BINNEN- BUITENLAND denken' 'Als ik huil, kan ik heel helder kitten gefrustreerd Bover die 'bastards' Bild: al vijftig jaar omstreden advocaat van de kleine man Mat Herben voorzag zijn eigen doorbraak Militairen terug uit Afghanistan ^laWdie Autotahrer MnRuheL. avond al: ik word de nieuwe lei der. Ik heb me ertegen verzet. Inwendig herhaalde ik steeds het mantra: ik wil 't niet, ik wil 't niet, ik wil 't niet! Maar ik voelde dat het zou gebeuren. En na de verkiezingen, ruim een maand later, werd ik inderdaad fractie voorzitter." Meteen na de moord reageerde Herben opmerkelijk koelbloe dig. De hoog opgelopen emoties in de sameideving moesten ge kanaliseerd worden, hield hij zijn partijgenoten voor. Samen met premier Kok riep hij op tot zelfbeheersing en kalmte. Te rugblikkend: „Het gekke is: ik had een vriend verloren. Maar als ik huil, kan ik heel helder denken. Ik voelde meteen: dit is een crisis, we moeten hande len." Rustiger: „Je komt in een soort draaiboek terecht. De prijs die ik betaal is wel dat ik niet aan rouwen ben toegekomen." Herben praat over Fortuyn alsof hij elk moment zijn werkkamer kan komen binnenstappen. „Ik pas maar op de winkel, dat maakt me ook bescheiden. Ik heb nog steeds het gevoel dat ik als zijn woordvoerder optreed en het handeltje zo aan hem overdraag. Ik schrijf speeches voor hem, alleen kan hij ze niet meer uitspreken." Zó caleidoscopisch waren de opvattingen van Fortuyn, dat Herben voor vrijwel elke situatie wel een beroep op zijn geschrif ten kan doen. Ook bij de forma tie wijst hij er regelmatig op dat de overleden lijsttrekker het op die manier gewild had. En zo nodig, meent Herben, kan hij ook nu nog bij Fortuyn te rade. Op vertrouwelijke toon: „Nadat mijn ouders waren overleden heb ik geprobeerd contact met hen te maken. En dat lukte, dat waren hele geruststellende erva ringen kan ik je verzekeren. Ik zou het met Pim óók kunnen, dat weet ik zeker. Maar ik doe het niet. Ik heb er momenteel geen rust voor. En ook geen be hoefte aan." Fortuyn zou een 'enorme in vloed op de wefeldgeschiedériis*h gehad hebben, zijn nalaten schap 'wetenschappelijk sterk onderschat' zijn. Maar de heilig verklaring van Fortuyn na diens dood geeft troonopvolger Her ben een licht ongemakkelijk ge voel. „Fortuyn was een enorme levensgenieter, maar ook een man met gebreken als ieder an der. Je kunt je afvragen of zijn invloed net zo groot was ge weest als hij nog had geleefd. Zelf zei hij ooit: Mat, over acht jaar is mijn effect uitgewerkt. Dan ben ik ingekapseld. En hij had gelijk. Misschien moeten we tegen die tijd de LPF wel op heffen of fuseren met een ande re partij." Want eens houdt het toch op, dat verwijzen naar Pim, erkent Herben. Is het denkbaar dat Mat ooit echt op de voorgrond treedt en zegt: zo had ik het gewild? De fractievoorzitter kijkt alsof hij de vraag niet begrepen heeft. „Met de geschriften en uitspraken van Pim kan ik nog maanden voor uit", bezweert hij. Voegt dan toe: „Maar als ik niet op Pim kan terugvallen, vaar ik op mijn eigen kompas." Even is het stiL Dan zegt Her ben: „Sommige mensen denken misschien dat ik dit fijn vind. Een oud-collega heeft blijkbaar gezegd dat ik bovenop een wolk zit waar ik weer met Mach-2 vanaf zal donderen. Maar eer lijk: het liefst kom ik metéén van die wolk af. Want dit leven vergt een enorm groot offer. Ik kan niet zonder bodyguard op straat, niet gewoon een pak ko pen. Dat gespit in mijn verleden, alle media-aandacht. Soms vraag ik me af: waarom doe ik dit?" Zijn vrouw had laatst weer een droom. Het speelde zich af in de omgeving van het Torentje en de Hofvijver. Daar doemde haar man Mat op. En in het water van de Hofvijver verschenen krokodillen. Heel veel krokodil len. Herben huivert: „Ze lagen daar op de loer, de oogjes net boven het water, wachtend op het moment dat ze mij zouden verslinden. Zo voel ik me nu ook SQms in de Tweede Kamer. Ik liëb tégen mijn fractieleden ge zegd: pas op. De wittebroods weken zijn voorbij." De huidige bondskanselier Schroder kan rekenen op een zeer milde behandeling van Bild, naar eigen zeggen de grootste krant in Europa. Foto: Reuters/Michael Kappeler door Lisa Arns hamburg - Een van de eerste fans van het Duitse boulevard blad Bild was bondskanselier Konrad Adenauer. Het is het blad voor „simpele zielen, waar ik er een van ben", zei de eerste naoorlogse Duitse leider eens. Maandag wordt Bild 50 jaar - oud genoeg om ook minder simpele zielen in beweging te brengen. Zelfs de eerbiedwaardige Die Zeit, intellectuele tegenpool van het vlaggenschip van het uitge versconcern Springer, schenkt voor een keer aandacht aan de boulevardjoumalistiek. In de uitgave van deze week worden zelfs enkele pagina's gewijd aan de 'advocaat van de ldeine man' - en dat bijna zonder spot. Bild, naar eigen zeggen de grootste krant in Europa en de derde ter wereld, dwingt onder tussen bij iedereen respect af. Het begon allemaal op 24 juni 1952. De krant opende toen nog onschuldig met 'Grens naar de DDR bij Helmstedt versterkt' als kop en een foto van een ouder wordende Wmston Churchill op de voorpagina. Axel Springer, eigenaar van de uitgeverij en geestelijk vader van het blad, wilde de 'modernste krant van Duitsland' maken, het gedrukte antwoord op de televi sie. In het begin bleef de oplage steken bij 200.000, maar toen meer tekst en grote koppen wer den ingevoerd kreeg het blad echt succes. Al in 1965 werden per dag vier miljoen exemplaren verkocht. Bild was een echte nationale krant geworden, die de kleine man een stem gaf. Van politiek was in de eerste jaren nog niet veel te bespeuren in de kolom men die gevuld waren met die renleed en liefdesgeschiedenis sen. Maar in de jaren '60 werden Bild en het Springerconcem - die fel stelling namen tegen de DDR en de bouw van de Muur - in de ogen van de opstandige studen ten het symbool van de behou dende krachten. In Bild waren de studenten 'oproerkraaiers' die nodig aan het werk moesten. Na de moordaanslag in 1968 op de linkse studentenleider Rudi Dutschke door een bouwvakker escaleerde de situatie. Onder het motto 'Bild heeft meegeschoten' kwam het tot gewelddadige pro testen tegen het Springercon cem waarbij gebouwen, auto's en kiosken in vlammen opgin gen. De oplage van Bild daalde met een miljoen. Tegenwoordig bereikt Bild met een verkoop van 4,4 miljoen kranten per dag zo'n elf miljoen mensen. „Geen enkele krant heeft zoveel exclusieve verhalen en wordt zoveel geciteerd", zei hoofdredacteur en uitgever Kai Diekmann trots. Na de eenwording van Duits land moest zelfs de felste Bild- tegenstander, de uitgever van het weekblad Der Spiegel, Ru- dolf Augstein, toegeven dat Bild geworden is wat het vroeger niet was: „een informatieve krant, die ik me niet kan veroorloven niet te lezen. Van een rechts blad, waarin de SPD er van langs kreeg, is Bild tot een periodiek geworden die alle politici en maatschappelijk belangrijke figuren kritisch volgt. Wel moeten de Groenen het nog vaak ontgelden, maar kanselier Gerhard Schroder kan al jaren rekenen op een zeer milde behandeling van Bild. De manier van journalistiek van Bild - grote koppen en harde commentaren - blijft omstre den: sinds 1972 heeft het blad 73 berispingen gehad van de raad voor de pers. Een van de laatste 'foutjes' was de foto van de Groene minister van milieu Jürgen Trittin als student, die zogenaamcMkwapend naar een demonstratie ging. Volgens Bild droeg Trittin op de korrelige fo to een betonschaar en knuppel; later bleek het een stuk touw en een object in de handen van een andere demonstrant. Waar ge hakt wordt, vallen spaanders, zegt hoofdredacteur Diekmann. Van een zachtzinnige aanpak moet Bild niets hebben. Toen minister van economische za ken Wemer Müller de accijns verhoogde, sprak het blad van door het land razende „Benzi newoede" en vroeg het de be windsman in een vette kop „Bent U Gestoord?" Opvallend is dat Bild niet zozeer de stemming maakt, als wel die voor alle anderen weet te be noemen. „Wij hebben en hou den de thema's die het gesprek van de dag zijn", zegt Diek mann. Die Zeit geeft hem gelijk: „De mening volgt de stem ming." Bild staat niet gelijk aan de Duit se openbare mening, maar te weten wat er in Duitsland leeft zonder Bild is bijna onmogelijk. onze correspondent m Harkema den - Zeventienhonderd se mariniers die in april Afghanistan waren ge- den om daar zij aan zij de Amerikanen te vech- tegen overgebleven Tali ën al-Qaeda eenheden, de komende weken te- ïaar huis. Toen ze weg- PC en waren ze op het erg- loorbereid. Staatssecre- Adam Ingram van de- Be zei bij hun vertrek „Dit wordt een bloedige die langer dan drie nden gaat duren, mis- :n zes tot negen maan- We moeten er op voor- d zijn dat er slachtoffers vallen." ijn er niet gevallen, en de Britten zijn geen d tegengekomen en geen gevecht ge- d. Waar Britse en Ameri- se strijders opdoken, al-Qaeda zich simpel- t i o Nlterug te hebben getrok- ir Rick Stevens, com- I Idant van de Britse Zulu ipagnie zei tegen de Fi- iemrimes-. „Het frus- ttme enorm dat geen tenlafldte 'bastards' zijn blijven gen voor een gevecht." marinier Ben Bryan 1de: „Ze hadden ons behoorlijk opgepept n hi we hier kwamen. Ons verteld dat er hier terro- m waren, maar we heb- er dus geen één gezien." Jeleurstelling die op een 6 ven ogenblik bezit nam de mariniers, sloeg om Ln» '°sheid toen enkele e kranten hun missie hreven als een lachertje, gereisde verslaggevers >n bovendien hun best aanwezigheid te recht- ligen. Zo hadden ze het nlang druk met een terieuze en mogelijk ernstige ziekte' onder lanschappen -verschei dene kranten openden er de voorpagina mee- terwijl het om een eenvoudig griepje bleek te gaan. De terugkerende mariniers troosten zich nu met de ge dachte dat ze verschillende schuil- en opslagplaatsen van al-Qaeda hebben ver nietigd en zeggen op tal van plaatsen de sympathie van de lokale bevolking te heb ben verworven. En natuur lijk is er de opluchting dat ze heelhuids terugkeren. De Conservatieve oppositie in het Lagehuis, die het op zich eens was met het sturen van de gevechtseenheden, verwijt de Labour-regering dat die de operatie vantevo- ren te veel heeft opgeklopt. „De regering wekte de in druk alsof het om D-Day zou gaan", schamperde de Con servatieve oud-staatsecreta ris voor defensie Nicholas Soames. Hij vond het ook dom van de regering om zo veel journalisten mee te ne men, die bovendien veel spanning en sensatie in het vooruitzicht waren gesteld. „Maar militaire operaties zijn altijd extreem onvoor spelbaar. Het was slecht voor de moraal van de sol daten om de zaak zo op te kloppen. Dergelijke aangele genheden lenen zich niet voor de traditionele media manipulatie door de 'spin doctors' van Labour", aldus Soames. Minister van defensie Geoff Hoon wijst alle kritiek op de Britse troepen van de hand. Volgens hem valt de solda ten niets te verwijten. „De troepen waren gebrand op een ontmoeting met de vij and. Maar de vijand is niet gek. De al-Qaeda strijders hebben eerder al, tijdens Operatie Anaconda, zwaar verlies geleden. Zij meden daarom een rechtstreekse confrontatie met onze solda ten", aldus Hoon. richt in ka mpmul Koopman fess* Vogels uc - Al in de nacht van 6 jjk^jtMat Herben 'diep in zijn 10u^thij de nieuwe leider van izie^Pim Fortuyn zou worden. 5tar%j hij met Zalm en Balke- "detonderhandelt over een iiS, abinet wil hij 'liefst met- iringjervan de wolk af. Een ïret rtig gesprek met de man ers |e moord op Fortuyn on- 3n: it de op één na machtig- licus van Nederland werd. riT ou willen, kan ik nog con- n t Pim maken." en luw Jacoba had, kort 33;moord op Pim Fortuyn ':tische droom. „Pim haar droom heel groot", Mat Herben, bijna ter- Hij veranderde in een eeld en verkruimelde daarna." MevrouwHer- ïcludeerde dat de poli er, die door haar man schaduw werd gevolgd, g meer zou leven, zélf vreesde daar overi- jkvoor. Herben: „Hij had 11" erries. Dan droomde hij w >p straat werd doodge- 0 vi i. Dat vertelde hij dan 's dan 1 tegen me. Pims ge- tieo rjjge dood was ook al n moeder en een waar- n91 voorspeld. Griezelig." er vast van overtuigd: rd op Fortuyn was voor- Evenals het feit dat hij, rben, de flamboyante immer zou opvolgen, n geen toeval zijn ge- De villa van Fortuyn in et Jacoba, net als mijn Mijn schoonzus woont lfde stadje, Provenzano. men er voortdurend nde"|lat we dezelfde mensen Pim hield van peper- t Dokkum, daar komt lilie vandaan." leeft het zo gewild, erben. Die overtuiging iet voor hem mogelijk om dezer dagen ogenschijnlijk kalm en zelfverzekerd mee te bouwen aan de vorming van een nieuw kabinet. Herben beschrijft de onderhan delingen met Zalm en Balke nende haast als een picknick met ouwe makkers. „Ik kwam uit een heksenketel. Vergeleken met de periode die ik achter me had, zie ik de formatie niet als iets heel zwaars, 's Ochtends is er koffie, 's middags zijn er tos ti's, als het wat later wordt een kaasplankje en een glaasje witte wijn. De dag heeft zijn vaste pa troon en wij zijn mannen die goed met elkaar kunnen op schieten. Ik zou best met Zalm en Balkenende bevriend willen zijn." Al vrij snel is er een vertrou wensrelatie gegroeid, stelt Her ben vast. „Ik heb nooit het ge voel gehad dat ik in het pak werd genaaid, hoewel Zalm en Balkenende veel meer parate kennis hebben dan ik. Vaak zit ten we te brainstormen en dan vullen we elkaar mooi aan." Dankzij deze goede chemie zou bijvoorbeeld het compromis over het nieuwe ziektekosten stelsel - één van de meest heike le onderwerpen bij de formatie - in drie kwartier geboren zijn. „We kwamen samen op deze oplossing. Het ging zo snel dat we er zelf verbaasd over waren. Een konijn uit de hoed." Twee maanden geleden was Herben nog een onopvallende ambtenaar, nu is hij Bekende Nederlander en opererend in het hart van de politieke macht. Hij hoefde zich niet in te vech ten, of op zijn tenen te lopen. Tenminste, daar zag het niet naar uit. Hoe flikt hij dat, vragen velen zich af. Herben grinnikt: „Ik ben een saai burgermannetje. Ik haal voor alle vakken een zeventje, dat heb ik bewust nagestreefd. Ik ben nergens briljant in. Maar ik ben er ook innerlijk diep van overtuigd dat ieder mens gelijk is en bijzonder in zijn soort. Niémand is beter of minder dan een ander. Ik ben volstrekt im muun voor status of autoriteit. Echt! Al zat Bush hier in mijn Mat Herben: Ik ben een saai burgermannetje. Ik haal voor alle vakken een zeventje, dat heb ik bewust nagestreefd. Ik ben nergens briljant in. Foto: GPD/Harmen de Jong werkkamer, ik zou hem gewoon een kopje thee aanbieden." Thuis was hij de jongste van vijf broers, hij had wel nog een jon ger zusje. Zijn oudere broers gingen naar de lts of mulo, maar Herben kon, omdat het gezin er inmiddels financieel beter voor stond, naar de hbs. Toen al zou het idee van fundamentele ge lijkwaardigheid gerijpt zijn: „Mijn broers waren lager opge leid, maar net zo intelligent als ik. En later, als journalist, leerde ik ook de betrekkelijkheid van status en aanzien." In 1983 kreeg Herben zijn hard ste levensles. Zijn ouders en neefje verongelukten op de te rugreis per auto van een bezoek aan Polen. „Ik werd gebeld dat mijn vader om het leven was ge komen. Maar toen ik daar arri veerde, bleken ook mijn moeder en neefje dood. Ik keerde met drie doodskisten terug naar huis. Eén van mijn broers over leed twee jaar later aan een hartkwaal, hij kon het verdriet nooit verwerken." Die verwoestende ervaring ver diepte Herbens geloof. Hij ver telt: „Het is of je een oorlog meemaakt. Het heeft heel veel moeite gekost daar overheen te komen. Je vraagt je af, waarom nu, waarom ik? Maar ik kon uit eindelijk die vraag omdraaien. Waarom ik niet? Waarom zou ik zo bijzonder zijn dat dit leed mij bespaard wordt? Mijn geloof, ik kom uit een katholiek nest, heeft mij uiteindelijk veel troost en kracht geboden." En toen verscheen, jaren later, Pim Fortuyn ten tonele. Geen vaderfiguur voor Herben, maar wel een vriend. Iemand met wie hij zich vrijwel onmiddellijk ver bonden voelde. Hijzelf en For tuyn zijn geen tegenpolen, be zweert Herben: „Wij hebben heel veel gemeenschappelijk. Pim was een conservatieve ho mo. Nou: ik ben een conserva tieve hetero. Wij denken allebei op dezelfde manier: meer breed in verbanden dan in de diepte." Maar verschillen zijn er ook, er kent Herben. „Pim was veel ex- traverter, hij hield van de publi citeit. Ik word eigenlijk het liefst met rust gelaten. En Pim kon enorm innemend zijn. Ik ben hooguit aimabel. Zeker sinds het Nieuwspoort-in cident op 13 maart - Fortuyn kreeg in het Haagse perscen trum taarten in zijn gezicht ge gooid - waren ze onafscheide lijk. Herben zegt het zonder snoeven: „Er is in de hele wereld niemand die het gedachtegoed van Pim zo goed kent als ik" Vanwege de lotsverbondenheid die hij met Fortuyn voelde, wist Herben al de avond van de aan slag dat hij in zijn voetsporen zou treden, onthult hij nu. „Ik wist diep in mijn hart dezelfde Britse militairen gaven deze week het commando van de internationale vredesmacht in Afghanistan (ISAF) over aan de Turken. Foto: Reuters/Caren Firouz

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7