GESPREK VAN DE DAG Dag lieve boef, we zullen je nooit vergeter Onromantische Nederlander is de ideale vader Steeds meer mensen willen waardig afscheid nemen van hun huisdier Prijsvraag terbaan, Torremolinos-exprdMI Avenue Costa Del Sol, Bolled J vard, Boulevard of Broken DM Boemeltje van Purmerend, Afl weg, Snelweg, Snel-weg, RunU Road, Strato Street, Loverslanm werpark, Ceintuurbaan, Hö/B Baan, Banenpool, Ringbaan, f nenbaan, Buitenbaan, Ruim Dat is het: Ruim Baan! Er mo dingen opgeruimd worden 01 baan aan te leggen, de vliegti krijgen de ruimte, en de kreel een positieve associatie. Niet ren: Ruim Baan. Vrienden, de winnaar is bekt Snel even een deelnemersforn aangevraagd en dat tripje na twee personen boven die klol baan kan mij niet meer on tg Klotenbaan! Dat ik daar niet aan gedacht heb. Maar hela naam bestaat al in de vliegti reld. MENSELIJK Een 75-jarige Britse vrouw is maandag veroordeeld tot het betalen van ruim tienduizend pond schadevergoe ding na het opeten van enkele koi-KARPERS uit de vijver in de tuin van haar buren. Die actie was de climax van een langlopend burenconflict tussen de bejaarde vrouw en haar buren. Die beschuldigden de vrouw ook van het verbouwen van marihuana, het geven van luidruchtige il legale feesten en het geregeld blokkeren van de ingang van hun boerderij, die door het gedrag van hun buur vrouw bovendien 75 duizend pond in waarde zou zijn ge daald. De eis tot het betalen van deze waardedaling werd door de rechter afgewezen. Die riep beide partijen op het burenconflict bij te leggen. Een 39-jarige Fransman moet een maand de cel in om dat hij een TUINKABOUTER heeft gestolen. Twee min derjarigen die ook in het 'complot' zaten, krijgen geen straf, bepaalde de rechtbank in Reims. Alle drie de ver dachten hebben overigens verklaard onschuldig te zijn. De rechter maakte uit het verhaal van de verdachten op ,,dat zij op een avond op weg naar huis dronken tuinka bouters tegenkwamen die beslist niet onder toezicht van Sneeuwwitje stonden en hen aanvielen." Wat er verder gebeurde, is niet helder. Vlak bij de plaats waar de ver dwenen tuinkabouter stond, lag een beschadigde tuinka bouter. ,,Die heeft zeker geprobeerd zijn kameraadjes te verdedigen?" wilde de rechter weten. Óf het (in meerde re Europese landen actieve) Tuinkabouterbevrijdings- front bij de zaak is betrokken, is niet bekend. Een Amerkaans echt paar eist van de muziek zender MTV tien miljoen dollar schadevergoeding voor het leed dat hun is aangedaan door wat be doeld was als een grap. Dat hebben Amerikaan se media woensdag ge meld. Producenten van een nieuwe 'reality show' hadden in een ho telkamer in Las Vegas een bedrieglijk echt, met bloed besmeurd NAMAAK-LIJK neerge legd. De reactie van het echtpaar werd met een verborgen camera ge filmd. Acteurs die waren verkleed als beveili gingspersoneel brachten het paar later op de gang van het hotel op de hoogte van de 'grap'. De twee slachtoffers willen dat MTV en het hotel hun schadeloos stellen voor de schrik en voor de aantasting van hun pri- vé-sfeer door de opna men. Morgen is het zondag, vaderdag. Steeds meer mannen slaan de hun toebedeelde dag over, want wat doen vaders ertoe? Wat moeten we hem ge ven morgen: een fles whisky of een zakdoekje om uit te huilen. Vaders hebben het moeilijk, in dit tijdsgewricht. Hij moet letterlijk een Manus-van- alles zijn. Eenzaam en alleen. Miskend en onbegrepen. Geestelijk geradbraakt door de hooggestemde ide alen van zijn vrouw. Wat is er van vaderlief nog over? Niet veel, zo te horen. Volgens de Marie Claire is de moderne Nederlandse vader depres sief en impotent door de torenhoge eisen die aan hem worden gesteld. Want er wórdt tegenwoordig natuurlijk nogal wat van hem verlangd. De Nederlandse man moet minnaar, vader, maat je en partner zijn. Hij moet enerzijds zorgzaam zijn en anderzijds veel geld verdienen. Hij moet kunnen praten over zijn diepste gevoelens. Hij moet goed kunnen luisteren. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, moet hij ook nog een echte vent zijn. Een man uit één stuk en het liefst een beest in bed. Geradbraakt? Zo'n vader wordt natuurlijk gevie rendeeld. Kortom: in z'n stoel, morgen op vader dag, zit bepaald geen Hugh Grant, en zeker geen Hugh Grant in topvorm. Geen fles whisky dus, een zakdoekje is hier mis schien eerder op z'n plaats? Gelukkig is Peter Cuy- vers (47) er nog. De historicus en pedagoog schenkt in deze zware dagen voor Neerlands va ders mooie woorden van troost. „De Nederlandse vader mag best een beetje trots op zichzelf zijn. Economisch gezien is hij zelfs een lichtend voor beeld. De Nederlandse vader is vrijwel nog altijd kostwinner. Gemiddeld verdient hij drie keer zo veel als z'n vrouw. Maar hij staat hij z'n inkomen wel af aan het gezin. Dat is nogal wat. Wij vinden dat in Nederland allemaal maar volstrekt normaal, maar in het buitenland is dat geheel ongebruike lijk. Daar moet de vrouw meestal genoegen ne men met wat huishoudgeld." Een financierende vader is natuurlijk nog geen zorgende vader. Peter Cuyvers moet hier even iets recht te zetten. „De discussie moet niet in zo'n eng kader worden gevoerd. Zorg is méér dan een supermarktkarretje voortduwen, meegaan naar de zwangerschapsgymnastiek of het toilet schoon maken. Zorg zie ik veel meer in relatie tot verant woordelijk zijn vóór, bezorgd zijn óm. De werken teiten heb ik even geen tijd. Mijn eerste vondst was 'Vijf-huizen- baan'. Vijfde baan. vliegt over het geplaagde VijfhuizenEén klein streepje is het verschil. Subtiel maar waarschijnlijk te subtiel voor die Schipholbonzen. Doet te veel denken aan die reclameslogan in dertijd voor Heineken. Freddy wil de iets anders dan 'Heerlijk Helder Heineken'. Een nieuw reclamebu reau kwam na vijfmaanden met een dikke rekening en een dik rap port. Nieuwe slogan: 'Eerlijk Hel der HeinekenDat scheelde maar één H-tje. Maar Freddy trapte er niet in. Te subtiel. Ik moet ook oppassen dat ik met mijn naamgeving niet te veel de kant van het volk kies. Zo was de mooiste vondst voor het Amster damse Muziektheater: 'de Stopera'. Afkorting van Stop de Opera, weet u nog. Maar daar gaf de gemeente Amsterdam natuurlijk geen prijzen voor. Dus ik kan wel komen met mijn Stijfde Baan. Leuk voor de mensen. Maar diezelfde mensen hebben geen 'tripje voor twee per sonen op een speciale openings- vlucht' te vergeven. En dat, zo lees ik, is de beloning voor de winnaar. Om diezelfde reden valt 'Van Ojik- baan'af. DeZwanenburgse huis arts heeft zich langer dan wie ook tegen die vijfde baan verzet dus ik noem hem graag met ere. Maar daar zullen ze op Schiphol waar schijnlijk anders over denken. Laat ik nou eens op de stoel van de jury gaan zitten. Schipholdirecteur Cerfontaine is zo'n jurylid dus dan weten we uit welke hoek de wind waait. De kisten die boven de vijfde baan gaan vliegen worden fluister- reuzen genoemd. Dus ik dacht aan Fluisterbaan. Klinkt ook poëtisch. Maar ik denk niet dat de juryleden die naam waar kunnen maken. En zoals ik rekening hou met hun be langen, zo zal die jury zich afvra gen wat het publiek ervan vindt. Eigenlijk moet ik dus met mijn trouvailles zo'n beetje tussen die tivee vuren in gaan zitten. Moeilijk maar niet onmogelijk. Mijn eerste poging: 'Overlastbaan'. Wacht nog even met uw oordeel. Cerfontaine vindt natuurlijk niet dat zijn vijfde baan (ook geen slechte naam trouwens) overlast bezorgt. Hij vindt juist dat andere banen ontlast worden. Ik geef u mijn inzending opnieuw: Over Lastbaan. Juist! Het is over met de last. Het is voorbij met de ellende. En omdat u en ik natuurlijk een naam in één woord willen, haal ik nu mijn subtiele streepje weer voor de dag: Over-lastbaan. Aardig maar laat ik eerlijk zijn: het bekt niet lekker. Ligt niet lekker in de volksmond. Even denken, even as sociëren: Lijnbaan, Baantje Over, Bijbaan, Baantjer, Glijbaan, Char- Popidool MICHAEL JACKSON bracht gisterochtend een kort bezoek aan het Hogerhuis, de Britse Eerste Kamer. Jack son is voor een kort bezoek in Groot-Brit- tannië. Gisteravond woonde hij een inza mel ingsfeest voor goede doelen bij, waar ook het medi um Uri Gelleren goochelaar David Blaine bij aanwezig waren. Kinderen die in het Emma Kinderziekenhuis AMC in Am sterdam liggen, kunnen voortaan in het ZIEKENHUIS naar de BIOSCOOP. Desnoods met bed en al, want ook bedden kunnen naar binnen in de zaal met een groot filmdoek en rode pluche stoelen. De patiëntjes kunnen vrienden en familieden meenemen. Vrijwilligers staan klaar om hen naar hun plaats te brengen. De bioscoop gaat volgende week dinsdag open en de eerste film die er draait is Spirit. CinEmma heeft daarmee de primeur, want de film is pas vanaf 11 juli in de bioscoop te zien. Initiatiefnemer van de kinderbioscoop is Pathé Arena, dat tijdens zijn eigen opening in 2000 aanbood een bio scoop te bouwen voor de buren. In het land van de karna sutra en de goeroe's be staat nu ook een ALTER NATIEVE GENEESWIJZE VOOR HUISDIEREN. En als het niet werkt bij de hond, dan kunnen ook te dikke huisvrouwen bij de dierenarts terecht. Anil Sood, dierenarts in New Delhi, verzorgde in 1998 de - inmiddels doodgere den - hond Buddy van ex- president Clinton. In zijn praktijk verzorgt hij huis dieren met massages, acu punctuur, praattherapieën en het omstreden kruiden drankje Herbalife. Sood is met de enige; overal in In dia worden alternatieve ge- neescentra voor huisdieren gestart. In New Delhi en Mumbai zijn er al zo'n tien centra waar rijke Indiërs terecht kunnen met hun geliefde huisdier in nood. Overigens behandelt Sood ook de baasjes van zijn klanten. de man zorgt voor de welvaart van het gezin en dat is niet niks". Een echte vent durft papa te zijn, heeft Jan Peter Balkenende pas nog gezegd. Cuyvers: „Iedereen heeft het tegenwoordig maai' over het nieuwe ty pe-vader. We moeten voorzichtig zijn zo maar wat te roepen. In het jargon van de commissie dagin deling spreekt men over de zorgende vader. Jam mer is dat. We hebben er zo'n mooi woord voor: papa. In dat woord zit het 'bezorgd zijn voor' al ingebouwd." Pedagoog Cuyvers kan het niet vaak genoeg her halen: Nederlandse vaders zijn de ideale vaders. „Het grote voordeel is dat Nederlandse mannen door de bank genomen heel praktische en betrok ken maar verder ook nogal saaie, onromantische sukkels zijn en juist daardoor bij uitstek geschikt voor het vaderschap. De Nederlandse man is één van de minst romantische mannen op aarde. Hij voelt maar niet aan dat z'n vrouw voortdurend bevestigd wil zien dat zij voor hem de enige ware is". „Waarom zegt hij nou niet eens wat vaker: 'Ik hou van je, schat, ik vind je geweldig'. Waarom maakt de Nederlandse man van z'n hart zo vaak een Boef is dood. De bouvier laat een grote leegte achter in het gezin waar hij jaren deel van uit maak te. Twee keer per week komen zijn baasjes zijn graf verzorgen op dierenbegraafplaats De Kolle- weidenhof bij Varsseveld. „Men sen willen op een waardige ma nier afscheid nemen van hun overleden huisdier." De bloemen staan er vers en keurig verzorgd bij en het op schrift op de massief marmeren grafsteen getuigt van groot ver driet. Dag Boef, we zullen je nooit vergeten. Voor mensen zonder huisdier is het waarschijnlijk amper voor te stellen, maar wie zelf ooit een hond, kat of ander huisdier heeft verloren, kan zich best in denken dat er veel tranen wor den geplengd op De Kollewei denhof. „Vroeger was het bijna taboe om verdriet te hebben over de dood van je huisdier. Nu laten mensen hun tranen rustig de vrije loop. En is het heel ge accepteerd om voor je huisdier een mooie grafsteen te laten maken of de urn met z'n as op de schoorsteen te zetten", weet eigenaar Hette Gaastra van De Kolleweidenhof uit ervaring. De dierenbegraafplaats en het dierencrematorium bij Varsse veld genieten landelijke bekend heid. Het crematorium is het grootste van het land, maar daar zit de toeloop van mensen met hun overleden huisdieren niet alleen in, vermoedt Gaastra. „De eigenaar krijgt hier een luiste rend oor. We zijn 24 uur per dag bereikbaar, de mensen krijgen altijd echt iemand aan de lijn. Wij hebben de tijd en dat vin den de mensen heel fijn. Ze kunnen alles vertellen wat ze kwijt willen. Hoe hun dier was, wat 'm mankeerde, alles." Voor al mensen die om wat voor re den dan ook geen kinderen heb ben, zijn vaak sterk gehecht aan hun huisdier. „Die hebben het ook over m'n jochie, m'n meis je. Dat is gewoon heel verdrie tig" Wie door De Kolleweidenhof loopt, valt de gelijkenis op met een crematorium waar mensen hun laatste reis beginnen. De koffiekamer, waar onbeperkt mag worden gerouwd en waar de persoonlijke ontvangst is, de kamers waar Poekie of Lady kan worden opgebaard op een tafel, compleet met gordijntjes eron der, kunst aan de muur, kaar sen. De sfeer is in alle opzichten te vergelijken met die van een crematorium of een begraaf plaats voor mensen. „Dit is de eindhalte. Wij vinden dat je het dier daar best het respect mag geven dat-ie verdiend heeft." Vroeger was het heel normaal als je je gestorven huisdier bij de dierenarts achterliet. Van daar uit werd het overgebracht naar het destructiebedrijf en dat was dat. Maar de toegenomen wel vaart en de veranderde rol van onze huisdieren als vertrouwe ling en betrouwbare kameraad in een hectisch mensenleven, hebben een wending gegeven aan de opvattingen over het af scheid. „Die verandering is ze ker al vijf jaar gaande. Mensen willen waardig afscheid nemen en hebben daar ook geld voor over. Voor een hond die je tien jaar hebt gehad is 140 euro voor een crematie echt niet teveel, vinden de meesten. Dieren zijn veel meer een deel van het gezin geworden." Ontelbare konijnen, hamsters en vermoedelijk ook nog wel wat honden en katten vinden hun laatste rustplaats gewoon bij de eigenaren thuis, in een zelfgedolven gralje in de tuin. Volgens de Destructiewet is het verboden om 'hoog-risicomate riaal' waaronder ook dode huis dieren worden verstaan, te ont trekken aan destructie. Maar ge meenten kunnen in de algeme ne plaatselijke verordening uit zonderingen maken voor het zelf begraven van kleine huis dieren. Zo mag in de gemeente Enschede de eigenaar van hond of kat het dode dier in de eigen tuin begraven, over de kleinere huisdieren wordt niks vermeld. Wie zelf een huisdier wil begra ven, kan dus het beste bij de ei gen gemeente informeren of dit mag. Wie daar niet voor voelt en de dierbare huisgenoot ook niet aan een destructiebedrijf wil meegeven, kan kiezen: laten be- moordkuil? Ze vinden hun vrouw lief en aar heel geweldig, maar ze laten zich er bijna nii uit. De Italiaan of Spanjaard haalt op dit ten les uit de kast. Het is bekend dat de Nederla vrouwen en bloc voor een Zuid-Europeaan1 Voor die strandjongens. Voor een deel komt doordat ze er zo mooi gespierd of bruingebi uitzien. Belangrijker is dat ze de vrouw het ii geven dat ze heel bijzonder is." De pedagoog heeft in Nederland inmiddels aardig beeld van de ideale vader gekregen. 1 opgeleide mannen zijn dat zeker niet. „Bij h staat de eigen carrière vaak op gespannen vi met het helpen van hun vrouw. De mannen middengroepen hebben daar minder problf mee. Hoog opgeleide mannen roepen lievei het allemaal geweldig gaat. De tweeverdien: gen zich zo over de kop en in de richting vai burn out, enkel en alleen om voor de buren antwoorden aan het ideaalbeeld. Het gaat al maal fantastisch, zeggen ze dan. Dank je de koek". Gijsbert Spierenburg Je huisdier is je beste vriend. Dat mag blijken uit de zerken var duizenden graven op dierenbegraafplaats Kolleweidenhof bij' veld. Foto's: GPD/Carlo ter Ellen Ik moet snel zijn om de concurrentie voor te blij ven. Een vluchtje voor twee personen boven Vijfhuizen en Spaarn- dam staat op het spel. Ik citeer uit onze krant van afgelopen woens dag: 'Géén Vijfhuizen- baan, Spaarndam- baan of Haarlemmer- liedebaan. Die namen voor de vijfde baan bij Schiphol maken in elk geval geen kans. De luchthaven heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een 'originele naam. Maar woonplaatsen mo gen er dit keer niet in voor komen'. Namen bedenken, laat dat aan mij over. Mijn vrouw kwam met 'Melkertbaan' maar voor dat soort flauwi- graven of cremeren. In ons land zijn ongeveer 20 dierencremato ria en -begraafplaatsen, de Kol leweidenhof is daarvan de grootste. Daar wordt elk jaar af scheid genomen van zo'n 6.000 dieren, waarvan meer dan drie kwart honden en katten. Vijfen negentig procent van de bazen kiest voor crematie. Dat kan groepsgewijs, met ongeveer drie honden of vier poezen tegelijk, of individueel. De meerderheid van de dieren wordt individueel gecremeerd. De prijzen variëren van 27,50 euro voor de collectie ve verassing van een klein dier tot ruim 140 euro voor de indivi duele crematie van een groot dier. De as kan ter plekke wor den uitgestrooid of in een urn terug naar de eigenaar. Die kan de as dan zelf op een symboli sche plaats uitstrooien of de as zelfs in een um op de schoor steenmantel bewaren. Een huisdierenbegrafenis ver toont grote gelijkenis met die van een mens. Het grafje is al gedolven en de familie wordt begeleid als het dier de grond in gaat, gewikkeld in een dekentje of in een echte kist. Wie op de begraafplaats rondwandelt, kan het hele scala aan rouwbetui ging zien. Van een simpele zwerfkei met een kinderteke ning of een ruwhouten kruisje tot monumentale zerken met foto's van de viervoeter. Zelfs een enorm witmarmeren Nijn- tje-figuur op het graf van een konijn. „We zien hier net zoveel verdriet over een konijn als over een grote hond, dat maakt hele maal niks uit. Groot of klein, ras of bastaard, het verlies is het zelfde, merken wij." Soms worden ook 'ongeb lijke' dieren ter crematie boden. Zo kreeg De Kolle denhof al eens een dode: guanen, een kangoeroe a verse schildpadden. Eiger Gaastra is nog steeds drul om zijn grote wens te ven lijken: het inrichten van e paardencrematorium. Da in heel Europa nog niet, e paard wordt nu steevast a voerd naar de destructie., wijl eigenaren van paarde schien nog wel intensieve tact hebben met hun dier ze er elke dag wel mee be; moeten zijn." Over de dood van je huist een boekje verschenen va hand van Nynke Endenbi wetenschappelijk medew bij de vakgroep Geneesku voor Gezelschapsdieren ii Utrecht. Daarin staat ond dere dat verdriet hebben i gestorven kameraadje hel niet uitzonderlijk is: onde in Amerika heeft uitgewe: de gemiddelde eigenaar e tien maanden over doet o over het verlies heen te kc Het boekje is bedoeld voo dereen die een huisdier b verloren of binnenkort dri verliezen. Er is onder andi aandacht voor de begelek van kinderen in dat hele f Frederike Krommendijk 'Als een huisdier doodgaat ke Endenburgen, Welzo M Productions in Warffum. Ti bij boekhandel, dierenspec zaak en dierenarts.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2