LEIDE Waal waarnemer in Sassenheim Alles over hard, zacht en rioolwater De Stemming 6C01 VEAMWIti, óu&mxp: 'Leiden veilig voor studentes' REGIO Bromfietsers ontduiken massaal verkeersregels W/reW, ve uttfjes L 2 UN OP!* R1 Vraagtekens bij voorzitterschap projectgroep Aalmarkt raak in oenenwinkel orrijder raakt ^werker 'Pharming mag octrooi niet overdragen' Academisch Ziekenhuis spant kort geding aan Iet reefje n Rogier Politie: Verkrachtingen komen weinig voor IDE STELLING zaterdag 22 JUNI 2002 nkie XL en Ike geven Elvis eer eens een hit iderdorp lat op de eintjes letten - In een schoenenwinkel Maarsmansteeg is in de van donderdag op vrijdag roken. De dader heeft ;eld gevonden, maar nam ote hoeveelheid schoe- lee. - Een 29-jarige motorrij- t Zoeterwoude-Dorp pstermiddag op de Eu- leg vlakbij de Lammebrug i-jarige wegwerker uit laag aangereden. Zowel torrijder als de Hagenaar en naar het ziekenhuis ehandeling. leiden/sassenheim - Cees Waal (58), de voorzitter van de project groep Nieuw Aalmarktproject (NAP), is benoemd tot waarne mend burgemeester van Sassen heim. Hij wordt maandag be ëdigd, de officiële installatie is op 16 juli. Waal, die tussen 1974 en 1984 wethouder van Leiden was, volgt in Sassenheim Buddenberg op die inmiddels burgemeester van Pijnacker-Nootdorp is. De benoeming heeft mogelijk gevolgen voor Waals functie binnen de projectgroep NAP. Wethouder Hillebrand (ruimte lijke ordening) is er nog niet over uit of Waal zijn Leidse werk kan voortzetten, nu hij in Sas senheim aan de slag gaat. Waal werd in maart van dit jaar aangesteld om de plannen rond de Aalmarkt, een van de belang rijkste stadsvemieuwingsprojec- ten van Leiden op dit moment, vlot te trekken. Dat was nodig nadat het stadsbestuur begin dit jaar zijn eigen plan 'Leve de Aal markt' had ingetrokken om op de valreep een referendum te gen te houden. Het is aan Waal om met zijn projectgroep met een plan te komen dat wel kan rekenen op een breed draagvlak onder de Leidse bevolking. Hij hoopt dat hij die taak kan afinaken. „Ook al krijg ik het straks druk als waarnemend burgemeester, ik denk dat ik voldoende tijd kan vrij maken om mijn werkzaam heden voor de projectgroep tot een goed einde te brengen", zegt Waal. „Ook heb ik het idee dat de functie van voorzitter van de projectgroep niet bijt met het waarnemend burgemeester schap van Sassenheim. Het Aal marktproject heeft niets met re gionale kwesties te maken, die op dit moment spelen. Wat dat betreft is er geen sprake van be langenverstrengeling. Ik zie het eerder als goed nabuurschap." Hillebrand is van dat laatste niet overtuigd. „Ik weet zeker dat ge brek aan tijd geen probleem zal zijn voor Waal als het gaat om de projectgroep. Hij is zeer ge dreven en erg enthousiast. Maar ik ben er nog niet uit of het goed is dat de burgemeester van Sas senheim een voortrekkersrol speelt in een groot Leids project als dat van de vernieuwing van de Aalmarkt." De wethouder wil over dat vraagstuk eerst overleg gen met zijn collega's binnen het college. Is het antwoord van het college nee, dan dreigen grote proble men voor de projectgroep. Het gezelschap van ruim twintig le den - met vertegenwoordigers van bewoners, culturele instel lingen, het midden- en kleinbe drijf en de universiteit - heeft van de gemeente tot 1 oktober de tijd gekregen om met een nieuw plan voor het stadshart tussen Haarlemmerstraat en Breestraat te komen. Die tijd is krap, ook als er geen sprake is van onverwachte tegenvallers als het voortijdig vertrek van projectgroepleden. Kinderen testen het water in polderpark Cronesteyn. Foto: Henk Bouwman t do door Persbureau Cerberus den haag/leiden - Het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam wil een gerechtelijk verbod tegen het overdragen van een octrooi van de Pharming Group uit Lei den aan het Amerikaanse Gen- zyme. Het ziekenhuis eiste dit gisteren in kort geding bij de Haagse rechtbank. Het is de tweede keer dat beide partijen tegenover elkaar staan. Een eerder kort geding werd aangehouden om samen een re geling te treffen. Omdat er geen compromis mogelijk is, deed het ziekenhuis opnieuw een be roep op de kortgedingrechter. Het AZR wil financiële compen satie voor het onderzoek in het medicijn 'Alphaglucosidase' voor de dodelijk spierziekte van Pompe. Volgens de overeen komst met Pharming zou het ziekenhuis recht hebben op 4 procent van de verkoop van het medicijn. Dat percentage komt neer op ongeveer 12 miljoen dollar per jaar. Het ziekenhuis zei samen met Pharming octrooi op dit medi cijn te hebben. Door het geza menlijke eigendom zou Phar ming het octrooi niet zonder toestemming van het ziekenhuis mogen overdragen aan Genzy- me. Als het octrooi toch overgaat, verliest het AZR de mogelijkheid de onderzoekskosten terug te winnen of met de inkomsten uit het octrooi nieuw onderzoek te verrichten. Het in surseance van betaling verkerende Pharming stelt dat het octrooi niet onder de over eenkomst met het ziekenhuis huis valt. Dat betekent dat Phar ming het octrooi zonder vergoe ding mag overdragen. Daar komt bij dat Genzyme overstapt op een nieuwe methode voor de productie van het geneesmiddel Alphaglucosidase, waarop het octrooi niet van toepassing zou zijn. De overdracht van het oc trooi is voor Pharming van be lang om van een schuld van tientallen miljoenen af te ko men. Uitspraak volgt over twee we ken. door Wijnand Noot leiden - Een vijftiental kinderen staat om een picknicktafel heen. Daarop staan vijf bakken water: sommige kleurloos, andere bruin gekleurd. „Zou rioolwater gezond zijn?", vraagt een mede werkster van de afdeling natuur- en milieueducatie van de ge meente Leiden. De leerlingen van groep 7B van de Stevens- hofschool roepen: 'Nee!' Zij lo pen deze vrijdag mee met de educatieve speurtocht in pol derpark Cronesteyn. In het wa ter is een andere klas aan het zwemmen, terwijl het langzaam opklaart. Wat voor water heb je nog meer? „Je hebt ook hard en zacht water", zegt een meisje zacht. „Heel goed!" De vrouw legt uit dat kalk daar de oorzaak van is. Sommigen zijn minder serieus, een enkeling is een wijs neus. Er noemt er één Spawater en eentje noemt er ijs. Als laat ste komt zwemwater aan de or de. Diarree en overgeven zijn het gevolg van de blauwe alg, die het zwemwater bedreigt als het warm is. Waar komt hij van daan? De vrouw vist een drol uit een bak. „Ja, poep. Deze is niet echt, hoor." Het water van de waterspeel plaats is bruin, maar niet vies, verzekert de natuurgids. Het komt door de modder. De kin deren mogen testen hoeveel zuurstof erin zit. Ze krijgen een apparaat dat ze door het water moeten trekken. Daarop kun nen ze ook de temperatuur afle zen en wat beneden het zicht is. Vijftien centimeter: dat is inder daad weinig. „Vissen vinden dat niet fijn. Die hebben minstens een meter zicht nodig voor hun voedsel", legt de natuurgids uit. In groepjes van vier mogen de kinderen zelfstandig opdrachten doen, maar een meester, wiens handen jeuken, neemt al snel hun werkjes over. Welke bak be vat kraanwater, welke zwem badwater en welke schoon slootwater? Na de waterbakken moet elk groepje de 'watertrap' opzoeken, die de speelplaats voedt. In het reigersbos liggen braakballen van reigers te wach ten. De speurtocht mondt uit in het bezoekerscentrum, waar een watertentoonstelling is inge richt Deze blijft tot half novem ber en verder valt er deze zomer nog van alles te doen. Zoals een slootonderzoek op de zondag middag. Het bezoekerscentrum geeft daarvoor rugzakken mee. Dit alles in het kielzog van de Zuid-Hollandse waterdagen die dit weekeinde plaatshebben. 111 nodig zal ik een reefje :n, zei wethouder financi- ier van der Sande nog ■en paar weken geleden. bij de presentatie van legeprogramma 'Ambitie iwicht'. In dat program- rdt voor ettelijke miljoe- aan extra uitgaven ondigd. Dat is die ambi- lar 'm het evenwicht in zit lekend. het gaan stormen boven ip van stad, legde Van ide bij diezelfde presen- t, dan zou hij 'niet met stormbal hijsen', maar waam kapitein 'indien ien reefje leggen'. (Voor geen zwart zeiljacht 1 en niet bekend zijn met der zeilers: een reefje leg- ïet zeil een ietsje inne- het harder gaat waaien), de verlate voorjaarsnota wethouder deze week :rde stormt het nu. Vol ar komt Leiden al 6,5 euro tekort. (Voor de 1 onder ons: dat is zo'n joen gulden). Donkere pakken zich samen bo- zeilschip Leiden, eer zijn die wolken, dat el reefje niet meer vol- ïn der Sande, die als pitein dat reefje natuur- zelf legt, heeft alle irecteuren van de ge- opdracht gegeven voor joen euro aan bezuini- te zoeken. Dat lijkt meer eil strijken, moet het geld voor de s nog steeds gevonden Want de collegepartijen IroenLinks, D66 en de ireven tijdens de onder- igen wel een verlang- aar bedachten er niet ij al die dingen moesten door Wilfred Simons leiden - De politie ontkent met nadruk dat er de afgelopen maanden 'op grote schaal' Leid se studentes zijn verkracht. Die suggestie wekte PvdA-raadslid C. Broeyer afgelopen donder dagavond in de raadscommissie bestuur en veiligheid. Ook wijst de politie Hollands Midden het verwijt van de hand dat zij niets heeft gedaan om de geschrok ken studenten gerust te stellen. De verenigingen bevestigen dat de politie heeft gezegd dat Lei den een voor studentes veilige stad is. In de Leidse studentengemeen schap is afgelopen maand grote onrust ontstaan nadat een Quintus-studente op de Lange Mare in een busje of in een auto zou zijn verkracht. De studente heeft het voorval bij de politie gemeld, maar die 'kan' geen in schatting maken van het waar heidsgehalte', aldus politie woordvoerster Y. Verboon. „Omdat er alleen een melding is gedaan en geen aangifte, zijn er geen details bekend en kunnen wij ook niets onderzoeken." Niettemin heeft de gebeurtenis in de Leidse studentenwereld grote onrust veroorzaakt. Quin- tus-voorzitter Michiel Damoi- seaux heeft na het voorval de besturen van de andere studen tenverenigingen gewaarschuwd 'dat er rare dingen zijn gebeurd in de Leidse binnenstad'. Sinds dien brengen verenigingsleden studentes na afloop van socië teitsavonden naar huis. Inmid dels doen de wildste geruchten in de studentengemeenschap de ronde. Zo zouden er sinds eind mei tenminste twee, drie of zelfs vijf studentes zijn aangerand of verkracht, maar de politie zegt die gevallen niet te kennen. Volgens de politie is het in de Leidse binnenstad 'de afgelopen anderhalf jaar' rustig geweest. In februari en maart 2000 werden twee studentes onzedelijk be tast. Ook dat leidde toen tot op schudding in de Leidse studen tenwereld, evenals een ver krachting in de nacht van 2 op 3 oktober 2000. Uit onderzoek van deze krant blijkt dat er de afge lopen tien jaar slechts zelden aangiftes of meldingen zijn ge weest van aanrandingen of ver krachtingen van studentes. Voorzitter Damoiseaux zegt dat besturen van studentenvereni gingen de gewoonte hebben om na melding van een verkrach ting de andere verenigingen te alarmeren. .Afgelopen jaar is het één keer voorgekomen, maar soms zijn er wel twee a drie alarmeringen per jaar." De uitspraak van de politie dat Lei den in feite een veilige stad is, onderschrijft hij niet. „Wij horen wel degelijk regelmatig van aan randingen en verkrachtingen van studentes. Ik kan heel goed begrijpen dat de slachtoffers het beschamend vinden om aangif te te doen." Volgens studente en PvdA- raadslid M. van den Berg heb ben verhalen over verkrachtin gen in de studentenwereld de neiging om enorm rond te zin gen. „Daardoor lijkt het al snel alsof er sprake is van een enorm probleem, terwijl ze in feite bang worden gemaakt zonder reden. Ik ben in elk geval blij dat de politie probeert de voedings bodem voor die angst weg te nemen. Ik hoop nu maar dat de studenten er ook naar willen luisteren." (advertenties) BROMMOBILE NOVA g is of de wethouders ei- Jvel goed naar de lucht I gekeken voordat zij dit |r van wal staken. Had p Van der Sande wel naar 'bericht geluisterd? Of is iordoppen in en een blinddoek voor vertrokken? Daar lijkt het wel een beetje op. Zo is bij het maken van de plan nen voor 2003 al rekening ge houden met de opbrengsten uit de onroerendezaakbelasting van duizend nieuwe huizen in de Roomburgerpolder. Terwijl daar nog geen paal geslagen is. Dat huizen die er nog niet zijn volgend jaar nog geen ozb ople veren noemt de wethouder fi nanciën nu een tegenvaller. Van der Sande is een optimis tisch mens. Hij zal, indien nodig, een reefje leggen. Het nu al bijna spreekwoordelij ke reefje van Rogier. Griffie De personeelsadvertenties zijn nog vers van de pers, dus wie dë griffie van de Leidse gemeente raad gaan bemensen, is nog on bekend. Toch zijn de verwach tingen hooggespannen. De nieuwe Leidse gemeenteraad, die wordt geacht duaal te opere ren, komt pas echt uit de verf, zo beweren de politici van links tot rechts, met zo'n ondersteu nend team van 7,5 m/v. Het kost een lieve duit, maar daar krijg je ook wat voor terug, pro beren zij de schuimbekkende Leidse belastingbetalers te kal meren. Voor circa 4,5 euroton, zeg maar een miljoen gulden, versterkt de gemeenteraad zich met een grif fier, een stuk of vier adviseurs, zijn eigen communicatiemede werker en nog een tweetal ad ministratieve en logistieke on dersteuners. Met zo'n griffie krijgen de bur gers eindelijk een stadsbestuur dat in staat is om het college van burgemeester en wethouders van repliek te dienen. Te contro leren. De raadsleden zijn, als ze eenmaal worden ondersteund door zo'n griffie, meer in de ge legenheid om als volksvertegen woordigers te functioneren. Ze zijn niet afhankelijk van de voorstellen van het dagelijks be stuur van de gemeente maar kunnen zelf op onderzoek uit, ze bepalen hun eigen agenda, komen zelf met plannen en kunnen het college dwingen de ze uit te voeren. Het nettoresul taat van dit alles is, zo is de ver wachting, dat de stad beter wordt bestuurd. En wij maar denken dat al deze taken ook in het pre-duale tijd perk werden uitgevoerd... Stom, stom, stom. Het is vertederend om te mer ken hoezeer de politici in hun eigen verhaal over de heilzame werking van een griffie geloven. Ze praten er met een religieuze bewogenheid en dito overtui ging over. En dat maakt dit stuk je zo moeilijk, want iemand van zijn geloof brengen is eerder naargeestig dan geestig. En toch, beste, lieve raadsleden, wij ongelovige Thomassen geloven niet in een griffie. Wij geloven in jullie! Een goed stadsbestuur be staat uit goede raadsleden. En dat zijn jullie toch? Laat ons in jullie geloven. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 leiden - Bromfietsers houden zich te vaak niet aan de regels. Dat blijkt uit acht bromfiets- en snorfietscontroles die de politie Leiden/Voorschoten tussen 25 april en 15 juni uitvoerde. Van de 462 passanten bij die contro les bleken er 147 (bijna 32 pro cent) geen helm te dragen. Maar liefst 154 brommers en snorfiet sen (ruim 33 procent) waren op gevoerd. En 89 bestuurders (bij na 20 procent) bleken niet in het bezit van een bromfietscertifi caat of hadden zo'n papiertje niet bij zich. In totaal schreef de politie bij de controles 513 processen verbaal en beschikkingen uit en hield ze 25 mensen aan wegens rijden onder invloed. Sommige bromfietsers maakten het erg bont in die zin dat ze meerdere overtredingen tegelij kertijd begingen. Onder de aan gehoudenen was bijvoorbeeld een jongen die zich onder in vloed van alcohol voortbewoog op een zwaar opgevoerde brom fiets, waarvan het profiel van de achterband ook nog eens nage noeg weg was. Om seksueel misbruik te voorkomen moet de katholieke kerk het celibaat afschaffen. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15