WK VOETBAL Duitsland doet pijn aan de ogen Rivaldo misdraagt zich opnieuw "5! 'Bruno is een echte Senegalees' Feyenoord wil meer Japanners ok Portugese ndscoach weg insen winnen ijes-WK' wel todstop door gelse fan Dl FIFA zou Braziliaanse vedette veel harder moeten aanpakken VS ondanks overwicht naar huis SPELENDERWIJS Excentriekeling Metsu kreeg lastige knapen als Diouf en Fagida in het gareel DE MOS Italiaanse bond vraagt volk arbiters te sparen ABON - Een week na de ver- id snelle uitschakeling Portugal in de eerste ronde het wereldkampioenschap thai heeft bondscoach Anto- Oliveira gisteren ontslag ge nen. Hij deed dat na de me eling van bondsvoorzitter lerto Madail dat hij nog goed over de toekomst van londscoach wilde naden- Volgens de Portugese me- ziet de bond het liefst Guus dink de opgestapte Oliveira olgen. Ook de Poolse dscoach Jerzy Engel maakte eren zijn ontslag bekend, is teleurgesteld in de be nders van de Poolse voet- K>nd, die hij een gebrek aan nis en niveau verwijt. Engel jerde eerder zelf zijn ont- in te dienen, maar na de :hakeling was zijn positie oudbaar. gkok - Frankrijk ging op het e WK roemloos ten onder, r een week later was er wel balsucces. Een Frans team in Bangkok het WK voetbal bajesklanten, meldde gis- •n de Neue Züricher Zeit- De criminele 'haantjes' men in Klong Plem - een ingenis voor met name ;shandelaars - de finale van iria met 7-6, na strafschop- Aan het wereldkampioen- ip voor gevangenen deden 'nationale' teams mee. ■o - Uit frustratie over de thakeling door Brazilië in ^■wartfinales van het WK M een Engelse voetbalfan bij 0 fapanse treinstation Kake- a een Braziliaans shirt op spoor gelegd. Hij deed dat voordat een hoge snel- strein met honderdtachtig ieter per uur vanuit Tokio «rde. De trein maakte een stop en de fan werd gear- :rd. MTS LAG E N 'inales. >ka. Engeland - Brazilië 1-2 (1-1). /en 1-0, 45. Rivaldo 1-1 50. Ro- o 1-2. Scheidsrechter: Rizo Toeschouwers: 50.000. Rode 58. Ronaldinho, (Brazilië). Gele Scholes, Ferdinand (Engeland). Duitsland - Verenigde Staten 1-0 39. Ballack 1-0. Scheidsrechter: i (Sch). Toeschouwers: 37.337. kaart: Kehl, Neuville (Duitsland), Pope, Reyna, Mastroeni, Ber- (VS). zaterdag 22 JUNI 2002 TOPSCORERS I ise (Duitsland), Ronaldo (Brazilië), j io (Brazilië) 5; 4. Tomasson (De ken), Vieri (Italië) 4; 6, Raul je), Pauleta (Portugal), Bouba Di- TSt( enegal), Wilmots (België), Morien- ipanje), Robbie Keane (Ierland), on (Zwe) 3; 13. Hierro (Spanje), oio (Japan), Gómez (Costa Rica), iSas (Turkije), Cuevas (Paraguay), itti (Mexico), Henri Camara (Sene- as Donovan (Verenigde Sta- on> Ümit Davala (Turkije), Owen (En- ^ld), Ronaldinho (Brazilië), Ballack Jand) 2. RODE KAARTEN SSETI en. slt ndere tting i Dagb /oor hdc.nl Ier lei °rd' jeven t- unt u n Af del c] Volg het WK op de voet via de sms-service van deze krant. Rust- en eindstanden korte verslagen. Stuur de sms-tekst WK 104 naar het nummer 4777. (Tijdelijk) afmelden? WK UIT kosten 35 eurocent per sms door Henri van der Steen SHizuoKA/GPD - De televisie be steedde er geen bijzondere aan dacht aan, maar het moment is vastgelegd. De FIFA kan er zo maar de hand op leggen. Op nieuw maakte Rivaldo zichzelf en de voetballerij te schande met hetzelfde stukje theater dat hij al tegen Turkije opvoerde. Tegen de grond gaan, met de handen voor het gezicht, alsof hij een elleboog had gekregen. Het incident gebeurde na een uur spel bij Brazilië-Engeland. Een kopduel tussen Rivaldo en Sol Campbell werd bijna achte loos gewonnen door de grote Engelsman, die bij het neerko men met zijn hand het gezicht van de Braziliaan schampte. Ri- valdo stortte ter aarde alsof hij vol was geraakt, het gezicht ver bergend met zijn handen. Aan de zijlijn deed de Braziliaanse bondscoach Scolari hevig ont daan mee aan het theater. Als een gek op en neer lopend, voortdurend ellebogen makend, om de grensrechter te intimide ren en hopend op aandacht van scheidsrechter Rizo Ramos. Die had niks gezien; er was ook niks gebeurd. Rivaldo kwam pas overeind toen hij begreep dat er niks voor hem te halen viel, maar als hij pech heeft - en de voetballerij geluk - gaat de tuchtcommissie van de FIFA werk maken van het voor val. In de regels is opgenomen dat de tuchtcommissie auto noom en op basis van video beelden tot het aanklagen van een speler kan overgaan, als daar aanleiding voor is. Als het de FIFA ernst is met het streven naar fair play, kan de wereld voetbalbond niet anders dan Ri valdo aanpakken. En harder dan de vorige keer, toen de multi miljonair er met een flutboete vanaf kwam. Tegen Turkije deed Rivaldo im mers hetzelfde. Hij kreeg een bal tegen zijn dij geschopt en viel theatraal op de grond, de han den op het gezicht, alsof hij daar was geraakt. Hakan Unsal kreeg zijn tweede gele kaart en moest eraf. Over het nieuwe wangedrag van Rivaldo werd gisteren na de wedstrijd met geen woord meer gesproken. De Engelsen stelden vast dat de middag een beetje was tegengevallen, maar dat het gezelschap met opgeheven hoofd naar huis gaat, terwijl de Brazilianen trots waren op hun professioneel afgewerkte kwart finale. „We hebben in de fase dat we tegen tien man speelden te wei nig voordeel uit de situatie ge haald," aldus de Engelse coach Sven-Göran Eriksson. „De Bra zilianen hielden de bal beter in de ploeg dan wij. Dat was wel een beetje teleurstellend. Mis schien waren we een beetje moe. Maar we hebben dit toer nooi veel geleerd en zullen over vier jaar, met praktisch dezelfde ploeg, hopelijk beter kunnen". David Seaman zal er dan zeker niet meer bijzijn. De 38-jarige doelman van het Engelse elftal en Arsenal bood na afloop zijn landgenoten excuses aan voor zijn cruciale beoordelingsfout, waardoor Brazilië op 2-1 kwam. „Sorry, dat is het enige dat ik wil en kan zeggen tegen de fans", sprak hij met betraande ogen. Seaman voelde zich gesterkt door de bemoedigende reacties van zijn ploeggenoten, die van een gelukstreffer spraken. De Braziliaanse coach Luiz Feli pe Scolari loofde zijn ploeg voor het spel na de rode kaart van Ronaldinho: „Wij hebben vaker met tien man getraind, de pers begreep daar nooit wat van. Nu was het nodig om met tien man te spelen en dat hebben we uit stekend gedaan". door Jaap van Essen ulsan - Als er al een voetbalgod bestaat, dan was hij gisteren ver geten Ulsan te bezoeken. En dus mag de hele wereld nog eens twee wedstrijden 'genieten' van het Duitse nationale elftal. Arme wereld. Afgelopen zaterdag fungeerde de Mannschaft al als een uiterst probaat slaapmiddel voor een middagdutje. Duitsland-Para- guay was niet om aan te zien. Gisteren was de prestatie van de Bundesliga-miljonairs zo moge lijk nog schrijnender. Maar alle stereotypen over het Duitse voetbal bleken andermaal te kloppen. Het werd in het duel met de Verenigde Staten dood leuk weer eens 1-0 voor de ploeg van Rudi Voller, die nu zowaar in de halve finale staat. En daar na volgt nog een finale, of wan neer er toch nog iets van ge rechtigheid bestaat, een troostfi nale om de derde plaats. Zelfs twee opeenvolgende ne derlagen zullen geen genoeg doening zijn voor de voetballief hebbers die de duels van de Duitsers tot nu toe hebben uit gezeten. En genoegdoening voor de spelers van de Verenig de Staten is al helemaal niet denkbaar. Zij waren gisteren be ter. De VS waren de ploeg die het spel maakte tegen Duitsland! Als de crisis van het Europese voet bal dit toernooi ooit duidelijk werd, dan was het wel in Ulsan. Amerika stuitte aanvankelijk echter op de weer uitstekende doelman Oliver Kahn (niet voor dinho (Brazilië, geschorst voor ide wedstrijd). CELE KAARTEN Eider, Baumann, Ballack, Kehl, He (Duitsland), Coly, Thiaw (Sene- Juanfran, Baraja, Hierro (Spanje), ad.nl to Carlos (Brazilië), Alpay Ozalan, Penbe (Turkije). rotterdam/gpd - Feyenoord wil na Shinji Ono meer Japan se internationals naar De Kuip halen. De Rotterdammers heb ben hun oog laten vallen op de centrale verdediger Toshihiro Hattori van Jubilo Iwata en de bij Arsenal vertrekkende Juni- chi Inamoto. Hattori (28) staat nog onder contract bij Jubilo Iwata. Fey enoord zou hem op huurbasis naar Rotterdam willen halen. Tijdens dit WK had Hattori geen basisplaats, maar viel hij wel enkele keren in. Ono zou vooral de komst van Inamoto toejuichen. Inamoto was dit seizoen reserve-speler bij Arsenal. Manager Wenger heeft geen plaats meer voor hem en wilde de optie tot koop niet lichten. De Britten waren namelijk geen eigenaar van In amoto, wat velen dachten. Ze hadden hem gehuurd van zijn Japanse club en kunnen hem daardoor ook niet ruilen met PSV voor Mark van Bommel. De interesse van Feyenoord voor Inamoto is niet nieuw. Vorig jaar al hebben de Rotter dammers hun belangstelling kenbaar gemaakt voor de ge blondeerde middenvelder. In amoto zou een verhuizing naar Nederland wel zien zitten, vooral omdat hij van Shinji Ono alleen maar goede verha len heeft gehoord. 1ARD Dodds is 55, suppor- m Manchester United en jelse nationale ploeg. Hij al meer dan twintig jaar wedstrijd van beide hoewel hij vier uur trei- van Manchester woont. „Ik g upporter geworden zoals ^n, toen we op een kleine wittelevisie de beelden van de vliegramp in :hen met de ploeg van Chester". Dat was in 1958. >y Charlton en Matt Busby eefden de ramp, Duncan irds en andere godenzo- ïiet. it Richard Dodds in Japan r de nieuwe Duncan Ed- s te zien, David Beckham. :ost hem een fortuin („Ik i aan het einde van de id tienduizend pond kwijt n"), maar hij kan het zich irloven. Dodds is expor- van graan. „Ik was in Sap poro om Engeland-Argentinië te zien, daar heb ik gelijk een bezoek gebracht aan de bierfa- briek waar ze mijn graan ver werken". Dat was wel grappig, maar verder vindt Dodds er weinig aan in Japan. Bekende verhalen: al dat reizen, nie mand die Engels spreekt en duur, duur, duur. „Hoe ze het doen weet ik niet, die Engelse supporters. Er wa ren er die twee weken geleden al platzak waren. Gisteren kreeg ik nog een kaartje aangeboden van iemand. Hij moest geld hebben, moest naar huis, totaal failliet". Hij laat zijn kaartje zien, goed koopste rang, 125 dollar. „Waanzinnig. De halve finale kost vijfhonderd dollar. Maar de Engelsen blijven er niet om weg. Van de week heeft de FA nog drieduizend kaartjes uitge zet voor deze wedstrijd, Enge- land-Brazilië. Ze waren meteen weg. Maar een vlucht was er amper te krijgen. En toch zitten ze hier vanmiddag in het stadi on". Niets ontroert soms zo als het verhaal van de echte voetbal supporter. Zeker niet als de me lancholie toeslaat. Want, eerlijk: Richard wil naar huis. „Het is mooi geweest". Hij is niet de enige. „Ik denk dat de meeste fans wel naar huis willen, wij vinden het stiekem niet erg als Engeland vanmiddag verliest. Van Brazilië, hè!" Zo mag het van hem en mis schien wel een heleboel Engel se fans aflopen: goeie wedstrijd, verliezen van het grote Brazilië en dan lekker naar huis. En zo ging het. Het werd alleen zeker geen goeie wedstrijd. Henri van der Steen WÊÉ niets telkens de Duitse uitblin ker), en later op de tijdelijke blindheid van de arbiter. Tus sendoor, kort voor rust, maakte Michael Ballack met een overi gens goede kopbal 1-0 voor Duitsland. Een doelpunt dat ge zien de veldverhoudingen ner gens op sloeg. Er is dit WK heel wat afgemek- kerd op arbiters uit de zoge naamde derde-wereldlanden. Meestal terecht. Gisteren was de leiding echter in handen van een Schot, meneer Hugh Dallas. Hij zag in de vijfde minuut na rust een overduidelijke hands bal van Torsten Frings op de doellijn over het hoofd. Ook de Engelse grensrechter Philip Sharp deed zijn naam geen eer aan. Onbegrijpelijk, want nie mand twijfelde er aan dat Frings de inzet van Gregg Berhalter met de arm keerde. Enige twist- Het meest opmerkelijke moment uit Duitsland-Verenigde Staten: Duitser Torsten Frings raakt een ai dan niet de doellijn gepasseerde inzet van Amerikaan Gregg Berhalter met zijn arm. Doelman Oliver Kahn duikt in het luchtledige. Foto: EPA punt was of de bal de doellijn al gepasseerd was toen de Duitser hands maakte. Doelpunt of strafschop, dat was de keuze. Dallas liet het spel echter gewoon doorgaan. Zo lang dit soort opzichtige blun ders worden begaan, zijn zelfs elektronische hulpmiddelen voor de arbiters parels voor de zwijnen. En laat 'Europa' alsje blieft beschaamd zwijgen over scheidsrechters uit Korea of Costa Rica. Dallas beroofde de wedstrijd van de enige mogelijkheid op een beetje vermaak. Doordat hij ziende blind bleek, zagen de Duitsers hun kans schoon: ne gen man achter de bal en zoek het maar uit met die wedstrijd. Vakkundig werd het duel ver moord en nu kan Rudi Voller nog steeds de tweede man wor den die zowel als speler en als coach de wereldtitel haalt. Franz Beckenbauer deed dat ook, als speler in 1974 en als trainer in 1990, toen Voller een gewaar deerde aanvaller in het Duitse elftal was. Eamie Stewart zal als speler nooit wereldkampioen worden. De Nederlandse Amerikaan vindt het al heel wat dat de VS bij de laatste acht op het WK wisten te komen. Stewart vond het WK, ondanks zijn blessures die hem gisteren ook weer lang aan de kant hielden, zelfs zo leuk dat hij hoopt nog vaak uit genodigd te worden door bondscoach Arena. Transfervrij Bovendien wil hij vanaf begin 2003 in de Amerikaanse prof competitie, de MLS, gaan spe len. „Daarover onderhandel ik nu met NAC. Mijn contract loopt nog een heel seizoen door, maar ik hoop eerder te mogen vertrekken. Transfervrij dan wel, want ik speel al zo lang bij NAC en in de MLS betalen de clubs vrijwel nooit een transfersom". Stewart legde zich gisteren vrij makkelijk neer bij de uitschake ling. „Natuurlijk is het doodzon de. We spelen ze weg, maar daar gaat het in het voetbal nog steeds niet om. Ik ken eigenlijk ook geen frustratie ten opzichte van de Duitsers. Ik denk maar zo, als je steeds weer op een dergelijke manier weet te win nen, dan kan dat gewoon geen geluk meer zijn". door Leon ten Voorde den haag/gpd - Hij is met zijn lange, wapperende manen een opvallende verschijning temid den van al die zwarte spelers. Bruno Metsu - een excentrieke Fransman - stelde als voetballer niet veel voor. Maar als coach schrijft hij op dit moment bij het WK geschiedenis met de Felle Leeuwen van Senegal. Bruno Metsu heeft dezer dagen vele vrienden, tien miljoen om precies te zijn. Hij is zo'n beetje de Guus Hiddink van Senegal. Alle Senegalezen houden van hem en hij houdt van alle Sene galezen. Metsu, die zich in al zijn bescheidenheid de witte to venaar noemt, kan gewoon niet kapot in het Afrikaanse land. Je kunt ook nauwelijks om hem heen. Metsu is een flamboyante persoonlijkheid. Een voetbal trainer met het uiterlijk van een popster. Een vlotte veertiger, met lange haren en een snelle babbel. Metsu is zo'n man die niet wegloopt voor de charmes van het leven. „Bruno is één van ons, hij is een echte Senega lees", zei steraanvaller El Hadji Diouf onlangs in Voetbal Inter national. „We kunnen met hem overal over praten, zelfs over voetbal en seks. Als we wat gaan drinken, drinkt hij gewoon met ons mee. Hij staat heel dicht bij de spelers". Dat is de Metsu buiten de lijnen. „Op het veld is hij heel anders, dan is hij de baas", aldus Diouf. „Dan moet er gewerkt worden. Hij kan zich verschrikkelijk kwaad maken. Ik heb nog nooit een coach meegemaakt die zo te keer kan gaan als Metsu". De 48-jarige trainer dook twee jaar geleden voor het eerst op in het land dat tot 1960 een kolo nie was van Frankrijk. In Sene- Bruno Metsu is zo'n beetje de Guus Hiddink van Senegal. Alle Senegalezen houden van hem. Foto: AP gal kende niemand die 'Franse hippie' die de nationale ploeg opeens moest gaan leiden. Zelfs in zijn vaderland was hij een grote onbekende, een trainer zonder naam of faam. De in de buurt van de Belgische grens geboren Metsu was ook als voetballer geen grootheid. Hij was een noeste werker, een tje die in opdracht van de vedet ten gaten dichtte als defensieve middenvelder bij Dunkerque, Anderlecht, Lille, Valenciennes, Olympique en Beauvais. Bij die laatste club begon hij ook zijn trainersloopbaan. Twee jaar geleden was hij als scout van Sedan aanwezig bij de Afrika-cup. Metsu was meteen verkocht. „L'Afrique, c'est mys tique", meent hij. „De solidari teit van die mensen: daar houd ik van". Metsu probeerde het heel even als bondscoach van Guinee. Maar toen hij op een dag Senegal met 2-0 klopte, werd hij na de wedstrijd meteen vastgelegd door de bondsvoor zitter van de verliezende partij. Metsu wist vervolgens niet wat hij zag: zoveel talent, zoveel mo gelijkheden. „Senegal had een formidabele selectie". Individualisten Metsu maakte van het frivole gezelschap individualisten een elftal, dat rich al snel met de besten van Afrika kon meten. De grote verdienste van Metsu is geweest, dat hij lastige knapen als Diouf en Fagida in het gareel heeft gekregen. De twee vedet ten zweren bij de aanpak van de coach en wie dat in Senegal voor elkaar krijgt, heeft het hele land voor zich gewonnen. De kracht van Senegal werd eer der dit jaar bij de Afrika-cup al duidelijk toen de ploeg pas na strafschoppen werd bedwongen door Kameroen. Die nederlaag was geen ramp, want Senegal had zich op dat moment al voor het eerst in de geschiedenis ge plaatst voor het WK. Die kwalifi catie zorgde ervoor dat het land het grootste volksfeest vierde sinds de onafhankelijkheid. De president van Senegal was Met su zelfs zo dankbaar dat hij hem bij thuiskomst meteen de ere medaille van Senegal gaf. Wat zullen ze straks wel niet voor hem bedenken als hij als grote held terugkeert op Senega lese bodem? Het ereburger schap? Dat kan haast niet an ders. Voor Senegal is dit WK na melijk één grote triomftocht. Het begon al met de sensatione le zege op voormalig kolonisator Frankrijk en waar het uiteinde lijk eindigt weet nog niemand. De kwartfinale is al binnen, de halve finale lonkt. Het grote dro men is begonnen. DE eerste twee kwartfinales hebben mij maar matig kunnen bekoren. Met name Engeland vond ik zeer zwak, bijna on-En- gels spelen. Zelfs met een man meer slaagde de ploeg er niet in het Initiatief naar zich toe te trekken. Het gebrek aan creativiteit heeft de Engelsen genekt. In voor gaande wedstrijden kwamen ze telkens op voorsprong en kon den ze leunen op hun verdedi ging. Dat beheersen ze vrij goed, zoals ze tegen Argentinië bewezen. Door de flater van Seaman kwamen ze voor het eerst dit WK op achterstand en zat het elftal meteen met een onoverkomelijk probleem. Net als in hun eerdere wedstrij den teerden de Brazilianen voornamelijk op hun individue le kwaliteiten. Ook tegen de En gelsen was dat weer voldoende. Toch blijf ik ervan overtuigd dat een goed georganiseerde oppo nent het Braziliaanse spel kan ontregelen. Ik ben razend be nieuwd hoe ze het ervan af brengen als ze het in de halve finale tegen Senegal moeten opnemen. Ronaldo was ditmaal de zwaks te schakel bij de Brazilianen en werd door Scolari terecht ge wisseld. Dat geeft wel aan dat de Braziliaanse bondscoach geen enkel ontzag heeft voor vedetten, en dat siert hem. Omdat Ronaldo faalde, moes ten anderen de kar trekken. Daarbij moest Rivaldo een dub belrol voor zijn rekening ne men; hij werd geacht te scoren maar diende ook als extra mid denvelder fungeren. Daarom vond ik hem de meest efficiënte Braziliaan, al speelde Ronaldin ho wat opvallender. De rode kaart vond ik overigens terecht. De scheidsrechter stond er met zijn neus bovenop en zag dus dat Ronaldinho met gestrekt been op de enkel van Mills ink wam en geen enkele poging deed om de bal te spelen. Ook het duel tussen Duitsland en de Verenigde Staten was van een bedenkelijk niveau. Voor de Amerikanen heeft het WK dui delijk een wedstrijd te lang ge duurd. Je zag in het laatste half uur de krachten wegvloeien. Duitsland maakte opnieuw een zeer degelijke indruk, al was het - net als in de achtste finale te gen Paraguay - weer niet om aan te zien. De ploeg van Rudi Voller heeft intussen alweer ge noeg slechte wedstrijden achter de rug, het kan haast niet an ders of ze gaan straks een keer goed spelen. Eerlijk gezegd zou ik er geen traan om laten wanneer Duits land de enige Europese ploeg in de halve finales wordt. Wat mij betreft komen Senegal en Zuid- Korea erbij. Dat rijn ploegen die ons dingen voorschotelen die wij normaal gesproken niet op ons bordje krijgen. Ze spelen ook met passie, iets wat wij in Europa nauwelijks meer ken nen. Van mij mag een van die twee wereldkampioen worden. Maar ja, het zal er wel weer op uitdraaien dat de titel naar de Duitsers gaat. Hoe vervelend wij Nederlanders dat ook vin den. rome/dpa - De Italiaanse bond heeft het volk en de media op geroepen de uitschakeling van de nationale voetbalploeg op het WK niet alleen aan de scheidsrechters toe te kennen. Italië werd een paar keer bena deeld door de arbitrage, vooral wat betreft het afkeuren van te rechte doelpunten wegens ver meend buitenspel. In de achtste finale tegen Zuid-Korea werd ook een Italiaanse goal afge keurd en kreeg Totti twee keer geel van arbiter Moreno uit Ecu ador. Bondsvoorzitter Franco Carraro: „Laten we de scheids rechters ontzien. Zij hebben grote fouten gemaakt, maar on ze spits Vieri miste bijvoorbeeld tegen Zuid-Korea een enorme kans. De hetze gaat me dus te ver. Wij gaan ook geen aan klacht indienen tegen de scheidsrechters. Wij ontslaan toch ook geen spelers?" Volgens Carraro hoeft coach Giovanni Trapattoni ook niet weg omdat hij goed werk heeft verricht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27