M üstoj Bomaanslag in Jeruzalem eist 17 levens Vierendertig zonsondergangen in Noordwijk Vondst dode baby verbijstert Hilversum Leidsch Dagblad Rails kreunen onder de hitte Scholieren onder slachtoffers [iciërge op non-actief na it seksueel misbruik bprookje van Turkije op WK duurt voort Zes gewonden bij verkeersongeval Paaseieren op de achterbank Feyenoord komt toch voor rechter Doelman AZ wint zaak-portretrecht Vooruitgang wetenschap brengt zorg in problemen eV Leidsch Dagblad NR. 42952 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 dinsdag 18JUNI 2002 Kr probeert aan het e houden net rVt ?/e iiaran a jcces t naar spant nvoor en neushoorn waternavel ert voort in rswoude ng weigert atie van tieweek ik heb de indruk voortdurend 'an ijn met de repetitie van uk dat nooit T °PBevoerd I licht bewolkt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Schildersbedrijf UW UW SCHILDER Tel. O71 589 57 45^ utrecht/anp-gpd - Door de hitte gisteren zijn op veel plaatsen in Nederland spoorwegovergangen lange tijd gesloten gebleven. Sei nen sprongen op rood, spoorbomen gingen naar beneden. Hier en daar knikten rails. Gisteren werd het volgens de NS 'zeer snel uit zonderlijk warm'. Het spoorwegsysteem is 'niet robuust genoeg' om dit soort klimaatwisselingen de baas te kunnen, aldus een woord voerder. Vanochtend, op de tweede tropische dag van het jaar, toonde het NS-systeem zich hittebestendiger. De meeste storingen werden veroorzaakt doordat spoorstaven in de rails uitzetten door de hitte. Als twee van die staven contact met el kaar maken treedt een beveiligingssysteem in werking. Alle seinen springen dan op rood en de slagbomen gaan neer. jeruzalem/anp-afp-rtr - Bij een zelfmoordaanslag op een bus in Jeruzalem zijn vanmorgen vol gens de Israëlische politie zeven tien mensen om het leven geko men. Rond de veertig mensen raakten gewond. Enkelen van hen verkeren in kritieke toestand. Onder de slachtoffers zouden veel scholieren zijn. De terroristi sche groepering Harnas heeft de aanslag opgeëist, zo meldde het Franse persbureau AFP. De aanslag had volgens de poli tie plaats in het zuidelijke Pat district van de stad. De volle bus kwam uit de wijk Gilo en ver voerde veel middelbare scholie ren. De politiechef van Jeruza lem, Mickey Levy, verklaarde dat het een 'zeer zware' aanslag was. De bus is door de explosie verwoest. De politie is nog op zoek naar andere terroristen in de buurt van de aanslag. Premier Sharon bezocht de plek des onheils kort na de aanslag. Hij beloofde de strijd tegen de 'Palestijnse terreur' voort te zet ten. Omringd door lijfwachten bekeek hij onder meer de resten van de bus. Sharon wees op dat moment ook de vorming van een Palestijnse staat van de hand. „Over.welke staat hebben ze het", aldus de premier. Vol gens de Israëlische media was het de eerste keer dat Sharon de plaats van een aanslag op een bus bezocht De Palestijnse Autoriteit heeft de zelfmoordaanslag direct veroor deeld. Minister Saeb Erekat zei dat het doden van burgers on acceptabel is. Hij wees iedere verantwoordelijkheid van de Pa lestijnse Autoriteit voor de aan slag van de hand. Minister Rab- bo liet weten dat de aanslag voor Israël een 'voorwendsel' zou zijn voor een „escalatie van geweld tegen de Palestijnen". De politie in Jeruzalem was van af gisteren al in hoogste staat van paraatheid, omdat er be richten waren dat een terrorist de stad wilde binnendringen. Bij de invalswegen naar Jeruzalem werden wegblokkades opgezet en de politie zette ook helikop ters in, maar de voorzorgsmaat regelen hebben de aanslag niet kunnen voorkomen. Vanachter het palet kijken schilders naar de zonsondergang voor de Noordwijkse kust. Foto: Taco van der Eb door Coen Polack noordwijk - Steeds wanneer de zon ach ter het grijze wolkenpak boven de hori zon dreigt te zakken, is er toch weer een gat waardoor het oranje zonlicht valt. Het is een risicovolle onderneming, 34 kun stenaars de zonsondergang op het Noordwijkse strand te laten schilderen. Maar de zon blijft te zien en dus wordt de openingsmanifestatie van het Noord wijk Zomer Schilderfestival een succes. Het idee van 34 verschillende zonsonder gangen komt uit de roman 'Titaantjes' van Nescio. De daarin figurerende schil der Bavink probeert zijn leven lang de zon te schilderen, maar raakt gefrus treerd omdat het resultaat nooit goed is. Ergens in het boek klaagt een beschon ken Bavink dat hij 34 zonsondergangen heeft geschilderd, maar dat de zon elke dag weer boven aan de hemel staat Tegen de tijd dat passages uit 'Titaantjes' worden voorgelezen en de zon nog zo'n half uur zakken voor de boeg heeft, be ginnen de meeste schilderijen vorm te krijgen. Het uitwaaiende oranje van de op grijsblauwe wolkenranden gebroken zonnestralen gaat naadloos over in de ro ze en lichtgroene tinten van het waterop pervlak. Deze zonsondergang leent zich uitstekend voor kleurrijk impressionis me. Frits de Groot is een van de schilders die werkt aan een veelkleurig 'zeelandschap'. „De zee verandert continu", zegt hij. „Normaal schilder ik ook wel buiten, maar vooral boomlandschappen, die zijn minder aan verandering onderhevig. De veranderlijkheid van de zee, dat is de moeilijkheid van het schilderen hier in Noordwijk, maar dat maakt het ook leuk." Even verderop werkt de Leidse Robin Ak kerman aan een opvallend minder kleur rijk doek Zijn werk is opgebouwd uit grijstinten. „Zo'n oranje zon wordt zo snel kitscherig", zegt hij. „Maar het schil derij blijft heus niet grijs hoor, ik werk van donker naar licht. Dit is alleen de on derlaag." Akkerman is blij dat hij even uit zijn ate lier aan de Haagweg in Leiden weg is. „Ik ben de hele week in Noordwijk Het is leuk om op het strand te schilderen. Maar het festival is ook een mooie gele genheid om andere kunstenaars te ont moeten en van elkaar te leren. Het zou prachtig zijn om zoiets ook in Leiden te organiseren. Met z'n allen op de Burcht of zo, om het stadsschoon te schilderen." Piet Groenendijk kijkt als enige niet naar de plek waar de zon in de zee zakt. Op zijn doek de vuurtoren van Noordwijk Dreigt het idee om 34 zonsondergangen te verwezenlijken toch nog te mislukken? „Nee hoor", reageert Groenendijk „Ik was te laat om mij in te schrijven voor het schilderfestival. Maar ik doe toch mee, alleen mijn karakter zegt me dat ik de andere kant op moet kijken." a Kroft Mjde-rijnduk De van basisschool De Hazerswoude- jrordt verdacht van sek- ibruik bij een leerlinge 8. De man is onmid- it het vrijdag zou zijn non-actief gesteld. van het slachtoffer gedaan. De i nog niet door de gehouden en heeft i verklaring afge- heeft de zaak .ek i van alle leerlingen 1 zijn gisteravond gesteld. Tijdens s zat de zaal vol. Be- leerkrachten tuur, waren er afge- n van de zedenpolitie, n de Rhyngeest Groep, lorzitter H. Mank van ls-katholieke schoolbe- I aangifte (politie stuur De Veenplas was de stem ming bedroefd. Het streven van de initiatiefne mers om het gevoel van veilig heid de ouders en kinderen weer te kunnen bieden, is vol gens Mank gelukt. „Iedereen had veel aan de adviezen van de GGD en de Rhyngeest Groep. De normale situatie is natuurlijk nog niet terug, maar de basis is gisteravond gelegd om langza merhand naar een normale situ atie terug te keren." Volgens de bestuursvoorzitter hebben ouders hun kinderen niet thuis gehouden. Of er meer aangiftes volgen, weet hij niet. „Het eerste en enige signaal was van afgelopen vrijdagochtend." Voor zover Mank weet gaat het slachtoffer gewoon naar school. „Hoe het met haar gaat? Dat is wisselend. In haar groep wordt er veel gepraat over vertrouwen en veiligheid. Professionele be geleiding is er aanwezig." n Het voetbal- van Turkije duurt n de WK-droom van irentegen is een einde r'm '^etS^hundnam en in Miyagi roemloos va7 van het we- 'rt *0enSChaP- r l gevierde /j auco: y eurstellende loot succestrai- 1 speelt za te veel stress 1-0. Het I^drea Japan ■tnLtegen restuntploeg tereldkampi- j Senegal. e" akelingvan ,df fan dat a iai ®no etndelijk rust n ~v 22-jarige middenvel- egv1 vorig jaar zomer van se club Urawa Red ■over naar De Kuip. ïtitie in het Aziatische oen nog in volle gang. and moest Ono met- kaaien in het oefen- na van Feyenoord. Met 'in het UEFA-beker- pakte het Japanse idool meteen zijn eerste hoofdprijs in Europa. Bij het WK wilde de fijnbesnaarde Feyenoorder op nieuw schitteren. Maar de lege accu bij Ono liet zich niet meer volledig opladen. Hij speelde zijn partijen mee in de groepsronden, maar kon de wedstrijden van Japan niet naar zijn hand zetten. De thuisploeg miste de kracht en de bezieling om Turkije te over rompelen. Fysiek kwa men de Aziaten ook te kort tegen de sterke Oost-Europeanen. Dat bleek in de twaalfde minuut. Uit een onno dig weggegeven hoekschop van Ergun Penbe kopte Ümit Davala ongehinderd in, 1-0. Japan liep na de snelle treffer achter zich zelf en de berekenende tegen stander aan. Geen moment straalde het gastland enige over tuiging uit. Pagina's WK-voetbal Arbiter staat Belgische sensatie in de weg katwijk - Bij een verkeersonge val met vier personenauto's op de Tjalmaweg tussen Katwijk en Leiden zijn maandagmiddag zes mensen gewond geraakt. Het on geval gebeurde rond half een. Een 22-jarige Noordwijkse auto mobiliste die in de richting van Katwijk reed, kwam vlak voor de afslag naar Valkenburg op de verkeerde weghelft terecht. Door haar manoeuvre kwam de Noordwijkse in frontale botsing met een 36-jarige automobilist uit Vlaardingen. Het voertuig van de Vlaardinger tolde vervolgens enkele malen over de provinciale weg N206 en raakte daarbij de auto's van een 44-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn en een 45-jarige man uit Leiderdorp. De vier bestuurders, inclusief een inzittende, werden met uiteenlo pende verwondingen door ambu lances naar drie verschillende zie kenhuizen gebracht. Een zesde gewonde wilde niet mee naar het ziekenhuis. De gewonden verke ren volgens de politie niet in le vensgevaar. Door de enorme ra vage was de belangrijke verbin dingsweg tussen Katwijk en Lei den tot half drie afgesloten. Ook op de rijksweg A44 ontstonden voor enige tijd files. Foto: Hielco Kuipers door Hans Hoogenboom Hilversum - De bewoonster van Lavendelplein nummer 6 had vorige week ineens door dat er iets niet in orde was met de klei ne zwarte Lancia voor de deur. Door het achterraam was een rugzak zichtbaar, en een doos eieren. „Paaseieren waren het. Kan je nagaan hoelang hij er misschien al stond." Op het Hilversumse plein is in geen jaren iets schokkends ge beurd. De vondst van een dode baby, zondagavond in een ge parkeerde auto, heeft niet alleen daarom diepe indruk gemaakt. Men is simpelweg verbijsterd. In kleine groepjes staan bewoners de dag na de ontdekking op de stoep na te praten. Ze waren de avond tevoren urenlang getuige geweest van uitgebreid politie onderzoek ter plekke. De bewoonster van nummer 6 had de zwarte auto al enkele- weken zien staan. Na enige tijd kreeg ze argwaan. In de auto waren vliegen te zien, en er hing een vreemde lucht omheen. Spelende kinderen hadden over dat laatste ook al geklaagd. „Ik dacht eerst dat er boodschap pen stonden te rotten", zegt een man, die bij de vrouw op bezoek is geweest. Het gevoel van onraad groeide. Vrijdagnamiddag vond de be woonster het tijd geworden de politie te bellen. „Ik kreeg ie- door Roelf Reinders leiden/regio - De vooruitgang van de medi sche wetenschap zorgt voor een toestroom van patiënten waarmee de Nederlandse zorg zich geen raad weet. Mensen die vroe ger na een beroerte, hartstilstand of ongeluk in het ziekenhuis overleden, blijven nu va ker in leven en komen met soms zeer ern stig hersenletsel in de zorg terecht. Maar de zorginstellingen zijn niet ingesteld op pati ënten met niet-aangeboren hersenletsel die door hun handicap gestoord gedrag verto nen. Personeel voelt zich soms gedwongen lastige en agressieve patiënten op te sluiten. „De dokters kunnen beter dan ooit patiën ten met ernstig hersenletsel in leven hou den", zegt P. Wijvekate van de afdeling Spe cifiek Langdurende Zorg van de psychiatri sche instelling Rijngeest Groep. „Dat levert patiënten op die extra zorg nodig hebben. Maar de instellingen kunnen deze groep niet de intensieve zorg leveren die nodig is. Voor deze groep hebben we te weinig speci ale woonvoorzieningen en komen we perso neel tekort voor voldoende begeleiding." De patiënten met niet-aangeboren hersen letsel die probleemgedrag vertonen, zitten in verpleeghuizen, revalidatiecentra, de in stellingen voor lichamelijk gehandicapten mand aan de telefoon, maar die zei dat het iets was voor de co ordinator van het weekeinde." Na haar belletje gebeurde er verder niets. Volgens politie woordvoerder Dick Bakker om dat de melding niets verdachts suggereerde, anders dan een onbeheerde auto. Tot agenten zondag vroeg in de avond eens poolshoogte gingen nemen, de auto open maakten en een gruwelijke vondst deden. Ze sloegen direct groot alarm. En zo kwam het dat rond kwart voor acht een aantal politieau to's de rust op het kleine hof- achtige Lavendelplein verstoor de. Agenten schermden direct met het roodwitte tape de om geving van de auto af, en maak ten de wagen open. Zoals hun collega's hadden gemeld lagen daarin een rugzak, en gewikkeld in een plastic zak, de resten van een pasgeboren baby. Pagina Binnenland 1: 'Mij hebben ze nog om een laken gevraagd' Rotterdam - Justitie sleept Fey enoord alsnog voor de rechter. Feyenoord moet in oktober uit leggen waarom er geen loonbe lasting is afgedragen over bui tenlandse transfers van spelers. Justitie gaat tot de rechtsgang over op basis van een onder zoek van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD). De FIOD deed in 1998 een inval bij Feyenoord en nam talrijke documenten mee. Pagina R10 den haag - Het Nederlandse Arbitrage Instituut heeft in een uitspraak bepaald dat DSB, het bedrijf van AZ-voorzitter Dirk Scheringa, het contract met doelman Oscar Moens dient na te komen. DSB moet tot en met 2008 elk jaar 700.000 euro over maken aan Global Images dat de portretrechten van de voet baller beheert. Dat meldt het Algemeen Dagblad vandaag. AZ en Moens sloten in 1998 een tienjarige overeenkomst waarin een jaarlijkse vergoeding voor het portretrecht stond. In 1999 stopte Scheringa de betalingen. en de psychiatrie. De kwaliteit van leven van deze mensen laat te wensen over, stelt Wij vekate, die ook voorzitter is van een samen werkingsverband van zorginstellingen uit de Leidse regio voor de hulp aan patiënten met niet-aangeboren hersenletsel. „Het is een slechte zaak als je patiënten moet opsluiten omdat je het als hulpverlener niet aan kan." Er zijn volgens hem speciale woonvoorzie ningen nodig voor deze groep. „Het is best mogelijk om wel de goede zorg te leveren. Maar daar is wel extra geld voor nodig." Pagina R3: Zorg aan patiënten met hersenletsel schiet tekort Ja, ik word abonnee en ontvang d Naam krant eerst 2 weken gratis. MDV A nO Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B4 automated» beöing is mji 8 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1