LEIDEN REGIO Uk cijfer staat voor een mensenleven' Speeltuinen college Leiden ale van LEF in dse Schouwburg gefeliciteerd Groot bewonersfeest in Zeeheldenbuurt R3 erzoek borstkanker wordt voortgezet ondanks licht tegenvallende resultaten (godeCLERCQ HART VOORDE ZAAK MIDDEN ZUID Leidsch DagbladAHCHlEVlïN HDC 972 vrijdag 21 JUNI 2002 >rf>rde Booys van de Gezondheids- loot minister Borst van ondheid dat preventief naar borstkanker bij iwen doorgaat. Het Kankercentrum in Lei- nu de rust terug- tej jw cht Kaï c. v rt dat r ng overheerst bij het Kankercentrum West, 1(j ssionair minister Borst llcsgezondheid) bekend )SÜj maakt dat het bevol- •jaI lerzoek borstkanker ge- ijai »rgaat. „Daar zijn we •Ic c heel blij mee, want de afgelopen maanden even spannend", ver- stl Bun, coördinerend ra- n bij het kankercentrum der ssie over de effectiviteit bevolkingsonderzoek bi? ter bij vrouwen van r en ouder laaide de af- naanden weer hevig op uitkomsten van een 'v^kudie. Daaruit blijkt dat j^u olkingsonderzoek niet t ewenste daling van het erfgevallen door borst- V0( irgt. Bij de start in 1988 ervan uit dat het be- inderzoek voor meer aff töS Procent sterfteda- lO0 zorgen. Dat percentage op ongeveer achttien zal naar alle waar- ïeid over een paar jaar ets lager uitkomen. OU, volgens het Deense jjej k, de behandeling van ;er weer veel nadelen voor de gezondheid. Door de bestraling na een borst- amputatie neemt de kans op hart- en vaatziekten toe. Volgens de Deense onderzoekers zou de overlevingswinst die door het bevolkingsonderzoek wordt ge boekt, door de bestraling weer teniet worden gedaan. Het on derzoek was voor demissionair minister Borst aanleiding om de Gezondheidsraad een onder zoek te laten doen naar de effec tiviteit van het Nederlandse be volkingsonderzoek borstkanker. De conclusie van de Gezond heidsraad luidt nu dat er inder daad wel wat kanttekeningen te plaatsen zijn bij de effectiviteit van het bevolkingsonderzoek, maar dat het dalende aantal sterfgevallen genoeg fundament is om door te gaan. Minister Borst, groot voorstander van het bevolkingsonderzoek, nam die conclusie deze week over. Petra Bun van het kankercen trum in Leiden hoopt dat de be slissing van de minister weer wat rust brengt. „Wij merken het altijd meteen als er iets ne gatiefs over het bevolkingson derzoek in de media is geweest. Dan worden wij overspoeld met telefoontjes van bezorgde vrou wen, die zich afvragen of het onderzoek wel zin heeft gehad. Het kost veel moeite om die mensen dan weer gerust te stel len. En dat is soms wel eens frustrerend." Dit is overigens niet de eerste keer dat het onderzoek in twijfel wordt getrokken. „In 1994 was er ook zo'n hausse. Toen is de financiering zelfs even stopge zet. Ik ben dus wel wat ge wend", vertelt Bun die al twaalf jaar bij het Integraal Kankercen trum werkzaam is. Toch heeft Het bevolkingsonderzoek borstkanker is volgens de minister nuttig genoeg om in stand te worden ge houden. Foto: Picture Partners Leiden de coördinerend radioloog niet direct de indruk dat de negatie ve berichtgeving invloed heeft op de deelname aan het onder zoek. „Nee, de deelname blijft behoorlijk constant. Vrouwen (advertentie) ABN AMRO Kamsteeg AUTO LEASE Arenthals Grant Thornton S accountants en adviseurs HAMER VAN KOOPHANDEL RIJNLAND Leidsch Dagblad GSfi Automatisering Leiden doen over het algemeen toch behoorlijk fanatiek mee. Op het platteland halen we de tachtig procent vaak, in de Randstad is dat altijd wat minder. Daar moet meestal nog een tweede oproep op de mat vallen voor dat de vrouwen komen." Reden daarvoor is waarschijnlijk het hogere aantal allochtone vrou wen in de Randstad. Die zijn vaak wat minder geneigd om te komen, omdat ze bang zijn om door een man te worden onder zocht. Onterecht, want het on derzoek wordt uitsluitend door vrouwen gedaan. Een andere verklaring voor de ikv nbc""' chn Gee rteus Waarsenburg inze Breide is de beste begin- amv dememer van het jaar? wordt dinsdag beant- 17101 dens de finale van de 11 wedstrijd voor starten- n> Ppemers LEF in de Leid- iwburg. Ten overstaan ch" ïonderd aanwezigen lca' winnaars van de vier L Ni houden voorrondes - n- R lboratories, Telecom Wolkyshop en Van Jijfr an Tafel - zich nog- 7aa senteren. Een deskun- iaP kiest de winnaar, een raaI eter beoordeelt welke ran ïer de publieksprijs in er, I mag nemen. 117111 boratories van Ruud en 11 Henk de Jong is een Eril umbedrijf dat grond en, B es uitvoert voor ge- om, elenproducenten. De Ku de Santing tijdens de Hoi monde door naar de .ubl t een lovend oordeel. - Sterft een gat in de markt auü En ondanks de moei- obbfcrie waarmee het be- oezighoudt, heeft San- jnja p een heldere en dui- illan lanier gepresenteerd, imu b ik het nog niet over /an i ef gehad die een on- °ri, nodig heeft om een Heeijal van j-uim vier mil- vesteren", liet jurylid iw toen weten, nseivoorronde werd vo- yer wonnen door een in- dat een van de deel- ek werd, kreeg Has- ije BF slechts een dag voor ebe< - eno< in Iti de presentatie de vraag of hij wilde invallen. Met succes. Bas- hir overtuigde in lef, in het ne men van risico's en in doorzet tingsvermogen, aldus het jury rapport. Bovendien presenteer de hij zijn bedrijf op een zeer humoristische manier. Bashir ging dan ook naar huis met zo wel de jury- als de publieksprijs. In januari won Hub Sillen van de Wolkyshop de derde voor ronde. De eigenaar van de win kel, waar schoenen aan de man worden gebracht 'waarmee je op wolkjes loopt', had volgens de jury enthousiasme, geloof in zijn eigen product en genoeg uitstraling om iedereen te over tuigen van zijn lef en onderne merschap. Helga van Manen, bedenker en oprichter van de serviesspeci aalzaak Van Manen aan Tafel aan de Hogewoerd, voegde zich als laatste bij het rijtje finalisten. De jury beloonde Van Manen, die op 46-jarige leeftijd een goe de, vaste baan opgaf voor haar nieuwe winkeltje met een finale plaats omdat zij een 'starter in de meest pure zin van het woord is'. „Haar durf, intuïtie, zeer gedegen bedrijfsplan en oog voor detail, maken haar tot een terechte winnaar", sprak de jury. En het publiek dacht daar net zo over, want ook Van Ma nen wist de jury- en de pu blieksprijs in de wacht te slepen. De finale - aanstaande dinsdag in de Leidse Schouwburg - be gint om 19.30 uur. Kaarten zijn nog te verkrijgen bij het Stads- bouwhuis. m jlJs (advertentie) Reqionaal Opleidingen Centrum 0 k. pt ID College Leiden jliciteert "jnegal/Kafountine et de behaalde winst! Het ID Collége is een reqionaal opleidingen centrum waar ruim 12.000 studenten middelbaar beroeps onderwijs, educatie en contractonderwijs volqen. ID College Leiden Storm Busyingstr. 18c 2332 VW Leiden (071) 535 33 55 kies voor ontwikkeling De Leidse speeltuinen riepen bij menigeen warme herinneringen op. Bij Anneke Bink bijvoorbeeld: „Als klein meisje heb ik veel in de speeltuin 'Ons Eiland' gespeeld. Ik woonde in een andere buurt, maar mijn moeder had twee zusters in de Zeehel denbuurt wonen. Bovendien bezocht ik daar de Christelijke Lagere School aan de Munnikenstraat. Om in de speeltuin te mogen spelen moest je lid zijn van de speeltuinvereniging. Als niet-lid kon je er ook spelen, maar dan moest je een klein toe gangsbedrag betalen. Mijn moe der vond dat zonde van het geld en ik werd dus geregeld door haar of door een tante de speel tuin binnengesmokkeld. Mijn tante deed dat door een praatje te maken met de opzichter. Of ze bracht hem thee met wat lek kers." „Als er een opzichter was met wie mijn tante geen goede band had, dan werd ik over het hek in haar achtertuin, die uitkwam op de speeltuin, getild. Ik speelde er dus altijd illegaal. De speel tuinvereniging 'Ons Eiland' or ganiseerde ook lampionoptoch ten. Waarschijnlijk op Koningin nedag vermoed ik. Ook daarin liep ik mee. Ik herinner me ver der nog dat koningin Juliana de speeltuin heeft bezocht. Of dat ter ere van de opening was weet ik niet. Van dat bezoek is een film opgenomen die ik wel eens gezien heb. Ik sta er al schommelend op. En dat voor een kind dat niet eens lid was! Misschien is die film nog wel bij iemand in bezit. Ik zou het enig vinden die beel den nog eens te zien." „De speeltuin had natuurlijk een glijbaan. De 'ho ge' noemden we die. Er was ook een jes, maar daar was ik, met al die wilde jongens, niet zo dol op. Voorts was er een klimrek, een zandbak, om heind met kippengaas vanwege de talloze katten in de buurt, en uiteraard de schommels. Maar het mooist van alles was het huisje van de opzichter. Vrijwilligers hadden een gebouwtje gemaakt in de vorm van een paddestoel, compleet met een rood dak met witte stippen. Prachtig vond ik dat. Naast het gedeelte waar de speeltoestellen stonden was er nog een veldje waar gevoetbald kon worden. Dat veld was een hobbelig stukje land met kuilen. Hier speelde ik met mijn vriendjes en vriendinne tjes van school verstoppertje." „Ik herinner me nog dat ik met twee jongetjes uit mijn klas, Hans en Piet, in zo'n kuil zat. Van Piet kreeg ik een appeltje en van Hans een kransje ge maakt van zelf geplukte madeliefjes. Ik had toen, zonder dat ik het wist, twee aanbidders tegelijk." Wil den Heeten denkt vooral terug aan de ver schillende clubs binnen de speeltuinvereniging. Vooral „aan de kindertoneelclub 'De vrolijke Ka bouters', waar ik menig rolletje heb gespeeld (soms de hoofdrol!). We oefenden in de Meelfa- lagere opkomst in de Randstad is het ontbreken van sociale controle. Op het platteland gaan vrouwen vaak samen naar het bevolkingsonderzoek. Bun krijgt regelmatig brieven van vrouwen die er dankzij het bevolkingsonderzoek op tijd bij waren en nog goed behandeld konden worden. „Dat werkt heel stimulerend en geeft vol gens mij ook precies aan waar om we gewoon dóór moeten gaan. Ook al vallen de cijfers nu een beetje tegen. Als je bedenkt dat elk cijfer staat voor een mensenleven, dan is er toch geen enkele reden meer om te twijfelen." Jan Willem Coebergh, epidemi oloog verbonden aan de Eras mus Universiteit Rotterdam, blijft ondanks het besluit van Borst vraagtekens bij het bevol kingsonderzoek borstkanker zetten. „Niet vanwege het Deen se onderzoek, ik heb die twijfels al vanaf het begin. Ik roep al ja ren dat een bevolkingsonder zoek zoals dat naar borstkanker een veel te grote wissel trekt op de gezondheidszorg. Toen het onderzoek begon en er ruim voldoende artsen, specialisten en radiologen waren, vond ie dereen dat onzin. Maar met de huidige tekorten in de zorg, be gint men mij gelijk te geven. Met het bevolkingsonderzoek is zo'n gigantische logistiek gemoeid, het vergt enorm veel werk van de ziekenhuizen. Dat is haast niet meer op te brengen onder de huidige omstandigheden. En dét vergeet minister Borst als ze vanachter haar bureau zo'n op zichzelf goede beslissing neemt." Volgens Coebergh krijgt de Ne derlandse vrouw door het be volkingsonderzoek onterecht een veilig gevoel. „Preventie is natuurlijk wel goed, maar als de vrouw na het vaststellen van een beginnende borstkanker maan den moet wachten op een ope ratie of bestraling, dan is het ef fect van het bevolkingsonder- zoekweg." Petra Bun herkent het pro bleem. In het centrum in Lei den, maar ook in de rest van het land is een chronisch tekort aan radiodiagnostisch laboranten. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kiuïnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redacrie.ld@damiate.hdc.nl PANCRAS Het Filosofisch Café houdt dinsdag 25 juni om 20.00 uur een bijeenkomst in La Corona aan de Nieuwe Rijn 5. Spreker is Re- né Randsdorp over het onderwerp: Zwervend denken met Zhuang Zi, een taoïstisch denker uit de vierde eeuw voor onze jaartelling, die tot de invloedrijkste filosofen van China behoort. De toegang bedraagt 5 euro, voor studenten is de toegang 3 euro. Meer infor matie bij Jos Delnoij, 5122771 of Jeannette Monshouwer, 5131038. PIETERSWUK Het Leids Anjercomité heeft zaterdag 29 juni het Stadhuisplein geclaimd voor een aantal activiteiten. Zo is er vanaf elf uur een Rad van Avontuur met prijzen die beschikbaar zijn ge steld door de Leidse markt. Vanaf half twaalf treden diverse Junior Twirlgroepen uit Leiden op. En vanaf half één is er een optreden van muziekgroep 'De Sleutels'van stichting Club 58. CRONESTEIN In het bezoekerscentrum Het Reigersbos in polder park Cronesteyn is een nieuwe tentoonstelling over Water in onze omgeving'. Deze tentoonstelling gaat over het werk van het Hoog heemraadschap van Rijnland voor droge voeten en schoon water en is elke zondag van 14.00 tot 16.00 uur te bezoeken. Voor groe pen kan een afspraak worden gemaakt, eventueel met excursie en een lunch, met de Dienst Milieu en Beheer, afdeling Natuur- en milieueducatie, tel. 5214996 of het Reigersbos, tel. 5769805. leiden - De bewoners van de Zeeheldenbuurt vieren morgen feest in het park aan de Tas manstraat. De hele dag zijn er activiteiten voor jong en oud. Het buurtfeest is een poging om de betrokkenheid bij de wijk te vergroten. Naast individuele bewoners hebben zich vrijwilligers van de speeltuinvereniging Ons Eiland, buurthuis 't ScWppertje, de buurtvereniging en de activitei tencommissie in de wijk ingezet om een volwaardig feestpro gramma op te stellen. Het feest wordt gefinancierd via het pro ject Onze Wijk Aan Zet van de gemeente, dat zich richt op ver groten van de leefbaarheid en veiligheid in de buurten in de noordelijke binnenstad en de Slaaghwijk. Het buurtfeest begint om 9.45 met een kinderoptocht vanuit speeltuin Ons Eiland. Voor de jongsten zijn er verder tal van activiteiten: kindertheater, pony rijden, een zweefmolen en nog veel meer. Maar ook andere leeftijdsgroepen komen aan hun trekken. Waaghalzen kunnen met spectaculaire Airbikes loop ings maken. Verder is er een playbackshow, een optreden van een buikdanseres en de monstraties Country street- dance, breakdance en salsa. Koopjesjagers komen aan hun trekken op de rommelmarkt in het park. De festiviteiten zijn om een uur of vijf afgelopen. briek. De directeur, de heer De Koster, was be schermheer van Ons Eiland. We hadden twee keer per jaar uitvoering. De jaarlijkse hoogtepunten waren de uitvoering in april, in de Leidse Schouw burg, en die van eind november/begin december in Zalencomplex De Burcht. Daarnaast was er nog een ritmische dansgroep en een accordeonclub. Die droegen ook hun steentje bij aan de jaarlijkse uitvoeringen. Wie herinnert zich nog de jaarlijkse bazars, tuinfeesten, vakantiebezigheden? Ook was er een korfbalclub. Veel enthou siaste en gedreven vrijwilligers gaven leiding aan het geheel. Pas later kwam er een clubhuis en dat werd door vrijwilligers zelf gebouwd. Hoogtepunt was het bezoek van koningin Juliana aan 'Ons Eiland' in mei 1954. Ik mocht de koningin bloemen aanbieden. „Er was ook een eigen clublied (ik heb de tekst). De laatste twee regels luiden: „Wij allen, wij blij ven er steeds voor paraat, ons grootst ideaal: De jeugd van de straat!" Al met al een mooie jeugdherinnering, die ook vor mend voor mijzelf is geweest Later kwam ik als medewerkster van de Stichting Dienstverlening Leiden (Gecoördineerd Bejaar- denwerk) in diezelfde Zeehel denbuurt werken en zag ik een aantal van die voormalige vrij willigers weer terug, als leidsters van een soos of Wijkouderenraad. Heel verrassend." Maar waarom heet die grote schommel nou een jesVolgens W.S. de Wolf luidde de oorspronkelij ke naam jazzschommel. „Jazz was in de tijd vlak na de 2de wereldoorlog zeer populair. En die schommel had wel een beetje een jazzbeweging, vonden wij. Overigens: door jongens uit de buurt werd de schommel vaak gebruikt om verspring- wedstrijden te houden. De springer ging op de punt van de schommel staan en als de schommel zijn hoogste punt had bereikt, dan sprong hij eraf en probeerde zover mogelijk te komen. Dat waag stuk was natuurlijk wel voorbehouden aan specia listen!" Met dank verder aan S. Bavelaar; Riek Bakker- Bakker (Roelofarendsveen), Cor Mulder, C.M. Kleer-Oudshoorn en T.M.J. Dingjan-Zonneveld (Leiderdorp); A. Gijzenij-Eikerbout (Oegstgeest); G. Vlaanderen-Hagenbeek (Almere), Henk van der Reijden, mw. W. Stavleu. Hans Heestermans Reacties en rips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl. uit de ANNO 1902 Zaterdag 21 Juni LEIDEN - Het Gymnastiek- en Sportterrein van de L.G.- en S.- Vereeniging 'Hercules' is geopend. Het terrein is mooi gelegen achter ,'t Posthof' en gemak kelijk te bereiken. Het ligt in de lengte van den Sta tionsweg, is lang 135 M. en breed 20 M., het heeft aan de zijkanten een baan voor hardloopen en esta- fettenloop, lang 100 M.; en een hindernisbaan van 125 M.; hierom heen ligt een lange baan van 250 M. Tusschen de banen liggen de kleinere banen voor hoog-, ver-, pols- en lengte-springen, één voor het touwtrekken en verder staat er een rek en een paard. Een huisje dient voor het opbergen der werktuigen en bewaren der kleederen. Het terrein ligt goed hoog, want van den velen gevallen regen droeg het geen sporen. Na afloop der wedstrijden keerden de aanwezigen voldaan huiswaarts. Zeer zeker zullen allen over tuigd zijn dat 'Hercules' wijs deed met in den zomer haar oefeningen buiten te houden; dat staalt niet al leen de spieren, maar de frissche buitenlucht doet tevens meer goed dan het stof in het gymnastieklo kaal. ANNO 1977 LEIDEN-Vijftien ou ders werken op het ogenblik in de avond uren aan de verbete ring van de speel plaats van kleuter school 'De Zonne bloem' aan de Asser straat. Op initiatief van het oudercomité worden de bestrating en de zandbak verbe terd en klimrekken aangeschaft. Het geld is door de ouders op vrijwillige basis be schikbaar gesteld. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 21 juni LEIDEN - "Ja, er mag hier gerust van een unieke vondst gesproken worden", zegt districtsgeoloog A.P. Pruissers van de Rijks Geologische Dienst, staand in de bouwput op de hoek van de Breestraat en het Gangetje. Met de troffel wijst hij op een don kergrijze kleilaag enkele meters onder het huidige wegdek. Dat moet het allereerste dijklichaam van de Oude Rijn zijn geweest. De waterkering waarmee de allereerste bewoners van Leiden zich tegen het op dringerige rivierwater beschermden. Een dijk, die dateert uit de twaalfde eeuw. De vondst van deze 'oerdijk' is van groot belang, om dat daarmee weer een belangrijk stuk in de histori sche legpuzzel van Leiden is gevonden. Zekerheid dat de dijk ook werkelijk in de bodem verborgen zat bestond er tot dusver niet. Het vermoeden bestond alleen, dat hij ergens tussen de Langebrug en de Bo termarkt zou kunnen liggen. Werkzaamheden ten behoeve van een nieuwe riolering in de Breestraat hebben aan die onzekerheid een einde gemaakt. Maandagmiddag werd de interessante bodemstruc tuur bij het Gangetje voor de eerst maal ontdekt. Geoloog Pruissers is daarna direct aan het werk ge gaan en heeft de verschillende lagen blootgelegd. Gisterochtend was dat werk voltooid en nam het Leids college van B en W een kijkje in de bouwput. Een fotograaf van de afdeling Monumentenzorg foto grafeerde de lagen in de loop van de dag in kleur. Nadat de geoloog zijn onderzoekingen had afgerond, werd dat deel van de bouwput gistermiddag weer ge sloten. De vondst is een grote verrassing voor Pruissers, die al twee jaar bezig is met een wetenschappelijke stu die over het ontstaan en de ontwikkeling van de Rijn. De vondst van het dijklichaam past in de ver hogingen, die elders zowel aan de noordkant als aan de zuidkant van de Oude Rijn zijn gevonden. Aan de noordkant loopt die verhoging via Lage Rijndijk, Haarlemmerstraat en Morsweg naar de 'haak' bij De Vink, waar de Oude Rijn afbuigt in de richting van de zee. Aan de zuidkant past de vondst in de Bree straat in de verhogingen langs de Rijndijk, Haagweg, Hogewoerd en Hoge Rijndijk. plaatsing) of door contante betaling a Leidsch Dagblad, Roosevdtstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11