ECONOMIE Nederland steeds beursgevoeliger Philips maakt kleinste cd-speler Als loopbaan stukloopt op 'n neusring Accountants scherpen regels aan Bussen Den Oudsten voor zes ton geveild lenoorlog nschede 1°1 lijdt verlies agere omzet Ita bedreigt en bij TPG' ningbouw t weer in Enquête van DNB: Ruim kwart van huishoudens belegt itract Shell [Venezuela kloosheid I verder oft wil itsluiten Grootste windmolenpark Groot verschil belkosten in buitenland Neelie Kroes wordt bij NS nieuwe commissaris FNV opent meldlijn voor werknemers met 'afwijkend' uiterlijk Top Enron strijkt vele miljoenen op >oo woensdag 19 JUNI 2002 ede - Een prijzenoorlog brillen in Enschede bijna - De Duitse keten Fiel- Mji, die er onlangs zijn eerste •landse vestiging opende, sinds gisteren een nieuwe idusief glazen, aan voor rocent. Fielmann is het 10(fcht aangegaan met concur- - pecsavers. Het Duitse vj :m claimt altijd de voor- 88,( te te zijn. Specsavers be- dat en verlaagde de prij- 22a ok. Maandag kostte een iO ogeen euro. Nadat I03'! avers ook die prijs over- 69a zakte de nieuwe opticien 19.' jO cent. Fielmann levert 3 10 brillen per dag. 12; mijkdam - Beurs- en congre- "j-f nisator RAI heeft vorig jaar ettoverlies geleden van 1 'i niljoen euro tegen een 58 winst van 4 miljoen in De omzet daalde van 182 55!s [56 miljoen euro. Vooral ngactiviteiten drukten 431 op het resultaat. Verder tde RAI een fors bedrag ken wegens het afblazen 49) ouwplannen. De RAI *8.' ook te maken met achter- nde boekingen na 11 sep- er. Dit jaar verwacht het jfweer een positief resul- ibafHT - De CNV-bond CFO is dat telecomtoezicht- f'J! er Opta aandringt op het |20,( nellen van de Nederland- irkt voor buitenlandse 25|ledrijven. In een brief aan •HJctievoorzitters in de Ie Kamer uit de vakbond >49,op de voorstellen van ihthouder Opta. De CFO in dat geval voor de 1.0 jelegenheid bij TPG Post jn 60.000 werknemers. 62jk>stbedrijf ondervindt in Urland nu al concurrentie 2g'j it buitenland, terwijl ande- 26^0 den TPG juist buiten de ïouden. den haag/gpd - Nederlandse huishoudens zijn de afgelopen jaren veei gevoeliger geworden voor ont wikkelingen op de beurs. De betekenis van de aan- delenportefeuille voor de vermogenspositie van ge zinnen is behalve in de VS nergens zo groot als in Nederland. De financiële risico's zijn de laatste jaren dan ook aanzienlijk toegenomen. Uit een in opdracht van De Nederlandsche Bank gehouden enquête die vanmiddag werd gepubli ceerd blijkt dat ruim een kwart van de huishou dens aandelen bezit of geld heeft gestoken in be leggingsfondsen. Daarbij komt dat tegenwoordig meer dan de helft van het pensioengeld in aande len is belegd. Ook de trend op de huizenmarkt is steeds belang rijker geworden voor het vermogen. De Neder landsche Bank constateert dat grote beursschom- melingen, zoals de koersval in 2001 en 2002, veel sterker doorwerken in de economie. Want beleg gend Nederland stemt zijn consumptieve beste dingen af op de beursontwikkeling. Veroorzaken de koersen pijn en slechte nachtrust dan wordt er automatisch minder uitgegeven. Het nettovermogen van Nederlandse gezinnen (als percentage van het beschikbare inkomen) is in de afgelopen 15 jaar verachtvoudigd, heeft De Nederlandsche Bank berekend. Door deze specta culaire groei zijn Nederlanders nu over het alge meen rijker dan de inwoners van de zeven groot ste industrielanden. Alleen Japanners en Britten kennen vergelijkbare vermogensniveau's. Sparen wordt naar verhouding steeds minder be langrijk. De grootste stijging van het vermogen komt door de ontwikkelingen op de huizen- en aandelen markten. Dat leidt er weer toe dat we steeds grote re schulden aangaan. Zo blijkt dat verreweg de meeste mensen die sinds 1995 een huis hebben gekocht, een hypotheek afsloten die hoger was dan de aankoopwaarde van het huis. Een derde van de huizenbezitters heeft in de afge lopen zes jaar de overwaarde op zijn huis verzil verd door een extra hypotheek te nemen. Een op de zeven huishoudens heeft de overwaarde (vrij wel) volledig te gelde gemaakt. Huishoudens met lage inkomens gebruiken relatief vaak de over waarde. Ze lossen er andere leningen mee af en kopen huishoudelijke apparaten. Nederlanders met een relatief hoog inkomen zijn het meest actief in het beheren van hun vermo gen. Ze zijn verhoudingsgewijs het meest bezig met actief beleggen, en kopen relatief veel financi ële producten zoals lijfrentes en koopsompolis sen. Ze sparen hiermee welbewust voor hun (ver vroegd) pensioen. Ruim de helft van de ondervraagden denkt dat de AOW bij zijn pensionering minder gunstig zal zijn dan nu. Voor de huidige generatie van 65-plussers voorziet de AOW in 60 procent van het inkomen. De meeste Nederlanders die nog 65 moeten wor den, vermoeden dat wanneer hun tijd gekomen is de AOW-som nog maar de helft van het vroegere inkomen zal bedragen. Wel zijn Nederlanders optimistisch over de moge lijkheid om vervroegd te stoppen met werken. Men denkt dat de toenemende welvaart voldoen de financiële middelen zal opleveren om niet tot z'n 65-ste te hoeven doorwerken. De bank consta teert dat de populariteit van lijfrente en koopsom polissen botst met het beleid om werknemers lan ger in het arbeidsproces te houden. Afscheid gulden valt velen zwaar den haag/gpd - Een kwart van de Nederlanders zou vandaag nog willen terugkeren naar de gulden. Ze hebben grote moeite te wennen aan de euro. Een op de vijf mensen denkt daarente gen al geheel in euro's. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van het dagblad Trouw. Een meerderheid van de Neder landers zegt nog veel europrij zen terug te rekenen naar de vertrouwde gulden. Vooral mensen tussen 30 en 60 jaar blijken moeite te hebben met de introductie van de nieuwe munt Een op de drie mensen moet nog steeds de muntjes goed moeten bekijken om de waarde ervan vast te stellen. Mannen hebben overigens meer last van de overgang naar de nieuwe munt dan vrouwen. amsterdam/gpd - De onafhan- kelijkheidsregels voor accoun tants worden dit jaar flink ver scherpt. Bij grote ondernemin gen mogen accountants niet meer tegelijk de boeken contro leren en advies geven. En na ze ven jaar worden ze van 'de boe ken' gehaald. Het Enron-deba- cle in de VS heeft de invoering versneld. De beroepsorganisaties Nivra en Novaa werkten er drie jaar aan. De huidige gedragscodes geven alleen algemene aanwijzingen voor een onafhankelijk opstel ling. „De beroepsgroep heeft echter dringend behoefte aan transparantie", zegt Nivra-voor- zitter Hoogendoom. „De sector heeft turbulente maanden ach ter de rug." Hoogendoom doelt daarbij op het Enron-schandaal waarbij accountants van Andersen op grote schaal bij fraude waren betrokken. „Het vertrouwen in accountants heeft een deuk op gelopen. Misschien hebben we de deuren ook wel wat te weinig opengezet." De nieuwe regels, geënt op aanbevelingen van de Europese Commissie, moeten voor 2003 zijn ingevoerd. Vol gens de beroepsorganisaties kan dat 'verregaande gevolgen' heb ben voor de werkwijze van de accountantskantoren. In de richtlijnen is aangegeven dat bij de vaststelling van het honorarium een 'zodanige ver houding tussen controle-in komsten en overige inkomsten de schijn van afhankelijkheid moet worden voorkomen'. Wat de juiste verhouding is, kunnen de beroepsorganisaties niet zeg gen. „Er ontstaat vanzelf een ge voel wat wel en niet kan, afhan kelijk van de opdracht", zegt Hoogendoom. Volgens de voor zitter hebben de beroepsorgani saties geen 'spoorboekje' willen maken, waar alles van A tot Z in staat. „We stellen wat goed en fout is, en voor het speelveld daartussen geven we duidelijk aan wat de spelregels zijn. Beide partijen zullen die zelf in moe ten vullen." De accountants mogen ook nu al geen financiële of bestuurlijke belangen hebben in de onderneming die ze con troleren. Ook directe familiele den (partner, kinderen, broer, zus) mogen geen financiële be langen hebben in de onderne ming. De richtlijnen zijn bin dend voor alle accountants. iurg - Het aantal verleen- 10 uwvergunningen is vorig iet 20 procent gedaald tot 62.000, zo blijkt uit cijfers 6o!a et Centraal Bureau voor tistiek. In Flevoland nam 4,c intal verleende bouwpa- 24,61 met ruim de helft af. Het ||j erwacht dan ook dat de opleving in de woning- in 2001 dit jaar niet door- J Jet aantal opgeleverde hui- 146^6 eeg vorig jaar licht met ot 73.000. Dat is nog altijd 66',6 Binder dan de bijna 79.000 '9!'P- Shell heeft gisteren 1 met twee andere partij- contract getekend voor ploitatie van een gasveld t Venezolaanse schierei- l'aria. Shell werkt samen combinatie van Venezo- bedrijven PDVSA en met panse Mitsubishi. Het t moet in 2007 beginnen, en Mitsubishi hebben een irheid in de combinatie l de meerderheid met ent. Het is de bedoeling r 4,7 miljoen ton gas uit bnd te halen. urg - Gecorrigeerd voor isinvloeden is het aantal lozen in de periode van It tot en met mei op het Int sinds januari vo- ind. Dat heeft het ireau voor de Statis- g bekendgemaakt, werklozen daalde net 8000 tot 159.000 naar in de voorzo- daling van 13.000 ebruikelijk. De jaar- leek een keerpunt na >an dalingen. Het is gebaseerd op cij- centra voor werk en WI's) en een maan- ekproef onder 30.000 ïrs. n - Microsoft wil niet langer de Java- m zijn concurrent ïen in het bestu- imma Windows. Een der gaf de schuld anti-monopoliebe- ardoor mag Micro- ïranderingen aan- Java-software. Sun le grootste concur- Microsoft. Java is n op diverse compu- n te draaien, waar- dows. Volgens Mi- ft het besluit niets te t het nu lopende pro- ;en staten hebben nen. wiERiNGERMEER - Het grootste windmolenpark van Nederland wordt aangelegd in de Wieringermeerpolder. De molens worden gebouwd door het Deense bedrijf Vestas in opdracht van energiebedrijf Nuon en een aantal boeren uit de polder. Er verrijzen 32 turbines met een gezamenlijk vermogen van 54 megawatt. De tachtig meter hoge molens krijgen wieken met een diameter van 66 meter. Met het project is ruim 30 miljoen euro gemoeid. Foto:ANP/Ton Borsboom door Iman Vroman woerden - Grootvader Jan van der Weele uit Bloemendaal gaat met z'n zes kleinkinderen rondtoeren in een oude brandweerwagen. De bemiddelde opa kocht de glimmend ro de spuitwagen gisteren uit de failliete boedel van Den Oudsten Bussen in Woerden. Van der Weele betaalde 12.500 euro voor de uit 1962 daterende Chevrolet Apache, die tot het faillissement in november 2001 dienst deed bij de bedrijfsbrandweer van 's lands grootste busbouwer. Wel iets meer dan hij eigenlijk in het hoofd had, maar ach, het is voor de kleinkinderen. En als ze groot zijn, doet opa z'n brandweerwagen gewoon weer in de verkoop. De Chevrolet was de meest in het oog sprin gende 'kavel' van het rollend materieel dat gisteren onder de hamer ging. Verder wer den er ruim dertig stads- en streekbussen verkocht. Sommigen gloednieuw, anderen in slechte staat en soms zelfs zonder motor. Ze hoorden tot dat deel van de inventaris waarvoor zich het afgelopen halfjaar nog geen koper bij curator had gemeld. De bussen brachten bij elkaar ongeveer 600.000 euro op. Sommige gingen naar han delaren die hopen ze in het buitenland voor meer geld van de hand te doen, anderen gaan ermee rijden. De veiling in de kantine trok honderden belangstellenden. Leo Kieft van het organiserende veilinghuis Dovebid doet geen mededelingen over de totale op brengst, maar stelt wel dat de verwachtin gen tenminste geëvenaard worden. De inventaris en het rollend materieel wor den vandaag en morgen door de kopers op gehaald. Opa Van der Weele kreeg het ad vies een trailer mee te nemen voor zijn brandweerwagen. Omdat de remmen slecht zijn, is het te gevaarlijk er mee naar Bloe mendaal te tuffen, waarschuwde veiling meester Frank Buis de kersverse eigenaar. eindhoven/gpd - Philips heeft gisteren de kleinste cd-speler ter wereld gedemonstreerd. Door zijn beperkte omvang kan het worden ingebouwd in mobiele telefoons, digitale camera's en andere draagbare apparatuur. Het apparaatje speelt een schijf je af met een doorsnede van drie centimeter. Op het schijfje kan één Gigabyte aan gegevens, wat meer is dan op een normale cd-rom. De mini-uitvoering is mogelijk door recente vooruitgang in de blauwe laser-technologie. De blauwe laser heeft een andere golflengte dan de gebruikelijke rode laser, waardoor kleinere structuren kunnen worden uit gelezen. Dat maakt het mogelijk om op dezelfde disc-ruimte veel meer informatie op te slaan. Het maken van een kleiner cd- 'tje was vervolgens 'geen kunst'. Veel moeilijker was het om de disc-drive te verkleinen, waarbij vooral de inbouwhoogte -nor- maal 1,5 cm- een probleem vormde. In plaats van een gla zen werd een plastic lens ge bruikt. „Het lensje van 1 mm is moeilijk nog kleiner te maken, maar door gebruik te maken van plastic hebben we wel meer De mini-cd-speler van Philips. Foto: GPD/Philips mogelijkheden voor het ont werp", aldus een ontweqjer. Het prototype is 5,6 bij 3,4 bij 0,75 cm. Philips onderzoekt de mogelijkheden om het cd-spe- lertje nog kleiner te maken. Er komen op korte termijn nog geen producten met het appa raatje op de markt. Eerst moet de nog vrij dure blauwe laser technologie verder worden ont wikkeld. Verder wordt gewerkt aan vermindering van het ener gieverbruik en het geschikt ma ken van het spelertje voor mas saproductie. den haag/vervolg van voorpa gina - Volgens de Consumen tenbond is de chaos zo mogelijk nog groter voor mobiel bellen vanuit het buitenland. De kos ten van vergelijkbare gesprek ken via verschillende netwerken kunnen 'raadselachtig veel' uit eenlopen, nota's zouden on deugdelijk zijn en veel hoger dan de vooraf ingeschatte bel kosten. Ander kritiekpunt van de Consumentenbond is dat er voor consumenten te veel bar rières zijn om van de ene naar de andere aanbieder over te stappen. Twee aanbieders heb ben recentelijk de opzegtermij nen verlengd, terwijl anderen weigeren SIM-locks van toestel len te verwijderen of beltegoe den terug te betalen. En ook is een probleem dat de consument moeilijk objectieve informatie over de kwaliteit van de ver schillende netwerken kan krij gen. Alle aanbieders schermen met onderzoeken waaruit moet blijken dat hun netwerk zoniet het beste dan toch wel een van de besten is. Een binnenkort in het leven te roepen kwaliteitsforum waarin de Consumentenbond, het mi nisterie van verkeer en water staat en de aanbieders van mo biele telefonie deelnemen, moet aan die onduidelijkheid een eind maken. Het kwaliteitsfo rum gaat structureel de kwaliteit van de telefoonverbinding bij de verschillende aanbieders meten. De Consumentenbond wil de resultaten van die metingen re gelmatig gaan publiceren. utrecht/gpd - NS beschikken vanaf juli over vijf nieuwe com missarissen. De nieuwe leden - met voormalig minister van ver keer en waterstaat Neelie Kroes als bekendste - vervangen de topambtenaren die begin dit jaar tijdelijk waren aangesteld om de crisis binnen de NS te be zweren. De nieuwe commissarissen ko men uit de top van het bedrijfs leven. Naast Kroes treden Cre- mers (financieel directeur en vi ce-voorzitter uitgeverij VNU), Dekker (directeur werkgevers vereniging AWVN), Neervens (directie voorzitter ABP), Zwarts (bestuursvoorzitter Kamer van Koophandel Amsterdam en ex- directievoorzitter Randstad) aan. De huidige voorzitter Meij er van de raad van beheer van de Rabobank blijft in die functie. Bij de selectie is vooral gelet op internationale ervaring, gevoel voor beleid en kennis in 'Haagse kringen'. Als zelfstandig bedrijf richten NS zich in de toekomst ook op buitenland. De eerste stappen worden al gezet in Po len waar de NS vanaf volgend jaar reizigers gaat vervoeren. Verder wil het bedrijf meer aan dacht voor het sociaal beleid en is een goede verhouding met Den Haag noodzakelijk. Voor vernieuwing van het spoor zijn de komende jaren miljarden van het Rijk nodig. De nieuwe raad van commissarissen kan zich in juli eerst buigen over een nieu we president-directeur. Die da tum eindigt formeel de termijn waarvoor de huidige NS-top- Piercings kunnen een rimpelloze carrière in het bedrijfsleven in de weg staan. Foto: AP/Fabian Bimmer den haag/gpd - De 22-jarige Astrid Housman kan er inmiddels gul om lachen: haar vorige werkgever, een caféhouder, eiste van haar dat zij haar neusring verwijderde alvorens ze ach ter de tap ging staan. „Hij zei dat het de standaardregel was in zijn bedrijf. Geen los haar, geen blouse die al te zeer open stond, en geen lange nagels. Zelf had ik het liever anders gezien, maar ik heb me er wel aan gehouden. Hij zei dat de klanten anders zouden gaan denken dat ze met een of andere aso van doen hadden." Haar navelpiercing hield ze gewoon in. Ook haar tatoeage met het opschrift 'Kiss my ass' (op een eenvoudig te raden lichaamsdeel) zit er nog. Housman: „Omdat ik het leuk vind, ik ben gewoon zo." De FNV heeft vandaag een meldlijn ge opend voor iedereen die op het werk hinder ondervindt van zijn of haar 'afwijkende' ui terlijk. Eerder lanceerde de vakcentrale al een website rondom het thema werk en ui terlijk. De FNV beschouwt uiterlijke ken merken - waaronder piercings, tatoeages, korte broek, opvallend haar of hoofddoek - als een onlosmakelijk onderdeel van het grondwettelijke recht op vrije meningsui ting. Maar lang niet elke werkgever kan die redenering volgen. Soms resulteren ver schillen van inzicht over het uiterlijk in ont slag. Ook komt het voor dat promotiekan sen stuk lopen op het uiterlijk. Een voorbeeld van een bedrijf met strikte huisregels is McDonald's. De voorschriften variëren van bescheiden make-up tot een verbod op plaknagels en nagellak. Oorbellen en oorknoppen moeten de 'eurotoets' kun nen weerstaan: zij mogen niet groter zijn dan één eurocent. Het haar van de mede werkers dient verzorgd en gewassen te zijn. Lang haai' is alleen toegestaan als het is op gestoken of ingevlochten. Onnatuurlijke haarkleuren zijn net als zichtbare piercings en tatoeages niet toegestaan. Omdat dat niet past 'in het verwachtingspatroon dat de klant van McDonald's-personeel heeft'. De FNV hoopt er achter te komen welke re gels er worden gehanteerd. Bedoeling is binnen een jaar een lijst op te stellen aan de hand van de reacties die binnenkomen, op dat werknemers kunnen nagaan in hoeverre de werkgever eisen mag stellen aan iemands uiterlijk. FNV-woordvoerder Rik van Steen bergen: „Het wordt een lijst met richtlijnen op basis van wetgeving en juridische uit spraken. We geven daarmee aan waar de grenzen liggen en wat de uitspraken van rechters zijn geweest in vergelijkbare geval len. Zo kan een werknemer bepalen of het de moeite loont stappen te ondernemen te gen zijn werkgever als deze regels oplegt waarmee hij het niet eens is." Meer informatie: www.friv.nl/uiterlijk. Of vandaag en morgen van 18.00 tot 21.00 uur via (0900) 33 00 300. man Noordzij was aangesteld. De procedure voor een opvolger loopt al enige tijd. Met de nieuwe top zetten NS een nieuwe stap in de verzelf standiging. Dat proces stokte begin dit jaar toen de voltallige top, met directeur Huisinga en voorzitter van de raad van com missarissen Timmer, onder gro te druk van Netelenbos het veld ruimden. De minister greep in omdat de NS er niet in slaagden de afgesproken 80 procent van de treinen op tijd te laten rijden. new york/anp - De topmensen van de failliete energiegigant Enron hebben vorig jaar kort voor de ondergang van het be drijf nog miljoenen dollars op gestreken. In totaal betaalde En ron 745 miljoen dollar aan lei dinggevend personeel, zo blijkt uit documenten die het bedrijf gisteren aan de rechtbank van New York heeft gegeven. Topman Lay kreeg ruim 8 mil joen dollar aan salaris en bonus sen. Daar bovenop ontving hij bijna 50 miljoen dollar aan op ties. Oud-topman Stalling, die in augustus opstapte, ontving 8,7 miljoen dollar aan salaris en bo nus. Zijn optiepakket was 26 miljoen dollar waard. Ex-financieel-directeur Fastow, in oktober ontslagen, kreeg in totaal 4,2 miljoen van Enron. Dat is exclusief bedragen die hij verkreeg uit constructies waar mee hij een deel van de schul den zou hebben verdoezeld. Al leen al als adviseur verdiende hij 30 miljoen dollar.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7