SPORT Tweetal stelt kandidatuur voor Tour Politie moet steeds vaker uitrukken naar het hockeyveld Kwartje valt goed voor Casper van den Burgh Ferrari heeft zelfs de emoties onder controle m,l I nbeau des Pins it Lage Landen Ise roeiers "1 ilecteerd IW nieuwe Iskampioen ke Heemskerk op 50 meter „Jrse spelers n in staking DD imju in ivid eronde S3 Zeges Van Heeswijk en en Van Bon Leidse triatleet plaatst zich voor WK Barrichello mag op 'thuisbaan' van Michael Schumacher toch winnen Atletes voorkomen op het nippertje degradatie Van Wely zet NK naar zijn hand ;eo If i Va ooi spet °02 naar - De winnaar van ite Grote Prijs der Lage [nheet Flambeau des Op drafbaan Duindigt in jnaar snelde de Franse tmet zijn pikeur Marcel lit gisteren in een kilome- j van 1.15,1 naar de over lig. Nooit eerder werd de neter lange prestigieuze zo snel afgelegd. Tweede Arctic Star, gereden door eGrift. Trond's Mari, met Langeweg junior op de tikte als derde af. Flam- |es Pins won met zijn ze- /assenaar 22.500 euro. 'lard verdiende in zijn car- meer dan 700.000 euro. - De Leidse roeiers Roy ^ai Asopos), Adriaan Kraaije- Ijord) en Mirthe Kamp -*at' zijn geselecteerd door RB voor het FISU Studen tin Nottingham. De lich- feur Roy Delis is al zeker elname, ondanks een ylq te ergometertest. Adriaan ,[f veld moet nog strijden idere zware heren voor eee6 ik-en twee stuurboord- ijdaten zware acht. Bij 'pmetertests was hij der- deelname aan het WK is zeker. Mirthe Kamp „.i'èi iet zwaarder. Zij moet et acht dames strijden iplek in een vier zonder. we) iU Studenten WK is van irf j en met 24 augustus. ir ra oin - De voetballers van "hte Vhebben zaterdag de al- 2 aai amateurtitel veroverd, hon idoomse ploeg, kampi- eeld de zondagamateurs, ;en> g Huizen met 2-1. Het iveti duel was een week eer- het terrein van zaterdag- k ge jen Huizen in 1-1 geëin- est i )e wedstrijd in Apeldoorn lerdag al na een helft ge- tot g Toen leidde AGOW met ar treffers van Janssen en 'eer ofKrüzen. AGOWliet eeD i echter in de tweede ien 1 rugkomen in de wed- n Doelman Stanley Menzo, /d v gend seizoen de naar De olijk chap vertrekkende trai ler Bosz opvolgt, duwde opstootje een tegenstan der en kreeg rood. AGO- est met tien man verder, delijk lukte het alleen «van Huizen nog tegen en. ;ein - Femke Heems- de Zijl/LGB won afge- lekeinde tijdens het NK lij de jeugd goud op de vrijeslag in 0.26.79. tijd plaatste zij zich iA-finale bij de dames, 'om zij in 0.26.48 naar le plaats. Heemskerk, naar de Europese ipioenschappen in gaat, won zilver op •i rugslag bij de jeugd van 0.30.88. Tevens tweede op de 100 me- 1.07.36. Bas loven van de Zijl/LGB de jeugd brons op de 50 ijeslag in 0.23.96. jeAnnelotte Hen- uit Oegstgeest, die or De Columbiaan uit werd in een andere itegorie eerste op de vrijeslag in 27.66. Te- in er een tweede de 50 meter vlinder- 18), een derde plaats op iter rugslag (32.50) en Ie plaats op de 50 meter Ig "(36.09). ,e^' )e Noorse voetballers n w 1 gisteren de competitie gd nadat besprekingen 'tef n nieuwe CAO niets J* 1 opgeleverd. Bij de sta- n 203 spelers van 15 etrokken. De spelersvak- IlSO eist voor zijn leden tere onderhandelingspo- contractbesprekingen, uw transfersysteem, ei- bating van de imago- 1 en aangepaste verzeke- De werkgevers (NHO) 1 vooralsnog het pakket hand gewezen, waarop 0 de staking uitriep. ld ji vn: 3 lde De judoka's van 1199 ju hebben zaterdag- ddtit Voor de achtste keer in rde< j^ar de finaleronde van er o> DPa Cup gehaald. In een inigi E"d Kennemer Sportcen- itsla uien de Haarlemmers in slaai ttfinale van het zwaar fa- meli Sambo'70 uit Moskou tegö U. „Deze wedstrijden /oor 'we op papier nooit torer 1. En tóch flikken we het. op. de allermooiste zeges", wej enamju-coach Cor van -stee st. „Een absolute we- p te statie." De finaleronde balw beste vier Europese ij eln staat voor 19 oktober erzd programma. maandag 24 JUNI 2002 vufhuizen/gpd - De politie moet steeds vaker optreden bij uitwassen op het hockeyveld. Het aantal ernstige gevallen van spelverruwing en daaruit voortvloeiende fysieke geweldsdelic ten is in het afgelopen seizoen toege nomen ten opzichte van vorige jaren. Met een publiciteitscampagne rond het bondsproject Sportiviteit en Res pect hoopt de Koninklijke Nederland se Hockey Bond die tendens een halt toe te roepen. Niet alleen het wangedrag van spelers tijdens wedstrijden is de hockeybond een doom in het oog, ook misdragin gen langs de lijn en na afloop nemen in aantal en ernst toe. „Het is niet dat we ons al grote zorgen maken, maar we moeten er ook niet onze ogen voor sluiten", zei Marijke Fleuren-Van Wal- sem, aftredend bestuurslid en nu ad junct-directeur van de KNHB, zater dag tijdens de algemene vergadering van de KNHB. „We willen het be spreekbaar houden en zeker niet straks achter de feiten aanlopen." De toename van het aantal gele en ro de kaarten in het voorbije seizoen schrijft Fleuren-Van Walsem voor een deel ook toe aan de uitbreiding van het aantal competitiewedstrijden op alle niveaus. De stijging van het aantal ernstige incidenten op en rond de vel den is zorgwekkender. „De extremen zitten bij de veteranen waar de agres siviteit en het geweld toeneemt en bij de toeschouwers. Er gebeurt ook het een en ander op de parkeerplaats. En vaker dan voorheen draait het uit op een politiezaak." De hockeybond signaleerde al enkele jaren terug de gedragsproblemen op en rond het hockeyveld en startte in middels het project Sportiviteit en Respect, dat de terugkeer van normen en waarden op de hockeyvelden moet bevorderen. In september wordt dat project met een publiciteitscampagne onder steund. Slogans als 'Je slaat de bal en niet je tegenstander' en 'Je bent niet gek, doe normaal' zullen daarin cen traal staan. In de eerste fase richt de campagne zich op de jeugd en de toe schouwers. Daarna wordt de aan dacht verlegd naar misdragingen op het hockeycomplex (bijvoorbeeld bij hockeyfeesten) en vervolgens worden de ongewenste trends in het tophoc- key aangepakt barcelona/anp - Aan de Giro nam de wielerformatie Domo- Farm Frites niet deel, omdat ze te weinig fitte renners had. In de aanloop naar de Ronde van Frankrijk moeten de Domo-cou reurs zich echter de longen uit hun lijf fietsen om een felbegeerd startbewijs te krijgen. De 'natuur lijke' selectie haalt ook het beste uit Leon van Bon en Max van Heeswijk. Zaterdag zegevierde Van Bon in de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland, een dag later voerde ploeggenoot Van Heeswijk eenzelfde kunstje op tijdens de tweede rit van de Route du Sud. „Dit had ik nodig", reageerde Van Heeswijk. De Limburger klopte in een sprint licht bergop de Australiër Baden Cooke en Damien Nazon. Hij ervoer de overwinning, zijn eerste dit sei zoen, als een bevrijding. Zo kort voor de Ronde van Frankrijk liet hij zien dat de benen goed zijn. Van Heeswijk zei gisteren klaar te zijn voor de Tour. Het praat een stuk makkelijker met een kersverse zege op zak. „Het is aan de ploegleiding", besefte hij. „Maar als ik niet ga, weet ik dat ik beter weg kan gaan. Dan is er geen vertrouwen meer." Ploeggenoot Servais Knaven nam het in elk geval voorhem op: „Van onze sprinters heeft dit jaar alleen Max iets gewonnen." Die sprintzege, vooraf al voor zichtig aangekondigd, kwam op het juiste moment. „Ik heb vre selijk veel tegenslag gehad dit jaar", keek Van Heeswijk terug. „Behalve in de Gold Race ben ik in alle wereldbekerwedstrijden die ik gereden heb, gevallen. In de Ronde van Vlaanderen was ik heel goed, in Parijs-Roubaix net zo. Nu klopt eindelijk alles." Voor ploeggenoot Van Bon gold dat een dag eerder. De voorma lig Nederlands kampioen ver sloeg na 160 kilometer vier me devluchters in de sprint Het pe loton, met klassementsleider Alex Zülle, arriveerde enkele se conden later aan de streep. Van Bon reed lang vooruit met de Italiaanse kampioen Daniele Nardello. Drie achtervolgers haalden het tweetal in de laatste kilometer bij. Van Bon was daarna toch nog de sterkste in de sprint. Net als voor Van Heeswijk kwam het dagsucces voor Van Bon op het juiste moment. We gens een ontsteking aan zijn zit- bot ontbrak de renner in het voorjaar toen alle mooie klassie kers op het programma ston den. Pas half aprü, bij Veenen- daal - Veenendaal, maakte Van Bon zijn rentree. De etappezege Leon van Bon (links) reed zaterdag lang vooruit met de Italiaanse kampioen Daniele Nardello. Foto: EPA in Zwitserland was de eerste sei zoenszege voor de renner die vorig jaar de Ronde van Neder land op zijn naam schreef. Overigens stelden beide Neder landers zich met deze zeges niet alleen kandidaat voor een tourstart, maar staan ze meteen bovenaan het favorietenlijstje voor het Nederlands kampioen schap op 30 juni in Nijmegen. „Waarom niet? In dat korte sprintje na de laatste bocht zul len er niet veel zijn die mij kun nen volgen", stelde Van Hees wijk. Voor een ander Nederlands lid van Domo ziet het er stukken slechter uit. Jans Koerts moest opgeven in de Ronde van Zwit serland en verspeelde daarmee de kans zich bij manager Patrick Lefevere in de kijker te rijden. De Spaanse wielrenner Roberto Heras heeft de Ronde van Cata- lonië gewonnen. Hij had in het eindklassement een voorsprong van 31 seconden op zijn landge noot Aitor Garmendia. In de ze vende en laatste etappe pro beerden zijn naaste concurren ten de renner van US Postal nog uit de leiderstrui te rijden, maar Heras sloeg alle aanvallen af. De laatste rit leverde een zege op voor Dimitri Fofonov uit Ka- zachstan. Fofonov rekende na 116 kilometer in Barcelona in de sprint af met de Spanjaard Javier Pascual Rodriguez. stein - Vooraf beschouwde hij het zelf nog als een gok, maar het bleek uiteindelijk een gou den greep. Leidenaar Casper van den Burgh kwalificeerde zich gisteren voor het wereld kampioenschap triatlon lange afstand door als tweede te finis hen in de triatlon van Stein. Van den Burgh lag lange tijd voorop in de wedstrijd, maar verspeelde 'traditiegetrouw' zijn voor sprong op het afsluitende loop onderdeel, al was het maar aan één tegenstander. De Belg Gerrit Schellens was de enige triatleet die Van den Burgh nog wist in te halen. De Leidenaar maakt normaliter deel uit van de nationale selectie op de olympische afstand, maar hij besloot in Stein te proberen een afvaardiging naar het WK op de hele triatlon in de wacht te slepen. Een flinke vergroting van de afstanden die hij gewend is, bleek geen probleem voor Van den Burgh. Op het zwemnummer (drie kilo meter) nam hij brutaalweg de leiding en tijdens de 110 kilome ter fietsen - zijn sterkste onder deel - vergrootte hij de marge met zijn achtervolgers tot zeven minuten. Schellens, die ook een goed marathonloper is, liep ech ter een stuk harder dan de Lei denaar. Na dertig kilometer te voet kwam de Belg zes minuten eerder bij de meet dan Van den Burgh. De Leidenaar krijgt in de WK-se- lectie gezelschap van Guido Gosseling en Vincent Bruins, die in Stein als vierde en vijfde ein digden. Bij de vrouwen bestaat het deelnemende trio uit Sione Jongstra, Marijke Zeekant en Bi- ancia van Dijk. Het wereldkampioenschap wordt op 23 september gehou den in het Franse Nice. Op 6 juli doet Van den Burgh eerst nog mee aan het EK op zijn 'eigen' olympische afstand. Die wed strijd is in het Hongaarse Gyor en gaat over 1,5 kilometer zwemmen, veertig kilometer fietsen en tien kilometer hardlo pen. door André Hoogeboom nürburg - De Grand Prix van Europa 2002 op de Nürburgring werd een nieuwe zegetocht van Ferrari. Maar niet met de ge droomde winnaar. Gisteren kreeg Rubens Barrichello de eer die hem eerder dit seizoen in Oostenrijk was onthouden. Toen mocht de Braziliaan niet winnen, nu wel Omdat, zo zei den racedirecteur Ross Brawn en Michael Schumacher eensge zind 'de situatie in de stand om de wereldtitel zich heeft ontwik keld.' Oftewel: Michael Schuma cher heeft geen overwinningen meer nodig. Hij wordt toch wel wereldkampioen. Het gevecht om de poleposition op zaterdag was keihard ge weest. Opnieuw toonde de Co lombiaan Juan Pablo Montoya aan dat hij snelle rondjes kan rijden. Maar een pole leidt nog niet tot een overwinning. Lang niet zelfs. Van de drie races die Montoya vanaf de beste plek mocht be ginnen won hij niet er niet een. De Colombiaan vergooide dit keer zijn eigen wedstrijd, na een crash met David Coulthard. Op dat moment had de race zich al ontwikkeld in het voordeel van Ferrari. De tweestopsstrategie pakte prima uit. Het gaf de au to's van Schumacher en Barri chello vanaf het begin de snel heid die nodig was om een soli de voorsprong op te bouwen. Sterker, Schumacher kon zich in de 23ste ronde zelfs een slipper tje veroorloven. Rubens Barrichello passeert de finishlijn op de Nürburgring. Foto: EPA Het was vervolgens wel zonne klaar dat de regerend wereld kampioen niet meer voorbij mocht aan zijn Braziliaanse teamgenoot. Dat zou de sport onherstelbare schade hebben opgeleverd. Bovendien, deze week krijgt de 'affaire Oosten rijk' een vervolg. Dan zal de FIA rechtspreken over de teamor ders van Ferrari, waardoor Schumacher in de laatste bocht van de race op de Al Ring door zijn teamgenoot voorbij werd gelaten. Met de uitspraak in het vooruitzicht durfden de teamlei ding en de beide coureurs het niet aan de rechtsprekers op nieuw tegen de haren in te strij ken. Opvallend was wel dat er in de laatste fase van de race op de pitmuur druk werd overlegd en verschillende keren communi catie werd gezocht met de rij ders. Alsof ook Ferrari voor een geweldig dilemma stond. Dat was natuurlijk ook zo. Van de honderdduizend fans op de tri bune waren er slechts vijf voor de Braziliaan (zijn familie). De rest was uit alle hoeken en gaten van Duitsland gekropen om na de zege van het Duits voetbalelf tal ook een victorie van de ande re nationale sportheld te mogen bijwonen. De televisie kraaide vooraf al: 'Autosport is net als voetbal. Je start met z'n tweeën twintigen en uiteindelijk wint Duitsland.' Zo ver kwam het niet op het cir cuit in de Eifel, omdat Barrichel lo roet in het eten gooide. De Braziliaan zocht en vond bij de start de ideale lijn voor die moeilijke eerste bocht. Zo kon hij vanaf de vierde plaats ko mend na drie bochten de lei ding van de wedstrijd nemen. De anderen hadden het behoor lijk moeilijk met de vemieuwë arena. Montoya demonstreerde het dilemma nog het duidelijkst Hij ging uit angst voor een ge mene knik zo vroeg in de rem men dat zijn pole al na vijfhon derd meter waardeloos was ge worden. De concurrentie vloog hem voorbij alsof hij stilstond. Hij moest ook nog in de slag met teamgenoot Ralf Schuma cher, die uiteindelijk een betere lijn had. Nadat de stofwolken van de eer ste slag waren opgetrokken re den er weer twee Ferrari's voor aan. Schumacher zette aanvan kelijk heel wat druk op de ketel, zo veel zelfs dat hij spinde. Maar zoals zo vaak met Schumacher had zijn uitstapje geen dramati sche gevolgen en bleef hij in de race. Om dan toch een gelukki ge tweede te worden. Rubens Barrichello pakte zijn tweede Grand Prix-overwinning in zijn loopbaan. Opnieuw in Duitsland. Hij won eerder op Hockenheim in 2000. Die over winning leidde tot een emotio neel pandemonium, met een Braziliaanse waterval aan vreug detranen. Gisteren niet. Bij Ferrari is dit seizoen alles onder controle. Zelfs de emoties. sevilla/anp - De Nederlandse atletes hebben gisteren bij de afsluitende estafette 400 meter degradatie naar de Europese onderklasse weten te voorko men. Bij wedstrijden om de Europa Cup in Sevilla eindigde het Nederlandse team als zes de van de acht deelnemers. De mannen kwamen, net als vorig jaar, als derde uit de strijd te voorschijn. Zowel de Spaanse mannen als vrouwen promo veerden naar de superliga. De Nederlandse vrouwen moesten op het laatste onder deel anderhalve punt goedma ken op Zwitserland. Oranje werd op de estafette vijfde, de Zwitsers werden zevende en daarmee was het lot bezegeld. Hordenloper Thomas Kort beek en sprinter Troy Douglas grepen het toernooi aan om zich te plaatsen voor de EK. Kortbeek kwalificeerde zich za terdagavond op de 400 meter horden. De pas 21-jarige atleet uit Vught finishte als tweede achter de Zweed Jacobsson. Belangrijker was dat hij met een tijd van 49,51 voldeed aan de A-limiet. Troy Douglas kwam gisteren in zijn tweede wedstrijd over 200 meter van dit seizoen tot 20,64 en bleef daarmee ruim onder de limiet (20,85). Hij werd tweede achter de Zweed Johan Wïssman (20,51). De sprinter eindigde ook op de 100 meter als tweede. De tijd 10,39 was zijn beste notering van dit jaar. Voor de beste Nederlandse prestatie in Sevilla zorgde Rut- ger Smith. In een windstil sta dion kwam de Groninger met de discus bij zijn laatste poging tot een persoonlijk record van 64,69 meter. Daarmee won hij de wedstrijd. Monique de Wilt won het pol stokhoogspringen. Ze bleef met 4,35 slechts één centime ter onder haar Nederlands re cord. Vier Leidenaars maakten zich in Sevilla zeer nuttig in de Ne derlandse Europa Cup ploe gen. Miranda Boonstra droeg met haar zesde plaats drie es sentiële punten bij aan het to taal van de vrouwenploeg. De 29-jarige atlete had dit jaar nog geen steeple chase gelopen, maar maakte haar uitverkie zing uitstekend waar. Ondanks de Spaanse hitte liep Boonstra een tijd van 10.27,69, slechts 0,18 honderdsten van een se conde boven haar eigen Ne derlandse record. Stayer Kamiel Maase was met een tweede plaats één van de beste atleten in de mannen- ploeg. De 7.51,88 op de 3000 meter was een tweevoudige opsteker voor de pupil van Bram Wassenaar uit Voorscho ten: Maase eindigde vlak ach ter de sterke Portugees Rui Sil- va (7.51,28) en hij was alweer zeven seconden sneller dan op 2 juni tijdens de Fanny Blan- kers-Koen Games. De sprinters Martijn Ungerer en Roel van Ree kwamen uit in de estafette. Met Ungerer be naderde de 4x100 meterploeg onanks de afwezigheid van ranglijstaanvoerder Caimin Douglas met de tijd van 39,70 seconden opiieuw de EK- richttijd die ze bij de Gouden Spike in Leiden liepen. De 4x400 meter had zichzelf aan gekondigd als limietpoging, maar de 3.04,00 bleek te hoog gegrepen. Van Ree en zijn companen scoorden met hun 3.06,23 wel een goede derde plaats. Leeuwarden - Loek van Wely zet het Nederlands kampioenschap schaken in Leeuwarden naar zijn hand. Met een maximale score uit vier partijen is Van We ly de smaakmaker van het toer nooi, al kwam er van Ivan Soko- lov een waarschuwend woord. „Ik ben niet verrast door de pro ductiviteit van Van Wely, maar eigenlijk moet het toernooi nog beginnen." De Bosnische Ne derlander, op een punt achter stand van Van Wely, wilde maar aangeven dat de koploper zijn naaste concurrenten in de twee de toernooihelft ontmoet en dat er dan nog een pittig robbertje geknokt zal worden. In Sipke Ernst en Leidenaar John van der Wiel had Van Wely het afgelo pen weekeinde inderdaad niet de sterkst mogelijke tegenstan ders uit het veld van tien.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17