LVC vreest doodsteek na rookverbod Leidsch Dagblad Kinderen ziek na bezoek aan museum volkenkunde Horeca zet ongewenste bezoekers op internet Imams roepen op tot vernietiging vijanden Japan en België gaan naar achtste finales Twee op vijf Nederlanders voor doodstraf Overhemden in de wind en nadert ear weer' i bij consulaat i Karachi «rak loopt averij op Deken heeft twijfels over nut celibaat Nieuwe Tabakswet treft popzalen Tunnelboor HSL buiten bedrijf Leidsch Dagblad NR. 42949 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 VRIJDAG 14 JUNI 2002 ilaagd of Ujj geslaagd: lis de kwestie •dupeerden torens iiigen zich emade t blik op swoude Use ANWB I tips voor elrijden lie Claire Loupard jg altijd heeft de puw niet geleerd dat ien mens is. Daarom tzij van zichzelf rtdurend een Ibuut ■f Droog en wat zon 119/21° Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Voordeliger voor al uw kleding door Annet van Aarsen leiden - De kinderen van groep drie van de Westwoud Basisschool uit Zoeterwou- de zijn gistermiddag allemaal ziek gewor den tijdens een bezoek aan het Rijksmu seum voor Volkenkunde. De zes- en ze venjarigen - 21 in totaal - en hun begelei ders moesten met vergiftigingsverschijn selen naar het LUMC, nadat ze onwel waren geworden van een glaasje limona de. Koperoxide in de waterleiding van het museum bleek de oorzaak van de acute vergiftigingsverschijnselen. De kinderen, die last hadden van misse lijkheid, buikpijn en braken, maken het inmiddels weer goed. Na een middagje opname in het Willem Alexander Kinder en Jeugdcentrum van het LUMC moch ten ze tegen zes uur allemaal weer naar huis. Grondig onderzoek wees uit dat ze geen blijvende schade hebben overge houden aan hun museumbezoek. In het ziekenhuis kregen ze een norritdrankje om de giftige stoffen uit hun lijf te halen. De hulpdiensten sloegen groot alarm na dat het museum rond kwart over twee de meldkamer had gewaarschuwd over de zieke kinderen. Een flinke rij ambulances reed het museumterrein op en ook de GGD kwam in actie. De politie sloot ge lijk de toegang aan de Steenstraat af: be zoekers en nieuwsgierigen mochten niet meer naar binnen. Nuon en de Duinwa termaatschappij Zuid-Holland waren binnen een mum van tijd aanwezig om het waterleidingnet van het museum af te sluiten en op zoek te gaan naar de oor zaak van de vervuiling. Ook de techni sche recherche stelde een onderzoek in. Het incident met het vervuilde drinkwa ter deed zich voor in het Kinderatelier van het museum. In dit gedeelte van het complex is een verbouwing gaande. Op woensdag is de druk van de waterleiding af geweest, meldt directeur S. Engelsman van Volkenkunde. „Hoogstwaarschijnlijk moeten we daar de oorzaak zoeken van dit incident", verklaarde de directeur. De GGD meldde gistermiddag tijdens een persconferentie in het LUMC nog op zoek te zijn naar een andere schoolklas, die 's ochtends het Kinderatelier heeft bezocht Deze kinderen hadden bij ver trek uit het museum nergens last van. Vanmorgen meldde A. Dalhuijsen, arts infectieziekten bij de GGD, dat voor zo ver bekend uit deze groep één kind ziek is geworden. De jongen had uiteindelijk geen medische verzorging nodig. Pagina Ri: 'Dat drankje in het ziekenhuis, dat was pas smerig' den haag/anp - Twee op de vijf Nederlanders (43 procent) zijn voor herinvoering van de dood straf. Dit blijkt uit een enquête die door het NIPO is gehouden onder 905 kiesgerechtigde Ne derlanders. De doodstraf zou moeten gelden voor mensen die ernstige misdaden hebben be gaan. Uit het onderzoek blijkt dat ongeveer eenzelfde aantal, 42 procent, tegen de doodstraf is. Vooral de aanhang van de Lijst Pim Fortuyn (70 procent) wil herinvoering van de doodstraf. De achterbannen van D66, Groenlinks en de Socialistische Partij zijn vooral tegen. Bij de an dere partijen houden voor- en tegenstanders elkaar in even wicht. Ondervraagden die vroeger te gen, en nu voor de doodstraf zijn, geven aan vooral door re cente gebeurtenissen als de aan slagen in Amerika op 11 septem ber en de moord op Rowena Rik- kers van mening te zijn veran derd. Ook speelde de vrijlating van de Turk Hakan K. in AJanya, en de moord op Fortuyn een rol. Bijna alle voorstanders van de doodstraf (97 procent) vinden dat de dader van een terroristi sche aanslag met zijn leven zou moeten betalen voor zijn daad. I - Leiden moet de ko- le jaren alle zeilen bijzet- pniet in 'financieel zwaar recht te komen. De itzichten zijn slecht. Ge- telijke diensten moeten id jaar elk een miljoen eu- iveren, kondigde wethou- van der Sande (WD/fi- i) vanochtend aan. Een niging van 6,5 mil- I nodig om ook andere makelijker) uitgaven mo temaken. Voor een fors n dat bedrag heeft Van ide nog geen idee hóe oet worden opgebracht. kaRl li - In de omgeving van aerikaanse consulaat in üstaanse havenstad Kara- h vanochtend zeker acht f gevallen door een aan- :t een autobom. Volgens itie zijn de slachtoffers al- pdstani. De politie zei dat ïlijk sprake is van een nslag. Er wordt al- in vanuit gegaan dat radi- ïslims achter de aanslag Buitenland to am - De effectenbeur- I Europa hebben vanoch- lieuw zwaar moeten i. In Amsterdam ||te de AEX-index rond elf Ven boven de 430 punten, Mies van bijna drie pro- Ie beurs zakte daarmee Je voor handelaren be- 440 punten. Alle 24 indsen stonden in de Mers in Europa werden zen ook forse verlie- loteerd. De indexen in (Londen en Frankfurt wa ll twee procent lager, p beurs katwuk aan den run - „Het ce libaat voor priesters in de rooms-katholieke kerk is maar een betrekkelijke weg. Of het goed is dat het celibaat nog steeds in de kerk bestaat, waag ik zeer te betwijfelen." Dat zegt de jubilerende pastoor Hans Ammerlaan, deken van het de kenaat Leiduinen, in een ge sprek met deze krant. Ammerlaan viert zondag zijn veertigjarig priesterschap. „In de loop van die veertig jaren heb ik wel eens gedacht: ik wou dat het anders was", zegt hij over de rk- leerstelling dat een priester niet mag trouwen. Hij acht een priester die het evenwicht be waart tussen zijn parochie en een gezin 'zeker mogelijk'. Am merlaan staat sinds vier jaar aan het hoofd van het dekenaat Lei duinen in het bisdom Rotter dam. Leiduinen beslaat de strook van Wassenaar, via Leiden tot en met de Duin- en Bollenstreek. Pagina S2: 'Celibaat is maar een betrekkelijke weg" Terschelling - Op het strand van Terschelling wapperen vijfhonderd overhemden in de zilte zeewind. Het gaat hier niet om een reclame stunt van een bekend wasmiddel, maar om een kunstuiting. De enorme installatie van wasgoed maakt deel uit van het jaarlijkse Oerol Festival dat vanavond op diverse loca ties op Terschelling van start gaat. Het kunstwerk heet 'One day 49' en maakt deel uit van de voorstelling van het Styx Theatre onder leiding van Serge Noyelle. Foto: ANP/Jan Heuff (advertenties) (advertentie) i UW SCHILDER Tel. 071 589 57 45 amsterdam/gpd - Op de inter netsite van Koninklijke Horeca Nederland circuleert een zwarte lijst met namen en signalemen ten van mensen die horeca-gele- genheden zouden hebben opge licht. Iedereen die dat wil kan een melding van 'ongewenste gasten' direct op de site van de overkoepelende horeca-organi- satie plaatsen. Een woordvoerder van Koninklij ke Horeca Nederland zegt dat de 'waarschuwingsdienst' over mensen die niet betalen al jaren in gebruik is en dat alleen leden toegang hebben tot de informa tie. Maar het overzicht met waar schuwingen is voor alle bezoe kers van de internetsite gewoon in te zien. Bovendien vermeldt de site onder het kopje Waar schuwingsdienst: meld onge wenste gasten' dat nieuwe mel dingen direct in het overzicht zijn te plaatsen. Gerenommeerde hotelketens, maar ook kleine horecabedrijven beschrijven de (vermeende) mis standen op onomwonden wijze. Het Holiday Inn Leiden meldt op 16 januari 2002: XJC (initialen zijn wel op internet te zien, red.), I meter 90 lang, slank, bruine ogen, bruin haar boven geverfd oranje/bruin, oorbel. Gast is zonder betalen vertrokken. Da me die bij hem was liep mank (in eerste instantie met krukken). Het Tulip Inn Naarden beschrijft familie X. die niet betaalde als volgt: Vader en moeder (groot en zwaar) onverzorgd met een dochter (12 jaar) en een zoon (16 jaar, 2 meter lang). Vermoedelijk komen ze met een Volvo met een boedelbak erachter waar hun in boedel in zit Volgens de woordvoerder van Koninklijke Horeca Nederland meldt het overzicht bijna alleen valse namen. „Negen van de tien namen blijken vals." Het voeren van een zwarte lijst is niet verbo den. „Het mag als daarmee scha de wordt voorkomen," verklaart een woordvoerder van het Colle ge Bescherming Persoonsgege vens (CBP). „Maar de mensen die er op staan moeten daarover worden geïnformeerd. Dat is in dit geval natuurlijk moeilijk om dat je de mensen niet kunt ach-- terhalen." hilversum/anp Radicale imams in enkele moskeeën in de grote steden roepen stelsel matig om de vernietiging van de vijanden van de islam. Ook ver heerlijken zij het martelaar schap. Dat blijkt uit recente op namen van preken van deze imams die het televisieprogram ma Nova gisteren uitzond. Ook vanavond is een uitzending. Het gaat om enkele imams die wekelijks preken in Den Haag, Rotterdam, Tilburg en Amster dam. Minister De Vries (binnenlandse zaken) en burgemeester Deet- man van Den Haag willen dat het openbaar ministerie een on derzoek instelt. „We moeten na gaan of de grenzen van de straf wet hier niet worden overtre den", aldus De Vries. De imams gaan verder geregeld tekeer tegen de emancipatie van vrouwen, bevestigen het recht van moslimmannen om hun vrouw te slaan (maar niet te hard) en hekelen wetten die vol gens hen indruisen tegen de is lam. „De moslim is dankzij zijn geloof beter dan alle andere mensen", aldus Fawaz. „Ook de wetten van de VN die tegen de islam ingaan, zijn heidense wet ten die vertrapt moeten wor den." Moskeeën waar radicale imams haatdragende teksten verkondi gen, moeten worden gesloten. D66 vindt dat burgemeesters daartoe de bevoegdheid moeten krijgen. Pagina Binnenland i: Commentaar Aan de hand van hulpverleners en begeleiders verlaten de kinderen het museum. Foto: Hielco Kuipers door Theo de With leiden - De nieuwe Tabakswet betekent de 'doodsteek' voor het LVC. Deze wet verbiedt het roken in theaters, concertzalen en pop podia. Volgens directeur Ruud Vis ser van de Leidse popzaal LVC kan hij zijn deuren net zo goed sluiten als het roken zo aan banden wordt gelegd. De maatregel vloeit voort uit de nieuwe Tabakswet die al dit jaar gefaseerd wordt ingevoerd. Zo staan er grotere waarschuwingen op pakjes sigaretten en mogen muziek- en sportevenementen binnenkort niet meer worden gesponsord door tabaksfabrikan ten. Organisatoren van festivals als Drum Rhythm en North Sea Jazz (Javaanse Jongens) hebben daar mee te maken. Bij de culturele instellingen mag straks alleen nog in 'gedoog- ruimtes' worden gerookt. Thea ters hebben daar vaak een aparte foyer voor, maar de meeste pop podia niet. De Vereniging van Nederlandse Poppodia had deze week al spoedoverleg met het ministerie van Volksgezondheid. Ruud Visser van het LVC be stempelt de nieuwe wet als 'on zinnig'. „We kunnen Nederland zo gezond en veilig maken als we willen, maar het is de vraag of het dan nog leuk is. Wat is de volgende stap? Dat alle bezoe kers een helm moeten dragen, omdat er een lamp naar bene den kan vallen? Het is te idioot voor woorden." Hij voorziet een enorm pro bleem bij handhaving van de Tabakswet „Ik kan een bordje ophangen dat het verboden is om te roken, maar veel meer kan ik niet doen. Als 400 van de 500 bezoekers aan het roken zijn, kan ik moeilijk iedereen persoonlijk op de schouder tik ken. Wij werken grotendeels met vrijwilligers. Die kan ik daar toch ook niet mee belas ten? Moeten zij bij de deur ie dereen gaan fouilleren op siga retten?" Volgens het ministerie worden extra inspecteurs opgeleid om toe te zien op naleving van de wet. Een woordvoerder noemt de angst voor het wegblijven van het publiek 'overdreven'. Hij wijst erop dat er nu mis schien wel muziekliefhebbers niet komen, omdat de zalen zo rokerig zijn. Visser vindt dat hem oneerlijke concurrentie wordt aangedaan, omdat het rookverbod niet geldt voor andere uitgaansgele genheden zoals discotheken. DISCOUNT DÈ COMPUTER KOOPJES BEURS GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZATERDAG 15 JUNI 10 -16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE door Marieta Kroft leiderdorp - Na bijna zeven maanden noeste arbeid heeft de tunnnelboormachine Aurora het begeven. Als gevolg van de fecte aandrijfmotoren viel de machine, die tussen Leiderdorp en Hazerswoude een ruim ze ven kilometer lange tunnel voor de hogesnelheidslijn HSL moet boren, het afgelopen weekeinde stil. Dat gebeurde op 75 meter afstand van de eerste tussen- schacht in Achthoven. Bouwcombinatie Bouygues- Koop onderzoekt wat de oor zaak van het defect aan de mo toren is. Hoelang het onderzoek duurt, is niet bekend. Maar de bouwers verwachten wel dat de motoren binnen twee weken zijn gerepareerd, zodat de ma chine zijn reis kan voortzetten. De stilstand van de tunnelboor machine heeft geen invloed op de planning van het HSL-pro- ject. „Bij het maken van die planning is met een maand ver traging rekening gehouden", zegt E. Rameckers van het pro jectbureau. Daar komt bij dat Aurora soms sneller boorde dan verwacht. Er werd bij de plan ning rekening gehouden met negen meter per dag. Gebleken is dat de tunnelboormachine zestien meter per dag haalde. Tot nu heeft de machine die van Leiderdorp naar Hazerswoude- Dorp boort, 1.625 meter van de 7.160 meter erop zitten. De drie ploegen van elk twintig mensen die dagelijks de tunnel- boor bedienen, zitten ondanks de tegenslag niet stil. „Ze doen alvast wat onderhoudswerk zaamheden", zegt Rameckers. osaka/shizuoka - Gastland Japan en België (groep H) zijn vanmorgen doorge drongen tot de achtste finales van het wereld kampioenschap voet bal. Japan versloeg in Osaka Tunesië met 2- 0, België won van Rus land in Shizuoka: 3-2. Japan is groepswin naar en speelt dinsdag in Miyagi tegen Turkije. België eindigde als tweede, waardoor maandag in Kobe Brazilië wacht Later op de dag voegen de twee laatste achtstefinalisten (groep D) zich bij de overige veertien ploegen. Portugal, de Verenigde Staten en het andere gastland Zuid-Korea maken nog kans, Polen is al uitgeschakeld. 2CQ2 FIFA WORLD CUP I^REAJAJWI Een Zuid-Koreaan- se voetbalfanaat heeft vanmorgen zelfmoord gepleegd om zijn elftal als een soort engelbe waarder te kunnen bijstaan. De man stak zichzelf enkele uren voor de wed strijd van Zuid-Ko rea tegen Portugal in brand en over leed op weg naar het ziekenhuis. Pagina's WK voetbal: Sudden death blijft gewoon een slecht plan Speelschema WK voetbal zaterdag 15 juni: 8.30 uur Duitsland - Paraguay. 13.30 uur Denemarken - Enge land. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 MD V fi.vm contöe nabezwgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1