Eindelijk goed genoeg Anita Witzier zat bij zichzelf onder de plak „Het is een verwarrende periode met veel pijn, maar die werkt ook louterend. Ik heb nu veel meer zelfkennis." Foto: GPD/Harmen de Jong Pas toen ze ziek werd, leerde ze zichzelf kennen, „ik wilde altijd 'de perfecte alles' zijn en had een laag gevoel van eigenwaarde." Voor het eerst in haar leven is de KRO-presentatrice Anita Witzier (40) 'best trots' op zichzelf. door Monique de Knegt Thuis kwamen streng-hervormde man nen van de kerkenraad bidden voor het heil van de dochter van begrafenison dernemer Willem Witzier. Niet dat er iets met haar mis was, want bidden deden de ouderlin gen uit Groot-Ammers in alle gelovige gezin nen uit het dorpje aan de Lek.Als de theeke tel begon te fluiten, kneep ik er tussenuit." Blote voeten onder een vastgesnoerde katoe nen broek. De blouse is nonchalant dichtge knoopt. Strak lichaam en stralende lichtblau we ogen die zich niet laten lezen. Eén been op tafel, sigaretten bij de hand. Stoer en kwets baar tegelijk. Drie, vier keer in de week traint ze haar lichaam op de sportschool om het hoofd leeg te maken en elke vezel in haar lijf te voelen. Maar ze rookt ook, drinkt, verslindt boeken en vindt troost in chocolade. „Dit is een verwarrende periode in m'n leven. Ik voel me heel sterk, maar soms ook zielig. Omdat ik er alleen voor sta, omdat ik meen dat niemand me aardig vindt, omdat ik een ziekte heb, om hoe het was of hoe het had kunnen zijn, om alles wat ik kan bedenken. Natuurlijk zijn er in het leed van de wereld veel ergere dingen, maar ik moet het hier en nu doen. Mag ik zo nu en dan ook een potje janken?" De gebeden van de kerkenraad zijn niet ver hoord. Anita Witzier lijdt aan reumatische ar tritis, is niet gelukkig in de liefde en 'gelooft dat ze gelooft' dat het na dit leven niet over is. „Anders is het zo'n kille bedoening." Als meisje zat ze op gymnastiek en op zondag mocht ze van haar ouders zelfs gaan zwem men. Maar ze ging ook naar de school met de bijbel, bezocht trouw de catechisatie en hoor de in de kerk hel en verdoemenis prediken. „Ik heb veel meer van het calvinisme meegekre gen dan me lief is. Carpe diem, pluk de dag, was iets negatiefs voor ons. Mensen die dat zeiden, leefden maar raak. Maar dat betekent het helemaal niet. Carpe diem wil zeggen dat je je bewust bent van het heden. Dat ben ik nu meer dan ooit." „Ik doe m'n werk anders. Het is geen werk meer, het is gewoon leuk. Ik sta niet meer en kel in dienst van het programma. Ik haal er ook voor mezelf veel uit. Mensen geven mij vertrouwen en zetten mij tot nadenken over onderwerpen. Ik heb ook een andere houding gekregen naai' de mensen toe. Ik leef me meer in, ben me veel bewuster van alles. Dat geeft rust, zelfwaardering. Ik ben inmiddels best trots op mezelf. Trots, ik durf het woord einde lijk uit te spreken." Ze kijkt naar visagiste Martina die goedkeu rend knikt. Martina verzorgt niet alleen de ma- ke-up, maar is inmiddels ook vriendin. Bij veel interviews is ze er op de achtergrond bij. Voor de 'naturelle look' van Anita, maar ook voor de gezelligheid en het vertrouwen dat langzaam maar zeker is gegroeid dankzij de ziekte die haar drie jaar geleden overviel. „Ik kreeg dikke knieën, vochtophopingen, ontstekingen. Een half jaar lang kon ik nauwelijks meer lopen. Reumatische artritis was de diagnose." „Ik was 37, moeder van twee kinderen van zes en één jaar. Ik was boos en bang, kon niet aan vaarden dat ik ziek was en werd heel ongeluk kig. Door de ziekte kwam m'n leven tot stil stand. Dan moet je wel gaan nadenken. Ik kwam er achter dat ik heel bang ben om de controle te verliezen, om afhankelijk te zijn. Ik moest leren dat het leven niet maakbaar is. Ik werd me bewust van de patronen die ik ge bruikte om door het leven te laveren." „Ik kende mezelf eigenlijk niet zo goed. Ik ver gat mezelf. Dat heeft met m'n gevoel van ei genwaarde te maken. Dat was niet zo hoog. Op een schaal van nul tot tien? Nou... euh, een vijfeneenhalf? In de schijnwerpers staan met een lage eigendunk lijkt misschien een tegen stelling, maar dat is het niet. Het was prettig om het lichtpuntje te zijn. Dan had ik toch het gevoel dat ik alles onder controle had. Ze kreeg van allerlei mensen om zich heen te horen hoe mooi ze was en hoe goed ze het deed, maar zelf gaf ze haar optredens vaak een onvoldoende. „Ik wilde de perfecte presenta trice, de perfecte moeder, de perfecte geliefde, de perfecte buurvrouw, de perfecte alles zijn. Als er iets fout ging, dan rekende ik me dat enorm aan. Ik kan er niks van, dacht ik dan. Ik kan beter wat anders gaan doen. Op het werk hield ik meestal m'n mond als ik het ergens niet mee eens was. Anders zouden ze me mis schien maar arrogant vinden. Thuis wilde ik ook de harmonie bewaren. Ik hield me in of liet dingen niet toe. Ik dacht: als je ruzie maakt, dan is het afgelopen. Maar dat is niet zo. Pas als je je hart lucht, is er ruimte voor een gesprek." .Altijd alles goed willen doen, iedereen willen behagen. Dat heb ik van huis uit meegekregen, maar het zit ook in het beestje. Ik heb nu ge leerd om me niet in honderdzestig bochten te wringen om de ander te behagen. Ik zeg vaker 'nee'. Het lukt niet altijd, maar dan ben ik me daar wel bewust van. Een 'leermoment' noem ik dat dan maar. Ik schrik er nog steeds van als ik weer iets ontdek, maar ik hoop dat het nooit ophoudt. Ik groei ervan. Het is een verwarren de periode met veel pijn, maar die werkt ook louterend. Ik heb nu veel meer zelfkennis." „De reuma heeft me meer gebracht dan ge kost. Nou heb ik natuurlijk ook gemakkelijk praten: ik ervaar de ziekte niet meer. Ik slik geen medicijnen meer en je ziet niets. Ik moet alleen niet gaan sjouwen omdat de ziekte wel terug kan keren. Reuma heeft m'n hele leven op z'n kop gezet, maar als dat niet was ge beurd, dan denk ik dat ik er slechter voor had gestaan. Ik ben nu aardiger voor andere men sen en voor mezelf. Ik keur mezelf niet meer zo af. Ik zat bij mezelf onder de plak. En als je geen eigenwaarde hebt dan kun je ook moei lijk iets voor anderen betekenen. Ik dacht al tijd: je moet geven, geven, geven. Ik heb er nooit bij stilgestaan dat je ook moet krijgen. Ik zag het niet of ik wilde het niet zien." Twee kinderen hobbelen binnen in het huis dat ze vorig jaar na haar scheiding heeft be trokken. Het is er kleiner en minder luxe dan voorheen. „Maar ik leef nu ook luxe. M'n ijs kast is vol. Ik kan bij Albert Heijn in m'n karre tje doen wat ik wil en volg m'n eigen pad." Niet dat ze party na party afstruint, wanhopig op zoek naar een nieuwe liefde. „Ik ben hele maal niet op zoek. Ik moet eerst mezelf op or de krijgen. Je ziet mij trouwens nooit op par ty's. Ik ben ook geen premièretype. Ik word er niet voor uitgenodigd, maar ik voel me er ook niet thuis. Ik ken er niemand." „Ik heb geen glamourleventje. Dan moet je je weer speciaal aankleden en zo. Als ik door La ren fiets tussen de Bentley's en Jaguars, voel ik me al een toeschouwer. Blaricum is veel meer een dorp. Natuurlijk zie ik ook de vrouwen die in een Chanelpakje een half ons peultjes be stellen bij de groenteman, maar ik verkeer niet in het kakkerige milieu." Liever praat ze eindeloos met haar vriendin onder haar goud geverfde plafond. Over min derwaardigheidsgevoelens, werk, opvoeding en foute mannen ('Liever een begenadigd vuil nisophaler dan een twijfelende arts'). Bridget- Jones-achtige toestanden. „Ik ben op de helft van m'n leven. Wat zit er nog in het vat?" Televisieprogramma's presenteren bij de KRO. Hints, Tien voor Taal, Memories. „Ik heb een lage vervelingsdrempel. Ik vind het leuk om verschillende televisieprogramma's te doen. Ik kèn verder ook niets, dat is m'n makke. Ik zou wel prachtig willen kunnen zingen of een in strument bespelen. Iets creëren, tuinen ont werpen. Maar ik kan alleen lekker koken." Ooit studeerde ze rechten in Utrecht. „Baat het niet, dan schaadt het niet, dacht ik. Het was geen bewuste keuze. Ik wilde gewoon weg uit het dorp. Ik wilde wel eens meer zijn dan de dochter van Willem Witzier, de begrafenis ondernemer. Ik was enig kind. Niet materieel verwend, maar wel in aandacht. Tot je zestien de denk je dat de wereld om jou draait. O, help, niet dus. Als je gaat studeren, zie je aller lei soorten mensen met verschillende normen en waarden. Je ziet dat etiketten verwijderd kunnen worden en dat ze er niet toe doen." Het keurig opgevoede Nederlands-hervormde meisje brak haar studie af en ging werken bij Veronica, 'de allerlekkerste'. Van medewerk ster bij personeelszaken werd ze al gauw om- roepster. Ze ging televisieprogramma's pre senteren, reisde de halve wereld af en vond in 1997 haar nieuwe thuis bij de KRO. In juli be gint een nieuwe serie afleveringen van het pro gramma Memories, waarin oude liefdes elkaar weer ontmoeten. Een programma vol wee moed. Zelf zou ze haar eerste liefde ook nog wel eens willen zien. „Dat iemand voor het eerst in je leven (niet zijnde je broer, zus, vader of moeder) onvoorwaardelijk voor je gaat, maakt ontzettend veel indruk." Ze wil Memories nog tot in lengte van jaren presenteren. Maar iets anders is ook leuk. Geen avontuurlijk reisprogramma meer. „Het was hartstikke mooi, maar ik heb het allemaal gezien. Ik wil 's avonds gewoon in m'n eigen bed liggen." Graag zou ze een praatprogram ma zoals Vurige Tongen presenteren. „Er zijn nu verschillende presentatoren, maar ik ben niet gevraagd! Wat ik echt geweldig vind om te maken, is een showprogramma. Alle stukjes die zijn voorbereid worden live één geheel. Ie dereen is heel alert. Je komt dan op een be paald concentratieniveau dat extra adrenaline geeft. Dat is spannend, gewoon lekker. Als de KRO een soort showprogramma gaat doen, dan ben ik de aangewezen persoon om het te presenteren. Zo! Dat had ik een paar jaar gele den nooit durven zeggen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43