BINNENLAND Forse toename kankerpatiënten 'Tijd van sussen en wegkijken is voorbij' Stijging vooral een gevolg van de vergrijzing nfouten ken notaris W niet schuldig upportersrel tijd patiënt t vergoed De koningin op de fiets Last Minute Leiden 21 juni Tien jaar voor Schiedamse drugsbaron Anti-rookbeleid Te weinig opvangplekken voor ernstig gestoorden Vermeend wil doorstroming in PvdA Demissionair minister maakt weg vrij voor jongeren Ziekenhuis schrapt banen aren Zalm Ifi - De Bulgaren willen •rZalm (financiën) on- eiden voor zijn strakke ngsbeleid in Nederland, •un voor Bulgarije en zijn aai- lrijke rol in Europa op rein van financiën. Zalm ,2 maandag en dinsdag roek aan Bulgarije. Hij aar de Stara Planina- 1st 1 de hoogste onderschei- 'e e een buitenlandse rege- rtegenwoordiger in Bul- I I ankrijgen. Zalm wordt ^doctor aan de economi- n vc nen obl ever iene 'var ren at U J1UUW lij'hi "versiteit ^°^a- land betaalt Izuiderzeelijn ebi zaterdag 15 JUNI 2002 kiDEN - Gedeputeerde ran de provincie Fries- 197 miljoen bijdra- 1 de Zuiderzeelijn. Dat 11 zij gistermiddag be- maakt. Samen met de ^meenten komt de tota- nu op 251 miljoen eaanleg van de Zuider een snel treintraject van il naar Groningen via nd, gaat naar verwach- rll miljard euro kosten, draagt 2 miljard euro irovincies 900 miljoen. {AG - De Kamer van Toe- de rechtbank in Den •ft notaris Van Exel uit jen (Zuid-Holland) uit it gezet. De man heeft Idig gemaakt aan en. Daardoor is een lidelij k aantal aktes Volgens woordvoer- Jruiter van de Konink- iële Beroepsorgani- heeft Van Exel zijn igezet als getuige bij het van aktes. Dat is niet Getuigen moeten lelijke derden zijn. Uit- lit het ambt is de maatregel die kan opgelegd aan een nota- ^_Exel gaat in beroep. am - Ajax treft geen foor het uitbreken van vanjfige supportersrellen tij bij ^bekerwedstrijd tussen FC Utrecht. De tucht- iie van de KNVB heeft dat de club niet verant- lijk was voor de misdra- ~ie aanklager betaald tad Ajax een schik- irstel van 7.500 euro Ajax heeft de tucht- ;ie ervan kunnen over- it de club voldoende jelen had getroffen om Ikheid te garanderen, iet, ei astafflondevi ÏÏdeJin gevaar' cüerfet virus dat in de Oost gelopen tijd voor een onder de zeehonden- ie heeft gezorgd, vormt 'aar voor de zeehonden [denzee. Dat heeft monderzoeker Reijn- •ren gezegd bij de vie- het 50-jarig bestaan iondenopvang Ecoma- cel. Tot donderdag zijn •tzee inmiddels 360 len gestorven. Een vrouw die tien lang heeft moeten voordat zij in een ver- iwerd geplaatst, krijgt fn die zij in de tussen- lkte vergoed. Het gaat [bedrag van 35.000 euro. icaat Wijnberg liet gis ten een fax met die in- hebben ontvangen van [dezorgverzekeraars, bij •atiënte een claim had ld. Wijnberg betreurt iroefproces niet tot eeri He uitspraak heeft ge- jverwacht wel dat meer ien of hun familie een len indienen. amsterdam/anp - Het aantal kankerpatiënten neemt de ko mende jaren fors toe. in 2015 zijn er naar verwachting ongeveer 85.000 kankergevallen per jaar. Dat is een toename van 20.000 ten opzichte van nu. Voorzitter Oosting van de Nederlandse Kan kerbestrijding/Koningin Wilhel- mina Fonds (KWF) zei dat van daag in zijn jaarrede tijdens de Algemene Ledenvergadering in Hilversum. Het aantal patiënten neemt vooral toe onder mensen die ouder zijn dan 65 jaar. De stij ging komt vooral door de ver grijzing van de generatie die is geboren in de naoorlogse ge boortegolf tussen 1945 en 1955. De druk op de zorgsector, verze keraars en de KWF zal hierdoor fors toenemen. Kanker is momenteel de tweede doodsoorzaak na hart- en vaat ziekten. Jaarlijks overlijden nu ongeveer 37.000 mensen aan de ziekte. In totaal zijn in Neder land circa 400.000 mensen voor kanker in behandeling of onder controle. Het aantal patiënten neemt door vergrijzing toe, maar door de betere behandel- mogelijkheden blijven ze langer in leven. Daardoor wordt kanker steeds meer een chronische ziekte. Uit het meest recente rapport van de Integrale Kankercentra over 1997, blijkt dat in dat jaar van de 33.978 nieuwe mannelij ke patiënten, 65 procent ouder was dan 65 jaar. Van de 31.232 nieuwe vrouwelijke patiënten was dat 53 procent. In 1997 stierven 20.420 mannen en 16.713 vrouwen aan kanker. Ook daarvan was het meerendeel ouder dan 65 jaar (73 procent van de mannen en 70 procent van de vrouwen). Oosting uit ook zijn bezorgd heid over de voortgang van het kankeronderzoek. De laatste ja ren is de instroom van jonge wetenschappers volgens hem steeds minder geworden. In lan den als de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk inves teert de overheid in kankeron derzoek. Volgens de voorzitter blijkt uit niets dat de Nederlandse over heid hiervoor plannen heeft. Het KWF dringt daarom bij de overheid aan op meer geld voor kankeronderzoek. Ook moet het werk als onderzoeker aantrekke lijker worden. eb nsvrsfib gHodn rheden - Staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag een bronzen beeld onthuld van koningin Beatrix op een fiets. Dit gebeurde in het natuurge bied De Posbank in Rheden. Het beeld is gemaakt door kunstenares Daphne du Barry. Foto: GPD/Hans Broekhuizen (advertentie) Zoveel studenten, zoveel talenten. Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden. |ij ook? Ontdek de vele gezichten van de Universiteit Leiden. Geslaagd en nog geen definitieve studiekeuze gemaakt? Doe een studiekeuzetest, bezoekje favoriete opleiding en ontdek Leiden ais studentenstad. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11 den haag/anp - Demissionair PvdA-minister Ver meend (sociale zaken) is bereid zijn zetel in de nieuwe Tweede Kamer op te geven als dat de weg vrijmaakt voor nieuwe gezichten. Vermeend denkt daarbij aan jongeren als Dijsselbloem en Depla, die tijdens de vorige regeerperiode tussentijds in de Tweede Kamer kwamen, maar die door de enorme verkiezingsnederlaag van de PvdA hun zetel zijn kwijtgeraakt. Probleem is dat deze jongeren en enkele echte nieuwkomers veel te laag op de PvdA-lijst staan. Als Vermeend zijn Kamerzetel ter beschikking stelt, komen zij nog niet aan de beurt. Vermeend, die interesse heeft in de Eerste Kamer, wil de kwestie ter sprake brengen tijdens een ffac- rotterdam/anp - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 57-jarige Schiedammer veroor deeld tot tien jaar cel wegens zijn leidende rol in een omvang rijk drugsnetwerk. Tevens legde de rechtbank hem een boete van 225.000 euro op. Tien medeverdachten, onder wie een zoon van de hoofdver dachte, hoorden straffen tot 7,5 jaar en boetes tot 45.000 euro tegen zich uitspreken. De politie ontmantelde het netwerk in de cember 2000. De strafzaak - codenaam Fuut - is een van de grootste van de af gelopen jaren. Politie en justitie lieten geen middel onbeproefd om het netwerk in kaart te bren gen en uit te schakelen. Een vo rig onderzoek tegen de Schie dammer moest Wegens de IRT- affaire, halverwege de jaren ne gentig, worden afgeblazen. Toen bleek dat de politie grote hoe veelheden softdrugs doorliet om zicht te krijgen op de criminele bewegingen van de verdachte. Met het vonnis kan het open baar mMinisterie opgelucht adem halen. Het onderzoek (advertentie) door Erwin Tuil den haag - Moskeeën waar imams in hun preken over de schreef gaan, moeten hun deu ren sluiten. D66-Kamerlid Boris Dittrich, nooit verlegen om een mening, baarde gisteren opzien met dit radicale advies. Schiet de democraat uit zijn heup? Hij zegt ervoor te willen waken alle moslims in Nederland over één kam te scheren. Maar D66- justitiewoordvoerder Dittrich heeft zijn buik meer dan vol van radicale imams. „Na de aanval len op New York en Washington op 11 september vorig jaar is de tijd voorbij dat we sussen en wegkijken." Volgens Dittrich hebben imams, die de afgelopen maanden via vrijdagpreken het martelaar schap verheerlijkten en Allah vroegen de vijanden van de is lam te vernietigen, een duidelij ke grens overschreden. Er moet actie worden ondernomen, luidt zijn advies. Harde actie zelfs. Hij redeneert: „De grens ligt bij het aanzetten tot haat en het oproepen tot geweld. Daarmee overschrijd je het strafrecht en dus moet de overheid ingrijpen. De gemeente heeft die bevoegd heid. Ze kan een moskee sluiten waar een radicale imam is aan gesteld." Dittrich hoopt dat een moskee bestuur een radicale fundamen talistische imam tot de orde roept of een andere voorganger inschakelt. Hij denkt ook aan het uitzetten van imams die we gens het aanzetten tot haat ver oordeeld zijn. Bij imams met een tijdelijke verblijfsvergunning hoeft dat volgens hem geen pro bleem te zijn. De overheid zou de moskeebe sturen via een dreiging met slui ting kunnen dwingen partij te kiezen, meent Dittrich. „Nu ma ken ze zich er nog wel eens van af door te zeggen dat ze ook niet precies weten wat de imam doet en zegt. Maar dat ontslaat de moslimgemeenschap er niet van zelfverantwoordelijkheid te ne men. Dit soort incidenten heeft een uitstraling naar de hele maatschappij." Dittrich geeft toe dat de kwestie rond radicale imams een paar moeilijke maar interessante vra gen oproept. Waar precies ligt bijvoorbeeld de scheiding tus sen kerk en staat? Als de staat gaat controleren wat er in de kerk of moskee wordt gezegd, controleert de staat dan niet de godsdienst? De scheiding tussen kerk en staat wil Dittrich geen geweld COMMENTAAR De straffe roker is gewaarschuwd. Zijn domein wordt steeds kleiner. Op de werkplek wordt hij al geweerd. In het vliegtuig kan hij alleen kauwgom kauwen. En in de trein verdwijnen straks ook de rookcoupé's. De slogan We komen er samen wel uit' van de rokerslobby kan straks gevoeglijk naar het ta baksmuseum. Want binnenkort gaat ook een rookverbod gelden voor pop zalen, bioscopen, schouwburgen concertzalen en sportkan tines. De nieuwe Tabakswet die op 1 januari zou moeten in gaan, beperkt het aantal publieke ruimten waar roken is t<^- gestaan. Alleen in aparte ruimtes mag de roker nog paffen. Het overheidsbeleid het roken stringent terug te dringen, is publiek nog altijd een gevoelige zaak. De heftige waarschu wende teksten die sinds kort pakjes sigaretten en shag sie ren, wekken bij rokers weerzin op. Verdergaande maatrege len om roken in publieke ruimten te verbieden, leiden stee vast tot verzet. De exploitanten van poppodia zingen deze week het lied van 'overheid, wat maak je m#nou'. Want, roken zou horen bij een popconcert als een biertje bij een café. En als de exploi tanten al een rookverbod accepteren, betwijfelen ze of de naleving ervan mogelijk is. Inderdaad, popzalen zijn mo menteel vaak nog regelrechte rookholen en het handhaven van een niet-rookbeleid zal hier niet eenvoudig zijn. En toch is het terecht dat de overheid een stringent beleid voert. De gevolgen van roken gelden al langer als doodsoor zaak nummer 1. De overheid probeert vooral jongeren, de meest gevoelige categorie, van roken te weerhouden. Uit een oogpunt van volksgezondheid is dat een logisch en respecta bel doel. De straffe roker is tegelijk vrij zijn eigen gezondheid aan te tasten, maar zijn rookgedrag heeft grenzen. Rokers zullen hier langzamerhand moeten wennen aan het idee dat zij in het openbaar de niet-rokers moeten respecteren. Ook hier is de tijd van gedogen voorbij. den haag/anp - Er is te weinig plek in psychiatrische instellin gen voor blijvend gestoorde mensen. Naar schatting drie honderd gestoorde mensen in Nederland zijn zó gevaarlijk dat zij langdurig en soms levenslang moeten worden opgenomen op speciale, zogenoemde long stay- afdelingen in de inrichtingen. Er is plaats voor tachtig mensen. Dat blijkt uit een onderzoek van het SCO Kohnstamm Instituut naar deze groep patiënten en delinquenten, dat is gemaakt in opdracht van de ministeries van volksgezondheid en justitie. Het is voor het eerst dat onderzoe kers een schatting hebben ge maakt van het aantal. De onderzoekers baseerden zich daarbij op een studie onder 211 instellingen, waarvan 60 procent reageerde. Zij typeerden 857 pa tiënten en delinquenten als chronisch gevaarlijk en ge stoord. Omgerekend komt dit neer op zo'n 1.400 mensen. De onderzoekers kwamen na bestudering van deze gegevens tot de conclusie dat er een groep van ongeveer 250 tot driehon derd ongeneeslijk gestoorde personen is. Zij verblijven nu voor een deel in tbs-klinieken en instellingen. Bovendien zitten er een aantal in de kliniek Veld zicht in Balkbrug, waar een long stay-afdeling is ingericht. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie kun nen de zwaargestoorden voorlo pig in de huidige inrichtingen blijven zitten. De oprichting van de long stay-kliniek Veldzicht geeft volgens de woordvoerder aan dat het ministerie bereid is te investeren in langdurige zorg. tieb'ijeenkomst die vandaag in Bergen plaatsheeft. Hij hoopt dat er afspraken te maken zijn over het doorschuiven van nieuw talent als oudgedienden daar ruimte voor maken. Deze afspraken vereisen wel de medewerking van PvdA-kandidaten die ook niet zijn gekozen, maar die hoger op de lijst staan dan Dijsselbloem en Depla. In de PvdA-fractie zijn oud-bewindslieden en er varen Kamerleden oververtegenwoordigd. Demis sionair minister Pronk (VROM) en staatssecretaris Vliegenthart (welzijn) lieten eerder weten hun Ka merzetel niet te zullen innemen, maar andere oudgedienden als de ministers Netelenbos (ver keer) en De Vries (binnenlandse zaken) voelen daar niets voor. vond op alle cruciale punten, zoals de inzet van twaalf politie- infiltranten, genade in de ogen van de rechtbank. Bezwaren van advocaten tegen deze methode veegde de rechtbank van tafel. Het vonnis bevatte geen spoor van kritiek op het jarenlange speurwerk van politie en OM. De hoofdverdachte leidde .drie verschillende criminele organi saties, die zich bezighielden met internationale handel in hard en softdrugs. De kans dat de veroordeelden hoger beroep aantekenen lijkt groot. aandoen. Om die reden zegt hij niet te voelen voor een uitge breid onderzoek naar de achter grond van imams vóórdat ze een verblijfsvergunning krijgen. „Dat zou juist die scheiding tus sen kerk en staat in gevaar bren gen omdat de staat dan geeste lijken controleert en beslist of ze wel of niet binnen mogen. Controleren achteraf is volgens hem iets anders. Schiet Dittrich niet uit de heup? Zelf vindt hij beslist van niet. Het desnoods sluiten van mos keeën is geen wild en onuitvoer baar voorstel, bezweert hij. En als bijvoorbeeld een rabbijn zou oproepen tot het vernietigen van de vijanden van het joodse volk? Het D66-Kamerlid aarzelt geen moment. Dan moet desnoods ook de synagoge gesloten wor den, bevestigt hij. „Gelijke mon niken, gelijke kappen." ede - Het ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede balanceert op de rand van de financiële afgrond. Om weer uit de rode cijfers te ko men, moet het ziekenhuis de ko mende tijd 6,5 miljoen euro be zuinigen. Het ziekenhuis wil 160 arbeidsplaatsen schrappen. Tij dens een personeelsbijeenkomst waar gisteren vierhonderd mede werkers kwamen opdagen, lie pen de emoties hoog op. „Dit zie kenhuis gaat kapot aan groot heidswaan", zei een specialist. „Het wordt tijd dat we weer ge woon mensen gaan helpen die ziek zijn." Het ziekenhuis heeft vorig jaar een verlies geboekt van 8,5 miljoen euro. De leiding van het ziekenhuis heeft alle aan dacht gericht op de nieuwbouw. Verwezenlijking van deze nieuw bouw, die 150 miljoen euro kost, zou echter uiterst onzeker zijn. Foto: ANP/Erik van het Huilenaar (advertentie) GRATIS VERSLAG VOOR 'ECHTE' ONDERRUG- EN NEKPATIËNTEN Leiden, een recentelijk gepubliceerde studie geeft hernieuwde hoop aan patiënten met ernstige rugklachten veroorzaakt door o.a. HERNIA'S. De therapie is zo gewild, dat u via een gratis boodschap, welke 24 uur per dag wordt afgeluisterd, meer informatie kunt krijgen over een onderzoek c.q. behandeling en of u hiervoor in aanmerking komt. Ook zonder verwijsbriefje van een huisarts worden de kosten hiervan nu zelfs geheel of gedeeltelijk vergoed door zowel het ziekenfonds als door particuliere verzekeringsmaatschappijen. Bel 071-5761150, 24 uur per dag j l

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3