Identiteitsfraude: misdaad van de toekomst Geknoei kost Nederlanders jaarlijks miljarden euro's Monster in veel gedaanten 22 JUNI 2002 Interview Reportage Fotografische ode aan de hogesnelheidslijn in wording Kg Reuma maakte van Anita Witzier een ander mens Apostolische voorman voert kruistocht tegen homo's en moslims Elke dag misbruiken criminelen persoonsgegevens van vele Nederlanders. Miljarden euro's gaan om in het geknoei met bankrekeningen, sofi-nummers en paspoorten, om maar te zwijgen van de dekmantels die criminelen en terroristen zo verwerven. Nu al beschikken misdadigers over de namen van zeker drieduizend Nederlanders, als alias. Justitie slaat niet zomaar alarm: identiteitsfraude is de misdaad van de toekomst. door Ferdi Schrooten LOOKALIKES Mensen die de identiteit aannemen van een ander persoon op wie ze lij ken. 'Lookalikefraude' neemt in Ne derland toe sinds de introductie vorig jaar van het nieuwe paspoort, dat veel moeilijker is te vervalsen. Op het pas poort van één in Nederland verblij vende allochtoon van Chinese of Ni- geriaanse komaf brengen mensen smokkelaars soms wel tientallen look- alikes het land binnen. Gemiddeld openen elke dag drie mensen een bankrekening onder valse naam. Ook bankkluizen worden nu en dan braaf geopend voor lookalikes. KATVANGERS Tussenpersonen die tegen betaling bewust hun identiteit uitlenen aan cri minelen, die zo zichzelf buiten schot houden. In Amsterdam pakte de poli tie november vorig jaar tientallen scholieren op die hun bankrekening en pinpas met code verhuurden aan oplichters. Die visten overschrijvings formulieren uit brievenbussen waarop ze de bedragen verhoogden en het bankrekeningnummer van een kat vanger invulden. Met de geleende pin pas en -code haaldto de oplichters hun buit van bij elkaar zo'n 200.000 euro af bij de geldautomaten. Een an dere beruchte vorm van katvangers zijn de vele junks die tegen betaling kentekens van auto's op hun naam la ten zetten. De eigenaar van de wagen ontduikt zo boetes. FRANKENSTEINS Mensen die - soms uit het 'niets' - een compleet nieuwe identiteit creëren. Een lastige klus. die soms jaren inves tering vergt. Het begint met het aan vragen van een bibliotheekpasje, lid maatschapskaarten van verenigingen, om met die persoonsbewijzen uitein delijk op te klimmen naar sleuteldocu menten als paspoorten en rijbewijzen. Niet zelden worden buitenlandse 'brondocumenten' als (vervalste) ge boorte- en huwelijksaktes gebruikt. Als illegaal In Nederland werken en ook nog een ziekenfondsverzekering krijgen plus studiegeld voor de kids? Of met gekloonde pinpassen tientallen bank rekeningen leegroven? Auto's huren en verpat sen zonder dat iemand je kan pakken? Een le ning, ja zelfs een hypotheek van een paar ton opnemen zonder ooit een cent te dokken? En al die fraude - als het even kan - op naam en kosten van argeloze burgers? Het kan. Met identiteitsfraude. Nu al kost dit veelkoppige monster de Neder landse burgers jaarlijks miljarden euro's. Schattingen spreken van twee a drie miljard euro. Maar die cijfers zijn alweer een paar jaar oud en experts spreken van een 'explosief groeiende vorm van criminaliteit'. Alleen al het aantal verdwenen paspoorten - een van de belangrijkste documenten voor misdadige praktijken - groeit in Nederland jaarlijks met rond de tien procent, tot 131.000 in 2001. Binnen het ministerie van justitie wordt ervan uitgegaan dat 'de hele zwarte economie op identiteitsfraude draait'. De schaduwecono- mie - van illegalen in de tuinbouw tot zware criminelen die inkomsten uit drugshandel en mensensmokkel witwassen - wordt geschat op vijf tot tien procent van het Bruto Binnenlands Product. Identiteitsfraude is daarmee de sleu tel tot een schadepost van tussen de veertig en tachtig miljard euro. „Het is de moeder aller misdrijven, de dekmantel van alle criminali teit", zegt Jan Grijpink, strategisch adviseur bij het ministerie van justitie. „Als dit uit de hand loopt zoals nu dreigt, kunnen we de opsporing wel op onze buik schrijven." Angstwekkend Groter dan de financiële pijn is misschien wel de maatschappelijke schade. Terroristen die de hand weten te leggen op de juiste per soonsgegevens en bijbehorende documenten, kunnen een compleet nieuwe identiteit ver werven. Een angstwekkend gegeven, zeker na de terroristische aanslagen in Amerika van vo rig jaar. En actueel bovendien: de van terroris me verdachte Algerijn die de politie onlangs oppakte in Groningen, had in zijn woning - vermoedelijk valse - paspoorten liggen. En wat te denken van andere zware jongens, die hun criminele handel en wandel onzicht baar maken door te strooien met steeds weer andere paspoorten, telefoonnummers en bankrekeningen. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) maakt zich grote zorgen dat zware criminelen meeliften op andermans persoonsgegevens. „Het is het omgekeerde marsmannetjesverhaal," zegt NVB-directeur Hein Blocks. „Marsmannetjes bestaan niet, bewijs het maar. Maar van het bestaan van de ze figuren zijn we overtuigd, vraag me alleen niet hoeveel het er zijn." Hele volksstammen reizen tegenwoordig van het ene naar het andere continent, op zoek naar een beter leven. Een illegale miljardenin dustrie staat klaar om deze 'goudzoekers' aan de benodigde documenten te helpen. Ze profi teren van de afnemende sociale controle en de groeiende anonimiteit. Wie weet nog wat de overbuurman voor werk doet, welke bankem ployé kent zijn klanten nog van gezicht? Ont moetingen en deals vinden steeds meer op af stand plaats. Hoe weet je of iemand de per soon is die hij zegt te zijn als je hem nooit hebt gezien, of niet kunt zien omdat hij verborgen zit achter een telefoon of internetverbinding? Is iemand wel de eigenaar van een bankpas, een paspoort of een rijbewijs? In Amerika hebben lustmoordenaars zelfs al slachtoffers gemaakt door van achter de com puter ogenschijnlijk onschuldige afspraakjes te maken. In Nederland speuren cybercops dagelijks het internet af op zoek naar pedosek suelen die - digitaal vermomd als leeftijdge nootje of clown - contact zoeken met potenti ële slachtoffertjes. Slimme technofreaks kunnen op internet al lerlei persoonsgegevens achterhalen voor cri mineel gewin. Het naïeve slachtoffer helpt graag een handje. Berucht zijn de valse e- mails. Of de klant nog eens het nummer van zijn betaalkaart en pincode terug wil mailen wegens een zogenaamde storing. Nog slinkser zijn nep-internetpagina's. Terwijl de klant braaf zijn betaalgegevens aan een gerespec teerd bedrijf denkt toe te vertrouwen, kijkt de crimineel doodleuk mee. Het summum van fraude is het manipuleren van een complete identiteit, bijvoorbeeld door iemand een strafblad of op zijn minst een twij felachtige reputatie aan te smeren. Door het kraken van computerbestanden wordt in de Illustratie: Paul Kusters film The Net het leven van hoofdrolspeelster Sandra Bullock compleet op zijn kop gezet. „Dat leek aanvankelijk ver gezocht, iemand een misdaad in de schoenen schuiven die hij of zij niet heeft gepleegd", zegt privacy-des- kundige John Borking. „Maar inmiddels zijn er heel wat experts die daar anders over den ken." De ouderwetse vakman heeft geen trucs op in ternet nodig om de kluit te belazeren. 'Mr. NL' - een bijnaam te danken aan het veelvuldig ge bruik van het woord 'namelijk' - fraudeerde een paar jaar geleden voor miljoenen in de re gio Amsterdam. Door zich aan de telefoon tot in detail voor te doen als een bankmedewerker wist hij een autodealer te overtuigen dat de betaling voor een prijzige bolide - die hij kort ervoor had uitgezocht - onderweg was. Weg wagen. Domino-effect Vaak gebeurt identiteitsfraude met een (ver valst) document. De handel daarin floreert. Een paspoort kost op de zwarte markt honder den tot duizenden euro's, zeker spiksplinter nieuwe blanco exemplaren. Het document opent immers tal van deuren, zeker sinds het medio jaren negentig het sofi-nummer ver meldt, een van de sleutels tot de geneugten van de Nederlandse maatschappij. Wat volgt is een domino-effect. Werk, ziekenfondsverzeke ring, uitkering, studiefinanciering, allemaal dankzij een gepikt sofi-nummer. De excessen halen nu en dan de media. Op so fi-nummers van reeds overleden personen werken jaren na dato nog illegalen, die overi gens braaf belasting en premies afdragen. „Er zijn sofi-nummers in Nederland waarop hon derden mensen per dagwerken", zegt Fons Knopjes, ex-rechercheur en expert document vervalsingen. „Het wemelt van de identiteits fraude door gebrek aan controle, lekke regel geving en onvoldoende beveiligde documen ten. Daardoor weten mensen zelfs met com plete fantasiedocumenten, massaal te verkrij gen via internet, de boel te flessen." De overheid wordt wakker. De nieuwe Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Siod) trekt sinds kort ten strijde tegen massale ontduiking van belasting en premies. In zijn laatste weken als minister van justitie heeft Benk Korthals identiteitsfraude de oorlog verklaard. Het is geen kretologie, verzekert procureur-ge neraal Dato Steenhuis, bij het openbaar minis terie (OM) verantwoordelijk voor bestrijding van identiteitsfraude. „Wie eenmaal een valse identiteit weet te bemachtigen, krijgt ook een bankpas, een NS-kaart, noem maar op. Zo ie mand gaat onder in de massa, terwijl het de grootste crimineel of terrorist kan zijn. Ver- domd bedreigend. Zit iemand er eenmaal in, dan haal je hem er niet zomaar weer uit." En dus klinkt de roep om identiteitsbewijzen beter te controleren. Na een dagje cursus kan iedere leek een nepdocument van een echt exemplaar onderscheiden, meent Rob van Es sen. Hij is chef van het Regionaal Coördinatie punt Documentherkenning van de politie Am- sterdam-Amstelland. Zijn afdeling heeft kasten vol nepdocumenten. „Kijk hier, een vervalst document van een uit geprocedeerde asielzoeker. De naam is zicht baar vervalst en hup, meneer kan weer wer ken. En deze dan, het paspoort van ene me neer Stefanov. Gek zeg, daar staat toch echt de handtekening van meneer Fokkema. Er staan nog 36 fouten op. Toch kun je met zo'n docu ment gewoon een auto huren die je nooit meer terugbrengt. Of een hypotheek afsluiten bij de notaris. Mag u raden of de bank daar ooit nog wat van terugziet." Instellingen en bedrijven nemen al hun eigen maatregelen. Banken wantrouwen Nigeriaan- se documenten tegenwoordig standaard. Au toverhuurbedrijven vragen klanten om een paspoort èn rijbewijs, plus een verklaring met telefoonnummers om ter controle de werkge ver te kunnen bellen. Aanbieders van mobiele telefoons eisen voor een abonnement behalve een paspoort ook een borg van tientallen eu ro's. Een waterdichte controle op identiteitsfraude is een illusie. In Amsterdam kunnen ambtena ren 175 nationaliteiten aan de balie krijgen met 3.500 documenten waaraan een identiteit te ontlenen valt. Daaronder alleen al 400 soor ten geboorteaktes uit India en 47 verschillende vormen van rijbewijzen uit de Verenigde Sta ten. Toch is de fraude met valse papieren door het verscherpte toezicht afgenomen. In Am sterdam althans, want de fraudeurs wijken net zo makkelijk uit naar Zaanstad, Haarlem en Alkmaar. Biometrie Bij een betere beveiliging draait alles om bio metrie. Unieke lichaamskenmerken worden opgeslagen op een chipcard en zijn te checken met een scan van bijvoorbeeld vinger, gelaat of iris. Justitie-adviseur Grijpink, op zich een groot voorstander van biometrie, waarschuwt voor verkeerde toepassingen. „Is het te ma ken, dan is het te kraken. Een versleuteld li chaamskenmerk op een paspoort kan de situ atie dan alleen maar erger maken. Je bewaart je pinpas en je pincode toch ook gescheiden? Oppassen dus, want heb je dan iemands bio- metrische identiteit gekraakt, dan ben je ook echt binnen. Dat geldt ook op internet; het af tappen van een biometrische code op de digi tale snelweg is niet ondenkbaar." Internationale contacten compliceren een succesvolle inzet van biometrie verder, want in Griekenland en Portugal is men bijvoor beeld nog niet zo ver. Terwijl wel geregeld val se paspoorten uit deze EU-landen opduiken. En al zijn ze zo ver, dan komen dezelfde pro blemen wel weer uit nieuwe EU-lidstaten in Oost-Europa. Beveiliging door biometrie is niet tegen te houden, meent privacy-expert Borking. „Het dringt de fraude absoluut terug. Maar naarma te het door biometrie moeilijker wordt om aan persoonsgegevens te komen, worden de opge slagen data steeds waardevoller. De criminali teit zal zich de middelen verschaffen om die te achterhalen en te ontcijferen, om toch te ro ven en plunderen." Bij zowel het OM, het ministerie van justitie, de banken als privacywaakhond CBP is de angst groot dat identiteitsfraude een zaak van grof geweld wordt. Deskundigen verwijzen naar de autofabrikanten. Die hebben dure bo lides zo extreem beveiligd dat ze alleen te ste len zijn met de eigenaar er nog in. Maar wat wil je met een biomedisch slot, dat alleen open gaat als het de vinger van de eigenaar voelt. Fred Speijers, landelijk fraudeofficier bij het OM: De criminaliteit past zich aan. Dan bellen ze straks dus 's avonds bij je aan en krijg je een pistool tegen je slaap."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41