Ziektepremie particulier fors omlaag Vijf jaar cel voor zigeunerkoning Louis Petaio Moeder dode baby in Leiden opgepakt Mobieltje staat aan bij regerings-kandidaten REGIO t Huis korte Mitruimd tn in liga van Universiteiten Voordeel gezin 145 euro per maand Familieleden veroordeeld voor afpersing in Duin- en Bollenstreek Koninklijk onderonsje ri r dimaat ondernemers 'Titel Duitsland beste voor wereldeconomie' Zeehond duwt hond op droge Leidsch Dagblad NR. 42954 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG 1,50 donderdag 20 JUNI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 IGEMEEN tt Roelant aft alles om papegaai voerders traag installeren ehoekspiegel ■derden den bij slagen fiscus f- JH jrdA Leiden let sleurhut mijderen' ikopter kan etvliegen' ren Warmond ;blad 'er i Jsch Voo ig van wort te gev i kunt Af< bton - Het Amerikaanse uis is gisteravond korte uimd geweest omdat er jjtuigje tegen de regels rteni Vashington vloog. Het B.30 tt je was per ongeluk het m boVen de Ameri- lioofdstad binnenge- 18, i. Gevechtsvliegtuigen E 52, uchtmacht dwongen E 201' tel van het type Cessna achtig te landen. ■fschri geldt jrtoko De Universiteit Leiden imen met elf andere ^55 ie partners een League ;n lean Research Universi- ide e liga, waarin ook de wattin ;uze universiteiten van tn Cambridge zijn ver- 00 lordigd, krijgt als pri- Lectuu el om bij de Europese lobbyen voor research- L Op termijn gaan zij el- leidingen visiteren, el- trkprocessen vergelij- tudenten uitwisselen. iate.hd Q Leidsch ÉËi Dagblad jis, den haag/gpd - Het nieuwe zorgstelsel waarover coalitiepart ners CDA, LPF en CDA het eens zijn geworden, is vooral voor par ticulier verzekerden erg gunstig. Dat komt doordat de tandarts al in het nieuwe basispakket zit en voor kinderen geen premie hoeft te worden betaald. Het voordeel voor een gezin met twee kinde ren bedraagt ongeveer 14s euro per maand ten opzichte van de huidige premie. Iedereen, ongeacht inkomen, gaat vanaf 2005 een vast bedrag betalen voor een ziektekosten verzekering, die globaal gelijk is aan het huidige ziekenfonds pakket. Dat bedrag komt vol gens eerste berekeningen neer op 800 euro per persoon. Eigen lijk is dat veel meer dan de hui dige ziekenfondspremie, maar ook de werkgever betaalt nog een deel, net als nu. Kinderen zijn vrijgesteld van premie, daarvoor is een rijksbij drage gereserveerd die direct wordt gestort in een zogenoemd zorgfonds. Voor de lagere inko mens, minder dan 2.500 euro per maand, komt er een aparte zorgtoeslag, volgens een sys teem dat vergelijkbaar is met de huidige huursubsidie. Uitgangs punt is dat gezinnen niet meer dan 5 procent van hun maand inkomen betalen aan premie. Voor alleenstaanden is dat 2,5 procent. Wie die zorgtoeslag uit keert is nog onduidelijk. Volgens WD-onderhandelaar Zalm is daarvoor de sociale verzeke ringsbank het meest geschikt. Het CDA wilde aanvankelijk de compensatie voor minder draagkrachtigen via de belasting laten lopen. Maar volgens Zalm wordt de belastingdienst dan een verkapte subsidie-instelling. Er komt een eigen risico voor al le volwassen verzekerden van 80 tot 100 euro per jaar per per soon. Maagzuurremmers, cho lesterolverlagers en medicijnen tegen kalknagels vallen buiten het basispakket. De anticoncep tiepil blijft wel in het pakket. Wie het pakket te mager vindt, kan zich bijverzekeren. De aanstaande coalitiepartijen hebben nog niet gesproken over de groep van studenten die stu diefinanciering krijgt. Deze groep, zo'n 380.000 in het hoger onderwijs, wordt niet draag krachtig genoeg geacht voor het betalen van een basispremie. De hele zorgstelseloperatie kost zo'n twee tot drie miljard euro. Dat geld komt uit bezuinigingen elders, zoals op de aftrek van spaarloon en lijfrente. Pagina Binnenland: Meer nieuws over de kabinetsformatie den haag/bollenstreek - Zigeunerkoning Louis Petaio (56) moet vijf jaar de cel in. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. Ook drie andere leden van de fami lie zijn veroordeeld wegens deelname aan een criminele organisatie die bedrijven in met name de Duin- en Bol lenstreek afperste. De vrouw van Petaio, zijn dochter en zijn ex-schoonzus kregen respectievelijk achttien maan den, twaalf maanden, en zestig dagen cel. Drie zoons van Petaio worden nog gezocht. Justitie vermoedt dat zij in het buitenland zijn. De officier van justitie had zes jaar cel geëist tegen Peta io. De rechter legde hem een jaar minder op, omdat eerder ingrijpen van de politie de reeks afpersingen had kunnen beperken. De politie begon pas met een onder zoek na een uitzending van het tv-programma van Peter R. de Vries. Daarin was te zien dat Louis Petaio bij Van Haasteren Watertechniek in Noordwijkerhout 12.500 gulden kwam ophalen voor het slijpen van een paar bo ren. Petaio werd bij die gelegenheid gearresteerd. Na de tv-uitzending volgde een lange reeks van aangiftes van andere bedrijven uit de regio. In totaal hebben 86 be drijven aangifte van afpersing gedaan. De Petaio's ver bleven in die tijd met hun caravans in Hillegom en Noordwijk. De werkwijze van de familie was in alle gevallen iden tiek; slijpers bezochten bedrijven en deden het aanbod om slijpwerkzaamheden uit te voeren. Bedrijven die daar op in gingen, moesten een handtekening onder een code zetten. Deze code werd later gebruikt om te bewijzen' dat een bepaalde prijs was afgesproken. Het OM schatte die prijs in op het honderdvoudige van wat normaal voor dat werk wordt gevraagd. Wanneer bedrijven weigerden om de exorbitant hoge factuur te voldoen, kreeg de eigenaar of de bedrijfsleider een lawine aan telefoontjes waarin bedreigingen wor den geuit. Veel gedupeerden zwichtten voor de druk en betaalden de rekening. Volgens justitie verdienden de Petaio's 432.000 euro met hun afperspraktijken. Gepro beerd wordt dat geld terug te vorderen. Overigens veroordeelde de rechtbank in Utrecht Petaio en een van zijn zoons in 1996 al tot celstraffen van 3,5 en 2 jaar voor soortgelijke delicten. (pymus elijk erkennen is op heiden wijze tonen e verstandiger bent q orden Voorbeeld gezin met twee kinderen Een gezin met twee kinderen betaalt straks 1.600 euro premie, 800 euro voor elke volwassene. Dat komt omgerekend neer op 125 euro per maand. Wie 1.500 euro netto verdient, zou uitgaan de van die 5 procent maximale premie, niet meer dan 75 euro moeten betalen. Het verschil, in dit geval 50 euro, krijgt het gezin terug via de zorgtoeslag. Een particulier verzekerd gezin met twee kinderen is nu, inclusief tandarts en met de werkgeversbij drage verrekend, zo'n 260 euro per maand kwijt. In de nieuwe si tuatie is dat 125 euro per maand. Een voordeel van 145 euro per maand dus. Geld dat bijvoorbeeld kan worden gebruikt om het basispakket op te tuigen. den haag - Koningin Beatrix ontving vandaag in de Oranjezaal van Huis ten Bosch de Chanese Ashanti-koning Osei Tutu II en zijn vrouw Lady Julia. Het paar is in Nederland om drie eeuwen diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Ghana te herdenken. Later in de week staat een bezoek gepland aan Amsterdam Zuid-Oost, waar veel Ghane- zen wonen. Ook bezoekt de koning het museum van de Heineken-brouwerij, Philips, Al- mere en de Usselmeerpolders. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/anp - Voor (vermeende) kandi daat-bewindslieden breekt een spannen de periode aan. Hun gsm moet voortdu rend aanblijven, want ze kunnen gebeld worden. Elke dag bladeren ze nerveus de krant door of ze al worden genoemd. Gisteren werd een akkoord bereikt over een nieuw ziektekostenstelsel. Fractie voorzitter en onderhandelaar Mat Her ben van de LPF zei dat het nieuwe kabi net voor 95 procent rond was. De forma tie gaat volgende week verder. CDA-leider Jan Peter Balkenende is als enige zekr van zijn zaak. Hij wordt for mateur en vervolgens minister-president. Welke ministeries de andere partijen toe bedeeld krijgen, moet nog beslist wor den. Maar een aantal voorkeuren is al be kend. Zo wil de WD heel graag Financiën. De meest kansrijke lijkt Hans Hoogervorst, de huidige staatssecretaris van Sociale Zaken. Maar ook Robin Linschoten, staatssecretaris op datzelfde departe ment tijdens Paars-1, is een mogelijk heid. Sociale Zaken gaat waarschijnlijk naar het CDA. Dat heeft daarvoor gegadigden te over, zoals CNV-voorzitter Terpstra, ex-Kamerlid Ank Bijleveld of informateur Donner. Als Financiën naar de WD gaat en Socia le Zaken naar het CDA, dan komt Econo mische Zaken automatisch terecht bij de LPF. Die partij moet immers ook verte genwoordigd zijn in de sociaal-economi sche driehoek. Als LPF-kandidaten voor deze post gelden; de ondernemers Van den Nieuwenhuizen en Pieper en Kamer lid Hoogendijk. De LPF heeft ook haar zinnen gezet op het nieuw te creëren mi nisterie van Migratie en Integratie. De voormalige Amsterdamse hoofdofficier Vrakking geldt hiervoor als kandidaat. Voor Binnenlandse Zaken is CDA-Ka- merlid Maria van der Hoeven in beeld, evenals de huidige WD-minister van on derwijs, Loek Hermans. Van der Hoeven zou ook naar Onderwijs kunnen. Voor Justitie is informateur Donner een voor de hand liggende kandidaat, maar ook Vrakking zou op dat departement terecht kunnen. Volksgezondheid wordt begeerd door de LPF. Voormalig voorzitter Huibregtsen van NOC*NSF zou kandidaat zijn, even als Kamerlid Bonke. Voor de ministeries van VROM en Ver keer en Waterstaat hebben alle partijen wel geschikte mensen. Vrij algemeen wordt aangenomen dat oud-CDA-leider De Hoop Scheffer Buitenlandse Zaken krijgt toebedeeld. Defensie zou naar WD'er Van Hoof kunnen gaan, de huidi ge staatssecretaris op dit departement. Voor Landbouw is voorzitter Doornbos van LTO-Nederland de meest genoemde kandidaat. Hij is lid van het CDA. (advertentie) Het ondernemingskli- Leiden verbetert. Welis- ngelt de stad op de aats in een lijst waarin imemingsklimaat van ederlandse steden is |de en, maar Leiden is wel ite stijger. Dit blijkt uit erzoek van het ministe- allem conomische zaken, dat se ondernemers bena- ij gaven Leiden een 6,4, :r een 5,9 ten opzichte jaar geleden. Rl amsterdam/anp - Het zou voor de wereld economie het beste zijn als Duitsland het WK-voetbal wint. De titel betekent een positieve impuls voor het vertrouwen van de Duitse consu ment en stimuleert de handel in Duitse producten. Dat stellen econo men van ABN Amro. rea. Na de vrijstelling van de dienstplicht voor het nationale voetbalteam moeten ook alle vijftig gevan gen gezette vak bondsleden worden vrijgelaten. Vice- voorzitter Roozem- ond; „De Zuid-Kore- aanse vakbonden hebben al jarenlang zorgwekkend weinig vrijheid. Laat de Ko- Zij bekeken de kwartfinalisten reaanse president als cadeautje op het WK en schatten in wat de de gevangen vakbondsmensen wereldtitel aan economische voordelen opbrengt. Omdat de Duitse economie al een tijdje achterblijft bij de rest van Euro pa, is het effect door een titel in dat land het grootst. Een Duitse opleving heeft wereldwijd effect. Ook Engeland heeft veel baat bij een overwinning, maar dat land behoort niet tot de 'euro-fami lie'. De FNV wil dat voetbaltrainer Guus Hiddink een verzoek doet aan de president van Zuid-Ko- vrijlaten. Anders moet Hiddink maar president worden." Pagina WK voetbal: Slimme Eriksson bracht trots terug bij Engelsen Speelschema WK voetbal kwartfinales vrijdag 21 juni: 8.30 uur: Engeland - Brazilië. 13.30 uun Duitsland - VS. londen/dpa - Een zeehond heeft in de Britse kustplaats Middlesbrough een hond ge red die in het water was ge vallen, door de drenkeling met zijn neus op het droge te duwen. Dat heeft de Britse krant Daily Telegraph van daag bericht. Een man die zijn eigen honden uitliet en langs de monding van de ri vier de Tees liep, ontdekte de hond die jankend in het wa ter lag. Nadat hij zijn zoon er op uit had gestuurd om de brandweer te waarschuwen, zag hij een zeehond opdui ken die zich over de viervoe ter ontférmde. „Ik geloofde mijn ogen niet. Ik dacht echt dat de hond zou sterven, om dat ik niet bij hem kon ko men. Maar voor de zeehond was het een kwestie van se conden", aldus Chris Hinds. Volgens een medewerker van het zeehondenopvangcen trum in Scarborough hebben zeehonden een sterk ontwik keld instinct om andere die ren te beschermen. leiden - De politie heeft gisteren in Leiden de 25-jarige moeder kunnen aanhouden van de dode baby die zondag werd gevonden in een geparkeerde auto op het Lavendelplein in Hilversum. De aanhouding was mogelijk na een tip. Naar aanleiding van de lugubere vondst van het dode kind had de officier van justitie Amster dam de opsporing en aanhou ding van de vrouw bevolen. Zij was de laatste tijd zonder een vast woonadres en werd door haar familieleden al enkele we ken vermist. Haar zwangerschap .was hun niet bekend. Hoe lang geleden de vrouw haar babytje in de geparkeerde auto heeft achtergelaten, is nog on duidelijk. De zwarte Lancia stond al wekenlang op het La vendelplein. Na een telefoontje van een bewoonster trof de poli tie zondagavond in de wagen het stoffelijk overschot dat was verpakt in plastic in een rugzak. Vanwege de verregaande staat van ontbinding van het lijkje heeft het Forensisch Laboratori um in Rijswijk de doodsoorzaak nog niet kunnen vaststellen. De moeder is gisteren naar het politiebureau in Hilversum ge bracht Daar is zij ingesloten en wordt zij verhoord. Over de aan houding en het verhoor doet de politie in dit stadium geen enke le nadere mededeling. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam QMDV Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automated» betafcig is mjn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1