LEIDE REGIO Traagheid grootste klacht Laurier ligt zwaar onder vuur Ide stelling! Leiden bij liga van afschaffen, topuniversiteiten llegale PvdA-caravan gaat eindelijk naar opslag Strandvoetbal op het Stadhuisplein luit ejaarde kenmaakster r invloed Ondernemingsklimaat in Leiden scoort magere 6,4 Oud-wethouder als voorzitter van raadscommissie 'een ontzettende ambtenaar' Nieuwe vleugel donderdag 2QJUNI 2002 den voert grond rie af kemade zet ewoners het blok 185-jarige eigenaar roning aan de Zijlsin- •gisteren aangifte ge ldiefstal. De man werd poor zijn huis door inen aan de praat ge- ^In de tussentijd werd ing waarschijnlijk door Ie doorzocht. De be ast geld. ■en 49-jarige vrouw uit i gistermiddag aange- Jop verdenking van ia een aanrijding en r invloed. Op de Vijf s ze tegen drie ge- e auto's aangereden i. Ze kreeg een :baal en moest haar inleveren. (advertentie) fkzaamheden moeten treinen «ijkende route of dienst- jden. Als er geen treinen den, zet NS bussen in. Houdt I met een langere reisduur. jroningen eer Stadslijn in Utrecht C- -Nijmegen i3 juni 's-Hertogenbosch alsen—Tiel alsen-Leerdam 13 juni laarden-Bussum juni leventer 3 juni eer Stadslijn 28 juni i-Uitgeest m Centraal-Dordrecht ten? Teletekstpagina 754. www.ns.nl. ;r aan een NS-loket. O - 9292 0,50 p.m.). twerkers staan u graag door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De Leidse ondernemers moeten veel te lang wachten op hun vergunningen. Vooral bouw en parkeervergunningen geeft de gemeente veel te langzaam af. De 158 Leidse ondernemers die het Ministerie van Economische Zaken heeft ondervraagd over het ondernemingsklimaat in de stad, zijn hierover zelfs ontevre dener dan twee jaar geleden. Het ministerie van economische zaken roept B en W op om hier een 'duidelijke verbeterslag' te maken. Het ministerie onder zoekt elke twee jaar het onder nemingsklimaat in de dertig Ne derlandse steden die vallen on der het 'Grote Steden Beleid'. Ondernemers wordt onder meer gevraagd wat zij vinden van het inlevingsvermogen van bestuur ders, hoe snel zij contact met hen kunnen leggen, hoe snel verzoeken worden beantwoord, hoe de ontsluiting van de be drijfsterreinen is en hoe laat de cafés in de stad sluiten. Ook wordt gekeken naar de kwaliteit van de woonomgeving, het aan bod van recreatieve voorzienin gen en het aanbod van publieke diensten. Tijdens een eerste vergelijking, twee jaar geleden, scoorde Lei den slechts een 5,9. Nu doet de stad het beter, met een 6,4. Wel iswaar is dat een voldoende, maar andere Nederlandse ste den doen het duidelijk beter. Sa men met Leeuwarden en En schede bezet de stad een mage re 26ste plaats op de lijst. Alleen Den Haag en Schiedam doen het slechter. De Leidse onderne mers zijn vooral erg ontevreden over het tempo waarmee ver gunningen worden afgegeven. Het nieuwe college van B en W zegt zich de conclusies van EZ aan te trekken. Binnen twee jaar wil de stad bij de bovenste vijf tien zitten. Inmiddels houdt WD-wethouder Melanie Schultz (Economische zaken) wekelijks spreekuur voor onder nemers. Er is een servicepunt gekomen. Ook komt er een 'on- dememersloket' op het stad huis. door Wim Koevoet leiden - GroenLinks-raadslid J. Laurier ligt onder vuur. De be kende Leidse politicus, die vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen moest aftreden als wet houder vanwege de financiële rampspoed bij de sociale werk voorziening, bakt er volgens de fracties ook als voorzitter van de raadscommissie voor economie en verkeer helemaal niets van. Laurier kreeg hierover gister avond de wind van voren, voor al van WD'er A. Geertsema.' „We waren in het monistische stelstel beter af dan in het duale met u als voorzitter", zei hij. De liberaal vroeg zich hardop af of Laurier wel voorzitter moet blij ven maar de Groenlinkser ging daar niet op in. Er waren ook aanvaringen met L. Lieverse van het CDA en met SP'er H. van Dam, die zich be klaagden over het ontbreken van stukken of het late toezen den daarvan. De wethouders M. Schultz (WD) en A. Pechtold (D66) maakten van hun ergernis over het optreden van hun vroe gere collega evenmin een ge heim. Zij waren op uitnodiging van Laurier komen opdraven zonder dat ook maar een moment dui delijk werd waarom hun aanwe zigheid noodzakelijk was. „U bent nu eenmaal uitgenodigd", aldus de voorzitter. Het werd Pechtold helemaal te dol toen Laurier de verwijten die hij kreeg, doorschoof naar het col lege. Volgens Pechtold en ande ren heeft Laurier niets begrepen leiden - Het Leidse Stadhuis plein verdwijnt dit weekeinde onder twintig vrachtwagens zand. Hiermee moet het plein veranderen in een Braziliaans strand, voor het Beach Soccer kampioenschap dat op 22 en 23 juni wordt gehouden. Vieren twintig voetbalteams uit heel Nederland nemen deel, waarvan veertien uit Leiden. De stad heeft de eer te danken aan haar prominente positie in het straat voetbal, waarin zij dit jaar kam pioen werd. Het plein werd acht jaar geleden al eens in een strand omgeto verd, voor het Beach Volleybal kampioenschap. Omdat Beach Soccer uit Brazilië komt overge waaid, luistert een salsaband het kampioenschap ditmaal op. Zondag om 14.30 uur treedt bo vendien een team van artiesten en oud-Feyenoordspelers aan. De andere wedstrijden worden gespeeld tussen 9.30 en 16.30 uur. Het zand houden de voetballers hopelijk schoon, want om de kosten te drukken heeft het Sportbedrijf Leiden een deal ge sloten met het Gemeentelijk In genieursbureau, om het zand te lenen. Het evenement is gratis toegankelijk. van het duale stelseL De eerste vergadering van de raadscommissie voor economie en verkeer was onmiskenbaar een regelrechte puinhoop. Zo moesten drie agendapunten worden afgevoerd omdat een aantal commissieleden de stuk ken niet of te laat had gekregen en waren andere stukken per abuis naar de leden van de ver keerde raadscommissie ge stuurd. Kritiek was er ook op het ontbreken van naambordjes van de commissieleden en van es sentiële gegevens op de agenda, die alle kenmerken van een haastklus vertoonde. Deining was er ook rondom de jaarrekening 2001. Die moest vanwege tijdnood per se gister avond worden behandeld, maar stond niet op de agenda. Laurier voegde dit stuk daar staande de vergadering aan toe. Hierop wa ren niet alle fracties voorbereid. „Hoe kunnen we nu een stand punt bepalen?", wilde CDA'er Lieverse weten. Toen de jaarre kening even na tienen, na een rookpauze, aan de orde werd gesteld, waren de vertegenwoor digers van de SP en Leefbaar Leiden reeds huiswaarts ge keerd. SP'er Van Dam had eer der op de avond er al voor ge pleit de hele vergadering af te gelasten. De chaos was zo groot dat pas na vijf kwartier duidelijk was waar de vergadering verder over zou gaan. De ontsteltenis over alle onvolkomenheden werd nog eens verergerd alom door de opstelling van voorzitter Lau rier. Die trok geen enkel boete kleed aan maar las de leden van de commissie de les over welke vragen zij wel en niet mochten stellen in de rondvraag. Ook zijn exposé over de commissieregle menten viel in verkeerde aarde. SP'er Van Dam: „Waarom maakt u afspraken over dingen waartoe de gemeenteraad al lang heeft besloten?" WD'er A. Geertsema: „U bent voorzitter van deze commissie. Als de stukken pas twee dagen voor de vergadering binnen zijn, moet u er niet raar van opkijken dat wij erop wijzen dat dat te laat is." De vergadering explodeerde toen diezelfde Geertsema vroeg of in het vervolg emailadressen van ambtenaren kunnen wor den vermeld bij de agendapun ten waarbij ze zijn betrokken. Dat gebeurde ook al toen de Leidse gemeenteraad nog 'ge woon' monistisch was en de voorbereiding van commissie vergaderingen het werk van wethouders en hun bestuurlijke medewerkers was. Laurier wei gerde op Geertsema's 'vriende lijke verzoek' in te gaan. „De voorzitter en de secretaris zijn geen loopjongens van de com missie", zei hij. En: „Ik wil er niet op worden aangesproken als het college van burgemeester en wethouders stukken niet of niet goed aanlevert." Geertsema voegde Laurier on der meer toe dat hij zo 'flexibel is als een loden deur'. Volgens de WD'er zijn de voorzitter en de secretaris verplicht de com missie 'deze service' te verlenen. De toevoeging van emailadres sen is bovendien in een hand omdraai geregeld, betoogde Geertsema. „U gedraagt zich als een ontzettende ambtenaar. Verschuilt u zich toch niet als maar achter het college!", bries te hij. „U moet zorgen voor de ambtelijke bijstand waar we recht op hebben", viel SP'er Van Dam de liberaal bij. De vraag van Geertsema of Lau rier eigenlijk wel voorzitter van de commissie economie en ver keer wil zijn, bleef onbeant woord. teiten behouden moeten blij ven. Bovendien heeft volgens Brei- mer fundamenteel onderzoek aan universiteiten een groter ef fect op de samenleving dan dat van researchinstituten. Niet al leen profiteren de Europeanen van de onderzoeksresultaten, ook ontstaat zo een groot reser voir van hoogopgeleide onder zoekers die steeds vaker dan vroeger bedrijven beginnen en daarmee ook een economische kracht van belang zijn. De twaalf universiteiten zijn niet willekeurig gekozen. Zij vormen samen de top op het gebied van de (bio) medische wetenschap pen, de natuurwetenschappen en de sociale wetenschappen. De twaalf hebben dat zelf vast gesteld na een analyse van het gezag dat wetenschappelijke publicaties bij vakgenoten heb ben. Hiervoor zijn de publicaties van veertig Europese universi teiten vergeleken. Al snel bleek dat een liga van Europese ujiversiteiten alleen een serieuze gesprekspartner voor de EU kan zijn als Oxford en Cambridge meedoen. De twee Engelse universiteiten ble ken het belang van zo'n liga in te zien en waren meteen geïnte resseerd in deelname. „Vice chancellor Sir Colin Lucas van Oxford is zelfs onze gast bij de opening van het academisch jaar", zegt Breimer trots. „Hij komt om het belang van de sa menwerking te onderstrepen." De twaalf deelnemers zijn, be halve Leiden, Oxford en Cam bridge, de universiteiten van Edinburgh, Genève, Heidelberg, Helsinki, Leuven, Milaan, Mün- chen, Straatsburg en het Karo- linska Instituut Stockholm. Op vrijdag 5 juli ondertekenen ver tegenwoordigers van alle partij en in Leiden een overeenkomst waarmee de liga officieel wordt opgericht (advertentie) Om seksueel misbruik 1 C in te voorkomen moet de tW3-<llX LUf OJ3CSC katholieke kerk het Geef uw mening www.leidschdagblad.nl I Lobby moet EU laten investeren door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De Universiteit Leiden vormt samen met elf andere Eu ropese universiteiten een Lea gue of European Research Uni versities. Deze liga krijgt primair als taak om de Europese Unie te overtuigen van het belang van fundamenteel (exact) weten schappelijk onderzoek aan uni versiteiten. De twaalf openen hiertoe een bureau in Leuven. De Europese universiteiten drei gen terrein te verliezen aan on afhankelijke onderzoeksinstitu ten als het CERN in Genève en ESTEC in Noordwijk. Vooral ge brek aan overheidsgeld dwingt hen ertoe om zich te concentre ren op onderwijs. Volgens rector magnificus D. Breimer van de Leidse universiteit is dat een groot gevaar. „Opleidingen moeten zijn ingebed in re search, anders verliezen zij het contact met de praktijk." Met de instelling van de liga wil len de universiteiten die trend keren. Vooral de Europese Unie, die over grote onderzoeksfond sen beschikt, moet ertoe wor den overgehaald om dat geld aan de universiteiten te beste den. De twaalf zeggen dat zij lobbyen voor investeringen in universitaire research in het al gemeen en niet voor zichzelf al leen. Breimer wijst erop dat de Euro pese Unie als politieke en eco nomische eenheid de concur rentie met andere grote blokken (De Verenigde Staten, Japan, Zuid-Oost Azië) moet aankun nen. „Dat kan alleen met een kenniseconomie", meent hij. „Het is dus belangrijk om de Europese Unie ervan te overtui gen dat zij in universitaire re search moet investeren." Vooral veelbelovend onderzoek op het gebied van nanotechnologie en genomics zou voor de universi- leiden - Een groot doek valt naar beneden als I. Scholtens, hoofd kliniek van het Diaconessenhuis, de nieu we vleugel van het ziekenhuis aan de Leidse Hout opent. Na een jaar van bouwen en breken werd de vleu gel gisteren semi-officieel in gebruik genomen, hoewel er al sinds mei patiënten liggen. Helemaal officieel heeft de opening pas over precies een jaar plaats. De vleugel, die driehonderd patiënten kan herbergen, is volgens de nieuwste inzichten gebouwd. Zo heeft deze een 'dubbel-corridorsysteem', waardoor het perso neel dienstruimten van twee kanten vanaf de gang kan bereiken. Met zulke faciliteiten hoopt het Diaco nessenhuis uit te groeien tot 'het beste ziekenhuis van West-Nederland'. Foto: Henk Bouwman De PvdA-caravan, tot gisteravond op de Jan van Goyenkade. Foto: Hielco Kuipers de kruising Haarlemmerstraat en Lange Mare. Het gevolg was vervuiling van de binnenstad omdat prullenbakken al snel overvol waren en blikjes en riet jes op straat belandden. Het was opnieuw Jacques de Coo, fractievoorzitter van LWG- De Groenen, die de zaak aan kaartte bij de gemeente. „Al snel was de Haarlemmerstraat bezaaid met vuil. Wat denken die Amerikanen wel? Laten ze zoiets lekker thuis doen." De gemeente gaat volgens De Coo ook niet vrijuit. „Hoe is het mo gelijk dat een bedrijf ongestraft de hele dag blikjes kan uitdelen en daardoor troep veroorzaakt? Waarom grijpt de gemeente niet in? En hoe rijmt zich dit al lemaal met de actie 'Schone Haarlemmerstraat' die nog niet zo lang geleden met veel toeters en bellen werd gestart?" Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft Coca-Cola zich niet aan de afspraken ge houden. „Er was vergunning voor de actie verleend en in de voorwaarden staat dat Coca- Cola binnen een straal van 200 meter rond het uitgiftepunt van de blikjes de straat moet schoonhouden. Dat is niet ge beurd en daarom krijgt het be drijf van ons een officiële waar schuwing. Na zo'n tweede waarschuwing wordt er geen vergunning meer verleend. De troep op straat is zaterdagavond opgeruimd en toen zijn ook de overvolle prullenbakken ge leegd." Bij Coca-Cola Nederland was niemand bereikbaar voor com mentaar. Wim Koevoet en Eric-Jan Berendsen boottrailer mag niet langer dan drie achtereenvolgende dagen langs de openbare weg worden geparkeerd. Maar blijkbaar is men bij de PvdA-afdeling Lei den niet van deze regel op de hoogte. De aftandse sleurhut die de socialisten hebben ge bruikt tijdens hun verkiezings campagne in Leiden staat al maanden op de Jan van Goyen kade bij de hoek met de Witte RozenstraaL Met tussenpozen weliswaar, maar langer dan drie dagen staat die caravan er ab- soluuL Het is geen gezicht, die caravan die van ellende bijna uit elkaar valt met het idyllische kasteeltje en het naastgelegen monumentale Ehrenfesthuis op de achtergrond. Staat de PvdA onder of boven de wet in Leiden? Mogen partij leden dingen doen die de 'ge wone' man niet mag? Wij dach ten van nieL Een telefoontje naar de voorzitter van de afde ling Leiden van de socialisten brengt duidelijkheid. Er is een opslagplaats voor de caravan gevonden. De sleurhut is gister avond van de Jan van Goyenka de verdwenen. In de motten- b allen tot de volgende verkie zingen of andere tussentijdse acties waarbij de PvdA de cara van denkt te kunnen gebruiken. Zo komt de wens van De Coo bijzonder snel in vervulling. Vies centrum Een promotieactie van Coca- Cola krijgt voor de Amerikaanse frisdrankfabrikant nog een staartje. Afgelopen zaterdag deelden medewerkers van het promotieteam van Coca-Cola Nederland gratis blikjes uit op De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Hmoteus Waaisenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 eente moet de 'illegale O'van de PvdA op de Jan enkade laten verwijde- vindt J. de Coo van 1Groenen. „Gedogen is neer bij, ook niet bij de- ies rond de Burcht dus als er ergens een cara- :r kenteken al langer dagen staat", aldus De eravond in de raads- sie economie en ver- De Coo was de caravan van 'de propagan- ine van de PvdA' tijdens Ezingscampagne. PvdA- C. Schroder zei zich lunnen herinneren dat jr, 24 ran op de door De Coo de plek was achtergela- H Ofc De Coo en WD'er Geertsema lieten de sociaal-de- mocrate hier niet mee wegko men. De Coo zei dat hij het ding op weg naar het stadhuis nog had zien staan en ook Geertsema weet de caravan precies te vin den: „Op de hoek met de Witte RozenstraaL" Wethouder Pechtold die speci aal voor de door De Coo aange stipte kwestie moest aanschui ven, hieid zich op de vlakte. Wel kondigde hij een Leidse weg- sleepregeling aan, bedoeld om vrij baan voor alarmverkeer te garanderen, maar of hij de PvdA-caravan nu laat wegsle pen, liet hij in het midden. De algemene plaatselijke veror dening (apv) is duidelijk: een (vouw) caravan of aanhanger of cor 070 f.hofs

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13