Alphen vindt GGD te duin* RIJN VEENSTREEK U teciale inburgeringscursus »or zwangere vrouwen vritZ«Ripse Zorgkosten in Alphen rijzen de pan uit ■;üt is zwaarder dan met stapels papier sjouwen' er. R5 Gemeente verwerpt begroting Strenge Schoof voorkomt eindeloze raadsvergadering ke a"» rnatief voor zware standaardcursus nieuwkomers Een lach en een traan Alphense Boys winnaar 25ste Sportontmoeting X ïerlid Verburg helpt een handje op Alphense zorgboerderij „„Bass ANNO 1977 ser gewond anrijding - Een 23-jarige fietser irijdagavond gewond na orijding op de kruising Oude Nieuwveenseweg Vestkanaalweg in Ter :51-jarige automobiliste igeraar zag vermoedelijk ezon de van rechts ko- fietser over het hoofd. janu i dei le C maandag 24 JUNI 2002 houding rechtpartij ar te deb i aan den rijn - De poli- en c ft zaterdagnacht op de andersloostraat in Al en 21-jarige Alphenaar louden. De man nam dezt in een vechtpartij tussen erna oepen jongeren. Over en ie AS ie'en klappen. Toen de Duit arriveerde was één groep en al vertrokken. Terwijl Na itie moeite deed om de jongens te kalmeren, de verdachte vier keer elijk tegen vuilnisbakken. alphen aan den run - Het duale stelsel zorgt er in Alphen aan den Rijn voor dat ook de gemeenteraadsvergadering in twee delen uiteenvalt. Vorige week voorkwam burgemeester Schoof dat raadsleden en wethouders hun vrije vrijdagavond kwijtraakten. Als voorzit ter zorgde hij er met harde hand voor dat het restant van de vergadering van donder dagavond in anderhalf uur was afgehan deld. „Vergeef me mijn cynische optreden, maar ik wil deze vergadering niet te lang laten voortduren", zo zei Schoof tegen wethou der Wienbelt. „Ook u snoer ik de mond: u moet alleen ja of nee zeggen tegen het or devoorstel." Daarmee was de toon gezet. Toen Groen Links-raadslid Bosma een reden vond om het twee jaar oude beleid buitengebied op nieuw te bespreken, reageerde WD-raadlid Harmsma 'op zijn Schoofs'. „Beseft u wel wat u daar vraagt? Twee jaar geleden heb ben veertig specialisten en honderd ande ren daar al over vergaderd en nu wilt u dat alweer overdoen?" Bosma's voorstel haalde geen meerderheid. v* tecue eindigt schuurbrand iaan den rijn - Een bar- jontaardde gisteravond ikrulzoom in Alphen n Rijn in een brand in lur. De bewoners had een gasbrander de aangestoken en de ader vervolgens in de gezet. Waarschijnlijk brander zo warm dat de ivlam vatte. Buren blus- ibrand. De brandweer door Engel Lameijer alphen aan den rijn - De GGD Zuid-Holland Noord hoeft er niet op te rekenen dat Alphen aan den Rijn de begroting voor 2003 goedkeurt. De gemeente roept ook de andere 21 deelnemende gemeenten op om de begroting af te keuren, omdat de samenge voegde GGD de beloofde kosten vermindering niet waarmaakt. Wethouder Wienbelt kan uit de cijfers niet opmaken dat de fusie van de oude GGD's Zuid-Hol land Noord en Duin- en Bollen streek tot meer efficiency leidt. Hij ergert zich vooral aan de sa lariskosten die met zes procent stijgen en de diensten die tien procent duurder worden. De verklaring daarvoor vindt Wien belt onvoldoende. Een externe financieel deskundige moet de salariskosten van de afgelopen jaren onder de loep nemen. Ook eist de wethouder dat de GGD in de begroting uitgaat van een hogere arbeidsproductiviteit. Al phen wil verder dat de GGD re gelmatige controle van de kin deropvang in de regio in het ba sispakket opneemt. Nu moeten de gemeenten daarvoor nog apart betalen. Met de andere ge meenten en de GGD wil Wien belt een discussie over het ba sispakket van de GGD Zuid-Hol land Noord, voordat dit voor vier jaar wordt vastgesteld. De Alphense gemeenteraad staat achter de brief van het col lege aan de GGD en de andere deelnemende gemeenten. „Irri tatie over de GGD moet niet lan ger blijven voortleven', aldus Dobbe (CDA). Kortleven (Chris ten Unie) bracht in herinnering dat er vorig jaar ook al een kriti sche brief naar de instelling is gegaan. „We moeten als ge meente wel serieus worden ge nomen", aldus het raadslid. zera kijk 'e I aan den rijn - Het ID- 8 kt en Buro Nieuwkomers in 1 aan den Rijn willen een yk^ringscursus opzetten zwangere vrouwen die in Nederland zijn. Met reus hopen zij dat deze r"er en beter aarden in Neder- *em> k ka ).en veel zwangere vrou- Alphen af tijdens de in- n0? ingscursus van 600 uur ids 1998 verplicht is voor EUWkomers in Nederland. 'kyjmers aan de cursus die college in Alphen ver- re§ leren Nederlands en moe- w h kunnen redden in hun imm ensC alkemade - Een down van toneelvereniging Pancratius doet haar best om de aandacht af te leiden van de spuit. Zaterdag lieten zich 934 kinde ren uit Alkemade in sporthal De Tweesprong in Roelofarendsveen inenten tegen de meningokokkenbacterie type C. De gemeente schakelde le den van Pancratius in voor een vrolijke noot en deelde 700 ijsjes uit om de pijn van de prik te verzachten. Foto: Henk Bouwman alphen aan den rijn - Door een daverende eindsprint heeft voetbalvereniging Alphense Boys zaterdag de 25ste Sport ontmoeting gewonnen. Op het verrassingsonderdeel aan de Zegerplas in Alphen aan den Rijn lieten de voetballers de grootste kanshebber, korfbalver eniging Tempo, tegen alle ver wachtingen in achter zich. Bij dit slotonderdeel moesten de deelnemers geblinddoekt roei en, een vlot bouwen, een hin- demisbaan lopen en als mense lijke sjoelsteen punten scoren. „De winst van Alphense Boys was toch een beetje een verras sing", zegt Jan Verwoerd, voor zitter van de Sportontmoeting. „De Alphense Boys doen het elk jaar goed, maar tot de laatste dag stond Tempo aan kop. Zij hadden echter een complete 'off day" op het verrassingsonder deel." De jubileumeditie van de Sport ontmoeting is volgens Verwoerd geslaagd. „Er waren nauwelijks problemen. Als een team onver wacht niet kwam opdagen, dan stonden de invallers onmiddel lijk paraat. Ook de afsluiting was ideaal. Mooi weer, een barbe cue, een dj. Het was een groot hoogtepunt. Ik zie er met plezier op terug", vat de voorzitter sa men. De clubs eindigden dicht bij el kaar in het eindklassement Al phense Boys kwam met 1097,5 punten op de eerste plaats. Tweede werd zwemvereniging AZC met 1079 punten en op drie eindigde Tempo met 1066,5 punten. Volleybalvereniging Castellum behaalde de vierde plek met 1056 punten en gymnastiekver eniging Hou Vast werd vijfde met 994 punten. nieuwe omgeving. De school merkt dat veel zwan gere vrouwen de inburgering niet afmaken. „De cursus is te zwaar voor vrouwen als zij zwanger zijn", zegt Cocky Lour- eiro van het ID-college. „De nieuwe cursus is minder inten sief en sluit nauw aan bij het zwangerschapsproces van de vrouwen." Gedurende tien we ken gaan de vrouwen bijvoor beeld naar een consultatiebu reau en leren ze Nederlands dat tijdens de zwangerschap van pas komt. „Kruisverenigingen geven wel informatie over zwan gerschap, maar alleen in het Ne derlands." Volgens Loureiro be staat ruim tien procent van de cursisten in Alphen uit zwange re vrouwen. De gemeente Alphen, die ver antwoordelijk is voor de uitvoe ring van de inburgering, is nog niet op de hoogte van de plan nen van het ID-college en Buro Nieuwkomers. Wethouder Van Wersch laat echter weten dat de cursus voor zwangere vrouwen wat hem betreft een onderdeel kan zijn van de totale inburge ringscursus. Na de bevalling moeten de vrouwen echter wel de resterende uren van hun in burgering volgen. rupwetering - Henk Zonderop uit Rijpwetering heeft de Rabo- bank-vrijwilligersaward gewon nen. Hij kreeg de prijs voor zijn jarenlange inzet voor sportver enigingen en gehandicapten. Rabobank Alkemade vindt het overigens moeilijk om jaarlijks een vrijwilliger te kiezen en gaat over tot één uitreiking in de vier jaar. alphen aan den rijn - Aanpas singen aan woningen, gehandi- captenvervoer en vergrijzing van de bevolking bezorgen het Al phens gemeentebestuur de ko mende tijd kopzorgen. De Stich ting Zorgwijzer, die de beoorde ling van aanvragen voor zes Rijnstreekgemeenten verzorgt, heeft in het komend jaar bijna 1,5 miljoen euro extra nodig. Daar hikken burgemeester en wethouders tegenaan. Bijpassen uit de reserves is een mogelijk heid. Maar ook minder diensten aanbieden is een mogelijkheid, aldus burgemeester Schoof. „Meer mensen hebben de weg gevonden naar Zorgwijzer", zo verklaart Schoof onder andere de toename van de kosten. De Stichting Zorgwijzer is verant woordelijk voor de toewijzing van extra voorzieningen voor gehandicapten en ouderen in het kader van de wet voorzie ningen gehandicapten (WVG). „Zo willen mensen steeds in hun eigen huis vaker blijven wo nen en eisen aanpassingen." Inwoners die aanspraak maken op die wet mogen niet de dupe worden van het komend geldge brek, zo is de mening van de to tale gemeenteraad. Het college gaat erbij het onder zoeksbureau Driessen en Ka merbeek op aandringen eerder met het rapport te komen dat een duidelijker licht werpt op de werkwijze van Stichting Zorgwij zer en de vergoeding die het Rijk sinds 1994 geeft aan de gemeen ten die de WVG uitvoeren. sch pa) nnette Lameijer g® hei iaan den rijn - De lande- /anl en dag zorgboerderijen is b'atief van het Landelijk unt Landbouw en Zorg. rij Valkendam in Alphen Rijn is een onderdeel van iiva-SVG Groep. Deze or- üe ondersteunt bijna isen met een verstan- of lichamelijke handicap in rilland. Gerda Verburg, iKamerlid van het CDA, in de nacht van vrijdag ig op de zorgboerderij :eekterweg. Rijn slaapt roerloos in ochtendlicht Koe Jan- imt ook nog een beetje j Tweede Kamerlid Gerda met een papiertje de ui- inveegt. Behendig be- zij het melkapparaat. it hè, voor een ama- zegt ze grijnzend tegen Ben Oranje (43). „Nou, bromt hij zacht. Het is de werkzaamheden zorgboerderij Valkendam ien. Valkendam ligt ver- 0 achter het lommer aan tsteekterweg. De mooie, boerderij is een licht ge viseerde veehouderij op sch-dynamische grond- aantal grote, roze var- instert nieuwsgierig de op het erf. Verburg, in met bewoonster Sabi- de koeien uit de wei in. „Ze hadden er niet in, we hebben ze alle- ireind moeten jagen", ;ma, die al acht jaar op woont. Op de boer- önen en werken negen met een verstandelijke ap. Allemaal hebben ze fen, zoals schoonmaken, voeren en de stal uit- Gezamenlijk verzorgen 200 dieren. Niet alleen 1 Rtff en varkens, maar ook konijnen en een fjorden- ks de drums van het it in de naastgelegen Gerda Verburg sjouwt bij boerderij Valkendam naast bewoner Piet: „Ik zal morgen wel spierpijn hebben." Foto: Henk Bouwman li" feesl weide heeft Verburg uitstekend geslapen in haar oranje tentje. Gewapend met een overlevings pakket, waaronder een zaklan taarn, ging ze met de kippen op stok. „Kwart over elf, dat is vroeg voor mijn doen. Normaal ga ik niet voor twaalf uur op bed." De volgende koe is aan de beurt. Verburg grijpt de staart van het beest. .Anders krijg ik misschien per ongeluk een mep. Mag ik even het dipmiddel?", vraagt Verburg aan bewoner Ben. Hij geeft haar het potje met ontsmettingsmiddel voor de spenen. Gerda melkt voor alsof ze het al jaren doet. Geen won der, het Kamerlid is geboren op een boerderij bij de Ziende in Zwammerdam. Ze geeft aan hoe je moet melken: de speen direct onder de uier vastpakken en met een masserende beweging de melk eruit knijpen. Ze is niet meer gewend aan het lichamelijke werk op de boerde rij. „In de Kamer zie je me wel met hele stapels papier sjouwen die ik moet lezen." Verburg ver wacht de komende dagen wel wat spierpijn. Ineens roept ze: „Ben, je staat erbij als een rente nier." Hij grijnst. Ben Oranje woont al acht jaar op de boerde rij. „Melken vind ik één van de leukste dingen." Sabina Beers- ma wijst haar lievelingskoe Loe- ki aan. „Ze kijkt elke keer om, daarom is het mijn lievelings koe." Dan is Amber aan de beurt, een koe die nog niet zo lang geleden heeft gekalfd. „Een verse koe, dat zie je aan de grote uiers met extra melk," legt Verburg uit. Ben vindt dat ze moet opschie ten. „Zeggen jullie een verse koe of een forse koe? Wil het Kamer lid nog weten. „Wij zeggen vers", antwoordt Beersma. Verburg, voormalig vakbonds leider bij het CNV, zit niet om een politieke uitspraak verlegen. „Koeien horen thuis in het Groene Hart. Het lijkt er steeds meer op dat de boeren in het beklaagdenbankje zitten. Zij krijgen de schuld van alle plagen in Egypte in de agrarische sec tor. Ten onrechte." De boeren stand is al gehalveerd de laatste dertig jaar. „Laten we zuinig zijn op onze boeren." Verburg is voorstander van kleinschalige, vitale en verantwoorde land - en tuinbouw: „We moeten onszelf kunnen bedruipen." Na het melken zijn de kalfjes aan de beurt om een emmer melk leeg te slobberen. Op de melktank staan verschillende aantallen liters en daarbij de vraag: hoeveel liter melk gaat er in de tank? Daarnaar mogen de bezoekers straks raden. Het blijkt ruim 1.100 liter te zijn. Daarna ontvangen de kippen de logee. In de mand van Verburg liggen zeven eieren. Voor het ontbijt gaat Verburg eerst even douchen. Haar werk zit erop. Ben Oranje wijst het ontbijt van de hand. Hij moet eerst mesten. uit de Leidsch Dagblad/4 HM) DI KVK IV ANNO 1902 Dinsdag 24 Juni GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE - Bericht van B. en Ws. verleende vergunning tot plaatsing van weg wijzers voor wielrijders aan het zuiden van Nieuwe- wetering en bij de Rijpweteringsche brug, en van de te houden aanbesteding van wegbestrating tusschen Oude- en Nieuwewetering. Ingekomen een adres van het bestuur van den Goo- ger polder om het onderhoud van het voetpad over de polderkade langs de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder voor gemeenterekening te nemen of daarvoor subsidie te geven. Wordt eenparig besloten tot afwijzende beschikking, aangezien meerdere voetpaden over polderkaden in de gemeente be staan, waarvan ook het gebruik voor niet ingelanden wordt toegelaten, en in de kosten waarvan ook niet wordt bijgedragen. Besloten wordt, dat de plaatsnamen der verschillen de onderdeelen dezer gemeente, voortaan zullen worden geschreven: Oudewetering, Roelofarends veen, Nieuwewetering, Rijpwetering c.a. Oudade c.a. en Kaag. Vrijdag 24 juni LEIDEN - Moet er rond het station en op het Schut tersveld een heel nieuw winkelcentrum komen met kantoren? En moet daarbij het grootste deel van de oude winkels in de binnenstad verdwijnen? Of is het beter de vestiging van kantoren te stimuleren langs de Langegracht, in Noordwest, of langs de Hooi gracht en Middelstegracht, in Pancras-Oost? Waar moet in de binnenstad het wonen bevorderd wor den? Veel van dit soort vragen worden opgeworpen in de nieuwste publicatie van de projectgroep voor de bin nenstad. De projectgroep heeft vijf ontwikkelings- schetsen gemaakt zoals de binnenstad zich zou kun nen ontwikkelen. Uit de discussies, waarop de pro jectgroep hoopt, rond de vele omstreden mogelijkhe den, zal materiaal moeten komen aan de hand waar van de projectgroep de definitieve ontwikkeling kan vastleggen. De projectgroep voor de binnenstad is eind 1975 in het leven geroepen door de gemeente. Naöst wethouder Waal (Stadsontwikkeling) en enige ambtenaren zitten er drie 'externe deskundigen' in, die ook al in Groningen aan binnenstadsplannen hebben gewerkt. In de ontwikkelingsschetsen staan vier elementen centraal: het winkelcentrum, het zakencentrum, de universiteiten het wonen in de binnenstad. Uit de inventarisatie was de projectgroep gebleken dat de ze elementen de voornaamste zijn in het binnen- stadsgebeuren en de meeste conflictstof opleveren. LEIMUIDEN - Maarten Vrolijk, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, heeft het totaal gerenoveer de raadhuis in Leimuiden geopend. Het was de laat ste handeling die hij verrichtte tijdens zijn werkbe zoek aan de dorpen Leimuiden en Rijnsaterwoude. Door het vastschroeven van het gemeentewapen aan de gevel van het raadhuis heropende hij het pand. Mavileo zorgde voor een muzikale felicitatie door de uitvoering van een speciale compositie. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dogen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11