ECONOMIE Corner bloeitijd voor doktersromannetjes Angstige beleggers vluchten in goud na schokgolf op beurzen Tractor kan het ook zonder chauffeur Zakgeld onderdeel van financiële opvoeding Edelmetaal traditionele vluchtheuvel in tijden van politieke en financiële onzekerheid v n Overspannen werknemer valt tussen wal en schip Referendum over Europa HDC 158 zaterdag 22 JUNI 2002 ig/gpd - De nieuwe schokgolf die deze week e aandelenmarkten ging en de koersen steeds leurt, doet beleggers vluchten in goud. De prijs :n ounce goud (31,1 gram) steeg de afgelopen naar ruim 323 dollar, een stijging van meer dan 0 lar sinds afgelopen maandag. ,e e ctoren die van goud een traditionele vluchtheu- ^ra( ken, zijn momenteel aanwezig. De wereld lijkt ik minder stabiel met het steeds escalerende jch-Palestijnse conflict, de Pakistaans-Indiase ntatie en de permanente dreiging van nieuwe aanslagen op Westerse doelen, aast heerst er grote onzekerheid over de Ameri- economie en het vermogen van Amerikaanse ook J J 3P|rtei DT IU IS bedrijven om winstgroei te realiseren. Die onzeker heid is extra gevoed door het Enron-schandaal en an dere boekhoudschandalen in de VS. Dat heeft geleid tot forse koersdalingen op de Amerikaanse beurzen, die de Europese aandelenmarkten meetrekken naar beneden. De vrij snel dalende dollar voedt dit nega tieve sentiment verder en dat is ook goed voor de goudprijs. „Goud appelleert aan een globaal gevoel van onvei ligheid en onzekerheid," zegt Hennie Rijnbeek, han delaar in edelmetaal voor Rabobank in Londen. Hij wijst erop dat Zwitserse banken hun klanten momen teel adviseren vijf procent van hun vermogen in goud te beleggen. Goud staat weer in de belangstelling sinds 11 september, de dag van de terreurdaden in de VS. Sinds die dag is de goudprijs 22 procent gestegen. De stijging die de goudprijs in september 2001 liet zien, zwakte aanvankelijk weer af. In de wintermaan den groeide het vertrouwen op de aandelenmarkten dat economisch herstel in aantocht was. Maar toen de twijfel daarover terugkeerde, begon de goudprijs aan zijn echte opmars, geholpen door de toenemen de spanningen rond Israël en Kashmir. Volgens Rijnbeek wordt een hogere marktprijs voor goud verder veroorzaakt door een aantal structurele factoren. De goudmijnen, die voor een belangrijk deel bepalend zijn voor het aanbod, hebben vorig jaar af gesproken niet langer te doen aan 'forward hedging': in het verleden gingen ze er bij iedere prijsstijging steeds toe over om ook goudvoorraden op de markt te dumpen die nog onder de grond zaten. Goud dat over vijf, tien of zelfs vijftien jaar zou worden gedol ven werd al op papier verkocht en dat extra aanbod drukte natuurlijk weer de prijs. Sinds de goudmijnen dit niet meer doen, is de goud- markt stabieler en de gemiddelde goudprijs hoger. 'Ook een andere belangrijke aanbodpartij, de centrale banken die nog steeds grote goudvoorraden bezitten, zorgt niet langer voor grote prijsschommelingen. De centrale banken van de eurolanden plus Engeland en Zwitserland spraken in 1999 af om gezamenlijk niet meer dan 400 ton goud per jaar te verkopen. Die afspraak tot verkoopregulering heeft hun goud handel veel helderder gemaakt en leidt ook tot een stabielere markt met hogere prijzen. Goudhandelaren hebben minder angst dat ze overvallen worden door een centrale bank die onverwacht een enorme partij goud aanbiedt. Al deze factoren bijeen hebben de goudprijs opge stuwd, nadat deze in de periode 1996-2001 geleidelijk was gedaald. Die periode van internationale hoog conjunctuur en veiligheid was op 11 september vorig jaar met een klap voorbij. De belegger in goudfond sen profiteerde daar het meest van. Goudfondsen, waarbij wordt belegd in een mijnbedrijf, gaan nog harder omhoog dan de goudprijs. inda Megens De zomermaanden niet alleen de omzet van ijsjes op. Ook de uitgevers rsromans zien de ver- jgen zodra de vakantiepe- zicht is. lelijke erfgename', 'Ro- op jr Rose', 'Dokter onder )e romantische pockets, alksmond dokters-, flut- 00,- eelroman genoemd, bele- n verkooppiek in de va- ijd. Niets is lekkerder dan K|i melen met een dweep- 'lovestory' waarbij je izoejeft na te denken. lekker leesvoer voor het de camping," weet :-hoofdredacteur M. Ho- van de Doktersroman, de markt wordt gebracht tgever Marken uit Venlo. laat de persen in de zo- rder draaien. Dan wor- üfere twee a vier weken a 250.000 exemplaren ope In het najaar zakt de )172 terug naar 150.000 a stuks. Harlequin, bekend van neer Bouquet-reeks, Bac- Intiem, is onbetwist :ider van de 'romantische het marktaandeel ligt htse rocent. Jaarlijks worden ix. 11 irland via de supermarkt r| in een miljoen boekjes rlequin verkocht. Een ir aantal pockets gaat via chriftenspeciaalzaak en de hand. ng- en salesmanager W. van Harlequin ziehde in de zomer ook stijgen. iu mensen vaker op va- lan, is de stijging ook in andere delen van aldus Koerhuis. lere bekende romanne- 'ever in Nederland is Au- dax, dat de Candlelight-pocket uitbrengt. De Candlelight-poc ket beleeft zijn beste tijden van juni tot half augustus. In het hoogseizoen brengt Audax vier nummers per maand uit, daar buiten vier nummers per zes weken. In de vakantietijd ver schijnt als extraatje een omni bus met waarin drie oude num mers gebundeld zijn. Maar ook al Miegen de boekjes in de zomer in sneltreinvaart over de toonbank, door de bank genomen gaat het niet zo goed met het genre doktersroman. De afgelopen drie jaar daalde de markt met tien procent. Mensen hebben tegenwoordig minder tijd om te lezen en dat is ook in dit segment te merken. Niette min worden volgens een schat ting van een deskundige in de markt jaarlijks nog altijd zo'n 2,4 miljoen roman-pockets ver kocht. Regelmatig worden ook speciale edities voor het Kruid vat op de markt gebracht. Niet- verkochte partijen uit de winkels belanden vaak op de markt. De afgelopen jaren daalde ook bij Audax de oplage van de ro mantische pockets, maar nu is die weer stabiel dankzij een re styling. „De voorkant is moder ner geworden," vertelt een woordvoerder van Audax. „Vroeger stond er altijd een gro te dokter en een kleine verpleeg- ster op. Nu kan dat ook een man met kind zijn. Ook de ver halen zijn aangepast aan de hui dige tijd." Het valt verkeerd om met één term de romantische boekjes op ééqjioop te vegen. Bij het woord flutromannetje gruwen denit: gevers? marketing-mana gers en hoofdredacteuren. „De tijd van een slechte vertaling en rammelende grammatica is voorbij," zegt Hogenhuis van Doktersroman, die het woord letterlijk opvat. „Wij spreken hier over romantische pockets," Uitgevers van doktersromannetjes laten de drukpers harder draaien in de zomermaanden. Foto: GPD/Phil Nijhuis zegt hoofdredacteur Karin Boodt van Bouquet-reeks gepi keerd als over 'doktersromanne tje' wordt gesproken. „Onze le zer herkent zich niet in het be grip 'doktersroman', want daar gaan onze boeken niet over." Het zal niet verrassen dat vooral vrouwen de 'romantische poc kets' lezen. Volgens Koerhuis van Harlequin gaat het om 'een afspiegeling van de samenle ving'. De meeste lezeressen zijn tussen de 20 en 45 jaar, hebben een opleiding op gemiddeld ni veau en hebben kinderen. De verhaallijn in de boekjes is altijd hetzelfde. Het begint met een ontmoeting, problemen duiken op in het midden, maar aan het einde krijgen 'ze' elkaar toch. Volgens Boodt is het een vooroordeel dat ieder boek ge lijk is. „Wat er tussen de ont moeting in gebeurt, is altijd an ders," verdedigt zij de Bouquet- reeks. „Het is standaard dezelf de timing waarmee de dingen gebracht worden. Maar de be hoefte aan romantiek en ont spanning is groot," verklaart Hogenhuis van Doktersroman de niet-aflatende leesdrang. De romans zijn overigens niet echt goedkoop. Een dunne Bou quet kost al 2,61 euro. De Am ber Roman van de Belgische uit gever Ivanov-Castrum valt met 1,29 euro in de goedkopere prijsklasse. Geen enkele uitgever wil trouwens iets kwijt over kos ten, omzet of winsten. Maar de echte romanlezeres kijkt vast niet op een euro min of minder. Bladerend door de boekjes blijven passages als de ze onweerstaanbaar: „Vanuit zijn ooghoek hield hij ie uurder* van de met gps uit- n va tractor is omringd door ers en hoeft weinig meer te 0p te volgen of de tractor zoals hij is geprogram- oto: ANP/Wim van Vossen IERS oet. un pfc= door Chris van Alem lange weg - De sleuftrekkers moeten nog even goed worden ingesteld en dan kan de 200 pk sterke Fendt aan de slag. Klaar om tijm te zaaien in de klei van het Westbrabantse Langeweg. Johnny de chauffeur hoeft niet veel te doen. Hij drukt een paar knoppen van het Agro Nav-systeem in en de trekker vindt zijn eigen weg over de akker. Nauwkeurig verdeelt hij het zaad in de sleuven. Eigenlijk had Johnny uit de trekker kunnen springen, want die kan de klus helemaal zelf klaren. De trekker rijdt langs vooraf bepaalde paden. „Maar ik moet er niet aan denken dat er niemand op zit", zegt akkerbouwer Jaap Korteweg, „want er hoeft maar een steen voor te liggen en je mist met een twee zaairijen. Met gps aan boord hoeft degene die erop zit niet inge spannen te turen, maar kan hij het zaaien controleren. En dat gebeurt met een precisie die niemand kan nadoen. De leverancier garandeert vijf centime ter, maar in de praktijk is het twee cen timeter." Korteweg is eigenaar van de eerst be drijfsmatig in gebruik zijnde zelfsturen de trekker in Nederland. Dankzij de sa tellieten van het global positioning sys teem (gps) - een erfstuk van de Ameri kaanse defensie - kan Korteweg uiterst nauwkeurig zaaien en onkruid wieden op het 240 hectare grote akkerbouwge bied dat hij samen met twee buren be- teelt. Er wordt spinazie, erwten, uiten, peen, suikerbieten, witlof, tarwe en kruiden geteeld. Het meeste gaat naar de conservenindustrie. De boordcomputer van de Fendt wordt geladen met een kaart van de akker die bewerkt moet worden en de rest gaat vanzelf. Hoe meer satellieten de trekker ontvangt des te nauwkeurig is het spoor dat hij trekt. De laatste correctie wordt verzorgd door het basisstation op de boerderij die de standaard-afwij king van een halve meter terugbrengt tot maximaal twee centimeter. Gaat de trekker schuinhangen op de akker, dan zorgt een gyroscoop ervoor dat de be rekening van het gps-systeem wordt aangepast. De luchtbanden zijn ver vangen door rupsbanden die de bo demstructuur in tact laten. De grootste winst voor Korteweg zit in het wieden van het onkruid, erfvijand nummer één van de biologische land bouwer. Wie te weinig wiedt, riskeert een schrale oogst. „In de biologische akkerbouw loopt de tijd die je per hec tare aan wieden besteedt uiteen van 150 tot 20 uur. Wij zitten dichter bij de 20. Een uitzendkracht kost jé tenminste 15 euro per uur. Wij hebben berekend dat het gps-systeem ons zo'n 130 euro per hectare meer kost, maar dat daar 450 euro aan besparing op arbeidsloon en betere opbrengsten tegenover staan. Want de schoffel verwijdert taai onkruid als muur en kamille met een precisie waar handmatig wieden niet aan kan tippen. Korteweg denkt zijn investering van zo'n 200.000 euro er in twee jaar uit te hebben. Het gebruik van gps-gestuurde voertui gen in de Nederlandse landbouw staat nog in de kinderschoenen. Korteweg: „Zelfs in Amerika zie je deze zeer nauwkeurige systemen niet. Wel in Au stralië daar worden ze onbemand ge bruikt om 's nachts insectenbestrijding te doen op die enorme akkers. Die zijn daar zo groot, daar vallen de trekker chauffeurs in slaap." In Nederland lanceerde het Instituut voor Milieu- en Agrotechniek (IMAG) met de Noord-Hollandse bouwer van landbouwvoertuigen JOZ vorig jaar het AutoMaatje, een gps-gestuurde trekker waar je allerlei andere landbouwwerk tuigen achter kunt hangen. AutoMaatje is tot op één centimeter nauwkeurig. In september neemt JOZ een besluit over commerciële lancering van AutoMaatje. Ruud van Zuijdam van IMAG ziet toekomst voor gps-ge stuurde landbouwvoertuigen. .Ar beidscapaciteit is een schaars goed in de traditionele akkerbouw. Simpele, domme werkzaamheden zullen het eerst worden geautomatiseerd. Korteweg laat AutoMaatje links liggen. „Dat is een klein karretje. Veel te licht voor wat wij hier doen." Als de gps- boeren van Korteweg nog meer mede standers weten te vinden en het areaal kunnen verdubbelen of verviervoudi gen dan spitst ook de loonwerker - die een groot deel van de producten oogst - zijn oren. Korteweg: „Want dan wordt het ook interessant de oogstmachines met dit systeem uit te rusten." acti it ^in >91 ;hauf j( dan volwassen lezers van nog worstelen met sseling van gulden naar at er een hele nieuwe te trappelen om geld in geven. Euro's wel te Kinderen op de basis een jaar of zes, zijn in ons land die waar- helemaal niet meer in .L zullen rekenen. Het uurlijk zaak ze de waar- et geld bij te brengen, loor geld regelmatig rp van gesprek te ma- atuurlijk döor zakgeld Want ook een euro aar één keer uitgeven. in Harry Potter video, .'ns kopen, mama", al- irjarige zoon van de i dit artikel. Handig n papa en mama die s voor je aanschaffen. Geen enkel besef dat zoiets geld kost. Tijd dus voor een stukje financiële opvoeding. Op deze leeftijd kom je nog niet veel ver der dan voorzichtig over geld te praten of om kinderen af en toe eens iets te laten afrekenen in een winkel. Je kunt jonge kinderen ook best uitleggen waarom je bepaalde dingen wel koopt en waarom je iets niet koopt. Bij voorbeeld omdat je een artikel te duur EIGEN je zakgeld." Dat was nog eens 'cool!' Als een kind zes is kan het namelijk een beetje reke nen en ook de eu romunten van el kaar onderschei den. Een kind van zes zal zijn geld waarschijnlijk meteen uitgeven. Zolang het nog niet om grote be dragen gaat, hoeft dat geen bezwaar te zijn. Vanaf een jaar of zeven be grijpen kinderen dat als je geld op- vindt of omdat je het zij legt, je later iets simpelweg niet nodig A kunt kopen wat je vindt dat ze het krij- ren avan am graag wüt hebben, gen. „Ik koop echt Overigens krijgt niet zomaar een dure video. Als zo'n zeventig procent van de je die zo graag wilt hebben, vraag hem dan maar voor je verjaardag" luidde het ant woord. Even later meldde zoonlief: „Ik wil ook eigen geld." Het antwoord beviel hem wel: „Als je zes bent, krijg kinderen op de basisschool zakgeld van hun ouders. Vol gens het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NI- BUD) is zakgeld meest effectief als ouders zich aan de volgen de spelregels houden. Spelregel nummer één: zakgeld is een vast bedrag en het wordt op een vast tijdstip gegeven. Bijvoorbeeld elke zaterdag, of bij oudere kinderen op de eer ste dag van de maand. Op deze manier weet een kind precies hoe lang het met bedrag moet doen. De tweede spelregel gaat over de besteding van het geld. Daar moeten afspraken over gemaakt worden. Er zijn vaste uitgaven waar rekening mee gehouden moet worden, zoals bijvoorbeeld een strippenkaart of cadeautjes. Daarnaast blijft er geld over om vrij te beste den. De laatste spelregel: zak geld is geen sanctiemiddel of beloning. Hoewel het erg ver leidelijk is om bij wijze van straf het zakgeld in te houden, is dit weinig zinvol. Ook is het niet de bedoeling om kinderen het zakgeld zelf te laten verdie nen door klusjes in huis te doen. Zakgeld is een vast gege ven. Alleen dan kun je er wat van leren. Hoeveel zakgeld moet je geven? Dat hangt ervan af. Aan de ene kant van het inkomen van de ouders en aan de andere kant wat ervan gedaan moet wor den. In de tabel staat aangege ven wat kinderen in Nederland gemiddeld genomen per week aan zakgeld krijgen. Twee dingen vallen op. Ten eerste wordt er niet steeds één gemiddeld bedrag vermeld. Lo gisch, want niet iedere ouder kan of wil evenveel besteden en kinderen hoeven er ook niet allemaal hetzelfde van te doen. Een kind dat meer zakgeld krijgt, moet misschien ook meer zelf betalen. Wat ook op valt, is dat het zakgeld vanaf een jaar of twaalf, zo aan het eind van de basisschool en het begin van de middelbare school, een behoorlijke sprong omhoog maakt. Hoe ouder het kind, des te meer wensen én verantwoordelijkheden een kind kan hebben. En ook daar kan het zakgeld op aangepast worden. De spelregels voor zakgeld zijn dus geen eenmali ge aangelegenheid, maar zullen van tijd tot tijd weer eens door genomen moeten worden. Meer informatie: Bij het NIBUD zijn diverse bro chures verkrijgbaar over de fi nanciële opvoeding van kinde ren. Kijk op www.nibud.nl. Zakgeld per week (in euro's) 6-7 jaar 8-9 jaar 10-11 jaar 12 jaar 13 jaar 14 jaar 15 jaar 16 jaar 17 jaar minder dan 1,15 0,45 tot 1,15 0,90 tot 2,25 2,25 tot 4,45 2,50 tot 5,00 3,00 tot 5,75 3,50 tot 6,75 4,00 tot 7,25 4,50 tot 9,00 Bron: Nibud delft/anp - De bedrijfsarts en de huisarts van een zieke werkne mer met psychische klachten voeren nauwelijks overleg. De gezondheidsproblemen worden door de verschillende artsen vaak anders beoordeeld. Dat is niet bevordelijk voor het verhel pen van de gezondheidsproble men. Dit blijkt uit onderzoek van TNO Arbeid en het Trimbos Instituut. De twee instituten volgden een jaar lang 436 overspannen en depressieve werknemers die drie maanden na hun ziekmel ding nog niet aan het werk wa ren gegaan. In het rapport 'Psychische klachten, interventies en werk hervatting' wordt geconclu deerd dat de bedrijfsarts en huisarts beter moeten samen werken. De artsen beoordelen klachten vaak anders. Werkne mers die door de huisarts als overspannen worden betiteld, worden door hun bedrijfsarts vaak als depressief beschouwd. De oorzaak lijkt 'een vrijwel ge brek aan onderlinge afstem ming'. Wat volgens projectleid ster Houtman van TNO Arbeid opmerkelijk is, omdat samen werking van groot belang is. Ze ker omdat de psychische aan doeningen depressiviteit en overspannenheid om een ander vervolg- en verwijstraject vra gen. Bovendien moet de werkgever een actievere rol gaan vervullen. „Nog maar 13 procent van de werkgevers is na vier tot vijf maanden bezig met het terug krijgen van zijn werknemer", licht Houtman toe. Vooral een snelle inschakeling van de bedrijfsarts door de werkgever verhoogt de kans op een spoedige terugkeer. Werk nemers die in de eerste vier we ken na ziekmelding meer dan twee keer contact hebben gehad met de arts, hebben een grotere kans om na een jaar weer volle dig aan het werk te zijn. Van de gevolgde medewerkers had maar zes procent in deze periode meer dan twee keer contact met de arts. Ongeveer 62 procent één- of tweemaal. „Dat betekent dat bijna eender de helemaal niet bij de bedrijfs arts is geweest", aldus Hout man. Darya in de gaten. Voor de gele genheid had ze zich in een stemmig zwart pakje gehesen dat nauw om haar lichaam sloot. Het accentueerde haar vormen op zo'n manier dat ze er minstens zo sexy uitzag als toen hij haar voor het eerst had ge zien. Hij wist inmiddels waar ze toe in staat was, maar moest toch even slikken toen zijn ogen als vanzelf over haar gleden. Wat een vrouw!" Slot uit: Favoriet Doktersroman 'De zwarte weduwe'. ECONOMIE WIJZER Moeten al die landen er nu wel of niet bij? Ik bedoel Polen, Hongarije, Tsjechië en de ande re Oost-Europese landen die bij de Europese Unie zouden moe ten komen. De Eurocraten, ofte wel de Europese politici en hun ambtenaren willen niets liever. Maar willen u en ik dat wel? Stel dat er een referendum zou ko men over de uitbreiding van de Europese Unie. Stemt u voor of tegen? Vraag ik zo om me heen, dan is er sprake van verwarring. Aan de ene kant spreekt de uitbreiding tot de ver beelding omdat het gaat over solidariteit met onze Oost-Euro pese buren. Aan de andere kant over heerst de vrees voor de stroom Oost-Euro peanen die hier (le gaal) werk gaat zoe ken, over de moor dende concurrentie van Oost-Europese boeren die met goed kope arbeid kunnen werken en over de sommen geld die we in de nieuwe economieën zullen moeten investeren om ze een beetje gelijkwaardig aan de onze te krijgen. Er is nog tijd om te bepalen wat wij vinden. Eerst in 2004 zal duidelijk worden wie onder welke voorwaarden lid mag worden van de Europese Unie. Niet dat de eurocraten geïnte resseerd lijken te zijn in wat wij vinden. Toen de Ieren 'nee' zei den tegen het verdrag van Nice - zij mogen tenminste nog hun stem uitbrengen over Europese aangelegenheden - was de reac tie dat de Europese uitbreiding hoe dan ook door zou gaan. In het najaar mogen de Ieren nog maals hun stem uitbrengen. De kans dat het weer nee wordt, is groot, maar dat zal de eurocra ten niet stoppen. Het verdrag van Nice regelt een aantal zaken die van belang worden geacht voordat er nieu we leden bijkomen, zoals de stemverhoudingen in de Euro pese raad (waar de ministers en regeringsleiders bijeen komen). Absoluut noodzakelijk is dat verdrag niet. De eurocraten zul len er wel weer wat op verzin nen, want die uitbreiding moet er hoe dan ook komen. Ze heb ben al een paar honderd mil joen euro uitgetrokken voor een publiciteitscampagne. Iets in de orde van 'de euro is van ons al lemaal'. Adverteer je dat vaak genoeg dan gaan mensen er wel aan geloven, zo is de veronder stelling. Het wordt hoog tijd dat korte metten wordt gemaakt met deze infantilisering van de burgers. We zouden inmiddels moeten weten dat ingrijpende beslissin gen niet aan onze volksverte genwoordigers moeten worden overgelaten. De afrekening van Paars leek een duidelijke bood schap, zo dunkt me. Een refe- Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus Universiteit rendum zoals de Ieren, de De nen en Fransen die hebben, zou ook hier gehouden moeten kun nen worden. Het is de enige manier om de argumenten voor en tegen boven tafel te krijgen en zodoende een bewuste, en breed gedragen keuze voor of tegen te maken. Wat de argumenten betreft, veel hangt af of u de Europese een wording een warm hart toe draagt of niet. Ik doe dat niet, maar laat ik eerst mee denken met dege nen die zo'n groot verenigd Europa wel zien zitten. De argumenten zijn politiek en econo misch. De pleitbe zorgers wijzen op de enorme uit breiding van de Europese markt en de kansen die dat geeft voor nog meer economi sche groei. Dat er aanpassingspro blemen zullen zijn, zal niemand ontkennen. De optimisten den ken dat die snel voorbij zijn en dat de enorme Europese econo mie een machtsblok zonder weerga zal zijn. Steeds meer economen wijzen evenwel op de economische ri sico's van de uitbreiding. Vooral als de nieuwe landen de euro krijgen, zullen onevenwichtig heden binnen dit grote blok moeilijk beheersbaar zijn. Gaat het ergens in dat grote Europa goed fout - denk aan een finan ciële crisis of hoge werkloos heid - dan heeft de rest van Eu ropa daar last van. Hoe inniger de band, hoe* groter de last. Om de risico's zo klein mogelijk te houden, moeten de toetreders aan allerlei stringente eisen vol doen. De vrees bestaat dat losjes zal worden omgegaan met deze eisen, waardoor de aanpassings- problemeriVel eens uit de hand zullen lopen. Daarom dreigen sommige Europarlementariërs tegen de uitbreiding te stem men. Zij vrezen een verzwakking van Europa. Die vrees lijkt me gegrond. Ster ker nog, bestuurlijk gezien wordt dat grote Europa een on ding. Nu al is de Europese be sluitvorming uitermate ingewik keld en lijkt de afstand tussen Brussel en ons burgers onover brugbaar. Met al die nieuwe lan den nemen de complexiteit en de afstand alleen maar toe. Het is een reden voor mij om voor uitbreiding te pleiten. Ze is als het Paard van Troje. Halen we al die landen binnen, dan is het einde van de Europese integra tie in zicht. Afgezien van de cri sis waarmee dat einde gepaard zal gaan, lijkt me dat overigens een goede zaak. Maar eerst een referendum. Want zonder zo'n referendum is deze hele discussie overbodig. En dat kan toch niet de bedoe ling zijn van een democratie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9