LEIDE Onrust over vorming brede school De Stemming tekent voor uw woning. U ook? REGIO R1 Directeur vertrekt, leraren willen weg Bestuur betreurt vertrek directeur Meer straatroven en inbraken rlands 1st terrein Gemeente kent klachten over coffeeshop Bebob niet Lakenwater voor Labruyère en Veringa Celstraf voor orenbijter Fracties stellen vragen over hondenpoep targe) 5eester IKKRU&'M Wier M£E& tmw WE HIERWEIKN5 IDE STELLING ■L Leiden Wat verwacht n van de nieuwe burgemeester? zaterdag 15 JUNI 2002 |te drukte op tl-Festival door Marijn Kramp ord herstel rlingh Onnes e renovatie van het ti Onnes Laboratori- Tde Steenschuur begint j>r. Na maanden van on- lelen zijn de Universi- n en aannemer PRC jntrum het eens gewor- aiversiteit heeft 69 nlden, maar de aan- plannen van de uni- tonden daarvan niet ostigd. Er is nu ge- Jor goedkopere materi- Jde renovatie, die acht- inden duurt, neemt de faculteit het gebouw in leiden - Op de protestants-chris telijke basisschool De Spring plank is grote onrust ontstaan over de vorming van de brede school. Directe aanleiding hier voor is een brief van directeur L Doorduijn waarin hij meedeelt te vertrekken. Hij kan zich persoon lijk niet vinden in de veranderin gen in het basisonderwijs in Lei den-Noord. Ook leerkrachten overwegen op zoek te gaan naar een andere baan. De basisschooldirecteur vertrekt naar verluid omdat hij op een louter christelijke school wil werken. Hij heeft de ouders vo rige maand op de hoogte gesteld van zijn besluit. Ouders zijn on gerust geraakt door deze 'on heilstijding'. Zij zijn bang dat de identiteit van de protestants- christelijke school teloor gaat in de toekomstige brede school in Leiden-Noord waar - en dat is vooralsnog uniek in Nederland - ook de katholieke en de open bare basisschool in meedoen. Volgens C. Kaltner, lid van de ouderraad van de Springplank, is er veel te veel onduidelijkheid over de brede school. Ouders zijn nauwelijks ingelicht over de veranderingen die op komst zijn en ook leerkrachten hebben vol gens haar te weinig inspraak ge had. Ouders en leerkrachten hebben het vermoeden dat de schoolbesturen en gemeente veel verder in de besluitvorming zijn dan zij doen voorkomen. Projectleider A. de Jong pro beerde die indruk eerder deze week tijdens de wijkgroepverga- dering weg te nemen. Hij is mo menteel samen met de school besturen bezig met een voorstu die naar de mogelijkheden van de brede school. Begin dit jaar tekenden de drie schoolbestu ren en de gemeente een startdo cument. Heet hangijzer daarin is de wens van de schoolbestu ren om alle drie de basisscholen op één plek, namelijk het Kooi- plein, onder te brengen. Dit plan stuit op weerstand in de wijk. Met name voor de jong ste groepen is één locatie veel te massaal, meent voorzitter H. Dijkerman van buurtvereniging Groenoord-Noord. Ook is er verdeeldheid over de aangewe zen plek. Andere plekken zou den eveneens overwogen moe ten worden. Volgens De Jong wordt dit allemaal meegenomen in de voorstudie. „We onderzoe ken momenteel wat haalbaar is en of de wensen die in het start document staan, zoals nieuw bouw op het Kooiplein, ook echt de beste oplossingen zijn. Pas als dat is gebeurd brengen we onze bevindingen naar bui ten. Want stel dat nieuwbouw de beste oplossing is, dan moe ten we wel weten op welke ter mijn dat kan. Het maakt voor de ouders en de scholen veel uit of dat over 5 of over 12 jaar is. En dat weten we nu nog niet." De Jong weet dat er in de wijk veel scepsis is over de vorming van de brede school. „Het is mij bekend dat mensen twijfels hebben over de brede school, de manier waarop de gemeente en de schoolbesturen dit aanpak ken en over de financiering die nog niet rond is. Wij horen die geluiden op straat en op de schoolpleinen ook en wij zullen ons best doen om die twijfel weg te nemen op de vele in spraakavonden en informatie bijeenkomsten die nog gaan ko men. En dat moet ook lukken, want schoolbesturen gaan echt geen plan doordrukken waar hun klanten - de wijkbewoners dus - tegen zijn." Het bestuur van de protes tants-christelijke scholen be treurt het vertrek van Spring plank-directeur L. Doorduijn en de onrust die daardoor is ontstaan onder ouders en leer krachten over de vorming van een brede schooL Het school bestuur wil de ouders snel in formeren over de brede school in de hoop hen gerust te stel len. „Wij zijn niet met iets ge heimzinnigs bezig", benadrukt woordvoerder G. Visser. Doorduijn stopt volgens Visser niet omdat hij tegenstander is van brede scholen. „Maar hij ziet daar vanwege zijn per soonlijke geloofsovertuiging geen rol voor zichzelf in weg gelegd. Wij hebben respect voor zijn besluit, maar vinden het niettemin heel jammer dat deze geliefde directeur ver trekt. Want juist de kritische mensen kunnen wij goed ge bruiken in de toekomstige dis cussies over de identiteit van de school." Het besluit van de directeur heeft het bestuur wel voor het blok gezet ..Het was de bedoe ling om in september met ou ders, leerkrachten en andere betrokkenen een brede discus sie op te zetten over de vor ming van de brede schooL Maar nu er zoveel onrust is ontstaan komen wij eerder in actie. Ouders en leerkrachten moeten voor de zomervakantie weten waar ze aan toe zijn." (Advocaat Van den Bru- jt anarchistisch collec- ïsnie heeft aangifte fegen een Leidse poli- 1 Aanleiding is diens k tijdens een ontrui- meen actiefeest van Eu- fcop 2 juni op de Burcht i. De agent zou een ivisten herhaaldelijk Irapenstok hebben ge- jurodusnie heeft van tend burgemeester Tde toezegging, dat het jtreden op de agenda h de commissie voor |n veiligheid op 4 juli. ie Nederlandse taal «rein aan de Universi- !n. Na de invoering van e studiestructuur gaat liteit het Engels als 'oor de masteroplei- liken. In de eerste tejaren (de bachelor- blijft Nederlands de Dat blijkt uit een con- jtel dat het College van de Universiteits- t gestuurd. Samenge- n de regels er op neer s of een andere taal de ;an zijn, als 'de her- n de studenten daar- zaakt'. De maatregel is Igvan de Verklaring in 1992. De Euro- 'ersiteiten besloten vrije uitwisseling van zw in Europa te bevor- Leidse universiteit buitenlandse studen- Leiden trekken. leiden - In de eerste vier maan den van dit jaar is het aantal straatroven en winkeldiefstallen in Leiden gestegen ten opzichte van de laatste vier maanden van vorig jaar. Ook is er ten opzichte van de laatste maanden van 2001 meer ingebroken in wo ningen en is het aantal meldin gen van overlast door junks fors gestegen. Daar tegenover staat dat er minder meldingen van overlast door jongeren zijn bin nengekomen. Dat blijkt uit de tertiaalcijfers van de politie Hol lands Midden voor het district Leiden-Voorschoten. De cijfers geven een verrassend beeld. Vorig jaar bleek juist het aantal straatroven ten opzichte van 2000 gedaald en de inbraak- cijfers voor woningen lieten zelfs de laatste jaren een dalen de lijn zien. En andersom was 2001 een recordjaar wat betreft overlast door jongeren. Alleen het grote aantal roofovervallen op winkels, dit jaar al zeventien, volgt de lijn die in de laatste maanden van vorig jaar al is in gezet. De politie heeft geen idee waarom het aantal roofoverval len de laatste maanden zo fors is. Wel vermoedt zij dat achter een tiental roofovervallen één dader zit. (advertentie) Ook makelaardij is dus goed geregeld bij Meeiis. Daar lekenen we voor. Voor n inlormutie liel 0800-belnieeus of kijk op www.ineeus.com. VERZEKERINGEN. HYPOTHEKEN, MAKELAARDIJ O.G. Waarnemend burgemeester Lemstra gaf Veringa en Labruyère allebei een fles Lakenwater. Foto: Mark Lamers MEEÜS' door Floor Ligtvoet leiden - Lakenwater voor Jac ques Veringa en Peter Labruyè re: een beter bedankje had waarnemend burgemeester Lemstra niet kunnen bedenken. Gisteren overhandigde hij de twee Leidenaars ieder een fles met het Leidse distillaat, als dank voor de heldendaad die de twee vorige week donderdag verrichtten. De twee sprongen het water bij de Blauwpoorts- brug in, op zoek naar inzitten den van een auto die even tevo ren de brug had geramd. „Na het intikken van de autorui ten zagen we dat er niemand meer inzat", vertelt Labruyère aan burgemeester Lemstra. De beschonken bestuurder, die met hulp van Veringa door de politie was ingerekend, had geroepen dat er iemand naast hem zat. Labruyère: „Maar er was hele maal geen tweede passagier." Lemstra is trots op de heren. „Wij als gemeente vinden jullie geweldig", zei de burgemeester. „Nu kunnen jullie wel zeggen dat het volkomen normaal is, maar veel mensen zouden niet snel in de gracht springen." Voor zowel labruyère als Verin ga was de ontmoeting een eer ste kennismaking met de waar nemend burgemeester. Een per fecte kans om hun visie op Lei den te geven, dachten ze. In het korte tijdsbestek gaf bootver huurder en horecaondernemer Veringa Lemstra de tip Leiden niet in een jachthaven te laten veranderen. Winkelier Labruyè re pleitte voor meer ruimte voor Stadsparkeerplan Leiden te plei ten. „Een parkeerterrein zoals dat op de Haagweg moet ook op de Lammenschansweg en bij de Groenoordhallen komen." Zelf vindt Jacques Veringa zijn heldendaad niet zo noemens waardig. „Ik zit altijd op het wa ter en spring wel vaker in de gracht. Het grachtenwater is verschrikkelijk vies. Ik vergelijk het wel eens met openbaar toi let, maar ik ben er zo langza merhand resistent tegen." La bruyère verbaast zich eerder over het gedrag van andere Lei denaars: „Er stonden een paar honderd mensen te kijken, nie mand deed wat. Daar moeten we iets aan gaan doen." leiden - De exploitant houdt er een illegaal terras op na. De be zoekers zorgen met scheurende brommers en fout geparkeerde auto's voor overlast in de buurt. Over coffeeshop Bebob is de af gelopen maanden geregeld ge klaagd door buurtbewoners. Maar de politie gaf die klachten niet door aan de gemeente.. Dat werd gisteren duidelijk bij de behandeling van bezwaren van de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk en Levendaal- West tegen de tijdelijke vergun ning die de gemeente heeft ge geven voor de coffeeshop. Tegenover de commissie ver klaarden een buurman en een vertegenwoordiger van de wijk- vereniging dat de eigenaar van de coffeeshop zich niet aan zijn vergunning houdt, en dat die daarom moet worden ingetrok ken. Zij waren verbaasd dat de klachten bijna gelijk zijn aan de redenen waarom de burgemees ter in eerste instantie geen ver gunning wilde geven voor de coffeeshop aan de Diefsteeg. Gemeentejurist E. Pluyter zei dat er juist een heel gedetailleer de vergunning is verleend om overlast te voorkomen. Zogauw blijkt dat de exploitant er niet in slaagt de overlast binnen de perken te houden, kan de ge meente de tent sluiten. Maar er zijn via de politie nooit klachten over Bebob binnengekomen. Zelfs navraag van de ambtenaar leverde niets op. Maar wat, wilde de voorzitter van de commissie weten, ge beurt er als er alsnog kan wor den vastgesteld dat de coffee shop voor overlast zorgt? Daar over kon Pluyter duidelijk zijn. Ook de waarnemend burge meester vindt dat Bebob in dat geval dichgt moet. Na de zitting wilden de bewo ners nog wel graag weten waar zij in het vervolg met hun klach ten naar toe moeten. Als ze bij de politie in het niets verdwij nen, kunnen ze dan niet beter meteen maar met Pluyter bel len? Dat was volgens de ambte naar geen slecht idee. den haag/leiden - Een 31-jarige man uit Leiden die de gewoonte had om mensen tijdens een ru zie in hun oren te bijten, is gis teren door de Haagse politie rechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De Leidenaar kreeg op 26 okto ber vorig jaar ruzie met een man die geld van hem eiste. Hij had in een sushifabriek gewerkt en wachtte nog op zijn salaris. Daarnaast zou hij nog een ver goeding krijgen, omdat hij een paar keer op het dochtertje van de verdachte had gepast. Tijdens het gevecht pakte de Leidenaar zijn schuldeiser hard handig vast en beet zijn oorlel af. Dat had hij vaker gedaan. In januari beet hij de vriend van zijn ex in dienst oor. De officier van justitie achtte beide mis handelingen bewezen. n 4 en Paultje hebben alle- in vinger opgestoken, U I 'acht dat Greetje net was, dus zij is aan de en Mohammed, wil jij iuden met steeds je aan te stoten en overal te kletsen Anders ga je le wandelgang staan. Ihra et voortaan in de ge- ;rksü ac*- Het Geheime Ge- 3 der Leidse Raadsle de deze week een co- oe moet leiden dat de 5, ailtuur frisser wordt, len het een intentie- jde he iets wil zeggen jes zijn vinger op en hij een beurt krijgt van feester Lemstra. '■leden hebben die regel ,befht. Zouden ze heim- len naar die mooie ja- lagere school? Een he- lontaniteit? Een stoffi- lie niet wendbaar ge- _,laeI nop interrupties te We weten het niet. PastJel weten, is dat deze •de het einde is van het lebat. Nooit meer die •rrupties, waar de tó zo om bekend staat. Pan armen over elkaar en publiek zat er toch al t bij de vergaderingen, dsleden lezen hun ebben alle leden van handtekening on- Vermoedelijk zonder van die belofte te ant het betekent dat die 39 stakkers niet meer aan hun nachtrust toekomen. Een kruiwagen vol dor en kreupel ambtenarenproza krijgen ze per maand in hun postvakjes ge schoven. Dat gaan ze voortaan allemaal lezen. De gevolgen van het invoeren van de gedragscode zijn evident, om het eens in raadsledentaai te zeggen. Burgers komen niet meer in.de raadszaal en de raadsleden komen niet meer op straat. Leiden heeft straks geen volksvertegenwoordiging meer, maar een bijzonder belezen kleuterklasje. Allemaal je handtekening in trekken en die stomme intentie verklaringen ritueel verbranden op het Stadhuisplein: dat is het enige wat de raadsleden nog kunnen doen om de gemeente politiek te redden. Hondenpoep 'Zeg jan-Jaap, mag ik jouw takje even lenen? Onder mijn schoen zit ook nog wat poep'. Gaan de raadsleden een keertje de straat op, worden ze meteen geconfronteerd met de gevaren van het stadse leven: de brute terreur van hondenbezitters. Wat veldonderzoek zo nu en dan kan echt geen kwaad voor een volksvertegenwoordiger. En dus togen politici van het CDA, onder wie Jan-Jaap de Haan, van Groenlinks (Sita Dewkalie), de PvdA (Dick Wijfje) en van nog wat partijen onlangs naar Leiden-Noord, voor een bijeen komst met vertegenwoordigers uit de wijk. Ze besloten er maar meteen een stadswandeling aan vast te plak ken. Onderweg naar het Noor derkwartier sloeg hen de schrik al gauw om het hart. 'Hègewer', zegt Sita meteen vies gezicht. Wat is dit nou voor bruine prut?' Jan-Jaap trekt zijn schoen uit en ruikt er even aan. 'Ik weet het niet', antivoordt hij, 'maar het stinkt wel'. Met een stokje peutert de jonge politicus wat nissen de groeven van zijn zool. Dick denkt ondernissen met weemoed terug aan de pas gezogen vloerbedekking in de raadszaal Een beetje raadslid dat zich de problemen van de straat aan trekt, zou er direct schriftelijke vragen over stellen. Nee, een te lefoontje naar de ambtenaar volstaat dan niet: wij nemen de burgers serieus en dat zullen we ze laten zien ook. Een extra actie Schone Stad is niet genoeg, hier moet hard tegen op worden ge treden, en wel subiet! Je zou denken dat de stad ande re behoeften heeft dan wat hon den om de zoveel tijd nu een maal kwijt moeten. De behoefte bijvoorbeeld om veel huisjes te kunnen bouwen, zodat de ge meente van de opbrengsten daarvan Stadsgehoorzalen en sporthallen kan subsidiëren. Of werd met de ruimtenood steeds het tekort aan hondenuitlaat- stroken bedoeld? Tekst: Aad Rietveld en Robbert Minkhorst Tekening: Maarten Wolterink door Robbert Minkhorst leiden - Volgens PvdA, Groen links, D66, CDA en SP leven er 'prangende vragen' in Leiden- Noord over het wijkontwikke lingsplan. De partijen vragen onder meer aan burgemeester en wethouders om op te treden tegen de overlast van honden poep. Raadsleden van de vijf politieke partijen hebben vorige week - op uitnodiging van de buurt- werker - een wijkoverleg in het Noorderkwartier bijgewoond. Naar aanleiding van die bijeen komst stellen de vijf fracties schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. „Er is vooral behoefte aan fre quentere en meer specifieke in formatie bij buurtbewoners", melden de vragenstellers. .Afge sproken is dat wij vanuit onze verantwoordelijkheid enige prangende vragen zullen aan kaarten." Bovenaan het lijstje van vijf vra gen staat de overlast van hon denpoep in de Nassaustraat. Dé partijen zijn benieuwd of de po litie kan optreden tegen de eige naars van de honden. En als dat niet kan, of de gemeente 'ande re maatregelen' kan nemen waardoor de overlast van de uit werpselen op straat vermindert. De riolering in de Maresingel en de Herensingel moet nog dit jaar worden vervangen. Bewo ners hebben 'veel vragen' over het project, onder meer over de herinrichting van de singels. „Niet bekend is bijvoorbeeld welke verkeersremmende maat regelen er genomen kunnen worden. Is hier al onderzoek naar gedaan?" De partijen vra gen B en W ook om verkeers maatregelen te nemen bij de Waldeck Pyrmontstraat en de Lusthoflaan. Buurtbewoners hebben verzocht omwille van de verkeersveiligheid in die straten eenrichtingsverkeer in te voe ren. Verder hebben de partijen een vraag over de bibliotheekbus. „De bus die vrijwel dagelijks voor buurthuis 't Spoortje staat, past niet in de parkeervakken. Doordat hij voor een groot deel op de weg staat, ontstaan ge vaarlijke situaties. Is het moge lijk het parkeervak te verbreden door de stoep circa vijf tegels 'op te schuiven'?" Leiden moet er snel grondgebied bij krijgen Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Leiden is op zoek naar een nieuwe burgemeester. Woensdag 10 juli zal de gemeenteraad een discussie voeren over de profielschets voor de burgemeester. Hierin komt te staan welke kwaliteiten en eigenschappen de burgemeester moet hebben. De gemeenteraad wil graag van de inwoners horen welke kwaliteiten en eigenschappen van een nieuwe burgemeester zij belangrijk vinden. Daarom nodigt de gemeenteraad u uit uw mening te geven, zodat de raadsleden daarmee rekening kunnen houden bij het opstellen van het profiel en bij de gesprekken met kandidaten komend najaar. Stuur uw reactie voor 1 juli aanstaande naar de gemeente Leiden, afdeling BD-com, postbus 9100, 2300 PC Leiden, met de vermelding 'profielschets' op de linkerbovenhoek van de envelop. Of reageer per e-mail naar profielschetsburgemeester@leiden.nl. Faxen kan ook, 071 - 516 50 23. Meer informatie bij: mevrouw E. van der Vlist, 071 - 516 50 30. Bestuursdienst (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15