LEIDE Archieven deugen niet Voel je 100%, betaal 75%. J De Surinamestraat? Staat niet op de kaart... REGIO Leiden: tegenstrijdige informatie over sneltram T* Studentenhuizen geven binnenstad charme R1 nenschans it afgesloten rokkaans [iject Afaak bestaan Rapport over beter beheer raakt zoek Centru; nw i Bewoners 'Au Bord du Rhin' willen Aalmarkt houden 'zoals die is' woensdag 19 JUNI 2002 (jaar van taan <4 De Lammenschansweg de nacht van maandag lag 25 juni afgeslo- ir alle verkeer. Dat is no- erband met werkzaam- op het kruispunt met de innelaan en Zeeman- yft e gemeente laat detec- n in het wegdek aan- n, onderdeel van een ivoor snelheidscontrole scamera's. Naar ver- )<w ng kan het verkeer de één uur tot half drie niet over de Lammen- weg- n Koevoet !- De gemeente Leiden Afaak, een stimule- oject voor Marokkaanse in. De Leidse Welzijnsor- ie (LWO) blijft de uit- r. Het voortbestaan van ne js enige tijd onzeker ge- vanwege tegenvallende ten. is op zoek geweest naar idere instelling dan de lie Marokkaanse jongeren lij het verkrijgen van een positie op de arbeids- Maar een organisatie die nmerciële basis beter en :r werk levert dan de iff de gemeente niet vinden, eur G. Comel van de LWO nopjes met het besluit ieente. Hij ziet er een ig in van het feit dat Af- nuttig werk aflevert en •onJaak geen geldverslindend ihtenloos project is. orig jaar was er veel kri- 0j op het project, afkomstig Doral de VVD. De liberalen 5fn het aantal van veertien kaanse jongeren die in aar tijd voor ruim 400.000 werk waren gehol- lacifen de magere kant. WD- dG. van Gruting pleitte er oor om de doelstellingen aak, dat zetelt aan de Lan- ire, bij te stellen en een j meer passend subsidie- perl juitte keren. zal niet geheel ongewij- S, 1 yn werk voortzetten. Vol- WO-directeur Comel zal 'rui r samenwerking zijn met meer het Centrum voor en Inkomen. Binnenkort de aangepaste werkwijze enteerd. door Robbert Minkhorst leiden - De gemeente Leiden heeft over het sneltramtracé te genstrijdige en soms onduidelij ke informatie naar buiten ge bracht. Tot die slotsom komt de Inspraakcommissie, na klachten van omwonenden. Bewoners van de Lammen schansweg en de Melchior Treublaan hebben eind vorig jaar hun beklag gedaan over de inspraakprocedure van het be oogde tracé van de Rijn Gouwe Lijn. Deze sneltram moet gaan rijden vanaf station Lammen- schans via de Lammenschans weg, Korevaarstraat, Breestraat en Steenstraat naar station Lei den Centraal. Vanaf daar gaat het voorkeurstracé van de ge meente verder door de Leeu wenhoek naar het transferium bij de A44. De aanleg moet over enkele jaren beginnen, zodat de trams in 2007 rijden. Omwonenden verzetten zich te gen de aanleg. De sneltram ver groot de onveiligheid in het ver keer en past niet in het beeld van de Lammenschansweg, oor delen zij. Ze pleiten voor een tracé over bestaand spoor. Ver der vinden ze dat de gemeente geen fatsoenlijke inspraakproce dure heeft gevolgd. Bewoners van de Melchior Treublaan - die parallel loopt aan het spoor - waren niet eens uitgenodigd voor de informatieavond, terwijl ze wel 'direct belanghebbenden' zijn. De gemeenteraad heeft hun klachten voorgelegd aan de Inspraakcommissie. Die concludeert nu dat de be woners voor een deel gelijk heb ben gehad. De gemeente heeft over de Rijn Gouwe Lijn een in formatiefolder verspreid. De in houd daarvan is 'deels tegen strijdig', vindt de commissie. De kwalificatie van de omwonen den, 'misleidend', gaat de com missie te ver. De gemeente was onduidelijk over hoeveel trams er per uur gaan rijden en waar enkel of dubbel spoor komt te liggen. Leiden heeft zichzelf te gengesproken over de fietspa den in de Breestraat. Volgens de folder komen er aparte rijstro ken, maar tijdens de informatie avond werd toegegeven dat de straat daar niet breed genoeg voor is. Daarbij had de gemeen te niet alleen bewoners van de Lammenschansweg apart moe ten inlichten, maar ook de be woners van de Melchior Treub laan, stelt de Inspraakcommis sie. Overigens heeft Leiden zijn fout al toegegeven. Omdat deze bewoners later alsnog hun zegje konden doen en de gemeente ook reacties na het verstrijken van de inspraaktermijn heeft ge accepteerd, is daarmee voor de commissie verder de kous af. Tijdens de inspraakprocedure heeft Leiden alleen het eigen voorkeurstracé door de binnen stad aan inwoners voorgelegd. Volgens de klagers had de ge meente ook een mening moeten vragen over een variant over be staand spoor. De commissie is dat niet met ze eens. De provin cie Zuid-Holland zorgt voor de aanleg van het tracé en heeft eerder al bepaald dat het ge deelte door Leiden via de Bree straat moet gaan. Het besluit om de tram niet over bestaand spoor te laten rijden, is daarmee voor Leiden een gegeven. De ge meente heeft dus niet verzuimd om andere varianten voor te leggen. kj. door Robbert Minkhorst leiden - Het Leidse gemeentebe stuur heeft nooit een rapport over dringend nodige verbeterin gen aan de archiefruimten onder ogen gekregen. Daardoor bleef de politiek enkele jaren in het on gewisse over de slechte staat van een aantal archieven en het ver keerde beheer daarvan en kon ze dus ook niet ingrijpen. Groenlinks en CDA vroegen gisteravond in een raadscom missie wethouder A. Pechtold (D66/cultuur) om opheldering. Met name raadslid J. Laurier (Groenlinks) was verbijsterd. De politiek bleef mede versto ken van informatie omdat de ar chiefinspectie over de jaren 1999 en 2000 nog geen jaarver slagen had geschreven. Gister avond pas stond het verslag over die twee jaren, plus dat van 2001, op de agenda van de com missie. In het verslag meldt de inspectie dat naar aanleiding van onderzoek naar de archief ruimten op het stadhuis een be leidsnota is geschreven. Maar die nota is bij de politiek niet bekend. Het zoekraken van een rapport vol aanbevelingen over beter ar chiefbeheer was voor Laurier een huiverende ontdekking. „Het is buitengewoon raar dat zo'n schrijnend verhaal wel in het gemeentelijk management team wordt behandeld, maar daarna niet verder komt, en de ambtelijke afdeling of wie dan ook, niets meer hoort." Laurier vroeg of de raadsleden de nota Archiefbeheer alsnog konden krijgen. De conclusies van de inspectie liegen er niet om. „Op één na zijn namelijk alle ruimten afge keurd", aldus de inspectie. „Na behandeling in het manage mentteam is over de nota niets meer gehoord. Kem is dat het archiefbeheer centraal in plaats van decentraal moet." De nota Archiefbeheer heeft dus B en W nooit bereikt. In elk ge val Laurier niet, die tot maart nog wethouder was. Volgens Laurier betekent dat het GMT de nota heeft vastgesteld - wat niet had gemogen. In theorie kan de verantwoordelijk wet houder (Pechtold) het rapport 'onder de pet' hebben gehou den, maar Laurier acht dat on waarschijnlijk. In 1999 en 2000 deugden vrijwel alle Leidse archiefruimten waar in de gemeentelijke stukken worden bewaard niet. Het is de taak van de inspectie om erop toe te zien dat de ruimten wel in orde zijn, 'om de belangen van de openbaarheid van bestuur en die van de recht- en bewijszoe- kende burger te waarborgen', al dus het jaarverslag. Het stuk gaat slechts globaal in op de staat van de archieven. Waarom de inspectie bijna alle ruimten op het stadhuis en het stads- bouwhuis heeft afgekeurd, wordt niet duidelijk. Bij de streekmuziekschool, de dienst economische en sociale zaken en de brandweer zijn 'ge breken geconstateerd', of vol doen ruimten niet 'aan de ge stelde eisen'. Tot 2001 stond in het archief in de kazerne de ver keerde brandblusser. De ruimte die het Sportbedrijf gebruikt, kan nauwelijks een archief wor den genoemd: voor het opslaan van papier gebruikt de afdeling een ballenhok. De afgelopen ja ren is al wel het nodige verbe terd, blijkt uit het jaarverslag. Zo zijn archiefruimten op het stad huis inmiddels op orde. Datzelf de geldt voor het archief van de brandweer. Wethouder Pechtold deelde de verontwaardiging en de zorgen van Laurier. „Ik zal kijken of ik de nota Archiefbeheer boven water kan halen, uit een ballen hok of ergens anders vandaan", beloofde hij het raadslid. door Wilfred Simons leiden - De bewoners van studentenhuis 'Hotel Au Bord du Rhin' aan de Leidse Aalmarkt zijn een beetje ongerust. Het bier is op, nét nu er visite is! Gelukkig is er nog rosé, die Frederick van Emstede (24) met kwistige hand uitschenkt in fikse limonadeglazen. Tevreden zakken vijf van de negentien bewoners en Wally de huispoes weg in fauteuils die even com fortabel als aftands zijn. Nu de gemeente het Aalmarktplan in de koelkast heeft ge zet, is ook de angst voor huisuitzetting geweken. De grote waardestijgingen van onroerend goed in de Leidse binnenstad heeft er de afgelopen drie jaar toe geleid dat steeds meer particuliere eigenaren hun studen tenpanden verkopen of verbouwen tot appartementen. Dit proces heeft plaats in de hele binnenstad, maar in het Aal marktgebied eens te meer. De gemeente wil het gebied tussen Bree straat en Aalmarkt een grote facelift ge ven en koopt er, om haar plannen te kunnen doorvoeren, graag panden. Twee jaar geleden greep de toenmalige eige naar Leo Hartman zijn kans en verkocht Aalmarkt 19 voor 'ongeveer 650.000 gul den'. De gemeente liet er geen twijfel over bestaan dat zij de studenten wilde uitzetten en in het pand appartementen vestigen. Dit plan was zéér tot verontwaardiging van de bewoners. Studenten horen in de stad, meent 'huisoudste' (op drie na) Björn Deutekom (25). „Ze geven de Leid se binnenstad haar charme, ze verleven digen het straatbeeld." Hij wijst op de ligging van Au Bord du Rhin: hartje bin nenstad, pal naast De Waag en tegenover Annie's Verjaardag. „Dit is een drukke, rumoerige plek waar een studentenpand goed past", vindt hij. „We houden de buurt in de gaten en we laten zelf ook van ons horen. We houden 's zomers barbecues op de stoep en we zitten 's avonds met een biertje in het zonnetje." Voor het huis ligt nog de 'huisboot', waarmee de bewoners graag door de grachten varen. De gemeente stapte in 2000 naar de kan tonrechter om de huurovereenkomst te ontbinden. „Toen kwam het even dicht bij", herinnert Bjom zich. „We hebben nooit gedacht dat we er meteen uit moesten, maar misschien wel op de lan gere termijn." De gemeente voerde een spoedeisend belang aan om het pand leeg te krijgen, maar de rechter bleek niet onder de indruk. „Ze zei dat B en W het Aalmarktplan maar eens door de ge meenteraad moesten krijgen", herinnert Bjom zich. „Dan pas zou uitzetting aan de orde komen." Nu het Aalmarktplan van de baan is, heeft Bouw- en Woningtoezicht erkend dat de studenten er nog wel eens lang kunnen wonen. Inmiddels waren de vei ligheidsvoorschriften na de cafébrand in Volendam aangescherpt. Ook Au Bord du Rhin bleek geen goede vluchtroutes te hebben, waarna Bouw- en Woningtoe zicht zorgde voor brandwerende deuren, gipsplaten plafonds, rookmelders, nood verlichting en een ontsnappingsroute vanuit het souterrain en de bovenste ver dieping. De bewoners zijn er blij mee. Nu het Aal marktplan van de baan is, heeft het 'huis' ook twee bewoners afgevaardigd naar het gemeentelijke platform van bewoners en andere belanghebbenden. „Ons uit gangspunt is: alles blijft hier zoals het is", aldus Deutekom. (advertentie) Deze week 25% vakantiekorting op het gehele assortiment. De bewoners van Au Bord du Rhin op het hoekje van de Aalmarkt en de Manden- makerssteeg. Van links naar rechts: Miguel de Bie (19), Björn Deutekom (25), Frederick van Emstede (24), Mark Piters (27), Gerard van der Wielen (23), Tim Koopman (20) en Ysbrand Oukes (20). Foto: Henk Bouwman Het korte stukje Surinamestraat dat volgens de kaarten van Citoplan Paramaribostraat heet en voor ambulances onvindbaar lijkt. „Als iemand uit deze straat een keer een hartaanval krijgt, kun je het mooi schudden." Foto: Hielco Kuipers niet zo ernstig. Maar als iemand uit deze straat een keer een hartaanval krijgt, kun je het mooi schudden. Het korte stukje waar Beijer woont, is dertien jaar geleden tot Surinamestraat omgedoopt. Er staan straatnaambordjes <Iie daarvan getuigen en ook bij de gemeente staat het stukje weg van ongeveer 100 meter offici eel geregistreerd als Suriname straat. Maar dan de kaarten. Op de stadsplattegronden van wat kleiner formaat, heeft het korte stukje straat geen naam. Ondui delijk misschien, maar nog niet fout. Dan de grote kaarten. Daarvan zijn er twee in omloop. De kaart van Falkplan en de veel meer voorkomende -gratis- kaarten van Citoplan. Op de kaart van Falkplan staat inder daad vermeld dat de straat van Beijer 'Surinamestraat' heet Maar op de kaarten van Ci toplan heet dit stukje Paramari bostraat. „Ik heb er wel eens over gebeld naar de ambulancedienst", zegt Beijer. „Maar daar kreeg ik te horen dat ik met dit soort vra gen bij de gemeente moet zijn. Dus stapte ik naar het stadhuis. En daar stuurden ze me weer door naar het kadaster om uit te zoeken hoe de straat officieel heet. Toen ben ik afgehaakt. Waarschijnlijk weet de gemeen te het zelf niet eens, want toen de gemeente de straten in deze buurt wilde opknappen, kreeg ik een brief van de gemeente in de bus dat de uitrit van de Para maribostraat op de Sumatra- straat onder handen zou wor den genomen. Ze bedoelden dus de uitrit van de Suriname straat op de Sumatrastraat. Ik vind het maar vreemd. De post bode weet mijn huis toch ook moeiteloos te vinden?" Dan maar een telefoontje naar de gemeente. Daar weten ze van niets, maar ze zullen het uitzoeken. Na een paar dagen komt het verlossende telefoon tje. „Het stukje heet inderdaad officieel Surinamestraat. Op de kaart van Citoplan staat het dus verkeerd. Hoe dat komt is na dertien jaar moeilijk te achter halen. Wij sturen onze straat- naamgegevens jaarlijks naar Ci toplan op vrijwillige basis. Wat zij met cüe gegevens doen, con troleren wij niet. Dat doen we wel bij Falkplan, omdat we daar een contract mee hebben. Die samenwerking is dus veel in tensiever." Maar Citoplan meldt op de voorkant dat de kaart 'in sa menwerking met de gemeente Leiden' is gemaakt. De gemeen te adverteert ook op die kaart. En kennelijk maken ze bij de ambulancedienst dienst ge- bnlik van de Citoplankaart. „In de nieuwe editie van de Cf- toplankaart zal dus genuan ceerder moeten worden ver meld dat de kaart in samenwer king met ons wordt gemaakt Maar we blijven de kaart van Citoplan wel uitgeven, omdat een gratis kaart door veel men sen wordt gewaardeerd. We ge ven ze aan nieuwe bewoners en ze liggen op de verschillende gemeentebalies. Dat er een fout in staat, maakt de kaart niet waardeloos. Het verbaast ons wel dat de ambulancediensten van deze kaart gebruik maken." En wat betreft de gemeentelijke brief waar de straat ook ver keerd aangeduid werd? „Veel gemeentelijke afdelingen schrij ven en versturen zelf hun brie ven en houden er ook eigen adressenbestanden op na. Het Vastgoed Informatiecentrum van de gemeente werkt nu aan één kaart en één adressenbe standvoor het hele gemeente lijke apparaat. Dit soort foutjes behoort dus binnenkort tot het verleden." Timoteus Waarsenburg De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 om is bijv ambul we zonder de eer- moeten? Bij ontij, door weer en rukken broeders van de uit om medische erlenen. Dat vinden rlanders, belangrijk, is bijvoorbeeld ook on- zo in elkaar ge- ambulances voorrang op alle overige verkeer. zo snel mogelijk ter te kunnen zijn. Wat kan nog mis gaan? straat is niet bekend bij hulpdiensten", klaagt Hij woont in de Suri- L Niet in de Surina- it tussen de Kooilaan en matrastraat, maar op het korte stukje tussen Sumatra straat en Paramaribostraat. „Het is elke keer hetzelfde lied je. Als je voor een ambulance belt, zie je enkele minuten later op hoge snelheid een wagen aankomen. Vanaf de Willen de Zwijgerlaan de Sumatrastraat in. Tot zover niets aan de hand. Maar dan slaan ze steevast rechtsaf de 'verkeerde' Surina mestraat in. Tja, en dan zijn ze tien minuten aan het zoeken waar ze eigenlijk moeten zijn. Een paar weken geleden was het weer raak. Er was een am bulance uitgerukt voor mijn on derbuurman. Uiteindelijk was de ambulance er pas na twintig minuten. Nu was het dit keer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11