Liefde tussen Najib en Julia loopt verkeerd af I Lijk speelt de hoofdrol in CSI MEDIA D-Magazine: geen kleurenfolder voor bierpullen en Rijnreisjes Sroeiende belangstelling voor high-tech pohtie-onderzoekers bij RTL 4 Theo van Gogh maakt serie voor de AVRO in Scheveningen ran Crime Scene Investigation. Foto: GPD ika zitten elke week zo'n twintig miljoen mensen aan de buis ird om te kijken hoe forensische experts met een pincet in de detail van een lijk en zijn omgeving afzoeken naar sporen. Jdheden als regisseur Ouentin Tarantino (Pulp Fiction) zeggen /ering te missen en forensische experts vinden dat de serie d beeld geeft van hun werk. Crime Scene Investigation is hot a en wordt dat langzamerhand ook in Nederland. j-rCrime Scene Investiga- I Hf'0 groot succes in Ame- perland ontdekt de serie Jerhand ook Dit jaar, fde seizoen, kijken ge- zeshonderdduizend Maar nu de serie in ^Jn Baantjer bij RTL 4 Geprogrammeerd, steeg fel kijkers vorige week één miljoen, feor producer Jerry tfimer en een gedeelte vjast naar Londen af te wat meer over het vertellen. CSI gaat over isch team dat met zes de plekken van mis- ekt om bewijsmateri- fe I (den. Als die verzameld 'i, Int het echte werk pas. net twee experts die het irder onderzoeken in (K 'ech laboratorium pro- team alle stukjes van Ow I bij elkaar te brengen, zamenlijk de moorde- af te zijn. Het decor wordt gevormd door fl^faradijs Las Vegas. Een uze, aangezien de fnerikaanse series zich in steden als New York fenei in si en Los Angeles. De keuze voor Las Vegas was geen moeilijke, legt Bruckheimer uit. „Vegas is een erg sexy stad, die over de hele wereld bekend is. Door de casino's trekt de stad veel crimi naliteit aan, van 'gewone' mis daad in de buitenwijken tot mis daad met meer glamour in de binnenstad. Daarnaast kent de kijker al die andere steden wel, die wil ook eens wat anders zien." Voor Bruckheimer betekende CSI zijn eerste succes op het te levisiescherm. De producent verwierf daarvoor vooral be kendheid met actiefilms als Pearl Harbor, Top Gun, Con Air en Black Hawk Down. Vergele ken met die films komt er in CSI weinig actie voor. In de serie wordt wel veel gebruik gemaakt van special effects, maar niet in de zin van overdadige explosies of achtervolgingen. De effecten worden vooral gebruikt om ver minkte lijken te tonen en het fo rensisch onderzoek voor de kij ker duidelijk te maken. „In de serie staan het plot en dus het lijk voorop. Het plot is eigenlijk het belangrijkste karak ter in de serie. We proberen uit te leggen hoe een forensisch team werkt. Door bijvoorbeeld beelden te gebruiken waarbij je het gevoel hebt het lichaam zelf te onderzoeken, maak je het duidelijk en interessant. De serie begint altijd met het lijk, zodat mensen meteen kunnen bepa len of ze wel of niet verder wil len kijken. Het onderzoeken van het lichaam met alle andere ge detailleerde beelden begint pas later", legt Bruckheimer uit. Realistisch De meeste van de zaken die in CSI voorkomen zijn verzonnen. De bizarre moorden lijken soms erg vergezocht en doen in gru welijkheid niet onder voor die van een film als Silence of the lambs. Toch geeft de serie wel een realistisch beeld volgens ac teur Paul Guilfoyle, die de rol van Jim Brass speelt, een van de leden van het onderzoeksteam. „De verhalen mogen er soms heel ongeloofwaardig uitzien, maar zijn niet gekker dan zaken die echt rijn voorgekomen. Er rijn zelfs scenario's van waarge beurde verhalen die wij hebben afgekeurd, omdat het publiek ze nooit zou geloven. Van de echte teams krijgen we ook compli menten over de serie. Een van de schrijvers van de serie heeft zelf in zo'n team gezeten. Alleen de politie van New York was niet helemaal tevreden over de serie. Ze belden ons een keer kwaad op omdat families van slachtof fers verwachten dat hun zaak net zo snel wordt opgelost als bij ons. Het tijdsverloop klopt dus niet, maar de rest is behoorlijk accuraat." In tegenstelling tot veel andere dramaseries, worden de karak ters niet uitgediept Anders dan in ER bijvoorbeeld, zul je de hoofdrolspelers niet snel buiten hun werk zien. Stuk voor stuk rijn het mensen die allemaal he lemaal opgaan in hun werk, waardoor de karakters soms erg vlak blijven. „In de serie is in derdaad weinig aandacht voor de emoties en achtergronden van de karakters", geeft Guilfoy le toe. „Ze worden slechts een beetje aangestipt om ze zo iets meer diepgang te geven. In de serie draait het om het onder zoeksteam en de taak die elk lid van het team er in heeft. Wat de teamleden thuis doen laten we bewust buiten beeld. Gaande weg de serie krijgen de spelers iets meer diepgang. Het zal ech ter nooit een serie worden waar in het privé-leven van de karak ters een grote rol speelt. Het draait om de samenwerking binnen het team dat gefixeerd is op het oplossen van een mis daad. Bij echte forensische ex perts is dat denk ik niet anders." Niek Idema Crime Scene Investigation wordt vanavond om 20.30 uur door RTL 4 uitgezonden. tiet vanaf ember op tv ;uM - Het satirische pro- Jiskefet keert de eerste van september terug op met een reeks van acht afleveringen bij de jp Nederland 3. Aanvan- s het de bedoeling dat van Jiskefet (Kees [erman Koch en Michiel al in de zomer een zouden maken iVPRO, maar dat gaat jr. Waarom is niet ge- Hdelijk. De VPRO tast in ter om de reden. „We jvan te voren nooit te it ze precies gaan De nieuwe serie is in- bijna opgenomen en uit een aantal korte „situaties die binnen in zijn opgenomen." (introduceren de man ter Jiskefet weer een ;uwe karakters. Later isieseizoen volgt een reeks nieuwe uitzendin- ilgend jaar probeert alsnog een zomereditie linaties voor iladprijs 2002 - De voltallige re de Barneveldse lakt kans op de Prijs lagbladjournalistiek ir haar berichtgeving imond- en klauwzeercri- Dat heeft de organi- de prijs, de Neder- "iladpers (NDP), be- iakt. Naast de krant de journalisten Allard Peter de Knegt van het in Dagblad genomi- hun artikelen in de ir Boonstra. Bart Mid- van Het Parool maakt jens zijn verhalen over affaire en Ron Lode- het Brabants Dagblad ie op basis van rijn ver- 'Boven de Wet'. Aan prijs is een wisselbo- 4500 euro verbonden, leptember velt de jury deel. Het is treurig maar waar. Als je charisma mist, heb je pech. Bal kenende heeft het ook n iet, maar dat is een droppie. Bridget Maasland ('Lijst Nul') in Vrij Nederland De meeste complotten ontstaan pe ongeluk. Blijf dus maar arge loos. Ook in de grote mensenpo li tiek. Eerste-Kamerlid Elske ter Veld in Vrij Nederland Blijspelen en comedyseries voor tv is kunstnijverheid. Dat moet en kan goed vakwerk zijn maar het heeft niets met kunst te ma ken. Acteur John Leddy in VARA TV Magazine Wat moet je in Nederland nou doen om beroemd te worden? In een huis gaan zitten is al ge noeg. Je hoeft niets te kunnen om op tv te komen. Vroeger was dat met drie zenders nog wel anders. De mensen die toen op de buis verschenen, hebben daar keihard voor moeten werken. Wat dat betreft kan ik mij voor stellen dat programmamakers over ons spreken als de 'patatge neratie'. Tatum Dagelet over roem in de Televisier kind hun zoon teruggeven. Ik ben slechts een programmama ker: het enige wat ik kan doen, is zorgen dat de betreffende afle vering er mooi uit komt te zien. Ton van Royen over program ma's maken in de Televisier Eigenlijk was ik er nooit trots op en ik was zekerMiet blij met die foto's. Vooral niet met hoeveel er van mijn borsten te zien was. Ik was geschokt en mijn familie was ontroostbaar toen we het resultaat zagen. Het was een verkeerde beslissing waar ik ireel mensen pijn mee heb gedaan. Ik was 17 en ik wilde me niet meer door anderen de wet laten voor schrijven. Jessica Biel (7th Heaven) te biecht bij Veronica De regisseur belde mij en vroeg of ik wilde turnen in hun clip. Ik had nog nooit van Di-rect ge hoord, maar vond het meteen een gaaf idee. Ik mocht zelf we ten welke brug-oefening ik deed. Ik heb nog steeds contact met de jongens van Di-rect. Onlangs mocht ik met ze mee naar een optreden in Heiloo. We hebben enorm veel lol gehad. Turnster Renske Endel over de 'popwereld' in Veronica door Maaike Oppier den haag - Behalve het geluid van een krijsende meeuw is het doodstil op het steigertje in de jachthaven van Scheveningen. Toch staan, ritten en filmen er dertien man op de paar vierkan te meter van hout. Er wordt een scène gedraaid in de kajuit van de motorsailer Dicky van Sche- veninger G. van der Zwan. Stilte aan de kant „Halt", zegt regisseur Theo van Gogh na een tijdje vanaf de achterplecht. Ie dereen ontwaakt uit een soort wassen beeldenstand. De stieke me ontmoeting tussen de gelief den Najib en Julia op hun gehei me schuilplaats op het water staat erop. Het is de tweede dag van de op namen voor de televisieserie Najib en Julia in Scheveningen. Het weer rit voor de tweede achtereenvolgende dag mee. „Gisteren was er ook van alles voorspeld wat niet kwam", zegt Van Gogh. Er moest toen op zee worden gedraaid. Iemand die overboord slaat en twee acteurs in het water. De voorspelde on weersbuien bleven uit. Najib en Juliais een moderne versie van de onmogelijke liefde tussen de wereldberoemde Ro meo en Julia. Het verhaal is ge schreven door Justus van Oei naar een idee van Theo van Gogh. „Het idee is weer gejat van de West Side Story. In dit verhaal gaat het over de liefde van een Marokkaanse jongen voor een Nederlands meisje en andersom. De droeve les is dat de liefde alle culturele verschil len overwint, maar uiteindelijk toch gedoemd is te mislukken". „Dat is een sombere conclusie, ja. Dat zeg ik niet als geloofsarti kel. Je kan als filmer alleen de waarheid laten zien, zoals jij die waarheid riet. Ik ben beducht voor de oogkleppen van politie ke correctheid. Het had niet per se in de multi-culti samenleving hoeven spelen". Van tevoren stond vast dat de serie in Den Haag zou worden opgenomen. De grote liefde van Van Gogh. „Ik vind Den Haag een mooie stad. Met al die naamloze, anonieme buitenwij ken. Veel stadser dan het pitto reske Amsterdam en het provin ciale Rotterdam. Het is de enige stad met zo'n klassenkloof. In Najib en Julia laat ik die twee werelden zien. De Vogelwijk, waar Julia woont en de Neher- kade waar Najib vandaan komt". Vogelwijk Welke wereld kent hijzelf het best? „Geen van beiden. Ik ben opgegroeid in Wassenaar. Maar qua afkomst zou ik meer bij de Vogelwijk horen. Dat gevoel dat ik heb bij Den Haag is valse nos talgie, hoor. Ik heb er nooit ge woond. Ik bedacht me vanmor gen nog dat ik het weer hele maal opnieuw moet ontdekken. Maar veel van mijn films spelen in Den Haag. Mijn eerste film Luger is er gedraaid. 'Een dagje naar het strand' ook en zondag is mijn film De nacht van Aal- bers uitgezonden op de televi sie, die ook helemaal in Den Haag en Scheveningen speelt". Najib en Julia is niet de eerste televisieproductie die Van Gogh Julia (Tara Elders) en Najib (Hanin Msellek) tijdens de opnamen in de haven van Scheveningen. Foto: GPD maakt. „Ik heb De eenzame oorlog van Koos Tak gefilmd en Au!, maar die is alleen op Canal uitgezonden vanwege de gro ve grappen". In de nieuwe serie heeft Van Gogh 'expres' gekozen voor acteurs die bij het grote publiek minder bekend rijn. Dat had ook te maken met het be perkte budget. „We draaien ook met kleine camera's om kosten te besparen. Maar wel erg leuk om te doen. Van de twintig gro te rollen rijn er twaalf volstrekt onbekend. Leuk, want het inte resseert mij het meest mensen te regisseren. Overal bekende gezichten in willen hebben, is de grote bedreiging van Hilver sum. Endemol eist dat die of die soapster in een productie rit. Daar doe ik niet aan mee. Ik ben de koning van de flops in de ci nema, maar ik ga gewoon door. De nacht van Aalbers heeft vier honderdduizend kijkers getrok ken, daar was de VARA heel te vreden mee." De hoofdrollen in de serie Najib en Julia worden gespeeld door respectievelijk Hanin Msellek en Tara Elders. Het werken met on bekende acteurs ervaart hij niet als een probleem. „Er is heel veel en groot acteertalent in Ne derland. Zowel onder autochto nen als onder allochtonen Eigenaar van de boot, Van der Zwan, volgt de opnamen op de voet. Drie jaar heeft hij de boot Dicky. „Naar mijn zoon. Het beestje moet toch een naam hebben". Een week of drie gele den werd hij benaderd door de productie van de serie, die de boot in Scheveningen had zien liggen. „Beetje zeilen, beetje va kantie", zegt Van der Zwan. „Ik ben op mijn dertiende in de vis serij gegaan". Later volgden meer dan twintig jaar als conci erge op de Amerikaanse school, tot hij werd getroffen door een herseninfarct De filmcrew gaat lunchen bij de cateringwagen op de wal. Gehaktballetjes en sperziebonen. Van der Zwan spuit de boot af. Najib en Julia is vanaf eind ok tober in dertien afleveringen van een halfuur bij de AVRO te zien. Hilversum - Wonen in Frankrijk, Viva Espana, Italië Magazine, Down Under, Frankrijk: de schappen met Nederlandse uit gaven over droomlanden puilen deze dagen bijna uit. Consu menten blijken geen genoeg te krijgen van bladeren door pagi na's vol schilderachtige, onont dekte plekjes. Verder natuurlijk veel arty gefotografeerde culi naire buitenissigheden, de be schrijving van de landelijke ge bruiken op het gebied van wo nen, mode, uitgaan en genieten, en informatie over een tweede woninkje in het betreffende land. De lijst met landenbladen wordt met ingang van komende week aangevuld met D-Magazine, ja wel, een lifestyieblad over het grondgebied van onze oosterbu ren. Want hoewel je dit land niet meteen associeert met prettig, ontspannen leven, mooie land schapjes en hoogstandjes op het bord, is het land wel zeker een eigen blad waard, zo meent uit gever en hoofdredacteur Petra Schuttel. „Duitsland is weer sa- lonfahig geworden. Het mag weer. Er bestaan veel zakelijke contacten tussen Nederland en Duitsland, maar daarnaast is Duitsland na Frankrijk nog altijd de populairste vakantiebestem ming. En Nederlanders ontdek ken het land ook als uitstekende plek voor een tweede huis. Voor drie ton heb je al een stuk grond Martine van Os. Foto: GPD/KRO IA: schrok van die massale reac tie na de dood van Pim Fortuyn. Veel mensen lijden aan emotio nele armoede in onze tijd. Mas- sagevoel beangstigt mij. Kuddes die in beweging komen, heb ik altijd griezelig gevonden. Ik pro beer mijn kinderen duidelijk te maken dat het dragen van merkkleding je niet beter maakt. Ik wil ze bewuster maken. Meer laten nadenken over het leven. Martine van Os over het leven in de NCRV-gids Een programma over mijn vrouw zou mij te veel raken. Het leed van onbekenden slijt veel sneller. En let wel: het blijft na tuurlijk werk. Ik kan een onge neeslijk meisje niet beter maken of de ouders van een vermoord GEKNIPT met een villa erop." In het mooi uitgevoerde kwartaalblad, dat mikt op een oplage van rond de 60.000 exemplaren, krijgt de le zer het land volgens Schuttel van een heel ander kant te zien. In het artikel over Essen geen rokende, beroete schoorstenen maar design en musea. De re portage over het Duitse wad deneiland Sylt werkt aansteke lijk op het sluimerende vakan tiegevoel en zelfs Diisseldorf blijkt opeens hip, swingend en kunstzinnig te zijn. „Wij willen af van de vooroorde len die Duitsland nog steeds aan zich heeft kleven", zegt Schuttel. „Geen bierpullen en Rijnreisjes, geen vakwerkhuizen en lederho- sen, maar moderne architec tuur, design en mode. We rich ten ons op de vakantieganger van 35 tot 50 jaar. Voor dit blad hoef je geen Duitsland-lieffieb- ber te zijn, het gaat om die 'aha- erlebnis' die je krijgt als je de ar tikelen leest en de foto's be kijkt." Het blad wordt gesteund door onder meer de Duitse Kamer van Koophandel, de Duitse am bassade en het Duitse verkeers bureau. „We zijn wel volkomen onafhankelijk", aldus Schuttel. Monique Brandt D-magazine ligt vanaf deze week in de winkel voor 4,50 euro. Het nieuwe blad over Duitsland. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25