WK VOETBAL Zuid-Korea blijft maar reuzen doden Turkije verdient respect voor onverwachte prestaties 'Wij kunnen er toch ook niets aan doen K^) rea Japan SPELENDERWIJS Ook Spanje capituleert voor ploeg van Hiddink na scheidsrechterlijke dwalingen en strafschoppen Europeanen fluiten duels in halve finale Successen brengen schaamte in plaats van Eerste keer in halve finales na winst op teleurstellend Senegal vreugde bij Duitsers rte n in door Jaap van Essen cwancju - Koreanen zijn hele maal wild van computerspelle tjes. Daarin neemt de speler het meestal op tegen een totale overmacht aan buitenaardse we zens of iets dergelijks. Op het voetbalveld heeft het nationale elftal inmiddels een soortgelijke passie ontwikkeld: voetbalreuzen doden. FIFA WORLD CUP De een na de andere Europese voetbalgrootmacht wordt ver slagen door de rode 'pacmanne- tjes' van Guus Hiddink. Het ge volg: Zuid-Korea staat in de hal ve finales van het WK. Een uni cum, een wonder. Nog maar een half jaar geleden begonnen de Zuid-Koreanen bijna letterlijk te bibberen wan neer ze tegen Europese teams moesten spelen. Van dat heilige ontzag is helemaal niets meer over. Guus Hiddink kwam, zag en overwon het ingebakken eeuwige minderwaardigheids complex van de Aziaten. De Zuid-Koreanen kunnen de hele wereld aan, en dwingen nu zelf ook het geluk een handje te hel- peri. Spanje - Zuid-Korea 0-0. Zuid-Korea wint na strafschoppen.- 5-3. Scheids rechter: Ghandour (Egy). Toeschouwers: 40.000 Gele kaart: Yoo (Zuid-Korea), De Pedro (Spanje). Senegal - Turkije 0-1 (0-0) n.v. 94. Mansiz0-1. Scheidsrechter: Ruiz (Col). Toeschouwers: 44.233. Gele kaart: Daf, Cisse (Senegal), Belözoglu, Mansiz (Turkije). TOPSCORERS 1. Klose (Duitsland), Ronaldo (Brazilië), Rivaldo (Brazilië) 5. 4. Tomasson (De nemarken), Vieri (Italië) 4, 6. Raul (Spanje), Pauleta (Portugal), Bouba Di- op (Senegal), Wilmots (België), Morien- tes (Spanje). Robbie Keane (Ierland), Larsson (Zwe) 3. 13. Hierro (Spanje), Inamoto (Japan), Gómez (Costa Rica), Hasan Sas (Turkije), Cuevas (Paraguay), Borgetti (Mexico), Henri Camara (Sene gal), McBride, Donovan (Verenigde Sta ten), Ümit Davala (Turkije), Owen (En geland), Ronaldinho (Brazilië), Ballack (Duitsland) 2, 26. Fadiga, Diao (Sene gal), Morales. Forlan, Recoba, Rodri guez (Uruguay). Mboma, Eto'o (Ka meroen), Holland, Breen, Duff (Ierland) Jancker, Linke, Schneider, Bierhoff, Bode, Neuville (Duitsland), Batistuta, Crespo (Argentinië), Fortune, Tebeho Mokoena, Nomvethe, McCarthy, Rade- be (Zuid-Afrika), Santa Cruz, Arce, Campos (Paraguay), Campbell, Beek- ham, Heskey, Ferdinand (Engeland), Alexandersson, Anders Svensson (Zwe den), Mendieta, Valeron (Spanje), Cimi- rolic, Acimovic (Slovenië), Roberto Car los, Edmilson, Junior (Brazilië), Kork- maz, Emre Belozoglu, Mansiz (Turkije), Blanco, Torrado (Mexico), Wright, Wan- chope, Parks (Costa Rica), Walem, Sonck, Van der Heyden (België), Suzuki (Japan), Hwang, Yoo, Ahn, Ji-Sung (Zuid-Korea), Karpin, Sitsjev, Besjast- nik, Titov (Rusland), Beto (Portugal), O'Brien, Mathis (Verenigde Staten), Ag- hahowa (Nigeria), Olie, Rapaic (Kroatië) Delgado, Mendez (Ecuador), Bouzaia- ne (Tunesië), Rui Costa (Portugal), Rommedahl (Denemarken), Del Piero (Italië), Olisadebe, Zewlakow, Kryszalo- wicz (Polen) 1. Eigen doelpunten: Jorge Costa (Portu gal), Agoos (Verenigde Staten), Puyol (Spanje). RODE KAARTEN Acuna (Paraguay), Marquex (Mexico), Ronaldinho (Brazilië, geschorst voor volgende wedstrijd). GELE KAARTEN Schneider, Baumann, Ballack, Kehl, Neuville (Duitsland), Cardozo (Para guay), Mills, Scholes, Ferdinand (Enge land), Tofting (Denemarken), Coly, Thiaw, Daf, Cisse (Senegal), De Pedro, Juanfran, Baraja, Hierro (Spanje). Blan- 'co, Vidrio. Hernandez, Garia Aspe, Car- mona (Mexico), Wolff, Lewis, Reyna, Friedel, Berhalter (2), Mastroeni (2),. Pope (2, Verenigde Staten), Roberto Carlos (Brazilië), Vanderhaeghe (België) Toda (Japan), Alpay Özalan, Ergün Penbe, Belözoglu, Mansiz (Turkije), Yoo (Zuid-Korea). DE treinen in Zuid-Korea zijn geweldig, de snelwegen ook. Jammer alleen dat er Koreanen op rijden. Zaterdag was het een echte snelwegdag. Eerst van Busan naar Gwangju met een zogenaamde expresbus. Dat is een bus met een beetje meer luxe dan normaal, waarop een chauffeur zit met Schumacher- neigingen. Het was onvoorstel baar hoe de piepjonge Koreaan de bus over de circa driehon derd kilometer lange weg liet vliegen. Na afloop van de wedstrijd Zuid-Korea-Spanje ging de reis van Gwangju naar Seoul, een kleine vierhonderd kilometer. Ditmaal met een luxe wagen en dat gaf de mogelijkheid eens goed te kijken hoe er wordt ge reden in Korea. Heel beroerd dus. Koreanen zijn onvoorstelbaar gediscipli neerd. Ze wachten netjes op hun beujt, maken mooie rijen, duwen niet in de metro enzo voorts. Een toonbeeld van in nerlijke beschaving en discipli ne dus. Maar oh wee als ze ach ter het stuur van hun Hyundai, Samsong, Kia of Deawoo krui pen. Ineens zijn het allemaal rode duiveltjes. In Europa is het goed gebruik om op de snelweg zo veel mo gelijk rechts te houden. Inhalen doe je op de linkerrijstroken. In de VS geldt juist het 'keep your lane', en dat kan daar omdat ie dereen zich keurig aan de maxi mum snelheid houdt. De Koreanen hanteren beide sy stemen volledig door elkaar heen. Op de snelweg kom je dus nooit tot rust. Op de linker rijstrook rijden sommige Korea nen doodleuk niet harder dan tachtig, terwijl ze binnendoor worden ingehaald door wagens die honderdzeventig rijden. Die snelle Koreanen zijn door de traagheid van anderen gedwon gen doorlopend van rijstrook te wisselen. Al met al is het een grote chaos, alles en iedereen flitst door elkaar heen, stampt op de rem en geeft dan weer vol gas. Je moet doorlopend hon derd procent geconcentreerd zijn. Eigenlijk lijkt de manier waarop Zuid-Korea voetbalt wel heel erg op wat er op de Koreaanse snelwegen gebeurt. Zou Guus Hiddink het snelweggedrag voor ogen hebben wanneer hij zegt dat de speelwijze van Ko rea aansluit bij de landsaard? Jaap van Essen yokohama/reuters - De scheidsrechterscommissie van de FIFA heeft twee Europese toparbiters aangewezen voor de halve finales. De Zwitser Urs Meier leidt morgen in Seoul het duel tussen Duitsland en Zuid- Korea. Een dag later is de Deen Kim Milton Nielsen scheids rechter bij Brazilië - Turkije. De bijeenkomst werd bijge woond door FIFA-voorzitter Blatter. Die eiste dat de com missie de beste scheidsrechters aanwees voor de twee duels uit de halve finales, ongeacht hun nationaliteit. Meier wordt geassisteerd door de Fransman Arnault en de Tsjech Amler. Vierde official is de Fransman Veissière. Milton Nielsen krijgt aan de zijlijnen steun van de Pool Wïerzbowski en de Slowaak Sramka. Vierde official is de Amerikaan Hall. door Wierd Duk Berlijn - 'Mijn god, wat zal de internationale pers nu weer over ons schrijven?' De columnist van Der Tagesspiegel zag de krantenkoppen na de kwartfina le Duitsland-USA al voor zich: 'Boerenkoolvoetbal van die Mannschaft', 'Doelman Kahn tegen de rest van de wereld'. Waarom, vroeg hij zich af, speelt de Duitse ploeg nooit eens móói voetbal? Duitse voetbalcommentatoren zijn vertwijfeld nu de nationale voetbalploeg ineens tot de vier beste teams van de wereld be hoort. Moeten ze trots zijn of moeten ze zich schamen voor het abominabele spel van de Mannschaft? Eén verslaggever ging te rade bij Dieter Hoeness, speler van het Duitse team dat in 1986 de finale haalde. „Me neer Hoeness", vroeg hij, „de huidige ploeg wordt vergeleken met die van 1986. Waren jullie echt zo slecht?" De gêne over de manier waarop de halve finales werd bereikt, heeft ook invloed op de reacties van de supporters. De overwin ningen van het Turkse elftal brengen in Berlijn duizenden feestende mensen op de been, maar Duitslands succes werd vrijdag gevierd door slechts en kele honderden, veelal beschon ken fans. Van een WK-koorts, vergelijkbaar met taferelen in Engeland of Brazilië, is geen sprake. Het was 'Kaiser' Franz Becken- bauer die het hardst de kritiek van de natie verwoordde. „Je kunt ze allemaal, op Kahn na, in een zak stoppen en erop slaan. Geeft niet wie je raakt". De arme bondscoach, Rudi Vóller, zegt ook wel te begrijpen dat zijn ploeg tegen Zuid-Korea meer zal moeten brengen dan 'Kampfge- isf en 'Destruktionsfussbcill' om de finale te halen. Maar de in ternationale verontwaardiging vindt hij oneerlijk. „Ik ga me niet verontschuldigen voor onze successen. Wij kunnen er toch ook niets aan doen dat de te genstander niet van ons wint?" Daarin heeft Vóller geen onge lijk. Dat Duitsland tot nog toe onverslaanbaar was, dankt de ploeg uitsluitend aan Oliver Kahn, de keeper die lijkt te zijn toegetreden tot een geheel eigen categorie. 'Nog één zo'n wed strijd als tegen de VS en Kahn wordt in één adem genoemd met Beckenbauer. Nog twee zul- Doelman Lee kroont zich tot held van de Zuid-Koreaanse natie door de strafschop van Spanjaard Joaquin te stoppen. Foto: EPA En dat was zaterdag wel nodig ook, want Spanje was beter en gevaarlijker. Enkele scheids rechterlijke dwalingen hielpen de Koreanen naar het einde van de wedstrijd en de strafschop- penserie. Ditmaal was Korea niet bij machte geweest om zoals tegen Polen, Portugal en Italië de wed strijd te dicteren via voetbal in de allerhoogste versnelling. Geen wonder, want de ploeg van Hiddink heeft het meest be roerde speelschema dat denk baar is. Geen ploeg krijgt minder rust tussen de wedstrijden door. Spanje werd daardoor als eerste tegenstander niet helemaal ka- potgespeeld door de 'rode dui vels'. Die waren drie rustdagen na hun slopende duel met de Italianen, niet in staat weer te blijven jagen en versnellen. Spanje, dat twee dagen langer mst had gehad, kreeg daardoor iets meer tijd en ruimte, en kon de bal blijven rondspelen. Zelfs de Koreanen kunnen dus moe worden, de vraag is dan ook hoe zij zich tegen de Duit sers gaan houden. Ditmaal zit ten er welgeteld twee rustdagen tussen de honderdtwintig minu ten voetbal van zaterdag en de halve finale van morgen. De Duitsers speelden al op vrijdag, en klaarden de klus in negentig minuten. Dat scheelt een jas. Veel Koreanen kampen met al lerhande blessures na de ruim vijfhonderd minuten 'honderd- vijftig-kilometer-per-uurvoetbal' van de afgelopen achttien da gen. Middenveldregisseur Yoo bijvoorbeeld kan slechts met de grootste moeite telkens opgelapt worden. Inspanningsfysioloog Raymond Verheijen: „De medische staf maakt al tijden overuren. We zullen moeten kijken hoe de spelers er tegen Duitsland voor staan. Maar hoe dan ook, ze zul len weer vol gas geven in die wedstrijd. We zullen wel moe- \rcl Spaanse pers: 'Diefstal van de eeuw* De Spaanse pers doopte de pen in azijn om de arbitrager WK te beschrijven. 'Walgelijk', kopte Marca. 'Een klucht',j de AS het optreden van scheidsrechter Ghandour. 'Gekluii j31 vindt El Pais van de Egyptenaar. „Dit is de diefstal van de eeuw", schrijft Marca over de twa j keurde doelpunten in de wedstrijd tegen Zuid-Korea. „Een I" schandaal. Dit WK doet ons walgen". De krant roept bon] zitter Angel Maria Villa op zijn vice-voorzitterschap van dc uit protest op te geven. p „Italië heeft gelijk, dit WK is verrot", vindt AS. „Spanje had halve finales moeten spelen. We hebben niet van Zuid-Kin w verloren, maar van de scheidsrechter". El Pais schrijft cLatd i zij scheidsrechter Spanje deed wenen. ™- Kin feur telni ten, ook al gaat de meter con stant in het rood". Hoe het duel met de Duitsers ook afloopt, nu al kunnen de voetbalgeschiedenisboeken worden herschreven. Voor het eerst sinds 1930 (de VS) haalt een land dat niet uit Europa of Zuid-Amerika komt de halve fi nale. Voor het eerst ook haalt een bondscoach, Guus Hiddink dus, met twee verschillende lan den de halve finale van een WK. Hollandse ziekte En ook interessant, voor het eerst in de historie wint het team van een Nederlandse bondscoach op een groot toer nooi een wedstrijd middels strafschoppen. In 1992, 1996, 1998 en 2000 was het steeds het zelfde liedje: respectievelijk Mi- chels, Hiddink, nogmaals Hid dink en Rijkaard zagen hun (Ne derlands) elftal verliezen na een penaltyserie. Hiddink, die als coach van PSV in 1988 de Euro pacup I won na strafschoppen, heeft die negatieve serie voor zichzelf in ieder geval doorbro ken. Dat Korea de strafschoppenserie zo goed doorrolde mag ook op merkelijk heten. Eerder in het toernooi kregen de Koreanen twee strafschoppen en ze mis ten beide. Zaterdag vlo, re e vijf ballen vanaf elf o tveli keurig in. jjer Korea bleek wel degel? fend te hebben. Vrijdagen u de laatste training vooi!3m€ met de Spanjaarden, i i(^e dink op een nogal spet ze^ nier zijn strafschopnea ietz draven. „De Hollands6131 dreigde een beetje. Tn nP^' tijdens de wedstrijd wert - te slap, zonder durf iaen n ten. Tijdens de training itfi ze daarom stuk voor sti Moesten ze helemaal al L tig meter naar het doi 'En nu geen gezeur m joRN die bal'. Ik heb er echti yhel je druk opgezet. De ook, heeft geloof ik hon eid( tig interlands gespeeld di een strafschop kregen i g Hi steeds zijn schoenveti duel ken, was hij even om het ken. Die heb ik ook ge het afgelopen moest 2 )e die onzin" De aanpak werkte, totg driet van voetbalgro tr< Spanje, dat dus weer :ofK zonder presteert op eec )ech leen in 1950 kwamen 1 mgk jaarden verder dan <i DoeJj acht. Welbeschouwd v genc) Koreanen dus eigenlijk c[jap zo heel grote reus. |6r Bi lopst terd; Toe sms-service van deze krant rust- en eindstanden korte verslagen stuur het commando WK 104 naar het nummer 4777 (tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms door Henri van der Steen osaka - Als er nog een rekenin getje openstaat, krijgt voetbal vaak een extra dimensie. De voetballiefhebber moet er ten minste maar op hopen dat Tur kije nog wat te vereffenen heeft met Brazilië. Het kan de halve- finalewedstrijd van woensdag misschien cachet geven. De Turken leverden zaterdag een unieke prestatie door zich te kwalificeren bij de laatste vier van het WK. De zege op Senegal, via de 'sudden death' (1-0), was dik verdiend. Maar ja, een mooi resultaat in de eerste wedstrijd van het toernooi, tegen de Bra zilianen, zou ook dik verdiend zijn geweest. Turkije speelde in die wedstrijd bij vlagen voortreffelijk voetbal, net als tegen Senegal. Maar in het voetbal moet het meezitten. En je moet je kansen grijpen als ze er zijn. De Turken hadden te gen de Brazilianen pech met ar bitrale beslissingen, zaterdag misten ze de ene opgelegde kans na de andere. Vooral de grote Hakan Siikür, alias de 'Stier van de Bosperus', presteerde het bijna onmogelij ke; vrijwel niks dee d de aanvoer der goed. Hij miste zelfs een op gelegde kans op zes meter van het doel toen hij de bal zo maar onder zijn schoen liet doorglip pen. Een onbegrijpelijke misser, te vergelijken met de blunder die Wim Kieft ooit in het Oranje shirt maakte, tiit tegen San Ma- 'Brazilië moet bang zijn voor ons' Het 'onmogelijke' is al bereikt, het 'godsonmogelijke' lonkt - Brazilië uit de finale van het WK houden. De Turken zeg gen er klaar voor te zijn. „Wij hoeven niet bang te zijn voor hen, zij moeten bang zijn voor ons", aldus Umit Davala, za terdagavond in Osaka, na de winst op Senegal. De rechterspits vindt dat zijn ploeg nog wat goed te maken heeft. „De eerste wedstrijd hebben we veel te veel free kicks gemaakt en niet goed ge speeld". In de eerste ronde speelden Turkije en Brazilië ook al tegen elkaar. Davala's rino. Hij wist toen voor een leeg doel, op een meter van de lijn, de bal nog over de lat te tillen. Het zijn missers waarbij woor den tekortschieten. Niet vedette Hakan Sükür werd dus de held van Turkije. Sterker, de spits werd na ruim een uur naar de kant gehaald. Zijn ver vanger werd de kleine Ikhan Mansiz. Die schoot Turkije in de vierde minuut van de verlenging naar een unieke prestatie: de halve finales van het WK. Niemand die het de Turken niet zal gunnen. De ploeg speelde ook tegen Senegal weer als een coach, Senoï Gunes, herinner de zich dat duel overigens an ders. „We verdienden het niet die wedstrijd van hen te verlie zen. Nu hebben we een nieu we kans. Brazilië heeft tot nu alles gewonnen en ze zijn de beste ploeg van het toernooi. Maar ons voetbal wordt met de wedstrijd beter". Hij was uiteraard zeer tevreden over de zege op Senegal.Alles liep zoals we hadden gepland. Onze ploeg is een combinatie van intelligentie, geduld en zelfvertrouwen. We hebben ze ventig miljoen mensen plezier verschaft en daar zijn we trots op". team en telt bovendien enkele zeer aantrekkelijke spelers. Niet dus Hakan Sükür, maar wel de zo merkwaardig gekapte Umit Davala op rechts, de prachtige, kale technicus Hasan Sas en de twee behendige wervelwindjes Emre Belozoglu en Yildiray Bas- türk. De laatste is sinds dit sei zoen beter bekend als een van de gouden schakels in het spel (vooral het enerverende spel op links) van Bayer Leverkusen. Kanjer Turkije speelt, in balbezit, een beetje als Leverkusen: op basis van techniek, combinatievermo gen en beweging. De Turken hebben in de nationale ploeg echter nog een kanjer lopen, Tugay Kerimoglu, de controle rende middenvelder, maar ook al een eminent technicus. Ach ter hem staat trouwens een pri ma verdediging, vooral in het centrum sterk, geruggesteund door de uitstekende doelman Recber, die - anders dan tegen Brazilië - zaterdag foutloos speelde. Geen fluit Deze ploeg is weliswaar een vol strekt onverwachte, maar daar om niet onverdiende deelnemer aan de slotfase van het WK. He laas waren zaterdag de Turken de enigen die voetbalden. Sene gal stelde zo hevig teleur, dat de wedstrijd eigenlijk geen fluit voorstelde. Het wachten was op de goal van de Turken. Grappig was het spandoek met de tekst Van Gaal bedankt' en grappig was misschien ook wel het enorme scorebord, dat met grote nullen aangaf wat de stand van de eerste helft was en van de tweede helft en wat de totaal stand was. Voor de verlengingen kwamen daar nog een paar gro te nullen bij. Een scorebord met acht nullen, dat was wel makke lijk tellen voor 45.000 nieuwsgie rige Japanners, die voor een lau we, slappe sfeer zorgden. Alsof ze naar een partij dammen za ten te kijken. Ze waren gekomen in de hoop een swingende Sene- conti uwtr latinj ien ai Dew ke wedstrijden en Beckenbauer wordt in één adem genoemd met Kahn', aldus een commen tator. De opmerkelijke prestaties van de 'Duitse eenmansverdedi- ging' vestigen eens te meer de nadruk op de grijsheid en het gebrek aan persoonlijkheid van Kahns medespelers. De beoogde 'chef Michael Bal lack, het grote talent dat teleur stelt, verschuilt zich in inter views achter Kahns brede mg. „We moeten blij zijn dat we zo'n keeper hebben", zuchtte hij. Wellicht heeft het met de Oost- duitse scholing van Ballack, Bemd Schneider, Carsten Janc ker, Thomas Linke, Marko Reh- mer en Jens Jeremies te maken, dat zij zich zo duidelijk in dienst stellen van het collectief. De 'Ossi's' in Vóllers team doorlie pen de KJS-opleiding, de be- ivoor hand Odes roemde Kinder- und Ji sportscholen in de DDi gmj het aan waanzin grenzJ natisme en het individi van Olli Kahn werd de niet bijgebracht. Nadat Duitsland in 195 'ju het derde keer de wereldtit Voor d veroverd, fantaseerde? jaar d( trainer Beckenbauer 01 Qpa Ci volgen van de herenigt end K< Oost en West. „Duitslai inen d de toekomst onverslaa Kfinal meende hij. Maar mei Samb strijd van morgen t< dinks Zuid-Korea voor zijn de commentators lemaal niet gemst op. i maar één ding op: wei Zuid-Koreanen toestel 5L om al hun Kim's op te statie, droomde een voetbalv ver. 'Dan stellen wij ei' Kahns op. Wmst verze Progra 1. „I we o En ti deal] enamj beste staat Volg het WK op de voet via de Senegal-verdediger Lamine Diatta kan niet voorkomen dat invaller Ikhan Mansiz van Turkije inl ging de 'gouden' treffer voor zijn rekening neemt. Foto: AP galese show te zien, maar de Afrikanen faalden hopeloos. De Turken verdienen respect voor hun spel en de manier waarop ze de zeperd tegen Bra zilië hebben verwerkt. Interes sant wordt de vraag wat bonds coach Gunes met zijn aanvoer der gaat doen. Hakan Sükür speelde dit seizoen bij Inter geen wedstrijd, werd verhuurd aan Parma en kwam daar tot dertien wedstrijden en drie goals. Op dit WK lijkt de lange spits wel een volstrekte vreem de, een totaal uitgewoonde, ou- DeNt v, n giste .de man die ooit goedl nen voetballen - en pen! Tegen de Senega! S hij één geslaagd (ten balletje te bieden, weinig voor iemand Turkse voetballer wordt genoemd. opgi 203 trok ISO e tere 01

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16