Socialist in toga ER BIJ Advocaat Prem Radhakishun is overtuigd Nederlander Prem Radhakishun: „Ik ben hindoe, ik ben zwart, ik ben een opportunist, ik ben een arrogante klootzak, maar ik ben wel Nederlander." Foto: GPD/Phil Nijhuis ZATERDAG 15JUNI 2002 Prem (spreek uit: Prim) Radhakishun is een advocaat met het hart op de tong. Geboren in Suriname, maar door en door Nederlander. „Als ik Surinamer zou zijn, wat doe ik dan hier?!' Een socialist in toga. „Alle regels zijn voor iedereen." door Dick Hofland ls ik kook, zie je de per- U fecte integratie tussen ^^^^kde Surinaamse en Ne derlandse cultuur. Rijst, maar dan met bloemkool en bonen. Asperges, maar gebakken in kerrie. Ik luister naar de hindi-popversie van 'Een beetje verliefd', héérlijk. Hema-wor- sten, ik vreet ze van heb ik jou daar, met mosterd uit het vuistje maar net zo goed in Surinaams getinte ge rechten. Ik heb ook een intercultu reel huwelijk. Jullie denken: 'Twee zwarten, dus hetzelfde', maar mijn vrouw behoort tot de zogeheten mu- lattengroep. Zij heeft een Duitse achternaam. Ik ben geboren in Suriname, ik heb er twintig jaar gewoond, maar, hallo, ik ben een Nederlander! Een zwarte Nederlander, die met veel culturele bagage uit India en Suriname is ge voed en die de hele integratie al in Suriname doorgemaakt heeft. Ik heb er voor gekozen Nederlander te zijn. Mijn identiteit is Nederlands. Als ik Surinamer zou zijn, wat doe ik dan hiér?! Je bent Nederlander of je bent Suri namer, of Turk, of Marokkaan. Niet alle twee. Iedereen die vindt dat-ie Surinamer is, moet lekker oprotten naar Suriname. Iedereen die vindt dat-ie Turk is, moet lekker oprotten naar Turkije. Iedereen die vindt dat- ie Marokkaan is, moet lekker oprot ten naar Marokko. Ik geloof niet in een dubbele loyaliteit. Je kunt je wél happy voelen bij culturele uitingen van je geboorteland. Iemand die Turks spreekt en Turks kookt, kan heel goed Nederlander zijn, maar als het er om gaat wat je bent, dan zul je moeten kiezen. Het feit alleen al dat veel allochtonen in Nederland zich Surinamer, Turk of Marokkaan noe men, vind ik een crime. Dat is géén eng nationalisme van mij. Ik ben hindoe, ik ben zwart, ik ben een opportunist, ik ben een ar rogante klootzak, maar ik ben wel Nederlander. Ik ben tegenstander van de dubbele nationaliteit, ook voor Nederlanders die in Brasschaat of een andere Belgische plaats gaan wonen om geen belasting in Neder land te hoeven betalen. Moeten zij weten, maar dan behoren ze ook de rechten te verliezen die Nederlan ders hebben, want dan zijn het bui tenlanders. Als Nederland tegen Suriname zou voetballen, ben ik voor Nederland. Met hart en ziel. Ik kan je tachtig na delen van Nederland opnoemen - te koud, te stresserig, te hard werken - maar de Nederlandse normen, waar den en opvattingen zijn de mijne. Ook al zijn die moeilijk te benoe men, want de Soundmixshow, de te late NS, zijn dat Nederlandse waar den? De basishouding van liefde voor andere mensen, zeker bij de jonge generatie die niet raar opkijkt van een hoofddoek, is dat het? Of komt het misschien omdat mijn vrouw en kinderen hier wonen? Is het een gemoedstoestand? Ik weet wel, dat als ik zeg: 'Ik ga naar huis', dan is dat voor mij hier, mijn huisje in Amsterdam. Dit is mijn huis, mijn thuis, mijn tempel. Mijn roots liggen misschien in Suriname, maar ik ga hier dood en word hier gecremeerd. Het liefst na zo'n For- tuyn-uitvaart; opgebaard in de Bijl mer sporthal, met muziek van Kis- hore Kuma en Asha Bhosle, Indiase popartiesten. Iedereen wil mijn kist nog even aanraken. Geen bloemen, bloemen horen in de natuur. En na mijn dood schreeuwt iedereen: Prem had het zo gewild! Ik maak een video met mijn punten en er komt een marathon-uitzending van twaalf uur op tv met Prems visie op de we reld. Ik veroordeel de Nederlandse staat omdat ze mensen niet laat kiezen. Daardoor zitten we met het pro bleem van de integratie. Alles mag, alles is goed, maar je hoeft vooral geen Nederlander te worden. Ik ben het eens met Fortuyn, die zei: 'Word je mijn kameraad, dan word je mede Nederlander. Zo niet, dan ga je lek ker naar het buitenland'. Hij is er voor verketterd, maar je ziet dat de problemen zich opstapelen als je lang niet kiest. Fortuyn zei meer dan alle andere politici bij elkaar. Hij had niet alleen diepgang, maar hij kon het ook nog in één, twee zinnen zeg gen. Dat is de kunst, want als je echt weet hoe de zaken in elkaar zitten, kun je het in een paar zinnen vertel len. Ik was jaloers op Fortuyn. Niet vanwege zijn oplossingen, want die vind ik veel te rechts, maar omdat hij deed zoals ik het gewild zou hebben: ongebreideld tegen de schenen schoppen. Ik houd van tegen sche nen schoppen, want als je schopt gaan ze wel nadenken. En dat recal citrante van hem, ik ben ook graag heel recalcitrant. Soms jeuken mijn handen net zo hevig, maar je moet ook weten wat je te verliezen hebt. Ik ben een burgerlijke lui, ik houd van mijn vrouw en kinderen, van mijn huisje-boompje-beesje. Fortuyn zei gewoon dat-ie met Marokkaanse jongetjes sliep. Hij had lak aan alles. Mensen die lak aan alles hebben, zijn oprecht. Ik herken veel van zijn analyses. Als je niets herkent, is het een schreeuwlelijk. Dat is de fout die veel mensen hebben gemaakt, of beter: de fout die mensen altijd en eeuwig maken. Niet willen luisteren naar wat je als een abjecte mening ziet. Ik heb geleerd dat als iemand iets brult wat je niet aanstaat, je jüist moet luisteren. Ik ben lid geweest van de PvdA, maar heb mijn lidmaatschap opge zegd in november 2000. Het kostte me negen jaar voordat mijn ogen open gingen; mijn lidmaatschap was een voorbeeld van niet nadenken, van niet luisteren naar meningen die me niet aanstonden. Zo lang heeft het geduurd voordat ik durfde be kennen dat de PvdA rechts en arro gant was geworden. In Rotterdam is de PvdA zo'n vijftig jaar de baas ge weest. Hoeveel zwarten zijn daar in die tijd wethouder geworden? For tuyn komt en er zit meteen een zwarte wethouder. Voor de LPF zit ten meer zwarten in de Tweede Ka mer dan voor de PvdA. Dat zijn din gen waar veel PvdA'ers niet naar luisteren. Opgroeien in Suriname is heerlijk. Zoveel leuke feesten, ik denk wel tachtig per jaar, dank zij al die ver schillende godsdiensten. Ik ben hin doe, maar ik leef niet volgens dog ma's. Ik eet rund. Ik ben een beetje van alles, want alle religies hebben hun schoonheid. Ik geloof wel in re- incarnatie. Het idee dat je een nieu we kans krijgt, spreekt me wel aan. Meer dan het begrip hemel, dat vind ik te blijvend, te onveranderlijk. Mijn naam komt ook uit het hindi en be tekent 'goddelijke liefde'. Maar ach, als ik Jan Willem had geheten, was ik net zo trots op mijn naam geweest. Mijn familie komt oorspronkelijk uit India, maar mijn vader behoorde al tot de tweede generatie Indiërs in Suriname. De familie van mijn moe ders kant was wat je stabiele mid denklassers zou kunnen noemen: onderwijzers, verpleegkundigen, die sfeer. De familie van mijn vaders kant behoorde tot de elite: artsen, wiskundigen, minister van financi en, vice-president, premier. Van de zeven kinderen van mijn va der hebben er, anders dan je mis schien zou verwachten, maar twee een academische opleiding. Vier zijn er goed terecht gekomen, drie zijn totaal mislukt. Ik hoor bij degenen die goed terecht zijn gekomen, maar dat is niet omdat ik nou zo goed kon leren. Rechten ben ik gaan doen om dat het de makkelijkste studie is. Op het vwo ben ik twee keer blijven zitten in dezelfde klas. Ik deed liever andere dingen: feesten, marihuana roken. Ik heb de banden doorgesne den bij iemand die mijn moeder uit schold. Ik heb gevochten, ik heb veel verkeerde dingen gedaan, zo ernstig dat er iemand dood had kunnen gaan. Voor hetzelfde geld had ik een strafblad gehad, had ik nooit advo caat kunnen worden. Ik heb geluk gehad en ik weet: wij zijn niet heilig, niemand is beter dan een ander. Tel je zegeningen. Ik was pas advocaat, toen ik een cli ënt kreeg met wie ik vroeger in de klas had gezeten. Hij was een junkie geworden. Op dat moment realiseer de ik me: had ik ook kunnen zijn. Als ik destijds geen verblijfsvergunning in Nederland had gekregen, was ik misschien wel illegaal geworden. Ik kwam hier met zeven gulden op zak en ik heb het gered. Ik had net zo goed crimineel kunnen worden. Bij vrijwel al mijn cliënten denk ik: Dat had ik ook kunnen zijn. Daar door weet ik dat ik alles moet doen voor die cliënt. En daardoor neem ik ook al dat soort cliënten aan. Als ik zou moeten kiezen tussen iemand die wordt verdacht van beursfraude waar ik een leuk bedrag aan kan ver dienen of een Marokkaanse jongen die in de narigheid zit, dan neem ik toch de zaak van die Marokkaanse jongen. Zeker vijfentachtig procent van mijn zaken bestaat uit pro deo- gevallen. Ik ben geen Spong of Hammerstein. Spong is de stilist onder advocaten, maar ik vind beiden briljant, bril jant, met die 'haat-zaak' tegen politi ci en journalisten. Wedden dat ze het gaan winnen? Als ik die aan klacht aan mijn broek had gekregen, had ik mijn schouders opgehaald. Maar De Graaff, Eenhoorn, Oudkerk, noem ze maar op, die schijten bag ger. Omdat ze wéten dat ze 't heb ben gedaan en er reden is om te ver volgen. Spong en Hammerstein la ten hen weten dat politici onder werp kunnen zijn van de repressieve regels die ze zelf hebben opgesteld. Regels waardoor jij en ik tegen een agent niet kut-agent mogen zeggen. Politici dachten altijd dat de regels die ze maakten niet voor hen golden. De politieke elite heeft altijd gedacht onschendbaar te zijn. Spong en Hammerstein dwingen politici nu tot nadenken. Over wat ze doen en over wat ze zeggen. Iedere politicus moet zich vanaf nu realiseren dat hij zelf ook slachtoffer kan worden van de wetten en maatregelen die hij voorstelt. Je kunt als advocaat niet hard en fel genoeg controleren en aanjagen. Niet voor niets worden in dictaturen het eerst advocaten vermoord. Ad vocaten zijn de luis in de pels. De dictator zegt: 'Ik red u'. De advocaat zegt: 'U bent dictator' en beargu menteert het vervolgens. Een advo caat is een gevaar voor de onder drukker van de vrijheid. Spong en Hammerstein zijn een gevaar voor de paarse elite. Zij maken duidelijk dat het recht van ons is en niet van hunnie. Daarom vind ik ze geniaal. Ik beweer inderdaad dat er repressie is, niet in de vorm van een dictatuur, godzijdank niet, maar in de vorm van maatregelen die wel voor het volk gelden en niet voor de elite. Het lijkt een beetje op Marx, dat geef ik toe, maar wetten zijn mechanismen van de elite om het volk te onder drukken. Als we in Wassenaar net zo scherp alle belastingaangiften zou den bekijken zoals we in Den Haag naar de formulieren van de uitke ringstrekkers kijken, dan vinden we net zo veel valsheid in geschrifte. Wedden? Een werknemer kan als hij ontslagen wordt en daar zelf schuldig aan is, bestraft worden met een forse kor ting op de WW of zelfs helemaal geen WW krijgen. Moet hij naar de bijstand. Een politicus die net zulk verwijtbaar gedrag vertoont waar door hij moet worden ontslagen, krijgt twaalf jaar wachtgeld mee en dat is als snel minimaal tachtigdui zend euro per jaar. En nu net weer de JSF, die nieuwe straaljager. We zouden toch geen zaken meer doen met foute bedrijven? Lockheed heeft prins Bernhard omgekocht en dat bedrijf geven we nu een blanco che que. Kan iemand mij dat uitleggen? Ik word wel eens een socialist in toga genoemd. Omdat ik geëngageerd ben. Als ik dat ben, dan is mijn enga gement: alle regels zijn voor ieder een. Maar ik doe niets uit een hoger, nobel streven. Ik kom voor niemand op. Ik kom voor mezelf op. Ik wil wel graag dat iedereen het naar de zin heeft. Als wij hier met z'n allen lek ker zitten te eten, drinken en praten en jij staat buiten honger te hebben, dan vind ik dat niet leuk. Als jij het prettig hebt, heb ik het prettig. Ei genlijk egoïstisch, want ik wil het naar mijn zin hebben. Nou ja, ik ge loof wel in een grondnorm: doe een ander niet aan wat jij niet wil dat ze jou aandoen. Wil je niet worden uit gebuit? Buit dan een ander niet uit. Wil je niet in elkaar geslagen wor den, houd dan zelf ook je handjes thuis. Onderdeel van die grondnorm is ook dat de overheid niet bepaalt wat ik wel en niet mag eten en drinken. Als ik coke wil gebruiken, moet dat kun nen, met de opmerking dat over daad schaadt. Je moet het dus wel goed regelen. Maak coke-sigaretten met een hoeveelheid coke vergelijk baar met nicotine in sigaretten of ca feïne in koffie. Dezelfde norm die je stelt voor alcohol en tabak mag je ook voor coke en heroïne stellen. Ethiek? Ethiek is niet belangrijk. De slavenhandel was indertijd volgens velen zeer verantwoord. Dus wat is ethisch verantwoord? Als drugs op die manier vrij worden, ligt ook met een de hele handel op z'n gat en lo pen de gevangenissen voor een groot deel leeg. Mensen zijn bang, want ze hebben denkbeelden dat hun kinderen junkies worden. Men vergeet dat men ook zelf opvoedt. Er kan altijd iets fout gaan, maar denk er over na. Het gaat om denken. Maar negentig procent van de men sen is te lui om te denken. Je wordt er ook moe van, o jongen het is zo vermoeiend. En je moet de conse quenties van je denken accepteren. Ik denk altijd. Ik ben lui, maar niet in denken. Dat heeft niets met intelli gentie te maken. Ik ben gewoon ijve riger in denken en koken dan in schoonmaken, strijken en wassen. En omdat ik er ijveriger in ben, doe ik het ook beter. Als ik denk is het rustig in mijn hoofd. Bezig zijn is geen onrust. De zee is heel erg rust gevend, maar is wel constant in be weging. Stilstaand water geeft geen rust. Het is heel vaak rustig in mijn hoofd, maar nooit stil. Ik praat ook graag. Of mensen luiste ren zal me een zorg zijn. Ik denk dat ik een heel groot ego heb. Ik ben ook wel arrogant, maar niet minachtend, ik kijk op niemand neer. Ik meen al les wat ik zeg. Op het moment dat ik* het zeg, want ik weet niet of ik blij- vend zo denk. Op mijn achtentwin tigste was ik veel radicaler. Nu ben ik veertig, getrouwd, heb twee dochters en een zoon, en dat verandert mijn gedrag, mijn kijk op de schoonheid van het leven, het belang van het le ven. Ik heb geen wijsheid, ik heb wel een mening. En ik sluit niet uit dat mijn mening de waarheid is. Maar ik sluit ook niet uit dat-ie het niet is."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43