KUNST 8f CULTUUR Jacob Cuyp treedt uit schaduw van Aelbert Elvis scoort dankzij Nike en Junkie XL ddse schilderkunst nog lang niet dood Dans en droom in kleurige scènes Expositie 'de vader van de zoon' in Dordrechts Museum pierde mannen atoeages ^festival ire hersteld i'A Havelaar klassieker 'Ik heb die zangpartij niet aan flarden geknipt' hdc941 zaterdag 22 juni 2002 snde kunst recensie madette van der goes itie: 'Beeld en Evenbeeld', njen van Annie Goddijn, Maurice penning, Jacques Turk en Rob ten Te zien: t/m 7/7, di-vr 10-17 i-zo 12-17 uur, Stedelijk Museum mhal, Oude Singel 28-32, Leiden. Documenta in Kassei d video's een overheersen- spelen. Dat in Leiden de erkunst nog lang niet is, blijkt uit het werk van unstenaars die op dit mo- in het kader van de mani- e 'Beeld en Evenbeeld' in fijk Museum De Lakenhal eren. Annie Goddijn, ice Braspenning, Jacques en Rob Schouten zijn niet eken op deze traditionele torm en laten ieder op eigen manier zien wat je doen met een stuk linnen i beetje verf. ioddijn hangt in het trap- lis een indrukwekkend ik met donkere bergen, ijnzand en daarboven een tblauwe lucht. Opvallend eenvoud van dit land- dat Goddijn waarschijn- iar aanleiding van een van reizen naar Marokko te. Alleen het allemoodza- te heeft ze weergegeven, toch is het precies genoeg zwaarte van het gebergte, tte van het droge zand en ens zomerse hemel te er- haar andere werken be- ij met minimale beeld een maximum aan ef- •iegelingen' heten haar recente schilderijen, sterk vereenvoudigde weerspiegeld in water te jn. Jammer is wel dat deze i. die in de smalle gang bovenverdieping van het um hangen, niet zo goed n recht komen. Het werk •oddijn moet je eigenlijk Here afstand zien. ce Braspenning schildert heel andere onderwerpen. Hij laat zich vooral inspireren door het dagelijks leven. Bijvoorbeeld door een pikzwarte auto die wegrijdt in de nacht. Behalve de rode achterlichten bestaat dit schilderij alleen maar uit diverse tinten zwart. Daarmee laat Bras penning zien hoe goed hij de schildertechniek beheerst. Het schilderen van uiteenlopende gradaties zwart is namelijk van ouds een van de moeilijkste op gaven die een kunstenaar zich zelf kan stellen. Zeventiende- eeuwse schilders als Rembrandt en Frans Hals blonken erin uit Op andere schilderijen oefent Braspenning zich in de kunst van het weglaten. Twee kinde ren die bezig zijn met koekhap- pen beeldt hij af als schimmen waarvan de witte lijven en ge zichten slechts zeer schetsmatig zijn aangeduid. Dat Braspen ning ook een expressievere kant heeft, blijkt uit zijn portret van een kind dat aan een ijsje likt. Vol overgave bindt het kind de strijd aan met de smeltende lek kernij. Paars en groen zijn de overheersende kleuren in het gezicht en de kleding, maar de tong is knalrood. Daar ligt het accent op, waardoor nog extra wordt benadrukt dat het kind likt alsof zijn leven ervan af hangt. Ondanks het onschuldige onderwerp krijgt dit schilderij daardoor toch iets verontrus tends. Rob Schouten houdt met zijn zeegezichten de traditie van de Haagse School levend. Met na me geldt dat voor drie recente schilderijen die naast elkaar aan een tussenwandje hangen. On danks hun geringe afmetingen heeft Schouten van de grijze golven en de bleke wolkenluch ten majestueuze composities gemaakt. De weersomstandig heden op deze doeken zijn guur en herfstachtig, maar absoluut niet angstaanjagend. Wat over heerst is een gevoel van bewon dering voor de natuur die ons met haar samenspel van wind, licht, water en lucht diep weet te ontroeren. - Portret van de zesjarige Michiel Pompe van Slingelandt, gemaakt door Jacob Cuyp. Foto: GPD door Dolf Welling Dordrecht - Bij 'Cuyp' denken we allicht aan de beroemde zeven- tiende-eeuwse kunstenaar van het zuidelijk-zonnige landschap met vee: Aelbert Cuyp, naar wie in Amsterdam een geliefde marktstraat genoemd is. In zijn geboorteplaats Dordrecht was zijn vader, Jacob, een schilder en burger van aanzien. Waar Aelbert in Engeland eerder dan in Dordt tot de grote meesters werd gere kend, bleef de waardering voor Jacob tot diens woonplaats be perkt. Toch kreeg zijn werk na dien verspreiding. Het Dordrechts Museum heeft voor de aan hem gewijde expo sitie bruiklenen tot uit Buenos Aires gehaald. Van Aelberts werk hangt momenteel een expositie in het Rijksmuseum te Amster dam. Dordrecht geeft nu voor het eerst een ruime keuze uit het oeuvre van Jacob. De schil der verdient dat: hij verruimde in die stad de blik van aanko mende kunstenaars en schiep aldus een fris klimaat voor de kunst. Zijn vader, Gerrit Gerritsz, was een glazenier die een goede re putatie had. Daardoor kreeg zijn zoon en leerling kennelijk al een belangrijke opdracht: een groepsportret van de stedelijke muntmeesters. De mannen staan stijf tegen elkaar, maar de portretkoppen voldeden blijk baar zodat Jacob aan een lucra tieve praktijk als portrettist van lokale notabelen kon beginnen. Sommige portretten zijn niet al leen van belang voor de stadshistorie. De weduwe Van Wesel, het echtpaar De Veer uit Boijmans Van Beuningen, Jo hannes Repelaer of zijn vader Anthonis kijken ons in het mu seum zo aan, dat we een indruk van een persoonlijkheid menen te krijgen terwijl we ook de stof uitdrukking bewonderen. Jacob en zijn zoon trokken niet naar grotere kunststeden. Zij cultiveerden hun Dordtse 'net werk'. De maatschappelijke am bities van Jacob waren kennelijk vervuld met zijn positie als dia ken en ouderling van de Waalse kerk en deken van het in 1642 mede door hem opgerichte St. Lucasgilde. Zijn artistieke ambi ties reikten verder. Jacob heeft terdege kennis genomen van wat in Utrecht en elders gebeur de en die kennis gaf hij door aan leerlingen. Hij koos uit de eigen tijdse kunst als bij een zelfbedie ningsbuffet en vergaarde in te keningen en prenten een ate- liervoorraad aan voorbeelden voor zichzelf en zijn vele leerlin gen. Sommige figuren en voor werpen komen in verschillende werken in verschillende situaties terug. Zo is een deftige dame op een vismarkttafereel een herde rin op een schilderij uit Boeda pest. Dat was praktisch. Een ongewo ner voorbeeld van het gebruik van een bestaande voorstelling vormt het portret van het echt paar Van Beveren. Het liet zich door Jacob schilderen op een bestaand paneel met figuren en een gezicht op de Haagse Hof vijver door David Vinckboons. Aelbert heeft in schilderijen van zijn vader soms voor de land schapspartij gezorgd en dan sig neerde pa toch voor het geheel. De prijs voor zijn werken was goed, maar lager dan bijvoor beeld voor een Van Goyen. Later is Jacobs signatuur door de han del wel eens in die van Aelbert veranderd. Ook kon nog niet al tijd worden vastgesteld in hoe verre leerlingen in een schilderij de hand hebben gehad. De ex positie biedt welkome mogelijk heden tot vergelijking met ande re werken van bijvoorbeeld een kinderportret - meisje of jongen, dat staat niet vast - uit Frankfurt waarover de deskundigen het niet eens zijn. Het kinderportret ging tot de meest geliefde werken van Jacob behoren. Op de affiche en bui ten op de catalogus prijkt de af beelding van een paneel met het portret van de zesjarige Michiel Pompe van Slingelandt. Dit schilderij stond vroeger op naam van Aelbert maar is nu weer aan Jacob teruggegeven. Daarentegen heeft Jacob van de vier in een recente kunstge schiedenis genoemde werken er intussen weer twee verloren. De kunsthistorici zijn onvermoei baar. Het jongetje Pompe is uitgedost als een prinsje dat in gezelschap van een snuffende hond op val kenjacht is.£elaas behelpt hij zich met eenrorenvalk die zich in werkelijkheid niet leent voor zo'n taak omdat hij zich tot muisjes beperkt. Voor belangrijke opdrachten gaf men in Dordrecht nog wel eens de voorkeur aan iemand van el ders. Jacob zal dan ook verguld zijn geweest toen hij een groot historiestuk kon maken. Moge lijk was het de stad die hem ver zocht een allegorische voorstel ling te maken op de overwin ning van Den Bosch door Fre- denk Hendrik. Hij stelde de prins voor als David die Goliath heeft verslagen. Het werd zo wel een wat oudere David want het portret moest gelijkend zijn. Op enkele door beide Cuyps ge schilderde werken gloeit in het landschap het mediterrane licht aan dat de specialiteit van Ael bert is geworden. Jacob Cuyp, de vader van de zoon. Dordrechts Museum t/m 15 september. i - Galerie Heren- in Rotterdam exposeert juni tot en met 18 au- i werken van Hein Dinge- Henk Schiflmacher en «n. Dingemans (1962) te- eder n schildert vooral grote ide mannen met enorme B uit culturen en natuur- izoals de Maori's, Austra- aboriginals en Polyne- ichiffmacher (1952) ta- der, schrijver, fotograaf istenaar tekent al zijn he li. Bom (1958) werkt al 18 zijn tattooshop in Rot- n. In zijn eigen teken- en fcrwerk zijn de ontwerpen Jankejook in tatoeages ver- gj>erugtevinden' |GPD/Lex van Rossen In het nieuwe Plaza- lex bij de Groenoordhal- eft op 14 september het >vn Jazzfestival plaats. De riten rond het 25-jarig in van Jazz on Sunday n ertoe geleid dat het be- deze jazzclub en de bestuurskem van het Key- lazzfestival besloten tot richting van het festival, im zeventien jaar lang in igehoorzaal werd ge- maar een paar jaar ge- ter ziele ging. plom Max Havelaar van Mul- is dé klassieker van de riandse literatuur. Met het eme Van den vos Reynaer- igoede tweede. Dat is al- ide uitkomst van een en- de Digitale Biblio- lor de Nederlandse Let- left gehouden onder de in van de Maatschap- èderlandse Letterkun de Nederlandse literai- in. Ongeveer een op de in vulde de vragenlijst de moderne schrijvers Gerard Reve met De m en W.F. Hermans met •re kamer van Damo- ;e ogen. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: leertingenuitvoering Balletschool Ellen Oostertioff. Gezien 21/6 Leidse Schouwburg. Dat dans en droom alles met el kaar te maken hebben, bewees Ellen Oosterhoff met het pro gramma dat zij maakte voor de leerlingen van haar ballet school. Droomreizen, de schit terende wereld van de musical en een wonderlijke dwaaltocht door het warenhuis Droom Vreesman trokken in kleurige dansscènes voorbij. De leeftijdsgroepen wisselden elkaar vloeiend af. Na een klas sieke opening, met dartele kleintjes en elegante ouderen, barstte de vakantiesfeer los. Vooral de sierlijke Indonesische dansen en de zwierige gebaren uit Turkije riepen de sfeer mooi op. De rondreis langs beroemde musicals toonde aan hoe fees telijk dansen kan zijn. Het nos talgisch gehalte was hoog, zeker in 'Swing, swing, swing...', maar ook bij 'Grease' ging menig hart sneller kloppen bij de zorgeloze uitgaanssfeer. Mooi dierlijk wa ren de 'Cats' met hun lenige, soms felle lijven. Een warenhuis is niets bijzon ders, tenzij je het bekijkt door de ogen van twee kinderen die hun moeder kwijt zijn. Tapdan- sers roepen de bedrijvige sfeer op. Op de sport- en de muziek afdeling wordt stevig geswingd, terwijl de etalagepoppen sereen hun Idassieke passen uitvoeren. De kleine deelnemers ontroe ren met hun zwembandjes op de badkledingafdeling en hun zoete roze lollydans. Tijdens het hoeden passen heerst pre cies de rust die bij die afdeling hoort. Na sluitingstijd kan het best eng zijn in een warenhuis. Het beddengoed gaat spoken, maar ook ontdekken de twee verdwaalde kinderen dat de poppen op de speelgoedafde ling gaan bewegen als iedereen weg is. Er wordt vrolijk in het rond gedanst en als moeder de kinderen terugvindt hebben ze zulke schitterende avonturen achter de rug, dat ze haar mis schien niet eens zo erg gemist hebben. door Jacob Haagsma Amsterdam - Elvis is weer in het hitgebouw. De remix van het ob scure nummer 'A little less con versation' geeft Elvis Presley zijn achttiende Engelse nummer-een hit, waarmee hij postuum The Beatles voorbijstreeft. De com mercials van Nike, waarin deze remix het spectaculaire gegoo chel van beroemde voetballers begeleidt, zijn inmiddels wereld wijd te zien. Verantwoordelijk voor dit unieke Elvis-produkt is de Nederlander Tom Holkenborg uit Amsterdam. Het is een opmerkelijk verhaal, de ontstaansgeschiedenis van de Elvis-bewerking van Junkie XL, zoals Tom Holkenborg heet als hij muziek maakt. Hij had al enkele commercials van Nike van muziek voorzien, ten tijde van de Olympische Spelen. „Daar zat gewoon iemand die mijn muziek heel tof vond en me belde of ik met hen wou werken." Voor de huidige reclameclip werd Holkenborg opnieuw be naderd. Het bijzondere is aller eerst dat het een wereldwijde campagne is. „Meestal wordt al leen al de muziek per territori um anders geregeld, omdat je te maken hebt met heel verschil lende culturele achtergronden. Het zijn eigenlijk alleen com mercials als die van Coca Cola, die wereldwijd gaan." Na een uitgebreide brainstorm sessie - 'want die mensen gaan niet over één nacht ijs' - kwam het idee bovendrijven om iets met Elvis te doen. „Maar iedereen zag daar een probleem in, omdat het heel moeilijk zou worden om er toe stemming voor te krijgen." Ei genwijze Tom ging in Amster dam toch aan de slag en kreeg na wat heen en weer sturen van versies zowaar groen licht van de Elvis Estate: „Zijn erfgena men en een stuk of twintig ad vocaten eromheen. Waarom Holkenborg voor zijn versie van 'A little less conversa tion', een nummer dat in 1968 op een b-kantje verscheen en dat hij leerde kennen op de soundtrack van de recente film 'Ocean's eleven', als eerste ar tiest wel toestemming kreeg en hele horden die soortgelijke po- Tom Holkenborg: „Het is en blijft een Elvis-nummer, dus alle royalties gaan naar de erfgenamen." Foto: Lex van Rossen gingen deden niet, weet hij ook niet precies. „Ik denk ten eerste omdat ik een heel onbekend nummer heb genomen en ten tweede omdat ik het origineel redelijk intact heb gelaten. Ik heb recht gedaan aan zijn stem. Ik heb die zangpartij niet aan flarden geknipt en er geen lom pe beat onder gezét, zoals in zo veel remixen. Het gaat die club helemaal niet om het geM, dat merk je aan alles. Ze willen de nagedachtenis van Elvis gewoon recht doen, daar lijkt het ten minste heel erg op." Dat zal ook wel de reden ge weest zijn dat Tom zijn volledige artiestennaam in dit verband niet mag gebruiken. „Toen onze advocaat zei dat die remix gemaakt was door Junkie XL, bleef het vier seconden stil aan de andere kant van de lijn, toen zeiden ze: 'You gotta be kiddin'. Dat vonden ze iets 'too much'. Dus werd het Elvis Vs. JXL. Maar iedereen weet wel dat ik erachter zit, hoor, op de En gelse radio hebben ze het ge woon over Junkie XL." Van de Nike-commercial be staan meerdere versies. Bio scoopbezoekers krijgen een ge nereus filmpje van ruim drie mi nuten voorgeschoteld, verder zijn er versies in omloop van dertig en zestig seconden. „Om de aandacht vast te houden." Steenrijk zal Holkenborg van deze klus niet worden. „Als het een liedje van mezelf was ge weest, dan wel. Maar nu is en blijft het een Elvis-nummer, dus alle royalties gaan naar die Elvis Estate. Ik krijg alleen een 'fee' voor het remix-werk en dat staat natuurlijk in geen verhouding tot wat het opbrengt. Ja, maar jij hebt wel de eer, zeggen ze dan, en je bent en blijft de enige die deze kans krijgt. Dat heeft wat zuurs, maar ik heb hiervoor ge kozen en ik lui er verder niet over. Zo'n kans word je op een gouden schaaltje aangereikt, dat moet je één keer doen en niet weer. En als ik straks met mijn eigen nieuwe album kom, springt iedereen er wereldwijd bovenop." Die nieuwe plaat - 'een echte dansplaat' - komt in september en bevat onder andere een sa menwerking met jaren-tachtig- synthesizercoryfee Gary Nu- man. Voor die tijd komt nog het album uit van Sasha, hier niet erg bekend maar wel Engelands populairste DJ, dat Holkenborg co-produceerde. Sinds 'Big sounds of the drags' uit 1999, het vorige album van Junkie XL, is het een beetje stil gebleven rond Holkenborg. Schijnbaar, want hij was druk bezig om zich middels goed ge plaatste 12-inches remixen en optredens een plek te verwerven op de Engelse dansscène. Bo vendien maakte hij muziek voor verschillende speelfilms en commercials. En dan is er nog de lucratieve wereld van de 'games'. Holken borg maakte de muziek en het 'sound design' voor 'Quantum redshift', het spel voor de X-box- spelcomputer dat in september uitkomt. „Dan heb je het wel over een uur nieuwe muziek, in dolby surround, speciaal gemaakt voor dat spel. De omzet in de vi deospelletjeswereld ligt op dit moment al een stuk hoger dan de hele filmindustrie bij elkaar, en dan hebben we het maar niet meer over de muziekindustrie. De spelletjesindustrie neemt het gewoon over. Ik ben er een jaar of drie, vier geleden mee begon nen en ik spendeer er redelijk veel tijd aan. Daar zit gewoon een hele nieuwe markt."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33