MEDIA KRO's Ontbijt TV telt af naar het einde Mooi tijdsbeeld over Drentse veenvolk Uitzenden tot de laatste bal 'RTL 4 en RTL 5 zijn Nederlandse zenders' erkdiensten televisie oeten veel oderner 'Het wordt geen afscheid vol weemoed en verdriet' ince gaat euwe quiz esenteren Dramaserie Bruin Goud op herhaling bij de NPS iius Hiddink k goed voor kijkcijfers RTL 5 brengt Wimbledon 'op Engelse wijze' Verdwijnen 'U-bocht' scheelt mogelijk miljoenen HDC 648 zaterdag 22 JUNI 2002 ftrsum/mediaredactie De N en de NCRV stoppen met uitzenden van complete re- aties van kerkdiensten op tisie. De twee zendgemach- willen komen tot een 'ei- ajdsere vorm van geloofs- tdracht via de tv1. Zendtijd j Kerken, die kerkdiensten jSfendt, bestemd voor de meer Ipiodoxe gemeenschappen, Mb wel gewoon door met de 9 itraties. Ook de rooms-ka- jeke eucharistieviering, ge it door KRO/RKK blijft ge in bestaan. nog verzorgen IKON en [V samen met Zendtijd voor ;en elke zondagochtend een Bt of viering. De IKON doet tweemaal per maand, Zend- roor Kerken en de NCRV ie- eén keer. „De kijkcijfers zijn raarloosbaar", aldus een irdvoerder van de NCRV. omroep stopt daarom in ember met de huidige uit togen. Die worden voorlo- vervangen door herhalingen kerkdiensten. „We willen er mee doorgaan, maar dan in heel andere vorm. Hoe we gaan aanpakken wordt op noment nog bekeken." halen stopt in oktober. De itraties worden vervangen een meer op tv toegespits- enst, al blijft de boodschap elfde, benadrukt een IKON- rdvoerster desgevraagd: nsen voelen zich niet meer bij de diensten. De vorm (moderner. Uit kijkcijferon- oek bleek ons dat steeds r mensen wegzappen. Als ze dienst zien denken ze 'wat laar aan de hand?' Het ekthen niet aan." irom is het tijd om het over andere boeg te gooien. De stante liturgie blijft ge- ihaafd, alleen worden som elementen vervangen door neer eigentijdse vorm." KON denkt aan een verha- irteller die tijdens de dienst ilverhalen vertelt en een of meer bekende Neder- die vertelt over zijn of geloofsbeleving. t do Volgende week vrijdag verdwijnt Ontbijt TV definitief van het scherm. Ondanks de teleurstel ling heerst in de studio een week voor het einde allesbehalve een grafstemming. „Na acht fantasti sche jaren maken we er een fees telijk, knallend afscheid van", zegt presentatrice Jeanne Kooij- mans. Janken doen we wel ach ter de schermen." door Berrit de Lange Hilversum - Het is typisch zo'n ochtend waarop iedereen al voor het ochtendgloren kan voorspellen dat er met de gasten geschoven zal moeten worden. Noodweer teistert het vroege ochtendverkeer, het zou een wonder zijn als de gast uit Lim burg voor half acht Hilversum weet te bereiken. Gelukkig is fïlmdeskundige Vincent de Merk te vroeg. Hij schuift meteen aan bij Jeanne Kooijmans om Don- nie Darko, waarin een reusach tig griezelkonijn figureert, toe te lichten. Kooijmans, die nog geen jaar geleden op woensdag, donder dag en vrijdag Dieuwertje Blok opvolgde, is in de studio opge wekt en enthousiast als altijd. Eenmaal thuis is ze ook 'pissig' op de KRO-bazen, vertelt zij na de uitzending boven een kop koffie en een tosti in haar kleed kamer. „Voor zo'n ochtendpro gramma moet je toch wel wat overhoop gooien in je bestaan. Je helpt niet je sociale leven om zeep om zo'n rubriek maar een klein jaar te doen." Vervelend is ook dat iedereen maar blijft vragen waarom het programma, waarvan zij samen met Frits Spits het 'gezicht' is, moet verdwijnen. „Het is moei lijk uit te leggen dat een pro gramma dat 's ochtends zoveel kijkers trekt te duur is geworden voor de publieke omroep." Een week geleden regende het echter opeens felicitaties. AVRO, KRO en NCRV maakten toen be Jeanne Kooijmans tijdens een van de uitzendingen van Ontbijt-tv. Nog een week en dan stopt het ochtendprogramma van de KRO. Foto: GPD kend dat zij volgend seizoen sa men een ochtendprogramma gaan maken als opvolger voor Ontbijt TV. Kooijmans: „Ik moet nu steeds uitleggen dat Ontbijt TV hoe dan ook stopt. Dat de nieuwe ochtendrubriek géén doorstart voor ons betekent." Ochtendgevoel Schrijfster/cabaretière Nilgün Yerli arriveert even na zevenen per taxi om haar bijdrage te le veren aan het plexiglazen kunst werk dat in de hal van het om- roepgebouw het einde van Ont bijt TV markeert. Zij voegt haar 'ochtendgevoel' toe aan dat van andere vaste gasten als Ameri- ka-deskundige en kampioen- Ontbijt TV-gast Willem Post, po liticus Bram Peper, ex-schaats- ter Christine Aaftink, SP-kamer- lid Agnes Kant en Oranje-ken ner Fred Lammers. Kooijmans spoedt zich vanuit de met Netwerk en Get the Pic ture gedeelde studio op weg naar de hal om Yerli te laten uit leggen dat haar bijdrage in dichtvorm de nacht symboli seert: „Ik leid eigenlijk een om gekeerd bestaan. Ik werk het liefst 's nachts, als na een voor stelling de adrenaline nog door mijn lijf giert." Ontbijt is onder tussen overigens nergens te be kennen. Te duur wellicht voor een ochtendprogramma waar van het budget zelfs taxivervoer voor de gasten maar mondjes maat toelaat. Een nieuwe ontbijtshow uit de grond stampen voor een kwart van het huidige budget, lijkt dan ook schier onmogelijk, meent eindredacteur Gerben Bakker. „Bovendien gooi je alle ervaring en kennis min of meer weg. Zo'n nieuw programma gaat weer acht jaar terug in de tijd." Bakker, die zich in de afgelopen zes jaar van redacteur en sa mensteller opwerkte tot eindre dacteur vindt het 'persoonlijk verschrikkelijk' dat Ontbijt TV verdwijnt. „Ik probeer steeds te gen mezelf te zeggen: 't is maar een tv-programma." Na iedere uitzending, als de ca meralampjes doven en de tl- buizen de studio weer in het volle licht zetten, zet Bakker in gedachten onwillekeurig een kruisje: „Nog zes, nog vijf... 't Is nu toch echt aftellen." De kijkers, die de afgelopen maanden massaal hun ongeloof over de stopzetting kenbaar maakten, moeten volgens Bak ker niet lastig gevallen worden met de grieven van de makers. Bakken „Het moet wel een beet je een vrolijk afscheid zijn. We hebben geen zin om af te sluiten met weemoed en verdriet." De allerlaatste uitzending zal een half uur langer duren en wordt bijgewoond door relaties van de KRO. Een panel kiest op merkelijke, spraakmakende en ontroerende fragmenten uit acht jaar Ontbijt TV. Ontbijt TV heeft onder zoeksjournalistiek nooit gezien als belangrijkste taak, zegt Bak ker. „Maar we hebben denk ik wel goed oog gehad voor onder werpen die dicht bij de mensen staan. Als ik terugkijk, springen de komst van de euro en Maxi ma er echt uit. Wij zijn al heel snel, nog voor de verloving, be gonnen met een dagelijks Maxi ma-journaal. Sindsdien hebben we regelmatig eigen nieuws rondom de Argentijnse ge bracht." Ontbijt TV is meer dan een ge zellige ochtendshow waarin de net wakkere kijker even onbe kommerd wordt bijgepraat over de actualiteit, zegt Jeanne Kooij mans. „Ik vind het juist snel en afwisselend. Het programma heeft iets heel eigens, ik was er graag mee doorgegaan. De kijk cijfers zijn de afgelopen tijd zelfs gestegen. Natuurlijk speelde mee dat het een mooi nieuws- jaar was, maar we hebben ook gewoon goed werk geleverd. Nee, ik heb nooit stiekem ge hoopt we alsnog gered zouden worden. Ik geloof niet in sprookjes." De grootste droefenis is al voor bij. Kooijmans: „Het moeilijkst was het voor mij toen ik zo'n vier maanden geleden het over lijdensbericht van Ontbijt TV moest voorlezen. Pas als je het nieuws hardop uitspreekt, besef je ineens: verdomme, het is écht eksum/mediaredactie te gaat de nieuwe TROS Tv presenteren. In het enter- nentprogramma strijden lidaten voor brons, zilver of kleur van het metaal geeft de hoogte van het prijzen- aan. De vragenhebben be ing op tv, film, cabaret, iek en theater. Kandidaten len aan de hand van frag- len vragen beantwoorden, te presenteert meerdere sementsprogramma's bij de S. Dagelijks leidt ze het dspel Lingo. Ook presen- ze samen met Bert Kuizen- e land, ter zee en in de De TROS Tv quiz begint tondag 7 juli om 21.50 uur ederland 2. Hilversum - Het is nog geen honderd jaar geleden dat veel Nederlanders leefden zoals we nu alleen gewend zijn van tele visiebeelden uit een Derde We reldland. Geen elektra, geen stromend water en vooral ar moede en onderontwikkeling. De dramaserie Bruin Goud, over turfstekers tussen 1880 en 1925, laat mooi zien hoe Nederland er toen voorstond. En dan wordt maar weer eens duidelijk dat het vroeger lang niet altijd beter was. Voor een aantal televisiekijkers zal Bruin Goud bekend in de oren klinken. De serie was eer der in 1995 al op tv. Deze keer gebruikt de NPS de zomer om Bruin Goud te herhalen. Helaas gebeurt dat op zaterdagmiddag waardoor het er alle schijn van heeft dat de NPS dit slechts doet om de zendtijd te vullen. Maar de serie is een aanrader, dus is het misschien een idee de vi deorecorder op scherp te zetten voor Bruin Goud. Tijdsbeeld De zeven afleveringen van Bruin Goud (de eerste was vorige week) bieden een mooi tijds beeld en bovendien een aantal aardige verhalen over het Drent se veenvolk rond de vorige eeuwwisseling. De serie is geba seerd op volkslegenden en ver telt over het harde leven van de veenwerkers die geheel weer loos waren tegen de grillen van de steenrijke veenbazen. Ze kre gen geen loon uitbetaald en werden gedwongen hun levens middelen aan te schaffen in de winkel van hun veenbaas. De arbeiders, die doorgaans niet konden lezen en schrijven, wer den bovendien opgelicht en uit gebuit. Ze leefden als ratten in donkere, armoedige plaggen hutten. De afleveringen van elk een half uur spelen zich af in de periode van 1880 tot 1925. Het was de tijd dat de meeste veengebieden al geheel waren afgegraven. De veenwerkers vertrokken toen naar de Zuiderveldse Zak, een gebied van veenmoerassen ten zuiden van Emmen. Het was het laatste gebied waar nog veen in overvloed was. „Het was een vergeten land van mist en mod der. Daar moesten we vechten voor ons bestaan. We moesten zien te overleven." Het idee voor de serie werd ge boren toen regisseur Jonne Se- verijn bezig was met 'Het voor deel van de Achterstand', een documentaire over de ontwik keling van Zuidoost Drenthe vanaf 1900. Dat is inmiddels bij na 33 jaar geleden. Tijdens de vervaardiging van die film ver telden voormalige veenarbei ders hem verhalen die ze via overlevering hadden gehoord. Het duurde tot 1990 voordat Se- verijn een vorm had gevonden om de veenverhalen te vertellen en de NOS de dramaserie wilde betalen. Vijf jaar later was Bruin Goud klaar. Aftrap Voor de NOS, in 1995 inmiddels omgedoopt tot NPS, was de dra maserie de aftrap voor veel meer drama. Severijn nu: „Zo ver is het nooit gekomen. Des tijds kwamen er andere mensen in de leiding van de NPS en is er geen groot drama meer ge maakt. Ook voor mij was geen plaats meer na jaren voor de NPS te hebben gewerkt." In 1995 was er veel kritiek vanuit de hoofdstedelijke grachtengor del op Bruin Goud, herinnert Severijn zich. „Men begreep daar niet dat er een serie ge maakt werd over wat er vroeger op het platteland gebeurde. Het interesseerde ze niet. In het noord, oosten en zuiden van het land werd de serie wel goed ont vangen". De regisseur wilde met Bruin Goud laten zien dat ondanks de armoede er ook veel levens vreugde was in de veenstreek. „De veenarbeiders die ik sprak, vertelde vooral over de leuke tijd. En wat me verbaasde was de levenskracht van de mensen toen. De verhalen zijn schets matig. Ik houd meer van een schets dan van een compleet schilderij. Ik weet dat ik daar mee langs het randje ben ge gaan wat mensen nog kunnen volgen op televisie." Dolf Rogmans Bruin Goud wordt vanmiddag om 14.40 uur bij de NPS op Ne derland 3 uitgezonden. «sum/gpd - Het WK voet- laa8^ eindelijk een beetje te ,d" ibij het Nederlandse tv-pu- en dat komt vooral door -Korea van Guus Hid- Afgelopen dinsdag werd itrijd tegen Italië met 1,3 kijkers het best bekeken deweekse duel. Bij Zuid- Spanje rekent de afde- Kijk- en Luisteronderzoek 1 van de NOS vandaag op miljoen Nederlandse kij- visie je naar de statistieken kijkt, je zeker spreken van een pnk-effect", zegt NOS-on- «ker René van Dammen, vedstrijden van Zuid-Korea nhoog." alleen de wedstrijden met •Korea worden goed beke- ook andere programma's in de verrassing van het wordt belicht, mogen zich ugen in stijgende kijkcij- Zo trok Netwerk donderdag 'el zo veel kijkers dan nor- itu door een reportage over de n t, ink-gekte in Zuid-Korea uit T>den. In totaal keken maar 1,3 miljoen Nederlanders. in pen telefonische enquête LO onder bijna 800 Neder- rs bleek deze week dat Korea het favoriete land is nensen die een voorkeur en. Omgerekend naar heel fland hopen ongeveer twee en mensen ouder dan vijf aar dat het elftal van Guus het WK wint. door Eric de Bie Hilversum - Op de BBC zijn de ze week spotjes te zien waarin oud-tennisser John McEnroe zijn nukkigheid weer eens ten toonspreid. De Engelse zender maakt daarmee de kijker warm voor de rechtstreekse uitzendin gen vanaf Wimbledon, waar maandag weer het 'enige, echte tennistoernooi' begint. McEnroe geeft dan dagelijks commentaar voor de BBC. Maar de Ameri kaan zal ook enkele keren te zien zijn bij RTL 5, dat in Neder land het evenement twee weken lang uitzendt. „Hij heeft inderdaad beloofd een paar keer langs te komen voor het geven van een analy se", vertelt Erland Galjaard, pro grammaleider bij RTL 5. „Dat hebben we te danken aan Jacco Eltingh. Die oud-spelers kennen hem natuurlijk allemaal en dan is de vraag wat makkelijker ge steld. Ook Jim Courier komt een paar keer op bezoek in onze stu dio op Wimbledon." RTL 5, dat nog tot en met 2004 de uitzendrechten van het gras- toemooi bezit, rukt dit jaar met een grote equipe uit naar Zuid- Londen. Maar liefst 22 mede werkers stuurt de commerciële zender op pad. Tot die groep behoren de presentatoren Wil fred Genee, Mari-Carmen Ou dendijk en Marcel Maijer. Voor het commentaar gaan Mariëtte Pakker, Albert Mantingh, Evert Jacco Elthing, hier op de Davis Cup 1998, werkt mee aan de Wimble- don-uitzendingen van RTL5. Foto: ANP Schneider en Jacco Eltingh zor gen. Eén ding weten zij nu al: het worden lange dagen. RTL 5 brengt namelijk twee weken tennis 'naar Engels voorbeeld'. „Dat betekent dat we elke dag uitzenden tot en met de laatste bal", aldus Galjaard. Ergernis sen zoals tijdens Roland Garros, toen de NOS regelmatig partijen niet tot einde kon laten zien omdat de uitzendtijd erop zat, blijven de tennisliefhebber dit maal dus bespaard. „Dat is ons voordeel: wij kunnen ons eigen schema invullen. Vorig jaar on derbraken we de live reportages nog voor 5 In het land, maar de tennisliefhebbers schakelden dan weg. Daarom doen we het ditmaal anders. Vanaf 13.00 be ginnen we met uitzenden en na de laatste bal kijken we in een magazine-achtig programma te rug op de dag." Daarin zijn behalve samenvat tingen ook door Eltingh ge maakte items te zien. „En dan gaat het niet over de aardbeien met slagroom. Dat weten we nu wel. Jacco kent dat tenniswe- reldje natuurlijk zo goed dat hij genoeg meer interessante on derwerpen kan verzinnen. Daar naast concentreren we ons ui teraard op de Nederlandse deel nemers en proberen we na de partijen zo veel mogelijk een live interview met ze te brengen. Tijdens de eerste week van Wimbledon is het WK voetbal in Japan en Zuid-Korea ook nog aan de gang. Galjaard vreest echter geen zware concurrentie. „In die week worden op het WK alleen de halve finales op woensdag en de finale op zon dag gespeeld. Die zondag zijn er volgens traditie ook nog geen wedstrijden op Wimbledon." De tennisliefhebber kan de ko mende twee weken dus aan zijn trekken komen. En als de aan pak van de RTL 5-commentato- ren niet bevalt, kan hij altijd overschakelen naar BBC 2. Daar doet John Barrett op ongetwij feld weer deskundige wijze ver slag van de gebeurtenissen op het heilige gras. Hij wordt bijge staan door een keur van oud spelers, onder wie John McEn roe, Pat Cash, Martina Navrati- lova en Virginia Wade. De BBC heeft dit jaar tevens Boris Becker en Steffi Graf kunnen strikken voor het geven van analyses. De geschiedenis van Wimbledon, laatste aflevering van driedelige serie. Zondag RTL 5, 23.10 uur. Wimbledon 2002, vanaf maan dag 24 juni, RTL 5 en BBC 2, 13.00 uur. door Eric de Bie hilversum/gpd - De creatieve geesten bij RTL 4 en RTL 5 moe ten deze zomer wellicht fiks aan de slag om te zorgen dat de re clame-inkomsten bij de com merciële zenders niet teruglo pen. De Amsterdamse recht bank bepaalde gisteren namelijk dat RTL 4 en RTL 5 vanaf 1 juli onder de Nederlandse Media wet vallen en dan niet meer te boek staan als Luxemburgse zenders. Dit kan het moederbe drijf HMG jaarlijks enkele mil joenen euro's aan sponsorin komsten schelen. Licenties Het Commissariaat voor de Me dia kreeg gisteren wederom ge lijk in de juridische strijd die al vijf jaar wordt gevoerd met HMG. Volgens de mediawaak hond zijn RTL 4 en RTL 5 ge woon Nederlandse zenders, want het hoofdkantoor van HMG is in Nederland gevestigd, het merendeel van het perso neel is werkzaam in Nederland en HMG heeft de redactionele verantwoordelijkheid voor de programmaschema's van RTL 4 en RTL 5. Dus moeten deze zen ders zich qua programmaspon- soring en reclame aan de - Eu ropees gezien strenge - Neder landse Mediawet houden. Unilever HMG houdt echter vast aan haar Luxemburgse licenties en maakt nog steeds dankbaar ge bruik van de zogeheten 'U- bochtconstructie'. Ook nu geeft HMG de strijd nog niet op. Het bedrijf gaat in beroep bij de Raad van State en vraagt daarbij meteen een schorsing aan van de gisteren gedane uitspraak. Daarmee kan de zaak weer en kele maanden worden gerekt. Indien het Commissariaat voor de Media ook bij de Raad van State gelijk krijgt, zal dat voor RTL 4 en RTL 5 een groot aantal beperkingen betekenen. Met name op het gebied van pro- grammasponsoring zijn de Ne derlandse regels veel strenger dan de Luxemburgse. „Een pro gramma dat door één bedrijf wordt betaald en waarin de pro ducten van dat bedrijf worden aangeprezen, mag dan niet meer", geeft een woorvoerder van het Commissariaat voor de Media als voorbeeld. Onder meer Life Cooking met Carlo Boszhard en Irene Moors, dat geheel betaald wordt door Uni lever, zou dan moeten worden aangepast. „De verschillen zitten vooral in titelsponsoring, de aftiteling en billboards (reclamespotjes van de sponsor aan het begin en einde van wn programma, red.) laat een woordvoerster van HMG weten. „Je mag dan niet meer zomaar de naam van een sponsor in de titel van een pro gramma noemen." Yorin Hoeveel HMG dit precies aan inkomsten kan schelen, is moei lijk te schatten. Over het geld dat omgaat in programmaspon- soring is weinig bekend. Het verschil kan in de miljoenen lo pen. „Maar als het zover komt, zijn we niet bang dat er opeens veel minder geld binnenkomt. We zijn een commercieel bedrijf en zullen dan naar nieuwe we gen zoeken om dat verlies te compenseren", voorspelt de HMG-woordvoerster, die daar bij naar Yorin wijst. De derde HMG-zender valt al onder de Nederlandse Mediawet. „Daar worden ook gesponsorde programma's uitgezonden. TV Woonmagazine en Yorin Travel bijvoorbeeld. Je moet alleen cre atief met de regels omgaan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37