Kamer wil imams hard aanpakken Lakenhal krijgt schilderij Rembrandt 'Ongelooflijk, huilen man, echt huilen' Het is goed wonen in Voorschoten en Noordwijk zit je wel goed? Jacobswoude scoort slecht in onderzoek van Elsevier OM onderzoekt uitspraken Kooyker Drie nieuwe aanwinsten voor Leids museum Zwaargewonden bij botsingen op snelweg A4 Rentree Krajicek in Rosmalen 2 euw zorgstelsel maakt jbinetsformatie lastig H Speciaal voor vaders! Hiddink krijgt het onmogelijke gedaan in Korea o, _L Leidsch Dagblad NR. 42950 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag I5JUNI 2002 streek - Waar is het goed wonen? Al- mere, zegt Elsevier. Dat staat in het ei gen onderzoek van het weekblad bo venaan. Voorschoten is 42ste, Noord- wijk neemt plaats 47 in op de lijst. Lisse valt net buiten de top-50. Allerlaatste is het Groningse plaatsje Marum, num mer 488 op de lijst van Elsevier. Voorschoten scoort niet zo best in de voorzieningen en de zorg, vooral het onderwijs laat te wensen over, volgens Elseviers onderzoek. Het heeft zijn ho ge plaats vooral te danken aan de sportaccommodaties, de parken en plantsoenen en de gemiddelde wel stand van de inwoners. Noordwijk ziet een écht hoge klassering aan zijn neus voorbijgaan vanwege de veiligheid. Zo wel de verkeersveiligheid als de veilig heid ten opzichte van misdrijven laten ernstig te wensen over. De groene om geving en de vrije-tijdsmogelijkheden maken echter veel goed. De ranglijst van gemeenten is samen gesteld op basis van zeven hoofdcrite ria. Dat zijn allereerst het voorzienin genniveau (scholen, winkels, openbaar vervoer). Punt twee is de beschikbaar heid van zorg: het aantal huisartsen, wachtlijsten voor verpleeghuizen, thuiszorg. Woongenot' is het derde cri terium, economische vitaliteit het vier de. Punt vijf is vrije tijd (sportaccom modaties, cafés), zes is veiligheid. Het zevende criterium is de sociaal-econo mische positie van de inwoners: hoe veel veelverdieners telt de gemeente en hoeveel uitkeringstrekkers. Op de ranglijst staat Lisse op plaats 54, Warmond op 82, Noordwijkerhout 102, Katwijk 108 en Oegstgeest 112. Alphen aan den Rijn is 137ste, Voorhout 148ste, en Wassenaar 171ste. Ook Al kemade (225) en Leiden (244) staan nog net bij de bovenste helft. Rijnsburg (277), Rijnwoude (290), Sassenheim (295), Valkenburg (309) en Leiderdorp (310) doen het al heel wat minder. Zoe- terwoude is 352ste, en de allerslechtste gemeente van deze streek is Ja cobswoude (plaats 421). Alleen het lage aantal misdrijven en de welstand van de inwoners redden die gemeente voor een waar debacle. Onderwijs, winkels, groene omgeving, zorg, bereikbaarheid en recreatiemoge lijkheden scoren allemaal dik in de min. Leiden staat 16de op de lijst van meeste geweldsmisdrijven (9 aangiftes) per 1000 inwoners. Amsterdam staat wei nig verrassend bovenaan: 16,4 per dui zend inwoners. In Noordwijk wordt van deze regio het meeste vernield: 21,7 vernielingen per 1000 inwoners. Daarmee staat het dorp derde, in Gou da sneuvelt het meest (23,1). Op de lijst van verkeersongevallen is Leiden de gevaarlijkste gemeente van deze regio: 14de, met 3,9 ongevallen per duizend inwoners. In Beemster, dat eerste staat, zijn dat er 7,6. Terwijl de meeste auto's per 1000 inwoners in Voorschoten rijden: 57 stuks. Daarmee staat het zevende, op ruime afstand van Haarlemmermeer (84). nma Shapplin, n met een Itelach teefvliegveld bijverdienste or boeren Vaticaan It prijzen ir boven af ih Waldo Emerson we onze «mensen goed indelen; laten we ze y indelen alsof ze elijk bestaan; chien doen ze dat ook den haag/gpd-anp Een meer derheid van de Tweede Kamer wil dat de ministers De Vries (binnenlandse zaken) en Korthals (justitie) stappen ondernemen te gen radicale imams, die oproepen tot vernietiging van de vijanden van de islam. Het openbaar mi nisterie (OM) in Amsterdam heeft inmidels aangekondigd uitspra ken van een aantal imams te gaan onderzoeken en te toetsen op strafbaarheid. De uitspraken, delen van pre ken, werden donderdagavond uitgezonden in het tv-program- ma Nova en veroorzaakten veel opschudding. Volgens WD-Ka- merlid Jan Rijpstra overschrij den de imams de grenzen van artikel 6 van de Grondwet. Dat artikel garandeert de vrijheid van godsdienst 'behoudens ie ders verantwoordelijkheid vol gens de wet'. D66 en CDA vinden het onac ceptabel dat radicale imams zich zonder problemen in Ne derland kunnen vestigen. D66- Kamerlid Boris Dittrich wil dat gemeenten moskeeën sluiten als imams zouden blijven oproepen tot verstoring van de openbare orde. Ook zouden radicale imams na een veroordeling we gens onoorbare uitspraken het land moeten worden uitgezet. LPF-fractievoorzitter Mat Her ben sloot zich daar gisteren bij aan. „De meeste imams hebben een tijdelijke verblijfsvergun ning," zei hij. „Dus kunnen die zo het land uit". Het OM in Amsterdam gaat nu eerst landelijk gegevens verza melen over de zaak en daarna een juridische analyse maken om te kijken of er mogelijk straf bare feiten zijn gepleegd. Deze beslissing is gisteren genomen na overleg van een aantal hoofdofficieren van justitie en het Parket- Generaal in Den Haag, waar de leiding van het OM is gevestigd. De Tweede Ka mer zal dinsdag bij het wekelijk se vragenuurtje de kwestie aan de orde stellen. De Amsterdamse burgemeester Cohen wil eerst met de imams in Amsterdam gaan praten. „Ik schrik ook van die uitspraken. Het is een vorm van extremisme die op zijn minst bedenkelijk is", zegt Cohen. De moskeeën sluiten zal volgens de burge meester niet helpen. Begin dit jaar deed hij een oproep om godsdiensten vanuit overheids bestuur meer serieus te nemen. Pagina Binnenland: 'Tijd van sussen en wegkijken is voorbij' nderdag 20 juni .30 20.30 uur Breestraat 93, Leiden (advertentie) kijk voor een baan van nu exact. op www.exactpi.nl \Ss blac door Jan Rijsdam leiden - Stedelijk Museum De Lakenhal krijgt uit particulier bezit een vroeg werk van Rem brandt langdurig in bruikleen. Het schilderij, 'De brillenverko- per', is in 1624/25 door Rem brandt van Rijn in Leiden ge schilderd, nadat hij terugkeerde uit Amsterdam waar hij in de leer was geweest bij Pieter Last man. In 1631 verhuisde Rem brandt weer naar de hoofdstad. 'De brillenverkoper' (Allegorie op het gezicht) is een van de meest recente toeschrijvingen aan Rembrandt. Deskundigen van het internationale Rem brandt Research Project hebben het werk enkele jaren geleden definitief als authentiek aange wezen. Op het paneel zijn een brillenverkoper en twee om standers te zien. „Nogal boers geschilderd", volgens Lakenhal conservator C.J.J. Vogelaar. De Lakenhal bezit maar een schilderij van Rembrandt: 'Pa lamedes voor Agamemnon'. Eveneens een werk uit Rem- brandts Leidse tijd (1626). „Er zit maai' een paar jaar verschil tussen de twee werken, maar je ziet in een oogopslag hoe snel Rembrandt zich ontwikkelde. Liefst zou ik nog een later werk van hem in De Lakenhal willen om de ontwikkeling van zijn kunstenaarschap ten volle te kunnen tonen." 'De brillenverkoper' is eigen dom van een particulier die het tot voor kort in bruikleen had gegeven aan Het Rembrandt- huis in Amsterdam. Daar was het niet dagelijks te zien. In De Lakenhal is het paneel, dat 21 bij 17,8 centimeter meet, vanaf dinsdag 25 juni voor het publiek te aanschouwen. Behalve het schilderij van Rem brandt heeft De Lakenhal nog twee belangrijke werken verwor ven: het schilderij 'Slag bij Bethulië', van Rembrandts eer ste leermeester Jacob van Swa- nenburg, dat aan het Stedelijk Museum is geschonken door de Jaffé-Pierson Stichting, en het schilderij 'Tobias' dat omstreeks 1635 in Leiden werd geschilderd door een kunstenaar uit de di recte omgeving van Rembrandt. door Marieta Kroft nieuw-vennep - Op de snel weg A4 richting Amsterdam heeft zich vannacht om 00.45 uur bij het Ringvaartaqua duct een flinke kettingbotsing voorgedaan. Zeven mensen zijn hierbij gewond geraakt, van wie twee vrouwen zeer ernstig. Een van hen verkeer de vannacht in levensgevaar. De gewonden werden over gebracht naar het LUMC, en drie ziekenhuizen in Amster dam. Het ging om twee onge lukken op nog geen drie kilo meter afstand van elkaar. Beide ongevallen werden ver oorzaakt door dezelfde auto mobilist. De man reed door nadat hij twee auto's had ge raakt en veroorzaakte verder op nog een aanrijding. Hier bij waren drie auto's betrok ken. Er werd groot alarm ge slagen. Zeven ambulances en een mobiel medisch team en de brandweer snelden naar de plaats van het ongeluk. Het ongeval gebeurde aan de Haarlemmermeerse kant van het Ringvaartaquaduct. In verband met de ravage werd de A4 in de richting van Am sterdam afgesloten tussen Roelofarendsveen en knoop punt Burgerveen. Tussen Hoogmade en Roelofarends veen ontstond een file van vijf kilometer. De brokken maker werd meegenomen voor een blaastest. De man raakte bij beide ongevallen zelf niet gewond rosmalen - Na twintig maan den zonder een wedstrijd in de benen, maakt Richard Krajicek volgende week zijn rentree op het grastoemooi in Rosmalen. Gisteren speelde hij twee oe fensets tegen Jan Siemerink (3- 6, 6-3). Hij kon voluit serveren en ook zijn volley's waren weer bijna als vanouds. „Als je voor de volle honderd procent een service kunt slaan, mag je niet ontevreden zijn", stelde Kraji cek vast. Het schilderij 'De brillenverkoper' dat in 1624/25 door Rembrandt van Rijn in Leiden is geschilderd en langdurig in bruikleen is gegeven aan Stedelijk Museum De Lakenhal. Foto: Publiciteitsfoto (advertenties) www.pcdiscount.n Dit schilderij getuigt, volgens conservator Vogelaar, van grote artistieke kwaliteit, maar het is nog een raadsel wie het werk ge schilderd heeft. „Lange tijd is het werk ook toegeschreven aan Rembrandt, maar dat gelooft nu niemand meer", aldus Vogelaar. Het schilderij wordt ook wel toegeschreven aan Gerard Dou, omdat het zo fijn geschilderd is. Toch is niet geheel uitgesloten dat Rembrandt het vervaardigd heeft. We gaan daar uiteraard aanvullend onderzoek naar ver richten." De drie kunstwerken worden beschouwd als belangrijke aan winsten voor De Lakenhal, niet alleen omdat ze in Leiden zijn gemaakt, maar ook omdat ze een nieuw licht werpen op de jonge Rembrandt. DISC* DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZATERDAG 15 JUNI 10 -16 UUR Kom morgen naar de Floriade en - v bezoek tussen 13.00 en 15.00 uur het Groene Spreekuur van Rob Verlinden! (Eigen Huis Tuin) Vaders krijgen een vaderdag tuincadeau. (op is op) ag/gpd - De inrichting en Da« eriHg van het nieuwe Tisel zorgt voor verdeeld- Jde onderhandelaars van It" BA en LPF. Ook tijdens eede gesprek over de zorg mi re8eringspartijen in spe rjp ader tot eikaar gekomen, kurt n verschillen princi- Afij 'an mening hoe de burger worden gecompenseerd Ie stijgende ziektekosten- De LPF neigt naar steun :VVD. tijdens het tweede paar- net is de financiering van euw zorgstelsel het strui- De partijen zijn het ver een voor iedereen ge diend temie. Dat betekent in de dat lagere inkomens leer ziektekostenpremie gaan betalen. De ziekte- '467. premie is nu nog afhan- Van het inkomen'van ie- (ziekenfonds of particu lier). De partijen zijn het wel eens dat voor minder draag- krachtigen compensatie gebo den moet worden voor de hoge re kosten, maar niet over de ma nier waarop. „Dat is een principiële zaak", al dus WD-onderhandelaar Gerrit Zalm. „Het CDA wil allerlei nieuwe fiscale instrumenten om de mensen te compenseren en daar voelen wij niet voor. De fis cus moet belastingen innen, geen uitbetaler worden." Het CDA wenst mensen tege moet te komen met een speciaal daarvoor ingevoerde heffings korting, vergelijkbaar met de huidige kinderkorting. De WD voelt meer voor belastingverla ging, bijvoorbeeld afschaffing van de onroerendzaakbelasting (OZB). De LPF voelt iets meer voor het WD-standpunt, aldus LPF-onderhandelaar Mat Her-, ben. incheon/gpd - President Kim Dae-Jung begint zo langzamer hand een vaste kleedkamergast te worden van het Koreaanse nationale team. Na de sensatio nele zege op Portugal (1-0) plaatsten de Zuid-Koreanen zich voor de laatste zestien van het WK. Voor president Kim reden om een paar cadeautjes uit te delen. Alle spelers uit de selectie van Guus Hiddink die nog in het le ger zouden moeten, zijn per speciaal decreet vrijgesteld van hun dienstplicht. „Het was echt ongelooflijk hoe die jongens in de kleedkamer reageerden op die mededeling. Huilen man, echt huilen", vertelde de ape trotse Hiddink even later. „Het was echt prachtig, ook voor mij, want ik heb de laatste tijd tel kens om die vrijstelling ge vraagd". Hiddink is nu natuurlijk hele maal het baasje in Korea. Bij zijn aanstelling werden slechts twee dingen gevraagd: eindelijk een WK-duel winnen en als het heel even zou kunnen een plaats bij de laatste zestien. Aan beide vragen is vol daan. Hiddink kan dus niet meer kapot. Het hele land was giste ren weer een grote, ro de feestende massa, die de verwachtingen in middels aardig heeft bijgesteld. Er wordt zelfs al openlijk over een finale Japan-Korea gesproken. Dat lijkt nog SALE Nog tot en met zaterdag 6 juli 2002. Kom snel langs, want op=op! Kijk ook op www.1KEA.ol o! bel 0900-235 05 32 124 oor/dag. 0.10/min.| Mo l/m vr 10-21 uur. Zo 9-18 uur. Zuid-Koreanen in het stadion van Incheon gaan compleet uit hun dak, nadat hun land zich voor het eerst onder de beste zestien op een WK heeft geschaard. Foto: AP fcpRWjWAN j wat overdreven. Op dinsdag wacht de achtste finale, Italië is de tegenstander. Eigenlijk is het ge zien de speelwijze van Korea helemaal niet zo bizar om te denken dat het elf tal van Hiddink best een aardige kans heeft om ver der te komen. Het aantal kijkers naar de recht streekse uitzendingen van het WK is in de tweede week iets ge groeid. In de eerste week keken er gemiddeld 600.000 mensen per wedstrijd, nu zijn dat er 740.000. Pagina's WK voetbal: Portugezen het toppunt van onbenulligheid Speelschema WK voetbal vandaag: 8.30 uur: Duitsland - Paraguay 13.30 uur: Denemarken - Engeland, morgen: 8 30 uur: Zweden - Senegal. 13.30 uur: Spanje - Ierland. maandag: 8.30 uur: Mexico- VS. 13.30 uur: Brazilië - België. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMDV A t Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52,50 controle nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automatische betafrg s min barfc-tfrontynmer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1