RIJN 8e VEENSTREEK Rijnwoude wil nu snel burgemeester Sociëteit 't Farm kan gaan housen 'Het liefst creëer ik mooie sieraden' Behoud van Koudekerkse Villa Weltevreden is zo goed als zeker Alphen en Rijnwoude beperken lawaai op industrieterreinen Zorgen over snelle vergrijzing Ter Aar er Aar hanteert |treng asielbeleid Zeilschepen ntoongesteld Iphense raad »*Jerwerpt motie SP R5 Sloop Les Chanterels in volle gang ;mpo bijna BJhterhaald in >ortontmoeting Rechter verklaart bezwaren van buurt ongegrond Juwelier Verbree na 25 jaar weg uit Woubrugge Ouderennota valt in goede aarde Aurora graaft weer aan tunnel |r aar - Asielzoekers uit Ter Er die in de toelatingsproce- re nul op het rekest krijgen, jgen geen onderdak in de ge- »ente. De wet moet gehand- afd worden, vindt burge- ;ster Epskamp. Het is vol- ns hem zinloos om mensen nder verblijfsstatus op te ngen. ,,Je wekt daarmee valse rwachtingen," antwoordde pkamp tijdens de gemeente- idsvergadering op een vraag it de gemeente doet met uit- procedeerde asielzoekers, ilgens Epskamp leidt het nder stringent uitvoeren van wet tot meer onrecht en kemade - Aan het begin van otha zomer houdt de historische eniging Oud Alkemade een 33 ige open dag. Morgen van rreiri 00 tot 16.00 uur stelt zij in nenwerking met de ijszeilve- ïigingen De Robben en r aassemmermeer oude ijs- lschepen uit de negentiende 2 twintigste eeuw tentoon aan Saskia van Uijlenburchlaan nent Oude Wetering. De toegang de koffie en thee in een ek-en-zopietent zijn gratis. ot/isphen aan den rijn - De ge- lenteraad van Alphen aan i Rijn is er in meerderheid overtuigd dat burgemeester wethouders goed omsprin- met gemeenschapsgeld, t verwijt van de Socialisti- cati( ie Partij dat het college te l0 istig is met het inhuren van eme adviseurs delen de an- e partijen niet. Zij verwier- i de motie van de SP waarin college van B en W de ïuld krijgt dat er in drie jaar miljoen euro ongecontro- rd is uitgegeven aan deskun- en van buitenaf. Alleen de ekoppige fractie van de SP mde voor. De partij werd wel oren gewassen door de IA-er Henk Molleman. Die met de motie in de hand dzijde voor bladzijde aan, de SP het door haar mede iertekende rapport over de neenteuitgaven niet goed I gelezen. zaterdag 22 JUNI 2002 koudekerk aan den run - De sloop van de Koudekerkse Villa Weltevreden is zo goed als zeker van de baan. Architect H. Meijer bekijkt in opdracht van de projectontwikkelaar wat de mogelijkheden zijn. Voor 20 juli moet hij de gemeente Rijnwoude laten weten of hij kans ziet om een bestemming voor het pand te vin den die financieel haalbaar is. Meijer verwacht dat dat gaat lukken. Zijn gedachten gaan uit naar het verbouwen van de villa tot kantoor met bedrijfswoning. „Maar het kan ook bij voorbeeld een dokterswoning worden." De gemeente Rijnwoude heeft deze afspraak recent met de projectontwikkelaar gemaakt. Ingrid de Roos, mede-initiatiefneemster van de acties voor het behoud van het statige pand aan de Hoogewaard, is per brief door de ge meente op de hoogte gesteld. Ze is blij. „En met mij zeker 800 andere inwoners van Kou dekerk. Zoveel handtekeningen zijn er binnen gekomen voor het behoud van de villa. Ik heb er niet eens veel moeite voor hoeven te doen." De gemeente Rijnwoude wilde aanvankelijk dat er een bedrijfsverzamelgebouw op de plek van de karakteristieke villa zou worden ge bouwd. Het bestemmingsplan staat die bouw toe. Bewoning wees de gemeente af omdat het huis te dicht in de omgeving van bedrijven staat. De kans bestaat immers dat de bedrijven worden belemmerd in hun ontwikkelingen vanwege een woning in de buurt. Rijnwoude en ook de provincie Zuid-Holland gaan nu toch akkoord met het behoud van de villa. Volgens architect Meijer kan een toekomstige koper van het statige pand de ontwikkelingen van bedrijven in de omgeving niet dwarsbo men. „Dat schermen we af." De architect wil nog niet ingaan op de vraag wat er gebeurd met de villa als hij geen financieel haalbaar kan bedenken. „Ik ga ervan uit dat het lukt." Iweg HAZERSwouDE-RiJNDijK - De sloop van de de- licatessengroothandel Les Chanterels in Ha- zerswoude-Rijndijk is in volle gang. Nadat vo rige week voorzichtig het asbest is verwij derd, maken hijskranen de fabriek nu snel met de grond gelijk. Daarmee is er ook een einde gekomen aan het domein van vanda len. Zij waren al wekenlang bezig met de sloop van het pand. Voor de gemeente Rijn woude was dat de reden om niet langer te zoeken naar een tijdelijke huurder voor het gebouw, maar om het zo snel mogelijk te slo pen. Op deze plek en die op de aangrenzende iocatie van de voormalige waterzuivering ko men circa zeventig woningen. De verwach ting is dat de bouw eind volgend jaar kan be ginnen. Foto: Mark Lamers door Marieta Kroft rijnwoude - De commissaris van de koningin Franssen moet zo spoedig mogelijk de vacature van de in april vertrokken burge meester Boelen openstellen. Waarnemend-burgemeester Westra ziet net als de Rijnwoud- se gemeenteraad niet in waarom Franssen nog langer wacht. Westra (59) die sinds 1 septem ber Boelen vervangt, zit echter nog niet op hete kolen. „Zolang dat in het belang van de ge meente is, blijf ik. Maar ik zou wel graag willen weten waar ik aan toe ben. Tijdens de nieuw jaarsreceptie vroeg iemand mij: wat is de kans dat je er volgend jaar nog bent? Zeer klein, ant woordde ik." Lachend: „Maar nu denk ik dat die vraag mij de komende nieuwjaarsreceptie wel weer kan worden gesteld." Westra legt uit dat er twee mo gelijkheden voor Rijnwoude zijn. De eerste is dat de commis saris de vacature openstelt. In dat geval kan er begin volgend jaar weer iemand zijn en ben ik weg. De andere mogelijkheid is dat Rijnwoude geen eigen bur gemeester meer krijgt. Dat bete kent dat Rijnwoude in een her indelingsprocedure terecht komt. „Zo'n procedure duurt wel een jaar of vier, vijf. Totdat de nieuwe gemeente is ont staan, krijgt Rijnwoude dan een waarnemer." Westra is niet van plan zo lang als waarnemer aan te blijven. „Ik wil geen jarenlan ge verplichtingen meer aan gaan. Daarin ben ik altijd helder geweest. Ik wil de mogelijkheid houden om nóg leukere dingen te doen." Westra vindt dat Rijnwoude het beste weer een benoemde bur gemeester kan krijgen. „Er zijn vier argumenten om de vacature niet in te vullen: er moet een herindelingsprocedure lopen of hij begint binnen een jaar. Een derde argument is dat er binnen twee jaar een herindelingspro cedure wordt verwacht. De vier de is dat de gemeente zelf met een samenwerkingsplan komt. Geen van deze argumenten gaan op voor Rijnwoude." De fractievoorzitters van de vijf politieke partijen in Rijnwoude hebben Franssen in mei una niem verzocht om de vacature snel in te vullen. „We hebben een benoemde burgemeester die de organisatie kan leiden, hard nodig", zegt CDA-fractie voorzitter Démoed. „We willen zelfstandig blijven. Bovendien is het zo dat als we überhaupt aan verdergaande samenwerking willen denken, de boel bij ons op orde moet zijn. Daar hebben we een burgemeester hard bij nodig." Een woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland laat weten dat het besluit deze zomer wordt genomen. „De noodzaak om er haast achter te zetten, is er bij ons niet. De functie van burgemeester Boelen is officieel immers pas per 1 oktober va cant." Westra vindt niettemin dat Franssen 'zo langzamerhand een redelijke tijd heeft gehad om de knoop door te hakken. Het vertrek van Boelen is im mers al vier maanden bekend. In die vier maanden heeft hij heus wel een keer tijd gehad om hierover met GS (gedeputeerde staten, red.) en met de minister van binnenlandse zaken van ge dachten te wisselen. ien aan den rijn - De 25ste tense Sportontmoeting vanmiddag een spannen- t verrassende ontknoping, spanning nam gisteravond omdat koploper Tempo punten) geen punten ver- Ie. Volgens de regels van spel moesten zij toekijken tun eigen tak van sport: korf- Have Fun won dat voor Al- ;e Boys. Houvast verwees iet kanovaren AAV36 naar tweede plaats. De voor- ing van Tempo in het alge- en klassement op zwem- en erpolovereniging AZC be- "Tagt 70 punten, terwijl een rwinning per onderdeel 180 iten oplevert. Ook Alphense s en Houvast zijn nog kans- oude wetering - Het Dance Fes tival Fresh Fantasy van jonge- rensociëteit 't Farm gaat defini tief door. De rechter verklaarde het verzoek om de vergunning in te trekken ongegrond. Van de rechter mag burgemeester Meerburg van Alkemade een vergunning aan 't Farm verle nen. Buurtbewoonster Anneke Loos had de rechter als laatste stro halm aangegrepen, nadat eerder de gemeente de bezwaren van buurtbewoners ongegrond had verklaard. Zij is teleurgesteld dat de rechter haar klachten niet ge noeg vond om de vergunning op te schorten, maar ook blij dat het housefestival doorgaat. „Ik houd mij hart vast voor dat weekeinde. Maar als het festival niet was doorgegaan, had ik ze ker represailles van de bezoe kers van 't Farm kunnen ver wachten." Bovendien gunt Loos het 't Farm ook om het festival te kunnen laten doorgaan. „Ik heb net voorzitter Dennis Loos gebeld om hem te feliciteren. Hem vertrouw ik volkomen en hij verzekerde mij dat ik me geen zorgen hoef te maken. Hij nodigde mij zelfs uit om even een kijkje te komen nemen, maar daar ben ik toch te oud voor. Bovendien wil ik wel graag een oogje in het zeil houden, dus ik blijf thuis." Buurtbewoners van 't Farm kla gen al tijden over de jongeren- sociëteit die op zo'n dertig me ter van hun huizen ligt. Naast geluidsoverlast hebben er ook regelmatig vernielingen plaats aan de eigendommen van de buurtbewoners. Afgetrapte au tospiegels, omvergeduwde au to's en bakstenen door de ruiten zijn de bewoners van de Burge- meesterswijk in Oude Wetering niet vreemd. Jongerensociëteit 't Farm probeert er alles aan te doen om de overlast binnen de perken te houden. Door middel van extra beveiliging en pa trouilles door de straten pro beert het Farm-bestuur de jonge bezoekers in toom te houden. Meestal gaat dat een paar weken goed, maar barst na een aantal weken de bom weer eens. Toen 't Farm aankondigde op 29 juni een festival te willen hou den op het terrein van de socië teit met duizend bezoekers, wa ren omwonenden het zat. Met grote krachtsinspanningen pro beerden zij de vergunning bij de gemeente tegen te houden. Toen dit niet lukte werd alsnog de rechter ingeschakeld. De rechter achtte het echter niet op voorhand bewezen dat het festi val ernstige overlast zou veroor zaken en een zekere mate van overlast is nu eenmaal onont koombaar, vindt hij. „Dit festival brengt, evenals bijvoorbeeld een braderie of kermis, nu eenmaal een zekere mate van overlast mee, in het bijzonder voor di rect omwonenden." Daarbij heeft 't Farm, naar de mening van de rechter, ruimschoots re kening gehouden met buurtbe woners door maar liefst 33 voor waarden te aanvaarden waaraan het moet voldoen om de veilig heid en orde zoveel mogelijk te waarborgen. alphen aan den rijn/rijnwou- de - De gemeenten Alphen aan den Rijn, Rijnwoude en de pro vincie Zuid-Holland gaan sa men iets doen tegen het lawaai dat van hun industrieterreinen afkomstig is. Gedeputeerde Hal- lendsleben en de wethouders Tigelaar van Alphen aan den Rijn en De Best van Rijnwoude ondertekenden deze week een overeenkomst. Het is de eerste van Zuid-Holland. Hallendsle- ben heeft laten weten dat er meer van die samenwerkings overeenkomsten komen. De drie overheden gaan de ko mende tijd de geluidsproductie controleren die afkomstig is van de Hoogewaard in Koudekerk aan den Rijn (gemeente Rijn woude) en de Alphense indu strieterreinen Heimanswetering, Gnephoek, Rijnhaven, Molen wetering en de Hoom-west. „Het gaat hier om terreinen die grenzen aan de buurgemeen ten", legt een woordvoerster van de gemeente Alphen uit. „Het geluid van deze terreinen gaat de gemeentegrens dus over. Vandaar dat er een samenwer kingsovereenkomst is geko men." Als het lawaai hoger is dan wettelijk toegestaan, wordt er opgetreden. Alphen heeft niet meer indu strieterreinen die grenzen aan buurgemeenten. Rijnwoude heeft die wel, bijvoorbeeld op de grens van Zoeterwoude- en Ha- zerswoude-Rijndijk. De Rijn- woudse wethouder De Best weet niet of er voor dit gebied ook overeenkomsten komen. „Bij die bierfabriek wordt con structieve drank geproduceerd", pleit hij er lachend voor om die fabriek niet al te veel in te bin den. De Best is blij met de sa menwerkingsovereenkomst. „We kunnen voor elkaar iets be tekenen." Ook hebben Alphen en Rijn woude deze week samen met de gemeenten Ter Aar, Jacobswou- de, Nieuwkoop en Liemeer een begin gemaakt met het maken van regels om herrie te voorko men. In plaats van landelijke re gels, mogen gemeenten vanaf volgend jaar zelf bepalen wan neer er sprake is van geluids overlast en hoe daartegen moet worden opgetreden. De Rijn streekgemeenten besloten geza menlijk een beleid op te stellen. Als gevolg van deze verandering kunnen burgers en bedrijven makkelijker invloed uitoefenen op de geluidsregels en de ver antwoordelijk bestuurder erop aanspreken. Om te beginnen gaan de zes Rijnstreekgemeenten al het ge luid dat in hun gemeente wordt geproduceerd, inventariseren. De gegevens komen in een digi tale geluidkaart. Daarna gaan ze een visie ontwikkelen. r Joris Rietbroek jbrugge - Woubrugge is bin- jkort een markante winkel ar- Na bijna 25 jaar sluit Theo ree zijn 't Juweliershuis aan fierambachtsweg. Het pand inmiddels zo'n vijf weken te Over enkele weken verhuist [aar Zuidwolde in Drenthe, '>r hij zich volledig gaat toeleg- jop het ontwerpen en maken iieraden. „Ik vind het toch Ijnst om mooie sieraden te ren, om iets te maken waar isen nog vele jaren plezier [hebben." [kleine dertig jaar geleden fuisde Verbree van Den g naar Woubrugge. Toen hij n paar jaar in het dorp hde, besloot hij in 1978 een Miers winkel te openen. Tot e dag van vandaag verkoopt Iree hoofdzakelijk sieraden, fijken er ook klokken in alle ten en maten in zijn winkel, jr dat is dus nog van korte r Verbree wil zijn zaak bin- wee weken sluiten. „Het Nte wat ik nu nog in de win- leb, is al verkocht", aldus |ree. „Die spullen moeten 11 nog worden opgehaald. |en een week of twee hoop |>k de overige sieraden en een te verkopen." jbrugge mag dan een klein t zijn, Verbree had al snel na bening van zijn zaak een •breide klantenkring. „Maar Juwelier Theo Verbree in zijn winkel die hij binnenkort sluit. „Veel van mijn klanten zijn goede vrienden geworden." Foto: Hielco Kuipers niet alleen mensen uit Wou brugge hoor", zegt hij. „Veel mensen uit bijvoorbeeld Al phen, Nieuwkoop en uit dé an dere dorpen van Jacobswoude wisten me te vinden. Sommige klanten heb ik ook regelmatig teruggezien. Ik denk dat dit komt door het persoonlijke tint je dat ik aan mijn producten probeer mee te geven." Verbree houdt bij zijn eigen ont werpen zoveel mogelijk reke ning met de persoonlijke wen sen van zijn Wanten, bijvoor beeld als het gaat om trouwrin gen. Door zijn werk zijn vele pa ren in de regio in het bezit van een unieke trouwring. Volgens de juwelier is in principe alles mogelijk, maar een trouwring moet natuurlijk wel goed draag baar zijn. Zo moet de ring niet te zwaar zijn en moeten er niet te veel uitsteeksels aan zitten. „Ik krijg wel eens wat extremere wensen, zoals een ring van 10 millimeter dik met een gesle pen, zwarte diamant erin", ver telt Verbree. „Dat kan natuurlijk best, maar ik zeg altijd tegen mijn klanten dat ze hun trouw ring over 20 jaar ook nog mooi moeten vinden." Omdat de klanten door de jaren heen bleven toestromen, werd het voor Verbree steeds moeilij ker om zijn winkel te combine ren met zijn werk als ontwerper. Daarom nam hij kort geleden het besluit om in Woubrugge de boel de boel te laten en zich el ders fulltime te storten op het ontwerpen en maken van siera den. „Het werd simpelweg te druk voor me", vertelt hij. „Ik heb nog geprobeerd om een goede kracht te vinden zodat de winkel open kan blijven, maar dat is helaas niet gelukt." In Zuidwolde houdt een team van vier personen zich al bezig met de fabricage van allerlei siera den. Verbree is van plan dit team op korte termijn uit te breiden. Ondanks dat Verbree zich nu al leen nog gaat bezighouden met 'het mooiste aspect van het vak,' verlaat hij Woubrugge met pijn in het hart. „Veel van mijn klan ten die hier al jaren komen zijn goede vrienden geworden. Daarom zal ik de winkel en alle mensen zeker missen." door Annette Lameijer ter aar - Ter Aar maakt zich zorgen over de snelle vergrijzing in de gemeente. Al in 2005 be staat in Ter Aar meer dan kwart van de bevolking uit senioren. In het jaar 2015 is dit aandeel gegroeid naar 35 procent. De gemeenteraad begroette de ou derennota met instemming. Be langrijkste speerpunten uit de nota zijn goede voorlichting aan ouderen, woningbeleid en de aandacht voor de zorgvoorzie ningen. Het CDA wil dat het ouderenbe leid het belangrijkste speerpunt wordt van de gemeente. Per- soons van het CDA wil dat ook dat inwoners van Ter Aar ge bruik kunnen maken van het Bijna Thuis Huis in Nieuwkoop. Zijn partijgenote Kelder wil te vens de mantelzorgers meer aandacht geven. „Vrijwilliger worden, daar kies je voor", zei zij, „maar als mantelzorger sta je voor een voldongen feit." WD- raadslid Hardenberg vond het raar om de groeiende groep welgestelde 55-plussers korting te geven op het sporten. „Geef dat geld liever aan de ouderen die het echt nodig hebben, zei hij. Afgezien van deze kantteke ningen was er veel lof voor de nota. W Dit jaar nog wil de gemeente be ginnen met de instelling van een ouderenplatform, het actualise ren van de ouderenwijzer, de realisatie van een website en de aanleg van een jeu de boules baan. Ook komt er een onder zoek naar een ontmoetings ruimte. Verder wil de gemeente de deskundigheid van vrijwilli gers en de ondersteuning van de mantelzorgers bevorderen. voor op het schema lag. Het op onthoud, dat iets langer duurde dan de geplande week, heeft geen gevolgen voor de aanleg van de zeven kilometer lange tunnel tussen Hoogmade en Hazerswoude. De Aurora zet haar weg voort naar de Leider- dorpse polder Achthoven, waar de eerste tussenschacht komt en waar de boormachine een on derhoudsbeurt krijgt. hoogmade/leiderdorp De tunnelboormachine Aurora, die de HSL-tunnel onder het Groe ne Hart boort, is weer aan het werk. De boormachine viel in het weekeinde van 8 en 9 juni stil. Er was een defect aan de aandrijfrnotoren van de grootste tunnelboormachine van de we reld. Begin juni werd bekend dat de boormachine te snel ging en

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19