'Mobiele telefonie een chaos' Stakingen treffen duizenden Nederlandse luchtreizigers Eredoctoraat voor Guus Hiddink <S> Katwijkse gemeentehuis warmt op als een snelkookpan Leidsch Dagblad regen agWTC Ite catastrofe n gratis ■Henland Toeristen vast in Guatemala Bewindslieden Paars houden hun privileges Tientallen vluchten vanuit Schiphol naar vooral Franse bestemmingen geschrapt Peperdure milieuvriendelijke airconditioning werkt voor geen meter Consumentenbond vraagt ingrijpen Uitstel van betaling voor telecombedrijf Versatel Leidsch Dagblad Uagt NR. 42953 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 19 JUNI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 EMEEN bezet autonoom jjns gebied Kien hebben o vertrouwen itijbestuur >udens liger voor hez perikelen ddd3 entenhuizen te, n binnenstad Belte x'ie; narme 101 H endum over r en tets, imst van ard nade >n Manger aar waarachtig jen, voelen zien «bonden, maar elkaar nooit Veel Leidsch ëÊk Dagblad - Verzekeringsmaat- n moeten voor her- ïerstel van gebouwen aanslagen van 11 sep- >het NewYorkse ide Center vernietigd 0,3 miljard dollar (21,3 uro) uitkeren. Daar- ze aanslag de duurste aller tijden, aldus de ars. p - Naar aanleiding van pit van de Europese ^iie hebben SNS en jjflHBank gezegd het pin- buitenland per 1 juli ^^naken. Het EU-besluit lat vanaf die datum e eurozone overal het- ief moet gelden voor 1st. Euro's opnemen linpas in het buiten- de klant nu nog 1,80 uro per keer. innenland guatemala/rtr-anp - Ruim vijf tig buitenlandse toeristen, onder wie zeventien Nederlanders, zit ten sinds maandag vast in hotels bij de befaamde Maya-ruïnestad Tikal in het tropische regen woud van Guatemala. Ongeveer duizend vroegere strijders van paramilitaire organisaties die een schadevergoeding van de overheid eisen, beletten hen te vertrekken. Dat hebben de autoriteiten in het Midden-Amerikaanse land gisteren meegedeeld. Onder de 57 toeristen zijn ook Britten, Ita lianen en Amerikanen en zes kleine kinderen. Volgens een van hen, de 24-jari- ge Brit Niall MacDonald in het Posada De La Selva-hotel, zijn de vroegere strijders absoluut niet van plan toe te geven. De toeristen zijn moe en worden nerveuzer, nu de opsluiting lan ger duurt. Velen van hen heb ben hun vlucht gemist en som migen zitten zonder geld. De gijzelhouders werden tijdens de burgeroorlog van 1960 tot 1996 gedwongen dienst te ne men. Zij eisen dat de regering hen financieel compenseert voor hun strijd tegen de linkse guerrillastrijders. Een woordvoerster van het Gua- temalaanse ministerie van toe risme zei dat 22 andere toeristen die bij de toegang tot Tikal wachtten, mochten vertrekken. den haag/anp - De bewindslie den van Paars-2 krijgen tot maximaal een jaar na hun aftre den de beschikking over een aantal faciliteiten, zoals een werkkamer op hun voormalige departement, secretariële on dersteuning en bepaalde infor matie, zoals knipselkranten. Dat is bij de totstandkoming van het kabinet afgesproken, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst van daag. Er is toen overeengekomen dat de bewindslieden na hun ver trek recht hebben op ondersteu ning bij activiteiten die voort vloeien uit hun vorige functie. Het is voor ex-ministers prettig om nog een tijdje een postadres te hebben, zodat hun brieven bus thuis niet verstopt raakt. Ook is het dan makkelijker om toezeggingen die ze als be windspersoon hebben gedaan, bijvoorbeeld deelname aan een forum of congres, na te komen. In het verleden klaagden afge zwaaide premiers en ministers wel eens dat ze van de ene op de andere dag op straat kwamen te staan, zonder enige vorm van ondersteuning. In veel andere landen is het heel gewoon dat voormalige bewindslieden recht houden op allerlei faciliteiten, soms tot aan hun dood. Het is nog niet duidelijk hoeveel paarse bewindslieden van de mogelijkheid op ondersteuning gebruik zullen maken, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Maar premier Kok krijgt in elk geval nog een jaar lang een werkka mer in een gebouw van Algeme ne Zaken, zo heeft zijn secreta ris-generaal inmiddels geregeld. door Richard Mooyman schiphol - Aan de vooravond van het vakantieseizoen zijn vandaag duizen den Nederlandse luchtreizigers getrof fen door stakingen van verkeersleiders elders in Europa. Tientallen vluchten vanuit Schiphol naar vooral Franse be stemmingen werden geschrapt. Ook kampten veel vluchten richting Zuid- Europa met vertraging. In Spanje dreigt verder morgen een al gemene staking in het vliegverkeer en het openbaar vervoer. De KLM heeft al vast zes vluchten naar Spanje geannu leerd. Het ANWB-steunpunt in Barce lona raadt vakantiegangers aan morgen niet rond te reizen. Taxi's rijden niet, garages zijn dicht, sleepdiensten hel pen alleen bij ongelukken en zieken huizen draaien weekenddiensten. Schiphol en andere Europese vliegvel den kampten vandaag met veel annule ringen en vertragingen door acties van luchtverkeersleiders in Frankrijk, Grie kenland, Hongarije, Italië en Portugal. De verkeersleiders verzetten zich tegen het plan van Brussel voor één Europees luchtruim, bedoeld om de vertragingen terug te dringen. De KLM besloot achttien vluchten naar Parijs, Nice, Toulouse en Lyon te schrappen. Een woordvoerder betreurt het dat verkeersleiders grijpen naar het stakingswapen. „De passagier wordt zo de dupe van een conflict waarmee hij niets te maken heeft." Air France is het zwaarst getroffen. Negentig procent van alle Europese verbindingen, waar onder alle vluchten tussen Schiphol en Parijs, werd geannuleerd. Op Schiphol was het vanochtend rede lijk rustig. Volgens een woordvoerster hebben veel reizigers rekening gehou den met de stakingen. Druk was het wel bij de loketten voor de snelle trein Thalys naar Parijs. „We zijn met man en macht bezig om zoveel mogelijk mensen te helpen", aldus een NS- woordvoerster. Veel vluchten naar Zuid-Europa liepen vertraging op omdat de Franse ver keersleiding slechts de helft van het overvliegend verkeer wil begeleiden. In het luchtruim buiten Frankrijk ontston den door de grote drukte files in de lucht. De gemiddelde vertraging op Schiphol was vanochtend een uur, maar naar verwachting zou dat in de loop van de dag toenemen. 2C02 KpKfAjwvs door Jaap van Essen daejeon - Het kan niet anders of de zo geroemde ar beidsproductivi teit van Zuid-Ko- rea krijgt in deze maand een stevi ge knauw. Alweer voor de vierde maal vierde Het hele land giste ren feest. Het elftal van Guus Hiddink stuntte weer eens. In de achtste finales van het WK klopte Korea na verlenging Italië met 2-1. En dat na een duel dat van de eer ste tot de laatste minuut, de 26ste van de verlenging, boeide als geen ander tijdens dit WK. De Italianen namen een voor sprong, Korea maakte in de 88ste minuut gelijk. Pas vier mi nuten voor het einde zorgde spits Ahn, uitgerekend de man die in Italië speelt en in de vijfde minuut al een strafschop miste, voor de winnende treffer. Het succes wordt inmiddels vol ledig aan Hiddink toegeschre ven. De stad Gwangju, waar Ko rea zaterdag tegen Spanje speelt in de kwartfinale, wil een straat naar hem gaan noemen. Win nen de Koreanen nog eens, dan denkt men er zelfs over het sta dion in diezelfde plaats om te dopen in het Hiddink-stadion. Inmiddels heeft de Gwanju Uni versiteit van Seoul al besloten een eredoctoraat in de bedrijfs kunde aan Hiddink te verstrek ken. „Tsja, het is wat, zie mij straks al met zo'n rare profes sormuts rondlopen", reageerde de meestal nuchtere Achterhoe ker gisteravond met een kwink slag. Scheidsrechter Byron Moreno uit Ecuador wordt door voetbal gek Italië verantwoordelijk ge houden voor de WK-aftocht van de Azzurri. „Vergogna! (schan de!)", brulde de grootste sport krant La Gazzetta della Sport vanmorgen op de voorpagina. Het linkse La Repubblica open de de krant met „Moreno deed Zuid-Korea de overwinning ca deau". In de media ritselt het van com plottheorieën. La Gazzetta ziet de machtige hand van FIFA-pre- sident Blatter in een opzetje om gevestigde voetbalnaties als Ita lië te vernederen ten gunste van 'nieuwe' voetballanden als Ko rea. Bewezen wordt er niets, hooguit dat niet alleen het Itali aanse voetbal maar ook de jour nalistiek in crisissfeer is beland. Pagina Binnenland: Commentaar Pagina WK: PSV wacht met smart op antwoord Hiddink De liefde tussen trainer en speler lijkt momenteel nergens zo groot als in Zuid-Korea. Na een ferme knuf- felsprong beleeft Yoo Sang-chui een zachte landing in de armen van Guus Hiddink. Foto: Reuters/Lee Jae-won a Buitelaar 28 Graden Celcius. het warmste plekje ijkse gemeentehuis rmer dan aan het eindeloze gediscus- het slecht functione- naatbeheerssysteem is yui niets. Op sommige s er het echt bloedver- se si 40' nzienlijke verschillen ratuur tussen het oude Bhuis en de nieuw er vier jaar geleden te- «geplakt. Binnen de ïen muren blijft het Ijk koeler dan achter de I Jblp. Die oogt met deze lagen zo ongeveer als er in de duinen. Bij de inestralen verdwijnt parante ontwerp bijna chter staalgrijze zon- W met resultaat al te op- m nd is, zo maakt een IU7H 1 rondgang door het duidelijk. Zelfs met iken klimt het kwik in lometers - die tegen- tot de standaardinrich- Behalve een temperatuurmeter behoort ook de ventilator tot de standaarduitrusting van de kamers in het Katwijkse raadhuis. Archieffoto Dick Hogewoning ting behoren van een werkka mer op het gemeentehuis - snel boven de twintig graden. De receptioniste die zojuist aan de middagdienst is begonnen meet 24 graden achter haar ba lie. Ze zit niet op het slechtste plekje, vindt ze zelf. Wél flink op de tocht. Om bezoekers met een enigszins acceptabele tem peratuur te kunnen ontvangen staan drie deuren en ramen te gen elkaar open. Een ventilator zorgt achter haar rug voor de vierde windrichting. „Vanmorgen kwam er ineens een zeewindje op, dus dan gooien we gelijk alles open. Gis teren had dat geen enkele zin, toen haalden we alleen maar warmte binnen. Gelukkig was er dit weekeinde niet zo veel zon. Want als die twee dagen staat te branden, dan warmt het hier op als in een snelkookpan." De mensen van post en archief, één van de warmste afdelingen, weten precies hoe het komt. De milieuvriendelijke airconditio ning die vier jaar geleden met veel bombarie werd geïntrodu ceerd, is inmiddels het meest verguisde apparaat in het ge meentehuis. De airco moet 's winters kou opslaan om 's zo mers te kunnen koelen. Maar met zachtere winters en war mere zomers werkt zo'n sys teem natuurlijk niet, schampert een ambtenaar. Op een tabel aan de muur houdt de afdeling dagelijks de den haag/gpd - De Consumen tenbond wil dat de politiek en toezichthouder Opta ingrijpen in de markt voor mobiele telefonie. Volgens de Consumentenbond is er van echte concurrentie op prijs en kwaliteit geen sprake. Bedrij ven als KPN, Vodafone, Dutchto- ne, 02 en Ben hebben 'een on doorzichtige chaos' van de markt gemaakt en werpen onnodig veel overstapbelemmeringen voor klanten op. Dat concludeert de Consumen tenbond uit een grootschalig onderzoek naar mobiele telefo nie waarvan de conclusies in het juli-nummer van de Consumen tengids worden gepubliceerd. Naast de bovengenoemde vijf bedrijven kan de klant ook nog bij Tele2 Mobiel en Debitel- /Talkline terecht. Desondanks is van echte concurrentie en een transparante markt volgens de Consumentenbond geen spra ke. De zeven verschillende aan bieders hanteren namelijk alle maal andere abonnementsvor men, pakketten, tarieven en ta riefstructuren. Daardoor ont staat 'een brij aan belvormen die voor een leek niet te ontrafe len is', aldus het rapport. Uit het onderzoek blijkt verder dat er zeer grote verschillen be staan tussen de diverse tarieven. Veelbellers' zijn, afhankelijk van de aanbieder, gemiddeld tussen de 28 en 40 euro per maand kwijt. In de categorie 'doorsnee bellers' varieert dat van 12,75 euro tot 20 euro en de 'weinig beller' is minimaal 3 euro en maximaal 15 euro, een verschil van 500 procent, kwijt. Consu menten kunnen dus veel geld besparen als ze een aanbieder en een pakket kiezen dat bij hun belgedrag past. Maar veel con sumenten zien door de bomen het bos niet meer en betalen daardoor onnodig veel. Alsof het nog niet ingewikkeld genoeg is, zijn ook de algemene voorwaarden van de verschil lende aanbieders zeer uiteenlo pend en daardoor moeilijk te vergelijken. De consument die in een telefoonwinkel op zoek gaat naar helderheid, komt vaak niet aan zijn trekken. Volgens een deelonderzoek, waarbij de Consumentenbond onderzoe kers naar 64 winkels van 4 ver schillende ketens stuurden, is de kwaliteit van de adviezen vaak niet om over naar huis te schrij ven en geven verkopers in nogal wat winkels feitelijk onjuiste in formatie. Pagina Economie: Groot verschil kosten bellen in buitenland amsterdam/anp - Telecombe- drijf Versatel heeft vandaag uit stel van betaling aangevraagd. Op deze manier wil het bedrijf obligatiehouders dwingen om hun schuldpapier in te wisselen voor aandelen en zo de balans op te schonen. De Amsterdamse rechtbank heeft het uitstel ook meteen verleend. Tot 26 augus tus kunnen schuldeisers hun claim indienen. Versatel start in de Verenigde Staten ook uitstel van betaling door middel van een zogeheten 'chapter 11procedure. Het uit stel geldt alleen voor de holding. Volgens de onderneming heb ben de procedures geen betrek king op de werkmaatschappijen, medewerkers, leveranciers en de operationele activiteiten. Versatel heeft een schuld van ongeveer 1,7 miljard euro. In maart kondigde het bedrijf al aan eventueel uitstel van beta ling aan te vragen om onwillige obligatiehouders te dwingen ak koord te gaan met een plan om schulden te ruilen voor cash en aandelen. Versatel biedt 350 miljoen euro en een aandelenbelang van 80 procent. Daarmee verandert Versatel, van een door schulden geplaagde onderneming opeens in een bedrijf met een sterke ba lans. Versatel moet ook wat doen aan de schuldenlast, want de rentekosten rijzen de pan uit. In 2001 betaalde het bedrijf 184,1 miljoen aan rentelasten. Mede daardoor kwam het netto verlies hoger uit dan de omzet. temperatuur en luchtvochtig heid bij. Heet en klam, is kort samengevat de stand vandaag. „We begonnen vanmorgen met 25 graden, nu is het 26,2 en dan zitten we nog in de schaduw", puft medewerker Astrid Hoek. Als straks na 15.00 uur de zon naar binnen schijnt, heeft de kamer alle kenmerken van een broeikasje: langgerekt, glazen wand, ligging op het westen en voorzien van plat dak. Negen ronkende computerschermen zorgen voor verwarming van binnenuit De hoogste temperatuur wordt vandaag in de kantine gemeten, aan de zuidkant van het ge meentehuis. De thermometer, die zojuist van de spoelkeuken naar de koffiezetruimte is ver plaatst, geeft 28 graden aan. Maar de koffiedames laten hun goede humeur door de hitte niet bederven. Schaterlachend presenteren ze hun eigen koel techniek, wapperend met hun blouse voor de geopende koel kast. „Dit kan helaas maar met één tegelijk. Maar ons hoor je vandaag niet, we halen ook wel eens de 34 graden." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 fi.wm controte nabezof^ng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq autanateche betaing s rrqn Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl f.lAVJTHl rm

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1