RIJN 8c VEENSTREEK Referendum over toekomst Alkemade Alphense sporters houden de adem y f Alphense scholieren missen disco's in het nieuwe Aannemers bakkeleien om zijsl< Waarschuwingen in Wiide Aa Kamerlid logeert op zorgboerderij Alphen schoont stationsplein op Zwembad De Dolfijn nog een week dicht WEET JE OKT HETItltK. Rechter snapt niets van gehakketak op vierkante centir IN MEMORIAM Kleurrijk, enthousiast en betrokke woensdag 19 JUNI 2002<;p woubrugge - De gemeente Ja- qobswoude plaatst deze week Waarschuwingsbordjes in de Wijde Aa, nadat een tienjarig meisje maandag met haar voet in een stuk ijzer was gestapt. Zij rat zo vast dat duikers uit Al phen aan den Rijn eraan te pas moesten te komen om haar te bevrijden. Ze kreeg onder water een verdoving. In het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ble ken haar verwondingen mee te vallen. De gemeente nam direct maatregelen na het incident. Ambtenaren gingen gistermid dag vissen op blikjes, flesjes en ander afval dat niet in de Wijde Aa thuishoort. Volgens een ge meentewoordvoerder is de bo dem nu schoon. De waarschu wingsbordjes die er vanaf deze week staan, melden dat de Wij de Aa een openbare zwem plaats zonder toezicht is en dat zwemmen daarom op eigen ri sico is. alphen aan den rijn - Tweede- Kamerlid Gerda Verburg van het CDA brengt de kortste nacht van het jaar door op boerderij Valkendam in Alphen aan den Rijn. Zij komt vrijdag avond 21 juni om 21 uur aan in de zorgboerderij aan de Kort- steekterweg, waar negen men sen met een verstandelijke han dicap wonen en werken. Op za terdagochtend helpt Verburg met het melken van de koeien. Haar bezoek valt in de Week van het Platteland, die van 21 tot en met 28 juni duurt. alphen aan den rijn - Alphen wil de overlast van buiten de stalling geparkeerde (brom) fiet sen en scooters op het stations plein gaan aanpakken. Er komt een zone waarbinnen het ver boden is om zulke voertuigen te parkeren. Bij de wekelijks te houden opschoonactie worden de in beslag genomen voertui gen op een gemeentelijk terrein opgeslagen. Worden ze niet op gehaald, dan verkoopt de ge meente ze. door Marieta Kroft alkemade - Inwoners van Al kemade moeten zich via een re ferendum kunnen uitspreken over de toekomst van Alkemade. Deze verkiezing zou volgend jaar tegelijkertijd met de provinciale statenverkiezingen moeten plaatshebben. Dat stelt de Ver eniging Mooi Alkemade (VMA) voor in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders. Omdat de partij een meer derheid in de gemeenteraad heeft, is de kans groot dat het re ferendum er komt. VMA wil dat de volksraadple ging er komt om zo de betrok kenheid van de bevolking te ver groten. Het voorkomt dat de discussieavonden van vanavond en morgenavond ontaarden 'in vrijblijvende inspraakbijeen komsten'. De aanwezigen mo gen vanavond in de Alkeburcht en morgenavond in het dorps huis van Rijpwetering hun me ning geven over drie mogelijke toekomstscenario's: 'Alkemade houden zo', 'Alkemade groeit' en 'Alkemade bloeit'. De dne va rianten, waaruit uiteindelijk een mix moet rollen, zijn opgesteld door de bureaus KPMG en Dirk Louter Advies en Management. Burgemeester Meerburg heeft de brief van VMA zojuist ont vangen. Zijn eerste reactie is dat hij een referendum niet afwijst. „Het is handig om dat samen met andere verkiezingen te hou den. Ik vraag me alleen af of het over een jaar niet te vroeg is om dan al een referendum te hou den." Meerburg vindt dat als het referendum ook de buurge meenten aangaat, zij er ook klaar voor moeten zijn. „Als de vraag bijvoorbeeld wordt, wel of geen fusie met Jacobswoude, dan moet de wens om al dan niet te fuseren er ook in die ge meente zijn." De burgemeester vermoedt dat een referendum over drie, vier jaar meer kans van slagen heeft. hazerswoude-rijndijk - Het binnenzwembad De Dolfijn blijft zeker nog tot eind volgende week dicht. Vorige week moest de gemeente Rijnwoude het bad tijdelijk sluiten toen bleek dat er een vetti ge substantie in het water dreef. Dit had echter niets te maken met een defect aan de beweegbare bodem, zoals de directie aanvankelijk dacht. Na onderzoek bleek dat het filter van de waterzuive ring niet goed meer werkte. „En hierdoor komen er verontreinigde deeltjes in het zwemwater te recht", aldus F. Bik van de firma Kobus, verant woordelijk voor het herstel van het filter. Volgens een woordvoerder van de gemeente opent het zwembad volgende week vrijdag weer zijn deuren. „Al kan het natuurlijk nog langer duren, dat hangt van de snelheid van de reparaties af." door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Thijs Velema en Jeffrey Teeuwen winden er geen doekjes om. Het Al phense masterplan is niet ambitieus genoeg. De beide leerlingen van het Groene Hart Ly ceum, net in het bezit van hun VWO-diploma, missen vooral een discotheek. Zij belichten dit gemis in een werkstuk, dat zij gisteren presenteerden in het bloedhete Cen trum Beelden Kunsten (CBK). Vertegenwoor digers van de school en de gemeente, die het project Jongerenparticipatie Stadshart opzette, Op de vijfde avond van de Alphense Sportontmoeting komt het aan op concentratie en precisie. Foto: Mark Lamers alphen aan den rijn - „Meneer, u moet op de baan richten", roept een medewerker van schietsportvereniging Alphen ge schrokken naar een man die met een geladen pistool naar de om standers wijst. Op de vijfde dag van de Sportontmoeting in Al phen aan den Rijn kwamen twaalf verenigingen gisteravond bijeen voor het onderdeel schie ten. Staand achter een soort toon bank moeten de deelnemers met pistool én geweer van tien meter afstand de roos op een kartonnen schietschijf zo goed mogelijk raken. Hoe dichter bij de roos, hoe meer punten. Leen Rietveld van de schiet sportvereniging legt de deelne mers uit hoe zij het beste kun nen schieten. „Je zet je benen iets uit elkaar, maar niet verder dan je schouders breed zijn. Het moeilijkste van het schieten is stilhouden en richten. Veel mensen geven het geweer een zetje niet hun vinger als ze afvu ren. En dan schiet je mis." „Ik heb het nu door. Gewoon je adem inhouden", zegt Hans Blom van tennisvereniging Nieuwe Sloot. Zijn buik zet uit als hij aanlegt om te schieten. Vier van de vijf schoten kwamen dicht bij de roos. „Niet slecht toch. Ik heb niet eens in dienst gezeten." Blom doet al meer dan twintig jaar mee aan de Sportontmoeting. „Ik ben al uit gekomen als zwemmer, voetbal ler en nu voor de tennisvereni ging. Je leert zo weer eens wat mensen kennen bij andere ver enigingen." In de krappe schietruimte van de schietvereniging staan vooral mannen. Eén van de weinige vrouwelijke deelnemers is Lies- beth Beeks van Budoschool Arashi. Beeks werd ooit uitge roepen tot Alphens sportvrouw van de eeuw. „Normaal schiet ik met mensen", grapt zij. „Ik denk dat wij hier zijn omdat we ons goed kunnen concentreren." Of het ligt aan het geroezemoes om haar heen, vertelt Beeks niet, maar ze is niet helemaal tevre den met het resultaat van haar schoten. „Ze zijn in elk geval op het kartonnetje." Voetballer Jeroen Baltes van Al- phia ervaart een wonder. Hij is ervan overtuigd dat hij het kar tonnetje raakt, maar er is geen extra gaatje te zien. Zes schoten in de roos en toch maar vijf gaatjes. Het kennersoog van een medewerker van de schietver eniging verklaart het wonder. Hij constateert dat de voetballer het kartonnetje twee keer op precies dezelfde plaats heeft ge raakt. Winst alphen aan den nisvereniging heeft gisteravond deel schieten van ontmoeting in den Rijn punten). Op derdeel van de minton, kwam eniging Castellum naar uit de strijd. In J senklassement blijft vereniging Tempo ding (700 punten), mers van AZC staan! (650) en ARC is derde1! overladen zij met kritiek en tips over de invul ling van de openbare ruimte in het stadshart. Onder het Raoul Wallenbergplein moet vol gens de oud-scholieren een grote discotheek komen voor zo'n 2.000 bezoekers. Een tweede disco zien ze graag verschijnen onder het Rijn plein. .Alphen wil zo graag een regiostad zijn. Maar dat is het al. Het was beter geweest om de mensen die winkelen en uitgaan in steden als Haarlem, Hoofddorp en Leiden, proberen te bewegen naar Alphen te komen." Aan de bereikbaarheid van de stad moet nog veel gebeuren. Ook de spreiding van winkels en de ontsluiting van het centrum staan haaks op elkaar. Bij de inrichting van de openbare ruimte wil het gemeentebestuur ook de toe komstige gebruikers van het centrum betrek ken. De beide jongens hebben daarom als af studeerproject de plannen van de gemeente onder de loep genomen. „Het idee voor een grote discotheek heeft in elk geval al veel ge sprekstof heeft geleverd voor de collegeleden", aldus wethouder Van Wersch. De wethouder sprak zijn waardering uit voor de moed waarmee de leerlingen zich aan het thema hebben gezet. De studie moest een werkstuk opleveren dat raakvlakken heeft met de inrichting van het openbaar gebied in het nieuwe stadshart. De jongeren konden onder andere kiezen uit de onderwerpen: integrale veiligheid in het stadshart, invulling van de openbare ruimte, een programmering voor het nieuwe theater en een activiteitenplan voor het toekomstige Rijnplein. In totaal zijn er zes werkstukken ingeleverd. Twee daarvan werden gepresenteerd in het CBK. Thijs en Jeffrey hebben een 'goed' gekregen voor hun projectscriptie. De plannen voor vol gend jaar zijn al bekend. Thijs gaat een jaartje naar China. Daarna gaat hij sociale studeren. Jeffrey was eerst van plan te gaan studeren maar het project h op een ander spoor gezet. „Ik ga p studeren," zegt hij vol overtuiging. De beide andere leerlingen, Angeliek en Marleen Overgaag, moeten nog aan hun manier van presenteren, idee, een jaarkalender vol activiteite Rijnplein, oogstte veel lof. Directeur van het CBK onderstreepte hun uit dat het plein multifunctioneel en moet zijn. OEVERLOOS Wie mooi wil wonen, moet in een wijde boog om het Groene Hart heen. Een glazen bol is niet meer weg te denken uit het gemeentehuis van Alkemade. Slecht wonen En wij maar denken dat het aangenaam wonen is in zo'n vriendelijk klein dorpje in het Groene Hart van de Randstad. Dat al die welgestelde stedelin gen voor hun plezier de rust van het platteland opzoeken en dat daardoor de huizenprijzen hier de afgelopen jaren volledig door het dak zijn gegaan. Wij maar denken dat het Groene Hart een groene omgeving is. Hoe konden we zo dom zijn. Gelukkig is daar het onvolpre zen weekblad Elsevier dat ons vorige week uit de droom hielp. Het blad legde alle Nederlandse gemeenten langs de meetlat van lekker wonen, en kwam tot de conclusie dat het op het platteland maar behelpen is. Op een totaal van 488 gemeen ten kwam het groene Ja cobswoude op de 421ste plaats. Alleen op het platteland van Óost-Groningen is het volgens Elsevier nog treuriger wonen dan in Jacobswoude. Als je de staatjes van Elsevier bekijkt, is het in de polder in derdaad huilen met een pet op. Er zijn geen winkels, ér zijn geen scholen. En als de trein al in de buurt komt, dan rijdt hij op hoge snelheid door. En of dat niet erg genoeg is: er is in de hele omgeving van de dorpen geen sprietje groen te beken nen. Het staat er echt. In de ca tegorie 'groene omgeving' scoort Jacobswoude een dub bele min, wat staat voor 'hele- maal niks, noppes, nada groen'. De gemeente deelt die klasse ring overigens met andere blijk baar volgeasfalteerde gemeen ten als Alkemade, Rijnwoude en Zoeterwoude. Én wij maar denken dat weilan den groen rijn. Hoe konden we zo dom rijn. En hoe konden al die nieuwe rijken die de afgelo pen jaren in de polder rijn neergestreken zo dom zijn. Want ook dat blijkt uit de Else- vier-lijst: in al die dorpen waar nog geen halfje wit te krijgen is. En waar geen sprietje gras wil HtEUCEü<rW3W£NtJ? Bijdragen aan deze rubriek van Ruud Sep en Tim Brouwer de Koning groeien struikel je over veelver- dieners en moet je de bijstands trekkers met een kaarsje zoe ken. Dom, dom, dom. Nee, dan Almere, door het on volprezen weekblad uitgeroe pen tot de beste gemeente van Nederland. Waar het groen voor het oprapen ligt, scholen in overvloed zijn en de trein niet één keer, maar zelfs her haaldelijk stopt. En waar ieder een die het kan betalen met een grote bocht omheen rijdt. Als je het zo bekijkt, is er alle re den om op het gemeentehuis in Rijnsaterwoude de vlag in top te hijsen. De ranglijst van Else vier toont aan dat Jacobswoude in niets lijkt op Almere. En dat is iets om trots op te rijn. Profeet Ondanks het door Elsevier ge signaleerde gebrek aan groen gaat het goed in Alkemade. Zo goed zelfs, dat de gemeente het lange tijd onnodig vond om haar eigen sterkte en zwakte te laten bepalen. Nu de tuinders gemeenschap zo'n beetje als laatste van Nederland een dure position paper heeft laten op stellen, blijkt dat inderdaad weggegooid geld. Of zoals bur gemeester Arie Meerburg het zegt: „Zoiets had ik je tien jaar geleden ook kunnen voorspel len." In die opmerking rit meteen ook de grootste winst voor Al kemade. Zonder dat zij het wist blijkt de gemeente een profeet in huis te hebben. Want als Arie met terugwerkende kracht al wist hoe mooi het tien jaar la ter, anno 2002, met rijn omge ving gesteld zou zijn, dan is het voor hem een koud kunstje om de toestand van pakweg 2012 te beschrijven. Hier alvast een voorschot op Aries profetieën: - In 2012 heft de Vereniging Mooi Alkemade, twee jaar later dan bedoeld, zichzelf op. De eerste wethouder die rijn nek durft uit te steken, nieuwkomer Fret Koek, wordt de partij met een fataal. Fret ziet geen heil in samenwerking met de buren nu daar de lokale partij Lelijk Ja cobswoude het voor het zeggen heeft. - Na de reorganisatie van 2004 floreert de plaatselijke tuin bouw als nooit tevoren. Vooral wiet van eigen grond, cannabis uit de kas, is een gewild ge- bruiks- en exportartikel. - De ingebruikname van de ho gesnelheidslijn HSL, die voor een deel over het grondgebied van Alkemade gaat, is voor het zevende achtereenvolgende alphen /lan den run - Bakkelei en om een paar centimeter grond onder water en de aanleg van een boot in een rijsloot van de Oude Rijn aan de Steekter- weg in Alphen aan den Rijn. Dat gebeurde gisteren tijdens een kort geding tussen de grond- en booteigenaren Van der Werff en Van der Vis voor de rechtbank in Den Haag om. Rechter Paris hoorde het allemaal rustig aan, maar had het er toch moeilijk mee. Vanwege het minder spoedeisende karakter besloot hij een uitspraak zelfs drie we ken op te schorten. Aannemer Van der Vis gebruikt al zeven jaar het rijslootje om bagger of andere spullen voor rijn bedrijf tijdelijk in een boot te parkeren. Om onduidelijke redenen heeft Van der Werff - volgens de overheid mede-eige naar van de grond - daarvan plotseling hinder ondervonden. Minder uitricht, schade aan de beschoeiing en dat soort dingen wekken nu wrevel. Het 20 meter lange drijvende vehikel in een rijsloot van 25 meter vormen langzamerhand een bron van ergernis. Tot in detail kreeg de rechter te horen wat er allemaal niet deugt. De scheiding tussen bei de percelen van de kemphanen gaat om een wettelijk vastgeleg de grens van de bodem onder water. Die grens overschrijdt Van der Vis met rijn boot. En dat niet alleen. Van der Werff wil ook, zoals de wet volgens zijn advocaat aangeeft, mede-eige naar en gebruiker zijq hele sloot. Bovendien het uitricht op de hooj op de boot maar niets. De waarde van de tege gen van Van der Vis da zicht niet aan de orde i P2 ge een door Van der plante heg, moet de re oordelen. Die begrijpt beide partijen niet tot j stemming kunnen „Waarom kunt u niet kwijt aan de vaste wal, aan Van der Vis. Hef Pk heeft volgens de vooral met de bestem^ rische grond te maken. lbl( Beide partijen hadden 1 uur nodig om hun on# 37. duidelijk te maken. RefOgr. ris doet uitspraak op 10[ hs Tekening: Maarten Wolterink jaar uitgesteld. Aan rijksweg A4 ontbreekt nog maar één vlucht strook. - Eindelijk wordt de laatste arm van het Braassemermeer ge dicht. De lastigste hobbel voor samenwerking met Jacobswou de is genomen. Architect Van Rijn mag de grensstrook be bouwen met vierjaargetijdenvü- la's. - Door het vertrek van burge meester Victor Molkenboer naar Leiden ontstaat een vaca ture, die oud-burgemeester Arie Meerburg tijdelijk vanuit zijn woonplaats Leiderdorp vervult. - Na rijn installatie besluit good old Arie dat het de hoogste tijd is voor een position paper. Voor die opdracht komt slechts één bureau in aanmerking: Meer burg Consulting, voor meer profijt van mijn profetie. Rietje Le Large, oud-gemeente raadslid en wethouder in de toenmalige gemeente Koude kerk aan den Rijn, is zondag in het LUMC in Leiden op 65-jari- ge leeftijd overleden. Le Large leed al enkele jaren aan slok darmkanker. De Koudekerkse was tussen 1970 en 1991 lid van de gemeenteraad, eerst voor de KVP en later voor het CDA. Tus sen 1976 en 1978, in 1979 en tussen 1983 en 1991 was rij wet houder. Ze was kleurrijk, enthousiast en betrokken. Ze viel op, onder an dere doordat ze sigaartjes rook te. In een tijd dat het helemaal niet zo gebruikelijk was dat een wethouder zich vaak op het ge meentehuis liet zien, was rij er wel. „In haar grijze eendje kwam ze voortuffen", herinnert ambtenaar Wim van Gent zich. „Eenmaal binnen, wist iedereen Rietje Le Large- Van Breukelen (1937 - 2002) in huis meteen dat ze er was. Ze was enorm begaan met ieder een. Zo hielp Rietje ons om naar de nieuwe herindelingsgemeen te Rijnwoude toe te groeien. Toen het eenmaal zover was, op 1 januari 1991, was rij het die drumfanfare KNA bestelde. Met KNA voorop liep ze met ons over de Koudekerkse brug naar onze nieuwe werkplek in Ha- zerswoude-Rijndijk. Haar bevriende dorpsgenote Meiny van Asperen herinnert zich onder andere haar tomelo ze inzet voor verkeerslichten, nadat er in 1972 op de Rijndijk een groot ongeluk was gebeurd. „Na drie jaar lukte het löll hebben we toen samen|g{ glaasje Spa op gedronkf na haar politieke period O Rietje Le Large betrokh reilen en zeilen in de g Ze bleef maaltijden t namens 'Tafeltje Dek Je ter opging in de 'Stichtij rijn Ouderen'. Verder vf afgelopen tien jaar best] van woningbouwverenj 'Goed Wonen' en later fi gefuseerde corporatie T Wonen'. Voor al haar aj ten is ze benoemd tot B de orde van Oranje-Nai Rietje Le Large wordt vfy0-1 de Algemene Begfaafpl^n Koudekerk aan den Rij|e iï ven. Voorafgaand is er <5 gry uur een afscheidsdienst de katholieke traditie i% derlands Hervormde ki f de Dorpsstraat. \j

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16