BUITENLAND Israël bezet opnieuw Palestijns gebied SLIPS, skeg DE 4E GRATIS Stoiber gaat zelfverzekerd de verkiezingen in 3 SLOGGI val bij eyland Parijs U Ivijf gewapende overval- gisteren met een BMW- 19, to een wisselkantoor in and bij Parijs binnenge red hebben een onbeken- reelheid geld buitge- •Jadat de politie de ach- ■>ringhad ingezet, kwam e nabijgelegen plaats aan tot een vuurgevecht utomaat loft in Japan itaanse bus R devergoeding passief roken Je a's mogen deur tot deur snapping ens voetbal Koopgrage Belgen bezorgen president Peru kopzorgen Extreme armoede groeit Dlplicht bij fsbezwaren ario laat ingenen vrij EU-'kernploeg' stuit op verzet kleine lidstaten 'Al-Qaeda met schip naar VS' Duitse christen-democraten vrezen alleen 'gelijkmaker in laatste minuut' ar) .nl opdi zaal laf ïxea biio Ge een agente in een been *-7 schoten. De gemasker- w 42 wallers, die jacks droe- thet opschrift 'politie', n vijf tot tien minuten sney-werknemers. Door een explosie van automaat in de Japanse aka zijn gisteren vier gewond geraakt. Het at ontplofte in een filiaal Asahi Bank. Twee van de »rs liepen ernstige nden op. Het is ondui- ■•1/ aardoor de pinauto- plodeerde. vrijd or ré igen. 12 H woensdag 19 JUNI 2002 - Zeker achttien 1 zijn om het leven geko- gisteren in een afge- bied 'n Pskist311 een e rivier de Indus stortte. <O0p en anderen raakten ge- ■nkele passagiers wor- vermist. De chauffeur ®raifie controle over het Ti ijt. nlVi del dl on - Jehova's Getui de Verenigde Staten mo- ïder toestemming van rheid van deur tot deur m te evangeliseren. Die ak van het Amerikaanse irechtshof is ook van toe- op politieke en ander immerciële activiteiten, ova's Getuigen hadden aangetekend tegen een in Stratton in de staat Dor zendingsactiviteiten, sluit, zo vond het hof, is met de grondwet en en karakter van de Ame- >e samenleving. A - Achtenveertig gevan- zijn maandag even voor le van de eerste helft voetbalwedstrijd tussen en Brazilië ontsnapt uit vangenis in Pekanbaru Indonesische eiland Su- Hun bewakers gingen op in de wedstrijd. Vïjf- n de ontsnapte gevange- n volgens een politie- voerder weer opgepakt. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Arequipa - de tweede stad van Peru - is sinds eind vorige week het toneel van gewelddadige demonstraties tegen het privatiseringsbeleid van president Ale jandro Toledo. Ondanks het instellen van een avondklok en het afkondigen van de noodtoestand houden de onlusten aan. De bevolking reageert met pannenconcerten. Zij voelt zich door Toledo een rad voor ogen gedraaid. Met het heftige volksprotest tegen de ver koop aan het Belgische Tractebel van twee elektriciteitsmaatschappijen in Zuid-Peru ziet president Toledo zich ge plaatst tegenover de eerste serieuze poli tieke crisis van zijn elf maanden oude mandaat. Gisteren sloegen de vlammen over naar de grensstad Tacna. Daar plun derden enkele honderden demonstran ten supermarkten. Ook wierpen zij blok kades op waardoor Chili via de Pan- Amerikaanse snelweg onbereikbaar werd. Toledo lijkt het slachtoffer te worden van zijn eigen overtrokken verkiezingsbelof tes. Daarmee wist hij zich de populisti sche ex-president Alan Garcia (1985- 1990) van het lijf te houden. Tijdens de campagne vorig jaar ondertekende Tole do met burgemeester Juan Guillen van Arequipa - die in hongerstaking is gegaan in de kathedraal - een 'achterkamerak koord' waarin hij de privatisering van de elektriciteitsmaatschappijen Egasa en Egesur uitsloot. Nu blijkt dat dat louter een papieren garantie was. Vorige week nam het Belgische Tractebel beide on dernemingen over voor 175 miljoen eu ro. Het bezorgde de geloofwaardigheid van Toledo opnieuw een flinke knauw. Zijn populariteit is gedaald tot 20 procent. Dat komt vooral omdat zijn belangrijkste belofte - het scheppen van één miljoen banen - in de verste verten nog niet van de grond is gekomen. Peru blijft een land waar driekwart van de mensen vast werk ontbeert en waar de helft overleeft van iets meer dan één euro per dag. „We zijn het slachtoffer van lafhartige valstrik", stelt Luis Saraya, voorzitter van het Brede Burgerfront van Arequipa (FA- CA), die de protesten coördineert. Hij doelt op hiermee niet alleen op onaf wendbare gedwongen ontslagen en een dreigende verhoging van de stroomtarie- ven. Volgens Saraya verkwanselt Toledo de regionale juwelen. Maar het staats hoofd van indiaanse komaf verdedigt zijn 'humane privatiseringbeleid' met het ar gument dat er anders onvoldoende geld beschikbaar komt voor investeringen in onderwijs, volksgezondheid en de infra structuur. Het Internationale Monetaire Fonds draagt Toledo om die reden een warm hart toe, maar de doorsnee Peru aan gelooft dat de opbrengst van de 'uit verkoop' geheid opnieuw wegvloeit naar zakkenvullers. De herinnering aan de hypercorrupte en naar Japan uitgeweken oud-president Al berto Fujimori (1990-2000) en zijn min stens zo kwalijke rechterhand Vladimori Montesinos is nog springlevend. „Enor me sommen zijn verdonkeremaand van de negen miljard dollar die Fujimori op haalde met de verkoop van verliesgeven de staatsbedrijven. Met het overbleven geld is niets tastbaars gebeurd", licht econoom Mario Tartino toe. Hij stelt dat het winnende bod van Trac tebel de scepsis onder de bevolking al leen maar vergroot heeft. Tegen de Belgi sche onderneming loopt een gerechtelijk onderzoek wegens het aanbieden van steekpenningen tijdens het regime-Fuji- mori. Tartino: „Probleem voor Toledo is dat hij geen keuze heeft. De 800 miljoen dollar die hij dit jaar nog denkt op te halen met de privatiseringen - onder meer met de verkoop van nog enkele grote mijnen - zijn nodig om de begroting sluitend te houden." Volgens Tartino toont Toledo met het doorzetten van verkoop van beide elek triciteitsbedrijven aan dat hij meer waar de hecht aan de beloftes gedaan tegen over IMF dan tegenover eigen volk. Dat steekt, want de doorsnee Peruaan wacht nog steeds op beter tijden. genève/afp/rtr - In de hele we reld leven 307 miljoen mensen die van minder dan een dollar (1,05 euro) per dag moeten rondkomen. Met twee dollar per dag (2,10 euro) moeten 495 mil joen het doen. Dat blijkt uit een rapport van de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling (Unctad), dat gisteren is ver schenen. Van de minst ontwikkelde lan den in de wereld bevindt zich het grootste aantal in Afrika: 34 van de 49. In die Afrikaanse lan den moesten negen van de tien mensen in de tweede helft van de jaren negentig rondkomen van minder dan twee dollar per dag. Hun gemiddelde uitgaven bedroegen 86 dollarcent per dag (90 eurocent). In de Verenigde Staten was dat 41 dollar (ruim 42 euro). Volgens de Unctad versterkt de huidige globalisering de armoe de van de grondstoffen exporte rende armste landen nog. Dat Een Amerikaanse ste- die zegt dat zij door in- van sigarettenrook in fingdigen een chronische lans Dfdsholteontsteking 10 (gelopen, krijgt 5,5 mil- Uar (5,7 miljoen euro) vergoeding. Vier grote oncerns moeten het be- jcf/'/j) tafel leggen. Dat heeft mter in de staat Florida De vrouw had een dollar geëist. Roken is )90 op vluchten binnen rinigde Staten verboden, werkte sinds 1976 als Ieim - Duitse ouders zijn Ithun kinderen naar [e sturen, ook als dat te- geloof ingaat. Ze mo- kinderen niet uit religi- itieven thuis onderwijs )at heeft het gerechts- lannheim gisteren ge peeld. Het hof wees een ran twee bijbelgetrouwe pen uit het Zuid-Duitse Zij wilden hun kinde- acht en negen jaar igeven omdat die vol op school aan verder- nvloeden zouden lan. In Nederland kun- ders wel toestemming kinderen thuis onder- ;ip$even- - 47 55 71 0 tol Het Bevrijdingsfront it-Sahara, de beweging heeft gisteren gezegd inderd Marokkaanse igenen heeft vrijgela- ll militairen zaten vast it uitbreken van de vij- heden tussen Polisario >kko, ongeveer 25 jaar De krijgsgevangenen .'laten onder druk van tse regering, aldus de ring. Marokko annexeer- 976 de Westelijke Sahara, ormalige Spaanse kolo- lisario bood verzet tegen okkaanse invasie. In to- de groepering nog )00 Marokkanen vast- jeruzalem/afp-rtr - Israël bezet opnieuw gebieden op de Weste lijke Jordaanoever die onder au tonoom Palestijns bestuur vallen. De bezetting duurt zolang de Pa lestijnse aanslagen voortduren, zo deelde de regering-Sharon vanochtend mee. De belangrijke Israëlische be leidswijziging werd bekendge maakt na de zelfmoordaanslag gisteren op een bus in het zui den van Jeruzalem. Daarbij kwamen, inclusief de dader, twintig mensen om het leven. De actie is opgeëist door de ra dicale Palestijnse beweging Ha rnas. Israëlische manschappen en tientallen tanks en gepantserde voertuigen zijn de steden Jenin, Cherie Blair maakt politieke uitglijder LONOEN/DPA - Cherie Blair, de vrouw van de Britse pre mier, heeft diplomatieke op schudding veroorzaakt met een ongelukkige opmerking over Palestijnse zelfmoord aanslagen; Enkele uren na de zelfmoordaanslag gister ochtend in Jeruzalem maak te zij op een liefdadigheids- bijeenkomst indirect duide lijk begrip te kunnen op brengen voor jonge Palestij- nen die zelfmoordaanslagen plegen. „Zolang er jonge mensen zijn die geen andere hoop hebben dan zichzelf op te blazen, boek je geen vooruitgang." Tony Blair schoot zijn vrouw onmiddel lijk te hulp toen journalisten hem vroegen om een reactie óp de commotie die was ontstaan. „Terrorisme biedt geen toekomst. iMaar na tuurlijk moeten we er ook voor zorgen dat er hoop is. Ik weet zeker dat Cherie dat bedoelde." Nablus en Qalqilya binnenge trokken. Volgens de Israëlische radio was het het startschot voor 'grotere en uitgebreidere' militaire acties tegen het net werk van Palestijnse zelfmoor denaars. Het besluit van de Israëlische regering betekent een drastische wijziging van het beleid tot nu toe. De afgelopen weken trok ken Israëlische tanks en troepen na aanslagen steeds kortstondig steden op de Westelijke Jor daanoever binnen. Eind maart hield Israël verscheidene steden op de Westelijke Jordaanoever enkele weken bezet. De regering-Sharon heeft beslo ten nieuwe aanslagen te vergel den door het bezetten van terri torium dat onder de interim vredesakkoorden uit de jaren negentig zelfbeschikking werd gegegeven. Verder heeft het ka binet besloten tot een reeks van militaire acties tegen organisa ties die aanslagen plegen en ie dereen die daarmee verbonden is. Volgens de Israëlische radio overweegt Sharon ook verschei dene Palestijnse politici en advi seurs van de Palestijnse leider Arafat in ballingschap te sturen. Arafat zelf zou dit lot bespaard blijven. Volgens de de Palestijnse Auto riteit wil Israël met het beleid nieuwe vredespogingen blokke ren. „Sharon probeert interna tionale pogingen om het vredes proces weer op gang te brengen al te frusteren voordat zo'n po ging is ondernomen", aldus mi nister Saeb Erekat. Algemeen wordt aangenomen dat president Bush deze week zijn visie voor een toekomstige Palestijnse staat naar buiten zal brengen. Mogelijk zal hij dan voor het eerst ook een tijdsche ma voor de oprichting van een dergelijke staat het licht laten zien. Een woordvoerder van Bush zei dat de president zich niet zal laten afschrikken door de laatste 'terroristische actie'. Aanslagen in Israël sinds september 2000 Slachtoffers Palestijnse zelfmoord- en bomaanslagen sinds september 2000 (per maand) aantal aanslagen (totaal 73) aantal doden (totaal 238) anp - bron: Israëlische overheid Omringd door bewakers bekijkt de Israëlische premier Ariel Sharon enkele lijkzakken op de plek in Jeruzalem waar gisteren een Palestijnse zelfmoordcommando een aanslag pleegde op een bus. Zeker 19 Israëliërs kwamen om het leven. Foto: AP/Avi Ohayouh komt onder meer door de dra matische daling van de prijzen van niet-energieleverende grondstoffen. Die zijn nu nog maar half zo hoog als omstreeks 1980. Deze ontwikkeling betekent dat het doel van de internationale gemeenschap om de extreme armoede in 2015 gehalveerd te hebben, bij lange na niet wordt gehaald. Integendeel: als het zo doorgaat is het aantal allerarm sten dan waarschijnlijk met 30 procent gestegen tot 420 mil joen. Veel van de minst ontwik kelde landen bevinden zich in een soort armoedeval omdat de geringe groei en het lage inko men de mensen sparen en in vesteren onmogelijk maakt. De trend is volgens de deskun digen van de Unctad alleen nog te keren als de leiders van de armste landen en de internatio nale gemeenschap absolute prioriteit zouden geven aan eco nomische groei. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Nederland staat arg wanend tegenover het opsplit sen van de Europese Commissie in een machtig kernteam en een club van junior-commissaris sen. Den Haag vreest dat de gro te lidstaten in de Europese Unie voorrang krijgen bij het leveren van een senior-commissaris. Dat ondergraaft de invloed van de kleinere landen op het EU- beleid. Het was Commissievoorzitter Prodi zelf die gisteren voorstelde om de werkwijze van het dage lijks EU-bestuur drastisch te veranderen. Volgens Prodi is een dergelijk ingreep onvermij delijk als vanaf 2004 tien nieuwe lidstaten toetreden tot de EU. De Commissie bestaat dan uit 25 leden, wat de wekelijkse ver gaderingen tot een verbale nachtmerrie kan maken. „Niets doen leidt tot een totale verlam ming", aldus Prodi. Hij bepleit met ingang van 2004 een kern ploeg van maximaal tien com missarissen die wekelijks verga dert en de besluiten voorbe reidt. Ieder lid van dit kernteam krijgt een breed beleidsterrein oncjer zijn hoede.Prodi belooft dat de senior-posten niet altijd naar de grotere lidstaten zullen gaan. Via rotatie zou iedereen aan de beurt komen. De plan nen van Prodi worden dit najaar verder uitgewerkt. los angeles/afp-rtr - De Ameri kaanse federale politie FBI on derzoekt of het waar is dat een schip met al-Qaedastrijders en een grote lading wapens op weg is naar de VS. De inlichtingen diensten hebben informatie ge kregen waaruit blijkt dat moge lijk zo'n schip op weg is naar de Verenigde Staten. De opvaren den zouden als bestemming Los Angeles hebben, waar zij een aanslag zouden willen plegen. Van wie de informatie afkomstig is, wilde de woordvoerder van de FBI in Los Angeles niet zeg gen. Volgens de krant Washing ton Tinies zingt het verhaal over het schip al in Washington rond sinds eind mei. Begin die maand zou het schip, dat onder de vlag van een land uit het Midden-Oosten zou varen,uit die regio zijn vertrokken met 35 tot 40 strijders aan boord. Zij zouden volgens het verhaal op dit moment zelfs al van boord moeten zijn gegaan bij het ei land Santa Catahna voor de kust van Los Angeles. (advertentie) door onze correspondent Wierd Duk berlijn - Twaalf lange minuten klappen ze hun handen rood, de gedelegeerden op het partijcon gres van de Duitse christen-de mocraten in de Messe in Frank furt am Main, na de rede van hun kanselierskandidaat Ed mund Stoiber. De vertegen woordigers van de Duitse media klokken en noteren: twee minu ten langer dan het applaus dat Gerhard Schroder, de sociaal democratische bondskanselier en rivaal van Stoiber, onlangs kreeg op het congres van diens partij, de SPD. In die twee minuten zit het ver schil: de CDU/CSU, de 'Union', gaat zelfbewust de verkiezingen in. De oppositie voelt dat de rood-groene regering van Schroder door de economische crisis en de eigen besluiteloos heid onder vuur ligt. Bovendien zijn de interne problemen, de kwestie rond de illegale donaties onder Helmut Kohl en de strijd om de kanselierskandidatuur, naar de achtergrond verdwe nen. De 72-jarige Kohl, de 'dino saurus', werd toegejuicht toen hij op maandag in zijn rede her innerde aan de Duitse hereni ging en de SPD hekelde die met de ex-corhmunisten uit de DDR de Duitse hoofdstad Berlijn re geren. „Schröder heeft de af spraak onder democratische po litici om nooit met de commu nisten in zee te gaan, geschon den", aldus Kohl. De grote volkspartij heeft zich verzoend met haar ex-kanselier, die het land 16 jaar lang regeer de. Maai" Kohls imposante ver schijning behoort inmiddels ook duidelijk tot het verleden. Stoi ber, minister-president van Bei eren, de deelstaat die het in zo veel opzichten beter doet dan de rest van Duitsland, is drie maanden voor de Bondsdagver kiezingen de onbetwiste opposi tieleider. En de conservatieve katholiek, die aanvankelijk straf en stram overkwam en zich niet los leek te kunnen maken van zijn bureaucratische, stijle ima go, krijgt steeds menselijker trekjes. Na zijn rede gisteren haalt Stoiber zijn echtgenote Ka rin het podium op om haar op de mond te zoenen. Zó kenden de gedelegeerden hun leider nog niet. Was dit dezelfde, plichtsgetrouwe Stoiber die ooit een politieke rede liet doorgaan hoewel zijn moeder net was overleden? Commentatoren verwijten de Duitse partijen een gebrek aan harde verkiezingsthema's. SPD en CDU/CSU liggen zo dicht bijeen dat de vraag of Gerhard Schröder al dan niet zijn haar verft de belangrijkste kwestie leek te worden. Maar Angela Merkel, de CDU-voorzitter, waarschuwt dat de christen-de mocraten wel degelijk een be langrijk punt naar voren zullen brengen: immigratie. „Ook al beweert rood-groen dat immi gratie niet in de verkiezingsstrijd mag worden ingebracht, we mogen dit onderwerp niet aan populistische rattenvangers overlaten", zegt Merkel, kenne lijk doelend op politici als F01- tuyn en Le Pen en hun mogelij ke Duitse pendanten. Maar de christen-democratische onvrede over de nieuwe immigratiewet, die nog door president Rau moet worden ondertekend, is grotendeels gespeeld: in werke lijkheid liggen de partijen vlak bij elkaar. Het is van belang voor Edmund Stoiber dat hij in de campagne aansprekende thema's over het voetlicht brengt. Immers, komt het tot de door Schröder gewen ste persoonlijke tweestrijd, dan legt de Beier het af. In de peilin gen ligt de bondskanselier dui delijk op voorsprong, maar van de twee partijen is de CDU/CSU het populairst. Sommige afge vaardigden zijn er, ondanks het openlijk ten toon gespreide zelf bewustzijn van de partijtop, nog lang niet gerust op. „Het is net als bij de wedstrijd Duitsland- Ierland", hanteert Norbert Rötggen, bondsdagafgevaardig de uit Noordrijn-Westfalen, in deze tijd van sportgekte maar weer eens een metafoor uit de voetballerij. „Een gelijkmaker in de laatste minuut is altijd moge lijk". Geldig voor alle modellen en kleuren (behalve Sensual, Superflex en Micro) van 1 l/m 30 juni 2002 of zolang v de voorroad slrekl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5