KUNST CULTUUR Het leven is soms hard op de Beestenmarrrt De bomen geven licht tijdens de zonnewende |flied op yden in Pancras Nelly Furtado groots en meeslepend iting Award t naar Horta 1 ol goed voor oo bezoekers R7 Vochtige ogen en brokken in de keel op Smartlappenfestival 'Scheel betalend' publiek voor cabaretmarathon in Diligentia Midzomerdagnacht hjk - De 'Brand Noord- linting Award 2002' is za- Hi, tijdens het traditionele ^Kibal van het Noordwijk ^■Schilder Festival, toege- lyjlan de in Amsterdam wo- ^■Cubaanse schilder Ge- jHis Aguilera Horta. De jury leiding van Hedy d'Anco- es Horta om zijn kleurrij- •10 Depressieve werken. Aan js is een bedrag van 2500 erbonden. Het Schilder- 777, 1 eindigde gistermiddag [veiling van de door 2i^ >mers geschilderde wer- eze bracht zo'n 12.000 37g' p. De afgelopen week 68! n Noordwijk al voor on- 28.000 euro aan schilde- 4f jrkocht. .n 537 elling - Het 21ste Oerol- 280 |op Terschelling heeft f|j .000 bezoekers 5000 8 ielangstellenden getrok- vorig jaar. In totaal zijn kaarten verkocht voor de 52 rstellingen. Het festival is afgesloten met een 31 tal optreden van Los de 41, Oerol 2003, dat tussen 13 393 uni wordt gehouden, zal 47 andacht besteden aan 138 1 beeldende kunst. Het 69 is dan 'Een bewogen ho- maandag 24 JUNI 2002 15 y 2lL Pancras Consort o.l.v. Hans 48 m.v. Theo Visser, orgel, Berdine mmel, fluit, Carolien Devilee, 347 5, mezzosopraan, Hieke van 13 lalen, cello en Pieter de Mast, 59 in. Gehoord: 21/6, Hooglandse kerk, Leiden. 26 119 23/ 27.1 muziek recensie Lidy van der Spek Nachtelijke wandeling met verhalenverteller rond Oud-Poelgeest door Theo de With oegstgeest - Als de rattenvanger van Hameien, zo gedwee volgen zo'n zestig mensen verhalenver teller Nilo Berrocal Vargas door het park bij kasteel Oud-Poel geest. Met zijn fluitmuziek dwingt hij ze hem te volgen over de donkere bospaden. Een fak kel hier en daar is de enige ver lichting. „We gaan verder", zegt hij streng. „We hebben een af spraak met de kosmos." Het tafereel speelde zich afgelo pen weekeinde vier keer af op het terrein van het kasteel in Oegstgeest. De zonnewende wordt aangegrepen om een ei gen versie van de 'midzomer- nachtsdroom' te spelen. Kasteel Oud-Poelgeest is daarvoor in zee gegaan met Stelling Projec ten (idee) en de Leidse Schouw burg (techniek). De vrucht van deze samenwerking blijkt voor de meeste toeschouwers een zintuiglijke ervaring. Tegen twaalven druppelen za terdagavond de bezoekers bin nen voor de allerlaatste 'Af spraak met de Kosmos'. De groep is bijna dubbel zo groot als bij de drie voorgaande voor stellingen. Een aantal medewer kers van Oud-Poelgeest gaat mee op de laatste tocht. „Ze durven normaal 's nachts echt het bos niet in", zegt directeur Emy Nijhuis. „Bovendien willen ze weieens weten wat de gasten hier de afgelopen dagen kwa men doen." De regencapes kunnen in de verpakking blijven. Het is droog. Het bos is dampig en zompig van de regenbui eerder op de avond. Die mystieke sfeer wordt nog versterkt door de walmende fakkels. Nilo Berrocal Vargas neemt de groep op sleeptouw. De Peruaanse acteur is gekleed in een veelkleurig hesje dat on miskenbaar de sfeer van zijn va derland oproept Hij slaat van avond een brug tussen deze plek in Oegstgeest en de cultuur van het vroegere Inca-rijk. Op spannende toon vertelt Nilo dat de Inca's elk jaar tussen 21 en 24 juni naar de toppen van het Andesgebergte komen om de sterren te raadplegen. „Ze hebben een afspraak met de kosmos. De sterren vormen een vos. De staart verbindt het volk met de goden. Op een dag is de staart van de vos verdwenen. Dat duidt op een ramp." Zo'n ramp is bijvoorbeeld de komst van de Europeanen, in de vijf tiende eeuw, die een einde ma ken aan de rijke cultuur van de Inca's. Nilo Berrocal Vargas vertelt het verhaal in etappes. Het publiek wordt steeds verder geleid en zoekt al struikelend en tastend zijn weg. Hoewel de sterren cen traal staan, kunnen ze vannacht niet worden geraadpleegd. Slechts een enkele ster laat zich zien tussen de voorbij jagende wolken. Rode draad in het ver haal is de 7-jarige Janine van der Poel uit Oegstgeest. Zij komt dankzij haar vader, die botani cus is, in het Inca-rijk terecht. De Indianen denken dat het blonde meisje uit de hertiel is gevallen. Janine gaat tijdens de zonnewende mee de bergen in en voelt vlinders in haar buik als ze danst met de zoon van de burgemeester. Hoewel de vos aan de hemel duidelijker zicht baar is dan ooit, lijkt deze kal verliefde kansloos. Volgens de verteller hebben ze elkaar vorig jaar weer ontmoet. In Leiden. Janine zat op een ter rasboot en hoorde de melodie die altijd door haar hoofd spookt. Het bleek de burge meesterszoon te zijn die als Verhalenverteller Nilo Berrocal Vargas (rechts) krijgt in de finale gezelschap van een gitarist, een koor, vuurwerk en laserlicht. Foto: Dick Hogewoning straatmuzikant zijn kost ver dient. Voordat Nilo ons van dit 'happy end' deelgenoot maakt, brengen we in anderhalf uur tijd een offer aan de goden van aar de, water, vuur en lucht. Een schelp komt eraan te pas, een panfluiter in een boom, duivels die opduiken uit het bos en een mandje coca-bladeren dat rond gaat. „Deze bladeren worden te genwoordig onterecht gedemo- niseerd", beweert Nilo Berrocal Vargas. „Je moet dit hele mand je leeg kauwen om het effect van één kop koffie te bereiken." De slotscène speelt zich af bij het kasteel en is overweldigend. Is dit wat het kauwen van een coca-blad teweeg brengt? De bomen geven licht. Vanuit een raam in het kasteel wordt een groene laser op de bomen, het gras en het riet gericht. Het ef fect is sprookjesachtig. Een koor heft een lied aan. Er is gitaarmu ziek en vuurwerk. Zelfs het wa ter op de kasteelgracht brandt. „Dat zijn gewoon wokken m.et brandbare gel", verklapt Joyce de Gruiter, organisator van Stel ling Projecten, later. De toe schouwers kijken gebiologeerd toe. Het hapje en het drankje in de kelder van het kasteel kun nen nog wel even wachten. een beetje feest in 'de Wijkvereniging Pancras- 35e|rganiseerde ter gelegen- haar vijfde lustrum een in de aloude Pancras is^ndse kerk), het hart van Stond bij de vorige mijl- beeldende kunst in de 366|rerpers, deze keer was 455 nuziek. 89 uitvoerenden, inclusief 6fiisten, hebben of een of manier iets te maken stad 'Leyden'. Zo was Schuyt (1577-1616) de ek organist in de Pieters- le andere week in de ndse. Hij componeerde ïöiadrigalen nadat hij op 'sten een studiereis naar l9( had gemaakt. En hij nogal eens muziek om op te luisteren. Zoals za- 2g|vond dus, in de Pancras. Irigalen werden door het Consort onder leiding ns Brons stralend trans gezongen, voor zover dat 6k is in een gigantische 2 nte. De laatste, 'O Leyda een loflied op Leyden, t meest spectaculair. heeft Jean Baptist Ver- otet voor alt en bas ook wen geleden in deze .5 uimte geklonken, was organist in de grote 3 i Rotterdam toen hij het ïdse kerkorgel een on- ;g lsbeurt gaf. In 'Domine 40,8 ror' was de bariton Hans •{j eel beter te horen dan de '^Carolien Devilee. Zeker ;e register was ze maar s verstaanbaar. Hoe zij best deed, ook in de rn van Huub de Vriend de avond, kwam ze 35,5 pes boven piano, fluit en i<M ovengens voor alle par- i spannende uitdaging, list Huub de Vriend zat iter de piano, speelde id en ritmisch strak, n de verschillende over maatsoorten legde hij ctioneel spijkerhard as- j er de spannende dialoog .fax en fluit, die fraai met kleurden. De Vriend e vijf gedichten die her ip muren in de Pancras- geschilderd. Elk gedicht 60,! in heel eigen sfeer van 46fnd tot pastoraal, ver- muziek. De Vriend ist veel geluisterd naar Glass getuige zijn ma- loorgevoerde 'minimal de pretentieloze sonate or (forte) piano en fluit nstian Ruppe kwam er leven en pit in. 1 en saxofoon zo aange- 22J roei met elkaar kunnen en, was helemaal Twee nieuwe composi- r fluit, sax en tabla van Mast swingden op een dig trage melodie, 12. 'erwerkt een solo op de 35;( a klank zachter, suizen de contrabas. Accenten ;s kwamen steeds aan- onvoorspelbaar. Can- ïist Theo Visser door imago van stoffig orgel- i sprankelende, lichtzin- deelde dansen uit het leden. door Coen Polack leiden - Drie dames in hardroze body warmers en leggings laten hun dood geslagen bier voor wat het is en zoeken een plekje op het terras van het Panne- koekenhuis op de Leidse Beestenmarkt. Met meer traan dan lach op het gezicht sjokken ze op hun roze pumps weg van de biertafels bij het podium, beladen met zuurstokroze beautycases. Vanuit rieten terrasstoeltjes bekijken ze de fi nale van het Waterlanders-festival. Een finale waarin zij, de Fruitella's, ook zo graag hadden willen staan. Maar het leven is soms hard. Dat is zaterdagavond de enig mogelijke con clusie na het beluisteren van de zes overgebleven finalisten van Waterlan ders, een Zuid-Hollands festival voor smartlappen en levensliederen met water als thema. Water in liederen over de zee en het leven van scheeps lui, maar vooral water in de vorm van tranen om het geleden leed. 'Heb jij een doekje voor mij ik moet zo vreselijk huilen heb jij een doekje voor mij ik hou het niet meer droog', zingen Maxx en Maria in één van hun liedjes. Zeg nou eerlijk, wie houdt het nu droog als zoveel smart over je wordt uitgestort. En neem de serieuze levensliedzanger Ed Citroen. Hij be zingt de tragische belevenissen van een straatkrantverkoper. Of neem de eerder genoemde Maxx en Maria die uit de Zwolse Courant al het leed van de wereld verzamelden en daar over zingen. Pauze-act Goudreinetten heeft weinig met smartlappen of levenslied van doen, maar opent met een onvervalste schlager. Als de Duitse teksten door de boxen schallen, blijkt de Beesten markt ook een perfecte locatie voor een onvervalst schlagerfestival, vooral populair onder de grote rivieren. De Leidse skyline, de historische schepen op het Galgewater en de lange tafels Het Duo Heer Halewijn wint met hartverscheurende klassiekers het Smartlappenfestival. Foto: Mark Lamers vol bier op de Beestenmarkt roepen wel een beetje de sfeer op van een Zuid-Duitse 'biergarten'. Zodra de laatste Goudreinet van het podium is verdwenen, wordt met een paar harde tikken de microfoon van John van Tongeren, kampioen van het Leidse levenslied, op de geluidsinstal latie aangesloten. Van Tongeren brengt een aantal, nieuwe liedjes met bitter liefdesdrama maar ook zonnige vakantieliefdes (Volgend jaar ga ik weer naar Italië toe Naar mijn liefste meisje Dat is geen taboe). Met plumeau's in de hand en krul spelden in het haar zingen twaalf Vlaardingse dames van het koor Uit Volle Borsten over de liefde. Maar ze leggen ook een Slavisch accent in hun lied 'De steppe van Rusland' als plot seling de vlaggen strak staan van de wind en het begint te stortregenen. De helft van het publiek zoekt een droog heenkomen, terwijl de andere helft sa- menklontert onder parasollen en de luifels van de biertent. Aan Van Alles Wat uit Rotterdam is de ondankbare taak om het overgeble ven, schuilend publiek toe t e zingen. Katendrecht, de vroegere rosse buurt van Rotterdam, is de inspiratiebron van dit kwartet. Duo Heer Halewijn, gestoke n in drie delig zwart, bestaat uit een accordeo nist en een zanger met een hartver scheurend mooie tenorstern. Op ge dragen toon zingt hij klassiekers als 'Wilde Orchidee' en 'La Mama', met prachtige uithalen vol treurig vibrato. Het publiek onder de paras.ollen ver geet even de koude regen en slikt met vochtige ogen de brokken in de keel weg. Duo Heer Halewijn wint het Water landers Smartlappenfestival en mag naar huis met een sculptuur van een volgehuilde, verstijfde zakdoek en een cheque van 2250 euro. Na de emotionele ontlading van Duo Heer Halewijn neemt de regen af en weten Ronnie Tober en Mieke Stemerdink er toch nog een feest van te maken. Tober wordt tijdens zijn twintig minuten durend e optreden bijgestaan door Uit Volle Borsten. Op de eerste rij gezeten schreeuwen zij al le nummers uit volle borst mee. Mieke Stemerdink, bekend van De Gi- gantjes, en haar achtergrondzangeres sen rijgen een uur lang de meest uit eenlopende pareltjes uit het Neder landstalig repertoire aaneen. Van 'Oh Johnnie' tot 'Brandend Zand' en 'Aan de Costa del Sol', waarmee Waterlan ders een zonnige afsluiting krijgt en er toch nog wat te lachen valt. wassenaar - Het Jeugd Symfonie Orkest Rijnstreek opende zater dag het programma van de Mid zomerdagnacht in Wassenaar. Het park rondom Raadhuis De Paauw was de hele middag en avond het podium voor regionale muziek-, theater-, dans- en dicht- gezelschappen. Op de vijver gaf Modelbouwvereniging Wasse naar demonstraties met afstand- bestuurbare bootjes en dichters van de Wassenaarse Literaire Kring wandelden onder het voor lezen van gedichten door het park. 's Middags was er een de monstratie bodypaint en konden kinderen samenwerken met ech te kunstenaars. De laatste act op het programma, dat de hele mid dag en avond duurde was kun stenares Piia Ollikka, die rond half elf het feest rond de langste dag van het jaar afsloot met haar performance 'Echo in the Void'. Foto: Dick Hogewoning den haag - Het publiek had zich, zoals Bert Visscher het dui delijk verwoordde, 'scheel be taald'. „Eigenlijk heeft u min of meer uw eigen stoel gekocht. Het is een flink bedrag, maar ja, dan heb je ook wat." De cabare tier die de presentatie in handen had van de benefietavond in Di- ligentia, kreeg gelijk. De zeven uur durende cabaretmarathon waarvan de opbrengst is be doeld voor de verbouwing van het theater aan het Lange Voor hout in Den Haag, was voor de cabaretliefhebber zaterdag avond en -nacht één groot feest waarbij de lachspieren het flink te verduren kregen. Zeven uur cabaret voor tachtig euro of drieënhalf uur schudde buiken voor 45 euro vond het merendeel van het publiek meer dan de moeite waard. Twee ca baretliefhebbende zussen uit Schiedam die de zeven uur wel aandurfden, gaven toe er eerst wel goed over te hebben nage dacht. „Maar als we niet waren gegaan, zouden we het gevoel krijgen iets belangrijks te heb ben gemist." Het publiek kreeg inderdaad iets speciaals voorgeschoteld. Zo voerde Sanne Wallis de Vries de Riverdance naar eigen interpre tatie op, spuide het grove duo Arie Silvester een verzameling practical jokes, houste en aero- bicte Guido Weijers er op los, stond er 'een zeurende Surina mer' alias Jörgen Rayman semi- serieus te doen over de slavernij en voelde Marcel Verreck zich een beetje popster door zelf de sfeer te creëren tijdens het zin gen. Youp van 't Hek, Sjaak Bral, Fred Delfgaauw, Jochem Myjer, Creème Fraiche, Richard Groe nendijk, Mylène d'Anjou, Javier Guzman en Schoon aan de Haak maakten de rij compleet van de in totaal vijftien artiesten die belangeloos optraden. Het theater is hard toe aan een grootscheepse verbouwing. Het eeuwenoude gebouw is door de brandweer afgekeurd en ook de arbo is er niet gelukkig mee. Ar tiesten schrappen het theater steeds van hun speellijst omdat ze simpelweg hun decors er niet kwijt kunnen. Van de gemeente ontving Diligentia reeds tien miljoen euro. Nog eens 900.000 euro moest worden verzameld om de binnenkant op te knap pen. En dat is gelukt, verzekerde Bert Visscher. muziek recensie Rick Treffers Concert: Nelly Furtado. Gezien: 21/6, De Meervaart, Amsterdam. Nelly Furtado afschilderen als wéér zo'n jong, springerig r&b- zangeresje is veel te kortzichtig. In tegenstelling tot de wulps blatende blote-buikenbrigade die voor het karretje wordt ge spannen door op dollars belus te platenbazen, is de Canadese met Portugese ouders een seri eus te nemen artieste. Zonder twijfel is Nelly Furtado één van de grootste poptalenten van de laatste jaren. Op haar debuut-cd 'Whoa, Nelly!uit 2000 wemelt het van genre-overstijgende liedjes uit de compositorische koker van de veelzijdige, 23-jarige Furta do zelf. Jeugdig enthousiast qua themathiek, muzikaal-in- houdelijk opvallend volwassen en stukken fantasievoller gear rangeerd dan menig zichzelf al ternatief noemend avant-gar- degroepje pretendeert. In ope ner 'Baby girl' veroorzaken haar fonetische acrobatiek en loepzuivere, Braziliaans getinte falset-stemmen van de manne lijke bandleden kippenvel waar geen haan tegen bestand is. In de zo inventieve Timbaland- traditie van moderne r&b-pro- ducties passeren van harmonie druipende meezingers als 'Hey, man!' en 'On the radio' de Furtado-revue in de Amster damse Meervaart. Het concert werd in allerijl verplaatst van de Heineken Music Hall naar deze kleinere locatie vanwege tegenvallende kaartverkoop. De zaal in Osdorp zindert. De ongeveer tweeduizend bezoe kers bekogelen de zangeres met pluche beesten en zingen voortdurend uit volle borst mee. Het gemêleerde publiek neemt de zang in het hitje 'I'm like a bird' zelfs compleet van Furtado over. Een goed liedje is het halve werk, maar een live concert is pas geslaagd als onderbuik, geest en heupen worden geac tiveerd. Furtado's (blanke) be geleiders weten daar wel raad mee. Ondanks de behoorlijk experimentele ritmische breaks, bizarre synthesizerge luiden en onorthodoxe gitaar- arpeggio's houden zij het adre- nalinegehalte moeiteloos op peil. Los musicerend, maar zonder het overzicht te verlie zen. De gepeperde versie van Missy Elliott's 'Get ur freak on' is onverwacht intens. Het ondeatireept Furtado's durf en eigeminmgheid dat zij haar wereldwijd succesvolle plaat niet klakkeloos naspeelt. Zij knipt en plakt er op los. 'Le gend', een liedje dat van Stevie Wonder in zijn beste jaren had kunnen zijn, wordt zonder par don aan flarden gescheurd ten faveure van een drum'n'bass- achtig intermezzo en de aan grijpende, Portugees-tqüge fa do-variatie 'Scared of you' duurt slechts een minuutje. Misschien is Furtado wel te jong en te energiek om als een traditionele fado-zangeres écht even gas terug te nemen. De Portugese vlaggen en spandoe ken ('Portugal Saudade') in de zaal wapperen er niet minder vrolijk om. Dit groen-ogige multi-talent dat ook trombone en gitaar speelt kan net als Ali cia Keys niet anders dan een blijvertje zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13