipe. Of perschef. Maakt niet uit. Waarschijnlijk combi neerde hij beide functies voor één salaris. Veel contact had ik niet met Jan, maar als collega mocht ik hem graag. Wüdr ik hem ook trof droeg hij een aangenaam optimisme met zich mee. Hij lachte veel, graag en aan stekelijk. Eigenschappen die hem in Korea nog van pas zouden komen, schatte ik in. (Ik herinner mij een gesprek met mijn vriendin vlak rutdatjans stap wereldkundig geworden was. „Wat had jij gedaan, als Guus jou had ge- Vi iagd?", wilde ze weten. „Alléén als jij en de kinderen mee hadden ge kund en ddn nog niet", antwoordde ik. Met dat antwoord won ik veel krediet. Het werd nog een gezellige avond. Aan het einde van die gezellige avond kwam mijn lief nog één keer op Jan Roelfs terug. Wat gaat hij daar in Korea eigenlijk verdienen?" Ik zette mijn onwetendste gezicht op. Sla eens een slag", drong ze aan. Ik sloeg een slag. „Sukkel dat je bent, wddrom wordt jou dat nou nooit ge vraagd?") Het eerste wat mij aan Jan Roelfs opviel was, laat ik zeggen, zijn afgetrainde kop. (Geen wonder. Ik was al eens in Korea geweest en had er deelgenomen aan een traditionele Kore aanse fondue, bestaande uit vis en vlees. Later vernam ik welke diersoorten deze avond hadden mogelijk gemaakt. Kwal en hond. Naar de reden van Jans opvallende vermagering heb ik dan ook niet gevraagd.) Inmiddels is in Varsseveld een straat naar Guus Hiddink vernoemd en is hem het Koreaans erestaatsburgerschap aangeboden. Tóen echter was zijn positie minder sterk. Jan vertelde van een wedstrijd die Korea in Korea met 5-0 van Frankrijk verloor. Bij de rust was het al 3 of 4-0. „Op dat moment ging door mij heen dat de enige persconferentie die ik nog in dienst van de Kore aanse bond uit zou schrijven, die van ons ontslag zou zijn", vertelde Jan. „Wie was dat?", vroeg mijn vriendin even later. „Dat was nou Jan Roelfs. „Oh, die collega van jou, die lachend rijk wordt in Korea. „Nou, lachend?", zei ik. (Ddt viel mij ook op aan Jan. Hij had tijdens ons korte weerzien niet één keer gelachen). Jan vertelde mij dat je een voetbalwedstrijd van de binnenkant heel anders volgt dan van de buitenkant. „Ik ben partij geworden. Elke keer als de tegenpartij op onze helft komt houd ik mijn hart vast.... en dan ben ik Guus nog niet eens!" Om een lang verhaal kort te ma ken, ik ging op vakantie en Jan voor twee weken naar zijn gezin. Kort na mijn vakantie zag ik Jan wéér. Guus had zijn tenten ergens in Nederland opgeslagen en Korea speelde een oefenwedstrijd tegen RKC. Korea won met 1-0. Onverdiend. Van een overigens danig verzwakt RKC. Ik vroeg Jan hoe het met hem ging. „Goed", ant woordde hij. „Morgen staat er in alle Koreaanse kranten dat we gewonnen hebben van RKC. „Nou en?", vroeg ik. „RKC heeft het afgelopen sei zoen geen thuiswedstrijd verloren en dus ook niet van Ajax, Feyenoord oifPSV.„Hoe weet de Kore aanse pers dat nou?" Van mij!" Be „Maar RKC speelde met een veredeld tweede elftal.... "Jan: „Ssstt...." Na Korea-Italië zag ik Jan opnieuw. Op televisie, temidden van hossende Koreanen. Wat mij opviel was dat Jan weer lachte. Nd RKC, Polen en Portu gal had Korea ook de Italianen aan de zegekar gebonden. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20