Israël slaat hard terug in Gazastrook Herben: Ik heb 't zo natuurlijk niet bedoeld Leidse binnenstad in de ban van het water Open portier leidt tot chaos op rijksweg A4 Bokser Tuur haalt uit naar agent Zes Palestijnen gedood bij aanval nk-reizen Achterhoek anger schiet rie doden Spanje dupe van 'complot' Videoband: Bin Laden is springlevend en actief 'Binnenkort nieuwe aanslag op VS' LPF-partijleider neemt uitspraken terug na hevige kritiek uit eigen kring Leidsch Dagblad NR. 42957 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 maandag 24 JUNI 2002 ken, vrijen en I zuipen op oyal Ascot' rlander l zich steeds iliger terbrand eigt dorpen den VS s-ouders en plein zschool op itatie van timen uit vijk Schalken t van zijn >iste titel etal stelt didatuur rTour OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ÉH Dagblad [S leiden/haarlemmermeer - Een 24-jarige automobiliste uit Rot terdam heeft gisteravond op rijksweg A4 ter hoogte van Hoofddorp voor een enorme verkeerschaos gezorgd. Daarbij vielen drie gewonden. Boven dien klaagde een van de betrok kenen over hartklachten. De vrouw, die doorreed, kon later in Leiden worden aangehouden. De vrouw stopte op de rijksweg midden op een afrit nadat auto mobilisten haar hadden gewaar schuwd dat de linkerachterdeur openstond. Er zaten twee kinde ren achterin haar auto. De Rot terdamse stapte in paniek uit en sloot alsnog het portier. Andere weggebruikers konden haar au to ternauwernood ontwijken, maar door haar toedoen klapten zeven auto's op elkaar. De drie gewonden werden naar ziekenhuizen in de regio overge bracht. De man met hartklach ten kon ter plaatse worden be handeld. door Wilfred Simons leiden - 'Koop een boot, werk je dood' is een onder zeelieden veel gehoord spreekwoord. Leidenaar Harry van der Heijden weet uit eigen ervaring wat dat betekent. In 1989 kocht hij de Zeeuwse poon 'Maatje', die al sinds 1935 aan de kade lag. Pas zeer onlangs slaagde hij er in de restauratie van het historische bin nenschip tot een goed einde te brengen. .Alleen het installeren van de motor kostte me al twee jaar." Sinds twee jaar heeft de 'Maatje' een permanente lig plaats in de historische haven van Lei den. Afgelopen zaterdag was het vracht schip uit 1893 te bezichtigen tijdens de druk bezochte Zuid-Hollandse Waterdag aan de Beestenmarkt en het Galgewater. Wat drijft een mens om zoiets te doen? „Het is een gekte", erkent Van der Heij den ruiterlijk. „Ik voel nu eenmaal een grote liefde voor dit historisch erfgoed. Het behoud ervan, daar zet je je voor in." De inzet van Van der Heijden wordt be grijpelijk in de wetenschap dat er nog maar drie zeilende ponen in Nederland zijn. De 'Maatje' is daar een van. Komen de zomer komt de ultieme test: dan gaat het schip voor het eerst sinds 1935 weer onder zeil varen. Van der Heijden navi geert via De Kaag, de Ringvaart en het IJ naar het IJsselmeer en de Waddenzee. De 'Maatje' was één van de 37 histori sche binnenvaartschepen die zaterdag aan het Galgewater en de Beestenmarkt te bezichtigen waren. Publiekstrekker was de fris gerestaureerde stevenaak He lena'. Tijdens bezichtiging bleek dat het schip wel imponeert door zijn omvang, maar dat het ook tamelijk karakterloos is, om niet te zeggen saai. Veel schilderachtiger bleek de klipperaak 'Okke Pieter Jacob', ook één van de vaste liggers op het Galgewater. De schipper had, ondanks de harde wind, zijn groot zeil uitgezet. Een flinke lap bruin zeil was het, die ervoor zorgde dat de 'Okke Pieter Jacob' flink aan zijn trossen trok. „Eigen lijk is het onverantwoord", riep de schip per vanaf het dek het verwonderde pu bliek toe. Maar ja, het stond nu eenmaal op het programma: 'zeilen hijsen van 15.00 tot 16.00 uur'. Dan moet je het doen. De Waterdag was ook het decor voor het Smartlappenfestival. Om de vijftig meter stond er langs de kade een bandje of een orkestje te spelen, soms ook flink tegen elkaar in. Pagina R7: Het leven is soms hard op de Beestenmarrrt >at een nieuwe asfalt- t een dagje moet dro- ljb ervond een Mechelse jan den lijve. Niets ver- d liep het teefje in Soest we wegdek op, viel om 1' l haar schrik met haar itgeplakt. De politie hond met oplosmidde- weekt'. Een dierenver- Z wist de viervoeter later üp van slaolie weer as- H maken. touroperators willen reizen organiseren Ierland, met onder 1 heuse bedevaart naar ortehuis van de bewie- >ach uit de Achterhoek, ldink. Peter Oh, KLM's eoul: „We zitten nu vol ït hoogseizoen is be- maar als dat voorbij is, 'e met aanbiedingen eanen die 'het Land link' willen ontdek- conomie ij een verkeersongeval tussen Rolde en As- 'anmorgen drie man- P ngelukt. Twee slacht- zirtren op slag dood, de «leed op weg naar het i. Ook raakte een man wond. De vier zaten isje dat van Assen rich- :n reed. Vanuit tegen- :1de richting kwam een tan met daarachter ger vol bouwmate- ir nog onbekende oor- te de aanhanger los en de verkeerde weghelft let busje met de vier [ramde de losgeraakte pr frontaal. Een auto p het busje reed, botste De chauffeur van de- met de schrik door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël breidt zijn militai re acties in de Palestijnse gebie den uit. Vanochtend beschoten gevechtshelikopters twee taxi's bij de stad Rafiah in de Gaza strook. Zes Palestijnen kwamen daarbij om. Tientallen Israëlische tanks en gepantserde voertuigen trokken afgelopen nacht Ramal- lah binnen. Het kantoor van de Palestijnse president Arafat is voor de derde maal binnen een paar maanden omsingeld. Voor de nieuwe militaire opera tie, een directe reactie op twee bloedige terreuraanslagen in Je ruzalem, is geen einddatum be paald. „We gaan door zo lang het nodig is", zei een leger- woordvoerder. In de afgelopen week hebben Israëlische troe pen posities ingenomen in de Palestijnse steden Jenin, Nablus, Kalkiliya en Bethlehem. De stad Tulkarm, aan de grens met Isra el, is volledig omsingeld. Afgelopen nacht trokken onge veer dertig tanks en gepantserde personeelsvoertuigen Ramallah binnen. Een aantal tanks ver scheen bij Arafats regerings complex, maar vanmorgen wa ren ze er nog niet binnengere den. Bulldozers wierpen barri cades op, naar verluidt om te voorkomen dat gezochte Pales tijnse militanten een toevlucht zoeken in Arafats kantoor. De Palestijnse minister van in formatie Abed-Rabbo zei van morgen er van overtuigd te zijn dat Israël deze keer een eind wil maken aan het bestaan van de Palestijnse Autoriteit. De Israëli sche regering bevestigt dat de bezetting ditmaal lang zal du ren, maar volgens haar zijn er geen plannen het burgerlijk be stuur van de Palestijnen over te nemen. De actie van vanmorgen in de Gazastrook was waarschijnlijk bedoeld om militanten te liqui deren. Israël heeft zijn moord aanslagen op Palestijnen die worden verdacht van terreur vo rige week hervat, na een pauze van een paar maanden. Het Palestijnse Bestuur heeft gisteren laten weten dat het sjeik Achmed Yassin, oprichter en geestelijk leider van Harnas, onder huisarrest heeft geplaatst. De maatregel heeft geen indruk gemaakt in Israël. In december kwam de Palestijnse Autoriteit met een soortgelijke medede ling, maar het huisarrest is nooit afgedwongen. Het Midden-Oosten wacht nog steeds op een toespraak van de Amerikaanse president Bush, met daarin een voorstel voor een- politieke regeling van het conflict. Bush had de rede vori ge week willen uitspreken, maar besloot tot uitstel na de twee aanslagen in Jeruzalem. De toe spraak komt nu mogelijk van- Pagina Buitenland: CNN poogt geschade relatie met Israël te repareren Varensgasten van wonderlijk pluimage deden het afgelopen weekeinde de Leidse binnenstad aan. Foto: Dick Hogewoning rotterdam/anp - Profbokser Regilio Tuur heeft gisterochtend vroeg op een politiebureau in Rot terdam een agent in het gezicht geslagen. Tuur was volgens een politiewoordvoerder kort daar voor aangehouden omdat hij niet voldeed aan een 'ambtelijk bevel' en omdat hij nog twee geldboe tes had openstaan. De agent wilde Tuur fouilleren waarop de bokser uithaalde. De diender moest zich laten behandelen aan verwondingen in het Tuur (34) is in het verleden vaker betrokken ge weest bij geweldsmisdrijven. In 1999 werd hij ver oordeeld tot een werkstraf van honderd uur voor de mishandeling van zijn vroegere echtgenote Melinda den Outer. In 2000 kreeg hij 310 uur dienstverlening en een voorwaardelijke celstraf van vijf maanden voor de mishandeling van zijn vriendin Pietemei. Ook moest de bokser zich laten behandelen voor zijn agressieve buien. Tuur maakte vorig jaar zijn rentree in de boksring na vijf jaar afwezigheid. Tuur aast op een wereldti telgevecht onder de vlag van de IBC-bond. Leidenaars die afgelopen zaterdagmiddag niet voor hun televisie zaten, hoefden geen moeite te doen om er achter te komen wie de WK-wedstrijd Senegal-Turkije had gewonnen. Door de hele stad reden brommers, auto's en busjes van uitgelaten Turken. Met open ramen en luid toeterend, zoals hier op de Langegracht, gaven ze uiting aan hun vreugde over de overwinning. Sommige Turkije-aanhangers zwaai den daarbij, opmerkelijk genoeg, behalve met de Turkse vlag ook met oranje vlaggen. Foto: Mark Lamers barcelona/gpd - Het arbitrale trio dat het Spaanse elftal zater dag 'naar huis stuurde', kan een vakantie in Spanje voorlopig be ter vergeten. 'Schanda lig' kopten de kranten gisteren na de 'roof van de eeuw'. Spanje werd uitgeschakeld door Zuid-Korea en zag tij dens het duel twee tref fers afgekeurd. Natuurlijk gaat de Spaanse voetbalbond een officiële klacht in dienen bij de FIFA, maar voor de doorsnee voetballiefhebber gaat dat niet ver genoeg. Zij zijn er zeker van dat er sprake is van een 'wereldcomplot' om thuis land Zuid-Korea in de finale te krijgen. En daar is maar één ant woord op: Spanje moet de FIFA boycotten. De toonzetting in de Spaanse media na de trieste afgang in de kwartfinale (0-0, Korea won op penalty's) is overigens niet al leen beschuldigend. Sommige commentaren zien het ontbre- j^RFAjABAN ken van doortastendheid bij de Spaanse elf als de belangrijkste reden dat Spanje voor de negen de keer in de kwartfinales van een groot toernooi de koffers moet pakken. Angel Villar, voorzitter van de Spaanse voet balbond, heeft aange kondigd een klacht in te dienen bij de scheidsrechterscom- missie van de FIFA, waarvan hij tot gisteren zelf nog lid was. Uit boosheid legde Villar dit week einde die functie neer. beiroet/ap - Osama Bin La den en bijna alle andere lei ders van al-Qaeda zijn springlevend en druk bezig nieuwe aanvallen voor te be reiden. Dat zegt een woord voerder van Bin Laden op een videoband die gisteren is uitgezonden door de Arabi sche satellietzender al-Jazee- ra. Abu Ghaith, Bin Ladens woordvoerder uit Koeweit, zegt op de video dat al-Qaeda nog altijd een bedreiging vormt voor Amerika. ,Als Al lah met ons is, zal dat de ko mende dagen en maanden blijken." In de boodschap wordt ook de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag in april op een synagoge op het Tu nesische eiland Djerba, waar bij 14 Duitse toeristen wer den gedood. Ghaith zegt dat al-Qaeda die heeft gepleegd omdat 'de organisatie niet kon aanzien hoe Palestijnse broeders vermoord werden, terwijl joden op Djerba rustig rondwandelden en hun ritu elen uitvoerden'. Verder ontkent Gaith dat de nummer twee van al-Qaeda, Ayman Al-Zawahri, gewond is geraakt in Tora Bora, waar de Amerikanen met geallieer de troepen jacht maken op leden van de terreurorganisa tie en van de Taliban. „Ik kan u vertellen dat 98 procent van de leiders van het netwerk in goede gezondheid verkeert en de zaak helemaal onder controle heeft", aldus Gaith. De authenticiteit van de op names is nog niet vastgesteld. Het Witte Huis geeft geen commentaar op de berich ten. Ook is niet duidelijk wanneer de band is gemaakt en hoe al-Jazeera eraan is ge komen. Pagina Binnenland Commentaar Pagina WK voetbal Turkije verdient respect voor onverwachte prestaties Speelschema WK voetbal halve finale dinsdag 25 juni 13.30 uur Duitsland - Zuid-Korea den haag/gpd - LPF-partijleider Mat Herben is na hevi ge kritiek in eigen kring, teruggekomen op zijn uitspraak dat de partij wellicht over acht jaar moet fuseren of wor den opgeheven. „Ik heb het natuurlijk nooit zo bedoeld. Na acht jaar zijn de paarse puinhopen nog niet opge ruimd", verklaarde hij. Het bestuur van de Lijst Pim Fortuyn reageerde gisteren boos en verbaasd op uit spraken van Herben in een interview zaterdag met deze krant. Het bestuur van de LPF heeft 'met verwondering' van die uitlatingen kennis genomen, zo meldde het in een verklaring. „U» t alles blijkt dat Pim Fortuyn nooi; ueeft overwogen dat Lijst Pim Fortuyn een politieke beweging van tijde lijke aard zou zijn," stelt het bestuur op de internetsite van de LPF. Herben heeft uitlatingen van Fortuyn ver keerd geïnterpreteerd. Toen Fortuyn zei dat 'over acht jaar mijn effect (is) uitgewerkt' had hij het over zichzelf en zeker niet over zijn beweging. Hij vond dat een sta biele beweging niet afhankelijk moest zijn van één man, aldus het bestuur. Het bestuur wijst er verder nog op dat Herben de eigen leden heeft gebruuskeerd. „Deze mensen zijn er zeker niet van gediend om van hun fractievoorzitter in de Tweede Kamer c^eze uitspraken te vernemen," ald'-s de verklaring. Het zittende bestuur van de LPF was gister avond niet voor commentaar bereikbaar. Aanstaand be stuursvoorzitter Sleeswijk Visser zegt in een reactie dat hij niet betrokken was bij de verklaring op de LPF-web- site. Hij kan op zijn beurt de uitspraken van Herben weer wél plaatsen. „Ik ga ervan uit dat we over een jaar of acht de ideeën van Pim Fortuyn grotendeels gereali seerd hebben. Dan moeten we heel goed gaan naden ken wat we verder doen, en of we niet met een andere partij moeten gaan samenwerken." Sleeswijk Visser is nu nog kandidaat voor het voorzitterschap en moet op het partijcongres van de LPF op 3 juli worden gekozen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMPV Straat ffl Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (Lvm controle nabezotgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl liL&VH.lJZ73I

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1