LEIDEIM REGIO r. 'Ze zagen me in het begin niet staan, dat kon je merken' Leidse voetbaltrainer Stefan Luykx werkte een jaar lang in het Schotse Aberdeen ANNO 1977 AAM HET WERK mocht met de coaches van voet balclub Aberdeen mee door de omgeving. Langs de scholen gaan en dan de beste voetballer tjes eruit pikken. „Die mochten dan weer met Aberdeen and community tegen de andere communities spelen. Maar enig overleg was er verder niet bij. En alle plannen voor een structuur in het jeugdvoetbal, voor clinics en coachingdagen, daar kwam in het begin niks van." Ook al omdat de mensen niet zo happig waren op veranderingen, en al zeker niet van dat jonge ventje uit Nederland. „Uiteinde lijk vind ik ik ging naar een an der land, dus ik moest me aan passen. Dat was wel eens moei lijk Het ene moment zeggen ze dat ze het steendruk hebben, en om één uur schuiven ze alle pa pieren van hun bureau en gaan ze rustig twee uur in de pub zit ten lunchen. Met de nodige pints erbij. Ze kwamen ook rus tig een half uur te laat op een af spraak, terwijl ik zelf juist heel punctueel ben." Al met al geen fijne start, en de baan waar hij eigenlijk voor kwam leek heel ver weg. Via een omweg is het toch ge lukt om bij die regiojeugd van Aberdeen aan de slag te gaan. Luykx stapte, toen Aberdeen FC niks leek te worden, zelf op de internationale school af. 'Hallo, ik ben Stefan Luykx en ik heb les gegeven aan the American School in The Hague', was zijn binnenkomer. En natuurlijk dat Nederlandse diploma, dat in het buitenland in hoog aanzien staat. „Bij die international school mocht ik gymles gaan ge ven, en daar heb ik ook zelf coa- chingkampen opgezet. Er is veel mee geadverteerd, en daar kwa men toch zo'n 45 jongens en meisjes op af. Toen dat goed liep, kwam Aberdeen ook weer bij me terug, of ik dat niet bij de club kon komen doen." „Dat was wel leuk, na een tijdje was ik daar helemaal the Dutch coach voor al die kinderen. Bij die internationale school kreeg ik trouwens te maken met een goede vriend van Alex Ferguson, Garry Wellsh. Die was daar zo'n kenplank. „We gaan er ook ge woon mee door. Ik kan het wel even laten zien, kijk: dit is ons development plan." WE gaan er mee door? ONS development plan? „Ja, ik zeg nog steeds 'ons'. We bellen ook nog vaak, en we hebben ook nog steeds een website waarop de jeugd in Aberdeen zich kan aanmelden." Stefan Luykx is nog steeds be trokken bij de structuur die hij heeft achtergelaten. Maar zin om nog een jaar in Schotland te blijven en zelf ermee aan de slag te gaan, had hij nu ook weer niet. „Nee, dat hoefde voor mij niet zo. De basis stond er inmid dels, dat wordt nu ook voortge zet. Maar ik had het verder wel gezien, de mogelijkheden om uit te breiden waren er niet. En zo'n baan is natuurlijk erg sei zoensgebonden, ik had ook geen zin om daar de hele zomer te gaan zitten duimendraaien. Om dan daarna nóg een heel seizoen met allerlei mensen van hot naar her te rijden." Hij voegt er toch wel een beetje trots aan toe: „Voor mij zat daar niet zo veel toekomst meer - maar die clinics, die hebben genoeg toe komst." Terug naar Nederland dan maar. Waar zijn Schotse vrien din Emily ook woont en stu deert. „Communications and design in Rotterdam, dat is zo'n internationale studie." Luykx heeft nu van dichtbij kennis ge maakt met de roots van zijn Emily. Via haar vader kon hij zelfs probleemloos woonruimte in Aberdeen regelen: hij heeft daar een paar huisjes. „Ik had haar vader al wel eerder ont moet, maar ik heb nu wel een beter idee hoe het voor haar was om bij hem te wonen. Een schit terende vent. Hij is bokser, en ik ben wel eens met hem meege gaan. Wel meteen na drie weken hop, mijn arm uit de kom." Nu kan Luykx er wel weer om la chen. Nog een mooie herinne ring uit de hooglanden. De nabije toekomst ligt voor Stefan Luykx in de Bollenstreek. Voor 16 uur per week wordt hij de regiocoach van de KNVB. „Daar heb ik heel erg veel zin in. Stefan Luykx: „En daar kwam ik dan aan, een gozertje van 22, tussen al die mensen die al jaren aan het doorrommelen waren." Foto: Henk Bouwman beetje mijn baas. En zij zijn, na dat ik weg was, ook doorgegaan met die clinics en zo, dat heeft iemand anders nu overgeno men. Ze komen ook binnenkort met een team naar Nederland. Dat is wel tof: dan zie je dat je werk niet voor niets is geweest." Hij grijpt een map van de boe- Ik ga met clubs aan de slag over hoe ze zélf de jeugd gaan aan pakken, met clinics, met coa chingdagen. Allemaal in het ka der van het JPN, dat is het Jeugdplan Nederland. En het sa menwerken met de vrijwilligers van die clubs, daar kijk ik ook naar uit Die vrijwilligers, die zich bij de amateurverenigingen over de jeugd ontfermen, zijn heel belangrijk voor het voetbal, en dus ook voor mij." Aan dat jaar in Schotland heb ik wel veel gehad, vind ik Zeker qua algemene ontwikkeling, maar ook wat voetbal betreft. Die baan bij de KNVB die had ik ook zonder die ervaring wel aangekund, denk ik zelf. Maar nu nog beter. En ik heb daar ook bijgeleerd. Ook door het coachen van senioren. Want daar komen ze echt het veld op met de stoom uit hun oren, en ze zetten altijd druk Ze rossen de bal een hoek in en stormen er meteen achteraan, meteen déél oorlog maken. Terwijl we hier de bal in de ploeg houden, liever een tikje opzij geven... Het zou helemaal niet slecht zijn om af en toe zo'n 'Schotse' bal te geven, en er meteen bovenop te zitten." Het enthousiasme voor voetbal klinkt in ieder woord dat hij zegt. De jonge Leidenaar kan zich ook niet voorstellen dat hij ooit niet meer met voetbal zal werken. „Maar echt toekomst plannen heb ik nu ook weer niet. Eerst eens in de Bollen streek aan de slag, ik heb een contract voor een jaar. Ooit wil ik wel weer een keer naar het buitenland. Maar als ik weer er gens heen ga, dan doe ik het wel op een andere manier. Niet meer 'hallo, ik ben Stefan en dit zijn mijn diploma's, wat kan ik voor je doen?' Dan moet er eerst een papiertje zijn getekend." Maar dat komt later wel. Eerst wordt het aanpakken bij de KNVB. „En ik kan hier toch ook niet nog jaren in een kamertje bij mijn ouders blijven zitten? Dan zegt die ouwe ook op een gegeven moment 'opzouten'." Anton Dledrich [het over zijn tijd in Schot- bat, beginnen de ogen van Luykx te glinsteren. Oké, rste vijf maanden waren p prettig, zegt hij. Maar e rest van zijn tijd in Aber- bewaart hij louter goede neringen. „Ik zou daar ver- iordeüjk worden voor de onder de twaalf jaar. Dat indelijk ook gebeurd, ja. niet meteen, want toen ik Aam, bestond er ei- knog helemaal niets. Er pen structuur, de jeugd voetbalde alleen op school. En daar kwam ik dan aan, een go zertje van 22, tussen al die men sen die al jaren aan het door- rommelen waren. Ze zagen me eigenlijk in het begin niet staan, dat kon je gelijk merken. Het is best een stug volkje, de Schot ten. Persoonlijk zijn ze allemaal aardig en heel gastvrij, maar om ermee te werken, dat was niet makkelijk. Ze zijn toch een beet je van het oude stempel, en ze deden het al jaren zo." Waar het op neerkwam: Luykx lar lang woonde hij in centrum Aberdeen, nu is hij terug bij zijn s in de Stevenshof in Leiden. Een ervaring rijker. Stefan Luykx 1 Schotland de regionale voetbal jeugd gaan trainen. Als jonge n, hij was toen pas 22 jaar, had hij zijn diploma trainer/coach I Dte plannen voor clinics. Het liep niet helemaal zoals hij zich oorgesteld, maar hij heeft er geen seconde spijt van. De partti- fmleraar van het Wellant College in Oegstgeest kan de ervaring et buitenlandse avontuur goed gebruiken in zijn nieuwe baan: ivan de jeugd in de Bollenstreek voor de KNVB. Ier pat.1 Schuur buis met beide hurulen ai |ykx vertrekt naar Aberdeen uit de Leidsch DagbladA KC HI KV EN ANNO 1902 Zaterdag 21 Juni DE ZWEMSPORT EN DE VROUWEN - Het is een verblijdend teeken, dat in den laatsten tijd ook het vrouwelijk geslacht de groote beteekenis van li chaamsoefeningen voor de gezondheid erkend heeft. Niet alleen fietsen en turnen tegenwoordig de dames en nemen ze deel aan andere bewegingsspe len, doch ook het baden en zwemmen komt in de vrouwenwereld meer en meer in gebruik. Wel stoot men al spoedig op het vooroordeel, dat baden en zwemmen aan de mannen moet overgelaten worden, doch het is een onbekendheid met de hygiënische voordeelen van deze soort sport, waardoor men de vrouwen van een dergelijke nuttige uitspanning af houden wil. Terwijl de meeste sportoefeningen min of meer eenzijdig op het lichaam werken, zet het zwemmen alle spieren, alle pezen en alle gewrichten in beweging. Daarbij komen nog de hooge beteeke nis voor de verpleging der huid, de harding en ver sterking van het lichaam, de gunstige invloed op de verrichtingen van hart en longen, op het zenuwge stel en.de geheele stofwisseling, en ieder zal moeten erkennen dat het vrouwelijk geslacht in al deze voor deelen, evenals het mannelijk geslacht, behoort te deelen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 un.v. Dagbladuitgever^ Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Pascal Aprahamian (40), glacier bij Huize van Wely, sinds 1922 in Noordwijk Op mijn zestiende hielp ik af en toe op zaterdag en zondag bij een vriend wiens vader een patisserie had. In Frankrijkwaar ik vandaan kom, zijn de patisserieën niet alleen op zaterdag, maar ook op zondag open. In die perio de is de vonk overgeslagen. Ik ben toen in Lyon een oplei ding gaan doen als patissier. Na drie jaar daar op schooi te zijn geweest, heb ik een soort 'Tour de Francegedaan. Via een Franse werkgeversorgani satie, een soort gilde, kon ik zo bij allerlei Franse topbe drijven komen werken. Mijn bedoeling was om eik jaar bij een ander goed bedrijf te gaan werken om daar de spe cialiteit van het huis te leren kennen. Op een gegeven mo ment ben ik via het gi/de in Duitsland, in Keulen terecht gekomen. Toen ik daar ruim een jaar gewerkt had, wilde ik naar Nederland. Bij de Kamer van Koophandel in Haarlem werd ik op Huize van We/y in Noordwijk gewezen. Zo kwam ik hier eind 1986 terechtge komen. Dit bedrijf is echt de 'crème de la crèmevan Ne derland. ik begon hier ais pa tissier. Maar ai snel begonnen we ook met het vervaardigen van ijstaarten en ijsbombes. Als ik moet kiezen tussen pa tisserie, chocolaterie en gia- cerie, dan kies ik voor het laatste. Het is heel mooi am bachtelijk werk. Heel creatief ook. Je kunt steeds iets nieuws creëren met nieuwe combinaties en nieuwe sma ken. Voor een glacier is dat heel interessant werk. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER VOORSCHOTEN - De twee Voorschotense biljartverenigingen De Hamburgers en D'Oude Herbergh zijn een fusie aangegaan. De twee voorzitters Nico Stikvoort (I) en Theo Verplancke (r) doen de eerste stoot naar de samenwer king, die voor vier teams tot resultaten zal moeten leiden in de Leidse biljartcom petitie. De 'nieuwe' club kreeg de naam Het Wapen van Voor schoten en telt 50 le den. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 22 juni KATWIJK - "De ontwikkeling van de bibliotheek in Katwijk is de laatste jaren niet slechts stormachtig, maar van een veel grotere windkracht geweest. Tij dens die ontwikkeling is er van groei van het perso neelsbestand nauwelijks sprake geweest, zodat de Katwijkse bibliotheek met zeven personeelsleden méér pas op het landelijke gemiddelde van het aan tal uitleningen per lid zou zitten. Nu leent elk perso neelslid met 38.734 boeken jaarlijks 60 pet. méér uit dén het landelijke cijfer". Het bestuur van de Gemeenschappelijke Openbare bibliotheek Katwijk constateert in zijn jaarverslag over 1976 met genoegen dat de tendens van sterke groei zich ook in dat jaar heeft doorgezet. Deze groei had echter wel de nodige gevolgen voor de manier van werken binnen deze instelling. Het bestuur schrijft in zijn verslag dat door de onmo gelijkheid om meer geschoold personeel aan te trek ken plannen plannen bleven. Daarom besloot het de openingsuren in 1977 te verminderen ten opzichte van het voorgaande jaar. Ondanks dit alles ziet het bestuur een lichtpuntje voor de bibliotheek aan de horizon verschijnen: "Inschakeling van enkele tijde lijke, jeugdige werklozen". LISSE - De Harmonie Canite Tuba uit Lisse kan het 60-jarig jubileum in september vieren met een com pleet vernieuwd instrumentarium. Voor die broodno dige vernieuwing heeft de Harmonie zo'n 35.000 gulden nodig zodat naast inkomsten uit fondsen en dergelijke een gemeentelijke subsidie welkom is. Die subsidie komt er. De raad besloot gisteren elke gulden die Lisse aan de Harmonie geeft voor het ju bileum te verdubbelen. Tot een maximum van 15.000 gulden. De rest zal de bevolking uit de por- temonnaie moeten betalen, maar er is goede hoop dat dat zal gebeuren, gezien de gebleken gulheid van de Lissenaar toen er nieuwe uniformen voor de majorettes moesten komen. Uniformen overigens, waarvan de heer Nieuwenhuis (SGP/GPV) gisteren vond dat daarmee de grenzen van de openbare eer baarheid werden overschreden. Niettemin werd het voorstel tot subsidie zonder stemming aangenomen. feilt* t

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23