KUNST 8c CULTUUR Marco Borsato maakt alles waar Rudi van Dantzig tussen heden en verleden 'Alibi' spreekt ta van het lichaanl Balletschool wekt Noordwijk van de jaren twintig flitsend tot leven Zachtjes rolt een ma over het Stadhuispie Award voor Shakira Kunstwedstrijd in Rijnsburg Hague Hiphop in centrum Den Haag Recorddrukte Oerol Festival Oeuvreprijs voor Koolh maandag I7JUNI 2002 dans recensie Maja Landweer Voorstelling: 'Rudi van Dantzig- Programma' van Het Nationale Ballet met 'Lommer' (première). Choreografie: Rudi van Dantzig. Muziek: Anton Webem. Reprises: 'Collective symphony*. Choreografie: Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schaijk. Muziek: Stravinsky 'Voorbijgegaan'. Choreografie: Rudi van Dantzig. Muziek: Chopin. 'Monument voor een gestorven jongen'. Choreografie: Rudi van Dantzig. Muziek: Jan Boerman. Gezien: 16/6, Muziektheater, Amsterdam. Nog te zien aldaar: t/m 22/6. Het laatste programma van het seizoen staat bij Het Nationale Ballet in het teken van de herin nering. Uit het rijke choreogra fische verleden van ex-huischo- reograaf Rudi van Dantzig, dat bijna een halve eeuw bestrijkt, zijn vier danswerken opgediept. Daarnaast kent de veelomvat tende avond een link naar het heden. Door het ballet 'Ant woord gevend' te transforme ren tot 'Lommer' de titel ver wijst naar de Amsterdamse wijk 'Bos en Lommer' waar Van Dantzig opgroeide slaat Van Dantzig een brug naar nu. Uit 'Antwoord gevend' (1980) be hield hij enkel de drie duetten, de rest van het choreografische materiaal is nieuw. En daarmee is het voor het eerst dat Van Dantzig zich sinds zijn vertrek bij Het Nationale Ballet in 1994 aan nieuw werk heeft gewaagd. De oorspronkelijke duetten hebben hun kracht behouden, terwijl het herziene deel nog enigszins verwijst naar de au thentieke versie. Het is gecho reografeerd in de voor Van Dantzig zo kenmerkende pluri forme stijl die een mix is van ly rische romantiek, expressionis tische dramatiek en koele ab stractie. In het kille decor van Shakira. Foto: AP Toronto - Shakira heeft giste ren tijdens de MuchMusic Vi deo Awards in Toronto de prijs voor beste internationale video uitgereikt gekregen voor haar clip 'Whenever, Wherever'. Ze liet daarmee Pink, Ja Rule en Enrique Iglesias achter zich. Shakira kreeg ook de publieks prijs voor favoriete internatio nale artiest. rijnsburg - Amateurkunste naars uit Rijnsburg en Valken burg kunnen meedoen aan een grote expositie en wedstrijd voor amateurkunst die van 9 tot en met 17 augustus wordt ge houden in het Rijnsburgse raadhuis. Op dinsdag 18 en donderdag 20 juni is er 's avonds van 19.00 tot 20.00 in het raadhuis gelegenheid om in te schrijven op de verschillende categorieën, uiteenlopend van tekenen tot fotografie. den haag - De Hofplaats in het centrum van Den Haag is op 6 juli de locatie van Hague Hip hop 2002. Ook het hiphop-ele ment graffiti is dit jaar aanwe zig. Zestien graffiti-schrijvers zullen op diverse locaties op hun manier het festival kleurrij ker maken. Het programma be gint om 12.00 uur en duurt tot ongeveer 22.30 uur. Info: 070- 3686800/www.musicon.nl. Terschelling - Het eerste week einde van het 21ste Oerol Festi val op Terschelling heeft een re cordaantal bezoekers getrok ken. Ongeveer 25.000 festival gangers bezochten het eiland. Een van de meest populaire voorstellingen was 'The Never- lands' van de Argentijnse Kris Niklison. Zij maakte een voor stelling van een combinatie van circus, dans, videoproductie en levende muziek. Het festival duurt tot en met 23 juni. De or ganisatie verwacht in totaal on geveer 50.000 bezoekers. amsterdam/anp - De oeuvre- prijzen van het Fonds voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst gaan dit jaar naar de architect Rem Koolhaas, de beeldend kunstenaars Alfred Ei kelenboom, Wïm T. Schippers en Peter Struycken en de vorm gevers Jan Janssen en Keso Dek ker. Elke laureaat krijgt 23.000 euro. Galeriehoudster Riekje Swart krijgt de Benno Premselaprijs van het fonds omdat zij sinds de jaren zestig een belangrijke bij drage heeft geleverd aan de ont wikkeling van de beeldende kunst in Nederland. 1 krijgt de oeuvreprijs voor zijn architectuur o de gedachtevorming via blicaties. Het oeuvre w lenboom bestaat uit mo tale sculpturen, utopist dellen en architectonisd stellen. Schippers krijgt voor zijn beeldend werk ken voor zijn monumfl toegepast werk en zijn zoek naar kleur en arcbj Janssen ontvangt de n zijn vele schoenontwa Dekker voor zijn kostu theaterontwerpen. muziek recensie Louis du Moulin Concert: Marco Borsato in het kader van 'Onderweg'. Met dertienkoppige begeleidingsgroep en aJs speciale gasten Sita, Blof, Trijntje Oosterhuis, Giorgia. Gezien: vnjdag-, zaterdag- en zondagavond, de Kuip, Rotterdam. Er kan nog meer bij. In allerlei opzichten heeft Marco Borsato heel lang zo naar zijn ambitieu ze avontuur in de Rotterdamse Kuip kunnen toeleven. Want de mogelijkheden bij deze gewel dige krachttoer leken nagenoeg grenzeloos. Qua techniek, de cor, medewerkersploeg én pu bliek zat er ook amper een rem op de groei van wat tot nader order zal voortleven als de grootste spektakelshow ooit door een Nederlandse artiest neergezet. Alleen wat betreft het muzikale aanbod heeft 's lands populair ste zanger (35) bij nader inzien veel meer moeten schipperen dan hem lief was. Alle beloofde hits, een aantal nieuwe num mers, diverse speciale gasten, voldoende speelruimte voor die fantastische band, bij elkaar een puzzel die hem tijdens de aanloop nog de meeste hoofd brekens heeft gekost. En waarvoor Borsato, bleek tij dens zijn 'driedaagse' in het uitverkochte Feyenoordstadion, een passende oplossing vond in de vorm van een uitgebalan ceerd mega-concert van dik drie uur, dat vrijdagavond bij de ouverture ondanks de tegen werking van de weergoden al door adembenemend bleef. Of schoon de absolute held in dit 'circus maximus' liet 'Marcoot- je' het zeker niet aankomen op een complete egotrip, maar maakte hij er veel meer een col legiale show van. Zodoende kreeg allereerst Sita, met wie de gastheer natuurlijk ook het Oranje-duet 'Lopen Op het Wa ter' vertolkte, de kans om mid dels 'Selfish' haar punt te zet ten. En mocht vervolgens Blof uitpakken middels een pittig ei gen blok, met als uitschieter voor de (ongeveer 50.000) tri bune- en arenaklanten het re frein 'Het regent harder dan ik hebben kan'. Waarmee eensge zind (ook door vips als Moni que van de Ven, Ronald Koe man, Gordon en de hele familie Breukhoven) een jolig voor schotje werd genomen op de plensbuien die het laatste half uur de Kuip teisterden. Omdat Borsato deze kapitale stuntshow ook presenteert als een carrière-overzicht tot nu toe, was zijn eerste duetpartner Trijntje Oosterhuis eveneens van de partij, voor uiteraard him gezamenlijke hit "Wereld Zonder Jou'. Minder vanzelfsprekend was de aanwezigheid van Marco's eni ge buitenlandse gast, de Itali aanse vedette Giorgia. Zijn 'hal ve landgenote' had zich willen afmelden vanwege het recente overlijden van haar vriend bij een motorongeluk, maar was uiteindelijk gezwicht voor Bor- sato's peptalk en toonde zich samen met hem tijdens de eer ste toegiftenreeks een ijzerster- ke combinatie. Het aandeel 'puur Borsato' in deze even gevarieerde als sfeer volle popparade van liefst 36 liedjes mocht er niettemin zijn. Heel opmerkelijk, en ook al bij het proefdraaien in het Ant werpse sportpaleis door hem zo ervaren, was de goede ont vangst van juist het 'kleine ge baar' op maxi-formaat, zoals zijn al vroeg opgediende klas sieker 'Margherita', 'Onbe woonbaar Verklaard' en 'Oud En Afgedankt'. Stuk voor stuk mooie rustpuntjes in een over wegend wervelende show, die voor Borsato de regelrechte be vestiging is van zijn vermoeden dat de Kuip, hoe regen- en windgevoelig ook, toch nog al tijd veel concertvriendelijker is dan de Amsterdam Arena of het Gelredome. „Hier hangt gewoon een win naarssfeer, zoals je die nergens anders aantreft," aldus een uit eindelijk kletsnatte, maar zeer tevreden Borsato, die zaterdag avond in Rotterdam de basis heeft gelegd voor een 'live-dvd' en gisteravond waarschijnlijk zelf het meest heeft kunnen ge- Marco Borsato: de grootste spektakelshow ooit door een Nederlandse artiest neergezet, ondanks de plensbuien die de Kuip teisterden. Foto: WFA/Michel Utrecht nieten van het samenzijn met de derde lichting Kuipgangers. Aan een snelle rentree aldaar wil hij voorlopig niet denken, van kolossaal gaat hij straks naar heel klein: in het najaar akoestisch de theaters langs. Wie weet achten de mannen van Blof zich volgende zomer wel rijp voor een eigen optre den in het stadion van hun fa voriete club. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Noordwijk danst' door Noordwijkse Balletschool. Gezien: 16/6, Stadsgehoorzaal, Leiden. Hoe zou het zijn om als klein meisje op het Noordwijkse strand te lopen, een fles te vin den met een brief erin en dan door waternim fen meegevoerd te worden naar 1920, het jaar waarin die brief geschreven is? Als het gaat zoals de Noordwijkse Balletschool laat zien, wil iedereen zo'n avontuur graag meemaken. Niet alleen de taferelen uit het vrolijke jaar 1920 zijn een feest om te zien, ook als we te rug zijn in 2002 spettert de energie ervan af, terwijl de scènes onder water en bij de dieren in de duinen op een ontroerende manier la ten zien dat de natuur altijd prachtig is, of het nu 1920 is of 2002. De dansschool heeft er veel werk van ge maakt het Noordwijk van de jaren twintig tot leven te wekken. De kostuums zijn prachtig en de dans, of die nu klassiek is of showach tig, treft de sfeer uitstekend. De vissersvrou wen met hun zware oud-Hollandse dans zor gen voor een komisch moment met hun wild opbollende jurken, terwijl de pootjebadende vrouwen een heel wat frivolere kant van het leven laten zien, met hun gebaren die de sfeer van oude films oproepen. Vrolijk en elegant zijn de tennisspeelsters en de obers, die op hun glimmende dienbladen de sorbets ko men aandragen, zijn geweldig met hun ge smeerde tapdansshow. Echt een vlotte bedie ning! Ook de kamermeisjes doen hun werk goed en het is leuk te zien hoe het werk met de plumeaus een inspiratiebron is voor dans bewegingen. Ook als de natuur aan het woord komt, valt het op hoe mooi de bewegingen passen bij de dieren en de elementen. Kreef ten kruipen, kwallen zweven voorbij en visjes zwermen kleurig door het water. De goed ge trainde paardjes, bedrijvig pikkende meeu wen, speelse konijnen en ijl wapperende zee sterren worden mooi gekarakteriseerd. Bij de waternimfen zijn het niet alleen hun klassieke gebaren, sprongen en omhoogkrullende ar men die de deining van de zee oproepen, ook de stof van hun jurken golft mee. En rode en gele bloemen ziet dansen, wensen dat bloembollenvelden ook echt konden bewegen. Via 'Baywatch we terug naar 2002, het flitsende strai met de surfers, de pittige salsa en de kelijke, strak uitgevoerde showdansni 71 in het uitgaansleven. De Noordwijkse Balletschool heeft eei prestatie geleverd. De leerlingen zijn g traind en de scènes volgen elkaar vlot dat het publiek op een spannende een reis door de tijd krijgt voorgeschot door Herman Joustra leiden - Tien tamboers roffelen op een rijtje, ratata-ratata-rata- tatata, en halen hier en daar wat kunststukjes uit: ze duwen één stok onder de arm en slaan te gelijk met de ander op het trom melvel. Ze geven een klap met de achterkant van een stok of ze slaan met twee stokken tegen el kaar. Allemaal keurig gelijk. „Ze hebben een opleiding van een jaar of vijf achter de rug, spelen nu op eredivisieniveau. Dit is bedoeld als een opwarmertje voor zometeen." Aan het woord is Henk Sierat, van Muziekvereniging de Burcht. Sierat staat met zijn rug naar een joekel van een podium op het Stadhuisplein. Het is za terdagmiddag even voor vieren. Dadelijk zetten meer dan veertig muzikanten hun beste beentje voor. En dat allemaal in het ka der van de zogenoemde Muziek Play In. Waar het kort gezegd op neer komt, is dat iedere muzi kant die een blaas- of slaginstru ment bespeelt uit de wereld van de harmonie, (drum) fanfare en brassband, mag meespelen. Niet helemaal onvoorbereid na tuurlijk, dat spreekt voor zich. Eerder op de dag hebben ze twee keer gerepeteerd. Het is voor de tweede maal dat De Burcht de Muziek Play In houdt. Sierat: „Het moet nog een beetje op gang komen, maar er zijn al meer deelnemers dan vorig jaar. Toen hadden we er zo'n 25, schat ik. Vandaag kwamen er geregeld mensen langs die vertelden dat ze van niks wisten. Anders hadden ze zeker meegedaan. Ik di we volgend jaar alle mu enigingen maar aanschri de muziek meteen mee Dan doen er zeker vei mensen meedoen. We dit evenement afgekel Brouwershaven. Daar k he enorm. Daar deden de pen keer 335 muzikanten Ontevreden is Sierat zei Al was het alleen maar v het prachtige podium jaar stonden we op de E markt. Op een podium beetje een rond dak. D cirkelde het geluid te podium, met een schu pend dak, is beter." Als de muzikanten hun menten beginnen te ster elk nootje duidelijk hi Dan is het tijd voor he den. Henk Sierat en zooi ui t« nic, die om beurten d lev! klimmen op het podium jes rolt de eerste mars 1120 Stadshuisplein. Hup-twi Kan twee. Vrijwel zonder aai van de deelnemende ten. Wat een beetje oe niet vermag. Ook de wa stukken, zoals het Ita Cittadella met veel tei stemmingswisselingen, de muzikanten tot een de. Met hier een daar tje. Zo geeft een van d« sionisten van het geleg orkest één reusachtige een gevarendriehoek, 1 dienst doet als triangel. Het winkelend publiek op een stoeltje of hange een boom, vindt het En de marktkooplui? I een dansje achter hun k bijten, maar misschien aangrijpend koppel vormen. Het meest gend is de herkenbi het alledaagse leven andige sfeer, waarin onder hoogspanninj staan en zowel slai geweldpleger is. Een wordt tegen de muur dansers rukken elka; pen uit de handen, tratie en agressie regei „Wie heeft er wel eei laten plegen?", roe] Freeman. Priemend vinger in het publiel Dan krimpt hij plotsi alsof hij een lading het publiek moet ine; één klap is hem de snoerd en geeft zijn' zich over aan een reeks bewegingen: bonkt van achteren de schouders schokk hoog en de romp dra) on t; Telkens weer opnieuw een prachtig moment v gave en saamhorigheid de andere dansers in hi hok op het toneel mee de eentonige, elekt muziek van Paul Lemp. 'Alibi' is een doordacht datief geheel van bi dans, tekst, beeld en ge een mooie balans tus neergeslagen rust en 0 NOC onrust. Terwijl twee uu *d-H duistere kanten van hoogtij vieren, rest uit acht- slechts een desolate ap ord-F minutenlang schokken deren zeven lichamen M ophouden, zich beweg ionas sen euforie en totale on WOJ C 22.1 00 To WEJ flio Vy an di op ve irme' dans recensie Maja Landeweer Voorstelling: Dans Holland Festival. Meg Stuart/ Damaged goods met 'Alibi'. Gezien: 14/6, Tropenmuseum, Amsterdam. Hoewel het Holland Festival op toneelgebied twee klassiekers van Euripides heeft geprogram meerd, worden in de twee dansvoorstellingen alle conven ties losgelaten. Met name het nieuwe stuk van de Amerikaan se Meg Stuart 'Alibi' tart de de finitie van dans als in tijd en ruimte geordende beweging. Het is beweging wat we hier te zien krijgen, maar geordend, nee. Het is beweging voortko mend uit primaire impulsen, het is rennen voor je leven, het is trillen, schokken, slaan, trap pen en duwen. 'Alibi' spreekt de taal van het lichaam zonder deze te polijsten. Op geen enke le manier gebruikt Stuart het li chaam als instrument om te be hagen. Het lichaam is schok kend naturel en biedt bij Stuart een doorkijkje naar een verziek te geest. Stuart laat zien wat we eigenlijk liever niet zien en dringt genadeloos binnen bij de toeschouwer. Op een onthul lende manier legt 'Alibi' de tijd geest bloot, op een confronte rende manier houdt zij het pu bliek een spiegel voor. Stuarts aanklacht tegen geweld raakt de toeschouwer in het hart. Met 'Alibi' levert hij een prachtig bewijs af dat dans en engagement elkaar hoeven niet Het Nationale Ballet danst hoogtepunten uit het veel omvattende 'Rudi van Dantzig-Pro- gramma'. Foto: ANP/ Juan Vrijdag Toer van Schaik met hoge zilve ren zuilen, kleine zilveren zitku- bussen en kostuums in felle kleuren met contrasterende biesjes, opvallend hip voor 1980, creëert Van Dantzig een dreigende en onheilspellende sfeer. Enigszins in het vage blijft de relatie van de eenling, die nooit meebeweegt met de syn chrone stukken, ten opzichte van de groep. Mooi is de ver scheidenheid van de drie duet ten, waarin vooral Caroline Sayo Iura, die puntig en daad krachtig beweegt, en de lyrische Sara Fontaine, opvallen. Perfect passend bij het terug- blik-thema van de avond is het deemoedige en romantische duet Voorbijgegaan', dat Van Dantzig in 1979 creëerde ter ge legenheid van het 20-jarig dansjubileum van Alexandra Radius en Hans Ebbelaar. Nu wordt het lyrisch uitgevoerd door de binnenkort vertrekken de Caroline Sayo Lura en Vïa- cheslav Samodurov. Op de tere klanken van Chopin laten zij zich als wervelwinden, in zwie rige golven, meevoeren over het toneel. Alsof zij voor even zwel gen in voorbije tijden. Meer feestelijk van aard is 'Collective symphony', een gezamenlijk werk van Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schaijk, waarin strakke groeps- patronen de boventoon voeren. Op 'Monument voor een ge storven jongen' na ook in de nieuwe cast indrukwekkend zijn het niet Van Dantzigs be roemdste en belangrijkste wer ken die in de ode aan deze cho reograaf worden uitgevoerd. Toch is het bijzonder deze wer ken, die lange tijd niet meer zijn opgevoerd, terug te zien. Voor trouw publiek is het een prettig weerzien en voor nieuw publiek een boeiende kennismaking met een'bloeiperiode uit de Ne derlandse dans.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14