Schalken geniet van zijn mooiste titel Scheidsrechter is goedkope boeman P|Marcel Valk mt afscheid landstitel fan speelt ir voor club i Ronaldo aan leiachtig SI Limburger wint in Rosmalen zevende ATP-toemooi enes eden te on pleit 30 winterstop looguit —blunders Cruijff vindt Braziliaans voetbal stomvervelend WK TRIBUNE Heiden ft nu een g| den paar >f Sini ior igen van samen- ongegrond. Pm Amper 36 uur na de ping van de Verenigde het WK speelde 'onovan alweer voor ian José Earthquakes. 26) ige middenvelder en 85ste minuut van ;en Colorado (4-0) s het veld opge ld i De Amerikaanse e lag tijdens het WK 'vaf idanks de afwezig- 79, al van internationals. werd in maart 2001 90, rLeverkusen uitge- k( San José. Na de zo- 11i hij terug naar Duits- 31, iet WK scoorde hij k.my 'Z Ronaldo is weer ge- Het is onzeker of de spits woensdag :n in de halve finale voetbal, zei i ose Luis Runco zater- 1 j psieve behandeling is Jr tijd zal leren of hij het ïaldo werd afgelopen in de tweede helft artfinale van Brazilië )0 Bland gewisseld. Hij ran zijn dijbeen. Arts ggpadrukte dat de bles- imstig is en helemaal aken heeft met de uur die de Braziliaan- Ier twee jaar lang van voetballen. SPORT maandag 24 JUNI 2O02 ip - Op 61-jarige leef- terdagochtend Ger Re- leden. Renes was dé Ipionier uit deze regio. T iprichter van de Lei- e volleybalclub Ley- f 1 arvan hij 25 jaar voor- Renes was een club- en nieren. Naast .functie gaf hij trai- irgde hij voor spon- ite de ballen op en rdigde zijn club bij i. Ook speelde hij in team van Leython. rgde lange tijd de vol- slaggeving voor deze zijn periode bij Ley- ite Renes over naar re Leiderdopse volley- DVO. Daar was hij en- trainer. ia - Bondscoach Sven- iksson van Engeland i Premier League net Lej ïrige competities in 12| en winterstop krijgt, j I 1 acht de pauze in het j83l in het nationale team binnenkort de Engel- lbond van de nood- een winterstop te n. „Engelse ploegen U\ nd kerst en oudjaar wedstrijden",zeiEr- n dag na de uitschake- e eni ajn ploeg op het WK. !t goed. Juist in die loeten spelers uitrus- kleine blessures her- ;else voetballers ter altijd maar Dat merk je op een bijna al mijn spelers [in de Premier Lea- ia - De FIFA erkent dat Ie blunders gemaakt —«is het WK. „Maar", al- dvoerder Keith Coo- en in Yokohama, „er worden, van een, misschien beoordelingsfouten re ons zorgen ma- jer wijst het voorstel ntr den te gebruiken vier de hand. „Dat punt op onze agenda", al- er. „Wij staan achter idsrechters. Menselij- ngen kunnen nooit [gesloten. Dat er in dien emoties oplaai- :h." De FIFA noemt door Gertjan van Geen rosmalen - Zijn zevende titel als proftennisser op de ATP Tour was niet de grootste maar wel de mooiste. Sjeng Schalken kon zijn geluk gisteren niet op na de fina le van Rosmalen, waarin hij Ar- naud Clement klopte: 3-6,6-3,6- 2. „Een tennisser geniet te wei nig", zei Schalken. „Omdat dat niet kan. Volgende week.is er weer toernooi en dan kan de eu forie na een wedstrijd al over zijn." De speaker plaatste hem als winnaar meteen maar in het rij tje Krajicek, Rafter, Hewitt. Schalken was na Krajicek (1994 en '97) de tweede Nederlander die het grastoemooi op zijn naam schreef. Hij lijkt bijna een specialist te worden na zijn hal ve finale vorige week op Queen's. De zege voor eigen publiek doet hem meer dan een vierde ronde op een Grand Slam. Schalken weet van zichzelf dat hij geen aanspraak kan maken op de grootste titels en daarom was Rosmalen voor hem een nieuwe mijlpaal. „Tenzij ik Wimbledon win natuurlijk. Maar dat is voor mij een ver-van-mijn-bed-show. In eigen land winnen is fantas tisch. Tokio en Stockholm wa ren wel groter, maar de aller mooiste is in Nederland. Ik heb eens in Boston gewonnen, na dat ik drie toptienspelers had verslagen, maar dat weet nie mand meer. Dat zien de men sen in Nederland niet Op de een of andere manier heb ik in Nederland nooit mijn beste ten nis gespeeld." De 25-jarige Limburger, ruim 50.000 euro rijker, heeft nu op alle ondergronden een toernooi gewonnen. Een (indoor) tapijt- baan ontbreekt weliswaar, maar dat beschouwt hij niet als een aparte baansoort. Op gravel, in- door- en outdoor hardcourt en gras is hij nu een keer de beste geweest. En dat kunnen maar weinigen hem nazeggen. Om in Rosmalen tot winnaar gekroond te worden, moest Schalken diep gaan. In de eerste ronde leek het erop dat hij moest opgeven. Een verschoven ruggenwervel maakte verder spelen tegen Jerome Golmard bijna onmogelijk. Omdat hij er op vertrouwde dat manueel the rapeut Jan Naaktgeboren de boel na afloop recht zou zetten, speelde hij met succes verder. Naaktgeboren deed zijn werk dinsdagavond naar behoren (Schalken: 'we noemen hem niet voor niets klik-klak') en hij kon verder. Via Christophe Ro- chus (drie sets), de verrassende zege op supertalent Roger Fede- rer (drie sets) en Tommy Robre- do (6-3, 6-3) kwam hij gisteren weer het volgepakte centre court op lopen. Rosmalen boek te een toeschouwersrecord van bijna 50.000. Zware potjes Volgens toernooidirecteur Mar cel Hunze lag dat aan de presta ties van Schalken. „Het waren allemaal zware potjes", sprak de mondiale nummer 31, die nu weer richting top25 kruipt Op de jaarlijst, de zogenaamde Champions Race, wordt hij 31ste. „Voor deze titel heb ik het hardst moeten werken. In elke wedstrijd had ik wel een pro bleem. Maar krakende karren lopen het langst" Hij speelde zes keer eerder te gen Clement en won vier partij en. Toch bekende hij bevreesd te zijn geweest De eerste ronde Davis Cup zat nog vers in zijn hoofd. In Metz verloor hij in vijf sets de tweede partij. In zijn ne gende finale totaal koos hij een verkeerd speelplan. Het gevoel om op gras aan te vallen nam de overhand, terwijl hij wist dat dat tegen Clement een zelfmoord tactiek is. Op 2-1 werd de Ne derlander reeds gebroken en hoewel hij ervoor koos om de rally aan te gaan, pakte dat ook verkeerd uit „Ik besloot langza mer te serveren, maar daardoor raakte ik weer het ritme kwijt" Het leidde tot een flinke hoe veelheid aan dubbele fouten, die hem in de problemen bracht Twee keer gaf hij een gratis punt op breakpoint weg. Het frustreerde hem dermate, dat hij een bal het stadion uit sloeg. Dat kwam hem op een re primande van de umpire te staan. „Ik heb me wel eens slechter gedragen", zei Schal ken. „Het was mooi om te zien dat ik mijn tactiek kon verande ren en zo kon winnen. Dat kon ik in het verleden niet Hij had uiteindelijk maar één matchpoint nodig om de klus te klaren. Schalken voerde vervol gens een klein dansje op. Zijn dramatische seizoenstart zal hij er niet door vergeten. „Maar dat ik er zo uit ben gekomen met een titel is geweldig. Ik zat in een vicieuze cirkeL Het overwin- ningsgevoel viel weg en dat is al tijd gevaarlijk als je aan een trip bezig bent Je komt immers om veel wedstrijden te spelen en niet om elke dag te trainen. Veel dingen spookten door mijn hoofd en niet in de laatste plaats het gedoe met Alex Reijnders." Schalken brak met de coach, die hem jarenlang begeleidde en reist nu alleen nog met vriendin Ricky de wereld rond. Gister middag al vloog het tweetal met Clement en diens coach Remi Barbarin door naar Londen. Hunze had een privé-viiegtuig geregeld. Morgen treedt Schal ken op het heilige gras van Wimbledon aan tegen de Deen Kristian Pless. „Ik ben ook heel blij dat ik niet gelijk maandag op Wimbledon hoef te spelen. Dan kan ik tenminste nog een hele dag in mijn bed liggen. En in ieder geval een hele dag van de titel genieten. „Want als ik van die Pless verlies, is dat eu- foriegevoel meteen weer weg." De Spaanse aanvoerder Fernando Hlerro haalt verhaal bij de Egyptische scheidsrechter Gamal Ghandour. Spanje werd in de kwartfinale uitgeschakeld door Zuid-Korea. Twee maal stond een arbitrale beslissing een doelpunt van Spanje in de weg. Foto: AP door Jaap van Essen gwangju - De Zuid-Europeanen zijn ineens erg eensgezind. De Portugezen, de Italianen en nu ook de Spanjaarden hebben al lemaal een mooi excuus voor hun uitschakeling door Zuid- Korea: de scheidsrechters. Lek ker makkelijk natuurlijk, die col lectieve boemannen. En vooral heel goedkoop. De Spaanse coach Camacho had zaterdag nog het meeste recht om boos te zijn. Inderdaad was Spanje beter dan Korea. En inderdaad, zeker tweemaal stond een arbitrale beslissing een Spaans doelpunt in de weg. Volgens de Egyptenaar Ghan dour werd er bij de treffer van Baraja, kort na rust geduwd. Hij floot al nog voor de bal het doel inging. Achteraf kon niemand op de tv-beelden ontdekken wie er nu geduwd zou hebben. In de verlenging scoorde Mori- entes. Grensrechter Ragoonath zag echter als enige dat de bal pal voor de voorzet van Joaquin over de achterlijn was geweest. Ghandour floot weer onmiddel lijk en de vraag blijft dus of Morientes ooit gescoord zou hebben wanneer het spel door was gegaan. Doelman Lee deed in ieder geval helemaal niets meer om de bal te onderschep pen, omdat hij het vlagsignaal van Ragoonath zag en het fluit signaal hoorde. Beide arbitrale beslissingen wa ren verkeerd, maar om daar een hele complottheorie aan vast te plakken (Korea moet per se ver der) slaat nergens op. Scheids- en grensrechters maken nu een maal fouten. Soms heb je daar mazzel mee, soms pech. Den ken dat grensjager Ragoonath deel uitmaakt van een groot FIFA-complot, een soort 'Blat- ter-gate' zelfs, gaat veel te ver. De wedstrijd tegen Spanje was feitelijk de eerste van Korea waar de arbiter en grensrechters een doorslaggevende rol speel den. Portugal deed zichzelf de das om, omdat Joao Pinto de kolder in zijn kop kreeg en een smerige overtreding beging op de middenlijn. Vervolgens raak te de hele ploeg de kluts kwijt en werd weggespeeld. Dan gaan zeuren over de scheidsrechter is onzin. Italië moet helemaal stil zijn. Klagen over een rode kaart voor Totti in de 103-de minuut doet een beetje komisch aan. Totti kreeg zijn eerste gele kaart in de 23ste minuut wegens een elle boogstoot op Kim Nam-D, dat had dus meteen rood moeten zijn. En nog eerder, in de acht ste minuut sloeg Christian Vieri met een welgemikte elleboog stoot Kim Tae-Yuong een gebro ken neus. Grensrechter Skekely uit Hongarije stond precies goed om het incident te zien, maar deed of zijn eigen neus bloedde. Vieri mocht blijven, en de Italia nen speelden welbeschouwd dus maar veertien minuten met tien man, in plaats van mini maal 82 minuten. Kim speelt nu met een masker om zijn neus te beschermen. Trouwens, voor de afgekeurde treffer van Tomassi geldt het zelfde als die van Morientes. Ook toen Tomassi uithaalde was er al lang gefloten, doelman Lee reageerde niet meer. Het is allemaal wat kinderachtig en zielig, het commentaar van uit Lissabon, Rome en Madrid. De Koreanen beschuldigen van dopinggebruik is helemaal een schande, wanneer de verdacht makingen komen uit een land waar ieder jaar tientallen voet ballers en zo ongeveer alle wiel renners op dope betrapt wor den. Misschien doen de Spaanse me dia er verstandig aan meneer Camacho eens te vragen waar om hij zaterdag in hemelsnaam Joaquin een strafschop liet ne men. De speler van Betis was in derdaad de beste van zijn elftal, maar had de hele verlenging ernstige kramp. Toen hij moest uithalen voor de vierde Spaanse strafschop durfde hij nauwelijks Sjeng Schalken juicht na zijn overwinning op Arnaud Clement. Foto: ANP/Toussaint Kluiters londen/anp - Het huidige Bra ziliaanse voetbal is in de ogen van Johan Cruijff stomverve lend. In zijn column in The Sun day Times zegt Nederlands bes te voetballer ooit dat een Brazili aanse wereldtitel een negatieve ontwikkeling voor de voetbal sport betekent „Ik vier geen feest als de Brazilianen de we reldtitel winnen." Brazilië ont moet woensdag in de halve eindstrijd Turkije. „Natuurlijk is dit Braziliaans elf tal beter dan de ploeg die zich met grote moeite door de kwali ficaties heen worstelde", stelt de maestro. „Maar de manier waarop het elftal speelt, doet me niets. De stijl is pragmatisch, ge baseerd op de counter. De voet balsport is de verliezer als Brazi lië wereldkampioen wordt" Cruijff constateert dat veel teams het spel van de Brazilia nen kopiëren. „Techniek speelt een ondergeschikte rol, het fy sieke heeft meer de voorkeur ge kregen. Voetbal is bedoeld om te vermaken. Daar zie ik weinig van terug." Cruijff gaat wel mee in de kritiek dat topspelers oververmoeid aan de strijd om de wereldtitel zijn begonnen. „Ze hebben een lang seizoen achter de rug. Veel goede spelers hebben het toer nooi verlaten zonder tot hun beste spel te komen. Sommigen speelden hun tachtigste wed strijd van het seizoen. Er zijn te veel wedstrijden, vooral in lan den als Engeland en Spanje. In die landen bestaat de hoogste profdivisie uit twintig clubs. Dat zou maximaal achttien moeten zijn. Zestien is echter het meest ideaaL" hard te trappen en aaide hij de bal slechts half. Foutje van de trainer dus. Trouwens, waarom durfde Camacho met niet meer dan één echte spits te spelen, en waarom zette hij de met een vormcrisis kampende recht- spoot Mendieta weer op links neer? Dat zijn al meer fouten dan waar scheidsrechter Ghan dour op betrapt kon worden. De Amerikaanse coach Bruce Arena was tenminste volwassen na de uitschakeling door Duits land. Gevraagd naar de niet be strafte handsbal van Torsten Frings antwoordde hij: „That's all in the game." De FIFA-voor lichter Cooper had ook een leu ke opmerking ten opzichte van de Spanjaarden. „De president van de Spaanse voetbalbond, meneer Villar zit zelf in de scheidsrechterscommissie van de FIFA." Op dat moment kon Cooper nog niet weten dat Villar het mooi geweest vond. Een dag na de uitschakeling van zijn land trok hij zich terug uit de scheidsrechtercommissie van de FIFA. Over slechte verliezers ge sproken. Meer WK-nieuws op pagina's 2 en 6 De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het sportseizoen is bijna voorbij. Maar de voetbal rolt nog wel in Zuid-Korea en Japan, bij het WK. Noordwijkerhou- ter Pieter Vink, scheidsrechter in het betaalde voetbal, laat van daag zijn licht schijnen over de arbitrage bij het mondiale toer- Er wordt op dit moment ontzettend veel gezegd en geklaagd over de arbitrage op het WK Ik bekijk de wedstrij den zoals altijd vanuit de ogen van een scheidsrechter en het is mijn stellige overtuiging dat de kwaliteit van de arbitrage goed is, in elk geval niet slech ter dan normaal. Er zijn ont zettend veel duels en ja, daarin gaat weieens iets fout. Het punt is dat er bij dit toernooi 24 camera's rond de velden staan die al les registre ren, vanuit talloze hoe ken en stand punten. Daardoor zien wij als argeloze tv- kijkers meer foute beslis singen van de scheidsrech ters en hun assistenten, terwijl het er zeker niet meer zijn dan in welke com petitie of toernooi dan ook. Als u en ik op zaterdagmiddag een amateurwedstrijdje bekijken, zien we dat vanuit één positie en dan ontgaat ons heel veel Fouten vallen op dat moment niet op, die van de WK-arbiters wel. Ik heb de wedstrijd Sene gal-Uruguay' in Spanje gezien, op een terrasje. Wij zaten daar allemaal met een glaasje sangria in de hand en riepen meteen 'penalty' toen Diouf onderuit ging in het straf schopgebied. Jan Weegereefgaf een penalty. Bij de herhaling zeiden wij op het terras nog steeds dat dat terecht was, bij de derde ook en bij de vierde idem dito. Pas tijdens de vijfde herhaling zagen we dat het een schwalbe was. Kun je de scheidsrechter dan kwalijk ne men dat hij ernaast zat? Na tuurlijk niet. Fouten kunnen volgens mij nooit helemaal worden uitgesloten, je kunt ze hoogstens beperken. Dat kan door elektronische hulpmidde len te gebruiken, daar zijn wij als scheidsrechters allemaal voorstander van. Al is het al leen maar een elektronisch oog, dat in de gaten houdt of de bal over de doellijn is ge weest. Maar ik zie dat soort maatregelen er nog niet zo snel doorkomen. FIFA-voorzitter Blatter - toch zelfbepaald niet iemand met een smet teloos blazoen - loopt te bla ten dat het een schande is hoe er wordt geflo ten op het WK. maar te gelijkertijd staat hij de invoering van hulpmidde len in de weg. Hij zei onder andere dat de scheidsrechter bij Zuid-Korea - Italië Totti nooit een tweede gele kaart had mogen geven voor een fopduik. 'Als een scheidsrechter de wedstrijd aanvoelt, doet hij dat niet', klinkt het dan. Maar dat is toch complete onzin? Ik vind dat je van een dikbetaalde prof als Totti mag verwachten dat hij geen penalty probeert te i>ersieren terwijl hij weet dat 'ie op scherp staat. Ik vond het een moedige en juiste beslis sing van de scheidsrechter om die kaart te trekken. Het stuit mij sowieso tegen de borst dat de scheidsrechters telkens de volle laag krijgen als ze een foutje maken, terwijl je bij voorbeeld nagenoeg niets hoort over het feit dat Ierland vier strafschoppen mist. Is dat geen falen, dan?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15