GESPREK VAN DE DAG Wim Kok, tweede EU-violis; Asperges blijken in trek bij dieven Premier neemt op zijn 31ste eurotop afscheid van internationale toneel Knuffelen Hoed u voor de zon woensdag 19 JUNI 200 MENSELIJK Aspergedieven hebben dit sei zoen flink toegeslagen bij telers in Breda en omgeving. De gedu peerden zitten met de handen in het haar. Enkelen slapen zelfs bij hun aspergebedden om dief stal tegen te gaan. Teler C. Romme uit Breda is al zes keer bezocht. Bij hem is tus sen de drie- en vierhonderd kilo weggehaald. G. en L. Sweep uit Etten-Leur werden vorige week het slachtoffer van de asperge- dieven. Die gingen aan de haal met honderdvijftig kilo van het 'witte goud'. Verkoopwaarde ongeveer 750 euro. „We staken voorheen één keer in de twee dagen, maar nu steken we elke dag", zegt Sweep. Romme is net als Sweep al en kele keren 's nachts naar de bedden gegaan om de dieven op heterdaad te kunnen betrappen. „Maar ik ben wel bang", zegt zijn moeder. „Je weet niet met wat voor tuig je te maken hebt." Sweep denkt dat de dieven met de waardevolle groente naar de markt gaan, Romme vermoedt dat op bestelling wordt gestolen. „Maar we weten natuurlijk niks zeker." De Prinsenbeekse teler Schalk raakte onlangs zestig kilo asper ges kwijt. Een overbuurman zag vijf of zes dieven bezig. Schalk: „Die moest om een uur of drie op zijn land zijn en zag die mannen zitten. Hij wilde nog roepen: 'Hé, jullie zijn er óók vroeg bij vannacht'. Normaal gesproken gaan we om half vijf steken. Dit probleem moet echt worden aangepakt worden", vindt Schalk. Bij de politie was gisteren niet te achterhalen hoeveel telers pre cies benadeeld zijn en hoeveel kilo's in totaal zijn buitgemaakt. De Amerikaanse mil jonair STEVE FOS- SETT is vandaag in het westen van Au stralië opgestegen voor zijn zesde po ging om in zijn een tje in een hetelucht ballon rond de we reld te varen. Vorig jaar moest hij zijn vijfde poging na 19.000 kilometer bo ven Brazilië staken. Fossett (58) steeg met zijn Spirit of Freedom op in Northam, honderd kilometer ten oosten van Perth. Hij had wegens slecht weer zijn vertrek enkele uren moeten uitstellen. Fossett had mede voor Northam gekozen, omdat hij dan eerst enkele dagen boven land vaart. Hij kan indien nodig nog reparaties verrichten voor dat hij aan de oversteek van de Grote Oceaan begint. Zangeres Connie Breukho ven, alias VANESSA, ver koopt naar schatting 10.000 singletjes van het nummer Now you say no thing at all, dat zij een maand geleden uitbracht ter nagedachtenis aan Pim Fortuyn. Dat heeft Free Record Shop, het bedrijf van haar man Hans Breuk hoven, laten weten. Vanes sa wil met de opbrengst van het plaatje een beeld van Fortuyn laten neerzet ten in Rotterdam. Van elk cd'tje gaat ruim een euro naar het beeld. Dat bete kent dat Vanessa zo'n 10.000 euro binnenhaalt. Dat is echter slechts een kwart van het bedrag dat voor het ontwerpen, gieten en plaatsen van een le vensgroot bronzen beeld nodig is. Rod Stewart, Diana Ross, Shirley Basseyen Ronan Keating (foto) schieten bin nenkort wortel in Londen. De popsterren krijgen ieder hun eigen BOOM IN HYDE PARK, waar zij op 29 juni zullen optreden voor het goede doel. De enige ar tiest die al een boom in Hy de Park heeft is Luciano Pavarotti. De tenor trad er tien jaar geleden op. Waar de bomen worden geplant en wat voor soort bomen het zullen worden, is nog niet bekend. De opbrengst van het concert op 29 juni gaat naar de Prince's Trust, een door prins Charles opgezet liefdadigheidsfonds. Franse dierenschermers maken zich wegens de aanhou dende hitte ernstige zorgen over het lot van KLEINE HONDEN. De temperatuur kan zo'n tien centimeter bo ven het asfalt tot zo'n veertig graden oplopen. Het is daarom beter schoothondjes op de arm uit te laten, vin den ze. De pootjes moeten bovendien geregeld worden gekoeld in water. Controleer altijd hoe je BRUID heet voor je met haar trouwt. Die les heeft de Taiwanese bouwvakker Hsu Tse- han geleerd. Een koppelaar had een huwelijk voor hem geregeld met de Filipijnse Mary Canque, maar de vrouw die Hsu ontmoette toen hij in maart naar de Filipijnen kwam, heette Jenny Danouze. Hsu wilde zó graag trou wen, dat hij het ja-woord gaf zonder naar haar naam te vragen. Terug in Taiwan moest Hsu papieren invullen om zijn bruid te laten overkomen. Hij vulde de naam in van de vrouw met wie hij had moeten trouwen, Canque. De visumaanvraag van Danöuze werd vervolgens afgewezen, omdat Hsu een andere naam had opgegeven. Het huwe lijksbureau probeert de vergissing nu te herstellen. Als alles goed gaat, staan in de volgende editie van GUINNESS WORLD RE CORDS de namen van Loes Basters, John Boog- aers en Yvonne Verhoeven eervol vermeld met het we reldrecord langdurig onder water blijven. De Brit Mi chael Stevens hield het in 1986 maar liefst 212 uur en 30 minuten vol, bijna negen dagen. De drie uit Bladel en Eindhoven af komstige duikers hopen het de volle negen dagen uit te zingen. Vrijdag be ginnen ze hun recordpo ging. Eten en drinken ge beurt tijdens korte pauzes. Elk uur mogen de duikers heel kort uit het water voor een nieuwe zuurstoffles, een massage of toiletbe- zoek. Voor 's nachts zijn er duikpakken met een helm. Vijftien kilo lood moet er voor zorgen dat de duikers rustig op hun bed kunnen blijven liggen. De landelijke intocht van SINTERKLAAS is dit jaar ge pland in Zaltbommel. De goedheiligman zet daar bij leven en welzijn op zaterdag 16 november voet aan wal. Dat heeft de gulle kinder vriend gisteren meegedeeld. Burgemeester M. Peereboom van het historische stadje aan de Waal zal Sinterklaas namens alle kinderen van Nederland welkom heten. Daarna maakt de Sint samen met een selectie van zijn pie terbazen een rondrit door Zaltbommel. De intocht van Sint Nicolaas zal net als elk jaar, rechtstreeks op televisie worden uitgezonden door de NPS op Nederland 3. ote: Dit weekeinde neemt Europa af scheid van Wim Kok. De collega premier: „Hij heeft veel meer in vloed dan een Nederlandse pre mier normaliter zou hebben." De diplomaat: „Een bemiddelaar, geen aanjager." Zijn eigen amb tenaren: „Een geboren chagrijn." De balans van een Europese be devaart. Op de traditionele 'familiefoto' van de regeringsleiders in de Europese Unie staat hij vrijwel altijd achteraan. Bescheiden heid speelt een rol, maar meer nog zijn postuur. Wim Kok to rent boven de rest uit. „Een groot man uit een klein land", zegt zijn collega en vriend Jean- Claude Juncker, de premier van Luxemburg. „Hij had meer in vloed dan hijzelf dacht." Vrijdag poseert Kok in Sevilla voor het laatst met zijn Europe- se collega's voor de camera. Het wordt zijn 31ste EU-top als pre mier, een prestatie die de mees te andere regeringsleiders niet zullen evenaren. Hoewel nostal gie hem vreemd is, zal Kok on getwijfeld even terugdenken aan die allereerste topontmoeting op het Griekse eiland Korfii in 1994. Kok was toen nog minister van financiën, maar kreeg de touwtjes in handen geduwd omdat premier Lubbers in de race was voor het voorzitter schap van de Europese Com missie. Korfu ontaardde uiteindelijk in een klassiek Grieks drama, na dat Lubbers' Europese ambities in de eerste akte sneuvelden en die van de Belg Dehaene in de tweede. „De premier kreeg een uitstekend voorproefje van wat hem te wachten stond", herin nert een naaste medewerker zich. „Bijvoorbeeld hoe het voelt als kanselier Kohl tegen je aan begint te blaffen." Kok was allerminst uit het veld geslagen door deze eerste con frontatie. Integendeel. „Op het moment dat Kohl zijn buik te gen die van mij aan schurkte, besefte ik dat ik net iets groter was", vertrouwde hij zijn amb tenaren later toe. „En Kohl voel de dat ook. Vanaf dat moment wist ik: die man kan ik hebben." Het heeft Kok's zelfvertrouwen versterkt, verzekeren zijn mede werkers. Sinds Korfu is er veel veranderd. De grote leiders van weleer zijn van het politieke toneel verdwe nen (Kohl, Thatcher) of overle den (Mitterand) terwijl Kok uit groeide tot de 'wijze staatsman', de nestor van het Europese cir cus. Niet alleen het voortschrij den der jaren bracht hem deze status, zijn persoonlijkheid speelde zeker mee. Een nukkige man met een narrige kop, zo omschrijft een EU-diplomaat de premier. „Mensen zijn al snel een beetje bang voor hem, hij imponeert. Zeker als hij met zijn vingers op tafel begint te trom melen. Dan weet je: er is onweer op komst." Juncker prijst 'vriend Wim' om diens indrukwekkende dossier kennis en realistische kijk op de EU. „Kok wordt zeer serieus ge nomen door de andere Europe se leiders. Wij luisteren naar hem, Wim houdt ons bij de les. Als een van ons afdwaalt of zich verliest in nationale sentimen ten, is Kok daar om ons te her inneren aan eerdere afspraken. Hij is een echte bruggenbou wer." Kok is de man van de onderons jes, stelt Juncker. Achter de schermen actief, een compro- missenman, geen mannetjes maker. „Kok is de pro-actieve voorzitter, waarna de echte voorzitter met de eer gaat strij ken", aldus de Luxemburger. „Hij heeft veel meer invloed in Europa dan een Nederlandse premier normaliter zou heb ben." 'Deskundig', 'degelijk' en 'stabiel', het zijn eigenschappen die ook een keerzijde hebben. „Kok is voorspelbaar", analyse ren Bnisselse diplomaten. „Hij speelt altijd de tweede viool in de Europese orkestbak. Heel be trouwbaar, maar nooit een zin derende solo, laat staan de rol van dirigent. Het is een bemid delaar, geen aanjager." Waarom? Gebrek aan visie op Europa, concluderen binnen- en buitenlandse diplomaten. De voormalige vakbondsman is op zijn best als hij elementen van andermans bijdragen in elkaar kan schuiven tot een voor ieder een acceptabel geheel. Geduldig knip- en plakwerk, en dat ver draagt geen visionaire schetsen. Kok staat daar overigens niet al leen in, voegen de diplomaten er eerlijkheidshalve aan toe. „Vele EU-leiders leunen zwaar op het werk van enkelen." Onveranderd na al die jaren is Kok's nervositeit in de aanloop Typisch Wim Kok: op een ontmoeting in Madrid met Midden- en Zuid-Amerikaanse regeringsleiders kiest hij bij het maken van de groepsfoto bescheiden positie op de achterste rij. Foto AP/Santiago Lyon 1 ide naar een EU-top. „Een ,op chagrijn", verzuchtence]s ren die hem in de KBX (egg geringsvliegtuig - verge rige Tijdens de vlucht is niei Itje veilig. De stukken zijn t< epa cijfers kloppen niet en a )e n ontbreekt er wel iets. Ko njjj dewerkers weten dat ze ;ovii zo'n moment niet te vet x j hun baas moeten aantrt jer5 „We schrijven het gewtx eria anders op, draaien de ta een kwart slag en hij isv vreden." Dit 'sparren' met zijn anUg ren is de manier waarop zich de vaak complexe l £w; siers eigen maakt. Dank zeursessie op de heenre n d, niet alleen de hoofdlijne y ook de details in zijn gel jidij gebeiteld. „Kok laat zich |en oor aannaaien. En als di jei e gebeurt is hij zich daarz ,jaa bewust." Pas na afloopt 0 top ontspant Kok. Zijn d derhandelingen goed ve atscj dan krijgen de ambtenai e 0ff schouderklopje en word yaa glaasje korenwijn gesch |s de de KBX. Bij hoge uitzon lvaa] gaat de fles voor een tw wees keer rond. dere Een echte Europeaan is al die jaren nooit gewoi J- zeggen zijn ambtenarei mist hij de verbeelding! voor. Kok is bekeerd vai lovige naar een gematig EN ge Europeaan, maar we! in Gi sis van analyse en niet u aid i tuiging." De premier be itse goed dat Nederland buil ZOu EU geen enkele rol speel verri politieke en economisch 8i-j; reldtoneel. )e re Niemand ziet Kok terug) dat in Brussel, zeker niet als Bker ter van de Europese Con jn ge Die kans heeft hij twee k Jt da had en evenzovele keren jchts lopen. Eerst in Berlijn ('9 |en na de val van de vorige gaat missie. En vorig jaar kre< premier de perfecte herl|«n toen alle hoofdsteden h( an gen de Europese Convei Ijc leiden, de praatclub ovei komst van Europa. tad Een beter opstapje naarl ers d commissievoorzitterschi agv£ 2005 is niet denkbaar, zej >kna ker. „Wij trokken allemai ft sti Wim, maar hij beriep ziel leraé steeds op zijn belofte aan foaa kiezer. Dat getuigt van ee is ei buigzame oprechtheid. piek deer dat zeer.Diploma!! gen 1 zien Kok's dubbele weige jke 1 door een heel andere bril tot heeft het lef niet", stellen Dut vast. „Het is alsof alles bi A) g( het Binnenhof al snel tef acht voor hem is." Absoluut t< met rechte, bezweren de dipli t licl ten. „Maar als je er zo ovi denkt, ben je het niet wa op het Europese toneel t< C staan." qhj hem efee .»«g ivers onge untr stun Marc Peeperkorn les. En over die les gesprokenin Duitsland hebben ze het helemaal gehad met het knuf- felonderwijs, zo blijkt uit een net voor de hit te uitgelekt rapport. In het diepe zuiden, in Beieren, gaat het ouderwets toe, met gewoon leren en onregelmatige werkwoorden en on voldoendes als je het niet weet, en daar lig gen de resultaten mijlenver vóór op het noor den, waar de sfeer heerst van de jaren zeven tigen het Studienhaus, Karin Adelmund op zijn Duits zeg maar, met de kanttekening dat ze daar de u als oe uitspreken, dusAdel- moent. In een vergelijkend onderzoek van 32 landen - Nederland deed andermaal niet mee - kwam Duitsland, natie van dichters en wijs geren, op de 21ste plaats, ver achter Japan en ook achter een achterlijk land als Groot-Brit- tannië, waarvan die Moffen wel gaan win nen bij de WK (zoals ze trouwens alles verder zullen winnen), maar dat vinden ze toch een onvoldoende in Berlijn. Daarom willen onze oosterburen met het onderwijs weer terug naar de goede oude tijd met jaartallen en de tafel van elfen de cijfers 'vlijt en 'gedrag in een vet kader stonden op het schoolrapport. De parallellen met Nederland zijn frappant. Daarom heb ik er een spijkerhard hoofd in dat het zal lukken om het vertrouwde dege lijke onderwijs weer los te pellen uit de knuf- felpedagogiek, die cocon van lekker bezig zijn om al surfend en tappend van internet uiteindelijk te belanden onder die vlaggen- stok met een vlagen een schooltas eraan. Wil de boel echt veranderen, dan kan niet vroeg genoeg gestopt worden met knuffelen, maar daar ligt natuurlijk net de crux. Des morgens in alle vroegte, als ik de hond uit laat die ik niet heb, zie ik de tweede auto's al stoppen bij de crèche. Moeder brengt onder weg naar haar drukke baan het jonge volkje weg. Sommige peuters worden zelfs in pyja ma afgeleverd. Op een vergevorderd uur worden ze weer opgehaald en dan mogen ze nog een halfuur in hun kamertje dartelen temidden van een overkill aan speelgoed dat ascot - Officieel gaat het op Royal Ascot om paardenraces, maar elk jaar weer stroomt de Britse beau monde toch vooral massaal naar het En gelse Ascot om er door de anderen 'gezien' te worden. De extravagante dameshoeden en de traditionele top hats voor de heren kwamen giste ren overigens ook goed van pas tegen de voor de afwisseling royaal stralende zon. Foto's: AP en Reuters Tropisch Nederland, dezer da gen was het weerzo ver. Blote buiken boven bonte onderbroe ken. De treinen staan stil om dat de sporen uitzetten. Nu de maxima ineens tot voorbij de 32 graden reikten, kreeg de na tie de korte kolder die daar bij hoort. Bleke benen dienen als brandoffer aan de zon. 's Avonds is het geroosterd vlees en klaar voor consumptie. Ook de cabriolet wordt onthuld en raast door de straat, een spoor van hip hop en house achterlatend. Wij worden niet elegant tropisch en daarom is het goed dat het nooit lang duurt. Daarmee vervallen we niet tot apathie of dommelen on der een sombrero. De zekerheid dat het met een paar dagen weer gans anders zal zijn, houdt ons op het ontblote been en wellicht bij de door het schuldgevoel van de ouders druk, druk - is bijeengebracht. Overdag was de crèche een ballenbad, in beroepsknujfelaars het verivende sti veel toewijding kopje onder dompelen na f. extra drukke echtparen met jong kroo'. ,tbr€ schijnen er tegenwoordig zelfs 'ontbijt ders' te bestaan. Die zorgen dat het gn uit bed, zijn vertrouwde boterhammei .1 chocopasta of hagelslag bekomt, gecoi teerd met een beker yogidrink. In de verdere schoolcarrière wordt del felmethode met andere methoden 1 >001 »UK Wat ik maar wil zeggen: voor de veran moet moeder weer gewoon met de r/r« giste een kaakje klaar gaan zitten 's middag m schooltijd, en vragen naar de wederux en. 1 heden. Renate Dorrestein mag die mot mst een 'theemuts'noemen, maar zo'n thet jew. bespaart de schooljeugd later een intel u ee le zonnesteek, actuele beeldspraak bijt tropische hitte. esp ïr brc n,\ l< I* I 'uk inh

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2