'Het leven is een groot feest' OOG in OOG De vragen De regels ZATERDAG 22 JUNI 2002 ER BU finish 5. Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? „Het schilderij Gezicht op Spaarne van Wil lem Vester. Ik heb het hier aan de muur hangen. Kijk, hoe mooi het is. Ik houd hier van, vooral door de herkenbaarheid en door de romantiek die het schilderij op roept. Dat komt door de rivier, de luchten, de bomen. Ik ken zelf ook die weidsheid, omdat ik in Heemstede geboren ben, vlak bij de plek van het schilderij. Het is onze eerste kunstaankoop, dus dat geeft het nog iets speciaals. Ik houd ook erg van de Haagse School, maar dat is een wel heel dure hobby. Met abstracte kunst heb ik niet veel." 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „Dat mijn ouders niet gescheiden zouden zijn. Ik was vier toen ze uit elkaar gingen en hun leven was vanaf toen vol haat en nijd. Ik bleef samen met mijn broer bij mijn moeder en bezocht een keer in de veertien dagen mijn vader. Maar we waren een speelbal tussen hen, vreselijk. Ze woonden op een kilometer afstand van elkaar. Ze pasten niet bij elkaar, want het waren bei den camèremensen. Mijn moeder was een zeer succesvolle juriste met vele maat schappelijke functies en mijn vader was di recteur van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam. Ik ben opgevoed in een sfeer van geschei den vrouwen. Ik heb gedurende mijn hele jeugd een hunkering naar een normaal ge zin gehad. Ik voel geen woede, maar wel een groot verdriet als ik daaraan terugdenk. Als kind voelde je je eenzaam, je was maar half, niet compleet. Toen ik elf werd, zei mijn vader tegen me dat ik nu volwassen was en we elkaar maar een hand moesten geven en ik niet meer bij hem op zijn schoot mocht zitten. We moesten ook maar niet meer zoenen, terwijl ik waarschijnlijk toen al een grote behoefte aan intimiteit en warmte had. Ik laat altijd blijken als ik ie mand mag, ik steek mijn gevoel nooit on der stoelen of banken. Ik ben, zoals later bleek, ook een groot zoener. Door die erva ring in mijn jeugd had ik me wel voorgeno men nooit te scheiden. Die drive was blijk baar groot, want we zijn nu inderdaad 34 jaar getrouwd. We hebben ons - toen we trouwden - voorgenomen altijd alles uit te praten. Als er al problemen waren - en die komen altijd - is het zaak ze op te lossen. Dat is natuurlijk niet alleen mijn verdien ste." 15. Wanneer heejï u voor het laatst te veel gedronken? „Nog niet zolang geleden, een maand terug geloof ik. Mijn vrouw en ik waren met vrienden in een Italiaans restaurant. Het was zo'n gelegenheid waar de ober ook af en toe zingt. Ontzettend gezellig. Ik ben een frequente whiskydrinker, maar die avond heb ik wijn gedronken. Later hebben we thuis ook nog een paar flesjes openge trokken en toen is het misgegaan. Ik word dan niet vervelend en hoef niet over te ge ven, maar ik moest die nacht wel zittend slapen." 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden geluiald? „Ik ben voorstander van complete vrijheid, maar vind wel dat al te vunzige sekspro- gramma's, zoals dat 'Seks voor de Buch', alleen te zien moet zijn via een decoder. Televisie is nu eenmaal het gevaarlijkste medium dat er bestaat, omdat de invloed gigantisch is. Vooral jonge kinderen moet je beschermen tegen al te grote ranzig heid." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? „Mijn overleden moeder, mijn schoonva der, mijn broer en Loekie, mijn vrouw. Mijn moeder heeft zelfmoord gepleegd toen haar intellectuele gaven terugliepen. Ik heb daar zoveel vragen over. Zij was een fantastische vrouw, maar kon het blijkbaar niet aan dat de aftakeling ook bij het leven hoort. Ik vind dat zo in- en intriest. Ook mijn schoonvader zou ik bij dat etentje wil len. Hij is overleden aan een hartstilstand en dat was vreselijk. Zomaar ineens van ie mand afscheid te moeten nemen, is een gruwel. Ik heb veel aan mijn schoonvader te danken, hij was een erudiete man en hij gaf mij de liefde die ik van mijn eigen vader niet kreeg. Ik kreeg ooit een boek van hem met de opdracht 'Een echte zoon hoeft geen kind van zijn vader te zijn'. Ja, ik krijg nu tranen in mijn ogen, want ik hield van die man. Mijn broer is momenteel erg ziek. Hij be vindt zich lichamelijk en geestelijk in een moeilijke situatie. Hij heeft een aantal Tia's gehad. Hij kan nu niet veel meer, terwijl hij altijd heel actief is geweest. Hij nam altijd initiatieven en ik heb veel aan hem en zijn heerlijke vrouw te danken. Als kind was hij mijn grote voorbeeld. En waarom ik Loekie uitnodig? Gewoon, omdat ik van haar houd en omdat zij het is geweest die mijn moe der en mij weer bij elkaar heeft gebracht. De verhouding met mijn moeder was na melijk door de scheiding en door haar tem perament niet altijd optimaal." 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „In Groot-Brittannië. Overal, in Wales, Schotland of Engeland. Mijn vrouw en ik zijn tijdens onze huwelijksreis in contact gekomen met een Engels echtpaar en sindsdien zijn we er zo vaak mogelijk naar toe gereisd. Het bijzondere, vind ik, is dat de Engelsen over het algemeen veel trotser en zuiniger op hun culturele erfgoed zijn dan wij. Als je in Nederland een museum bezoekt, word je meestal geconfronteerd met een suppoost die voor geld oplet dat je niet te dicht bij de schilderijen komt. Als je in Engeland een kasteel bezoekt, krijg je ge heid een rondleiding door iemand die er persoonlijk bij betrokken is. De portier is vaak een kleinzoon van een voormalige ei genaar en de koffiedame het nichtje van de buurman die nog precies weet wanneer er werd gejaagd." 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Eigenlijk ben ik dat nooit, want als je ze nuwachtig wordt bereik je niets. Als er een probleem is dat ik niet onmiddellijk kan oplossen, leg ik dat in mijn nachtkastje en bekijk het de volgende dag weer. Ik heb ook nog nooit slecht geslapen. Ook voor een speech voel ik geen zenuwen: hoe groter het auditorium hoe leuker ik het vind. Ik schrijf meestal niks op. Het belangrijkste van speeches vind ik dat je gehoor moet kunnen lachen, want het leven is een groot feest. Ook op de dag van de opening van de ArenA, toen de koningin zou komen, voel de ik geen zenuwen. Maar toen er een half uurtje voordat zij arriveerde twee glazen wijn over mijn pak gingen, was het wel even panieken om de boel weer in orde te krijgen. Sindsdien heb ik altijd een reserve- kostuum bij de hand, ook op mijn werk. Ik ken dan wel geen zenuwen vooraf, maar ik heb een heel enkele keer wel paniekgevoe- lens. Zoals toen ik een jaar geleden ik in de scan moest. Ik had een ongelukje op de tennisbaan gehad. Er was in mijn schouder een spier losgescheurd en ik moest abso luut in die enge buis. Toen ik erin lag, raak te ik echt in paniek, ja ik was bloednerveus. Het waren de dertig verschrikkelijkste mi nuten van mijn leven." 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? „Ik ben tevreden met mezelf. Ja, ik zit lek ker in mijn vel. Ik weet alleen dat ik mijn gewicht in de gaten moet houden. Da's hiet gemakkelijk, want ik ben een Bourgondiër. Ik houd van lekker eten, drinken, rook siga ren. Ik was echt te dik en heb mezelf toen gedwongen geen bier meer te drinken en ben een tijdje overgestapt op spa. Nu is het whisky-spa. Drie maanden geleden bereik te ik mijn streefgewicht: 120 kilogram! Nu, na streng kuren is er 15 kilo af en ik ga nog een beetje door, want dan heb ik wat mar ge om eens culinair uit de band te sprin gen." 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? „Een vrij ingewikkelde vraag. Ik ben name lijk erg ontvankelijk voor mensen, zowel voor mannen als voor vrouwen. Tijdens mijn huwelijk ben ik tweemaal echt verliefd geweest. Iedereen wist dat, ook mijn vrouw, want ik heb er nooit een geheim van gemaakt. Maar je moet jezelf niet voor de keuze stellen. Het is namelijk een more le verplichting je huwelijk te handhaven, want anders verstoor je het harmoniemo del, dat voor mij het allerbelangrijkste is. En omdat ik vind dat je elk conflict moet oplossen, heb ik die verliefdheden in de hand kunnen houden. Verder ben ik zeker nog tweemaal per jaar even verliefd. Mijn vrouw weet als geen ander op welke soort vrouw ik val, meestal weet ze het al eerder dan ik. Ik houd ook zielsveel van mijn se cretaresse bij de ArenA, een schat. Ik noemde haar mijn dagvrouw en mijn eigen vrouw mijn nachtvrouw." 44. Wat was uw slechtste beslissing? „Toen ik na een tijdje verkoopleider was bij EMI in Heemstede, werd ik gevraagd voor een internationale functie. Ik heb dat ge weigerd en achteraf gezien is dat waar schijnlijk niet verstandig geweest. Maar ik wilde toen niet lang van mijn gezin weg zijn. Uiteindelijk heb ik in mijn andere ba nen bijna niet anders gedaan dan reizen, reizen en reizen. En ben ik er van gaan houden. Zo zie je maar, blijkbaar ontloop je je bestemming niet." Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing^ Wat is in uw werk uw grootste ffcstratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. Jan Caasterland (59 jaar) was betrokken bij de Pla- tentiendaagse, later de Mu- ziektiendaagse, de instel ling die zich bezighield met de promotie van de cd. Van 1995 tot 2000 was hij direc teur-voorzitter van de Am sterdam ArenA. Momenteel woont hij in Heemstede en begeleidt hij de ontwikke lt^ ling en de bouw van stadions in het buitenland. Daarnaast ver- vult hij tal van adviseurschappen en commissariaten die geli eerd zijn aan zijn oude vak: de entertainmentbranche. Caasterland is 34 jaar ge trouwd met Loekie, met wie hij een dochter en een ZOOn heeft. Jan Gaasterland: ov.sbru. -■ ro'. low Jafr JaiifibbqaJirf ofl 091008 lioo ojsb 199M .gnilojbJiv/Jno i door Irene Nieuwenhuijse „Televisie is het gevaarlijkste medium dat er bestaat, omdat de invloed gigantisch is." Foto: United Photos de Boer/Poppe de Boer nuri temïoTfex rno39913! rriix ir -n IfH 1 ""rqoo ?fi? «fort Ifm -

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 49