LEIDEN REGIO Een compleet jaar Leiden in één middag Individueel grondbezit tast cultuur Indianen aan Brandstichtster wil niet naar tbs-kliniek Haast met uitbreiding markt op Stille Rijn HONDERZOEK I1M30ZH3CIN0 HORA EST R3 aa EL CID-commissie wil band tussen stad en studenten smeden Het onzichtbare leven van de inheemse Surinaamse vrouwen woensdag- 19 juni 2002 As Wilfred Simons a a Was het EL die in zijn vis- va mi overleed, of CID? Voorzit- 3nk Parlevliet (21) weet het èit is dat één van de twee molly's die de commissie bij lantreden kreeg, de atmos- kste 1 het benauwde Plexus- amertje niet heeft over- en jk noem hem gewoon EL 1 was Maar één vis is genoeg voor fliet en zijn vijf medecom- :n om de Leidse binnen- ian maandag 12 tot en met da g 16 augustus op z'n kop te stel rdoei 01 sma' irgai CID-commissie is de drij- kracht achter de intro- vocfcweek voor studenten die in de tweede week van itus voor eerstejaarsstu- wordt gehouden. De EL week geeft een enorme t ie in de dan doorgaans wal rergoten stad. De naar ver- d( ting 1500 eerstejaars krij- )slic een stoomcursus met drie iaat! liënten: universiteit, (stu- jijverenigingen en stad. ussiommissie legt dit jaar de ct v uk op de stad, aldus Parie de „We vonden dat voorgaan- [ommissies de eerstejaars heefcten te weinig kennis lie- ia A naken met Leiden als ge en a ite. De Lakenfeesten, de loop, de Leidse Marathon, ties I eurbakkentocht, drie okto- aslin ïoem maar op, er zijn stu il die er pas na jéren ach- üs n imen dat deze dingen alle- in Leiden gebeuren." Ook - CID de studenten kennis rs i maken met niet-universi- verenigingen en organisa- it4„We hebben bijvoorbeeld •r w ^vereniging Roomburg 105 tagd om tijdens de infor- markt op dinsdag een te bemannen, maar ook het COC, het psycho-medi- sche centrum Parnassia en de Thuiszorg." De EL CID-commissie heeft een dagdeel ingepland voor de ken nismaking met Leiden onder de titel 'een compleet jaar Leiden in één middag'. Vaste prik is de 'cursus Leids', die als vanouds gegeven wordt door de bekende Leidenaar Peter Labruyère. Om de cursus een wat wetenschap pelijker tintje te geven, heeft de commissie ook hoogleraar en Leidsch Dagbladcolumnist Hans Heestermans uitgenodigd. „Wij willen de eerstejaars op die ene middag zo veel over Leiden leren, dat ze er de de rest van hun studietijd profijt van heb ben", zegt Parlevliet. „Niet voor niets is het thema 'de Leidse Odyssee' - we vatten de studie tijd op als een reis die met de EL CID-week begint en die met het afstuderen eindigt." De nadruk op Leiden komt voort uit de misschien wat idea listische behoefte van de com missie om iets te doen aan de kloof tussen student en stad. Het is heel goed mogelijk om vijf a zes jaar in Leiden te studeren en in die tijd nooit een Leide naar te spreken, op de groente boer en de bakker na. „De stu denten staan toch nog altijd te genover de Leidse burgers", zegt Parlevliet. „Dat is geen goede zaak. Studenten moeten in de stadssamenleving integreren, bijvoorbeeld door ook lid te worden van burgerverenigin gen." Het concept van de EL CID- week is steeds gelijk, al wordt er in het weekprogramma elk jaar wel wat geschoven. Zo maken de studenten dit jaar op woens dag kennis met de faculteiten en de opleidingen waar zij gaan studeren. Vaste prik is de rond leiding in het LAK-gebouw, waar de studenten kunnen mee zingen en -spelen met muziek verenigingen als Collegium Mu- sicum en Sempre. Dezelfde for- den haag/leiden - Een 47-ja- rige Leidse krijgt nog één kans persoonlijk uit te leggen waarom zij niet ter beschik king van de staat gesteld wil worden. De Haagse recht bank heeft besloten de straf zaak tegen de vrouw voor dit doel uit te stellen. De Leidse moest voorkomen omdat zij op 10 maart van dit jaar haar woning in de Leidse Genestetstraat in brand heeft gestoken. Het huis brandde geheel uit. De vrouw kwam tot haar daad om aandacht te vragen voor haar psychische problematiek. Zij is al sedert haar zeventiende jaar sui- cidaal. Tot verbazing van de rechtbank was de vrouw ech ter niet meegekomen met haar advocaat mr. J. van Roy. Zij zou de spanningen van de rechtszaak niet aankunnen. In een psychiatrisch rapport over de vrouw komen de ge dragsdeskundigen tot het ad- vies om haar tbs met dwang verpleging op te leggen. Zelf wil de vrouw echter beslist geen tbs. Zij geeft de voor keur aan behandeling in het medisch circuit op grond van een bijzondere opname in een psychiatrisch ziekenhuis. De zitting wordt op een na der te bepalen tijdstip voort gezet. De EL CID-commissie bestaat dit jaar uit (vanaf links) Enna Bongers, Peter Rietman, Alexander Kuhlmann, Frank Parlevliet en Richard Aar- noudse. Anita de Bruijn staat niet op de foto. Foto: Hielco Kuipers mule geldt voor de kennisma kingsdag op het Universitaire Sport Centrum. Donderdagmid dag is er weer het Leids Eerste jaars Festival met terrasjes en barbecue in de Leidse Hout. Eveneens vaste gewoonte is de watersportdag op en om het Galgewater op dinsdagmiddag, met als onontkoombaar studen tikoos hoogtepunt: de even- wichtsbalk boven het zwembad. Gooi je mentor in het water! De EL CID-commissie besloot dit jaar minder bekende Neder landers in te huren. Met een budget van 193.000 euro zijn grote publiekstrekkers al snel te duur, oordeelt penningmeester Alexander Kuhlmann (22). Bo vendien vindt de commissie dat 'niet essentieel'. „We hebben ons echt afgevraagd wat je wil met een introductieweek", zegt Enna Bongers (23). „Bekende Nederlanders binnenhalen of informatie geven?" Daarom be perkt de commissie zich dit jaar tot mensen als schrijver Joost Zwagerman, die komt voorlezen en winnaar Javier Guzman van het Leids Cabaretfestival. leiden - Aan het water van de Stille Rijn verschijnen mogelijk vanaf volgend jaar de eerste marktkramen. Zo gauw de re constructie van de Stille Rijn klaar is, gaat de gemeente seri eus werk maken van deze uit breidingsmogelijkheid van het marktgebied. De werkzaamhe den worden volgens planning nog deze zomer afgerond. De Stille Rijn staat al tien jaar op de nominatie als mogelijke uit breiding voor de woensdag- en de zaterdagmarkt. Maar voordat er daadwerkelijk kramen kun nen worden opgezet, moeten burgemeester en wethouders nog officieel het besluit nemen om de Stille Rijn aan te wijzen als marktgebied. „Daartegen kunnen bewoners en onderne mers dus nog bezwaar maken", legt beleidsmedewerker C. Smit uit. Hij verwacht dat de ge meente in september met alle belanghebbenden om de tafel gaat zitten om de plannen vqr-, der uit te werken. Daarbij staan zowel de opstelling en het aan tal kramen als het soort handel dat wordt toegestaan nog ter discussie. De extra kramen kunnen wor den gevuld door ondernemers die nu nog op de wachtlijst staan voor een plekje op de, Leidse markt. Het is op dit mo ment niet de bedoeling om marktkooplui die al een plekje, hebben, te verplaatsen naar de Nieuwe Rijn. De uitbreiding van de markt zal daarom in eerste instantie beperkt van omvang zijn. Maar ook los daarvan is het niet de bedoeling dat de Nieuwe Rijn helemaal tot aan de Kip- penbrug wordt volgezet met kramen. „Want we zitten nog met de toegang tot de inpandige parkeervoorziening van een ap partementencomplex. Die moet natuurlijk vrij blijven", aldus Smit. DOOR WIJNAND NOOT 1 en ïeva :t ilecli icie: niet ijgt kas t wsgierigheid is de belang- je{ e drijfveer voor de weten- •der shriek In Onder doet een greep uit de vele De nverpen waar Leidse on- belapekers zich in hebben ver- Vandaag: juriste Ellen- ibel (33). _iiza gro j de woonde bij een gezin in een len huisje met twee slaap- vou^iers. Ik sliep in de ene, de vi Hie in de andere." Ellen-Ro- uigd ambel (33) verbleef twee nt dfnden in de Surinaamse Casipora en Galibi voor joed twee jaar durend onder- de re naar de rechtspositie van bestpaamse vrouwen van in- herkomst. Donderdag met mi promoveerde zij aan de 1 Lei Ise universiteit op een in Li afschrift hierover, Resource l'cte, gender and indigenous ïider in Suriname genaamd, jkeri takkelijk was dit onderzoek >en( altijd, 's Morgens nog wel. on Q baadde ik in de kreek. Dat en is koud, maar heerlijk. Tus- iof elf en vier is het te heet om itsen erken. Dan rustten we. De veau 'sen daar houden van hun ovfcy je moet niet denken Leid dies er collectief gaat. De ies staan tussen groepen ten, dus je ziet elkaar niet :rveren heeft geen zin. Je 't afspraken maken om isen te spreken te krijgen, tijden het dorpsplein. Al- bij een belangrijke gebeur- snét °Pereren ze ofs gemeen- wjj Kambel, in 1969 in Suriname geboren, heeft tot haar veer tiende in Nederland gewoond, waarna ze enkele jaren naar haar geboorteland terugging. Gedurende de zes jaar dat ze in Leiden woonde, bezocht ze het Bonaventura. De belangstelling voor de rechten van inheemse vrouwen werd gewekt toen ze in de laatste fase van haar stu die een college rechtsfilosofie volgde over multiculturalisme. „,Toen wist ik wat ik wilde. Ik had al gekozen voor rechten. Maar ik wist tot dan niet precies wat ik ermee moest. Totdat die link met mijn achtergrond werd -gelegd." In 1994 studeerde Kambel af. Ze werkt nu als be leidsmedewerker voor de Com missie Gelijke Behandeling in Utrecht. Bij de Surinaamse Indianen die ze bezocht, bleken mannen en vrouwen minder gelijkwaardig dan zij zelf meenden. De mo dernisering maakt onzelfstan digheid bij vrouwen en afhan kelijkheid van hun mannen al leen maar groter. Mannen wer ken in de houtkap of verdienen anderszins geld en zijn daarom minder geneigd landbouwgron den voor hun vrouw aan te leg gen. Landbouw wordt minder belangrijk, terwijl vrouwen af hankelijker zijn van landbouw. De onzichtbaarheid van in heemse vrouwen wringt bij de bescherming van rechten op grond en natuurlijke hulpbron nen, zoals hout, palmproduc- ten en medicinale planten. Goudzoekers overspoelen de inheemse leefgebieden: alleen Ellen-Rose Kambel. Foto: Mark Lamers al uit Brazilië zijn er 40.000 Su riname binnengedrongen en hebben prostitutie, wapens, al coholisme en aids meege bracht. Tegenover deze nieuw- Opmerkelijke stellingen toegelicht nheid is het onvermogen van een persoon ^de intelligentie van een ander te onder ling 9 uit het proefschrift 'Applied legal epis- ology: building a knowledge-based ontolo- of the legal domain' van L. Mommers, usgeleerdheid. „Intelligentie wordt vaak gezien als een objec tief te bepalen eigenschap, maar eigenlijk is het een eigenschap in de ogen van anderen. De vraag of iemand intelligent is is afhankelijk van de vraag of hij intelligent wordt gevonden. Mensen hebben hun oordeel vaak snel klaar en nemen niet de tijd om de intelligentie van de ander te onderzoeken." komers staan in totaal slechts zo'n 12.000 Indianen. De vraag die Kambel zich stel de, was bij welk instrument uit het internationaal recht in heemse vrouwen meer gebaat zijn: het vrouwenrecht of de verdragen ter bescherming van inheemse bevolkingsgroepen. Voor de landrechten van de vrouwen die Kambel bezocht, luidt haar conclusie: de laatste. Vrouwen in dorpen als Casipo ra en Galibi zijn meer gebaat zijn bij collectief landeigendom, terwijl het vrouwenrecht in in dividuele titels voorziet. Als grond individueel bezit wordt, is de verleiding groot om die te verkopen. Rijke stedelingen doen vaak 'offers they can't re fuse'. Maar zelfs als ze niet ver kopen: op grond van het heer sende systeem geldt het con tract voor slechts veertig jaar. Er zijn ingewikkelde procedures voor nodig om die termijn te verlengen, waarmee inheemse vrouwen niet vertrouwd zijn. Bovendien bebouwen ze geen vaste, maar wisselende stukken grond, terwijl het systeem vast gebruik vereist - anders vervalt het recht op het land. Bovenal ontwrichten individue le titels de traditionele manier van leven van de inheemse be volking. De gemeenschap wordt versplinterd als mensen een hek om hun tuin zetten. Terwijl in onze moderne sa menleving privébezit vaak als de grondslag voor vrijheid wordt beschouwd - in je eigen ruimte kun je doen wat je wilt - zeggen de vrouwen uit Casipora en Galibi dat zij de sociale isole ring die het met zich meebrengt als een inbreuk op him vrijheid ervaren. „Als ze dat doen zijn we geen Indianen meer," ver trouwden ze Kambel toe. Kambel herinnert zich dat toen zij met haar onderzoek begon, de materie heel gevoelig lag. „Er was een goudmijn in een Mar ron dorp gepland. De concessie was uitgegeven zonder mede weten van de bewoners. Het dorpje was al een keer ver plaatst, de bewoners pikten het niet langer. Pas in 2000 kwam er verandering in de gespannen situatie, toen president Wijden- bosch de problemen van de in heemse bevolking bespreek baar maakte. Het was verkie zingstijd, de kwestie is nu weer van de agenda verdwenen." Hoewel het inheemse-volke renrecht volgens Kambel een geschikter instrument is om de positie van de vrouwen te be vorderen dan het vrouwen recht, is het geen wondermid del. Ook moeten beide rechts systemen niet lijnrecht tegen over elkaar worden geplaatst Beide typen rechten kunnen hun waarde hebben voor de in heemse Surinaamse vrouwen. Met dit proefschrift wil Kambel dan ook niet het laatste woord over dit onderwerp hebben ge zegd. uit de Leidsch DagbladAllCHIËVEN ANNO 1902 Donderdag 19 Juni LEIDEN - Uit het advertentieblaadje 'De Aanwijzer' kwam Zaterdagavond een brochuretje vallen naar aanleiding der artikelen over de veemarkt, in het 'Leidsch Dagblad' verschenen. Wij willen er enkele beschouwingen aan wijden. Moeilijk zal het echter zijn om den schrijver op den voet te volgen omdat hij als van 'den hak op den tak springt' en de eene in consequentie stapelt op de andere. Hij veroordeelt alle geschrijf over een zaak vóór dat bevoegde autori teiten er zich over uitgesproken hebben als nutte loos en op zijn minst voorbarig. Eilieve, waar is dan de pers voor, als zij het publiek niet mag voorlichten? En als zij het eerst mag doen, wanneer de autoriteiten de zaak beklonken hebben, is haar pleiten dan geen napleiten? GEMENGD NIEUWS - De eerste nieuwe Holland- sche haring, gisteren te Scheveningen ten verkoop gekomen, gold van 73 tot 53 de ton. Amsterdam- sche vischhandelaars deden het hoogste bod. ANNO 1977 Zaterdag 18 juni ZOETERWOUDE - Het feest is ten einde. Na een kleine week is de Zoeterwoudse bevolking weer ont waakt uit de feestroes rond 'Zoeterwoude 700 Jaren' en heeft het dagelijks leven in het dorp zijn normale gang weer hervat. Veertien dagen lang een voor Zoe terwoude uniek feest, waarover nog lang gepraat zal worden. Praten daarom met Zoeterwoudenaren die allen op een verschillende manier bij het feest be trokken waren, als organisator, als feestganger of als burgemeester. Burgemeester Detmars: "Ik vond het feest meer dan geslaagd. Het heeft mij enorm verheugd dat dit initi atief uit de burgerij zelf is voortgekomen". Gerard van der Hoeven bekeek de feesten als bestuurslid van de Oranjevereniging: "Zoeterwoude 700 was het feest van de verbroedering. Toen begin 1976, heel voorzichtig plannen werden gemaakt, heeft niemand kunnen voorzien, dat dit jubileum zou uitgroeien tot een dorpsfestijn waaraan iedereen vol enthousiasme zou deelnemen". Weer een andere blik van onder wijzer Ton van der Meer, die als begeleider van de schoolkinderen intensief bij de feestelijkheden wer- den betrokken: "Meneer wat betekent braderie? De ze vraag werd mij drie weken geleden door een leer- ling gesteld". Jan Kliffen was er als secretaris nauw bij betrokken: "Als comité zijn we blij dat we er fi nancieel behoorlijk zijn uitgesprongen. Alles bij el kaar was het voor mij een enorme belevenis, die ik niet snel vergeten zal". Suzan Vis deed eigenlijk niets, behalve feestvieren dan. Ze is scholiere en zit in de vijfde klas van het atheneum: "De klompen- loop vond ik erg geslaagd. Erg dapper vond ik de deelnemers die zo te zien die middag voor het eerst op klompen stonden". Jan van der Geest, een van de dertien kinderen van 'Ome Leen' zat ook in het organisatie-comité: "Over al hebben wij elkaar bijgestaan. Na het pop-festival hebben we met z'n allen de hal opgeruimd. Ondanks dat verschillende mensen blaren op hun handen kre gen van het vegen werd er niet gemord, maar ge werkt". Het bejaarde echtpaar Zandbergen: "De slotmanifestatie! Op een gegeven moment werd het Wilhelmus gespeeld. Nou, man de koude rillingen liepen over m'n rug". ZOETERWOUDE - Twaalf feestvierders en organisatoren. Staand v.l.n.r. dhr. Paardekooper, mevr. Zandbergen, dhr. Zandbergen, Jan Kliffen, burgemeester Detmers, Gerard van der Hoeven, Alice Klaas- en en Jan van der Geest. Zitten v.l.n.r. Ton van der Meer, Suzan Vis, Harry Berg en Theo Engel. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgever!) Damlatc b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van IxHdsch Dagblad, ANNO d-d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13