KPNQwest uit de lucht Opruiming NctWCrk Maidentrip Helena door Leidse binnenwateren Syrische schatten in RMO C\\GLOB^ ABN/Amro Oegstgeest vergeet brievenbus te legen Winnende Duitsers krijgen thuis kritiek Katwijker (92) kan niet meer weg uit Belgisch ziekenhuis VAN ROY EN VISSERS C.S. KPN wil tot 1 juli blijven draaien Herben: Wellicht moet LPF fuseren iikfout, weg 'Ijoen euro Staatsloterij wonde door obom Spanje bij Baalbergen Grote tentoonstelling in najaar in Leiden 399 89 ju we getuige in k-Maxima Leidsch Dagblad "k: NR. 42956 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 a uropa zwakt Jannen tegen nmigratie af Duievardblad ild is al vijftig n lar omstreden ducatieve peurtocht in •onesteyn ijnwoude ril snel een jjrgemeester derdorp t op de intjes letten 4 jentiteitsfraude: ,k; en monster in n eel gedaanten van Nievelt k' [felijke herinneringen t onze jeugd kunnen 8 levenslang goed !n en, troosten, 'nabeuren, sterken, ms in onze grijsheid tot reddende ;,t« geien worden :h1 ie ■B Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 22 JUNI 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362y door Timoteus Waarsenburg leiden - Alsof de tijd heeft stilgestaan, kruist de Helena door de Leidse binnenwateren. Deze stevenaak uit 1875 is dit hele weekeinde aan het Kort Galgenwater te be zichtigen als onderdeel van de Zuid-Hollandse Water dagen. Ooit was dit schip een van de snelste zeilsche pen op de Rijn. Speciaal ontworpen om de concurrentie met de doorgaans snellere stoom- en trekschuiten aan te kunnen. In 1978 wist de Stichting het Rotterdamse Zeilschip de Helena ternauwernood van de sloop te redden. Gister middag kwam de boot vanuit Rotterdam aan in Leiden. Haar eerste tocht onder zeil sinds de restauratie. Het bijzondere zeilschip is de laatste maanden in Rot terdam gerestaureerd onder leiding van scheepsbou wer/restaurateur Bart Vermeer. Na uitgebreid historisch onderzoek is de Helena nu tot in de Ideinste details te ruggebracht in de oorspronkelijke staat. En alle restau raties zijn uitgevoerd met dezelfde technieken en ge reedschappen als in 1875 gebruikt werden. De Helena is het tweede schip waar de Rotterdamse stichting zich over heeft ontfermd. Eerder zorgde zij voor de restaura tie van de bekende driemastschoener 'Oosterschelde'. Naast de Helena zijn er vandaag en morgen nog onge veer dertig andere schepen in het Kort Galgenwater in Leiden afgemeerd. Stuk voor stuk geselecteerd op au thenticiteit en hun relatie met de provincie Zuid-Hol land. Een bijzondere vloot van varende monumenten, die vrijwel allemaaltoegankelijk zijn voor het publiek. Aan boord van de Helena is ook een tentoonstelling te bezichtigen over het restauratieproject. Zondagmorgen om tien uur zeilt de Helena weer weg uit Leiden. hoofddorp/anp - Het netwerk van KPNQwest gaat sluiten. Dat gaat niet op stel en sprong, mede omdat KPN nog pogingen doet om het netwerk tot i juli draaien de te houden. Maar de curatoren van het failliete telecombedrijf hebben de managers en mede werkers opgedragen geen verde re kosten te maken. Zij waarschuwden gisteren dat hun besluit „zeer waarschijn lijk" leidt tot onmiddellijke sto ringen en vervolgens tot sluiting van het gehele netwerk. „Zie het als de zaklamp die langzaam uitgaat omdat de batterij op raakt", aldus curator E. Meijer. Een woordvoerder van KPN, moederconcern van KPNQwest, meent dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt op gediend. „Voor zover ik weet wordt er nog gesproken. De cu ratoren hebben al eerder pers berichten de wereld ingestuurd die op niets zijn uitgelopen." Volgens de KPN-woordvoerder zijn er nog kansen voor het net werk als er alsnog voldoende geld komt. KPN-woordvoerder M. Potman heeft nog hoop dat er alsnog geld op tafel komt. „Dat zou dan wel contant moeten zijn, anders houden de banken het vast. Maar er staan zulke belangen op het spel dat het denkbaar is." Hij hoopt dat 1 juli wordt ge haald, de oorspronkelijke streef datum om het netwerk in de lucht te houden. „Dat zou al be ter zijn dan komende zaterdag." Hij verwijst naar de eerste week van het faillissement van KPN Qwest, toen KPN het netwerk in de lucht kon houden. De situatie is overigens nu an ders omdat stroomleverancier Nuon eerst geld eist voor leve ring. Bovendien hebben de ban ken gisteren van de rechter toe stemming gekregen om het geld voor de instandhouding van het netwerk vast te houden. De cu ratoren hadden miljoenen eu ro's ingezameld bij klanten en coulante schuldeisers zover ge kregen hun claims op te schui ven. Op een speciale rekening staat 5,2 miljoen euro en verder heeft KPN 4,4 miljoen euro op een andere rekening gestort. Maar daar kan KPNQwest na de uitspraak van de rechter niet bij. Volgens intemetdeskundigen is het gevolg van de sluiting om vangrijk. „Het netwerk van KP NQwest is de ruggengraat van het internetverkeer, waarover al le ISP-berichten snellen", aldus F. Kroon van Cap Gemini. „Bij na alle providers maken er ge bruik van." Hij verwacht de ko mende tijd her en der vertragin gen, vooral in piekuren op werk dagen. eei twcht/gpd - Maastrichte er Wil Ruijters waande zich iai ren enkele uren winnaar et e hoofdprijs in de Staatslo- Maar de drukkerij van het aarsbulletin had een fout akt: niet op zijn lot, maar it van een ander was een en euro gevallen, blijft hij niet met lege han- staan. Ruijters mag als vQÉnaker gratis drie weken op i. vakantie in Zuid-Afrika. Be door de Staatsloterij, die net de verhaspeling van de oep s in de maag zit. „Bij ons is zij! in de controle helemaal wc igaan. Het spijt ons ver- ;eli dcelijk. D is nooit eerder tol jekomen," zo meldde een ivoerder van de Staatslote- k vind dit een heel mooi ir van de Staatsloterij. Een deel van mijn droom komt ilsnog uit. Ik ga midden i de haaien duiken, dat ik altijd al eens willen reageerde Ruijters giste- M iOZA - de parkeergarage ,sn ;n warenhuis in het ecn i-Spaanse Zaragoza is gis- ninfönd een autobom ont- Een beveiligingsbeambte t zo gewond. Het was de der- plosie op één dag. Gister en ontplofte in de zuidelij- )eej dplaats Fuengirola een 'om, waardoor zes gewon- ^ielen. Ook in Marbella een aanslag gepleegd, daarbij raakte niemand nd. De aanslagen zijn mo- het werk van de ETA. den haag - De Lijst Pim Fortuyn moet misschien op termijn wor den opgeheven of fuseren met een andere partij. Want het is onvermijdelijk dat de nieuwe beweging op den duur raakt 'in gekapseld'. Dit zegt Mat Her ben, fractieleider van de LPF in een interview met deze krant. Herben geeft zijn partij een tijdshorizon van zo'n acht jaar. „Pim Fortuyn zei ooit: Mat, over acht jaar is mijn effect uitge werkt. Dan ben ik ingekapseld. En hij had gelijk. Misschien moeten we tegen die tijd de LPF wel opheffen of fuseren." Herben zegt dat het voor hem zelf geen verrassing was dat hij op 16 mei, tien dagen na de moord op Fortuyn, op het schild werd gehesen als LPF-fractie- voorzitter. Volgens Herben was zijn leiderschap voorbestemd en wist hij al op de dag van de moord, 6 mei, wat hem te doen stond. „Ik wist het diep in mijn hart dezelfde avond al: ik word de nieuwe leider." Dat besef ontleende Herben aan, wat hij noemt, de lotsverbondenheid tussen hemzelf en Fortuyn. „Het kan geen toeval zijn geweest. De villa van Fortuyn in Italië heet Jacoba, net als mijn vrouw. Mijn schoonzus woont in hetzelfde stadje, Provenzano. Pagina Binnenland: Commentaar Pagina Binnen- en Buitenland: 'Als ik huil, kan ik heel helder denken' De 'Helena', ooit het snelste zeilschip op de Rijn, vaart in herstelde glorie het Leidse Kort Galgewater op. Foto: Henk Bouwman. door Eric Went oegstgeest - Klanten van ABN/Amro in Oegstgeest die hun enveloppen met betalings opdrachten in de brievenbus van het houten noodgebouwtje aan de Lange Voort hebben ge stopt, kregen gistermiddag een 'vervelend telefoontje'. Door een organisatiefout zijn alle ingele verde bankopdrachten een maand lang niet opgehaald en dus ook niet verwerkt. Vesti gingsdirecteur M. Scheffers is 'not amused'. „Ik baal hier als een stekker van." Sinds de ABN/Amro-vestiging aan de Lange Voort is gesloten, kunnen klanten van de bank bij een houten huisje terecht om geld te pinnen en 'zakelijk geld' af te storten. Ook is er een brie venbus voor bankopdrachten. Gistermiddag kwam echter aan het licht dat de ingeleverde op drachten de weg naar de hoofd vestiging aan de De Kempenaer- straat nog niet gevonden heb ben. „Nu ligt er ineens een flin ke stapel enveloppen voor mijn neus. Hier is het laatste woord nog niet over gezegd", aldus Scheffers. Volgens de vestigingsdirecteur is de 'geldvervoerder' die in op dracht van ABN/Amro toezicht houdt op het noodgebouwtje de schuld van alle ellende. „Wij waren in de veronderstelling dat medewerkers van dit bedrijf de opdrachten dagelijks meena men naar de De Kempenaer- straat. Maar nu blijkt dat ze die enveloppen gewoon hebben la ten liggen." De zaak kwam aan het rollen doordat de bank de afgelopen dagen steeds vaker telefoontjes kreeg van klanten die vroegen waarom hun betalingen niet verricht waren. „In eerste in stantie heb je dan nog niet door dat er iets aan de hand is", ver dedigt Scheffers zich. „Wij kun nen in dat soort gevallen wel zien dat een betaling niet ver werkt is, maar waar zo'n op dracht dan is gebleven, dat is zoeken naar een speld in een driedubbele hooiberg." Hoeveel bankopdrachten er niet verwerkt zijn, weigert de vesti gingsdirecteur te zeggen. „Maar het zijn er zeker geen honder den. Flet is echter niet zo dat het hele Oegstgeestse betalingsver keer in het honderd is gelopen." Hoogste prioriteit is om nu eerst elke klant persoonlijk te bellen, stelt hij. .Anders gaan betalin gen dubbel lopen. En opdrach ten weggooien kunnen we na tuurlijk niet doen." Om te voorkomen dat het in de toekomst opnieuw mis gaat, heeft Scheffers een sticker op de brievenbus van het noodge bouw geplakt. „En voor de ze kerheid hebben wij onze geld vervoerder ook nog gevraagd om alle enveloppen direct mee te nemen naar de De Kempe- naerstraat. Want dit moet niet nog een keer fout gaan." (advertentie) berlijn/gpd - De sug gestie om het Duitse voetbalelftal wegens het onooglijk zwakke spel voortijdig temg te trekken, wordt nog net niet gedaan, maar te vreden zijn Duitslands voetballegendes niet. „Ik heb hier geen woorden voor, ben een beetje sprakeloos", bekende Franz Beckenbauer, na de met veel moeite door Duitsland ge wonnen (1-0) kwartfinale tegen de Verenigde Staten op het WK „Ik dacht dat de Duitsers in de tweede helft druk zouden zet ten, maar het tegendeel was zelfs het geval. Dit moet op een gegeven moment wel misgaan. We kunnen niet op Oliver Kahn blijven vertrouwen." De overige spelers van coach Rudi Voller bakten er ook vol gens ex-ster Jürgen Klinsmann maar weinig van. „Ik had echt zwakke knie- en omdat de Amerika nen veel fitter en snel ler waren." Kanselier Schroder roemde van uit Sevilla, waar hij de wedstrijd zag, doel man Kahn en sprak bovendien over een 'kleine dosis geluk'. Daar wenste de Duitse doelman echter een kanttekening bij te plaatsen. „Wat is geluk? Geluk dwing je af', wist Kahn. Pagina WK voetbal: Rivaldo misdraagt zich opnieuw Speelschema WK voetbal kwartfinales vandaag: 08.30 uur: Spanje - Zuid-Korea. 13.30 uur-. Turkije - Senegal. Eethoek Tkfel van &AA& voor Stoel van.£-99"voor AMSTERDAM Villa AienA DEN HAAG Megastores LEIDERDORP Meubelplein KATWIJK Ambachtsweg INFO 071 402 81 51 BAALBERGEN EIGEN STIJL leiden - Een stenen vuistbijl van ruim een miljoen jaar oud, vruchtbaarheidsbeeldjes van 10.000 jaar oud, levensgrote ko- ningsbeelden uit Mari en een astronomisch model uit de veer tiende eeuw. Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden pre senteert dit najaar een grote tentoonstelling van cultuur schatten uit Syrië. Meer dan zes honderd objecten uit elf Syri sche musea zijn dan voor het eerst in Nederland te zien. De tentoonstelling reisde eerder door Zwitserland, Canada en de Verenigde Staten en trok al meer dan 700.000 bezoekers. In Leiden wordt de tentoonstel ling aangevuld met archeologi sche vondsten die medewerkers van het museum deden in de ruïne van Tell Sabi Abyad in Noord-Syrië. Daar doet een in ternationaal team onder leiding van dr. Peter Akkermans, con servator van het Rijksmuseum van Oudheden, sinds 1986 ar cheologisch onderzoek. Bij de opgravingen werd onder meer een Assyrisch fort uit 1200 v.Chr. en een prehistorisch dorp uit 6000 v.Chr. blootgelegd. De vondsten onderstrepen nog eens extra de grote rijkdom van de vele culturen die tot bloei kwamen in het Nabije Oosten. Syrië ligt in het centrum van dit gebied, op het kruispunt van de routes van de Perzische Golf naar de Middellandse Zee en van Turkije naar Egypte. Het Rijksmuseum van Oudhe den hoopt met deze expositie van 1 november tot en met 9 maart een publiekstrekker in huis te halen a la Farao's van de Zon (ruim 120.000 bezoekers) vorig jaar. ag - In de rechtszaak |e vleeshandelaar uit Was- Jr tegen Maxima heeft zich |ieuwe getuige gemeld. De 'as enkele seconden na lito-ongeluk op de plek inheils. Mogelijk heeft de fe de gegevens van de man pegen. De aanrijding ge- pe op 18 oktober 2001 op jidsestraatweg ter hoogte %is tpn Rngrh door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijk-Antwerpen, 150 kilo meter rijden. Op weg naar een vakantie bestemming in het zuiden, doe je het in een wip. Maar niet als de rit meerdere keren per week naar het ziekenhuis voert om je 92-jarige grootvader te bezoeken, voor wie geen Nederlands bed vrij is. En die, in het ergste geval, zijn laatste dagen leeft in zijn eigen verwarrende wereldje, maar in een vreemd land, ver bij zijn fa milie vandaan. De Katwijkse Nel Rog is radeloos. Dat haar opa vorig weekeinde met zijn gebro ken heup naar een ziekenhuis over de grens werd gestuurd, was al erg genoeg. Maar dat hii nu niet terug kan naar Ne- derland, is voor de familie ronduit frus trerend. Het beddentekort en de personeelspro blemen in de gezondheidszorg waren nooit meer dan berichten in de krant. Maar nu voor haar eigen grootvader geen plek in een verpleeg- of ziekenhuis is te vinden, zijn de gebreken van het systeem plotseling pijnlijk duidelijk. „De instan ties schuiven het probleem naar elkaar toe en ondertussen ligt hij daar maar. Dit is de ellende na acht jaar Paars. We zijn bezig om zieke mensen naar het buiten land te brengen, maar een weg temg is er niet." De bejaarde Katwijker verbleef nooit in een ziekenhuis, vertelt zijn kleindochter. ..Hii wordt dement en heeft diabetes, dus hij gaat wat achteruit. Maar voor een 92- jarige is hij kerngezond." Totdat hij van daag precies een week geleden een onbe nullig val maakte in het verzorgingshuis Salem in Katwijk aan Zee. Een gebroken heup, constateerde een huisartsde vol gende dag. Telefoontjes naar de drie Leidse ziekenhuizen bleken zinloos: ner gens was plek om hem op te nemen en te opereren. Om een oplossing te forceren belde de arts een ambulance, waarna de patiënt op de EHBO van het LUMC be landde. Rog kan de ziekenhuizen niets kwalijk nemen. Die deden alles wat in hun ver mogen lag, vertelt ze. „De arts van de EHBO zei 's avonds dat hij twintig zie kenhuizen in de omgeving had gebeld, maar dat niemand mijn grootvader kon ontvangen. De arts vond de hele situatie ook heel vervelend, maar hij stond met zijn mg tegen de muur." De enige oplossing was de hoogbejaarde man naar een ziekenhuis in Antwerpen te sturen. Sinds kort hebben de Leidse ziekenhuizen de afspraak dat ze met ur gente gevallen bij hun Belgische collega's kunnen aankloppen, wanneer ze zelf geen kant meer op kunnen. „Die rit in de ambulance was heel verve lend voor hem. Twee uur lang hobbelend over de weg. Dat was heel pijnlijk voor hem. Hoewe! hij nog maar zelden helder is, weet hij wel dat hij een eind van huis is. Want de volgende dag vroeg hij ons: zijn jullie hier naartoe komen vliegen?" Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau S| automated* betaing 6 mji Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■TiJ"1J IJl.W.l'MUIUJ'M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1