De Heilige Geest zaait haat 1 1 Apostolische voorman voert kruistocht tegen homo's en moslims Vele soorten apostolischen ZATERDAG 22 juni 2002 Haat zaaien is niet het 'alleenrecht' van een handvol radicale imams. Jacob van der Poorten, voorman van de Katholiek Apostolische Kerk, voert in naam van de Heilige Geest een kruistocht tegen homo's en moslims. In een serie manifesten voorziet de Amsterdammer de komst van 'engelen des doods' die met hun 'scherpgeslepen zwaard' afdalen naar Nederland om 'de homopest verspreidende sodomiesekte' een halt toe te roepen. Volgens hoogleraar strafrecht Theo de Roos kan het openbaar ministerie dit 'schoolvoorbeeld van aanzetten tot haat' niet negeren. door Silvan Schoonhoven Het is een onopvallende nieuwbouwkerk in Amster dam-West waarin de Ka tholiek Apostolische Kerk (KAK) zijn diensten houdt. De ruimte is kaal, het orgel vertoont kuren en hooguit twee dozijn kerkgangers zijn er deze zondagochtend bij om de eucharis tie te vieren. Het is een dienst als ve le andere; er wordt gezongen, brood en wijn veranderen in lichaam en bloed van Christus. Tijdens de Schriftoverdenking valt geen woord van onverdraagzaamheid. Priester Peter Lubbers spreekt in het gebed de hoop uit dat Jacob van der Poor ten er ook weer snel bij zal zijn, want deze apostel is vandaag de grote af wezige. „Van der Poorten is door de Here tij delijk apart gezet om zich aan zijn werk te kunnen wijden", verklaart Lubbers, die goed bekend is met het werk van Van der Poorten. Net als de meeste andere kerkleden staat Lub bers achter de inhoud ervan. Hij be nadrukt echter dat Van der Poorten zijn manifesten op persoonlijke titel uitgeeft. Zijn overtuiging is rotsvast dat het de Heilige Geest is die door de Amsterdamse apostel spreekt, maar hij weigert er verantwoording over af te leggen. „U moet bij de schrijver zijn." Dat is een veilig standpunt, want de Heilige Geest weegt zijn woorden niet op een goudschaaltje. Bij mon de van Van der Poorten spreekt God over homo's als 'de pest versprei dende sodomiesekte'. 'De Here stond op van Zijn troon en hief een scherp zwaard, geslepen aan twee kanten en zie, Hij gaf dit zwaard aan een der engelen en gaf bevel: Daal af vanuit de hemel, en begeef u naar Nederland Sla de hoofden af van allen die het kwaad bedrijven van sodomie en beweren dat zij God aanbidden Kom ja kom naar Amsterdam en sla een ie der, zie, die zich heeft overgegeven aan de zonde van Sodom en Gomor- ra en dit zonder schaamte bejubelt! Amen.' Dat homoseksuelen tijdens de Tweede Wereldoorlog in concentra tiekampen belandden, noemt Van der Poorten 'wel vervelend voor ze, maar ze hadden het grotendeels aan zichzelf te wijten'. Een deel van de top van de Sturm Abteilung zou ho moseksueel zijn geweest. Homo's zijn kortom 'zelf de stichters van de Duitse concentratiekampen'. Niet alleen homoseksuelen, ook moslims krijgen het moeilijk als de profetieën van de Amsterdamse apostel uitkomen. „Het is ontstel lend en verbijsterend hoe Nederland in gestaag tempo wordt geïslami seerd", laat de Here via zijn apostel weten. „Elke gelovige mohamme daan vormt een bedreiging voor de niet-mohammedaanse staat" en „el ke vrome moslim is een fundamen talist." De islam is 'ronduit staatsge vaarlijk, vergelijkbaar met nazisme en fascisme'. De plaats van de ver Omslag van het meest recente manifest. Het hebreeuwse onderschrift luidt 'Mené mené tekel u-islam'. Met deze woordspeling op een tekst uit het bijbelboek Daniël verwijst Van der Poorten naar de dreigende ondergang van onze beschaving. Toren van de Verrijzeniskerk in Amsterdam, waar de Katholiek Apostolischen hun diensten vieren. Foto: Silvan Schoonhoven moorde joodse bevolking van Am sterdam 'is ingenomen door tien- en tienduizenden mohammedanen, die stuk voor stuk jodenhaters zijn en dat overduidelijk in hun gebeds ruimten uitschreeuwen'. Vergeleken bij de bijbel is het geluid van koran niet meer dan 'het urineren van een Arabische kameel'. Van harte sluit hij zich aan bij Luther, die het mos limrijk beschouwde als het 'satani sche anti-rijk'. De enige oplossing is volgens de apostel om moslims het land uit te gooien. „Werp de mohammedaan uit, dwing ze om huiswaarts te keren en sta slechts diegenen toe binnen uw landpalen te blijven, die hun Al lah verre van zich slingeren. God roept op om een spoor van bloed' te trekken van alle godloochenaars. Terughoudend „Ja, oordelen zijn nooit prettig om te horen", verklaart priester Lubbers. „Haat? Tja, wat moet ik ervan zeg gen. Ik beschouw een moslim in principe gewoon als een medemens. De geschriften richten zich meer te gen de islam dan tegen individuele moslims." Een andere priester van de KAK, die niet met zijn naam in de krant wil, geeft toe dat hij 'niet vrolijk' wordt van de manifesten. „U wel dan?" Ook hij gelooft dat de woorden van de Heer afkomstig zijn, maar is te rughoudend om de vermaningen in daden om te zetten. „Mohammeda nen het land uit knikkeren? Ik denk dat wij daar geen lijfelijke bijdrage aan hoeven leveren. Maar ik denk wel dit straks de tendens gaat wor den." Net als zijn collega staat ook Lubbers niet te springen om de Heer een handje te helpen als de tien plagen over het goddeloze Nederland wor den uitgestrooid. „Wij staan hele maal niet handenwrijvend langs de kant als deze dingen straks gaan ge beuren. Nederland is een christelijke staat, ik beschouw islamieten als vij anden van het christelijk geloof, maar ik moet mijn vijanden liefheb ben." Of hij bang is voor moslims? „Welnee, ik sta zelf voor de klas met tachtig procent allochtone leerlin gen. Dat zijn toch ook gewone men sen? Ik ben niet van mening dat je iedereen eruit moet keilen. Maar ja, er kan maar een godsdienst waar zijn, hè." Een grote waarschuwing voor wat er gaat gebeuren in Nederland, dat is voor diaken Herman Koerts de be langrijkste boodschap die Van der Poorten wil overbrengen met zijn pamfletten. Ongevraagd belanden die dan ook op de bureaus van Ka merleden, krantenredacties, kerke lijk leiders en zelfs de koningin. „Als iemand niet luisteren wil", verklaart Koerts de straffe taal van boven, „kan je het eerst lief vragen, maar daarna ga je een stapje verder." Is hij niet bang dat een apostel die derge lijke openbaringen wereldkundig maakt, strafvervolging boven het hoofd hangt? „Gods wet staat boven de Nederlandse wet. Als dit strafbaar is, dan is het maar strafbaar." Waanzinnig Andere apostolische gemeenschap pen zijn niet blij met hun radicale broeders uit Amsterdam, Enkhuizen en Utrecht. Apostel Bernard van den Bosch bijvoorbeeld behoort tot de Hersteld Apostolische Zendingkerk. Van den Bosch wil niets te maken hebben met de 'haatpredikingen' van de KAK. „Ik wil het zachtjes zeg gen, maar het begint op godsdienst waanzin te lijken. Schriftuurlijk klopt er geen bal van. Ik hecht er geen en kele waarde aan, hoop altijd maar dat ze onze kerk niet associëren met deze waanzinnige gedachtegangen. Ik heb ze wel eens gezegd: als dit on der de neus van de BVD komt, kun nen die gasten hem aanklagen we gens discriminatie." Het COC, dat zich beijvert voor inte gratie van homoseksualiteit, heeft de manifesten al wel onder de neus ge had. Toch zal deze belangenorgani satie niet overgaan tot een aan klacht, zoals in het geval van imam El-Moumni. Voorzitter Henk Beer- ten denkt dat een aanklacht weinig kans maakt, omdat Van der Poorten zich beroept op de Here. „Waar schijnlijk zegt de rechter: hij beroept zich op een heilig boek. De context is een godsdienstige opvatting, net als in het geval van El-Moumni. Het is een vorm van rechtsongelijkheid dat je blijkbaar kan worden vrijge sproken met beroep op een heilig boek. Als iemand dergelijke teksten zou roepen zonder beroep op de godsdienst, zou het anders liggen." Een klacht tegen Van der Poorten maakt wel degelijk een goede kans, schat Theo de Roos, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit Lei den. Afgezien van geschriften uit de nazi-tijd, heeft De Roos iets derge lijks nog nooit onder ogen gehad. „Dit is een schoolvoorbeeld van aanzetten tot haat; zeer systema tisch, herhaald en naar de strekking volkomen duidelijk. De intentie is duidelijk het tot inferieur, ja zelfs ge vaarlijk bestempelen van bepaalde groepen. Dat het een godsdienstige overtuiging betreft, doet niet ter za ke. Het openbaar ministerie kan de ze manifesten niet negeren." Van der Poorten zelf toont zich niet onder de indruk. Hij wijst erop dat 'God in de hemel de grootste homo hater is en dat we ons derhalve in buitengewoon goed gezelschap be vinden'. „Ik erken zonder terughou ding dat in het Manifest inderdaad van leer getrokken wordt tegen het vieze en vreselijke kwaad van sodo mie. Terecht wordt het de bron ge noemd van de homopest aids." Daarin is hij het dan wel weer eens met 'mohammedaanse voorgangers die homoseksualisme een infectueu ze ziekte noemen'. Marginaal Misschien, adviseert theoloog Theo Clemens, is het wel verstandig om een marginale groep als deze niet te veel aandacht te geven. Clemens, docent kerkgeschiedenis aan de Ka tholieke Theologische Universiteit in Utrecht, denkt dat de rechterlijke macht maar beter terughoudend kan zijn met ingrijpen. Zeker zolang de dreigende woorden niet in daden worden omgezet, 'anders vergroot je alleen maar hun aantrekkingskracht en speel je ze in de kaart'. Voor de groep-Van der Poorten geldt wat Clemens betreft hetzelfde als voor de radicale imams die nu het nieuws over de islam beheersen. „Meestal zijn ze klein en betrekkelijk onge vaarlijk. Ik zou er huiverig voor zijn een heksenjacht te ontketenen op dit soort groepen, want dan ben je zelf een soort inquisiteur." 'Apostolischen' zijn er in veel verschillen de soorten in Nederland. Alle zijn ze het restant van een grote storm van vernieu wing die in de negentiende eeuw door de Anglicaanse Kerk blies. Genezingen, won deren en profetieën waren toen opeens aan de orde van de dag, en alles was door trokken van de verwachting dat Jezus elk moment op aarde kon terugkeren. Nu zijn de apostolischen in vele fracties uiteenge vallen. De Katholiek Apostolische Kerk (de groep-Van der Poorten), zo'n 120 zie len groot, is er daar een van. Verder biedt de religieuze kaart van Nederland nog ruimte aan een Apostolische Kerk in Ne derland, een Hersteld Apostolische Zen dingsgemeente, een Apostolisch Genoot schap, en de Hersteld Apostolische Zen dingkerk (groep-Van den Bosch, groep- Jasper Schaap). Al deze kerken verschillen van mening over de vraag wie zich apostel mag noemen, of een apostel mag worden opgevolgd en zo ja, door wie. Voor de meeste groepen geldt dat extreme opvat tingen net zo min voorkomen als ln ande re Nederlandse kerken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45